Serepecky
22.07.09,11:32
dobrý deň,

Dnes som bol na Soc.poist. ohladne posudku o priznanie inv. dochodku.
Bolo mi povedane ze navrhuju 60%.
Vraveli mi ze mozem robit kancelarske prace.
Moja otazka znie......mozem dostat prispevok na auto ako ciastocny invalidny dochodca? Kedze moje ochorenie si ziada extremne rychli pristup k injekciam aby som si ich mohol sam podat do zily. Tie injekcie musia byt v chlade a ja to neviem v zamestnani zarucit. Jedna injekcia stoji 15-20 tisic Skk a pri podani ich pouzijem 2-3. Toto ochorenie je nepredvidatelne a nikdy neviem kedy sa objavi. Ďakujem za vaše rady.
Xanti
22.07.09,17:33
dobrý deň,

Dnes som bol na Soc.poist. ohladne posudku o priznanie inv. dochodku.
Bolo mi povedane ze navrhuju 60%.
Vraveli mi ze mozem robit kancelarske prace.
Moja otazka znie......mozem dostat prispevok na auto ako ciastocny invalidny dochodca? Kedze moje ochorenie si ziada extremne rychli pristup k injekciam aby som si ich mohol sam podat do zily. Tie injekcie musia byt v chlade a ja to neviem v zamestnani zarucit. Jedna injekcia stoji 15-20 tisic Skk a pri podani ich pouzijem 2-3. Toto ochorenie je nepredvidatelne a nikdy neviem kedy sa objavi. Ďakujem za vaše rady. Tak to gratulujem ( ak sa k tomu gratulovať dá, že človek je postihnutý a má vážne problémy ).
Čo sa týka tvojej dalšej časti dotazu, mám pocit že si trošku pletieš pojmy.
Na to aby si mohol dostať príspevok na kúpu motorového vozidla, musíš podať žiadosť na UP o preukaz ŤZP ( ťažko zdravotne postihnutého ) ak Ti ten schvália ( lebo nepíšeš v príspevku, že by si ho mal ), tak môžeš vyskúšať požiadať o príspevok na auto. Veľmi zvažujú komu ho poskytnú, musia byť naozaj vážne dôvody na to.

Tu nájdeš posudkovú činnosť na UP http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/9967A742CDDF92FBC12571180036D13A?OpenDocument
a na tomto linku žiadosti čo treba vyplniť http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument

Nie je pravidlom, že ak ťa SP uzná invalidným ( čo ťa uznala ), že aj UP ťa ohodnotí ako ŤZP. ;)
wagner
22.07.09,18:38
Ešte doplním, že nie každý ŤZP je aj ID.
Serepecky
23.07.09,05:20
Ďakujem za odpovede, len nechapem jednej veci.
Ako ID budem ziadat o prispevok na auto a preukaz ZŤP UP?

Ďakujem za Vaše odpovede........svet ID a ZŤP je pre mňa ešte neznamy svet
BXLmiami
23.07.09,05:41
No bohužiaľ nielen pre Teba,ale aj pre tých,čo schvaľuju zákony.Inak by sme ako lekári nevypisovali tzv jašteričkové potvrdenie každých pár mesiacov a síce,že tá noha/ruka/ za toho pol roka ne a nedorástla.:)
Katy a R
23.07.09,05:47
Ďakujem za odpovede, len nechapem jednej veci.
Ako ID budem ziadat o prispevok na auto a preukaz ZŤP UP?

Ďakujem za Vaše odpovede........svet ID a ZŤP je pre mňa ešte neznamy svet


SP sa riadi zákonom 461/2003 .. a vypláca ID .... posudzuje "mieru schopnosti pracovat"

UPSVaR zase zákonom 447/2008... a vypláca kompenzácie pre zdravotne postihnutých ... posudzuje "mieru funkčnej poruchy"

Ak niekto poberá ID, ešte neznamená, že má nárok na nejaké kompenzácie ... a platí to aj naopak. Alebo môže poberať aj ID aj má nárok na niekoľko kompenzácií... Všetko záleží od zdrav. postihnutia.
V obidvoch zákonoch sú prílohy ... tam je uvedené percento pre jednotlivé diagnózy.
Xanti
23.07.09,09:22
Ďakujem za odpovede, len nechapem jednej veci.
Ako ID budem ziadat o prispevok na auto a preukaz ZŤP UP?

Ďakujem za Vaše odpovede........svet ID a ZŤP je pre mňa ešte neznamy svet
Tak ako spomenuli babenky predo mnou, ak chceš príspevok na auto alebo podobné kompenzácie viď

Peňažné príspevky na kompenzáciu

žiadosti sa podávajú na oddelení peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého bydliska žiadateľa
podkladom k rozhodnutiu je komplexný posudok, vydaný oddelením posudkových činností, z toho dôvodu sa k žiadosti prikladá aj lekársky nález . V komplexnom posudku sa na základe lekárskeho posudku a posudkového záveru o sociálnych dôsledkoch ťažkého zdravotného postihnutia navrhujú peňažné príspevky:
a) peňažný príspevok na osobnú asistenciu,
b) peňažný príspevok na kúpu pomôcky,
c) peňažný príspevok na výcvik používania pomôcky,
d) peňažný príspevok na úpravu pomôcky,
e) peňažný príspevok na opravu pomôcky,
f) peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia,
g) peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla
h) peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla,
i) peňažný príspevok na prepravu,
j) peňažný príspevok na úpravu bytu,
k) peňažný príspevok na úpravu rodinného domu,
l) peňažný príspevok na úpravu garáže,
m) peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov,
n) peňažný príspevok na opatrovanie

viac na http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/9967A742CDDF92FBC12571180036D13A?OpenDocument

Tak budeš musieť zájsť na UP, na oddelenie kt. sa venuje ŤZP a budeš musieť požiadať o preukaz ŤZP, ( vyplníš tlačivo, donesieš správy od lekárov, potvrdenia od lekárov, od mesta a od neviem koho ) a budeš čakať kým si ťa predvolajú na komisiu. Podľa posudku čo Ti vydajú bud ti priznajú alebo nepriznajú nejakú kompenzáciu.

Lebo môžeš mať preukaz ŤZP ale nemusia Ti priznať žiadnu kompenzáciu, lebo nič pre teba nebude vhodné ( také aby Ti ulahčilo to život ). Veľa ľudí má len preukaz ŤZP bez kompenzácii, ale ako vlastník preukazu ŤZP máš lacnejšie cestovanie medzimestké busy, vlaky, ale aj MHD a v BA dokonca zadara. Tiež máš vstupy do rôznych kultúrno historických pamiatok zlavnené ( tu rátam aj jaskyne a podobné náležitosti ), tiež aj zlavy na kúpaliská a v neposlednom rade s preukazom ŤZP nemusíš platiť koncesionárske poplatky za TV a R.
Chobot
23.07.09,10:30
dobrý deň,

Dnes som bol na Soc.poist. ohladne posudku o priznanie inv. dochodku.
Bolo mi povedane ze navrhuju 60%.
Vraveli mi ze mozem robit kancelarske prace.
Moja otazka znie......mozem dostat prispevok na auto ako ciastocny invalidny dochodca? Kedze moje ochorenie si ziada extremne rychli pristup k injekciam aby som si ich mohol sam podat do zily. Tie injekcie musia byt v chlade a ja to neviem v zamestnani zarucit. Jedna injekcia stoji 15-20 tisic Skk a pri podani ich pouzijem 2-3. Toto ochorenie je nepredvidatelne a nikdy neviem kedy sa objavi. Ďakujem za vaše rady.

Pozri tento môj príspevok, pomôže ti trochu sa zorientovať v problematike.

http://www.porada.sk/1100980-post22.html