MySpace
15.07.09,15:20
Dobry den,
casto sa mi stava, ze odpadavam aj cez den od unavy a nevladzem nic poriadne robit. Mavam potom z toho blby pocit, ze som leniva alebo sa moc zaoberam sama sebou a ze mi cas uteka pod rukami.

Cez skolsky rok, ci pracu to riesim vacsinou roznymi energetickymi napojami, tycinkami, ci kavou, ale zial po nejakom case si musim dat od toho oddych. Co sa vacsinou odrazi na prazdninach, kedy so sebou ledva pohnem, napriek tomu, ze by som toho tolko chcela postihat...

Moznoze, to ani nema az taky vyznam riesit, ale bez tak sa vas pre istou pytam na vas nazor, resp. skusenosti s niecim takymto, prip. ak mate daky dobry recept budem len rada... Dakujem. :rolleyes:
willma
15.07.09,13:53
chronická únava
Pachole
15.07.09,14:02
Pomoc hledej u doktora a ne na internetu. Především by to chtělo udělat pořádnou preventivní prohlídku, hlavně vyšetření krve.

Sestřenice taky začala být unavená, časem z toho byla leukemie a za necelé dva roky umřela. Kamarádka trpěla na velkou únavu tak dlouho, dokud jí neodoperovali dělohu i s myomem, měla v důsledku hormonálních potíží málo červených krvinek.

Nevysvětlitelná únava není sranda stejně jako jiné potíže, které způsobují výraznou změnu tělesného nebo duševního stavu.

Takže - hurá k doktorovi, pořádně si uvědomit, kdy potíže začaly, co se v té době změnilo, co a jak děláš teď, co dřív, co je jinak, jak jíš, jak odpočíváš, jaké jsou třeba stresy kolem a podobně. Uvědomit si souvislosti i v maličkostech, které ti připadají bezvýznamné, ale pro doktora to může být důležitá informace a pomůcka k určení příčin a následků.
ondrejvla
15.07.09,14:04
Odporúčam návštevu lekára, môže to pravdepodobne - ak nie určite spôsobovať nedostatok železa. Po využívaní dvoch kompletných dávok mi únava (a zaspávanie aj nad klávesnicou )odišla. Mne sa vtedy dokonca podarilo zaspať aj na zastávke MHD...
silviaz
15.07.09,14:25
URCITE to ma velky vyznam riesit a neodkladat a hlavne ked pojdes k lekarovi nenechaj sa odbyt tym ze je to len unava alebo vycerpanie.

Chronicka unava rozhodne nieje takato problematicka, je neprijemna ale z dlhodobeho hladiska sa jej priebeh meni podla mnohych faktorov ako je stres, tlak vdaka pocasiu, nespavost a podobne.

S chronickou unavou niesu zarty ja som ju mala diagnostikovanu od vseobecnej lekarky ktora my to povedala po dvoch minutach co ma videla, travala som na dalsich vysetreniach a zistili my az hranicnu chudokrvnost. Nie su s tym zarty, samozrejme ze sa v zivote dostavame do situacii ktore nas vycerpavaju a citime sa na odpadnutie ale v dlhodobom stave takto byt nieje uplne ok.Mozno ti lekar povie ze ti nic neni a bude to pravda ale pre istotu by si za lekarom zajst mala. Nechcem ta zbytocne strasit ale v horsom pripade to moze byt poruchou stitnej zlazy, moze to byt aj slabym okyslicovanim mozgu, moze to byt srcovou slabostou.
A s energetickymi napojmi by som to obmedzila ich ucinok je totiz taky ze ta totalne vybudia ale iba na urcity cas, tvoje telo zmobilizuje sily a nastartuje sa na dobu ucinku napoja a po jeho skonceni sa v tele vyvolava este vacsia slabost ako bola pred tym. Telo je dokonaly stroj ono ma na kazdy den presne vyclenenu kapacitu energie ak ju takto znova a znova nadupes tak sa sice na chvilu citis lepsie ale v skutocnosti telo mina zasoby energie ktore ti po skonceni ucinku napoja zase chybaju.

urcite zajdi za lekarom, ja som dlho nesla stale som si vravela ze som asi precitlivela, ze to ma urcite kazdy len ja to nezvladam a ze ma urcite lekar vyhodi ze otravujem s tykou malichernostou a vidis nakoniec ma to zachranilo.
:D:D

pa
pasuliatko
15.07.09,21:23
ja som mala aj mávam rovnaký problém,išla som k lekárke a ona mi povedala,že nájdi si frajera zamiluj sa a bude dobre...aj naproiek tomu,že to všetko mám nezmenilo sa to moc :D dobrá rada nad zlato :D
silviaz
16.07.09,04:57
ja som mala aj mávam rovnaký problém,išla som k lekárke a ona mi povedala,že nájdi si frajera zamiluj sa a bude dobre...aj naproiek tomu,že to všetko mám nezmenilo sa to moc :D dobrá rada nad zlato :D

Super diagnoza :)
Mne raz moja vseobecna lekarka po tretom ladvinovom zachvate a zapale moc. mechura za jeden rok povedala, ze vie ze mam v ladvine kamen ale ze keby som si utierala konecnik spravne a vyberala si s kym spavam tak sa my to urcite nestane. :confused:

Nedivila by som sa keby nase lekarky boli sestry :D:D
pasuliatko
16.07.09,12:54
Super diagnoza :)
Mne raz moja vseobecna lekarka po tretom ladvinovom zachvate a zapale moc. mechura za jeden rok povedala, ze vie ze mam v ladvine kamen ale ze keby som si utierala konecnik spravne a vyberala si s kym spavam tak sa my to urcite nestane. :confused:

Nedivila by som sa keby nase lekarky boli sestry :D:D

by som jej na to niečo pekne povedala :eek:
Marína
16.07.09,13:23
by som jej na to niečo pekne povedala :eek:
Ja zas nepekne.:rolleyes::D
pasuliatko
16.07.09,13:25
Ja zas nepekne.:rolleyes::D

ved to pekne bolo ironicky :D
tutiola
16.07.09,14:02
Rozhodne by som navštívila svojho lekára. Takéto príznaky okrem ďalších možno 100 dg je aj vysoký cholesterol. Podľa toho čo píšeš, môžeme tu každý z nás priložiť nejakú dg, ale tebe to nepomôže. Neodkladaj to, lebo prázdniny utekajú a ty si ich neužiješ.
sanni
17.07.09,13:06
vyhladat lekara pri tychto problemoch je zakladna vec, urcite vsak sa treba snazit o poriadnu diagnostiku, lebo ak nepozname pricinu choroby, tak je velmi mala sanca na zlepsienie stavu
wagner
17.07.09,15:30
Takáto téma tu už bola. Vyhľadaj si "Choronická únava čo s ňou" Je tam veľa zaujímavých príspevkov, škoda že si nepokračovala v tejto téme.
alla66
17.07.09,15:50
Takáto téma tu už bola. Vyhľadaj si "Choronická únava čo s ňou" Je tam veľa zaujímavých príspevkov, škoda že si nepokračovala v tejto téme.
doplním link, http://www.porada.sk/t81514-chronicka-unava-co-s-nou.html
MySpace
21.07.09,08:48
ja som mala aj mávam rovnaký problém,išla som k lekárke a ona mi povedala,že nájdi si frajera zamiluj sa a bude dobre...aj naproiek tomu,že to všetko mám nezmenilo sa to moc :D dobrá rada nad zlato :D

Zajtra idem nastastie na preventivnu prehliadku, tak sa jej to skusim opytat, i ked moja lekarka nema daleko od toho, co hore spominas. Ja neviem, ci sa jej nechce alebo co ale velakrat ma odbyje slovami, ze mi nic neni a mozno sa mi to len zda....


Rozhodne by som navštívila svojho lekára. Takéto príznaky okrem ďalších možno 100 dg je aj vysoký cholesterol. Podľa toho čo píšeš, môžeme tu každý z nás priložiť nejakú dg, ale tebe to nepomôže. Neodkladaj to, lebo prázdniny utekajú a ty si ich neužiješ.

... hmm, to by mohlo byt tiez pravdepodobne, bo otcovi zistil lekar cholesterol a cukrovku, i ked uz po tom tuky v domacnosti skor obmedzujeme... Tak si myslim,ze uz by to nemalo byt take, aspon myslim.
Lenka1979
21.07.09,08:59
... ja som bola taká unavená keď som čakala svoje prvé dieťatko... :---
alla66
21.07.09,09:02
Odporúčam návštevu lekára, môže to pravdepodobne - ak nie určite spôsobovať nedostatok železa. Po využívaní dvoch kompletných dávok mi únava (a zaspávanie aj nad klávesnicou )odišla. Mne sa vtedy dokonca podarilo zaspať aj na zastávke MHD...

http://www.porada.sk/t85466-nedostatok-zeleza-v-organizme.html
MySpace
21.07.09,09:22
URCITE to ma velky vyznam riesit a neodkladat a hlavne ked pojdes k lekarovi nenechaj sa odbyt tym ze je to len unava alebo vycerpanie.

Chronicka unava rozhodne nieje takato problematicka, je neprijemna ale z dlhodobeho hladiska sa jej priebeh meni podla mnohych faktorov ako je stres, tlak vdaka pocasiu, nespavost a podobne.

S chronickou unavou niesu zarty ja som ju mala diagnostikovanu od vseobecnej lekarky ktora my to povedala po dvoch minutach co ma videla, travala som na dalsich vysetreniach a zistili my az hranicnu chudokrvnost. Nie su s tym zarty, samozrejme ze sa v zivote dostavame do situacii ktore nas vycerpavaju a citime sa na odpadnutie ale v dlhodobom stave takto byt nieje uplne ok.Mozno ti lekar povie ze ti nic neni a bude to pravda ale pre istotu by si za lekarom zajst mala. Nechcem ta zbytocne strasit ale v horsom pripade to moze byt poruchou stitnej zlazy, moze to byt aj slabym okyslicovanim mozgu, moze to byt srcovou slabostou.
A s energetickymi napojmi by som to obmedzila ich ucinok je totiz taky ze ta totalne vybudia ale iba na urcity cas, tvoje telo zmobilizuje sily a nastartuje sa na dobu ucinku napoja a po jeho skonceni sa v tele vyvolava este vacsia slabost ako bola pred tym. Telo je dokonaly stroj ono ma na kazdy den presne vyclenenu kapacitu energie ak ju takto znova a znova nadupes tak sa sice na chvilu citis lepsie ale v skutocnosti telo mina zasoby energie ktore ti po skonceni ucinku napoja zase chybaju.

... dik, skusim zajst za tou lekarkou, i ked sa mi to zda, teda zdalo dost nepodstatne riesit, kedze ako vravim, som to zvykla riesit napr. aj tou kavou. Aj ked ozaj je blbe, ked som schopna prespat cely den (ak sa dalo) a nic z toho...


urcite zajdi za lekarom, ja som dlho nesla stale som si vravela ze som asi precitlivela, ze to ma urcite kazdy len ja to nezvladam a ze ma urcite lekar vyhodi ze otravujem s tykou malichernostou a vidis nakoniec ma to zachranilo.
:D:D
pa

... ale inak, tiez obcas mam take pocity, ze ci to nie je skor moja chyba, ze keby som mozno viac chcela...alebo nebola leniva, ci co... Okrem toho v poslednom case mam dost problemy s oblickami, ale tak to sa asi toho netyka,bo tu unavu mam uz dlhodobo,aj ked doteraz som sa tym hlavne kvoli skole a praci az tak nezaoberala, ale tak hadam sa mi to podari u nej vyriesit, i ked ma zaiste odbije podobnou frazou, ze som zdrava alebo, ze sa mi to len zda a pod....
MySpace
21.07.09,09:28
... ja som bola taká unavená keď som čakala svoje prvé dieťatko... :---

jejo, to je peknucke :) ... pre drobceka sa aj oplati byt unavena ;)
kysna
21.07.09,09:30
potvrdzujem ze to s tym frajerom funguje:))

ale prosim ta fakt velka blbost je riesit unavu energetickymi napojmi a prehnanym mnozstvom kavy. skus si radsej obohatit stravu o vitaminy a podobne, zajdi k doktorke. ona ti uz hadam povie co a ako:)
silviaz
21.07.09,12:59
... ale inak, tiez obcas mam take pocity, ze ci to nie je skor moja chyba, ze keby som mozno viac chcela...alebo nebola leniva, ci co... Okrem toho v poslednom case mam dost problemy s oblickami, ale tak to sa asi toho netyka,bo tu unavu mam uz dlhodobo,aj ked doteraz som sa tym hlavne kvoli skole a praci az tak nezaoberala, ale tak hadam sa mi to podari u nej vyriesit, i ked ma zaiste odbije podobnou frazou, ze som zdrava alebo, ze sa mi to len zda a pod....[/QUOTE]


No aj ked to vyzera ze to s tym nesuvisi, nie je to iste. Vies aj ked mas problemy s ladvinami az teraz neznamena to ze telo nevysiela varovny signal uz dlhsie.
Ja som sa narodila s vrodenou vadou ladvin a mne lekar povedal ze unava s tym velmi suvisi.
Dodrzujes pitny rezim ? teda myslim ci pijes dost a hlavne vodu, nesladenu nesytenu. Sladene a sytene vody rovnako ako kava su pre ladviny nezdrave a ked su ladviny oslabene tak to citis na celom tele.
Okrem toho ludia co piju vela kavy by mali mat zvyseny prisun tekutin lebo kava dehydruje sj sama o sebe. Ja ked som bola v nemocnici s ladvinami tak po cely cas a aj dva roky potom som vobec nesmela kavu ani colu a ani nic sytene.

pa
MySpace
21.07.09,14:47
No aj ked to vyzera ze to s tym nesuvisi, nie je to iste. Vies aj ked mas problemy s ladvinami az teraz neznamena to ze telo nevysiela varovny signal uz dlhsie.
Ja som sa narodila s vrodenou vadou ladvin a mne lekar povedal ze unava s tym velmi suvisi.
Dodrzujes pitny rezim ? teda myslim ci pijes dost a hlavne vodu, nesladenu nesytenu. Sladene a sytene vody rovnako ako kava su pre ladviny nezdrave a ked su ladviny oslabene tak to citis na celom tele.
Okrem toho ludia co piju vela kavy by mali mat zvyseny prisun tekutin lebo kava dehydruje sj sama o sebe. Ja ked som bola v nemocnici s ladvinami tak po cely cas a aj dva roky potom som vobec nesmela kavu ani colu a ani nic sytene. pa

... nuz, ja som mala problemy s nimi uz od malicka, ale potom boli skor zriedkava. Iba teraz tak pred tyzdnom pocitujem silnu bolest.

S tym pitnym rezimom je to ako kedy, aj ked ak byvam doma, tak s tym nemam problem, vtedy ho dodrzujem urcite. Vonku je to ako kedy, ale vacsinou nie. Aj ked je zaujmave, ze tu unavu vo vacsom mnozstve pocitujem prave doma alebo, ked nieco citam a tak.

Hmm, tak to som netusila o kave. Dakujem, asi ju radsej vyradim alebo aspon znizim jej konzumaciu, i ked ak ide o kofein ako taky, tak ten viac prijimam cez guaranu, bo kedze ju pridavaju do tych cokoladovych tyciniek, tak sa lahsie da pouzit v pripade unavy.
silviaz
21.07.09,16:30
inak vysadit kofein to bol pre mna bozi trest :confused:;)
mne kava strasne chuti teda nevsimla som si ze by ma nejak pobzbudzovala ale tak ja si uz teraz robim take slabe kavy skor mliecko s kavovou prichutou.:---
No a co sa tyka tvojej unavy som v koncoch s mojimi znalostami :D

jedine ma este napada ci mas v poriadku ocka ked sa unava zvysi pri citani

pa

a ked pojdes k lekarovi ozvi sa :cool:
bettylou
22.07.09,05:39
Energetické nápoje - absolútna záťaž na ľadviny a pečeň.
Pitný režim ale netreba podceňovať, to sa prejaví. 2-3l neuškodia,
menej ako 1l denne určite, a to sa nerátajú polievky, čaj, kavy atď. Bylinkové čaje že patria do pitného režimu ale aj tie treba dopĺňať vodou.
Únava má s ľadvinami veľký súvis lebo ak nefungujú správne, nefiltrujú krv, tá sa zanáša aj toxínmi ale aj obyčajnými látkami, ktoré tam nepatria a nie sú odfiltrované a do krvi sa potom neviaže poriadne kyslík a ostatné potrebné látky.

SylviaZ: Tiež ma napadol ten očný
silviaz
22.07.09,06:11
:D