Peter 79
26.07.09,16:49
Riešim kúrenie a prípravu TÚV v starej bytovke.Odberné miesto kupelka a kuchyna su susedne miestnosti.Mam to riešit kombinovaným kotlom kde je vstavana cca.45l nadrž alebo kotlom s prietok.ohrevom?Viac ľudí radí prietokáč!
KTORÁ VARIANTA JE PRE MNA LEPSIA? Alebo ina varianta?
Planujem KK pre radiator.kurenie ktore budu nadymenzované pre nižší tep.spad.Zatial sme dvaja.Tep.strata bytu cca.7kW.Neviem či v mojom pripade je doležita informacia o spodnom výkone kotla lebo vačšina kotlov napr. s prietok.ohrevom sa začína niekde okolo 4kW (menej som ani nenašiel iba Immergas 3kW) neviem ani či je to vela alebo malo nahor to je okolo 24kW.
Ďakujem za každú vecnu info. ktora mi može pomoct pri výbere kotla.Ak vie niekto poradit konkretny kotol podla horeuvedených udajov budem tiež vdačný.DAKUJEM
arizona
26.07.09,15:49
mimotemy Peter 79, prečítaj si prosím pravidlá porady http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
... č.4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."
...
Opravila som Ti názov tejto témy. Odpovede slúžia nielen Tebe...
Mnohí používajú vyhľadávač a z názvov tém : prosím poraďte, poraďte -ďakujem nie je nikomu jasné , o čom daná téma je.;)
Charon
07.12.14,09:36
KK = kombinovaný kotol?
Charon
07.12.14,09:57
Spravidla ak je nižší výkon kotla, používa sa zásobník TÚV. Na ohriatie požadovaného množstva vody potrebuješ určitú energiu. Tú je schopný dodať s väčším výkonom za kratší čas, ako kotol menším výkonom. V prípade, že budeš mať kotol s malým výkonom, a spotrebuješ vodu zo zásobníka, je dosť pravdepodobné, že nebude kotol schopný v prietokovom režime Ti pripraviť dostatočné množstvo vody požadovanej kvality. Teda bude tiecť vlažná, nie horúca. Tak isto je dôležitá teplota vody v zásobníku - vyššia teplota Ti zabezpečí väčšie množstvo vody na spotrebu (bude sa riediť v menšom pomere so studenou vodou). Platí, že pre štvorčlennú rodinu je potrebný približne 200 litrový zásobník vody.
Zásobník má v prípade elektrickej prípravy TÚV jednu výhodu. Teplú vodu je možné pripraviť počas nižšej terify tzv. nočný prúd. Tu docháza k šetreniu prevádzkových nákladov na prípravu TÚV. Pri pynovom toto neplatí. Cena plynu nemá takéto režimy. Inak (plyn) ak potrebuješ ohriať vodu, spotrebuješ rovnaké množstvo plynu. Pri nižšom výkone kotla budeš spotrebovať malé množstvo plynu dlhší čas, pri veľkom výkone plynu - väčšie množstvo plynu kratší čas. Pričom spotrebuješ vždy rovnaké množstvo plynu.

Odporučil by som kotol s väčším výkonom (cenovo nie je tam až tak veľký rozdiel) a budeš mať dostatočný výkon na prípravu TÚV - budeš ju mať v dostatočnom ľubovoľnom množstve. Tak isto aj s vyhriatím domu.

Ale myslím si, že rozsah výkonov Ťa aj tak nepustí. Dolný výkon je 4kW a horný býva okolo 12 až 15 kW, teda budeš mať dostatočný prebytok výkonu. Pozri si ceny.

Zasa na druhej strane - zbytočne veľký výkon (napr. nad 20 kW) spôsobí neekonomickú prevádzku - kotol nepobeží v s efektívnym výkonom.