metter
21.07.09,07:23
Dobry den,

chcem sa opytat ci mate skusenost s odvolanim zastupcu vlastnikov bytov v BD, ktory spravuje spravca.
Zakon 182/1993 hovori o volbe zastupcu na schodzi vlastnikov.

Podla mna ho mozno na schodzi aj odvolat, podla kvora hlasovania staci nadpolovicna vacsina vsetkych, resp. po hodine nadpolovicna vacsina pritomnych.

No predchadza tomu nejaka priprava.
Potreba zvolat schodzu, navrhnut program a tam to odhlasovat.

Da sa dopredu obehnut vlastnikov s papiermi, kde sa im navrhne ci suhlasia s odvolanim zastupcu vlastnikov a potom to predlozit na schodzi? Predpokladam ze aj napriek pisomnemu vyjadreniu vlastnikov, musia to este raz odhlasovat na schodzi.
Na druhej strane chcem pripomenut ze mame viacerych zastupcov takze odvolanim jedneho netreba volit nejaku nahradu zanho.

Dakujem za rady aj Vase skusenosti.
najag
21.07.09,06:01
Viacerych zastupcov by ste nemali mat, ale iba jedneho:D. Odvolavat ho mozete kedykolvek na schodzi vlastnikov bytov, ale za predpokladu, ze odvolavacia blba nalada je u vacsiny vlastnikov bytov, takze ho na schodzi aj odvolate a nebude to iba bublina, ktora splasne na schodzi, pretoze sa nepacil iba niekomu :D
Halli
21.07.09,06:24
V BD je bežná prax, že je domový dôverník, ale aj vchodoví dôverníci.;) u SVB je to trochu inak/predseda,rada/...Metter rozmyšlaš "zhruba" správne, len to obiehanie po vlastníkoch by som nerobila. Asi vieš aká je situácia a či ho chcú odvolať viacerí, teda aspoň tá väčšina a v programe schôdze treba napísať že jedným z bodov bude návrh na odvolanie zástupcu a ak chcete nového tak voľba nového...ale všetko je o tom ako sa ľudia zachovajú a zdvihnú ruku proti "navrhnutému odvolanému" tak ako píše Najag.
metter
21.07.09,08:19
Dakujem za prispevky. No a z coho vychadzas ze ma byt len jeden zastupca vlastnikov?
Jasne mi je ze musia byt splnene formalne procesne podmienky.
Jasne ze bez podpory ludi to nema zmysel robit, preto aj to obiehanie vlastnikov.
najag
21.07.09,11:04
No a z coho vychadzas ze ma byt len jeden zastupca vlastnikov?

Ja vychadzam z gramatickeho a logickeho vykladu ustanovenia § 8a ods.4
"Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov )".
Je tam jednotne cislo u zastupcu vlastnikov. Ak by ich malo byt viac, tak to uvedie zakonodarca do zakona a musel by riesit a upravit sposob ich styku so spravcom v ramci jedneho bytoveho domu. Pretoze by to bolo komplikovane. Ak hovorime o zastupcovi vlastnikov bytov a nie o vchodovych dôvernikoch, ktorych postavenie nie je pravne upravene.
sito
22.07.09,04:07
metter, zákon je ako pletivo. Pletivo sa dáva na plot. A dobrá gazdinka za pierkom aj plot preskočí.

Keď ste sa rozhodli pre správu vášho domu formou správcu, musíte mať dohodnutú a podpísanú zmluvu so správcom o výkone správy. Alebo ste pristupovali k zmluve o výkone správy. Ak Vám zmluva nevyhovuje môžete si dohodnúť novú zmluvu, alebo sa dohodnúť na novom správcovi domu a s novým správcom domu dohodnúť novú zmluvu.

V zmluve by mali byť základné pravidlá spolunažívania vlastníkov v dome a právomoci správcu v ktorých môže za vlastníkov konať a ako má konať. Treba rešpektovať pletivo, ale čo, keď je za pletivom pierko? Dobrá vec v prospech domu.

Niekedy sa ľudia ocitnú v ohrade, niekedy aj dobrovoľne...

Nepoznať pozadie konania. Nevyhovuje zástupca vlastníkov? Zvyčajne vtedy ani správca nebýva moc v obľube vlastníkov. O čo ide?
metter
22.07.09,05:32
Sito,
dakujem za prispevok.
Musim uviest na spravnu mieru, ze neriesime zmluvu o vykone spravu. Tu nenamietam, ani nemam ziadne vyhrady voci spravcovi. Riesim ten dalsi clanok v komunikacii co ide od vlastnikov bytov a to je ten zastupca vlastnikov, ktory zabezpecuje komunikaciu so spravcom.
Zakon hovori, vlastnici si zvolia zastupcu, jednotne cislo, ale zaroven nezakazuje zvolit si zastupcov, to znamena že nedefinuje ze moze byt len jeden. Mozem si zvolit dva druhy vykladov a kazdy ma zavedie na roznu cestu... musi byt len jeden zastupca, resp. je to myslene, ze kazdeho zastupcu je potrebne takto zvolit a moze ich byt neurcity pocet.
Hmmm?
Priklanam sa k tomu jednotnemu cislu a jednemu zastupcovi, ale mozem z toho vykladu jednoznacne tvrdit, ze NIE JE MOZNE zvolit viacerych zastupcov??
Nie som si isty.
Chobot
22.07.09,06:33
Sito,
dakujem za prispevok.
Musim uviest na spravnu mieru, ze neriesime zmluvu o vykone spravu. Tu nenamietam, ani nemam ziadne vyhrady voci spravcovi. Riesim ten dalsi clanok v komunikacii co ide od vlastnikov bytov a to je ten zastupca vlastnikov, ktory zabezpecuje komunikaciu so spravcom.
Zakon hovori, vlastnici si zvolia zastupcu, jednotne cislo, ale zaroven nezakazuje zvolit si zastupcov, to znamena že nedefinuje ze moze byt len jeden. Mozem si zvolit dva druhy vykladov a kazdy ma zavedie na roznu cestu... musi byt len jeden zastupca, resp. je to myslene, ze kazdeho zastupcu je potrebne takto zvolit a moze ich byt neurcity pocet.
Hmmm?
Priklanam sa k tomu jednotnemu cislu a jednemu zastupcovi, ale mozem z toho vykladu jednoznacne tvrdit, ze NIE JE MOZNE zvolit viacerych zastupcov??
Nie som si isty.


Ak to vyhovuje správcovi aj vlastníkom bytov, tak si môžete zvoliť aj viacerých zástupcov. My máme na 91 bytov nie jedného zástupcu, ale celý výbor o 6 ľuďoch, ktorý rozhodujú o bežných veciach hlasovaním (napr. výber upratovacej firmy, odsúhlasenie drobných opráv a pod.), o ostatných podstatných veciach sa rozhoduje na schôdzi. Je nás viac aj preto, že jeden človek by toho mal veľa, takto ak niečo treba pozháňať alebo povybavovať, tak si úlohy rozdelíme. Vyhovuje to správcovi a vlastníci nám dali dôveru, tak prečo by sme tak nemali fungovať. Je to tak už od začiatku, kedy sa skolaudoval dom (1995).

Ak by mal niekto námietky, že môže byť len jeden zástupca, ochotne mu odovzádme celú agendu a môže nám ukázať, ako sa to robí.
sito
22.07.09,06:59
Zákon je dosť všeobecný. Jasné je tam jednotné číslo, teda mal by byť len jeden. Ale v zákone nie je uvedené, že nemôže byť viac. Teda, môže.

Zástupca vlastníkov bytov je v zákone od poslednej novely. Dôvod: Správca má zmluvu s každým vlastníkom bytu. Správcovia, prevažne bytové družstvá od ktorých si vlastníci previedli byty do osobného vlastníctva, potrebovali s vlastníkmi komunikovať cez jednu osobu, aspoň. Na rozdanie predpisov, vyúčtovaní, atď. Na pozbieranie údajov od vlastníkov bytov, stavy vody, osobomesiacov, tepla, prípadne k podpisu faktúr za čerpanie peňazí z FOaU. A na to im stači jeden človek.

No vlastníci môžu mať v zmluve dohodnuté vchodové fondy opráv. Vlastníci vo vchode sa dohodnú, že si vchod vymaľujú. Príklad: Zástupca vlastníkov im povie, vedľajšie vchody nemaľujú, nebudete ani Vy. Vlastníci vo vchode povedia, to je náš fond a my si zvolíme zástupcu vlastníkov, ktorý bude hájiť záujmy nášho FOaU. Zároveň bude kontrolovať ako sa nakladá s peniazmi FOaU domu, nie len on, ale všetci, ktorí zastupujú vlastníkov vchodov.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Čo definuje zákon? Styk. Kto? Zástupca vlastníkov. Koho? Vlastníkov bytov. Kto ho zvolí? Vlastníci bytov. Kde ho zvolia? Na schôdzi vlastníkov. Zákon nedefinuje kto to má byť, odkiaľ má byť ani koľko ich má byť. Zákon stručne definuje činnosť zástupcu vlastníkov.

Zákon definuje: Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

To sa na zástupcu nevzťahuje, ak je vlastníkom bytu v dome. Alebo v tom prípade, že vlastníci mu podpísali dohodnuté právomoci v zmluve o výkone správy, prípadne v dodatku zmluvy nad rámec činnosti zástupcu vlastníkov uvedenej v zákone.

Pri voľbe zástupcu vlastníkov a jeho kompetencii je treba postupovať v súlade s § 14, zákona 182/1993. V dnešnej dobe je dobré mať všetko na papieri. Teda písomne!

Je to váš majetok. Kto by mal rozhodovať, keď nie vlastníci, ktorým patrí majetok? Ak sa neviete dohodnúť, tak jedine súd. Správca v žiadnom prípade. Správca je len správca. Poradiť môže každý, zodpovednosť za rozhodnutie nesú vlastníci konkrétnych bytov, ktorých sa rozhodnutie týka.
majkii
22.07.09,10:21
Podľa môjho názoru zákon nevylučuje možnosť zvoliť si viacerých zástupcov aj keď sa gramaticky uvádza v jednotnom čísle. Ustanovenia §23 ods.2 obč. zák. hovorí, že zastúpenie vzniká na základe zákona alebo rozhodnutia štátneho orgánu (zákonné zastúpenie) alebo na základe dohody o plnomocenstve.. t.j. chápem to tak, že vlastníci si zvolia (dohodnú sa) na zástupcovi, kt. ich bude zastupovať voči správcovi vo veciach uvedených v zákone, čiže podľa môjho názoru ide o špecifický druh plnomocenstva (keďže nejde o zastupovanie zo zákona). Potom podľa § 31 ods.3 "Plnomocenstvo možno udeliť aj niekoľkým splnomocnencom spoločne. Ak v plnomocenstve udelenom niekoľkým splnomocnencom nie je určené inak, musia konať všetci spoločne.". Na základe tejto úvahy si myslím (netvrdím, že je správna), že vlastníci si môžu zvoliť aj viacerých zástupcov.
najag
22.07.09,11:11
Vyklad pravnych noriem podlieha urcitym stanovenym pravidlam prave preto, aby vyklad pravnej normy nebol vagny. Predsa nic nebrani v bytovom dome, aby bol jeden zastupca vlastnikov bytov za bytovy dom a uznesenim v bytovom dome sa stanovili za kazdy vchod vchodovi dôvernici, ktori riesia s zastupcom vlastnikov bytov vsetky dolezite veci podla prijateho uznesenia.Tomu predsa zakon nebrani. Ale ak je bytovym dom jednou uctovaciou jednotkou, tak by o nej nemali rozhodovat viaceri zastupcovia, ktorych rozhodovanie by v konecnom dosledku by mohlo byt aj kotradiktorne. Z logiky veci vyplyva, ze viaceri pani jednej veci vytvaraju problem, pretoze nakoniec sa zisti, ze vlastnia vec vsetci, ale nestara sa o nu nikto.A ked sme uz u toho, nechajme sa v tej istej veci zastupovat viacermi advokatmi, pricom kazdy bude konat vo svojom vlastnom mene. A uvidime vysledok.
majkii
22.07.09,12:17
Vyklad pravnych noriem podlieha urcitym stanovenym pravidlam prave preto, aby vyklad pravnej normy nebol vagny. Predsa nic nebrani v bytovom dome, aby bol jeden zastupca vlastnikov bytov za bytovy dom a uznesenim v bytovom dome sa stanovili za kazdy vchod vchodovi dôvernici, ktori riesia s zastupcom vlastnikov bytov vsetky dolezite veci podla prijateho uznesenia.Tomu predsa zakon nebrani. Ale ak je bytovym dom jednou uctovaciou jednotkou, tak by o nej nemali rozhodovat viaceri zastupcovia, ktorych rozhodovanie by v konecnom dosledku by mohlo byt aj kotradiktorne. Z logiky veci vyplyva, ze viaceri pani jednej veci vytvaraju problem, pretoze nakoniec sa zisti, ze vlastnia vec vsetci, ale nestara sa o nu nikto.A ked sme uz u toho, nechajme sa v tej istej veci zastupovat viacermi advokatmi, pricom kazdy bude konat vo svojom vlastnom mene. A uvidime vysledok.

V právnej praxi je častokrát výklad toho istého ustanovenia zákona rôznymi právnikmi diametrálne odlišný a to aj napriek stanoveným pravidlám. Dôkazov je nespočet, ako ukážkový príklad "z brandže" by som uviedol zavkladovania nadstavby bytového domu do KN 2/3 vs 100%.

Tiež si myslím, že je lepšie aby bol jeden zástupca vlastníkov, ale ak vlastníci chcú mať viacerých zástupcov je to ich rozhodnutie. Nemyslím si, že by to odporovalo zákonu. V konečnom dôsledku zástupca vlastníkov má dosť obmedzené pôsobenie a jeho rozhodovanie nemá zásadný vplyv na samotnú správu bytového domu.
najag
22.07.09,13:17
Samozrejme, ze pravo sa ohyba podla zaujmu okruhu tych, co ho aj ohnut chcu. Na svoju stranu, podla seba. Pravna norma by totiz nemala byt ani prilis uzka, ani prilis siroka, ale to je prave vzdy velky problem u pravnych noriem.A preto sa na tom zivia pravnici a zivit budu. Pretoze casto je to o nedokonalosti pravnych noriem, ktore vznikaju vdaka nedokonalemu legislativnemu procesu, v ktorom casto chybaju prave zdatni a znali pravnici.
Co sa tyka zastupcu vlastnikov bytov, tak bezna pravomoc u neho je jeho podpisove pravo pouzitia finacnych prostriedkov z fondu oprav do urcitej financnej vysky - obvykle 1000,-€, bez zvolavania schodze vlastnikov bytov. To je dost vyznamna pravomoc, takze si neviem predstavit, ze by ju mali nezavisle niekolko zastupcov toho isteho bytoveho domu.A dajme ruku na srdce, ak nie je sikovny a znaly zastupca vlastnikov bytov, tak sam spravca, az taky aktivny voci bytovemu domu nie je a neplni si velmi vela veci sam od seba.
svojar
22.07.09,17:53
Prečo v porade SVB riešime problémy tých, čo sa chcú dať spravovať inými? Už som dakde písal - BD založte si vlastnú tému porady.
Mária27
22.07.09,18:46
Alebo požiadajme, aby sa táto téma premenovala na BYTOVÉ DOMY. Alebo stačí z jej názvu vynechať SVB - a zostane BYTOVKY. Aj o tom sme už písali.
Načo zakladať dve témy na problémy v domoch? Majú SVB-čkári predplatené nájomné?
sito
22.07.09,20:40
Prečo si niektorí členovia PORADY myslia, že ľudia bývajúci v obytných domoch, ktorí majú založené SVB sú odlišní ľudia? Že by boli niečo viac?

Obytné domy sa spravujú podľa jedného zákona, 182/1993. Je síce pravda, že v SVB je zvolený predseda, štatutár, no v domoch, ktoré sa rozhodli si dať dom spravovať správcom si tiež zvolia štatutára, správcu, ktorý pre dom zabezpečuje presne tie isté veci ako predseda SVB. Možno v niektorých prípadoch aj viac a lepšie.

Porekadlo: Zabudol vôl, že teľaťom bol.
sito
22.07.09,21:07
Som tu krátko, nie krtko. Prečítal som si tu dosť protikladov, čo je v poriadku. Pretože, protiklady posúvajú vec dopredu, ale ak sú protiklady vyslovené z jedných úst, tie ústa nevedia kde je predok a kde zadok. Možno ústa za to nemôžu, ale ...
sito
22.07.09,22:20
Pravda nikdy nebola a ani nebude! Poznám jednú pravdu, už veľmi dlho, no, dlho? Ale ani v tej Pravde nepíšu pravdu.


Niekto stiahol príspevok, moja chyba. Mal som citovať.
svojar
23.07.09,04:36
Ja sa riadim názvom porady a ta je SVB. A SVB žiadni zástupcovia vlastníkov nie sú. Ale keď myslíte, tak si to riešte.
sito
23.07.09,04:43
SVB-BYTOVKY
najag
23.07.09,09:28
Hladanie zastupnych problemov na urovni malichernosti.
sito
25.07.09,14:05
Ľudia nehľadajte, viete! Ale treba poznať, vysvetliť. STE! Dokedy? Ľudia?
Halli
25.07.09,19:23
Ľudia nehľadajte, viete! Ale treba poznať, vysvetliť. STE! Dokedy? Ľudia?


Tu ma už napadá Sito len...Ľudia bdite ! :D,

nespite, nenechajte svoje peniaze napospas . A nepýtajte sa potom PREČO ? Ako sa to? Vysvetlite mi to ? Sme pod BD a nevieme ..........
Hospodárte si s peniazmi sami ak máte správcu,ktorý to nedokáže.
Je to drina , ale vyplatí sa.;)
Aj tu sú len ľudia, ktorí neváhali a zobrali to do do rúk, napriek problémom, závisti, nenávisti, dokázali zmeniť myslenie ľudí...dokázali sa učiť, zobrať zodpovednosť, zariadiť si vybavenie pre prácu, komunikovať s vlastníkmi, dokázali zveľadiť bývanie a obrátiť každú spoločnú "korunku"...aj keď to bude euro budú tu stále a musia sa učiť rozmýšlať v novej mene. Je to ako symbol nového myslenia ľudí v spoločenstvách,lebo každý panelák je spoločenstvo, či už je v správe BD alebo SVB...
Preto je tento odkaz pre tých , ktorí ešte nepochopili, že toto je skutočne téma SVB. Nie preto, že je jedno ako sa téma volá, preto , aby sme nedávali možnosť zotrvať bytovým domom pod takou správou, ktorá si to nezaslúži.:rolleyes: Ale ak nie, nechajte sa aspoń inšpirovať :D

preto som vymazala aj moj príspevok predtým, aby nebol zle pochopený...
sito
25.07.09,20:11
Tu ma už napadá Sito len...Ľudia bdite ! :D,

nespite, nenechajte svoje peniaze napospas . A nepýtajte sa potom PREČO ? Ako sa to? Vysvetlite mi to ? Sme pod BD a nevieme ..........
Hospodárte si s peniazmi sami ak máte správcu,ktorý to nedokáže.
Je to drina , ale vyplatí sa.;)
Aj tu sú len ľudia, ktorí neváhali a zobrali to do do rúk, napriek problémom, závisti, nenávisti, dokázali zmeniť myslenie ľudí...dokázali sa učiť, zobrať zodpovednosť, zariadiť si vybavenie pre prácu, komunikovať s vlastníkmi, dokázali zveľadiť bývanie a obrátiť každú spoločnú "korunku"...aj keď to bude euro budú tu stále a musia sa učiť rozmýšlať v novej mene. Je to ako symbol nového myslenia ľudí v spoločenstvách,lebo každý panelák je spoločenstvo, či už je v správe BD alebo SVB...
Preto je tento odkaz pre tých , ktorí ešte nepochopili, že toto je skutočne téma SVB. Nie preto, že je jedno ako sa téma volá, preto , aby sme nedávali možnosť zotrvať bytovým domom pod takou správou, ktorá si to nezaslúži.:rolleyes: Ale ak nie, nechajte sa aspoń inšpirovať :D

preto som vymazala aj moj príspevok predtým, aby nebol zle pochopený...


sito nenapadá, cez sito padá, nie všetko.
Halli
25.07.09,20:15
sito nenapadá, cez sito padá, nie všetko.

podľa toho, čo ostane v site :D
Ale neboj aj v tejto téme zostane len to, čo má...;)
sito
25.07.09,20:20
Na site.
henrieta3
25.11.09,09:19
No a z coho vychadzas ze ma byt len jeden zastupca vlastnikov?

Ja vychadzam z gramatickeho a logickeho vykladu ustanovenia § 8a ods.4
"Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov )".
Je tam jednotne cislo u zastupcu vlastnikov. Ak by ich malo byt viac, tak to uvedie zakonodarca do zakona a musel by riesit a upravit sposob ich styku so spravcom v ramci jedneho bytoveho domu. Pretoze by to bolo komplikovane. Ak hovorime o zastupcovi vlastnikov bytov a nie o vchodovych dôvernikoch, ktorych postavenie nie je pravne upravene.
Presne viem, o co ide. Mame aj u nas problem, sme 3 vchody a v kazdom zvoleni zastupcovia, po 2 osoby a v 1 vchode 1. Uz 2 roky. Teraz, ked chceme od spravcu Dodatok k zmluve o sprave, vyrukoval s tym, ze ma byt 1 zastupca a sibrinkuje byt. zakonom, chce to dat aj do dodatku. Co s tym? My trvame na tych zvolenych. Dakujem
Mária27
25.11.09,09:38
Čo nie je zákonom zakázané, je dovolené. Zákon sa porušuje vtedy, ak sa koná to, čo je zakázané. Zákon sa obchádza vtedy, ak sa koná to, čo síce zákonom nie je výslovne zakázané, ale odporuje jeho zmyslu a niekto to zneužije na škodu iných.

Z uvedeného mi vyplýva, že zákon nezakazuje zvoliť viacerých zástupcov, ak sa však zvolia a vlastníkom nevadia, môžu ich zastupovať. Správca by to mal rešpektovať, ak mu to vlastníci oznámia.
Iné by bolo, keby zástupcovia správcu informovali rozdielne. Možno práve preto správca chce rokovať len s jeným.
henrieta3
25.11.09,09:43
Ano, presne to je ans problem, spravca vie, ze je pred odvolanim.
Ale toto si hned sikovne nasiel v zakone, pred tym ho ani necital.
henrieta3
25.11.09,12:47
Kazdy si tento bod v zakone vysvetluje inak, ale nikde nie je napisane, ze stari zastupcovia idu prec a zvoli sa novy.
Chobot
25.11.09,12:53
Ano, presne to je ans problem, spravca vie, ze je pred odvolanim.
Ale toto si hned sikovne nasiel v zakone, pred tym ho ani necital.

Ak správcu chcete aj tak odvolať, tak je jedno, či je jeden alebo viacerí zástupcovia vlastníkov. Aj keby to správca zmenil, rozhodnutie väčšiny vlastníkov o zmene správcu nemôže ovplyvniť.

Tak mu určite jedného zástupcu a po zmene správcu si určíte znovu za každý vchod jedného. My máme 6 členný výbor vlastníkov a správca akceptuje zápisnice z nášho zasadnutia a naše rozhodnutia (pokiaľ na to nie je potrebné hlasovanie vlastníkov).
henrieta3
25.11.09,13:36
Ale paci sa mi vysledok, chceli sme odvolat spravcu, nakoniec odvola spravca zastupcov. Nemyslim to doslovne, ale ma to ako bod do dodatku o Vykone spravy.
sito
25.11.09,21:30
Ale paci sa mi vysledok, chceli sme odvolat spravcu, nakoniec odvola spravca zastupcov. Nemyslim to doslovne, ale ma to ako bod do dodatku o Vykone spravy.

Ale podľa 182/1993, Vy nemáte právo odvolať správcu domu! Ale vlastníci bytov, domu môžu vypovedať správcovi domu zmluvu o výkone správy.

Ak menia správcu, stačí nadpolovičná väčšina hlasov na schôdzi vlastníkov.

Ak sa mení forma správy, treba 2/3 hlasov vlastníkov. Ak to tie 2/3 schvália, správca už nebude správca, ale v dome bude založené SVB.

Správca nemá hlasovacie právo v dome! Výnimka, ak vlastní v dome neprevedené byty do osobného vlastníctva, prípadne inak legálne nadobudnuté byty v dome.

Takže o zástupcovi, pripadne zástupcoch bytov rozhodujú vlastníci bytov, nie správca. Podstatné je, čo je v zmluve o výkone správy a jej prípadných dodatkov.

Ak nie, kto je potom vlastne, vlastník???
PROBTO, s.r.o.
26.11.09,06:44
treba zvolať schôdzu a to podľa zákona 182/1993 §14 ods. 1 .
Minimálne 5 dní pred konaním schôdze treba doručiť každému vlastníkovi alebo nájomcovi pozvánku a na tejto schôdzi potom odvolať zástupcu vlastníkov a následne zvoliť nového zástupcu. Pokiaľ si nezvolíte nového zástupcu , vo funkcií pokračuje odvolaný až do určenia nového.
majkii
26.11.09,07:25
treba zvolať schôdzu a to podľa zákona 182/1993 §14 ods. 1 .
Minimálne 5 dní pred konaním schôdze treba doručiť každému vlastníkovi alebo nájomcovi pozvánku a na tejto schôdzi potom odvolať zástupcu vlastníkov a následne zvoliť nového zástupcu. Pokiaľ si nezvolíte nového zástupcu , vo funkcií pokračuje odvolaný až do určenia nového.

Ak zástupca bol odvolaný, nemôže ďalej konať ani v prípade. že nebol zvolený nový zástupca. pozri ustanovenie §§33b ods.(1) písmeno b) Obč.Z.
sito
26.11.09,10:42
182.

Predseda, § 7c, odsek 1, písmeno a.

Zástupca vlastníkov, § 8a, odsek 4.

Dve rozdielne funkcie.

Predseda, štatutár SVB.

Zástupca vlastníkov, styčná osoba medzi správcom domu a vlastníkmi bytov, ktoré správca spravuje. Ich dom.

V § 14 nie je uvedené, že by správca mohlo o niečom v dome rozhodovať, leda ako vlastník bytov, bytu, nebytového priestoru.

Henrieta správca Vás húpe. Asi je to príjemné. Pre koho ???
Halli
26.11.09,11:19
Sitečko máš pravdu, ja som stále v SVB akosi automaticky :)

vymazala som čo tu netreba.
sito
26.11.09,23:20
Sitečko máš pravdu, ja som stále v SVB akosi automaticky :)

Slavka, to nič, zostalo to na site. Hlavne, že to neničíš.
Lotarka
27.11.09,09:38
Pripojím sa k tejto diskusii.

Pred nedávnom som zisťovala, že ako dlho platí také poverenie zástupcu vlastníkov.
V mojom konkrétnom prípade som bola poverená počas tohto roku a zmienka o dobe poverenia tam nebola žiadna. Dohodu o pracovnej činnosti mam do konca roka. Od správcu bola požiadavka, aby som im predložila nové poverenia na budúci rok pre potrebu uzavrieť novú dohodu(pýtajú to pravdepodobne každoročne u každého zástupcu). Moju argumentáciu, že im postačuje pôvodné poverenie, zvrhla pracovníčka a požadovala stále nové. Argumentovala tým, že si to vlastníci mohli rozmyslieť, aj si to rozmysleli - na schôdzi mi zvýšili odmenu a pre istotu do budúcnosti je v poverení uvedená doba do zvolenia nového zástupcu, môjho odvolania alebo odstúpenia, čo som chcela uviesť aj v priamo v dohode. No pracovníčka má stále problém uzatvoriť dohodu so mňou na dobu neurčitú. Ešte som im navrhla, nech do každoročnej schôdze dajú stály bol volenie zástupcu.

Viete mi ešte poradiť, kde by som sa mohla dozvedieť ako dlho vlastne platí to poverenie vlastníkov na zastupovanie, lebo v §8a ods.4 nie je spomínaná konkrétna doba?

Vďaka za odpovede a názory!
Chobot
27.11.09,10:01
Pripojím sa k tejto diskusii.

Pred nedávnom som zisťovala, že ako dlho platí také poverenie zástupcu vlastníkov.
V mojom konkrétnom prípade som bola poverená počas tohto roku a zmienka o dobe poverenia tam nebola žiadna. Dohodu o pracovnej činnosti mam do konca roka. Od správcu bola požiadavka, aby som im predložila nové poverenia na budúci rok pre potrebu uzavrieť novú dohodu(pýtajú to pravdepodobne každoročne u každého zástupcu). Moju argumentáciu, že im postačuje pôvodné poverenie, zvrhla pracovníčka a požadovala stále nové. Argumentovala tým, že si to vlastníci mohli rozmyslieť, aj si to rozmysleli - na schôdzi mi zvýšili odmenu a pre istotu do budúcnosti je v poverení uvedená doba do zvolenia nového zástupcu, môjho odvolania alebo odstúpenia, čo som chcela uviesť aj v priamo v dohode. No pracovníčka má stále problém uzatvoriť dohodu so mňou na dobu neurčitú. Ešte som im navrhla, nech do každoročnej schôdze dajú stály bol volenie zástupcu.

Viete mi ešte poradiť, kde by som sa mohla dozvedieť ako dlho vlastne platí to poverenie vlastníkov na zastupovanie, lebo v §8a ods.4 nie je spomínaná konkrétna doba?

Vďaka za odpovede a názory!

Nie je nikde doba. Raz keď si ťa zvolia, tak si zástupcom kým ťa neodvolajú.

Spýtaj sa správcu, či aj správcu musia každý rok odsúhlasovať...:rolleyes: Ešte jej povedz, že ak nemajú súhlas, tak si nájdete iného správcu. :D
sito
27.11.09,23:00
Pripojím sa k tejto diskusii.

Pred nedávnom som zisťovala, že ako dlho platí také poverenie zástupcu vlastníkov.
V mojom konkrétnom prípade som bola poverená počas tohto roku a zmienka o dobe poverenia tam nebola žiadna. Dohodu o pracovnej činnosti mam do konca roka. Od správcu bola požiadavka, aby som im predložila nové poverenia na budúci rok pre potrebu uzavrieť novú dohodu(pýtajú to pravdepodobne každoročne u každého zástupcu). Moju argumentáciu, že im postačuje pôvodné poverenie, zvrhla pracovníčka a požadovala stále nové. Argumentovala tým, že si to vlastníci mohli rozmyslieť, aj si to rozmysleli - na schôdzi mi zvýšili odmenu a pre istotu do budúcnosti je v poverení uvedená doba do zvolenia nového zástupcu, môjho odvolania alebo odstúpenia, čo som chcela uviesť aj v priamo v dohode. No pracovníčka má stále problém uzatvoriť dohodu so mňou na dobu neurčitú. Ešte som im navrhla, nech do každoročnej schôdze dajú stály bol volenie zástupcu.

Viete mi ešte poradiť, kde by som sa mohla dozvedieť ako dlho vlastne platí to poverenie vlastníkov na zastupovanie, lebo v §8a ods.4 nie je spomínaná konkrétna doba?

Vďaka za odpovede a názory!

Sú dve zákonné správy bytových domoch.

V § 7, a, b, c, d sa jedná o SVB. V nich zákon určuje orgány, ktoré spravujú SVB.

V § 8, a, b sa jedná o byty, domy, ktoré nie sú si schopné viesť SVB, alebo sa im nechce a požiadajú nejakú právnickú, prípadne fyzickú osobu o správu svojho majetku.

Trápi Ťa druhá forma? Zástupca vlastníkov?

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ).

Zástupcu si volia vlastníci bytov, domu, nie správca domu! Doba je neurčitá!

Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu.

Pokiaľ má zástupca vlastníkov informovať vlastníkov, musí získať najprv informácie, teda spraviť si kontrolu a analýzu informácii. Inak je to zbytočná funkcia.

Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy.

Ak vlastníci bytov nevedia, čo chcú? Čo má uplatňovať zástupca vlastníkov voči správcovi bytov, domu??? Komu prospeje zástupca vlastníkov? Domu, alebo správcovi???

Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Nie je to pravda! Vlastník je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov, ak v konkrétnom dome vlastní byt. To že je zvolený zástupca vlastníkov bytov, nič na tom nemení!

V tvojom prípade sú dve možnosti:

1. Zvolili si Ťa. Po čase Ťa majú plné zuby. Odvolajú Ťa a zároveň oznámia správcovi, že od dňa toho a toho nie si zástupca vlastníkov. Správca Ti od tej doby nevyplatí ani korunu za činnosť, funkciu zástupcu vlastníkov.

2. Zvolili si Ťa. Po čase ich máš plné zuby. Oznámiš to vlastníkom bytov, ak neberú do úvahy, oznámiš to správcovi domu. A požiadaš správcu, aby Ti nevyplácal od uvedeného dátumu žiadne finančné prostriedky od vlastníkov bytov.

Je aj tretia možnosť, hádaj na tri krát, aká?

Správca musí rešpektovať rozhodnutie vlastníkov. Dohodu o vedľajšej činnosti má spísať s Tebou na dobu neurčitú, bez opätovného schvaľovania každý rok, až do prípadného odvolania, alebo odstúpenia z funkcie zástupcu vlastníkov.

Prípadne, ak to zákon vyžaduje, obnoviť každý rok zmluvu o vedľajšej činnosti, treba tak spraviť, ale na základe prvej voľby zástupcu vlastníkov. Nie je uvedený termín, tri roky, volebné obdobie ako u orgánov SVB.