Zavrieť

Porady

nedostatok železa v organizme

Ako sa dá doplniť železo do organizmu ,ale tak,aby v ńom aj ostávalo?
Behom pár rokov sa mi železo znížilo na 3,4 hemoglobín je tiež hlboko pod hranicou. Chodila som aj na hematológiu, ale z liekov mi bolo zle a po menzese
bolo všetko železo fuč.Teraz neberiem lieky.Menzes je v pohode.Bola som aj na vyšetrení .Aké následky môže mať nedostatok železa, okrem toho ,že som stále unavená a spala by som.Myslím si, že aj kyslík nie je dopravovaný po tele,tak ako by mal byť.
Usporiadat
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Pozri si aj skôr založenú tému anémia - chudokrvnosť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Psycholog Psycholog

Psycholog je offline (nepripojený) Psycholog

obyčejný člověk s tituly PhDr., PaedDr., M.D. - čínská medicína, bylinkář, mistr REIKY, CSc. ...viac
ŽELEZO Fe je jako součást bílkovin zapojených do přenosu kyslíku nezbytným prvkem našeho organismu. Téměř 2/3 železa jsou v těle vázány v hemoglobinu, krevním barvivu obsaženém v červených krvinkách, které přenáší kyslík do tělesných tkání. Menší množství železa se nachází v myoglobinu, bílkovině, která pomáhá zásobovat kyslíkem svaly, a v enzymech účastnících se biochemických reakcí v buňkách. Okolo 15% železa je v těle skladováno pro případnou potřebu a využití v obdobích nedostatečného příjmu tohoto minerálu v potravě. Zatímco dospělí muži a ženy po menopauze (přechodu) ztrácejí jen velmi malá množství železa s výjimkou krvácení, ženy v plodném věku přicházejí v důsledku menstruačního cyklu o značný podíl tohoto minerálu.
Doporučený denní příjem: muži 10 miligramů (mg), ženy před menopauzou 18 mg. V potravě se železo vyskytuje ve dvou formách. Chemická struktura železa označovaná jako hem je přítomna v mase, rybách a drůbeži, tato forma je velmi dobře vstřebatelná. Železo v rostlinných produktech jako je např. čočka a fazole má odlišnou chemickou strukturu označovanou jako „nonhem“ železo, jež je vstřebatelná hůře. Zdrojem jsou i: zelené fazolky a hrášek, kapusta, mrkev, pór, bílá ředkev, sojové boby, červená řepa, okurky, broskev, černý rybíz, švestky, borůvky, špenát, koupele v dubové kůře.
Nedostatek železa v těle je považován za nejčastěji se vyskytující poruchu správného příjmu minerálů (objevuje se u více než 30% světové populace). Dostupnost železa závisí na jeho vstřebávání, které je ovlivňováno řadou faktorů jako je např. zásoba železa v organismu (při vysokém obsahu minerálu v těle je jeho absorpce snížena), chemická struktura (hem nebo „nonhem“ železo) a přítomnost dalších látek v potravě (ta má vliv především na vstřebávání „nonhem“ železa, které je zvýšeno např. při současné přítomnosti bílkovin z masa či vitaminu C a B6 a sníženo např. přítomností vápníku, taninů z čaje, bílkovin sóji a některých dalších látek obsažených ve stravě). Vstřebávání železa může být negativně ovlivněno i současným podáváním některých léčiv (látky snižující překyselení žaludku, tetracyklinová antibiotika a další). Nedostatek železa se často objevuje u žen v plodném období, v těhotenství a období kojení, kdy je jeho potřeba výrazně zvýšena. V některých případech je doporučováno dodávání železa nekojeným nebo jen částečně kojeným novorozencům, a to od jejich narození do 1 roku. Rozvojem projevů nedostatku železa jsou ohroženi také pacienti se selháváním ledvin (zvláště dialyzovaní) či osoby s nedostatečným příjmem vitaminu A a vegetariáni. V případě, že je železo podáváno ve formě potravních doplňků je třeba z důvodu zajištění jeho dobrého vstřebání dodržet časový odstup 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.
Typickým projevem nedostatku železa je anémie (chudokrevnost) s příznaky jako je např. bledost, zvýšená únava, slabost, potíže s udržením tělesné teploty, snížená funkce imunitního systému s následnou zvýšenou náklonností k infekcím, záněty jazyka a ústních koutků, lámavost nehtů atd. Nedostatek železa v těhotenství je spojen se zvýšením rizika předčasného porodu, snížené porodní váhy novorozence a různých porodních komplikací.
Nadbytek minerálu - železo v potravních doplňcích může mít nežádoucí účinky na trávící ústrojí (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, průjem či zácpu, tlak v břiše, stolice může být tmavě zbarvena), které se vyskytují asi u 10% pacientů a mohou být zmírněny užíváním přípravku současně s jídlem. Zvláštní opatrnosti je třeba při podávání železa dětem. Železo může snížit vstřebávání a tak i účinek některých současně podávaných léčiv.
Petr
3 0
evulik1 evulik1

evulik1 je offline (nepripojený) evulik1

´dakujem za vyčerpávajúcu odpove´d , ale aj tak neviem čo mám robiť, aby sa nestrácalo z môjho organizmu.Idem si ešte pozrieť tému: málokrvnosť
0 0
natanata natanata

natanata je offline (nepripojený) natanata

Mojej dcére pomohlo: pitie 100% slivkového džúsu, žihlavového čaju a hlavne denne 1 lyžicu nasekanej žeruchy-napr. na chlieb s maslom. Semienka žeruchy dať na mokrú vatu a ona za 3-4 dni vyrastie a môže sa strihať,až kým nezačne žlknúť,
obmadzenie vypitého mlieka na maximálne O,5 l denne.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Skús pozrieť toto:
http://www.hematology.sk/modules.php...article&sid=97
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
evulik1 Pozri príspevok
Ako sa dá doplniť železo do organizmu ,ale tak,aby v ńom aj ostávalo?
Behom pár rokov sa mi železo znížilo na 3,4 hemoglobín je tiež hlboko pod hranicou. Chodila som aj na hematológiu, ale z liekov mi bolo zle a po menzese
bolo všetko železo fuč.Teraz neberiem lieky.Menzes je v pohode.Bola som aj na vyšetrení .Aké následky môže mať nedostatok železa, okrem toho ,že som stále unavená a spala by som.Myslím si, že aj kyslík nie je dopravovaný po tele,tak ako by mal byť.
Chudokrvnosť to je najhoršie. Skús jesť vela zelenej listovej zeleniny,mäska hlavne ryby. A v lekárňach určite zoženieš nejake doplnkove tbl zo železom. Ak nie nájdi lepšieho lekára a dá ti niečo. Kamaratka ma malo železa,je vegetarianka akože a ona brala nejake lieky z výťažkom z prasačej krvi či s čím a velmi jej to pomohlo
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Ja mám presne opačný problém - mám viac železa ako by som mala mať. Na hematológii mi vždy hovoria aby som sa vyhýbala najmä tmavému mäsu a strukovinám, takže ty by si presne toto asi mala jesť.
1 0
evulik1 evulik1

evulik1 je offline (nepripojený) evulik1

mlieko obmedzuje vstrebávanie železa?
0 0
monspa monspa

monspa je offline (nepripojený) monspa

Môjmu synovi lekárka zistila nedostatok železa na krvnom vyšetrení, bral sirup Maltofer cca 3 mesiace. Práve ideme na kontrolu krvi, tak uvidím, či to zabralo. Syn má 11 rokov, tak neviem, či ten sirup je iba pre deti alebo aj pre dospelých. Iným spôsobom do neho železo asi nedostanem, pretože ako čítam príspevky, všetko čo by mal jesť úplne odmieta. Tmavé mäso neje vôbec, zeleninu takisto takmer žiadnu, iba vývar z polievky, alebo strukovinové polievky.
0 0
toska toska

toska je offline (nepripojený) toska

zelezo doplnis jedenim hovadzieho masa, ze vraj sa zo zivocisnych zdrojov lepsie vstrebe ako z rastlinnych, ale mozes jest aj cerstvy zeleny hrasok a ja momentalne skusam ako zaberie trstinova melasa, poradili mi lyzicku rano aj vecer do vody s citronom .
0 0
monspa monspa

monspa je offline (nepripojený) monspa

Včera som bola na kontrolné testy so synom, po vybratí sirupu Maltofer - 4 fľaše sa mu krvný obraz upravil, ale samozrejme, ak nebude jesť to, čím si dopraví do tela železo, vraj sa mu to znova do roka zhorší.
0 0
evulik1 evulik1

evulik1 je offline (nepripojený) evulik1

monspa Pozri príspevok
Môjmu synovi lekárka zistila nedostatok železa na krvnom vyšetrení, bral sirup Maltofer cca 3 mesiace. Práve ideme na kontrolu krvi, tak uvidím, či to zabralo. Syn má 11 rokov, tak neviem, či ten sirup je iba pre deti alebo aj pre dospelých. Iným spôsobom do neho železo asi nedostanem, pretože ako čítam príspevky, všetko čo by mal jesť úplne odmieta. Tmavé mäso neje vôbec, zeleninu takisto takmer žiadnu, iba vývar z polievky, alebo strukovinové polievky.
Ako to Váš syn znášal,nebolo mu zle od žalúdka?
0 0
evulik1 evulik1

evulik1 je offline (nepripojený) evulik1

Ja totižto, aj keď to železo prijímam, z tela sa mi stráca mám málo nosičov tohto železa , čiže mne sa to železo nemá na čo viazať.Hemoglobín.
0 0
monspa monspa

monspa je offline (nepripojený) monspa

Problémy s tým nemal žiadne, dokonca mu to aj celkom chutilo, pretože sirupy ako lieky celkovo "nemusí". Ale vo Vašom prípade je to zrejme komplikovanejšie, pretože ak jete to, čo je odporúčané a výsledky nie sú dobré, bude to chyba niekde inde. Môj syn má problém s jedením určitých potravín, je veľmi prieberčivý a zeleninu jednoducho do neho nedostanem.
0 0
mandica mandica

mandica je offline (nepripojený) mandica

študentka, ktorá si privyrába účtovníctvom ...viac
Ja mám málo hemoglobínu. Zistila mi to primárka pri darovaní krvi. Predpísala mi na to liek Sorbifer Durules. Skús sa popýtať v lekárni, ale neviem, či to náhodou nie je na predpis. Ešte som našla jeden dobrý prípravok na krvotvorbu, volá sa Acidofolan, ale u nás sa dá ťažko zohnať.
0 0
evulik1 evulik1

evulik1 je offline (nepripojený) evulik1

A pomohlo Vám to ? Zvýšil sa hemoglobín?
A ak áno, ostal v organizme,alebo musíte tieto lieky užívať stále.
0 0
mila79 mila79

mila79 je offline (nepripojený) mila79

Odporucam fazulu. Už 100g fazule poskytuje viac než 10mg železa, čím spĺňa potrebu pre dospelého muža a stáva sa tak jedným z najlepších zdrojov tohto minerálu. Moja babka prisla nestastna z nemocnice, ze ma malo zeleza a ze o dva dni ma ist opat na odber krvi a ked bude mat opat malo musia sa predpisal lieky. Hnes som im navarila fazule a dali si riadnu porciu a aj na dalsi den no a potom uz isli na odber. No ked prisli vysledky, pani doktorka povedala, ze velmi dobre a tak mozu spokojne ist domov bez akychkolvek liekov. Stacilo trochu fazule na obed a bolo po probleme. Dobrymi zdrojmi zeleza su aj marhule, orechy, kapusta, kel...
Naposledy upravil mila79 : 15.08.08 at 11:59
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Pridám k téme trocha osvety. Príčínou dlhodobej anémie, hlavne, ak nereaguje na liečbu železom môže byť aj celiakia. Môjmu synovi ju diagnostikovali v januári, tiež mal zlý krvný obraz. Ide o neznášanlivosť lepku, ktorý poškodzuje steny tenkého čreva a tým aj vstrebávanie živín z potravy. Po zavedení bezlepkovej diéty sa zlepší stav čreva a tým aj anémia. Samozrejme, že príčin anémie môže byť veľa, ale ak má človek aj iné napr. tráviace problémy, treba myslieť aj na túto chorobu. U veľa ľudí totiž sa totiž prejavuje "len" anémiou.
1 0
mandica mandica

mandica je offline (nepripojený) mandica

študentka, ktorá si privyrába účtovníctvom ...viac
Zatiaľ neviem, či mi to pomohlo, liečba trvá asi 2 mesiace. Na vyšetrenie idem asi tak o mesiac. Sorbifer určite zvyšuje hladinu hemoglobínu trvale, lieky nebudem užívať stále.
Osobne na zvýšenie železa a hemoglobínu odporúčam aj obmedzenie alebo dočasné vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov z potravy, lebo vápnik železo spotrebúva.
Dúfam, že sa čoskoro uzdravíte.
0 0
mandica mandica

mandica je offline (nepripojený) mandica

študentka, ktorá si privyrába účtovníctvom ...viac
zdravím, tak som bola na kontrole... bohužiaľ, ani takmer 2-mesačné užívanie liekov mi nezdvihlo hladinu hemoglobínu natoľko, aby som mohla darovať krv. Hodnoty však boli na úrovni zdravého človeka. Nechápem, ako je to možné, keďže kamarátke, ktorá mala rovnaký problém a užívala rovnaké lieky, vystúpli hodnoty hemoglobínu takmer na maximum.... Vyfasovala som ďalšie balenie liekov, tak uvidíme o ďalšie 2 mesiace...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať