Stanislav 1975
10.08.09,23:09
Akurát čítam netové vydanie denníka a sme a tu http://prievidza.sme.sk/c/4968677/v-bani-handlova-nasli-6-mrtvych.html
som sa dozvedel hroznú a smutnú správu, že pravdepodobne nikto z 20 baníkov neprežil nešťastie v bani v Handlovej- je to smutné,že zasa prišlo kopu žien o manželov, kopu detí o otcov a vlastne o akéhokolvek príbuzneho...:mee::mee::mee:Práca baníka je ťažká a nezaplatená( priemerný plat sa pohybuje okolo 1500 eur, ja osobne by som to asi nikdy nešiel robiť, ale veľa ludí proste musí, lebo v okolí Handlovej, Prievidze práce na výber moc nieje...-chcel som ešte pár viet napísať(mám ich v hlave). ale vlastne načo to písať, boli by to iba slová, obyčajné slová a tak len-
REST IN PEACE...
Kazu
11.08.09,01:50
Je to hrozné nešťastie.
Stina
11.08.09,03:33
stačí zlomok sekundy a život sa obráti o 180st...je to obrovská tragédia...
Ak niekto zanedbal akékoľvek bezpečnostné predpisy, verím, že bude potrestaný, ale tým chlapom to žiaľ život nevráti..
Maruška54
11.08.09,04:31
nie o 180 stupňov ale úplne naruby...je mi to veľmi ľúto
delonka
11.08.09,05:41
Stanislav, som rada, že si otvoril túto tému, po celé leto, je vždy veľa nešťastí, mňa osobne sa však Handlová tiež veľmi dotkla, zapálila som sviečku, viac neviem urobiť, len dúfať, aby takýchto nešťastí bolo čo najmenej.,

mám rada rádio VIVA, dnes som ho musela ráno vypnúť, nemohla som počúvať veselé piesne
elpka
11.08.09,05:53
Včera som to celý večer sledovala, aj s manželom sme dúfali, že sa stane nejaký zázrak a nájdu ich živých, ale ráno keď som zapla TA3 bolo po nádejach :mee::mee::mee: strašne je mi ľúto všetkých 20 ľudí, ktorí tam zostali....želám príbuzným a priateľom obetí veľa síl pri zvládaní tohto nešťastia.....:mee::mee::mee:
Charon
11.08.09,06:41
Myslím si, že toto je dôsledok šetrenia nákladov. Som inžinier, a nik mi nenahovorí, že neexistuje detektor výbušných plynov, resp. detektor prašnosti, koncentrácie akejkoľvek zložky. Nie je možné, aby výbuchu došlo naraz, bez nejakej merateľnej fyzikálnej podstaty (iba ak by došlo pri prácach k výronu metánu, alebo iného plynu).
Viem si predstaviť, ako niekto položil otázku: Viete vyčísliť ekonomický prínos prístroja na detekciu tej a tej látky? Jeho návratnosť? Keďže také niečo vyčísliť nejde, tak sa prístroj nekúpil. Lebo je to neefektívna investícia.

Z danej oblasti poznám pár ľudí, ktorí našťastie už v bani neracujú, ale zažili zával a podmienky aké sú v bani. Tie peniaze, za aké sú ochotní (ekonomicky prinútení) vliezť dole, sú vlastne bagateľ.

Treba dúfať, že sa to viac krát nezopakuje.´
Úprimnú sústrasť ...
Conan X
11.08.09,11:11
Je to strašné nešťastie ...pracoval som17rokov v bani a tiež som ostal invalidný dôchodca na chrbticu ....ale určite tam bolo zanedbané niečo čomu sa možno dalo zabrániť lebo ten plyn tam musel byť dlkšie a upozroňovali nato lebo ten metán sa musí nahromadiť.....je ťažké teraz niečo písať a vravieť keď sa niečo také stane ale zodpovednosť by mal niesť niekto zato lebo pracovné podmienky sú veľmi ťažké v bani ....
silviaz
11.08.09,11:23
Je to strašné nešťastie ...pracoval som17rokov v bani a tiež som ostal invalidný dôchodca na chrbticu ....ale určite tam bolo zanedbané niečo čomu sa možno dalo zabrániť lebo ten plyn tam musel byť dlkšie a upozroňovali nato lebo ten metán sa musí nahromadiť.....je ťažké teraz niečo písať a vravieť keď sa niečo také stane ale zodpovednosť by mal niesť niekto zato lebo pracovné podmienky sú veľmi ťažké v bani ....

Je to strasne prave som si pozerala na stranke markizy nejnovsie info. Tiez som toho nazoru ze vedeli o tomto probleme a aj tak tam museli ludia robit. Myslim ze je urcitym sposobom ponizujuce ze na takuto pracu su ludia pouzivany a nie su na to stroje. Je to strasna a namahava praca moj striko robil v bani v cechach desat rokov, mal dva vazne urazy a nakoniec skoncil z obojstrannou rakovinou pluc a zomrel v strasnych bolestiach.
Je my velmi luto tych ludi dufam aj ked to znie kruto ze to mali aspon rychlo za sebou a netrpeli. Nehovoriac o pribuznych ktory s tym budu zit do smrti.

Ostava len dufat ze vinnici budu potrestany a ze sa to nebude opakovat.
Toto len potvrzuje moj pocit ze hodnota ludskeho zivota je v dnesnej spolocnosti hlboko pod hodnotou moci a zisku.
terezamaria
11.08.09,11:32
Je to neskutočné nešťastie....vdovy,siroty....ťažko hľadať slová.Profesia baníka je ťažká a veľmi nebezpečná. Vyšetrovanie určite neukáže zanedbanie ľudského faktora, ale nechcela by som byť v koži zodpovedných.

Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým.......i keď viem, že tieto slová Vám svojich blízkych nenahradia. Je mi to veľmi ľúto.
tutiola
11.08.09,11:37
Súcitim s rodinami postihnutými nešťastím, ale nechápem načo je dobre dnes zakladanie novej témy, keď táto problematika sa rozoberá od včera v téme "Udalosti"
deha
11.08.09,11:40
Treba riaditeľa tohoto podniku, ktorý spôsobil ani nie pred rokom smrť 6-toich mladých baníkov nedodržaním bezp. pravidiel postaviť pred súd ako bolo súdene aj vedenie vojenského závodu v Novákoch. A nech platí on jeho rodina vnúčence a pravnúčence týmto 20-tim rodinám pozostal. rentu až po 5-te koleno.
Conan X
11.08.09,12:16
Určite by mal zotpovednosť zobrať lebo či vedenie alebo riadideľ bani vedeli čo je tam akých podmienkach pracujú ale ako to býva nič sa nedozvie nik ...a určite tu budú trpieť len príbuzný lebo tie podmienky v bani pozná len človek ktorý tam robý alebo robyl ..kde bolo bespečnosť práce tam to neni také ľahké a ako je ohodnotená práca v bani .....čo teraz budú musieť znášať príbuzný
silviaz
11.08.09,12:30
Raz som videla jeden dokument o nestasti v bani, ale uz neviem aka to bola krajina len viem ze nemecky hovoriaca.
Banici tam boli zastrasovany a museli podpisovat papiere o mlcanlivosti. Aj ked existovali dokazy zrazu zmizli a nikto vedeniu nic nemohol dokazat. Nakoniec dostali pribuzny odskodnenie ktoreho vyska bola polovica platu banika.

Dufam ze pozostali po banikoch a zachranaroch u nas dostanu dost penazi, aj ked peniaze to naspravia ale aspon im pomozu prezit nejaky cas kym sa aspon trochu spamataju.

Ked vidim tie platy co dava stat takto tazko pracujucim ludom a tie odskodnenia je my zle.
A je my ovela horsie ked to porovnam napr s tym ake prachy da stat parte hracov hokeja za to ze vyhraju nejaky zapas.
orlica
11.08.09,14:14
Súcitim s rodinami postihnutými nešťastím, ale nechápem načo je dobre dnes zakladanie novej témy, keď táto problematika sa rozoberá od včera v téme "Udalosti"
Uff, asi preto, lebo NEZVRATITELNÁ tragédia nie je IBA bežnou súčasťou temy "Udalosti" ,ale je to jedno z najväčších hromadných ľudských nešťastí na Slovensku"
Mám už len želenie, aby pozostalým pomohli slová útechy a štát im dal dôstojnú finančnú pomoc, (ked dokaže vyhodiť do vzduchu z peňazí daňových poplatníkov miliardy pre biznis a nie sport!!!! kvôli 11 futbalistom a dve desiatky hokejistov, co maju vymleté hlavy :-( tzv.široko-laurincovske športy...)
Uprimna sustrast pozostalým :-(
Barticek
11.08.09,14:42
Je to velmi velka tragedia, ale čitam vela spekupacii čo sa mohlo stat, nie je to už jedno? Je zbytočne nad tým polemizovat. Samozrejme o mesiac sa akurat dozvieme že tí chudaci čo zomreli nedodržali nejake bezpecnostne pravidlá a všetka vina sa hodí na nich. Tak mi neostáva už nič iba napísat:

Uprímnú sústrast všetkým pozostalým.

Baníci odpočívajte v pokoji
Conan X
11.08.09,15:19
práve som sa dozvedel ,že traja zních boli z veľkého Krtíša a všetkých som osobne poznal boli mi kamaráti spolu sme robili a o to mi je ťažšie ...Uprimnú sústrasť
ja.nus.ka34
11.08.09,16:30
Je to obrovska tragedia.........Som s tohto regionu,tohto casu mam uz svoju rodinu ale ked si pomyslim ze aj moj otec bol v minulosti asi 17 rokov banikom,dakujem bohu ze sa mu nic taketo nestalo.Tyto chudaci museli zomriet strasnou smrtou.Je to strasne nespravodlive a slzy sa mi tlacia do oci pri kazdej reportazi,ktoru odvisiela televizia.Zial tato tragedia sa dotkla aj mojej kolegyne,ktorej tam zahynul svagor.Som zvedava,kto si toto vsetko zoberie na zodpovednost_:( Je mi velmi luto vsetkych pozostalych,vsetkych zien co prisli o manzelov,rodicov co prisli o svojich synov a hlavne deti co prisli o svojich milovanych oteckov......CEST ICH PAMIATKE
Beella
11.08.09,16:42
Úprímnú sústrasť všetkým pozostalým a česť ich pamiatke :mee:

http://www.handlova.sk/?program=51&module_action__0__id_info=16874

Oznam o zriadení účtu

Každý Handlovčan, Slovák, Európan môže zmierniť dôsledky baníckej tragédie v Handlovej a pomôcť rodinám obetí príspevkom na účet: 0372606046/0900,
ktorý mesto Handlová zriadilo
na podnet svojich občanov.

Ďakujeme Vám

za Vašu spolupatričnosť.
buchač
11.08.09,17:18
Pôvodca textu príspevku: tutiola
Súcitim s rodinami postihnutými nešťastím, ale nechápem načo je dobre dnes zakladanie novej témy, keď táto problematika sa rozoberá od včera v téme "Udalosti"
Uff, asi preto, lebo NEZVRATITELNÁ tragédia nie je IBA bežnou súčasťou temy "Udalosti" ,ale je to jedno z najväčších hromadných ľudských nešťastí na Slovensku"
Mám už len želenie, aby pozostalým pomohli slová útechy a štát im dal dôstojnú finančnú pomoc, (ked dokaže vyhodiť do vzduchu z peňazí daňových poplatníkov miliardy pre biznis a nie sport!!!! kvôli 11 futbalistom a dve desiatky hokejistov, co maju vymleté hlavy :-( tzv.široko-laurincovske športy...)
Uprimna sustrast pozostalým :-(

Len mi nie je jasné , prečo sa tá téma ocitla v tématickom celku tohoto bloku tém.......

Lebo proste je to UDALOSŤ , ktorá sa stala a nemá vplyv na ZDRAVIE ako také ....

Etiketa tiež niečo hovorí , marí sa mi to ? , o zdupľovaní obsahu podobných tém .....

Ale , škoda ich ....
Dav
11.08.09,18:06
Keď som zistila, že sú založené dve podobné témy, uvažovala som o ich spojení. Ale potom som si povedala, že sa stalo nešťastie, a že sa o ňom môžme vyjadrovať v dvoch témach.

Pozostalým vyslovujem úprimnú sústrasť.
ludex
11.08.09,18:32
Je to velmi smutné, keď umierajú otcovia, ktorý sa snažia zarobiť na chleba pre svoje rodiny. Ale sú tam aj ludia, ktorý berú peniaze za to aby sa luďom tam dole nič takéto nestalo!! Kde boli a kde sú teraz? Budú vôbec potrestaný? Neviem. Bohužial sme na Slovensku. Odškodné? Myslím,že slabá náplasť na uplakané oči a krvácajúce srdce.:mee::mee:


Uprimnú sústrasť pozostalým.
willma
11.08.09,20:39
hmmm, asi teraz napíšem niečo za čo budem určite roznosená. Súhlasím s tým, že je to obrovská tragédia, ktorá otriasla všetkými. Viem, že žiadne financie nevrátia živiteľov rodín a tu som vlastne pri jadre veci. Bol to pracovný úraz, so smrteľnými následkami. Ako taký by sa mal aj vyšetriť a postupovať ako pri všetkých pracovných úrazoch. Lebo povedzme si na rovinu- kto sa stará o pozostalých, ktorí prišli o živiteľa rodiny vo všetkých ostatných jednotlivých smrteľných pracovných úrazoch?
Flinstone
11.08.09,20:52
Je to tragédia, ale prečo sa máme na ňu poskladať všetci formou daní??? Ak nikto neodškodnil pozostalých v železiarňach, Chemku - strážskom, Nováky a ďalších podobných, tak prečo teraz. Alebo predošlé tragédie pre rodiny ktoré prišli o živiteľov boli menšie?
Možno to bude tým, že sa blížia voľby a treba naháňať preferencie. Špinavá politika.
Stanislav 1975
11.08.09,21:21
Je to tragédia, ale prečo sa máme na ňu poskladať všetci formou daní??? Ak nikto neodškodnil pozostalých v železiarňach, Chemku - strážskom, Nováky a ďalších podobných, tak prečo teraz. Alebo predošlé tragédie pre rodiny ktoré prišli o živiteľov boli menšie?
Možno to bude tým, že sa blížia voľby a treba naháňať preferencie. Špinavá politika.

NESÚHLASÍM:mad::mad::mad:- tu nejde o žiadnu politiku a ja rozhodne súhlasím, aby pozostalí dostali nejaké to odškodnenie-zaslúžia si to!!!
Apropo, jedná sa v štátnom rozpočte o zanedbateľnú sumu,takže ja som za to, aby im vyplatili nejaké to odškodné...
A ešte ja osobne posielam 25 eur na účet, čo je na to zriadený...
misomiso
11.08.09,21:24
NESÚHLASÍM:mad::mad::mad:- tu nejde o žiadnu politiku a ja rozhodne súhlasím, aby pozostalí dostali nejaké to odškodnenie-zaslúžia si to!!!
Apropo, jedná sa v štátnom rozpočte o zanedbateľnú sumu,takže ja som za to, aby im vyplatili nejaké to odškodné...
A ešte ja osobne posielam 25 eur na účet, čo je na to zriadený...

Jasne, urobis v kazdom pripade dobry skutok. Tu len ide o urcitu spravodlivost, lebo z tohto hladiska to nema logiku ziadnu.
Stanislav 1975
11.08.09,21:28
Jasne, urobis v kazdom pripade dobry skutok. Tu len ide o urcitu spravodlivost, lebo z tohto hladiska to nema logiku ziadnu.

Ale misomiso, ja viem o čom hovoríš, že ked umrem ja alebo ty,tak naším rodinám štat asi nedá nijakú podporu, ale vravím aj tak- nech im to dajú...
silviaz
12.08.09,04:39
NESÚHLASÍM:mad::mad::mad:- tu nejde o žiadnu politiku a ja rozhodne súhlasím, aby pozostalí dostali nejaké to odškodnenie-zaslúžia si to!!!
Apropo, jedná sa v štátnom rozpočte o zanedbateľnú sumu,takže ja som za to, aby im vyplatili nejaké to odškodné...
A ešte ja osobne posielam 25 eur na účet, čo je na to zriadený...

Suhlasim

Ja osobne si myslim ze suma ktoru dostanu je na hanbu. A dala by som im aj viac. Tiez posielam na ich ucet peniaze. Viete ide o toto ano je to zo statneho rozpoctu ale ked moze stat platit z mojich dani odmeny pre sportovcov za to ze vyhrali nejaky zapas a potom opity zdevastovali polku lietadla ? Alebo bez ohladu na to ci som alebo niesom veriaca plati sa aj z mojich dani cirkev, tak rozmyslam ze my pripada aj toto odskodnenie hanebne male.
Ty ludia robia neskutocne tazku pracu a ci sa im nieco stane alebo nie denne robia rizikovu pracu a denne idu do tej sachty s tym ze ich zivot je ohrozeny. Myslim ze dat im odskodnie je to najmenej co pre nich mozeme urobit.
misomiso
12.08.09,06:27
Suhlasim

Ja osobne si myslim ze suma ktoru dostanu je na hanbu. A dala by som im aj viac. Tiez posielam na ich ucet peniaze. Viete ide o toto ano je to zo statneho rozpoctu ale ked moze stat platit z mojich dani odmeny pre sportovcov za to ze vyhrali nejaky zapas a potom opity zdevastovali polku lietadla ? Alebo bez ohladu na to ci som alebo niesom veriaca plati sa aj z mojich dani cirkev, tak rozmyslam ze my pripada aj toto odskodnenie hanebne male.
Ty ludia robia neskutocne tazku pracu a ci sa im nieco stane alebo nie denne robia rizikovu pracu a denne idu do tej sachty s tym ze ich zivot je ohrozeny. Myslim ze dat im odskodnie je to najmenej co pre nich mozeme urobit.

Jasne, ja som nebol proti odskodnovaniu, iba by bolo fajn, ak by v tom bol nejaky system (a nie iba system prihrievania si predvolebnej polievocky)

Pred par mesiacmi sa zadusili dvaja pri kontrole plynoveho potrubia na vychode. Nie som si isty, ci vdovy nieco dostali. A to tiez pracovali pre stat - cize pre nas vsetkych.
silviaz
12.08.09,06:31
Jasne, ja som nebol proti odskodnovaniu, iba by bolo fajn, ak by v tom bol nejaky system (a nie iba system prihrievania si predvolebnej polievocky)

Pred par mesiacmi sa zadusili dvaja pri kontrole plynoveho potrubia na vychode. Nie som si isty, ci vdovy nieco dostali. A to tiez pracovali pre stat - cize pre nas vsetkych.

Bohuzial tiez pravda :rolleyes:
Zita5
12.08.09,06:46
misomiso
12.08.09,07:04
Jasne, ja som nebol proti odskodnovaniu, iba by bolo fajn, ak by v tom bol nejaky system (a nie iba system prihrievania si predvolebnej polievocky)

Pred par mesiacmi sa zadusili dvaja pri kontrole plynoveho potrubia na vychode. Nie som si isty, ci vdovy nieco dostali. A to tiez pracovali pre stat - cize pre nas vsetkych.

Bohuzial tiez pravda :rolleyes:

Spravodlive by to bolo vtedy, ak by sa zakonom definovalo nieco ako "pracovny uraz alebo smrt v statnom zaujme" a k tomu by sa spravila tabulka kompenzacii. Takto je to ale stale len ako ked ta mysicka varila kasicku - tomu dala, tomu dala, tomu dala, ale tomu najmensiemu nedala a utekala sa schovat.
VladoaKatka
12.08.09,07:09
Suhlasim

Ja osobne si myslim ze suma ktoru dostanu je na hanbu. A dala by som im aj viac... .

... nech dostanú akúkoľvek sumu, ale ... syna, otca, manžela ... to nenahradí ...:mee::mee::mee:
Dobroslava
12.08.09,07:14
Nie som "inžinier" - odborník na prácu v banskom prostredí, ale takisto verím, že tragédii sa mohlo zabrániť ... Konečný verdikt bude určite znieť: "tragédii sa nedalo zabrániť, nikto konkrétny nie je zodpovedný". Ak aj niekto vystúpi zo svojej funkcie, alebo pozstalým vyplatia "odškodné", nepomôžu tým prekonať tú neskutočnú bolesť, ktorú musia prežívať matky a otcovia, manželky a deti ...
účtovník 007
12.08.09,07:24
Spravodlive by to bolo vtedy, ak by sa zakonom definovalo nieco ako "pracovny uraz alebo smrt v statnom zaujme" a k tomu by sa spravila tabulka kompenzacii.

Tragédia v Handlovej nenechá nikoho pokojným. Pre mnohé rodiny bude nasledujúce obdobie veľmi ťažké. Je to tragédia. Úprimnú sústrasť rodinám.

No to, čo píše misomiso vo svojich príspevkoch a iní ďalší je pravda. Išlo o súkromnú spoločnosť, nastal smrteľný úraz a musí sa to riešiť štandardne, ako v iných súkromných firmách. Štát má len vykonať dohľad, či boli splnené všetky predpisy. Nechápem, čo tam robila V.Tomanová. Že by predsa len to otepľovanie pred voľbami?

Misomiso "smrť v štátnom zaujme" to je celkom dobré. Len si myslim, že prioritným štátnym záujmom je naplniť verejný rozpočet-hlavne cez dane a poplatky, aby bolo z čoho financovať celý verejný sektor. Takže smrť každého daňového poplatníka by vlastne bola smrťou v štátnom záujme. Také niečo proste nie je možné.
mgm
12.08.09,07:46
Áno, je to tragédia, ale prečo práve len viac početné smrteľné úrazy sú odškodnené. Veď predsa pri týchto vysoko rizikových povolaniach by malo byť /a určite aj je/ aj poistenie a práve poisťovňa by ich mala odškodniť.
Súhlasím s verejnou zbierkou - nech prispeje každý, kto chce a môže, ale prečo musíme prispievať zo štatu všetci? Lebo súkromná spoločnosť niečo prehliadla?
Marianna01
12.08.09,08:13
Na začiatok chcem aj ja vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám pozostalých a hlavne vyjadriť smútok nad smrťou 20 ľudí plných života a síl...


aby sme predišli omylu - súhlasím so všetkými predchádzajúcimi príspevkami, mám len pripomienku - vo večerných správach odznela informácia, že baníci boli poistení, pozostalí dostanú finančné odškodnenie (zaznela suma cez 45tis. EUR), ďalšie odškodnenia z rôznych zdrojov vo výške od 2 do necelých 5tis. EUR, dokonca sa odškodňuje podľa kľúča za každého pozostalého - tzn. ak mal baník 3 deti plus manželku, dostanú túto sumu vyplatenú 4x a čo ma prekvapilo, ak žil v domácnosti s rodičmi, aj tí dostanú odškodné (za predpokladu, že nemal manželku a deti). Plus príspevky na pohreb.
Tým samozrejme nechcem povedať, že za ľudský život je to akurát. Neviem si ani len predstaviť hodnotu, ktorú by rodiny baníkov boli ochotní zaplatiť za ich životy a cifry, ktoré sa tu objavujú, sú za ľudský život fakt smiešne.
Napriek tomu - hasič, ktorý zomrel pri požiari, murár, ktorý spadol z lešenia, policajt, ktorého zastrelili, pilčík, ktorého zabil strom - ich životy nie sú také hodnotné, ako životy baníkov? Založila sa zbierka, aby sa pomohlo rodinám a pozostalým tejto strašnej katastrofy - ale založil niekto niekedy zbierku rodine ja neviem - mŕtveho elektrikára? A nech mi nikto nerozpráva o štátnom záujme - každý jeden z nás, ktorý svojou prácou vytvára akúkoľvek hodnotu, pracuje v záujme štátu a ľudí v ňom žijúcich - alebo odvody, dane, ktoré platí, nie sú dosť dobré tomuto štátu? HDP tiež nič štátu nehovorí? Alebo si štát predstavuje HDP ako štatistickú hodnotu, za ktorou nič nestojí?
silviaz
12.08.09,08:14
... nech dostanú akúkoľvek sumu, ale ... syna, otca, manžela ... to nenahradí ...:mee::mee::mee:

to je pravda ale keby dostali viac aspon by im to pomohlo prezit lahsie aj ekonomicky taku tragediu.
Ja si pamatam ze ked som prisla o blizkeho a to nebol takyto tragicky pripad vedela som roky ze zomiera, tak som sa nemohla spamatat. Cele tyzdne som sa len motala a nedokazala ani suvisle mysliet trpela som ja moja rodina a trpela tym aj praca. len vdaka dobrym ludom vo firme ktory vedeli co je so mnou a podrzali ma som nedostaôa vypoved.
Keby dostali viac pomohlo by im to prave v tomto obdobi kym sa aspom trosku spamataju ak sa to vobec da.
willma
12.08.09,08:29
opäť sa musím zapojiť, kto ma pozná, vie že som sama s dvoma deťmi, jazdím autom pracovne, v prípade dopravnej nehody nie z mojej viny to bude pracovný úraz, kto sa postará o decká? /teda samozrejme okrem rodiny/ Odškodné od vinníka nehody v tomto právnom štáte bude mizivé ak vôbec nejaké, súdy sa budú ťahať nekonečne viď rôzne právne kauzy v prípadoch dopravných nehôd. Štát ani neštekne a v podstate koho budú vlastne zaujímať dve siroty. Rodina vyhlási verejnú zbierku? Už to vidím ako sa pohrnú financie na ich zabezpečenie do budúcna.
Daniela
12.08.09,08:33
Je to tragédia. Škoda každého života. Úprimnú sústrasť pozostalým.

Marianna01-plne s tebou súhlasím, a mimochodom Baňa
Handlová je 100 % súkromná spoločnosť. Takže všetci zaplatíme ich lajdáctvo.
margot157
12.08.09,08:46
Neviem načo sa hneď rozprava o nejakych zbierkach, ved predsa na to je socialna poistovana, aby odskodnila pozostalych a vyplacala vdovske a sirotske dochodky, takze nezostanu bez prijmu, do ktorej prispevali ako nebohi banici, tak aj my ostatni, staci si pozriet prislusny paragraf a hned Vam bude jasne o ake odskodnenie sa jedna, po roku 2004 sa tato suma zmenila zo smiesnej almuzny na prijatelne odskodnenie a to nie je jedina institucia, ktora pozostalych odskodni, v prvom rade je tu zamestnavatel, zodpovedny za svojich pracovnikov a pri takom nebezpecnom povolani ako maju banici, len hazarder by nemal zivotnu poistku. Takze z vlastnej skusenosti viem, to jedine, co im nebude po strate otca rodiny chybat, budu peniaze.
Stanislav 1975
12.08.09,09:52
to je pravda ale keby dostali viac aspon by im to pomohlo prezit lahsie aj ekonomicky taku tragediu.
Ja si pamatam ze ked som prisla o blizkeho a to nebol takyto tragicky pripad vedela som roky ze zomiera, tak som sa nemohla spamatat. Cele tyzdne som sa len motala a nedokazala ani suvisle mysliet trpela som ja moja rodina a trpela tym aj praca. len vdaka dobrym ludom vo firme ktory vedeli co je so mnou a podrzali ma som nedostaôa vypoved.
Keby dostali viac pomohlo by im to prave v tomto obdobi kym sa aspom trosku spamataju ak sa to vobec da.

Preto je velmi dobra vec zivotne poistenie a mal by ho mat uzavrete kazdy chlap-zivitel rodiny a to aspon na 12 nasobok cisteho mesacneho prijmu...
Klimentová Viera
12.08.09,09:53
Zaujala ma téma (a je jedno, či sú založené dve). Je to jednoznačne tragédia a o to väčšia a smutnejšia, že sa stala u nás. Veď takéto tragické správy sme počúvali najmä z Číny. Pozorne som prečítala všetky príspevky. Je ešte stále chvíľa na emócie a to ešte dlho potrvá. Veď všetci dvadsiati boli vo veku medzi 40-50 rokov. Teda v najproduktívnejšom veku.
Čo mňa však veľmi zaráža je skutočnosť, že baňa Handlová bola z hľadiska ťažby perspektívnym zdrojom hnedého uhlia a teda a zdrojom zamestnanosti v tomto regióne. Štát mal investovať predovšetkým do modernej technológie ťažby a samozrejme do bezpečnosti jej ťažby. Ale ako tu už niekto napísal Handlová je v súkromných rukách a väčšine súkromníkov ide predovšetkým o zisk. Na bezpečnosť ľudí, preventívne opatrenia kašlú. Počula som hovoriť tých, ktorí prežili (verím, že nie sama) a ich názory jednoznačne popierali, žeby signalizácia zlyhala. Počula som, že problémy boli, ale "k vedeniu sa nedostali"??!! Žeby "uhliarski baróni" boli hluchí?
Viem ako je v bani, videla som ako pracovali baníci v ťažkých podmienkach už v minulosti, ale starostlivosť o ich zdravie a bezpečnosť boli zabezpečené. Dnes teda finančné odškodnenie pomôže prekonať určité obdobie v postihnutých rodinách, ale takéto tragédie sa budú opakovať ak sa neodstránia ich príčiny.
Stanislav 1975
12.08.09,10:10
Zaujala ma téma (a je jedno, či sú založené dve). Je to jednoznačne tragédia a o to väčšia a smutnejšia, že sa stala u nás. Veď takéto tragické správy sme počúvali najmä z Číny. Pozorne som prečítala všetky príspevky. Je ešte stále chvíľa na emócie a to ešte dlho potrvá. Veď všetci dvadsiati boli vo veku medzi 40-50 rokov. Teda v najproduktívnejšom veku.
Čo mňa však veľmi zaráža je skutočnosť, že baňa Handlová bola z hľadiska ťažby perspektívnym zdrojom hnedého uhlia a teda a zdrojom zamestnanosti v tomto regióne. Štát mal investovať predovšetkým do modernej technológie ťažby a samozrejme do bezpečnosti jej ťažby. Ale ako tu už niekto napísal Handlová je v súkromných rukách a väčšine súkromníkov ide predovšetkým o zisk. Na bezpečnosť ľudí, preventívne opatrenia kašlú. Počula som hovoriť tých, ktorí prežili (verím, že nie sama) a ich názory jednoznačne popierali, žeby signalizácia zlyhala. Počula som, že problémy boli, ale "k vedeniu sa nedostali"??!! Žeby "uhliarski baróni" boli hluchí?
Viem ako je v bani, videla som ako pracovali baníci v ťažkých podmienkach už v minulosti, ale starostlivosť o ich zdravie a bezpečnosť boli zabezpečené. Dnes teda finančné odškodnenie pomôže prekonať určité obdobie v postihnutých rodinách, ale takéto tragédie sa budú opakovať ak sa neodstránia ich príčiny.

Vierka mas pravdu,inak ja ked vidim toho gener.riaditela tej bane,tak mam cudny pocit-pripada mi ako original nejaky komunisticky riaditel.mam z neho dost zly pocit...
Flinstone
12.08.09,10:55
Teraz je riaditeľ v dosť nevďačnej pozícii. Na jednej strane musí chrániť záujmy akcionárov, na druhej strane, ľudia čo tam robia chcú zarobiť. Všetko niečo stojí. A keďže firma je založená za účelom produkcie zisku musí investovať aj do technológií len do takej miery aby bol aj nejaký zisk, inak by firma zastavila ťažbu.
Ani on to nemá jednoduché, hlavne v týchto dňoch. Stala sa tragédia, ale v baniach sa to stáva. Riziko je možné zmierniť, ale nie celkom eliminovať. Bohužiaľ.
Marianna01
12.08.09,11:08
Teraz je riaditeľ v dosť nevďačnej pozícii. Na jednej strane musí chrániť záujmy akcionárov, na druhej strane, ľudia čo tam robia chcú zarobiť. Všetko niečo stojí. A keďže firma je založená za účelom produkcie zisku musí investovať aj do technológií len do takej miery aby bol aj nejaký zisk, inak by firma zastavila ťažbu.
Ani on to nemá jednoduché, hlavne v týchto dňoch. Stala sa tragédia, ale v baniach sa to stáva. Riziko je možné zmierniť, ale nie celkom eliminovať. Bohužiaľ.


Fúha - tak toto nie je práve najekonomickejšie myslenie... Stačí jednoduchá štatistika, pár výpočtov - a je pravdepodobné, že investícia do kvalitných technológií = vyšší zisk, úspora nákladov atď.
Len tak na okraj - prečo je pre nás dôležité sledovať napr. na chladničke spotrebu, a pri nižšej spotrebe sme ochotní zaplatiť vyššiu cenu za chladničku? Alebo - prečo investujeme do zateplenia...?

S tými výpočtami je to veľmi, veľmi zjednodušené - ale patrí to k základom ekonomických výpočtov (učí sa to už na strednej škole - netreba k tomu ani vysokú) a v neposlednom rade stačí na to sedliacky rozum...

A prístup - stala sa tragédia, ale to sa v baniach stáva je dosť laxný... veď aj na cestách sa stalo veľa tragédií, tak načo eliminovať nebezpečenstvo, veď na cestách sa to stáva... to si rovno strčme hlavu do piesku, aspoň to nebudeme vidieť. Myslím, že teraz je čas na to, aby verejná mienka zatlačila na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a aby sa v tomto smere radikálne sprísnila legislatíva. V tejto tragickej situácii je šanca na úspech, aby sme v budúcnosti nemuseli rozoberať takéto smutné okolnosti.
willma
12.08.09,11:15
Legislatíva BOZP je prísna, ale z druhej strany musím povedať, že aj neprehľadná a veľakrát musím riadne rozmýšľať pri jej aplikovaní do praxe, čo tým chcel básnik povedať. A z druhej strany je ďalší fakt, že drvivá väčšina zamestnávateľov šetrí práve v oblasti BOZP - s myslením no čo veď sa predsa doteraz u nás nič nestalo. Tu je namieste to povestné o džbáne a uchu. V prípade tragédie je už vo väčšine prípadov neskoro na akékoľvek opatrenia a zostávajú len oči pre plač.
rozum
12.08.09,11:15
Je mi ľúto toho čo stalo pri pomyslení na rodiny mrtvých banníkov.Trošku pomôžu peniaze nejaké dotácie ale človeka nenahradia žiadne peniaze ani slová.Čas zahojí rany, no v srdciach milujúcich ľudí ostanú navždy.Len to sa mi nepáči ak niečomu príde tak sa začne hovoriť slovo keby to a tamto no keby už nejestvuje.:mee:
skatarinas
12.08.09,11:22
musím poopraviť, že priemerne zarába baník 1500,- eura, neviem kde ale na SK určite nie, hrozná dezinformácia, boli by ste prekvapení, napr. páni učitelia bez zodpovednosti zarobia niekedy viac a neriskujú, nevystavujú svoj život každodennému riziku, baník si ani netrúfne pýtať viac. A pán riaditeľ, dajte si do vyhľadávača...... 5 najbohatší človek v SK, to nepotrebuje viac slov.
buchač
12.08.09,11:30
Teraz je riaditeľ v dosť nevďačnej pozícii. Na jednej strane musí chrániť záujmy akcionárov, na druhej strane, ľudia čo tam robia chcú zarobiť. Všetko niečo stojí. A keďže firma je založená za účelom produkcie zisku musí investovať aj do technológií len do takej miery aby bol aj nejaký zisk, inak by firma zastavila ťažbu.
Ani on to nemá jednoduché, hlavne v týchto dňoch. Stala sa tragédia, ale v baniach sa to stáva. Riziko je možné zmierniť, ale nie celkom eliminovať. Bohužiaľ.

Ťažba bola zastavená už komunistami ......

Akurát pred desiatimi rokmi sa obnovila , inak by ostala totálna hladova dolina ....

Aj keď mne pripadá tento riaditeľ absolútne alibistický , viem si predstaviť , ako má zovreté polky ....veď napokon , kto by nemal ????

Takže nejaké podobné vyjadrenia nie sú na mieste ....
pripada mi ako original nejaky komunisticky riaditel

Pán minister , " profesor " JAHNÁTEK tiež nejak výrečnosťou neovplýva , nehovoriac o tom , že tá mu chýba asi aj doma ...., aj tam bude asi celý polepený...;):rolleyes:
Klimentová Viera
12.08.09,11:34
Áno firma musí produkovať zisk aby ľudia mali peniaze. S tým len musím súhlasiť. Ale baňa by mala hlavne produkovať uhlie a to je aj o vzťahu človek - baník a človek - majiteľ. Postavenie, odmeňovanie a starostlivosť o baníkov ďaleko predbieha honba za ziskom. Táto tragédia je toho len dôkazom. Pri všeobecnom záujme sa skutočná príčina musí najsť, ale povie sa ľuďom pravda. Koho bude výsledok šetrenia postihovať. Aj tak si myslím, že Generálny riaditeľ by mal z funkcie odstúpiť, možno aj celé vedenie zodpovedné za prevádzku bane a vôbec každý, kto zanedbal čo i len najmenšiu povinnosť voči obetiam.
Flinstone
12.08.09,11:36
Fúha - tak toto nie je práve najekonomickejšie myslenie... Stačí jednoduchá štatistika, pár výpočtov - a je pravdepodobné, že investícia do kvalitných technológií = vyšší zisk, úspora nákladov atď.
Len tak na okraj - prečo je pre nás dôležité sledovať napr. na chladničke spotrebu, a pri nižšej spotrebe sme ochotní zaplatiť vyššiu cenu za chladničku? Alebo - prečo investujeme do zateplenia...?

S tými výpočtami je to veľmi, veľmi zjednodušené - ale patrí to k základom ekonomických výpočtov (učí sa to už na strednej škole - netreba k tomu ani vysokú) a v neposlednom rade stačí na to sedliacky rozum...

A prístup - stala sa tragédia, ale to sa v baniach stáva je dosť laxný... veď aj na cestách sa stalo veľa tragédií, tak načo eliminovať nebezpečenstvo, veď na cestách sa to stáva... to si rovno strčme hlavu do piesku, aspoň to nebudeme vidieť. Myslím, že teraz je čas na to, aby verejná mienka zatlačila na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a aby sa v tomto smere radikálne sprísnila legislatíva. V tejto tragickej situácii je šanca na úspech, aby sme v budúcnosti nemuseli rozoberať takéto smutné okolnosti.
Tu nejde o laxný prístup. Len ma stále napadnú aj iné tragédie. Ak si spomenula cesty... ročne na nich zomierajú stovky vodičov... aj vodičov z povolania... Keď zastrelili v robote policajtov, stretol som sa s názorom "riziko povolania". Len kolegovia sa poskadali pozostalým. U hasičov ak niekto zachraňuje ostatných a stane sa nešťastie, tak je tiež len na okraji novín krátka správička a skladajú sa kolegovia. Kde je vtedy pomoc od štátu? Dostanú len to, na čo majú nárok. Myslím, že nejde o to, že niekto dostane, ale o to, že by mali dostať všetci... Veď spomenutí nekonali vo verejnom záujme???
A s tou ekonomikou to má jednu dieru... úsporné opatrenia na zateplenie, chladničku atd. môžem robiť len v takej miere ako mi dovoľuje domáci rozpočet aj za cenu dočasne zvýšených nákladov.
Flinstone
12.08.09,11:44
Áno firma musí produkovať zisk aby ľudia mali peniaze. S tým len musím súhlasiť. Ale baňa by mala hlavne produkovať uhlie a to je aj o vzťahu človek - baník a človek - majiteľ. Postavenie, odmeňovanie a starostlivosť o baníkov ďaleko predbieha honba za ziskom. Táto tragédia je toho len dôkazom. Pri všeobecnom záujme sa skutočná príčina musí najsť, ale povie sa ľuďom pravda. Koho bude výsledok šetrenia postihovať. Aj tak si myslím, že Generálny riaditeľ by mal z funkcie odstúpiť, možno aj celé vedenie zodpovedné za prevádzku bane a vôbec každý, kto zanedbal čo i len najmenšiu povinnosť voči obetiam.
áno, odstúpiť v takejto situácii je gesto, že nedokázal pre zvýšenie bezpečnosti urobiť viac. Na mieste je však otázka, čo dokáže urobiť nové vedenie pre to, aby sa smrteľné úrazy nezopakovali. Čo sa stalo, sa neodstane. Dôležité je však poučenie z toho čo sa stalo, aby sa to nestalo znovu.
Klimentová Viera
12.08.09,11:55
Vedenie si musí byť vedomé, že je pod kontrolou zamestnancov a rešpektovať ich pripomienky. Musí sa zaujímať o podmienky ich práce a dodržiavať BOZP a OPP. Je mi jasné, že ani pri najprísnejšom rešpektovaní bezpečnosti práce sa nedá vyhnúť tragédiám. Ale to je už o niečom inom. Nebude to zanedbanie povinnosti vedenia, ale možno prírodné podmienky. Zatiaľ sa nedá jednoznačne obviňovať vedenie. Boli to nezáväzné vyjadrenia baníkov, ktorí "mali šťastie". Ostáva len čakať, čo prinesie vyšetrovanie a aké padnú oficiálne obvinenia.
Marianna01
12.08.09,12:40
Tu nejde o laxný prístup. Len ma stále napadnú aj iné tragédie. Ak si spomenula cesty... ročne na nich zomierajú stovky vodičov... aj vodičov z povolania... Keď zastrelili v robote policajtov, stretol som sa s názorom "riziko povolania". Len kolegovia sa poskadali pozostalým. U hasičov ak niekto zachraňuje ostatných a stane sa nešťastie, tak je tiež len na okraji novín krátka správička a skladajú sa kolegovia. Kde je vtedy pomoc od štátu? Dostanú len to, na čo majú nárok. Myslím, že nejde o to, že niekto dostane, ale o to, že by mali dostať všetci... Veď spomenutí nekonali vo verejnom záujme???
A s tou ekonomikou to má jednu dieru... úsporné opatrenia na zateplenie, chladničku atd. môžem robiť len v takej miere ako mi dovoľuje domáci rozpočet aj za cenu dočasne zvýšených nákladov.

sorry, asi nečítaš celú tému:

http://www.porada.sk/1122210-post37.html

v tomto príspevku tvrdím to isté, takže neviem, prečo mi oponuješ...:)
a rozpočet za cenu zvýšených nákladov? - preto existuje aj fiskálna politika, úverové nástroje - aj pre domácnosti, aj pre firmy... žiadna diera - ekonomika ;)
ALDA
12.08.09,15:45
Ťažba bola zastavená už komunistami ......

Akurát pred desiatimi rokmi sa obnovila , inak by ostala totálna hladova dolina

Presne tak, ale pod podmienkou, že ťažba všetkých baní je dotovaná štátom. Tie dotácie snáď boli presne určené na technológiu, bezpečnosť a pod. Kto sa o to stará a zistí to? Teraz sa o tom nebude hovoriť. Teda preto asi tie návštevy našich ministrov a dokonca aj pána premiéra.
A ako sa správame k štátnym dotáciám, kto koľko, a na čo, je našim vládam, asi fuk.:mee:
misomiso
15.08.09,19:12
Bastian
15.08.09,20:12
http://spravy.pravda.sk/banikov-co-zahynuli-osamote-si-vlada-nevsima-f34-/sk_domace.asp?c=A090815_190755_sk_domace_p01
Tejto vláde sa hodia veľké nešťastia... tiež úplne chudobní a nešťastní ľudia...
Petra Nová
16.08.09,08:15
Tejto vláde sa hodia veľké nešťastia... tiež úplne chudobní a nešťastní ľudia...
Ách, jaj! Ešte aj veľká ľudská tragédia vie poslúžiť na malý primitívny pľuvanec. Malý, ale zrejme potešil.
Bastian
16.08.09,09:15
Ách, jaj! Ešte aj veľká ľudská tragédia vie poslúžiť na malý primitívny pľuvanec. Malý, ale zrejme potešil.
Ty si celá jeden veľký pľuvanec... Alebo za čo máš tie tvoje "príspevky"? Kašli na mňa a vyjadruj sa k téme.
Petra Nová
16.08.09,09:25
Ty si celá jeden veľký pľuvanec... Alebo za čo máš tie tvoje "príspevky"? Kašli na mňa a vyjadruj sa k téme.
To som už dávno. Vyjadrujem sa len k tomu, čo je v téme napísané. Ešte, že sa dá od veľkého pľuvanca očistiť.
Paula
16.08.09,09:41
Ty si celá jeden veľký pľuvanec... Alebo za čo máš tie tvoje "príspevky"? Kašli na mňa a vyjadruj sa k téme.



To som už dávno. Vyjadrujem sa len k tomu, čo je v téme napísané. Ešte, že sa dá od veľkého pľuvanca očistiť.


:eek:...to sú akože príspevky pre potešenie trúchliacich?
Petra Nová
16.08.09,09:46
:eek:...to sú akože príspevky pre potešenie trúchliacich?
:eek:Aspoň že Ti nevadia tie ďalšie.
misomiso
16.08.09,11:31
Ách, jaj! Ešte aj veľká ľudská tragédia vie poslúžiť na malý primitívny pľuvanec. Malý, ale zrejme potešil.

Myslim, ze prave vlade sa teraz (tri dni dozadu) podarilo ustedrit pluvanec tej vdove po banikovi (s postihnutou dcerou) ktoru vobec neodskodnili.
misomiso
16.08.09,12:49
Mozete si hovorit co chete, ale takto realizovane odskodnenie zo statneho rozpoctu, nema nic spolocne so solidaritou. Nie je to nic ine, ako cisty predvolebny marketing. Rovnako ako vsetky recicky o socialnom state.

Ak by som ja bol premierom, po prve by som po prve tlacil na zakon, ktory by to upravil pre vsetkych spravodlivo a rovnako.

Po druhe - ak by sa taketo nieco stalo, pozrel by som sa na to, ako sa chysta pozostalych odskodnit zamestnavatel, ktoremu to ukladaju za povinnost uz aj sucasne zakony a ktory mal z prace banikov zisky. Ak vie premier "zatlacit" na energeticke monopoly, na banky a neviem na koho este, tak by si nevedel spravit poriadok s nejakou banou v Prievidzi?

Nie je zaujem, pretoze lepsie je dat zo statneho, cim sa vyvola (klamilvy) pocit, ze o vsetkych, ktori su v nudzi v tomto state je postarane. To ze su aj ine vdovy, ktore namli to stastie, ze s ich manzelmi zomreli aj ini, to uz nikoho netrapi.
Charon
16.08.09,15:14
Iba chcem misamisa doplniť. Minulý rok bolo cca 80 smrteľných úrazov. Koľkí z nich boli odškodnení týmto spôsobom? Myslím, že nik.

Toto nešťastie, tak ako KAŽDÉ, z tých 80 je niečo strašné. Neviem si predstaviť prísť o otca, brata, syna, mamu, sestru, alebo dcéru. To je niečo strašné. To, že pred dňami zomrelo 20 chlapov a inokedy po 1 - 2 nič nemení na tom, že rodiny prišli o svojho živiteľa.
Dnes som sa rozprával z baníkom, ktorého zavalilo pred rokmi. Pýtal som sa ho, čo si myslí o tomto nešťastí. Povedal, že šetrenie. Je to o tom, čo som napísal v mojom príspevku pred niekoľkými dňami. Šetrenie a zisky za každú cenu. "Nepáči sa Ti? Tak vylez a choď domov. Vonku čaká ďaších 100 baníkov, čo radi vlazú dole." A chlap, čo živí rodinu v kraji, kde je XX nezamestnanosť, kde prácu je NEMOŽNÉ zohnať, zatne zuby a riskuje. Aby majiteľ mal väčšie zisky, hoci aj na úkor života ľudí. Nepíšam o žiadnej konkrétnej bani. Toto sa deje skoro všade.
Petra Nová
16.08.09,15:50
Myslim, ze prave vlade sa teraz (tri dni dozadu) podarilo ustedrit pluvanec tej vdove po banikovi (s postihnutou dcerou) ktoru vobec neodskodnili.


Mozete si hovorit co chete, ale takto realizovane odskodnenie zo statneho rozpoctu, nema nic spolocne so solidaritou. Nie je to nic ine, ako cisty predvolebny marketing. Rovnako ako vsetky recicky o socialnom state.

Ak by som ja bol premierom, po prve by som po prve tlacil na zakon, ktory by to upravil pre vsetkych spravodlivo a rovnako.

Po druhe - ak by sa taketo nieco stalo, pozrel by som sa na to, ako sa chysta pozostalych odskodnit zamestnavatel, ktoremu to ukladaju za povinnost uz aj sucasne zakony a ktory mal z prace banikov zisky. Ak vie premier "zatlacit" na energeticke monopoly, na banky a neviem na koho este, tak by si nevedel spravit poriadok s nejakou banou v Prievidzi?

Nie je zaujem, pretoze lepsie je dat zo statneho, cim sa vyvola (klamilvy) pocit, ze o vsetkych, ktori su v nudzi v tomto state je postarane. To ze su aj ine vdovy, ktore namli to stastie, ze s ich manzelmi zomreli aj ini, to uz nikoho netrapi.
Vláda môže skutočne za všetko. Za to, že baňa v Handlovej existuje, aj za to, že padol kostolný zvon v Hornej Dolnej.
misomiso
16.08.09,17:16
Vláda môže skutočne za všetko. Za to, že baňa v Handlovej existuje, aj za to, že padol kostolný zvon v Hornej Dolnej.

Nie, to tu nikto netvrdi. Vlada moze iba za to, ze si robi za nase peniaze drahu marketingovu predvolebnu kampan.
Petra Nová
16.08.09,18:00
Nie, to tu nikto netvrdi. Vlada moze iba za to, ze si robi za nase peniaze drahu marketingovu predvolebnu kampan.
Je mi úplne jedno, či odškodnila pozostalých bez marketingovej alebo s marketingovou kampaňou. Dôležité je, že ich odškodnila alebo ešte odškodní. Alebo to nemala urobiť? Ak štát, resp. vláda vydáva spoločné peniaze na jedno, vždy znevýhodňuje druhých. Ak dá peniaze na futbalový štadión v Bratislave, znevýhodňuje ostatné regióny na Slovensku, a tak to ide dookola, dookola. Je však k tomu legitimovaná , a tak to robí, ako každá vláda.
janomila
16.08.09,18:42
Chcela by som v prvom rade vyjadriť veľkú ľútosť nad vyhasnutými životmi dvadsiatich ľudí. Vyhasli náhle a bez varovania,nečakane, a aj keď sa hovorí, že každý z nás má dané už pri narodení ako dlho bude horieť plamienok sviečky jeho života, vždy pri takomto nešťastí má človek pocit, že to prišlo príliš skoro a náhle. Česť ich pamiatke a pokoj ich dušiam.

Trošku s odstupom času som si prečítala príspevky k tejto téme, a teraz by som mala dve otázky:
1. Prečo štát dotuje súkromnú baňu? Prečo nevytvorí štátny podnik (resp.podnik s majoritným podielom štátu), ak má taký eminentný záujem na udržaní zamestnanosti v tomto regióne? Možno by sa potom dali lepšie odsledovať aj podmienky dodržiavania bezpečnostných predpisov a boli by lepšie možnosti na odstraňovanie problémov a zisk by tiekol nazad do štátneho rozpočtu. Súkromný majiteľ si dá aj výsledky meraní alebo kontrol sfalšovať, len aby si udržal isté peniažky od štátu. Netvrdím, že v štátnych podnikoch je všetko o.k., ale existuje predsa len lepšia kontrolovateľnosť, či už zo strany zamestnancov alebo napr. médií. Aspoň by ľudia nemuseli mať taký strach o miesta v prípade nejakých problémov, na ktoré poukážu.
2.Ako riešiť problém odškodňovania pozostalých? V tomto prípade sa mi javí, že vlastne z mojich daní platím dvakrát. Najprv majiteľom bane do vrecúška a potom pozostalým v rámci odškodnenia. Našla som tu zopár príspevkov, ktoré aj napriek tomu, že sa ich autori obávali z označenia hyenizmu, trafili klinec po hlavičke. Ak máme odškodňovať pozostalých pri rôznych nešťastiach, tak všetkých. Nieže to dopadne tak ako teraz, že štát dáva, ľudia sa skladajú, rôzne organizácie prispievajú a pán raditeľ bane sa neunúva ani sa prísť rozlúčiť so svojimi zamestnancami.(Veď načo aj. Manažérsky plat mu predsa napriek všetkému aj tak zaplatíme z našich daní. A že kde zostala slušnosť alebo nejaký pocit osobnej zodpovednosti? Ak sú prachy, na takéto drobnosti sa môžeme pokojne vy....) Aby som nevyzerala ako nejaká hyena, aj ja som prispela do zbierky, ale sama a z vlastnej vôle, pretože mi príde správne pomôcť niekomu, kto j v núdzi, ale nie zo štátneho rozpočtu, na ktorý robíme všetci, a keď sa potom niekomu z nás niečo stane, tak po našich pozostalých neštekne ani pes.
Bastian
16.08.09,18:47
To tu ešte niekto nepochopil, že táto vláda nevie vytvárať nič? Vie sa iba hrať na súcitnú (keď je vidina rýchleho a veľkého efektu). Aj to nie z peňazí, ktoré ona vytvorila alebo sa o ne niečim pričinila...

Namieto toho, aby tu niečo sfunkčnili, nerobia iné ako si napchávajú vlastné vrecká... a sem tam hodia nejaký ten halier aj druhým. O tom má byť jedna vláda? Aby porozhadzovala čo má a nemyslela do budúcnosti?

Táto vláda potrebuje pre svoju existenciu nešťastie... iba vtedy môže všetkým ukázať veľkým gestom, ako dokáže pomôcť. A ešte niečo - ak niekto náhodou ešte stále verí, že sa nám pán Fico & company postarajú o lepšiu životnú úroveň, tak by konečne mohol už otvoriť oči... Oni potrebujú tie načahujúce sa ruky... do ktorých môžu sem-tam podať malú almužnu. A pridajú aj bonus - veľké sľuby do budúcna + pocit, že nás ochránia...
Petra Nová
16.08.09,19:01
Táto vláda potrebuje pre svoju existenciu nešťastie... iba vtedy môže všetkým ukázať veľkým gestom, ako dokáže pomôcť. A ešte niečo - ak niekto náhodou ešte stále verí, že sa nám pán Fico & company postarajú o lepšiu životnú úroveň, tak by konečne mohol už otvoriť oči... Oni potrebujú tie načahujúce sa ruky... do ktorých môžu sem-tam podať malú almužnu. A pridajú aj bonus - veľké sľuby do budúcna + pocit, že nás ochránia...
Ak je to tak, že " táto vláda potrebuje pre svoju existenciu nešťastie... iba vtedy môže všetkým ukázať veľkým gestom, ako dokáže pomôcť ", tak potom ju tam hore ktosi musí mať strašne rád, keď jej neustále dáva príležitosť "robiť si za naše peniaze drahú marketingovú predvolebnú kampaň".:rolleyes: Ešte aj tých pár mizerných groší budeme niekomu závidieť.:eek: Otrasné!!! Kto z vás by menil?
A čo by sa tu asi písalo, keby takéto veľké gestá neukazovala ?
Bastian
16.08.09,19:38
Ak je to tak, že " táto vláda potrebuje pre svoju existenciu nešťastie... iba vtedy môže všetkým ukázať veľkým gestom, ako dokáže pomôcť ", tak potom ju tam hore ktosi musí mať strašne rád, keď jej neustále dáva príležitosť "robiť si za naše peniaze drahú marketingovú predvolebnú kampaň".:rolleyes: Ešte aj tých pár mizerných groší budeme niekomu závidieť.:eek: Otrasné!!!
Ja sa na adresu tých nešťastných rodín nevyjadrujem. A vôbec nechápem na čo vlastne Stanislav zakladá takéto témy... Už ich na porade založil pár:
Handlová 10.08.2009- Žiaľ len žiaľ (http://www.porada.sk/t117532-handlova-10-08-2009-zial-len-zial.html)
Kráľ je mrtvý... (http://www.porada.sk/t114684-kral-je-mrtvy.html)
Zomrel Fantomas (http://www.porada.sk/t108503-zomrel-fantomas.html)
In Memory Pavel Grohman ( Chinaski ) (http://www.porada.sk/t87009-in-memory-pavel-grohman-chinaski.html)
Keď "tragická" nehoda vo mne vyvolala úľavu, alebo- však ten blázon mohol zabiť ajnás (http://www.porada.sk/t67811-ked-tragicka-nehoda-vo-mne-vyvolala-ulavu-alebo-vsak-ten-blazon-mohol-zabit-ajnas.html)
.....
Nepríde mi to ani potrebné ani empatické, aj keď každý kto tu píše ako im to je strašne ľúto sa tak asi cíti. Ľúto to je všetkým a myslím si, že ani tie peniaze im nikto nezávidí...


A čo by sa tu asi písalo, keby takéto veľké gestá neukazovala ?
No bolo by fajn, keby konečne ukázala aj niečo v tom smere, čo vie vytvoriť, urobiť funkčnejším... Naozaj mám z nich taký pocit ako Misomiso - vôbec na mňa nepôsobia ani ako solidárni ani ako sociálni... Zatiaľ nerobili nič iné, iba si platili reklamnú kampaň... A to, čo som napísal, za tým si stojím - ich živnou pôdou je nešťastie a chudoba.
Petra Nová
16.08.09,19:52
Stanko, neodhadol si názov tejto témy...žiaľ, len žiaľ.
Skôr tvrdá politická propaganda, ktorá využije každú príležitosť a prevalcuje všetko, aj žiaľ. Žiaľ.
Stanislav 1975
16.08.09,21:10
Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem
sto roků kopal jsem uhlí,
za sto let v rameni bezmasém
svaly mi v železo ztuhly.

Uhelný prach sed mi do očí,
rubíny ze rtů mi uhly,
ze vlasů, z vousů a z obočí
visí mi rampouchy uhlí.

Chléb s uhlím beru si do práce,
z roboty jdu na robotu,
při Dunaji strmí paláce,
z krve mé a z mého potu.

Sto roků v kopalně mlčel jsem,
kdo mi těch sto roků vrátí?
Když jsem jim pohrozil kladivem,
kdekdo se začal mi smáti.

Abych měl rozum, šel v kopalnu zas,
pro pány dřel se jak prve -
máchl jsem kladivem - teklo to v ráz
na Polské Ostravě krve!

Všichni vy na Slezské, všichni vy, dím,
nech je vám Petr neb Pavel,
mějž prs kryt krunýřem ocelovým,
tisícům k útoku zavel,

Všichni vy na Slezské, všichni vy, dím,
hlubokých páni vy dolů,
přijde den, z dolů jde plamen a dým,
přijde den, zúčtujem spolu!

(Petr Bezruč- Ostrava)
Stanislav 1975
16.08.09,21:22
A toho Lenina spred pár minút si prečo vymazal. :D :D :D :D

TY - čo oblbuješ ľudí ako "finančný poradca " sa nehraj na toho, čo si zarába " v potu tváre ".
Je to hyenizmus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§

Ja som finančným poradcom nikdy nebol, niesom a ani nebudem(aspoň dúfam)-financiám moc nerozumiem...;););)
Stanislav 1975
16.08.09,21:33
A toho Lenina spred pár minút si prečo vymazal. :D :D :D :D

TY - čo oblbuješ ľudí ako "finančný poradca " sa nehraj na toho, čo si zarába " v potu tváre ".
Je to hyenizmus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak to budeš asik nejaký ľudomil - aj so svojou firmou : Kto som?
Allianz SP, a.s.
/ Zamestnanie - predvolené
iná finančná pozícia

Podebatujem.
Ale nie cez SS.
Ja totiž nemám rád, keď ma niekto kontroluje a CENZORUJE :D
Kamil,Akože fakt mi nehovor finančný poradca, ja sa pohybujem v oblasti poisťovníctva;)-a to je rozdiel...
Nič v zlom, ale myslíš, že neviem čo je robota ťažká? Skús sa v januári o 5 ráno, keď je -20 stupňov postaviť na hrádzu v Gabčíkove a rob..., čo ani ruky neotvoríš, mráz a vetrisko jak šlak- ja som to tak ťahal tam 2 roky...,neboj sa viem čo je práca, aj lopatu poznám, aj zbíjačku...
Ale však to je jedno...
Stanislav 1975
16.08.09,21:48
A toho Lenina spred pár minút si prečo vymazal. :D :D :D :D











Hľadáš niečo ?? : Súčasná aktivita: Pozerá kto je online
áno, či si tu...- Ja neviem Kamil s tebou sa vobec nedá rozumne podebatovať- ty dojdeš,pourážaš a zas ideš preč...Však normálne napíš svoj názor,ale nie že pourážaš kopu ludí, napíšeš kone a stratíš sa...:confused::mee:
Stanislav 1975
16.08.09,21:57
Téma sa zvrtla úplne niekde inde kde som chcel aby bola a preto Closed...