Zavrieť

Porady

Označenie vozidiel ZŤP

pekny den prajem, chcem sa spytat kde vybavim oznacenie svojho vozidla nalepkou ZTP, co k tomu potrebujem a ake s tym mate skusenosti... ja mam preukaz ZTP a som vlastnickou auta a vzhladom na parkovne a pod by som si rada vybavila tu nalepku... viete mi poradit? vdaka
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bublikatka Pozri príspevok
pekny den prajem, chcem sa spytat kde vybavim oznacenie svojho vozidla nalepkou ZTP, co k tomu potrebujem a ake s tym mate skusenosti... ja mam preukaz ZTP a som vlastnickou auta a vzhladom na parkovne a pod by som si rada vybavila tu nalepku... viete mi poradit? vdaka
Ja by som svoju odpoveď začal tým, že od 1.1.2009 sa zásadne zmenila legislatíva ohľadne preukazov ZŤP. Je to zákon 447/2008 - Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý vstúpil do platnosti od 1.1.2009.

Podľa tohto zákona môže fyzická osoba so zdravotným postihnutím požiadať o preukaz ZŤP (§ 16 zákona). Držiteľ preukazu ZTP má v niektorých prípadoch určité výhody (napr. zľavnené vstupenky, zľavnené náklady na dopravu,..), ale s tento preukaz ho neoprávňuje používať vyhradené parkovacie miesta označené logom invalidného vozíka.

Na to, aby mohol využívať tieto parkovacie miesta, musí si na miestnom úrade práce podať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu (podľa § 17 zákona). Bohužiaľ, skutočne sa sprísnili podmienky na vydanie parkovacieho preukazu, pretože v ods. 1 sú uvedené podmienky, ktorá osoba so zdravotným postihnutím môže tento preukaz dostať:

(1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.


Takže pokiaľ má niekto preukaz ZTP, neznamená to, že je automaticky odkázaný na individuálnu dopravu. To, že je na to odkázaný, musí byť uvedené v lekárskom posudku alebo lekárskej správe. Na základe tohto môže UPSVaR vydať parkovací preukaz. Podľa nového zákona sa preukaz nevydáva na auto, ale na meno osoby. Takže na autách už budú miznúť tie nálepky a nahradia ich postupne osobné preukazy (formát A6) s fotkou osoby.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/...008447Pr9a.pdf

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/...008447Pr9b.pdf

Jedine osoba s takýmto preukazom môže využívať parkovacie miesta. Takže na odbor dopravy už vôbec netreba chodiť, tí už preukazy na auto nevydávajú.

Jedine, že by osoba ZTP s parkovacím preukazom chcela vyhradené parkovacie miesto, vtedy môže požiadať miestny úrad o vyhradenie miesta. Je to ale zase veľmi rozličné v každom meste. Napr. v BA IV. môžu prideliť vyhradené parkovisko osobe ZTP, ale bez označenia invalida. Výhodu má táto osoba takú, že neplatí poplatok za rezervované miesto (čo je okolo 200 EUR). Pokiaľ má osoba parkovací preukaz, môže dostať aj parkovacie miesto s označením invalida, vtedy je to tiež bezplatné. Navyše na niektorých parkoviskách sú aj vyhradené miesta pre invalidov, tam môžu stáť autá len ak ich majiteľ (alebo osádka) má parkovací preukaz, inak tie miesta nemôžu využívať, aj keby boli ZTP.

Sú mestá, ktoré pre držiteľov ZTP vôbec neprideľujú vyhradené parkovacie miesta, napr. Stupava. Je to vecou miestnej samosprávy, akú zaujme politiku voči ZTP a držiteľom parkovacích preukazov.

Navyše len osoba, ktorá je podľa posudku odkázaná na individuálnu dopravu, môže dostať kompenzácie na PHM a príspevok na kúpu auta. Nie je to ale automatické, pri schvaľovaní sa posudzuje výška príjmu. Príspevok na kúpu auta a príspevok na PHM dostanú len tí, ktorí splnia zákonom predpísané podmienky (ktoré sú teda dosť prísne). Presné podmienky sú uvedené v zákone č. 447/2008 v § 34 a 36

Tieto informácie mám aktuálne, oba preukazy sme vybavovali len pred pár mesiacmi.
Naposledy upravil Chobot : 23.07.09 at 12:29
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
willma Pozri príspevok
... že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste ...
Nie som si vedomí, že by to bolo v rozpore s akýmkoľvek predpisom, či zákonom. Ak je to tak, prosím odvolávku. Bežne musím takto označené vozidlo zaparkovať, keď vyznačené miesto je obsadené (napr. 3-tonovým off-roadom...). Alebo že by takéto vozidlo nemohlo dovtedy zaparkovať, kým sa neuvolní označené miesto ?.
Naposledy upravil Stefan2005 : 16.07.09 at 13:34
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Xanti Pozri príspevok
Jaj pardon nepochopili sme sa , ja som písala o parkovacom mieste pred barákom ... vyznačené žltou farbou s cedulkou tu smie parkovať len ten a ten .. toto dávajú na mestskom úrade.

Ty si asi myslela parkovací preukaz, no tak to treba naštudovať nový zákon 447/2008 z.z. § 17 a v tom zákone nájdeš aj prílohy na aké problémy môžeš získať tento preukaz ( modrá kartička do okna ).
Trt dávajú ....

KOŠICE
Ročná sadzba dane za užívanie verejného priestranstva na trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska za jedno vyhradené parkovacie miesto pre daňovníka je na ostatnom území mesta 46,47 €/m2
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ja som netvrdila, že by tak zaparkovať nemohol , ale v tom čase bola drvivá väčšina vyhradených miest voľná. A nebola tam zaparkovaný žiaden automobil.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

buchač Pozri príspevok
Trt dávajú ....

KOŠICE
Buchač aký trt, u nás dávajú a v Kašavároš platiť musíte
Každé mesto má iné pravidlá, je to pochopiteľné nie.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Chobot Pozri príspevok
... keď idem bez dcéry, ktorá je ZTP, tak parkujem na obyčajnom mieste. Nezneužívam parkovací preukaz.
Tibor, minule sme mali o tomto zrovna debatu. Sú názory, že v prípade, ak sa neprepravuje "osoba odkázaná na individuálnu prepravu", tak vozidlo nesmie byť takto označené (pokiaľ to vozidlo nie je evidované priamo na danú osobu). Preto značku nemám fixne pripnutú za sklo, ale umiestňujem ju tam len vtedy, keď prepravujem odkázanú osobu...

P.S. :

Našiel som to v zákone 510/2003 (ak to ešte platí)

§ 41
Osobitné označenie vozidiel
(1) Osobitné označenie sa môže používať na
a) vozidle prepravujúcom ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu,10a)
b) vozidle vedenom sluchovo postihnutou osobou,
c) vozidle lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,
d) autobuse, ktorým sa prepravujú deti,
e) vozidle vedenom vodičom začiatočníkom.

(2) Vodič vozidla uvedeného v odseku 1 písm. a) a c) je povinný osobitné označenie odstrániť z vozidla, ak toto sa nepoužíva na účely, na ktoré je osobitné označenie určené.
Naposledy upravil Stefan2005 : 16.07.09 at 13:47
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

no dobre, co mi odporucate?
kartu nedostanem, nakolko pohybove problemy nemam (ak neratam problemy s rovnovahou kvoli poskodeniu sluchu...)
mam si dat to miesto? oplati sa mi?
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

a suhlasim so sprisnenim preukazov, nie len karticky do auta, lebo teraz uz to bude presne na postihnuteho, aj bude vidno, ci je telesne postihnuty...
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

wilma, ale i napriek tomu, že vozidlo je označené ZTP preukazom čo je diskutabilné, ale v princípe v pohode, pokial sa vo vozidle nenachádza osoba, ktorej bol tento preukaz prideleny /ako bolo písané, oznacenie sa prideluje na osobu, nie na vozidlo/ tak nesmie šofér vyuzívat výhody vyplývajúce z preukazu. Ide o to, že keby sa tam prešiel mestský policajt tak po prvé vodič dostane pokutu za neoprávnené vyuzívanie výhod a po druhe by to mohol oznámiť na príslusnom urade a osoba, ktorá ten preukaz skutocne potrebuje a ktorej patrí jej ho môžu odobrat. Takze ja chválim správanie takýchto vodičov. Bezohladu či inde bolo alebo nebolo miesto. Zachoval sa spravne.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Bubli ale ved ked som registrovala tak v spravach sa vyhrazali, že rocne parkovné miesto vás v kosiciach vyjde na 100 Eur, čo je mimochodom menej ako u nas v Samorine a to sme zapadakov Skús si podať žiadosť. Ak to nevyjde tak by som si to miesto kupila. Alebo zober tích 100 Eur a kúp si tu kartičkuBohužial ale na slovensku je to tak.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stefan2005 Pozri príspevok
Tibor, minule sme mali o tomto zrovna debatu. Sú názory, že v prípade, ak sa neprepravuje "osoba odkázaná na individuálnu prepravu", tak vozidlo nesmie byť takto označené (pokiaľ to vozidlo nie je evidované priamo na danú osobu). Preto značku nemám fixne pripnutú za sklo, ale umiestňujem ju tam len vtedy, keď prepravujem odkázanú osobu...
Áno, ale keby som bol "svina", tak zoberiem ten preukaz aj keď idem sám a auto odparkujem na invalidnom mieste. Nemyslím si, že by policajti čakali, kým sa niekto vráti k autu, aby skontrolovali, či tá osoba - držiteľ park. preukazu nastúpi do vozidla. A aj keby, tak môžem povedať, že manželka je s dcérou u lekára alebo niekde inde v meste a ja som len prišiel pre niečo do auta. TO som myslel tým zneužívaním.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bublikatka Pozri príspevok
no dobre, co mi odporucate?
kartu nedostanem, nakolko pohybove problemy nemam (ak neratam problemy s rovnovahou kvoli poskodeniu sluchu...)
mam si dat to miesto? oplati sa mi?
Myslíš vyhradené parkovacie miesto? Ak máš preukaz ZTP, tak sa spýtaj na miestnom úrade, či osoby ZTP majú finančné výhodné rezervovanie miesta. Ak áno, tak si požiadaj o vyhradené parkovanie. AK nie, tak načo budeš platiť plnú sumu za rezervované miesto?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Chobot Pozri príspevok
...Nemyslím si, že by policajti čakali, kým sa niekto vráti k autu, aby skontrolovali, či tá osoba - držiteľ park. preukazu nastúpi do vozidla....
... práveže mám skúsenosti, že počkajú a kontrolujú...
V predchádzajúcom príspevku som doplnil odvolávku na zákonnú povinnosť odstrániť preukaz pri neprepravovaní takejto osoby...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kaco11 Pozri príspevok
Bubli ale ved ked som registrovala tak v spravach sa vyhrazali, že rocne parkovné miesto vás v kosiciach vyjde na 100 Eur, čo je mimochodom menej ako u nas v Samorine a to sme zapadakov Skús si podať žiadosť. Ak to nevyjde tak by som si to miesto kupila. Alebo zober tích 100 Eur a kúp si tu kartičkuBohužial ale na slovensku je to tak.
Trochu málo na parkovné , k tomu na celý rok , nemyslíš vážne , keď len na platených parkoviskách stojí 1 hodina = 1€
....a prílohy , ktoré som tam dal , nič ...? Čo tak prečítať ?

Akú kartičku si mám kúpiť ?
ZŤP ? Tu už mám ....
Ale miesto na parkinkg ....nada , ništ , nemám nárok ....
Šak som išiel po nej ako pes po kosti .....
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

buchač Pozri príspevok
Trochu málo na parkovné , k tomu na celý rok , nemyslíš vážne , keď len na platených parkoviskách stojí 1 hodina = 1€
....a prílohy , ktoré som tam dal , nič ...? Čo tak prečítať ?

Akú kartičku si mám kúpiť ?
ZŤP ? Tu už mám ....
Ale miesto na parkinkg ....nada , ništ , nemám nárok ....
Šak som išiel po nej ako pes po kosti .....
Však podľa tých príloh, čo si priložil, miesto na parkovanie vyjde bežného smrteľníka aj na 250 EUR a viac!
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

no ja moc nepotrebujem parkovacie miesto, ale vzhladom na rast poctu aut sa asi na to spytam...
mna skor zaujimalo parkovanie mimo domu... teda v centre, lebo pisu, ze ZTP zdarma, ale ako budu vediet a neodtiahnu ma ked nemam karticku??? potom mali napisat invalidi zdarma... asi zavolam na ten magistrat...
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Niekedy sa zda, ze najviac pridelenych parkovacich miest ZTP, je pre diagnozu " na hlavu". U tych, co im bolo neopravnene pridelene parkovacie miesto pre ZTP, aj u tych, co im ho pridelovali. Najubohejsie, co moze byt, je zneuzivanie jedinej vyhody telesne postihnutych a to moznosti parkovacieho miesta pre ZTP, zo strany sice telesne zdravych, ale urcite dusevne postihnutych, ale najma hodne bohatych. Pretoze z ich strany je potrebne mat pred okolim poctivych obcanov poriadne silny zaludok. Aspon silny zaludok, ked uz niet charakteru.
1 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Xanti Pozri príspevok
Prepáč budem nesúhlasiť. Dotyčný asi dostal to parkovacie miesto podľa starých pravidiel.
Možno časom aj takých ludí prehodnotia, ktohovie. Ale určite si nemyslím, že je to zneužívanie.
Toto sa udialo asi pred 2 týždňami!
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ALDA Pozri príspevok
Toto sa udialo asi pred 2 týždňami!
Wau ale to som nemohla tušiť, že to bolo takto nedávno.
Ešte je tu otázka, chorá pečeň čo znamená? Bola transplantovaná? To by som brala také parkovacie miesto, že má.
Ináč pacienti s chorou pečeňou toho moc nevyvládzu.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Xanti Pozri príspevok
Wau ale to som nemohla tušiť, že to bolo takto nedávno.
Ešte je tu otázka, chorá pečeň čo znamená? Bola transplantovaná? To by som brala také parkovacie miesto, že má.
Ináč pacienti s chorou pečeňou toho moc nevyvládzu.
Zatiaľ nie, ale vraj je čakateľ. Vieš, ja mu to miesto prajem, ale takýto ľudia by nemali podľa mňa šoférovať.
Prekvapila ma tá ceduľa a ešte aj s invalidným vozíkom a číslom auta, ale myslím si, že je to asi jeho šikovnosť, ale zdravie si nevybavíš, želám mu, aby sa z toho dostal.
Príspevok som napísala preto, že som si myslela, že je to OK a niekto chcel radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať