ioio
30.07.09,07:47
Dobry den,

potrebovala by som poradit. Mozem poziadat spravcu bytu o vydokladovanie nakladov bytoveho domu za poslednych 4-5 rokov.Ako na to???Ako mam postupovat???
Martasch
30.07.09,07:01
Ty vieš dôvod, prečo chceš požadovať doklady 4-5 rokov dozadu. Raz do roka by ste si mali schváliť hospodárenie za minulý rok a tam je priestor na otázky /to hovorím ako dôverník domu/, čo však neznamená, že potom sa už nedá vrátiť k niektorým akciám.
Poskytnutie dokladov má asi každý riešené inak. U nás napríklad sa dohodneme na termíne, kedy sú doklady k nahliadnutiu, prípadne sa vyhotovia fotokópie /do 3 listov zdarma/. Ale ako som písala, je to individálne.
Možno keby sa napísala v čom je konkrétne problém, ľahšie by sa ti radilo
ioio
30.07.09,07:42
Dakujem Martasch, ide o to ze sa nam vobec nepozdava rocne vyuctovanie a to aj par rokov dozadu lenze nikto nebol ochotny sa tomu venovat,tak sa teraz toho muz chytil.Vcera nam prislo opatovne zvysenie mesacnych zaloh a nam ti uz pride velmi vela, rocne aj 2-3x zvysia.proste by sme chceli vediet ci je mozne nahliadnut do vystavenych faktur priamo od dodavatela napr tepla. Potom bysom chcela zistit ci mame zvyhodnene koeficienty pri vyuctovani kedze byvame navrchu a nakraji.Ale to sa nikde neuvadza.
svojar
30.07.09,09:42
Koeficienty nevýhodnej polohy bytu musia byť odsúhlasené zhromaždením vlastníkov bytov a až potom sa môžu použiť. V 630/05 ich iba odporúča.
ioio
30.07.09,10:34
ale ako zistim ci to nie je uz odsuhlasene???byvame v tomto byte len 4 roky.
Martasch
30.07.09,10:46
ale ako zistim ci to nie je uz odsuhlasene???byvame v tomto byte len 4 roky.


Ak chodíš na schôdze /zhromaždenie alebo ako to nazývate/, kde sa pomer plocha/merače a zvýhodnenie/nezvýhodnenie polohy bytov odsuhlasuje, tak by si to mala vedieť.
Martasch
30.07.09,11:11
Dakujem Martasch, ide o to ze sa nam vobec nepozdava rocne vyuctovanie a to aj par rokov dozadu lenze nikto nebol ochotny sa tomu venovat,tak sa teraz toho muz chytil.Vcera nam prislo opatovne zvysenie mesacnych zaloh a nam ti uz pride velmi vela, rocne aj 2-3x zvysia.proste by sme chceli vediet ci je mozne nahliadnut do vystavenych faktur priamo od dodavatela napr tepla.
Potom bysom chcela zistit ci mame zvyhodnene koeficienty pri vyuctovani kedze byvame navrchu a nakraji.Ale to sa nikde neuvadza.

Nahliadnuť do faktúry dodávateľa by ti mali umožniť /my máme vo vyúčtovaní uvedené aj tieto údaje/. Či máte schválené koeficienty by si sa mala dozvedieť zo zápisnice zo schôdze, kde sa schvaľoval postup pri rozúčtovaní nákladov za minulý rok.

Mesačné zálohy sa odvíjajú od skutočnosti predchádzajúceho roka upravené o predpokadané zvýšenie cien jednotlivých položiek. Aj ak ste mali za minulý rok celkovo nedoplatok, položka kde vznikol sa v predpise v tomto roku zvýši.
ioio
30.07.09,12:32
no lenze problem je ten ze tu sa o nic nikto nestara takze ziadna zapisnica nie je nikoho nic nezaujima preto sa do toho chce pustit muz lebo uz toho mame plne zuby ako kazy na vsetko kasle a len platime a platime.Chapem preco nam zvysili, lebo sme mali nedoplatok len na mto uz akosi nesedi ze stale len zvysuju a zvysuju,ci je mozne ich skontrolovat,lebo clovek uz nikomu neveri
mam napisat ziadost na spravcu bytoveho domu o vydanie dokladov za posledne roky???komu to mam adresovat, spravcovi alebo priamo dodavatelovi napr. tepla????
sito
30.07.09,13:24
Váš správca dostáva všetky faktúry týkajúce sa vášho domu, ( podmienka, väčšina bytov musí byť v osobnom vlastníctve v istých veciach najlepšie dve tretiny. To sa týka toho, či si ako kolektív môžete povedať, to je náš dom.) On Vám je povinný predložiť zo zákona všetko čo sa týka domu a nie je to osobný údaj.

Každému jednému vlastníkovi bytu v dome, no môže byť dohodnutý zástupca vlastníkov, to však správcovi nedáva právo vám odmietnuť dať nahliadnuť do dokladov, ktoré od neho požadujete a nie sú to osobné údaje iných vlastníkov v dome.

Neuvádzaš, či má dom pomerové meranie tepla v dome. Ak nie, tak koeficienty sú bezpredmetné. Ak máte, zaznamenané dieliky, jednotky sa upravujú koeficientom výkonu radiátora a ak sa niekedy pred vaším nasťahovaním dohodli v dome na koeficientoch nevýhodnej polohy, tak tie upravené jednotky sa ešte upravujú tým koeficientom, ak nie sú jednotky upravené druhým koeficientom, tak žiadne neschválili.

Takých domov kde na to kašľú je viac, nie len ten váš.

Mesačný zálohový predpis úhrad by mal byť vypočítaný podľa minuloročných nákladov na služby spojené s bytom. Príklad: Kúrenie, náklady 12 000 Sk. mesačná záloha 1 000 Sk.

"ci je mozne ich skontrolovat,lebo clovek uz nikomu neveri"

Nie, či je to možné, ale je to vaša povinnosť, ak ju nebudete dodržovať, nič sa nedeje, dopad to má len na Vás a vaše peňaženky.

Na záver niečo kruté: Je dobré, že sa niekto prebral a začal konať, pretože má toho plné zuby. No treba si uvedomiť, že ak sa ostatní, neviem koľko ich je, budú správať tak ako doteraz, že na všetko kašlú, tak potom s toho môžu byť aj plné nohavice, nie len zuby.
ioio
31.07.09,05:38
Dakujem velmi pekne za odpoved. Hehe keby to bolo "len" 1000 korun mesacne jujujuuuuuuuuj to by bola parada ale mi uz platime tolko,ze je to podla mna neumerne.Takze sa chcem opytat,ci je lepsie tam ist osobne a pytat si vydokladovanie alebo im napisat ziadost a ak ano ano na to???Nemam s tymto skusenosti , pytam sa preto lebo ked tam clovek pride ti zaestnanci su tak skoleny,ze vas normalne dobre ze nie vykopnu odtial, proste chcem byt nato pripravena z kazdej strany.
Martasch
31.07.09,08:13
Dakujem velmi pekne za odpoved. Hehe keby to bolo "len" 1000 korun mesacne jujujuuuuuuuuj to by bola parada ale mi uz platime tolko,ze je to podla mna neumerne.Takze sa chcem opytat,ci je lepsie tam ist osobne a pytat si vydokladovanie alebo im napisat ziadost a ak ano ano na to???Nemam s tymto skusenosti , pytam sa preto lebo ked tam clovek pride ti zaestnanci su tak skoleny,ze vas normalne dobre ze nie vykopnu odtial, proste chcem byt nato pripravena z kazdej strany.


Požiadaj písomne a stanov si termín, prípadne ak im to nevyhuje nech určia oni termín predloženia dokladov. Potom napíš, ako si pochodila.
ioio
31.07.09,12:46
Martasch, dakujem za odpoved.
Mozem to formulovat takto nejako???Ziadame Vas o vydokladovanie spotreby bytoveho domu ul...... za posledne 4 roky,t.j. 2005-2008.Neviem mne to pride take nijake, a neviem to sformulovat:(. Vie mi niekto pomoct????
sito
31.07.09,13:49
Dakujem velmi pekne za odpoved. Hehe keby to bolo "len" 1000 korun mesacne jujujuuuuuuuuj to by bola parada ale mi uz platime tolko,ze je to podla mna neumerne.Takze sa chcem opytat,ci je lepsie tam ist osobne a pytat si vydokladovanie alebo im napisat ziadost a ak ano ano na to???Nemam s tymto skusenosti , pytam sa preto lebo ked tam clovek pride ti zaestnanci su tak skoleny,ze vas normalne dobre ze nie vykopnu odtial, proste chcem byt nato pripravena z kazdej strany.

ioio, nevie čo ta tak rozosmialo? Ale ja platím mesačnú zálohu na teplo 17,49 €, to je 526,9 Sk. Sprav oboje, na osobnú sťažnosť by Ti mali odpovedať hneď na písomnú do 30 dní. Ak chceš niečo zmeniť, alebo manžel musíte na správcu tlačiť a tlačiť, ale argumentami. A mať podporu väčšiny vlastníkov v dome.

Osobná skúsenosť s pred 26 rokov: Vtedy som bol nájomník bytu, ktorý teraz vlastním, ale aj vtedy platili zákony. Tiež som sa domáhal svojho práva. Vtedy vlastník bytov, domov, OSBD ma vykoplo, teda konkrétny zamestnanec, vrátil som sa oknom. Kadiaľ prišiel, oknom, oknom má vyhodili, vrátil som sa komínom, to bol pre OSBD čierny piatok, prehrali súd. A to napriek tomu, že nikto z nájomníkov bytov, členov OSBD v dome v ktorom sme mali prenajaté byty nepodporil moju oprávnenú reklamáciu, sťažnosť.

Dnes sú tiež platné zákony, ktoré treba rešpektovať a vyznať sa v nich a využiť ich vo svoj prospech a prospech domu. A nemať plné zuby?
ioio
31.07.09,14:12
Sito ja lenze by som bola rada keby som platila len tolko, nase mesacne zalohy na kurenie a tuv teplo je 150€ a to mame v byte v zime max 20 stupnov, velakrat je to len 18stupnov cize nic moc,tazke absolutne neviem zaco platime take nehorazne sumy ale nikto nie je ochotny sa so mnou bavit ale bodajby aj ano,ved na nas kasiruju nemale peniaze:(
sito
31.07.09,14:46
ioio, táto stránka sa volá porada, takže poradiť ti môže každý? Ty si to musíš preosiať a rozhodnúť sa sama, alebo väčšina v dome.

Čerstvá skúsenosť, prišiel mi mesačný predpis záloh od 1.8.2009 81,56 €, 2 457 Sk. Do tedy som 2 075 Sk. a mal som preplatok 2 196 Sk. plus platby naviac, spolu 4 816. Bol som u správcu a vysvetlil som mu, že nemám dôvod zatiaľ platiť viac ako mám nahlásenú platbu v banke 2 300 Sk. No a nakoniec sme sa dohodli na 60,32 €, 1 817 Sk.

Teba tomu rozumieť, ak rozumieš, mali by Ťa pochopiť, ak nie mala by si pochopiť Ty ich, správcu. Ale môžeš na správcu aj nadávať, no musíš platiť to čo ti nariadia, alebo to čo chceš. V mojom prípade som platil a zatiaľ chcem platiť 2 300 Sk. A zatiaľ viac neplatím, lebo nemusím.
ioio
31.07.09,15:18
sito nam ide o to, ze posla nas nas okradaju,to je vsetko ,takze im chceme klepnut po prstoch. aj ked velku sancu tomu nevidim
sito
31.07.09,15:41
sito nam ide o to, ze posla nas nas okradaju,to je vsetko ,takze im chceme klepnut po prstoch. aj ked velku sancu tomu nevidim

Ja môžem prispieť radou a kúpiť Vám kladivo, aby ste to mali čím spraviť a čim skôr, tým lepšie. Ak, si to len ty a manžel, je Vás málo!

Chce to väčšinu vlastníkov, správca je len správca. A kladivo dokáže divy. Opýtaj sa kováča.
Martasch
02.08.09,08:07
sito nam ide o to, ze posla nas nas okradaju,to je vsetko ,takze im chceme klepnut po prstoch. aj ked velku sancu tomu nevidim

Je dobré, že sa zaujímaš o to, čo sa deje vo vašom dome. Na základe tvojich informácií sa dosť ťažko radí. Vyžiadať si môžeš faktúry dodávateľa tepla a zápisnice zo schôdze/alebo iného orgánu/, kde sa schvaľoval pomer plocha - merače. Píšem to viac menej teoreticky, pretože si neuviedla či máte nejaké merače, či ste len vlastníci ap.
Terazmimotemy, ja som mala tiež sťažovateľa, ktorý argumentoval, že platí viac ako v minulom roku a v byte má chladno. Ale o tom, že nesprístupnil byt pri odpočtoch a máme prijatú zásadu, že taký platí vo výške ako je najväčšia spotreba na stupačke nehovoril. Nechcem tým povedať, že je to tvoj prípad, ale je potrebné viacej informácií! :)
ioio
02.08.09,08:44
Martasch, ak myslis merace na radiatoroch,tak tie mame,take dielikove,co sme aj chceli dat vymenit na digitalne lebo tieto saodparuju aj v lete co nie je fer pretoze potom sa plati aj za to co sa neprikurilo kedze napr aj teraz mame v byte 31 st kedze sme celkom hore.
my sme vzdy spristupnili aby sa mohlo odpocitat vsetko tkaze v tom problem nie je
mne ide o to ze je to mala bytovka 24 bytov a je tu neuveritelna spotreba,co sa nam velmi nechce verit pretoze uz 2-3 zima bola mierna,kurilo s minimalne + bola plynova kriza, skoro vobec nekurili tak neiem o co im ide
ked zoberiem ze mame maly 3 izbovy byt platime najom go fond + voda teplo 5600 mesacne a stale sa to navysuje + plyn a elektrina tak nas byt vyjde na 7000korun co mi pride vela a to este vzdy pride nedoplatok:(
Mame asi 2-3 neplaticov ale to neviem naisto a byty su v osob.vlastnictve
svojar
02.08.09,14:14
Dieliky na odparovacích PRVN sa odparujú každému rovnako a navyše sú tam aj - /minus/ dieliky, ktoré sú určené na odpar v lete. A určite neplatíš za to čo neprekúriš, pretože toto nie sú merače, len sa podľa toho pomerovo rozrátáva nie teplo, ale peňažné náklady.
Martasch
03.08.09,08:30
Martasch, ak myslis merace na radiatoroch,tak tie mame,take dielikove,co sme aj chceli dat vymenit na digitalne lebo tieto saodparuju aj v lete co nie je fer pretoze potom sa plati aj za to co sa neprikurilo kedze napr aj teraz mame v byte 31 st kedze sme celkom hore.
my sme vzdy spristupnili aby sa mohlo odpocitat vsetko tkaze v tom problem nie je
mne ide o to ze je to mala bytovka 24 bytov a je tu neuveritelna spotreba,co sa nam velmi nechce verit pretoze uz 2-3 zima bola mierna,kurilo s minimalne + bola plynova kriza, skoro vobec nekurili tak neiem o co im ide
ked zoberiem ze mame maly 3 izbovy byt platime najom go fond + voda teplo 5600 mesacne a stale sa to navysuje + plyn a elektrina tak nas byt vyjde na 7000korun co mi pride vela a to este vzdy pride nedoplatok:(
Mame asi 2-3 neplaticov ale to neviem naisto a byty su v osob.vlastnictve

To platíš fakt veľa. Tak ako píše svojar, v nových trubičkách sú asi 3 dieliky nad rysku od ktorej sa odpočítava spotreba určené na letný odpar. A dôležité aj množstvo objednaného tepla u dodávateľa /a dopredu odhadnúť jeho množstvo je asi najťažšie/. V rodinnom dome - je teplo, kúriš menej - spotrebuješ menej plynu. My - vykurovaný z CTZ - je teplo, kúri sa menej, spotrebuje sa menej plynu - platíš za objednané teplo.
Takže doklady spomínané v predchádzajúcih príspevkoch si vyžiadať môžeš, myslím že dnes ťažšie zistíš, či fakturované GJ tepla boli správne.
svojar
03.08.09,09:10
Tak, tak. Doposiaľ sa platilo vo fixnej zložke aj niečo navyše. Takže nielen spotrebu by bolo potrebné vedieť, ale aj koľko bolo objednané.
ioio
04.08.09,07:30
ach jaj no co uz :( uvidim co sa mi podari vybavit,dam vediet
sito
04.08.09,10:08
Martasch, ak myslis merace na radiatoroch,tak tie mame,take dielikove,co sme aj chceli dat vymenit na digitalne lebo tieto saodparuju aj v lete co nie je fer pretoze potom sa plati aj za to co sa neprikurilo kedze napr aj teraz mame v byte 31 st kedze sme celkom hore.
my sme vzdy spristupnili aby sa mohlo odpocitat vsetko tkaze v tom problem nie je
mne ide o to ze je to mala bytovka 24 bytov a je tu neuveritelna spotreba,co sa nam velmi nechce verit pretoze uz 2-3 zima bola mierna,kurilo s minimalne + bola plynova kriza, skoro vobec nekurili tak neiem o co im ide
ked zoberiem ze mame maly 3 izbovy byt platime najom go fond + voda teplo 5600 mesacne a stale sa to navysuje + plyn a elektrina tak nas byt vyjde na 7000korun co mi pride vela a to este vzdy pride nedoplatok:(
Mame asi 2-3 neplaticov ale to neviem naisto a byty su v osob.vlastnictve


Ďakujem pekne 5 600 mesačne 67 200 Sk. ročne. Moje náklady 22 784, tiež trojizbový byt. A Vám aspoň niečo vracajú, alebo je ešte nedoplatok?

Záloha by mala byť narátaná z nákladov predošlého ročného vyúčtovania, teda jedna dvanástina na mesiac.

Čo sa týka služieb, to by si mala mať všetko na svojich ročných vyúčtovaniach.

Dá sa doma sadnúť a prebrať to, čo sa dá znížiť, teplo, teplá voda, voda, to sú najdrahšie položky v službách.

Vy môžete znížiť svoje spotreby, ale treba si uvedomiť, že výška vašich nákladov je závislá aj od toho ako sa správajú ostatní vlastníci v dome.

Aj keď bude rozdiel medzi jednotlivými bytmi, výška úhrad jednotlivých bytov je závislá od nákladov domu.

Čím viac dom minie, tým vyššie podiely úhrady platia všetky byty.
svojar
04.08.09,14:39
Sito, Ty si asi čarodejník. Tak nízke náklady nemá u nás v dome ani jeden byt, sú síce 4 izbové, ale vo viacerých býva 1 alebo 2 osoby. Záleží, ale taktiež na tom, aký máte príspevok do FÚO a na správu, lebo si myslel iba služby? Len tak pre upresnenenie - U nás najnižšia platba 36 005, ale mali nedoplatok.
sito
04.08.09,20:55
Svojar, skúsim mávnuť prútikom: Abraka, dabraka.

Fondy opráv 4825,25,
odpočet vodomerov 23,8,
deratizácia 44,0,
elektrina v spoločných priestoroch 84,99,
poistenie budovy 181,4,
poplatok pre zástupcov vlastníkov 239,93,
rozúčtovanie tepla 277,69,
zrážková, dažďová voda 325,18,
poplatok za správu, 2 010,0,
studená voda 3 005,22,
teplá voda 5 717,14,
kúrenie 6 049,59,
spolu 22 784,10 Sk.

Záloha 24 980,04 Sk.

Preplatok 2 195,94 Sk.

Zaplatené naviac 2620,06 Sk.

Vrátené spolu 4 816 Sk., 159,86 €.

Čáry, máry, fuk. A je to.

Ešte dom:

Záloha 1 689 389,
náklady 1 646 012,
preplatok 43 377 Sk.

A to si dom, ľudia v ňom dovolili s teplom plytvať takých 150 Gj. V priemere 3,5 Gj na byt. Priemerné náklady na jeden Gj. 745,64 Sk. Takže, na byt 2 610 Sk., dom 111 846 Sk.

Máme, dáme.
svojar
05.08.09,17:24
naozaj si čarodejník - u nás FÚO 12650, správa 2160, ostatné nekomentujem, iba u nás základná zložka pri teple na 1 byt bola 8650 a kde je 60% spotrebnej zložky.
sito
07.08.09,05:46
Ahoj, svojar. Čarodejník? Len taký čarodejníčok, malilinký. To, čo ti teraz píšem, k tomu si sadni! Ak nebudeš sedieť, padneš na riť!

Včera som mal takú krátku debatu s predsedom jedného spoločenstva, ktorý si zisťoval pred zateplením domu informácie aj od mňa. Keďže cely rok 2008 už mali dom zateplený, opýtal som sa ho ako dopadli, ako dom. Odpoveď: Spotreba sa znížila, ale ešte sú v dome rezervy. Sú taký čo plytvajú.

Má trojizbový byt na prízemí. Sedíš, za rok 2008 platil za kúrenie 3 100 Sk. a to majú pomer 40 % : 60 %, to je čarodejník. A nie je Eskimák, podľa teploty v byte. Podľa úhrady by to aj niekto povedal.

S tvojho uhlu pohľadu, lepšie s uhlu pohľadu vášho domu, to nie je vidieť, pretože máte rovnakú výmeru všetkých bytov v dome.

Dňa 13.1.2009 v téme, Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty... Príspevok 851, opýtal.

Len otázočka. Aký vám vychádza koeficient za úžitkovú plochu bytu?

Dodnes som nedostal odpoveď.

V tom dome sú garzonky, jednoizbové byt, dvojizbové byty a trojizbové byty. V podstate je to jedno, ak sú v dome byty s rozdielnymi úžitkovými plochami, byty, ktoré majú väčšiu plochu sú pomerovým meraním v dome zvýhodňované oproti bytom s menšou plochou.

Riešenie je možné objektívnym spôsobom rozdelenia nákladov na teplo, nie takým, aké navrhuje vyhláška 630/2005, ale takým na akom sa umožňuje vlastníkom bytov dohodnúť.

Možno si povieš, čo to sito stvára, pretriasa. Nebudeš sám. Ale je to pravda. Tých 3 100 Sk. to len potvrdzuje.

Začať počítať sa musí od nuly, alebo potom od rovnakej hodnoty.
svojar
07.08.09,11:18
Koeficient na m2, som dakde písal, taraz to má predsedníčka. Za rok 2008 nám SIEA onedlho pošle, včera som s nimi hovoril.
Nemyslím si že by v našom dome teplom niekto plytval, skôr sú tú niektorí "eskymáci",ku ktorým ani vnúčatá nechcú chodiť na návštevu, pretože majú zimu. Pomer máme 40/60, ale aj tak najmenšia platba za 82,4m2 bytu bola 15669,-Sk.
Preto ste čarodejníci, lebo 3100,- za kúrenie - v trojizbovom byte nie je normálne.
Prihoďte tu daktorí ďalší ,Vaše čísla.
najag
07.08.09,12:45
U mna boli najnizsie spotreby tepla bytov pri rozuctovani 10/90:
4-izbove byty-87,5 m2 : 4394,-Sk, 4499,-Sk, 6935,-Sk
3-izbove byty-71,7 m2 : 3832,-Sk, 8589,-Sk
Byvame v regione s najnarocnejsimi klimatickymi podmienkami v ramci SR, bytovy dom nie je zatepleny este.
svojar
07.08.09,17:58
To máte, alebo mali ste GJ vugárne povedané, za 1,50 Sk. Priemer v SR bol udávaný neviem presne koľko, ale keď zoberiete priemer 700,- Sk, chcete povedať, že Vám 5,5 - 12 Gj za rok stačilo?
Prečo sa potom v tlači píše, že na priemerný 3 izbový byt je potrebných cca 30-35 GJ /po starom/.
Ako píšem vyššie najväčší "eskymáci", ku ktorým nik nechce chodiť mali 21 GJ, podľa sita "masajovia", mali 41 GJ. Takže kde je pravda? Sme asi v štátnej norme. Pretože 21+41= 62/2= 31, ale my máme 4 izby, tak sme na tom ešte lepšie.
Inak sa na pár dní lúčim, odchádzam mimo SR , a všetku komunikáciu vypínam.
ioio
10.08.09,09:50
no wow ja len cumim na tie sumy, vyhrabem aj ja vyuctovanie a napisem
Iši
10.08.09,12:19
Ja by som sa okrem iného rada vyjadrila k pôvodnej otázke: Pokiaľ žiadaš predložiť účty za predchádzajúce roky, tak to by žiaden normálny účtovník s tým nesúhlasil. Ale môžeš požiadať o to, aby si mohla nazrieť do dokladov. Účtovník doklady nemôže dať okrem kontroly do ruky iným osobám. Čo, keby sa niektorý doklad stratil, alebo podobne. To pripomínam k pôvodnej otázke, ale každý vlastník bytu má právo byť informovaný o tom, ako sa s jeho peniazmi nakladá, za čo vlastne platí.
Pokiaľ sa tu uvádzajú rôzne sumy za teplo a vodu, tak tiež čumím, lebo u nás náklady sú tiež neporovnateľne vyššie, ako sú uvedené v predošlých príspevkoch. Neviem si dobre predstaviť, ako SVB, alebo správca môže kontrolovať, ako dodávateľ tepla prevádza rozúčtovanie a ceny, uvádzané vo faktúrach. Sú stanovené horné limity, ale či naozaj dodávateľ tepla má také skutočné náklady, to už je asi len vo hviezdach.
majkii
11.08.09,08:29
Ja by som sa okrem iného rada vyjadrila k pôvodnej otázke: Pokiaľ žiadaš predložiť účty za predchádzajúce roky, tak to by žiaden normálny účtovník s tým nesúhlasil. Ale môžeš požiadať o to, aby si mohla nazrieť do dokladov. Účtovník doklady nemôže dať okrem kontroly do ruky iným osobám. Čo, keby sa niektorý doklad stratil, alebo podobne. To pripomínam k pôvodnej otázke, ale každý vlastník bytu má právo byť informovaný o tom, ako sa s jeho peniazmi nakladá, za čo vlastne platí.
.....

Iši, Iši, pri výkone správy domu je správca povinný umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Týka sa to aj účtovných dokladov teda aj faktúr za teplo od dodávateľa tepla. Každý normálny účtovník vie, že tieto doklady je povinný uchovávať - archivovať minimálne 10 rokov. Vôbec preto nevidím dôvod, prečo by zadávateľke tieto doklady za predchádzajúce roky správca neposkytol, naopak je to jeho povinnosťou, ktorá našťastie nazáleží od vôle či nevôle nejakého úradníka, ale vyplýva priamo zo zákona.
Iši
11.08.09,19:18
Iši, Iši, pri výkone správy domu je správca povinný umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Týka sa to aj účtovných dokladov teda aj faktúr za teplo od dodávateľa tepla. Každý normálny účtovník vie, že tieto doklady je povinný uchovávať - archivovať minimálne 10 rokov. Vôbec preto nevidím dôvod, prečo by zadávateľke tieto doklady za predchádzajúce roky správca neposkytol, naopak je to jeho povinnosťou, ktorá našťastie nazáleží od vôle či nevôle nejakého úradníka, ale vyplýva priamo zo zákona.
Veď som napísala, že musí každému na požiadanie dovoliť nahliadnúť do všetkých dokladov, ale nikto si nemôže požiadať, aby mu boli doklady odovzdané. Väčšina odpovedí bola písaná v takom duchu. Zákon tiež dobre poznám, ale aj zákon o účtovníctve. Len som to chcela uviesť na pravú mieru. Aj my sme mali ani nie vlastníka, ktorý požadoval, aby mu boli doklady odovzdané, preto som to takto uviedla.
mino.k
11.08.09,19:34
ioio, táto stránka sa volá porada, takže poradiť ti môže každý? Ty si to musíš preosiať a rozhodnúť sa sama, alebo väčšina v dome.

Čerstvá skúsenosť, prišiel mi mesačný predpis záloh od 1.8.2009 81,56 €, 2 457 Sk. Do tedy som 2 075 Sk. a mal som preplatok 2 196 Sk. plus platby naviac, spolu 4 816. Bol som u správcu a vysvetlil som mu, že nemám dôvod zatiaľ platiť viac ako mám nahlásenú platbu v banke 2 300 Sk. No a nakoniec sme sa dohodli na 60,32 €, 1 817 Sk.

Teba tomu rozumieť, ak rozumieš, mali by Ťa pochopiť, ak nie mala by si pochopiť Ty ich, správcu. Ale môžeš na správcu aj nadávať, no musíš platiť to čo ti nariadia, alebo to čo chceš. V mojom prípade som platil a zatiaľ chcem platiť 2 300 Sk. A zatiaľ viac neplatím, lebo nemusím.
Dobry vecer " sito" :-), mozem otazocku? cital som par rad od teba a vidiet, ze sa naozaj vyznas, takze predpokladam, ze mi budes vediet poradit:-) ... je mozne, podla teba, aby spotreba v GJ v 2-izb.byte, 51m2, zatepleny, plastove okna - mal spotrebu za min.vykurovacie obdobie 30GJ.? Riesime velmi neprijemne veci so spravcom a vyplavali na povrch velmi zahadne veci, ako sa u nas safari s nasimi peniazmi, podla mna, je takato spotreba velka a nemyslitelna...vopred dakujem za odpoved:-) M.
najag
12.08.09,07:12
Nie som Sito a teda sa ani tak dobre nevyznam, ako sa vyzna on:D, ale byt 51 m2 moze mat kludne spotrebu tepla 30 GJ a nielen 30 GJ, ale aj este vacsiu. Najma ak miluju teplo. Zalezi vsak tiez na sposobe merania tepla v bytoch bytoveho domu a dohodnutom rozpocitavani nakladav na teplo. To je moj skromny nazor:D
sito
13.08.09,14:23
Dobry vecer " sito" :-), mozem otazocku? cital som par rad od teba a vidiet, ze sa naozaj vyznas, takze predpokladam, ze mi budes vediet poradit:-) ... je mozne, podla teba, aby spotreba v GJ v 2-izb.byte, 51m2, zatepleny, plastove okna - mal spotrebu za min.vykurovacie obdobie 30GJ.? Riesime velmi neprijemne veci so spravcom a vyplavali na povrch velmi zahadne veci, ako sa u nas safari s nasimi peniazmi, podla mna, je takato spotreba velka a nemyslitelna...vopred dakujem za odpoved:-) M.


mino.k

Ďakujem za uznanie, potešilo.

Už si dostal skromnú odpoveď, isto Ťa nepotešila, ale je to pravda. A isto bola vyššia ako 30 Gj. Isto ste časť nákladov v dome rozdeľovali podľa m2 a tie bytom, ktoré majú úhradu nákladov nad priemer v dome znižuje ich úhradu nákladov za teplo, no tie náklady musia v dome uhradiť. Kto? Tí, ktorí majú úhradu nákladov pod priemer v dome.

„ Riesime velmi neprijemne veci so spravcom a vyplavali na povrch velmi zahadne veci, ako sa u nas safari s nasimi peniazmi,“

Keď Vy, vlastníci bytov, prípadne domu, ak Vás je väčšina individuálnych vlastníkov, dovolíte správcovi domu čokoľvek, netreba sa potom čudovať , že šafári s vašimi peniazmi.

Ale vrátim sa k teplu.

Jednoducho, teplo v bytovom dome, to je zložitý problém. Pred namontovaním pomerového merania v dome, bytoch sa náklady rozdeľovali podľa m2 v dome a bytoch. Takže na každý m2 v bytoch pripadá rovnaká cena nákladov za teplo z nákladov domu. Ale byty, ktoré majú väčšiu ochladzovanú plochu dostávali cez výkonnejšie radiátory viac tepla za rovnakú cenu na m2 ako byty s menšou ochladzovanou plochou.

Podstatné pre dom je hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu. Správne vyregulovaný systém by mal zabezpečiť dodávku tepla, energie do každej obytnej miestnosti v dome v takom množstve, aby bola v miestnosti dosiahnutá teplota podľa požiadavky vlastníka bytu, prípadne nájomníka v byte. Alebo maximálnu, akú dokáže zabezpečiť vykurovacia voda, ktorú zohrieva výrobca tepla.

Na päte domu je fakturačný merač tepla, energie, ktorý zaznamenáva spotrebu tepla, energie v dome. Na radiátoroch sú vysoko odporové ventily a termostatické hlavice. Ak je v miestnosti správne nastavená termostatická hlavica, aby zabezpečila v miestnosti požadovanú teplotu, alebo určenú 20 °C. Ak je táto teplota dosiahnutá v miestnosti, hlavica uzavrie vysoko odporový ventil. Radiátor v miestnosti neodoberá teplo do miestnosti cez fakturačný merač. Tým sa znižuje spotreba tepla, energie a náklady na teplo v dome.

Nie všetci, ktorí bývajú v dome, bytoch majú záujem o správne nastavenie termostatických hlavíc. Teda nemajú záujem o znižovanie nákladov domu a tým aj menší podiel úhrady nákladov na jednotlivé byty. No, ale takto zbytočne zvýšené náklady domu musí dom uhradiť, teda vlastníci bytov v dome. Ale ktorý, alebo ktorí? A prečo? A na základe čoho? Hlavica len reguluje, ale nezaznamenáva priebeh regulácie.

A ešte jedná zložitá otázka : Boli, sú a budú náklady na teplo v obytnom dome rozdelené spravodlivo? Jednoduchá odpoveď : Nie!

Reguláciu odberu tepla jednotlivých radiátorov cez fakturačný merač tepla domu sa dá sledovať prístrojmi nazvanými Pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov.

Ako pracujú tieto prístroje? Elektronické. Dodávateľ prístrojov umiestni všetky prístroje na radiátoroch v rovnakej výške a v strede radiátora po jeho dĺžke. Ak termostatická hlavica po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti uzatvorí vysoko odporový ventil. Prístroj zaznamenáva ešte jednotky po dobu pokiaľ neklesne teplota pôsobiaca na ich čídlo pod 28 °C. Ak teplota klesne pod 28 °C, prístroj nezaznamenáva jednotky. To môže trvať istý čas, po dobu pokiaľ neklesne teplota v miestnosti a hlavica neotvorí ventil a umožní prietok vykurovacej vody radiátorom.

Čo s toho vyplýva? Že jednotlivé radiátory na ktorých sú PRVN, ak je na nich vyšší počet zaznamenaných jednotiek, dielikov, čiastočiek sa viac podieľali na odbere tepla, energie cez fakturačný merač domu. Teda mali by uhrádzať väčší podiel z nákladov domu za ich byt.

Drvivá väčšina členov porady spomína spotrebu Gj. Ale ako sa k nej dostali, keď pomerové meranie v dome, prístroje nemerajú Gj.? Sú to rozdeľovače nákladov, asi merajú peniaze, ktoré pretekajú vykurovacím systémom domu? No treba si uvedomiť, že čídlo prístroja má malú plochu, ale visí na radiátoroch rôznej veľkosti. Preto sa zaznamenané jednotky upravujú prepočtami na konečný počet jednotiek podľa ktorých sa môžu rozdeliť spotrebované Gj. v dome na jednotlivé byty. Napočítaný podiel na jednotlivé byty sa vynásobí cenou za jeden Gj., výsledok je úhrada nákladov z nákladov domu na jednotlivé byty.

Prípadne sa podľa konečného stavu jednotiek na rozdelenia nákladov a dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov na jednotlivé byty, výsledné náklady na jednotlivé byty vydelíme cenou za jeden Gj. a výsledok je spotreba Gj., ktorá pripadá na jednotlivé byty zo spotreby domu.

Ale skúsenosť, ktorá Ti môže pomôcť znížiť spotrebu. Keď sme namontovali pomerové meranie, po čase ma zastavila jedna pani a dohovárala mi, že to meranie nám bol čert dlžný, jej prestali fungovať radiátory a treba ich dať opraviť. Čo im je? Pred tým mi hriali celé, teraz tak cez polovicu, alebo vôbec. Takže to je v poriadku. To nemôže byť v poriadku. Ale je. Dohodli sme sa, že jej to prakticky ukážem. Doniesol som k nej dva teplomery. Jeden som dal na radiátor, hneď za ventil. Druhý do stredu miestnosti. Vysvetlil som jej čo má spraviť a potom robiť. Večer odstaviť radiátor. Ráno, pomaličky otvárať radiátor otáčaním termostatickej hlavice do tej doby, až bude počuť, že otvorilo ventil a teplota na teplomery, ktorý je na radiátory začne stúpať, keď začne klesať, znova jemne pootočiť hlavicu, aby otvorila ventil. To opakovať, pokiaľ na teplomery v strede miestnosti nebude požadovaná teplota v rozmedzí 18 až 22 °C. Ak dosiahne teplota v miestnosti požadovanú hodnotu °C, hlavica uzatvorí ventil a zamedzí zaznamenávaniu jednotiek. Tým sa zistí optimálne nastavenie termostatickej hlavice v miestnosti. To treba spraviť vo všetkých miestnostiach. Keď som si prišiel po týždni pre teplomery, radiátory mala v poriadku, nežiadala ich opravu.

Keď sa naučíš si optimálne, efektívne nastaviť hlavice, nebudeš mať spotrebu na tvoj byt 30 Gj.

Pre porovnanie
môj byt 60,63 m2 spotreba 8,12 Gj. na jeden m2 0,134 Gj., tak isto, plástové okná dom zateplený,
tvoj byt 51 m2, spotreba 30 Gj. na jeden m2 0,588 Gj. Rozdiel, 0,454 Gj. Násobok 4,39 krát viac.

Myslím, že sa ti oplatí venovať viac času nastaveniu termostatických hlavíc.
svojar
13.08.09,16:36
Sito, neber to zasa v zlom. Ale, tú malú spotrebu 8,12 GJ na 60,63m3 budú asi riešiť tie "plástové" okná. Obyčajné plastové , alebo nové drevené eurookná to vyriešiť nemôžu. Znova, už nieviem po koľkýkrát vyhlasujem, abo čaruješ, abo si eskimák. Tá druhá možnosť je asi pravdepodobnejšia, pretože tých, čo majú radi teplo aj v zime označuješ za "masajov".
sito
13.08.09,18:15
Ahoj, svojar. Tvoj názor si nevysvetľujem v zlom. Ale môj názor je, že výsledok pomerového merania tepla v dome ukáže najlepšie percentuálna odchýlka.

Počet korigovaných jednotiek v dome 101 686 jednotiek, priemer na môj byt 2 331,13 jednotiek, v mojom byte 929,82 jednotiek, moja percentuálna odchýlka od priemeru je -60 percent od priemeru, teda v môj prospech.

Príklad: Niekto v byte nebýva a má odstavené radiátory. Jeho počet jednotiek je nula jednotiek. Čo je pre jeho susedov, priamych výhodnejšie, zaplatí za to že nekúri 30 percent z priemeru na jeho byt.

Pre ostatných by bolo výhodnejšie, keby nemal pomerové meranie v byte, alebo by si ho nedal úmyselne odpísať, alebo aj neúmyselne si nedal odpísať. V prvých dvoch prípadoch by mu mohli určiť úhradu ako 1,5 násobok priemeru v tretom 1 násobok priemeru, teda priemer.

Ale podľa zákona 182/1993, § 14 sa môžu vlastníci bytov dohodnúť inak ako je uvedené vo vyhláške 630.

To znamená, že vlastníci bytov sa môžu dohodnúť na takom spôsobe rozdelenia, ktorý zabezpečí, že v byte sa bude kúriť na určitú dohodnutú, minimálnu hodnotu jednotiek, ak nie, tak byt by mal zaplatiť minimálne 2 násobok priemeru.

To je zasa môj názor a je mi jedno, či niekto povie, že som eskimák, ale pri teplote 21 °C v byte sa tak necítim. Takže ma to teší, ale viem prečo. Ostatní nie?
svojar
14.08.09,13:15
Ja s Tebou súhlasím, len si stále neviem predstaviť tých 21 stupňov, pri spotrebe 8,12 GJ na 3 izbový byt, teda 4 miestnosti 60,63m3.
sito
14.08.09,14:45
Svojar, pri pomerovom meraní, alebo rozdelení nákladov podľa pomerového merania sa nedá povedať akú mal byt spotrebu tepla, energie. Dá sa povedať, podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov pripadá na jednotlivé byty, byt taká spotreba, ktorá vyšla na byt podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov.

Ak niekto nekúri a vlastníci sa dohodnú, že zaplatí 30 percent z priemeru na svoj byt. Napraví svoje správanie v kúrení a nebude zneužívať susedov a ohrozovať ostatných vlastníkov bytov?

Kruté: Súd odsúdi vraha, ktorý sa rozplakal na tri mesiace, stihne sa polepšiť za tri mesiace?

V byte treba nastaviť termostatické hlavice tak, aby bola v miestnostiach teplota minimálne 20 °C. Ak chce niekto vyššiu teplotu, mal by si zaplatiť nadštandard.

Ak chce mať niekto v byte minimálnu teplotu a nekúriť, prípadne nezaznamenať minimálny počet dohodnutých jednotiek, mal by platiť, hodne platiť, aby sa polepšil.
najag
14.08.09,15:00
Svojar, aby si mal lepsiu predstavu tej spotreby tepla, tak Ti prikladam Gaussovo rozlozenie pravdepodobnosti pocetnosti vyskytu miestnosti podla dosahovanej teploty v miestnosti, ktore publikovala ako vysledok svojich merani spotreby tepla jedna ceska firma.Pocetnost vyskytu na zvislej osi je potrebne nasobit x100. Takze zaver si potom urobis urcite sam a pochopis, ze ak je pri teplote 21 C spotreba tepla 2255 kWh, tak potom aj ten najvykurovanejsi a najteplejsi byt s teplotou 24 C musel mat spotrebu tepla iba 2728 kWh,ak uznavame, ze kazdy stupen teploty v byte predstavuje zvysene naklady o 7%, co je uplne vynikajuca hodnota a ten , co trpel zimou a mal v byte 19 C, tak mal spotrebu tepla 1939 kWh. Ak zoberiem priemernu cenu 1 kWh asi 2,50,-Sk, tak byt s teplotou 19 C zaplatil 4848,-Sk , byt s teplotou 21 C zaplatil 5638,-Sk a byt s teplotou 24 C zaplatil 6820,-Sk. Rozdiel medzi najchladnejsim bytom a najteplejsim bytom je 1972,-Sk, takze je otazka, ci malo vyznam vobec setrit a mrznut v tom studenom byte. Samozrejme, ze nevieme celkovu spotrebu tepla bytoveho domu, vykurovanu plochu a teda ani priemernu spotrebu tepla na m2 a hlavne nevieme region, kde je postaveny bytovy dom a ake su normovane klimaticke podmienky pre danu oblast. Ale aj tak si myslim, ze na Afriku je to naozaj velmi dobry vysledok, alebo potom inak, ako vyplyva z Gaussoveho rozlozenia, pri danej spotrebe tepla v byte bola v skutocnosti ovela nizsia teplota.A aby som nezabudol, v danej spotrebe tepla bytu su este urcite zahrnute aj tepelne straty na rozvodoch v bytovom dome, pripadne aj spotreba tepla radiatorov v spolocnych priestoroch, pretoze pri PRVN sa neda tato spotreba tepla oddelit od spotreby tepla v bytoch,takze potom by mala byt uvadzana spotreba tepla v byte este realne nizsia.