maja47
05.08.09,16:45
Dobrý deň poraďáci,
prosím o radu, moja sestra a ja máme rodinný dom kde vlastnime každá ½ domu, môže hociktorá z nás darovať svoju časť domu niekomu inému (napr. svojím deťom) tak aby sme o tom navzájom nevedeli? Ďakujem.

Maja
ivka70
05.08.09,14:51
Hocikomu inemu nie, ale pokial je to blizky pribuzny /co deti su/, vtedy nepotrebujete suhlas spoluvlastnika.
maja47
05.08.09,15:16
A dá sa tomu dáko zabrániť?
ivka70
05.08.09,15:39
A dá sa tomu dáko zabrániť?

Neda.
Je to majetok tej sestry, ktora ho daruje svojmu dietatu.

Keby ho chcela predat niekomu cudziemu, tam plati predkupne pravo.

Takto sa pre druhu sestru zmeni len to, ze spolumajitel nebude setra ale jej dieta ...
maja47
06.08.09,18:01
Ivka70 zatiaľ ďakujem,
no mám ešte ďalšiu otázku, keď som sestre tú ½ domu darovala ja, ani tak tomu nemôžem zabrániť aby ona darovala svoju časť jej deťom?
Maja
Xanti
06.08.09,18:05
Ivka70 zatiaľ ďakujem,
no mám ešte ďalšiu otázku, keď som sestre tú ½ domu darovala ja, ani tak tomu nemôžem zabrániť aby ona darovala svoju časť jej deťom?
Maja
Bol ten dar sestre ( 1/2 domu ) od teba niečím podmienený? Ak áno tak môžeš žiadať vrátenie daru, ak porušila nejakú Vašu dohodu alebo podmienky obdarovania.
Stanislav 1975
06.08.09,18:09
Ivka70 zatiaľ ďakujem,
no mám ešte ďalšiu otázku, keď som sestre tú ½ domu darovala ja, ani tak tomu nemôžem zabrániť aby ona darovala svoju časť jej deťom?
Maja

Nie nemožeš tomu zabrániť-tým, že si jej to darovala sa tým pádom stala ona vlastníčkou tej časti a može to darovať svojím deťom-s tým nič neurobíš...
Stanislav 1975
06.08.09,18:13
Bol ten dar sestre ( 1/2 domu ) od teba niečím podmienený? Ak áno tak môžeš žiadať vrátenie daru, ak porušila nejakú Vašu dohodu alebo podmienky obdarovania.

Síce máš troška pravdu, ale nieje to také jednoduché-na súde musí obdarovanému preukázať , že sa voči darcovi hrubo previnila a pod.- toto sa veeelmi ťažko dokazuje- to nieje také jednoduché, že si darkyňa zrazu zmyslí, že to chce naspať- to je veľmi ťažky súd...
Xanti
06.08.09,18:17
Síce máš troška pravdu, ale nieje to také jednoduché-na súde musí obdarovanému preukázať , že sa voči darcovi hrubo previnila a pod.- toto sa veeelmi ťažko dokazuje- to nieje také jednoduché, že si darkyňa zrazu zmyslí, že to chce naspať- to je veľmi ťažky súd... Súhlasím, ale dotyčná dala primálo info. Preto som sa pýtala, či bol ten dar niečím podmienený. Predsa ani ty ani ja nevieme, čo predchádzalo darovaniu. Navyše ak zadávateľka témy neuviedla všetky fakty od začiatku. Takže za svojou odpovedou si stojím. :D
Na neuplne dané info, nemôže zadávateľka čakať super správnu odpoveď. Nie je tak? :D:D:D
Stanislav 1975
06.08.09,18:19
Súhlasím, ale dotyčná dala primálo info. Preto som sa pýtala, či bol ten dar niečím podmienený. Predsa ani ty ani ja nevieme, čo predchádzalo darovaniu. Navyše ak zadávateľka témy neuviedla všetky fakty od začiatku. Takže za svojou odpovedou si stojím. :D
Na neuplne dané info, nemôže zadávateľka čakať super správnu odpoveď. Nie je tak? :D:D:D

Neviem čím to je, že si mi čím ďalej sympatickejšia-:---
Xanti
06.08.09,18:21
Neviem čím to je, že si mi čím ďalej sympatickejšia-:---mimotemy Kto by to povedal. :D:D:D mimotemy
K téme ...

Na neuplne dané info, nemôže zadávateľka čakať super správnu odpoveď. Nie je tak? :D:D:DPo zadaní jej témy som si myslela, že spoločne ten dom zdedili v 1/2 a vôbec by ma nebolo napadlo, že zadávateľka darovala polovičku domu svojej sestre.:D
maja47
06.08.09,18:31
Ospravedlňujem sa, že som neuviedla presné zadanie témy. Bolo tam napísane toto: Darkyňa sa môže domáhať vrátenia daru, ak by sa obdarovaná správala k nej tak, že by tým hrubo porušovala dobré mravy.
Xanti
06.08.09,18:36
Ospravedlňujem sa, že som neuviedla presné zadanie témy. Bolo tam napísane toto: Darkyňa sa môže domáhať vrátenia daru, ak by sa obdarovaná správala k nej tak, že by tým hrubo porušovala dobré mravy.Nemusíš sa ospravedlňovať, ale sama vidíš čo to spôsobí a všetko sú len dohady.

Správa sa k tebe tak sestra? Tým, že darovala polovičku domu svojim deťom Ti nejako poškodila? Alebo znehodnotila tvoju polovičku majetku? ALebo jej deti sa správajú nevhodne?
Chobot
06.08.09,19:53
Bol ten dar sestre ( 1/2 domu ) od teba niečím podmienený? Ak áno tak môžeš žiadať vrátenie daru, ak porušila nejakú Vašu dohodu alebo podmienky obdarovania.

Dar je jednostranný úkon a nemôže byť ničím podmienený. Ak je v darovacej zmluve uvedená nejaká podmienka (napr. že obdarovaný musí venovať na charitu 10.000 EUR), je táto podmienka neplatná. Dar sa nemôže ničím podmieňovať.

Jediná možnosť je tá, čo je daná zo zákona - a to ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Ale to už ste napísali obaja.
Xanti
06.08.09,20:00
Chobot,
ak darujem nehnuteľnosť a dám podmienku, že ma obdarovaný dochová tak mi chceš povedať, že je takáto podmienka v darovacej zmluve neplatná?
Sa mi to celkom nezdá, a naozaj nevieme a nepoznáme okolnosti za akých sa toto obdarovanie udialo, takže je ťažko poradiť adekvátne.
PS: uvedomujem si, že niekedy možno nepoužijem správne slová, mne sa lepšie rozpráva ako píše ;)
Chobot
06.08.09,21:00
Chobot,
ak darujem nehnuteľnosť a dám podmienku, že ma obdarovaný dochová tak mi chceš povedať, že je takáto podmienka v darovacej zmluve neplatná?
Sa mi to celkom nezdá, a naozaj nevieme a nepoznáme okolnosti za akých sa toto obdarovanie udialo, takže je ťažko poradiť adekvátne.
PS: uvedomujem si, že niekedy možno nepoužijem správne slová, mne sa lepšie rozpráva ako píše ;)

Pre účely darovania je tá podmienka bezvýznamná. Je to tam preto, lebo je to záväzok obdarovaného voči darcovi, ale nie z dôvodu, že mu niečo daroval. Aj my si môžeme medzi sebou uzatvoriť zmluvu, že mi zabezpečíš dôstojnú starobu a pritom mi nič darovať nemusíš. Sú to 2 nezávíilé veci v jednej zmluve. Ak by sa obdarovaný o darcu nestaral, neprejavoval by o neho záujem, darca by sa asi neúspešne domáhal späť daru, lebo tým obdarovaný neporušuje hrubo dobré mravy (za porušenie dobrých mravov sa nepovažuje, ak sa obdarovaný s darcom nestýka a nejaví o neho záujem alebo že ho umiestni v domove dôchodcov).

Iné je, ak sa v darovacej zmluve uvedie právo doživotného užívania nehnuteľnosti. Zase to ale nie je viazané na samotné darovanie, je to osobitná a nezávislá vec od darovania, nie je to podmienka darovania. Doživotné právo užívania sa dá dohdonúť aj samostatnou zmluvou. Rozdiel je len v tom, že táto ťarcha sa na základe zmluvy zapíše do katastra.
Stanislav 1975
06.08.09,21:04
Chobot,
ak darujem nehnuteľnosť a dám podmienku, že ma obdarovaný dochová tak mi chceš povedať, že je takáto podmienka v darovacej zmluve neplatná?
Sa mi to celkom nezdá, a naozaj nevieme a nepoznáme okolnosti za akých sa toto obdarovanie udialo, takže je ťažko poradiť adekvátne.
PS: uvedomujem si, že niekedy možno nepoužijem správne slová, mne sa lepšie rozpráva ako píše ;)

Xanti, daruj mi dom a ja ťa za to velmi rád dochovám, dohoda?:):):)
alla66
06.08.09,23:52
Chobot,
ak darujem nehnuteľnosť a dám podmienku, že ma obdarovaný dochová tak mi chceš povedať, že je takáto podmienka v darovacej zmluve neplatná?
Sa mi to celkom nezdá, a naozaj nevieme a nepoznáme okolnosti za akých sa toto obdarovanie udialo, takže je ťažko poradiť adekvátne.
PS: uvedomujem si, že niekedy možno nepoužijem správne slová, mne sa lepšie rozpráva ako píše ;)

Pridám pikošku zo života:

Niektorí starší ľudia sa snažia predísť problémom pri dedení ich majetku v budúcnosti, a preto často prevádzajú nehnuteľnosť už za života na svoje deti či vnúčatá. Sú prípady, keď sa to nevypláca. Medializovaný bol napríklad osud viac ako osemdesiatročnej starenky, ktorá prepísala svoj dom na vnuka. Ten ho daroval manželke a manželka dom predala. Babička sa síce poistila vecným bremenom, teda doživotným právom obývať svoj dom, no rodina ho predala aj s ňou. Nový majiteľ bola úplne cudzia osoba, takže babička prišla o dom a vnuk zarobil. Právnici sa zhodujú na tom, že právo vnuka predať dom aj s babičkou sa nedá nijako napadnúť a dokonca sa tomu nedá ani zmluvne predísť. „Nie je totiž možné obmedzovať vlastníka veci slobodne s ňou nakladať. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu prechádza s vlastníckym právom k nehnuteľnosti na nového nadobúdateľa, ktorý je povinný vecné bremeno rešpektovať a strpieť prítomnosť osôb, ktorým toto právo prislúcha. V opačnom prípade, ak by darovacia zmluva obsahovala klauzulu, ktorá by obmedzovala obdarovaného v nakladaní s darovanou nehnuteľnosťou, bola by neplatná, keďže by išlo o ustanovenie, ktoré nemá oporu v zákone.


Ak darujú rodičia nehnuteľnosť svojim deťom, odporúčam im dohodnúť priamo v darovacej zmluve vecné bremeno – právo doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti darcom. V tomto prípade vecné bremeno patrí určitej osobe, pričom darcovia môžu užívať nehnuteľnosť bez ohľadu na to, kto je alebo v budúcnosti bude jej vlastníkom.
Xanti
07.08.09,05:03
Pridám pikošku zo života:

Niektorí starší ľudia sa snažia predísť problémom pri dedení ich majetku v budúcnosti, a preto často prevádzajú nehnuteľnosť už za života na svoje deti či vnúčatá. Sú prípady, keď sa to nevypláca. Medializovaný bol napríklad osud viac ako osemdesiatročnej starenky, ktorá prepísala svoj dom na vnuka. Ten ho daroval manželke a manželka dom predala. Babička sa síce poistila vecným bremenom, teda doživotným právom obývať svoj dom, no rodina ho predala aj s ňou. Nový majiteľ bola úplne cudzia osoba, takže babička prišla o dom a vnuk zarobil. Právnici sa zhodujú na tom, že právo vnuka predať dom aj s babičkou sa nedá nijako napadnúť a dokonca sa tomu nedá ani zmluvne predísť. „Nie je totiž možné obmedzovať vlastníka veci slobodne s ňou nakladať. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu prechádza s vlastníckym právom k nehnuteľnosti na nového nadobúdateľa, ktorý je povinný vecné bremeno rešpektovať a strpieť prítomnosť osôb, ktorým toto právo prislúcha. V opačnom prípade, ak by darovacia zmluva obsahovala klauzulu, ktorá by obmedzovala obdarovaného v nakladaní s darovanou nehnuteľnosťou, bola by neplatná, keďže by išlo o ustanovenie, ktoré nemá oporu v zákone.


Ak darujú rodičia nehnuteľnosť svojim deťom, odporúčam im dohodnúť priamo v darovacej zmluve vecné bremeno – právo doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti darcom. V tomto prípade vecné bremeno patrí určitej osobe, pričom darcovia môžu užívať nehnuteľnosť bez ohľadu na to, kto je alebo v budúcnosti bude jej vlastníkom. Presne na takéto prípady som myslela, ako potom ten čo daruje je chudák. A je to smutné. Ale každá minca má dve strany. :eek:
Xanti
07.08.09,05:05
mimotemy
Xanti, daruj mi dom a ja ťa za to velmi rád dochovám, dohoda?:):):)No máš smolu Stanko, ja dom nemám a keby som aj mala tak do petržky by sa asi ťažko dal preniesť. Užívaj si krásny život pri Draždiaku, tuším v tej reštike pri brehu mi aj pizza chutila . :D:D:D:Dmimotemy
Chobot
07.08.09,06:40
Pridám pikošku zo života:

Niektorí starší ľudia sa snažia predísť problémom pri dedení ich majetku v budúcnosti, a preto často prevádzajú nehnuteľnosť už za života na svoje deti či vnúčatá. Sú prípady, keď sa to nevypláca. Medializovaný bol napríklad osud viac ako osemdesiatročnej starenky, ktorá prepísala svoj dom na vnuka. Ten ho daroval manželke a manželka dom predala. Babička sa síce poistila vecným bremenom, teda doživotným právom obývať svoj dom, no rodina ho predala aj s ňou. Nový majiteľ bola úplne cudzia osoba, takže babička prišla o dom a vnuk zarobil. Právnici sa zhodujú na tom, že právo vnuka predať dom aj s babičkou sa nedá nijako napadnúť a dokonca sa tomu nedá ani zmluvne predísť. „Nie je totiž možné obmedzovať vlastníka veci slobodne s ňou nakladať. Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu prechádza s vlastníckym právom k nehnuteľnosti na nového nadobúdateľa, ktorý je povinný vecné bremeno rešpektovať a strpieť prítomnosť osôb, ktorým toto právo prislúcha. V opačnom prípade, ak by darovacia zmluva obsahovala klauzulu, ktorá by obmedzovala obdarovaného v nakladaní s darovanou nehnuteľnosťou, bola by neplatná, keďže by išlo o ustanovenie, ktoré nemá oporu v zákone.


Ak darujú rodičia nehnuteľnosť svojim deťom, odporúčam im dohodnúť priamo v darovacej zmluve vecné bremeno – právo doživotného bývania a užívania nehnuteľnosti darcom. V tomto prípade vecné bremeno patrí určitej osobe, pričom darcovia môžu užívať nehnuteľnosť bez ohľadu na to, kto je alebo v budúcnosti bude jej vlastníkom.

A to vecné bremeno doživotného užívania nebolo zapísané do katastra? Lebo ak by bolo, tak za kratší koniec by ťahal ten nový majiteľ, ktorý by musel strpieť prítomnosť babičky v dome. Nemohol by ju z domu vyhodiť. Ale to je teória, vieme, že v praxi život prinesie úplne neštandardné situácie...:rolleyes::(
Xanti
07.08.09,06:42
Ale to je teória, vieme, že v praxi život prinesie úplne neštandardné situácie...:rolleyes::( Presne ako píšeš, život prinesie fakt čudné situácie. Neviem zákon nedostatočne chráni tých čo takto darujú nehnuteľnosť. :mee:
alla66
07.08.09,06:51
A to vecné bremeno doživotného užívania nebolo zapísané do katastra? Lebo ak by bolo, tak za kratší koniec by ťahal ten nový majiteľ, ktorý by musel strpieť prítomnosť babičky v dome. Nemohol by ju z domu vyhodiť. Ale to je teória, vieme, že v praxi život prinesie úplne neštandardné situácie...:rolleyes::(
Podrobnosti neviem. V telke bola reportáž, skús pohľadať;)
maja47
07.08.09,12:10
Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?
Chobot
07.08.09,12:36
Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?

Nie.

Tým ,že si jej niečo darovala, je to už jej majetok, s ktorým môže nakladať podľa vlastného rozhodnutia. Práve bránenie práva nakladať s jej majetkom by bolo naopak porušenie jej ústavných práv. Na to, aby darovala niečo niekomu, čo patrí jej, nemusí mať od teba súhlas.
alla66
07.08.09,12:39
Chcem sa Vás ešte opýtať, môže sa považovať za porušenie dobrých mravov aj to keď obdarovaná chce bez môjho vedomia a teda aj môjho súhlasu darovať svoju časť svojím deťom?
Občiansky zákonník v § 630 hovorí, že sa darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo k členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Z toho vyplýva, že právo žiadať dar späť má iba darca.
Pokiaľ ide o to, či správanie obdarovaného naozaj naplnilo znaky hrubého porušenia dobrých mravov, treba vychádzať z konkrétnej situácie.
Zákon totiž pojem „dobré mravy“ nikde nedefinuje. Zmieňuje sa o ňom § 3 Občianskeho zákonníka, keď hovorí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
Možno povedať, že tu ide o základné pravidlá slušnosti, morálky a vzájomného rešpektu. V spoločnosti sa však tieto pravidlá občianskeho spolunažívania časom menia, teda pri posudzovaní „hrubého porušenia dobrých mravov“ bude smerodajný objektívny spoločenský náhľad na vec skôr ako subjektívny.


Požadovanie vrátenia daru najmä jeho úspešnosti je veľký nevďak zo strany darovaného, ktorý sa prejavuje v takom jeho správaní, ktoré možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Ide o porušenie značnej intenzity alebo o porušenie sústavné, ktoré vzhľadom na trpenie, priebeh a pôsobenie na darcu alebo členov jeho rodiny má povahu hrubého porušenia dobrých mravov. Napr. fyzické násilie, hrubé urážky, neposkytnutie pomoci, starostlivosti a pod. Je však potrebné vedieť, že právo darcu na vrátenie daru sa premlčuje ako každé iné majetkové právo. Premlčacia doba je trojročná a začne plynúť odo dňa, keď darca mohol uplatniť svoje právo prvý raz, to je odo dňa, keď obdarovaný sa začal správať ako je to uvedené vyššie.
Z uvedeného vyplýva, že darca predtým, ako sa rozhodne prenechať niečo obdarovanému si musí zvážiť všetky skutočnosti, čim môže minimalizovať prípadne nepríjemnosti, resp. vyhnúť sa súdnemu sporu o neplatnosť darovacej zmluvy a ďalším následkom s takýmto sporom súvisiacimi.
maja47
07.08.09,19:22
Ďakujem Vám za všetko, tak to by bolo asi dosť ťažké domáhať sa vrátenia daru, asi to teda radšej nechám tak, veď bude ako nebolo či ako je to.
Watson
07.08.09,20:12
Neviem zákon nedostatočne chráni tých čo takto darujú nehnuteľnosť. :mee:

Madam, zrejme mnohí nerozumejú inštitútu darovania a potom filozofujú o nesmrteľnosti chrústa :D
Xanti
07.08.09,20:17
mimotemy
Madam, zrejme mnohí nerozumejú inštitútu darovania a potom filozofujú o nesmrteľnosti chrústa :D Ta počkajú mladý pán, téma o pavúkoch je predsa tu http://www.porada.sk/t60871-p5-pavuky-v-rodinnom-dome.html#post1119038 ak vieš porad. :D:D:Dmimotemy
Watson
07.08.09,20:26
mimotemy Ta počkajú mladý pán, téma o pavúkoch je predsa tu http://www.porada.sk/t60871-p5-pavuky-v-rodinnom-dome.html#post1119038 ak vieš porad. :D:D:Dmimotemy

mimotemy Madam, a mnohí dokonca ešte ani nevideli chrústa a pletú si ho s pavúkmi :D
Xanti
07.08.09,20:30
mimotemy Madam, a mnohí dokonca ešte ani nevideli chrústa a pletú si ho s pavúkmi :Dmimotemy No strašný mrník, ale ja mladý pán chrústa som videla. V petržkeeeeee od Draždiaka lietali. :D:Dmimotemy
Watson
07.08.09,20:43
mimotemy No strašný mrník, ale ja mladý pán chrústa som videla. V petržkeeeeee od Draždiaka lietali. :D:Dmimotemy

mimotemy Madam, ak Vás bližšie zaujíma hmyz, konkrétne chrústy a máte pocit, že ste ich už niekedy naozaj videli a nie ste si tým istá, tak Vám odporúčam založiť si samostatnú tému, kde bude nato priestor, lebo nás tu za tieto kacírske príspevky vyzmizíkujú podobne ako mňa v téme "hluční susedia pri sexe" :D:D:D:D:D

P.S.: Dúfam, že to nebude čítať ujo Chobot :D:D:D
Chobot
08.08.09,18:17
mimotemy Madam, ak Vás bližšie zaujíma hmyz, konkrétne chrústy a máte pocit, že ste ich už niekedy naozaj videli a nie ste si tým istá, tak Vám odporúčam založiť si samostatnú tému, kde bude nato priestor, lebo nás tu za tieto kacírske príspevky vyzmizíkujú podobne ako mňa v téme "hluční susedia pri sexe" :D:D:D:D:D

P.S.: Dúfam, že to nebude čítať ujo Chobot :D:D:D

mimotemy

Ale čítam, čítam. Keďže ste stále slušní a nenadávate na seba, tak vás nebudem mazať. :cool::D:D
Xanti
08.08.09,20:35
mimotemy

Ale čítam, čítam. Keďže ste stále slušní a nenadávate na seba, tak vás nebudem mazať. o vďaka Chobot snažili sme sa a mrníkovali sme si vlastné odkazy. :---
maja47
29.08.09,17:21
Dobrý deň poraďáci, prosím o ďalšiu radu, len ma prosím nezvozte ak sa to zle pýtam.
Môžem požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia na zastavenie návrhu na vklad vlastníckeho práva v Správe katastra?

Lebo ta moja sestra už darovala tú jej ½ domu (ktorú som jej darovala ja) svojej dcére a podala aj návrh na vklad bez toho aby ma o tom aspoň informovala čo sa mi zdá dosť neférové od nej.
Ak by som súd žiadala o zrušenie darovacej zmluvy to by asi trvalo dlho a za ten čas to kataster aj zavkladuje a potom to už určite nebudem môcť zrušiť, lebo vlastníčka už nebude moja sestra, ale jej dcéra.
Vopred ďakujem.
Chobot
29.08.09,22:08
Dobrý deň poraďáci, prosím o ďalšiu radu, len ma prosím nezvozte ak sa to zle pýtam.
Môžem požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia na zastavenie návrhu na vklad vlastníckeho práva v Správe katastra?

Môžeš. Otázne je, či ti vyhovie.


Lebo ta moja sestra už darovala tú jej ½ domu (ktorú som jej darovala ja) svojej dcére a podala aj návrh na vklad bez toho aby ma o tom aspoň informovala čo sa mi zdá dosť neférové od nej.

Prečo sa ti to zdá neférové? Raz si jej tú polovicu darovala, tak je jej a môže s ňou nakladať, ako chce. Alebo si jej dala nejakú podmienku, že s tým nesmie nakladať? A prečo by ťa mala informovať o tom. Veď to už nie je tvoja nehnuteľnosť.


Ak by som súd žiadala o zrušenie darovacej zmluvy to by asi trvalo dlho a za ten čas to kataster aj zavkladuje a potom to už určite nebudem môcť zrušiť, lebo vlastníčka už nebude moja sestra, ale jej dcéra.
Vopred ďakujem.

Zrušenie darovacej zmluvy nie je možné (aspoň ja tu nevidím dôvod, prečo by súd mal zrušiť darovaciu zmluv). Môžeš akurát žiadať vrátenie daru, ale k tomu si neuviedla dôvody - dôvodom v zmysle zákona môže byť jedine to, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že hrubo porušuje dobré mravy.