Benko
05.08.09,19:10
Dobrý večer,
robím kalkulačný list. Potrebujem tam priemerne 15 položiek. Vyberám ich asi z cca 50 položiek. Aby som ich nemusela vždy vypisovať , mám ich včetky zobrazené, položky vstupujúce do kalkulácie majú počet a cenu, ostatné sú nulové. Lenže je to neprehľadné.
Vo worde som skúšala tie rozbaľovacie zoznamy, lenže v excelovej tabuľke to nejde. Alebo to neviem. Prosím, poraďte mi ako to urobiť, aby som nemusela vypisovať a aby výsledné zobrazenie bolo len z položiek, ktoré tam majú byť. Prikladám ako vzor pár položiek.
Ďakujem
ivka70
05.08.09,17:23
Neviem aku mas verziu Excelu, v 2007 si staci najst v pomocnikovi termin:

Vytvorenie rozbaľovacieho zoznamu z rozsahu buniek

je to celkom jednoduche a myslim, ze je to to, co chces.

Vytvorenie rozbaľovacieho zoznamu z rozsahu buniek:
Zobraziť všetko
Skryť všetko
Na zjednodušenie zadávania údajov alebo obmedzenie možností zadania len na určité definované položky môžete vytvoriť rozbaľovací zoznam platných položiek, ktorý je zložený z buniek, ktoré sa nachádzajú na inom mieste v pracovnom zošite. Keď vytvoríte pre určitú bunku rozbaľovací zoznam, v tejto bunke sa zobrazí šípka. Ak chcete do bunky zadať informácie, kliknite na šípku a potom na požadovanú položku.

Ak chcete vytvoriť rozbaľovací zoznam z rozsahu buniek, použite na karte Údaje v skupine Nástroje pre údaje príkaz Overenie údajov.

Ak chcete vytvoriť zoznam planých položiek rozbaľovacieho zoznamu, zadajte ich do jedného stĺpca alebo riadka bez prázdnych buniek. Napríklad: A
1 Predaj
2 Finančné
3 VaV
4 MIS

Poznámka. Údaje môžete zoradiť v poradí, v akom sa majú zobraziť v rozbaľovacom zozname.

Ak chcete použiť iný pracovný hárok, zadajte zoznam na daný hárok a zadefinujte názov (názov: slovo alebo reťazec znakov predstavujúci bunku, rozsah buniek, vzorec alebo konštantnú hodnotu. Pri odkazoch na zložité rozsahy, ako je napríklad rozsah Predaj!C20:C30, je vhodné používať zrozumiteľnejšie názvy, napríklad názov Produkty.) pre tento zoznam.

Definovanie názvu

Vyberte bunku, rozsah buniek alebo nesúvislý výber (nesúvislý výber: výber dvoch alebo viacerých nesusediacich buniek alebo rozsahov. Pri výbere nesúvislej oblasti v grafe sa uistite, či spojené výbery tvoria obdĺžnikový tvar.), ktorý chcete pomenovať.
Kliknite na pole Názvov na ľavej strane vzorcového panela (vzorcový panel: panel v hornej časti okna programu Excel, ktorý sa používa na zadávanie alebo úpravu hodnôt alebo vzorcov v bunkách alebo grafoch. Zobrazuje konštantnú hodnotu alebo vzorec nachádzajúci sa v aktívnej bunke.).


Zadajte názov pre tieto bunky, napríklad OverovacieOddelenia.
Stlačte kláves ENTER.
Poznámka. Bunku nemožno pomenovať počas vykonávania zmien v jej obsahu.

Vyberte bunku, do ktorej chcete umiestniť rozbaľovací zoznam.
Na karte Údaje kliknite v skupine Nástroje údajov na položku Overovanie údajov.


Zobrazí sa dialógové okno Overiť údaje.

Kliknite na kartu Nastavenia.
V zozname Povoliť vyberte možnosť Zoznam.
Ak chcete určiť umiestnenie zoznamu platných položiek, vykonajte jeden z nasledujúcich krokov:
ak sa zoznam nachádza v aktuálnom pracovnom hárku, zadajte odkaz na zoznam do poľa Zdroj,
ak sa zoznam nachádza na inom pracovnom hárku, do poľa Zdroj zadajte názov, ktorý ste zadefinovali pre tento zoznam.
V oboch prípadoch sa presvedčte, či sa pred odkazom alebo názvom nachádza znamienko rovnosti (=). Zadajte napríklad =OverovacieOddelenia

Presvedčte sa, či je začiarknuté políčko Rozbaľovací zoznam v bunke.
Začiarknutím alebo zrušením
ivka70
05.08.09,17:30
A tu to mas prakticky:
Benko
05.08.09,18:46
Ivka 70, ďakujem ti veľmi pekne. Neviem ešte ako mi to pôjde, ja si to musím najskôr vyskúšať a porozmýšľať. Som taká pomalšia v PC.
Ešte raz díky.
marjankaj
05.08.09,19:33
Dobrý večer,
robím kalkulačný list. Potrebujem tam priemerne 15 položiek. Vyberám ich asi z cca 50 položiek. Aby som ich nemusela vždy vypisovať , mám ich včetky zobrazené, položky vstupujúce do kalkulácie majú počet a cenu, ostatné sú nulové. Lenže je to neprehľadné.
Vo worde som skúšala tie rozbaľovacie zoznamy, lenže v excelovej tabuľke to nejde. Alebo to neviem. Prosím, poraďte mi ako to urobiť, aby som nemusela vypisovať a aby výsledné zobrazenie bolo len z položiek, ktoré tam majú byť. Prikladám ako vzor pár položiek.
Ďakujem

http://www.porada.sk/98369-sumarny-zuctovaci-vykaz-v-excel-2003-a-post921910.html#post921910

Tu je tiež jeden príklad na to, čo by si potreboval.
Podací hárok.

alebo upravené
Benko
07.08.09,10:11
Obom vám ďakujem ešte raz. Veľmi ste mi pomohli.
Pekný deň prajem