ITD
28.07.09,10:53
Ahojte "Poradaci" chcem poprosit o radu ohladom marketingu. Fungujem ako zivnostnik uz nieco vyse roka a pol v oblasti predaja vypoctovej techniky. Podnikanie som zacal doslova na zelenej luke :D a k dnesnemu dnu mame cca 3 mesiace otvorenu mini predajnu. Moja otazka znie "ako zvysit navstevnost predajne?" ktora je podla mojho nazoru na pomerne dobrom mieste v centre mesta, no denne mame maximalne 1-2 zakaznikov. Pravidelne robime letak s akciovou ponukou, mame zriadeny e-shop, reklamu na aute, primeranu otvaraciu dobu a aj napriek tomu je situacia viac nez :eek:kriticka:eek:. Ciastocne to pripisujem aj momentalnemu dovolenkovemu obdobiu a pomerne hustej konkurencii - no skusenosti mam zatial pomerne malo:rolleyes: na taketo predpovede. Vdaka za Vase prispevky.
arizona
28.07.09,09:41
hanelie
28.07.09,09:48
minimálne musíš mať niečo navyše / tovar, služba / ktorú v blízkom okolí konkurencia neposkytuje -
ITD
28.07.09,10:47
Ano, presne tak, vramci tohto robime bezplatny dovoz a instalaciu u zakaznika v ramci mesta, poradenstvo s drobnymi IT problemami ako nefuncne wifi a podobne, zdarma kopirovanie dokumentov a tlac z usb kluca v objeme do 3 stran... no navstevnost nasej predajne je slaba :(, najnovsie mame 5 percentnu zlavu pre drzitelov zakaznickych kariet
hanelie
28.07.09,11:03
najlepšiu reklamu ti urobí spokojný zákazník, ak ťa odporučí svojim známym -
takže na začiatok malý darček ako pozornosť podniku - hoci len pero s logom tvojej firmy
Dantess
28.07.09,12:28
Ahoj. Je dobré, že si pochopil hlavnú problematiku. Je vela podnikatelov, ktorý majú obchod, ktorý nefunguje a nevedia kam ďalej. Ty vieš, že marketing je ta spravna voľba. My sme do marketingu dali ohromné peniaze, ktoré sa poooooomaaaaaalyyyy, ale isto začínajú vracať. Možes davat super ceny, ponuky, akcie, a sluzby ak o tebe nikto nevie. Ak mas obchod v centre mesta, tak to mas super plus. Urcite ho treba nejak zviditelnit. Farebne napisi, svietacie reklamy, stojany atd atd. Bohužial ta najlepsia reklama je aj najdrahsia. Neviem o ake mesto sa jedna, ale urcite su tam nejake mstske noviny, casaky atd. Taktiž by bolo mozne spravit reklamu v mestskom rozhlase (pre male mesta to funguje), alebo potom rádio. Radio viva ma teraz celkom dobre ceny za reklamne kampane. Letakom moc neverim... Ak to mate aj s eshopom, tak určite aj e-maily firmam a pod. Urcite je mnoho firiem, ktore chcu kupit nove monitory a pri mnozstevnej zlave by ste ohli uzavriet nejaku zmluvu atd atd. Ciest je vela, ale kazda stoji nieco. Odporucim Ti marketingoveho poradcu Michala Dragan, ktoreho najdes tu na porade. Robim snim spolocne marketing a teraz už mozem povedat že som maximalne spokojny. SPravil super web stranku a robi vela veci. Samozrejme Ty budes robit marketing aj na vlastnu past. Cim viac hlav tym viac napadov. Cim viac napadov tym viac zakaznikov.
hanelie
28.07.09,12:44
vlastné skúsenosti:
reklama v regionálnych médiach - 0 bodov
reklama v mestskej televízií 0 bodov
letáky s kuponom so zľavou 0 bodov
internet /vyhľadávače/+ web cca 70%
odporúčanie cca 30%
Dantess
28.07.09,13:05
vlastné skúsenosti:
reklama v regionálnych médiach - 0 bodov
reklama v mestskej televízií 0 bodov
letáky s kuponom so zľavou 0 bodov
internet /vyhľadávače/+ web cca 70%
odporúčanie cca 30%
a v čom prsím ta podnikas ? Prave ide inzertovat masazny salon v bratislavcanke, lisiakovi a nejakom este casaku. Myslis si že to nebude mat odozvu ???
hanelie
28.07.09,13:23
a v čom prsím ta podnikas ? Prave ide inzertovat masazny salon v bratislavcanke, lisiakovi a nejakom este casaku. Myslis si že to nebude mat odozvu ???
www.autofann.sk / ak je to reklama - zmažem:)

či to bude mať odozvu si netrúfam odhadnúť - skôr keby ešte niekto pripojil svoje skúsenosti s podnikaním a reklamou
padro
28.07.09,16:26
ITD podla mna si urobil chybu hned uplne na zaciatku, podnikat dnes v oblasti predaja PC kde sa nahadzuje tak 10 percent to je podla mna samovrazda, znamy tak tiez zacal ma to este s O2 predajnou spolu, tak to ho este ako tak taha ale aj to je bieda, keby to boli len tie PC tak cista strata... inak samozrejme reklama, reklama, reklama... hanelie my sme tusim trochu konkurencia :) moj web je www.autovybava.sk ani TT nie je daleko:))
BLINDSIDE
29.07.09,08:44
Vobec nema vyznam vrazat prostriedky do marketingu to je chvilkova naplasť. Trh spi. Ak mas financne prostriedky k dispozicii okamžite tak sup sup na burzu v Rotterdame, alebo ak mas zaludok na petrochemicky priemysel investuj tak ako API - Americky ropny institut. Dnes budú trhy čakať na údaje o vývoji zásob na ropnom trhu zo strany Federálneho úradu pre energetiku (EIA). Zatiaľ čo Americkému ropnému inštitútu poskytujú rafinérie údaje dobrovoľne, EIA ich poskytnúť musia. Tu máš jasný cieľ. Vždy v čase každej krízy americkí židia investovali do ropy a zlata. Aj Tomáš Baťa konštatoval: učte sa od úspešných ľudí... je to pravda, ľudia nepočúvajú - ľudia sledujú čo kto spravil a čo to vynesie.
Dantess
29.07.09,08:58
Vobec nema vyznam vrazat prostriedky do marketingu to je chvilkova naplasť. Trh spi. Ak mas financne prostriedky k dispozicii okamžite tak sup sup na burzu v Rotterdame, alebo ak mas zaludok na petrochemicky priemysel investuj tak ako API - Americky ropny institut. Dnes budú trhy čakať na údaje o vývoji zásob na ropnom trhu zo strany Federálneho úradu pre energetiku (EIA). Zatiaľ čo Americkému ropnému inštitútu poskytujú rafinérie údaje dobrovoľne, EIA ich poskytnúť musia. Tu máš jasný cieľ. Vždy v čase každej krízy americkí židia investovali do ropy a zlata. Aj Tomáš Baťa konštatoval: učte sa od úspešných ľudí... je to pravda, ľudia nepočúvajú - ľudia sledujú čo kto spravil a čo to vynesie.
to kopirujes z ineho prispevku... originalne :D
BLINDSIDE
29.07.09,09:02
to kopirujes z ineho prispevku... originalne :D Ved to je moj prispevok a mam nan urcity Copyright :D
TinkiDinki
29.07.09,09:12
Skôr než začneš vrážať peniaze do ďalšej propagácie, mal by si si zistiť či podobné problémy nemá aj iná tvoja konkurencia. 2-3 ludia za deň. Ak to aj tam spí vieš čo ďalej. Ak to tam frčí je problém u teba. Zisti ten magnet, čo zákazníkov priťahuje inde. PC je populárny kšeft, aj tak musí byť nejaká rovnováha medzi počtom kupujúcich zákazníkov a počtom predajní vrátane tých internetových.
wagner
29.07.09,19:44
Skús si pozrieť www.JakZvysitProdej.cz (http://www.JakZvysitProdej.cz) Mne z tejto stránky už dva mesiace posielajú zaujímavé veci - podotýkam zdarma. Taktiež robia školenia a rozdávajú rozumy. Možno sa priučíš.
kofy
30.07.09,19:36
suhlasim s wagnerom, mne z tej stranky chodia newslettre takmer 2 roky a su to fakt uzitocne a pritom v praxi lahko pouzitelne tipy
misomiso
30.07.09,19:57
Pravidelne robime letak s akciovou ponukou, mame zriadeny e-shop, reklamu na aute, primeranu otvaraciu dobu a aj napriek tomu je situacia viac nez

Ale tu na Porade si si nedal ani e-shop do profilu - pritom je to zadarmo.
dragan.michal
31.07.09,05:54
BLINDSIDE ja sa rozhodnem nesuhlasit. Mas pravdu, trh spi. Ale spi preto lebo spia aj firmy. Uz davno vieme, ze cez leto vacsina firiem cerpa dovolenky preto aj reklama a marketing su cez letne mesiace hluche,. Potom vsetci vyruku na jesen s ponukami a hrrr. Lepsie je pocas tohto obdobia porobit co sa da, a na jesen uz zat uspechy. Ja som si vsetky projekty naplanoval aby sa spustili cez leto. Napr. dohodime.sk
misomiso
31.07.09,06:48
Kolko si doteraz investoval do tej reklamy?
dragan.michal
31.07.09,07:04
teraz neviem misomiso komu smerovala ta otazka
misomiso
31.07.09,08:02
teraz neviem misomiso komu smerovala ta otazka

Prepac - pytal som sa zadavatela temy.
ITD
01.08.09,08:50
Ahojte vsetci. Dakujem Vam za vsetky vase rady a skusenosti . Jj co sa tyka nasich investicií do reklami od maja 09 k dnesnemu dnu to je cca 500 eur co zrejme z hladiska vzniku masoveho efektu nie je vela, no aj tak sa mi zda ze z letakovej reklamy v nakladoch 10000, 10000 a 30000 vytlackov je nasa navstevovanost ci uz na webe alebo v kamennom obchode nizka. Distribucia bola kvalitna to som skontroloval. Pred obchodom a v blizkom okolí mame nainstalovanych niekolko bannerov - konkretne 3. Svetelna reklama do vykladu je vo forme - prezentacia na LCD. Porovnavanie s inymi predajcami v tejto oblasti samozrejme robime - v medziach etiky . No, este raz dakujem za vase rady a idem makat na zviditelnovani nasej predajne.
hanelie
01.08.09,09:02
ak sa ti zdá, že si vyskúšal všetky reklamné a marketingové ťahy, skús sa orientovať na také niečo ako je feng shui, hra farieb, ai psychologické ťahy - tiež www.ivotoman.sk preferuje ako primárny - vnem t.j. ako pôsobí na potencionálneho zákazníka prvý dojem - intuícia -
Filip Glasa
01.08.09,11:57
Čo sa týka samotného obchodu, tak skúste okrem LCD aj klasický svetelný vývesný štít. Porozmýšlajte aj nad polepmi výkladu, ktoré často lepšie vyniknú ako všetko ostatné už za sklom. Často meňte a aranžujte výklad, dávajte do neho rôzne novinky, výhodné akcie, tie vaše služby, propagujte vo výklade váš eshop a podobne. Na LCD zobrazujte trebárs aj nejaké tie rady tipy z oblasti PC zamerané na totálnych začiatočníkov. Trebars aj dôchodcov a podobne. Inšpirujte sa napr. u firmu hurican.sk - a robte podobné služby keď vás samotný predaj neuživý. Výhodné a dobré miesto treba využiť.

Robte poradenstvo zadarmo - pre dôchodcov a totálnych začiatočníkov. Niekedy pri probléme zistíte, že najlepšie riešenie je kúpiť nový HW. Netvárte sa odbornícky a povýšenecky a snažte sa pomôcť aj s každou blbosťou. Často rôzni ľudia čo sa v technike nevyznajú ju zároveň používajú. Pletú si giga a mega a nevedia presne či môžu pamäťovú kartu použiť viac krát, lebo si to mýlia s klasickým filmom do foťáku. Nesmejte sa im, ale poraďte. Takíto ľudia si nebudú surfovať po nete a zisťovať najnižšiu cenu. Kúpia tam, kde im dobre poradia a na cenu sa až tak nepozerajú.

Pre nerozhodných zaveďte program výmeny, alebo vrátenia tovaru (neporušeného) trebars do 7 dní. Len malá časť ľudí tovar vráti, ale nerozhodným to pomôže pri kúpe. Zároveň tie výmeny pomôžu ľudom, čo chú kúpiť darček a nie sú si istý parametrami a podobne.

Proste inšpirujte sa všetkými dobrými obchodmi a nápadmi čo vidíte okolo seba. Ak sa ti páči, že niekde hladko vybavujú reklamácie, tak ten systém okukaj a zaveďte ho aj vy.

Skúste porozmýšľať nad ďalším tovarom, ktorý sa hodí k PC a má rovnakých dodávateľov - GPS, metrologické stanice, mobily, Foto a podobne. Prípadne rôzne služby - pobočky mobilných operátorov, vyzdvihnutie a zadávanie výroby fotiek, uzatváranie zmluv na miestne pripojenie na internet, kopírovanie alebo nejaká špecifická tlač, možno aj niečo ako i-net kafe a podobne.

BLINDSIDE - nespamuj z hovadinami mimo témy. Keď chceš niekoho nalákať na "výhodné" investície, tak si najprv zisti o čom píšeš. Vyzerá to dosť amatérsky až podvodne.
padro
01.08.09,12:07
BLINDSIDE - nespamuj z hovadinami mimo témy. Keď chceš niekoho nalákať na "výhodné" investície, tak si najprv zisti o čom píšeš. Vyzerá to dosť amatérsky až podvodne. suhlas
misomiso
01.08.09,19:05
Ahojte vsetci. Dakujem Vam za vsetky vase rady a skusenosti . Jj co sa tyka nasich investicií do reklami od maja 09 k dnesnemu dnu to je cca 500 eur co zrejme z hladiska vzniku masoveho efektu nie je vela, no aj tak sa mi zda ze z letakovej reklamy v nakladoch 10000, 10000 a 30000 vytlackov je nasa navstevovanost ci uz na webe alebo v kamennom obchode nizka. Distribucia bola kvalitna to som skontroloval. Pred obchodom a v blizkom okolí mame nainstalovanych niekolko bannerov - konkretne 3. Svetelna reklama do vykladu je vo forme - prezentacia na LCD. Porovnavanie s inymi predajcami v tejto oblasti samozrejme robime - v medziach etiky . No, este raz dakujem za vase rady a idem makat na zviditelnovani nasej predajne.

Od maja 09?? Ale ved vy ste este ani nezacali. Myslim, ze je uz davno za nami doba, kedy stacilo vychytit ten spravny tovar (napr. PC, ci MT) vyuzit nenasyteny trh a uzivat si okamzity uspech v podnikani. Dnes s PC vstupujes do nasyteneho trhu. Teda - vsetci tvoji potencionalni zakaznici uz niekde nakupuju a casto su tam so sluzbali aj s cenami spokojni. Kazdym dnom sice moze pribudnut teoreticky aj nejaky novy zakaznik, (rodina, ktora doteraz nemala PC) ale je to uz zriedkave. Musis si uvedomit, ze iba ten "novy" zakaznik sa rozhoduje bez ohladu na "tradiciu" a "zakaznicku vernost", teda ak ste s PC obchodmi vo vasom meste styria, ty mas 25% sancu, ze ho ziskas (za predpokladu, ze mas rovnako kvalitnu reklamu).

Presvedcit vsak tych, ktori ale uz niekde inde nakupuju ale nie je vobec lahke a rozhodne to nie je uloha na dva alebo tri mesiace. Ty musis robit vsetko lepsie ako konkurencia, musis to ludom vediet povedat (ze to robis lepsie) a musis pockat, kym to pochopia a postupne naberu odvahu to aj vyskusat.

Ja som tiez vstupil na nasyteny trh, bolo to pred piatimi rokmi, a stale rastieme, no velmi pomaly a nikdy sme neboli nosom viac ako 1 cm nad hladinou. Preberame postupne trhovy podiel ostatnym, no ide to velmi pomaly, za extremneho usilia, a za kazdu chybu tvrdo platime. Netvrdim, ze sa teoreticky aj dnes neda najst nejaka ta merzierka na trhu (na par mesiacov), no je to stale tazsie a PC sem kazdopadne uz dlho nepatria. Nic ine ti nemozem poradit, len aby si vydrzal, pokial to naozaj chces robit, alebo od toho isiel prec co najskor, kym straty nie su velke. Uspech cez nejaku dieru na trhu mozes prirovnat k tomu, ze si s niekym strihnes (kamen, papier, noznice), ale vstup na nasyteny trh, to je sachova partia, so vsetkym, co k nej patri. Aj necakanych zvratov sa mozes dockat, pokym si neprehral, stale mas sancu.

Mne pomohli inspirovat sa dobre knihy, ale kadopadne je to makacka. Ja osobne by som bilancoval az po roku, skor by som necakal nejake zazraky.
Filip Glasa
02.08.09,10:17
Ešte ma napadla jedna vec v súvislosti s tým, že ste na dobrom mieste a máte aj eshop.
Skús si vyhliadnuť eshopy, ktorých prevádzkovatelia sú z vašeho mesta a nemajú výdajňu na osobný odber.
Hľadajte eshopy, ktoré vám priamo nekonkurujú, ale aspoň trošku sa dajú spojiť s technikou.
Vzhľadom na to, že vo vašej predajni asi niekto stále je v otváracích hodinách a máte dobré miesto, môžeš im ponúknuť vybavovanie osobných odberov a skladovanie za rozumný poplatok a podobne.
Vy lepšie využijete dobrý priestor a zároveň vás navštívi zopár ľudí, ktorí sa zaujímajú o techniku a čo to môžu potrebovať aj z počítačov.
BLINDSIDE
03.08.09,06:04
suhlas
To ste az taki burani, alebo neviete citat ? Ja som nepisal ze napis mi SS, alebo mail alebo poradim ! Pisal som, kde je dobre investovat. Tak vase podozrievave povahy bezkajte uplatnovat inam nie na moj nick a to co sa Tebe zda podvodne je dlhorocna realita zato, ze si nevzdelany v danej problematike hned vsetko odsudis na podvod ? pripada mi to privelmi nizke.
dragan.michal
03.08.09,06:14
BLINDSIDE skus nabuduce pisat ako investovat do tych tem, kde ludia hladaju kde mau investovat. Ked niekto hlada reklamu a marketing tak nehlada kde ma invsetovat. Skus specializovane portaly na investovanie, tasm budu Tvoje rady asi prospesnejsie.
BLINDSIDE
03.08.09,08:09
→ dragan.michal
(http://www.porada.sk/member.php?u=77752) → dohodnute.
wajda
11.08.09,18:13
Pokial by si si rad zvysili navstevnost svojho eshopu, mne sa osvedcil aj uplny zaklad - registracia do internetovych katalogov. Mozno si sa uz registroval, neviem, zoznamy internetovych katalogov nie je problem vygooglit. Co sa tyka kamennej prevadzky, je mozne ju nejak vizualne odlisit? Natriet predajnu inou farbou ako zvysok budeovy/obchodov? Popripade tam dat jeden pocitac s bezplatnym internetom na 15 minut a urobit promo na studentskych internatoch. Sluzi obchod aj ako odberne miesto? Clovek si kupi produkt cez eshop a nemusi platit za kuriera, jednoducho sa zastavi pre tovar v predajni. Alebo oslovit priamo firmy, nie domacnosti, tie menia vypoctovu techniku castejsie. Popripade zamerat sa na predaj spotrebneho materialu, na toneroch sa da zarobit viac ako na samotnej tlaciarni...
BLINDSIDE
13.08.09,14:20
Vsetky odznene rady su fajn, ale hustota pokrytia je davno presýtená ! vezmi si velkoobchody ako shark atd... A z coho ziju ostatni ? Ludia sa tvarite, ako keby kazdy podnikatel na SK bol podstivy v biznise :D Kazdy druhy dotuje takyto obchod z inych prijmov ! A take malicke trzby ake mavate su koli tomu, ze tam chodia obycajni ludia kupit neake dvd, cd toner a same hluposti na ktorych nie je takmer ziadny rabat. Keby som ja mal takyto biznis ukoncim ho a zacnem s uplne niecim inym a nebudem vyplakavat na forach, preco mi to nefunguje.