batorek
07.02.10,19:06
Dobrý večer.
Ja sa chcem tiež opýtať zamestnanec pracoval 6 mesiacov u jednej firmy kde mal HM 1638,62 € - 218,23 poist. U druhej firmy pracoval na dohodu kde nemal podpísané vyhlásenie a zarobil HM
600€ a daň mal 114€. Má nárok na ZP ? Prosím skúste vypočítať koľko mne vyšla táta záhadna suma. Ďakujem vopred
Iwett
07.02.10,18:24
ZP vyjde v plnej výške 181,03 Eur ak splní ostatné podmienky.Opravujem, má nárok len na pomernú časť ZP, nie plnú výšku. Len za mesiace, v ktorých poberal príjem. Teda: 181,03 x mesiace v ktorých poberal príjem/12
Iveta Matlovičová
08.02.10,08:34
Dobrý večer.
Ja sa chcem tiež opýtať zamestnanec pracoval 6 mesiacov u jednej firmy kde mal HM 1638,62 € - 218,23 poist. U druhej firmy pracoval na dohodu kde nemal podpísané vyhlásenie a zarobil HM
600€ a daň mal 114€. Má nárok na ZP ? Prosím skúste vypočítať koľko mne vyšla táta záhadna suma. Ďakujem vopred

posudzovaný príjem (PP)............................1638,62 + 600 = 2 238,62 €
časový test (poberanie PP aspoň 6 mesiacov)...splnil
zo zadania predpokladám, že poberal PP 12 mesiacov v roku, teda prémia bude:

1 773 € < posudzovaný príjem vo výške 2 238,62 € < 3 546 €
ZP = 19 % (4 025,70 € - 3 072,96 €) = 181,03 €
mirčiak
08.02.10,09:38
Dobrý deň, len taká otázočka. Tá zamestnanecká prémia sa musí priznať každému komu na ňu vznikne nárok? Lebo v zákone sa píše že po splnení požadovaných podmienok má zc nárok na ZP ale nie je písané, či je to povinné vyplatiť ak zc o to nepožiada, keďže si myslím, že väčšina ľudí z rádu zc neštuduje zákony a ani nebude vedieť že má na niečo takéto nárok. Pýtam sa lebo toto bude určite prvá otázka zo strany vedenia. Či to je povinné vyplatiť každému komu vznikne na ZP nárok a nepožiada o ňu z dôvodu že o tom nevie, aj keď sa o to ponižujú odvody na dani. Ďakujem
Iveta Matlovičová
08.02.10,10:13
Dobrý deň, len taká otázočka. Tá zamestnanecká prémia sa musí priznať každému komu na ňu vznikne nárok? Lebo v zákone sa píše že po splnení požadovaných podmienok má zc nárok na ZP ale nie je písané, či je to povinné vyplatiť ak zc o to nepožiada, keďže si myslím, že väčšina ľudí z rádu zc neštuduje zákony a ani nebude vedieť že má na niečo takéto nárok. Pýtam sa lebo toto bude určite prvá otázka zo strany vedenia. Či to je povinné vyplatiť každému komu vznikne na ZP nárok a nepožiada o ňu z dôvodu že o tom nevie, aj keď sa o to ponižujú odvody na dani. Ďakujem

na to je tu žiadost o vykonanie vypoctu dane, kde jednou zo sekcií, je i možnosť požiadať zamestnávateľa o priznanie prémie, je jasné, že nie všetci zamestnanci budú vedieť o čo ide a aké sú podmienky, ale je na firme ako sa k tomu postaví a ako bude informovať o tejto novinke svojich zamestnancov
mirčiak
08.02.10,10:28
na to je tu žiadost o vykonanie vypoctu dane, kde jednou zo sekcií, je i možnosť požiadať zamestnávateľa o priznanie prémie, je jasné, že nie všetci zamestnanci budú vedieť o čo ide a aké sú podmienky, ale je na firme ako sa k tomu postaví a ako bude informovať o tejto novinke svojich zamestnancov

Ok
Zuzy
08.02.10,17:11
Dobrý deň prajem, prosím Vás, keď zamestnanec v jednom mesiaci skončil u prvého zamestnávateľa a dostal odstupné, potom od apríla nastúpil k nám do prac. pomeru,má nárok na zam. prémiu? Za odpovede ďakujem

Tak asi nie, lebo s odstupným spolu mal vyše 6000 eur, potom 2 mesiace nezamestnaný a od apríla do konca decembra okolo 4000 eur.

Ešte nerozumiem tým príspevkom od ÚP, keď zamestnankyňa poberala po dobu 6 mesiacov aktivačný príspevok mesačne 63 eur, lebo sama si našla zamestnanie, tak sa tam dá krížik, počíta sa to do príjmu? Za odpovede ďakujem
beika
09.02.10,08:51
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc. Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás ako zamestnanec ale aj na dohodu. Má podpísané vyhlásenie a daň som mu doteraz počítala:
príjem zo zamestnania - poistné + dohoda - nezdaniteľná časť.
Nerozdelovala som tie dva príjmy ale spočítavala som ich. Takýmto spôsobom mu nevychádzalo platiť daň mesačne. A teraz mám problém, či má nárok aj on na zamestnaneckú prémiu.. ďakujem za pomoc
Slávka33
09.02.10,09:04
Ahojte, robil si niekto z Vás výpočet v programe Alfa? Ja pracujem aj v Olympe /KROS/ a tam keď si zadám príjmy za zamestnancov v ročnom zúčtovaní, program mi sám vyráta nárok na ZP aj jej výpočet. Lenže zamestnanci sa boja, že im ju zamestnávateľ nevyplatí, tak ma niektorí požiadali o vypracovanie DP typu A. Ale keď som im tie isté sumy zadala do programu Alfa, tam mi ako základ dane berie v riadku pre výpočet ZP 12 nás. min. mzdy,čiže 3546 eur a vyráta mi ZP úplne inú. Nie je pri výpočte braný ako základ dane hrubý príjem - odvody?. Lebo v mzdovom programe mi ako základ dane pre výpočet ZP berie tú sumu. Ďakujem. Slávka
Karolina06
09.02.10,09:12
Tak ešte raz sa spýtam ak zamestnanec poberal 3 mesiace príjem so zrážkovou danou podla § 43 ods. 3 písm. j) a l) môže sa zahrnút do RZ a vrátit dan? ak zvyšok roka pracoval na HPP?
Tamila
09.02.10,09:23
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc. Máme zamestnanca, ktorý pracuje u nás ako zamestnanec ale aj na dohodu. Má podpísané vyhlásenie a daň som mu doteraz počítala:
príjem zo zamestnania - poistné + dohoda - nezdaniteľná časť.
Nerozdelovala som tie dva príjmy ale spočítavala som ich. Takýmto spôsobom mu nevychádzalo platiť daň mesačne. A teraz mám problém, či má nárok aj on na zamestnaneckú prémiu.. ďakujem za pomoc

Nárok posúdiš podľa základu dane.
Tamila
09.02.10,09:24
Tak ešte raz sa spýtam ak zamestnanec poberal 3 mesiace príjem so zrážkovou danou podla § 43 ods. 3 písm. j) a l) môže sa zahrnút do RZ a vrátit dan? ak zvyšok roka pracoval na HPP?
Áno, môže sa mu vrátiť daň.
matafe
09.02.10,09:26
Tak ešte raz sa spýtam ak zamestnanec poberal 3 mesiace príjem so zrážkovou danou podla § 43 ods. 3 písm. j) a l) môže sa zahrnút do RZ a vrátit dan? ak zvyšok roka pracoval na HPP?

Áno može. Prvý krát za rok 2009 je možné u príjmoch zo závislej činnosti, ktoré boli zdaňované zrážkovou daňou, použiť postup podľa §43 ods.7 aj v Ročnom zúčtovaní dane. Doposiaľ to bolo možné urobiť iba pri podaní daňového priznania.
ingridpa
09.02.10,14:20
Áno može. Prvý krát za rok 2009 je možné u príjmoch zo závislej činnosti, ktoré boli zdaňované zrážkovou daňou, použiť postup podľa §43 ods.7 aj v Ročnom zúčtovaní dane. Doposiaľ to bolo možné urobiť iba pri podaní daňového priznania.


Ak v RZ zamestnancovi uplatním aj zrážkovú dan z dohôd nárok na zamestnaneckú prémiu nestratí??????
beika
09.02.10,15:58
Nárok posúdiš podľa základu dane.

Ďakujem za odpoveď. Podľa základu dane nárok má. Len ma veľmi mýli to, že som nerozdeľovala tie príjmy. Pred zdanením som ich spočítala. A teda aj keď náhodou vyšla platiť nejaká daň tak som ju považovala za preddavkovú. Keby som príjem z dohody brala ako samostatný tak by som s neho odpočítavala zrážkovú daň. Len takto žiadna daň nevychádzala. A práve preto mám s toho trošku chaos.
Tamila
09.02.10,17:25
Ak v RZ zamestnancovi uplatním aj zrážkovú dan z dohôd nárok na zamestnaneckú prémiu nestratí??????

Nestratí nárok na ZP.
Anik
09.02.10,18:53
vrámci ZP mám otázku - predpokladám, že ZP nemusí byť urobená
iba zamestnávateľom, ale môže sa o ňu požiadať aj formou DP
za odpoveď ďakujem
Anja111
09.02.10,19:02
vrámci ZP mám otázku - predpokladám, že ZP nemusí byť urobená
iba zamestnávateľom, ale môže sa o ňu požiadať aj formou DP
za odpoveď ďakujem
Áno. V DP typ A na to slúžia riadky 45 a - d...
Tina855
09.02.10,19:35
Môžem poprosiť odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie na konkrétnom príklade?

Zamestnanec zamestnaný 6 mesiacov v roku
6 mesiacov - podpora z úradu práce - príjem oslobodený
HM 3109,99 (celkový úhrn za 2009)
poistné 309,5
základ dane 2800,49
preddavky 177,42

Splna podmienky na zamestnaneckú premiu
Podáva si danové priznanie typu A

Výsledok:

vrátia sa mu preddavky v sume 177,42 eur
a zamestnanecká prémia 181,03/12*6 =90,52 eur (úhrnný príjem od 1773 do 3546 eur)

čiže z DÚ sa mu vráti celkovo 267,94 eur

Prosím odsúhlasiť prípadne vyjadriť sa k chybám. dakujem
tuta
09.02.10,19:40
Môžem poprosiť odsúhlasiť výpočet zamestnaneckej prémie na konkrétnom príklade?

Zamestnanec zamestnaný 6 mesiacov v roku
6 mesiacov - podpora z úradu práce - príjem oslobodený
HM 3109,99 (celkový úhrn za 2009)
poistné 309,5
základ dane 2800,49
preddavky 177,42

Splna podmienky na zamestnaneckú premiu
Podáva si danové priznanie typu A

Výsledok:

vrátia sa mu preddavky v sume 177,42 eur
a zamestnanecká prémia 181,03/12*6 =90,52 eur (úhrnný príjem od 1773 do 3546 eur)

čiže z DÚ sa mu vráti celkovo 267,94 eur

Prosím odsúhlasiť prípadne vyjadriť sa k chybám. dakujem

Máš to správne.
Tina855
09.02.10,19:42
Ďakujem. :-)
beika
10.02.10,07:22
Dobrý deň, stále mám v tom mierny chaos, nakoľko zamestnanec mal podpísané len jedno vyhlásenie. A všade sa píše o tom, že na zamestnaneckú prémiu má nárok len ak nemal podpísané vyhlásenie pri zdaňovaní zrážkovou daňou. Môžem preto poprosiť o skontrolovanie výpočtu zamestnaneckej prémie?:
Zamestnanec zamestnaný na pracovnú zmluvu a zároveň na dohodu. Podpísané mal len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Príjmy sa mu pred zdanením napriek tomu spočítali a tak mu nevychádzala platiť mesačná daň. Keby sa mu nespočítali tak by mu zo zamestnania nevychádzali preddavky ale z dohody by sa mu už zrážala zrážková daň. Daň sa mu počítala vlastne ako keby mal len jeden príjem a nie dva.
Takto sa mu mzda počítala preto, lebo to mesačne bolo pre neho výhodnejšie akoby si mal potom požiadať o vrátenie dane pri ročnom zúčtovaní.
Pracoval na zmluvu celých 12 mesiacov.
Výpočet:
Príjmy zo zamestnania: 2.935,98 Eur
Príjmy z dohody: 1.129,56 Eur
Poistné: 390,71 Eur
Daň z takto uvedených príjmov mu vyšla za celý rok platiť 0,38 Eur.

Celkový príjem: 4.065,54 Eur
Poistné: - 390,71 Eur

Zdaniteľná mzda: 3.674,83 Eur
Zamestnanecká prémia: (4.025,70 - 3674,83)x 19% = 66,67 Eur

ďakujem
Tamila
10.02.10,07:26
Podľa môjho názoru to máš správne. Súbežné príjmy sa pre daň sčítavajú, vyhlásenie môže mať každý zamestnanec iba jedno.
beika
10.02.10,07:36
Podľa môjho názoru to máš správne. Súbežné príjmy sa pre daň sčítavajú, vyhlásenie môže mať každý zamestnanec iba jedno.

Ďakujem teda veľmi pekne. Bála som sa mu to priznať, aby som neurobila niečo zlé. Ale zároveň ho o to nechcem pripraviť. =)
Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň..
Nutricia
10.02.10,07:46
Dobrý deň, stále mám v tom mierny chaos, nakoľko zamestnanec mal podpísané len jedno vyhlásenie. A všade sa píše o tom, že na zamestnaneckú prémiu má nárok len ak nemal podpísané vyhlásenie pri zdaňovaní zrážkovou daňou. Môžem preto poprosiť o skontrolovanie výpočtu zamestnaneckej prémie?:
Zamestnanec zamestnaný na pracovnú zmluvu a zároveň na dohodu. Podpísané mal len jedno vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Príjmy sa mu pred zdanením napriek tomu spočítali a tak mu nevychádzala platiť mesačná daň. Keby sa mu nespočítali tak by mu zo zamestnania nevychádzali preddavky ale z dohody by sa mu už zrážala zrážková daň. Daň sa mu počítala vlastne ako keby mal len jeden príjem a nie dva.
Takto sa mu mzda počítala preto, lebo to mesačne bolo pre neho výhodnejšie akoby si mal potom požiadať o vrátenie dane pri ročnom zúčtovaní.
Pracoval na zmluvu celých 12 mesiacov.



Výpočet:
Príjmy zo zamestnania: 2.935,98 Eur
Príjmy z dohody: 1.129,56 Eur
Poistné: 390,71 Eur
Daň z takto uvedených príjmov mu vyšla za celý rok platiť 0,38 Eur.

Celkový príjem: 4.065,54 Eur
Poistné: - 390,71 Eur

Zdaniteľná mzda: 3.674,83 Eur
Zamestnanecká prémia: (4.025,70 - 3674,83)x 19% = 66,67 Eur

ďakujem

súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.
beika
10.02.10,08:32
súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.


Ďakujem aj Vám. Konečne som to pochopila. =)
Ivana 1511
10.02.10,11:50
dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá pracuje na 6 hod. denne.
Základ dane má 3777,86 eur.
4025,70-3777,86x19%=47,09. Takto by mi vychádzalo, že jej mám vyplatiť zam.premiu. Je to správne. Dúfam, že to platí aj keď je zamestnaná na 6 hod. Ak to mám zle, prosím opravte ma.Ďakujem
Tamila
10.02.10,12:01
dobrý deň, mám zamestnankyňu, ktorá pracuje na 6 hod. denne.
Základ dane má 3777,86 eur.
4025,70-3777,86x19%=47,09. Takto by mi vychádzalo, že jej mám vyplatiť zam.premiu. Je to správne. Dúfam, že to platí aj keď je zamestnaná na 6 hod. Ak to mám zle, prosím opravte ma.Ďakujem
Máš to správne, má nárok na ZP.
Zuzy
10.02.10,18:17
[QUOTE=Nutricia;1291237]súbežné príjmy sa nezdaňujú spolu preto lebo je to pre zamestnanca výhodnejšie ale preto lebo je to takto v zákone o dani z príjmov,príjmy sa zdanujú v úhrne.

Dobrý večer, aj ja mám jednu zamestnankyňu, ktorá v tom istom podniku má aj prac. pomer aj dohodu, a príjmy zdaňujem jednotlivo, lebo do mzdového programu MRP dos je možné zapísať u jedného zamestnanca len jeden PP. To znamená, že to nerobím dobre? A keď už mala tú zrážkovú daň, môžem jej to počítať ako za preddavkovú, a poprípade vrátiť? Za odpovede ďakujem
Tamila
10.02.10,20:33
Áno, v MRP sa nedá nahodiť súbežný pracovný pomer. Dalo by sa jedine dohodiť ručne. Ale podľa môjho názoru, keď si je zrazila zrážkovú dań, tak ju aj v RZP uveď ako zrážkovú a samozrejme, ak jej vyjde preplatok, tak ho vráť.
Zuzy
11.02.10,04:27
ďakujem za odpoveď, ináč aj soc.poisť. vyžaduje, kto má u jedného zamestnávateľa aj PP aj dohodu, aby na mesačnom výkaze bol vykázaný dvakrát
abel
11.02.10,05:23
Ahojte, robil si niekto z Vás výpočet v programe Alfa? Ja pracujem aj v Olympe /KROS/ a tam keď si zadám príjmy za zamestnancov v ročnom zúčtovaní, program mi sám vyráta nárok na ZP aj jej výpočet. Lenže zamestnanci sa boja, že im ju zamestnávateľ nevyplatí, tak ma niektorí požiadali o vypracovanie DP typu A. Ale keď som im tie isté sumy zadala do programu Alfa, tam mi ako základ dane berie v riadku pre výpočet ZP 12 nás. min. mzdy,čiže 3546 eur a vyráta mi ZP úplne inú. Nie je pri výpočte braný ako základ dane hrubý príjem - odvody?. Lebo v mzdovom programe mi ako základ dane pre výpočet ZP berie tú sumu. Ďakujem. Slávka
Pozri si príspevky 231 - 234.
Jana Motyčková
11.02.10,07:15
ďakujem za odpoveď, ináč aj soc.poisť. vyžaduje, kto má u jedného zamestnávateľa aj PP aj dohodu, aby na mesačnom výkaze bol vykázaný dvakrát
Odvody do SP sa počítajú osobitne z každého pracovného vzťahu, každý vzťah má osobitný riadok vo výkaze. Daň sa počíta z úhrnu. ZP v prípade dvoch prac. pomerov sa počíta tiež z úhrnu a vykazuje v jednom riadku.
TinaL
11.02.10,10:50
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať jednu otázku týkajúcu sa Potvrdenie o príjmoch FO za rok 2009 v súvislosti so zamestnaneckou prémiou. Ak zamestnanec pracoval 12 mesiacov u jedného zamestnávateľa, má nárok na zamestnaneckú prémiu, ale sám si podáva daňové priznanie, vyplniť alebo nevyplniť v potvrdení o príjmoch riadok 06 - Nezdaniteľná časť na daňovníka?
Mňa osobne to nabáda vyplniť kal. mesiace 1 - 12 a suma 3.927,24 €, pretože mal podpísané vyhlásenie.
Počula som názory, že sa to nemá vypĺňať ale aj názory, že to treba vyplniť.
Vie mi prosím niekto zodpovedať túto moju otázku?

ďakujem.
katka50
11.02.10,10:53
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať jednu otázku týkajúcu sa Potvrdenie o príjmoch FO za rok 2009 v súvislosti so zamestnaneckou prémiou. Ak zamestnanec pracoval 12 mesiacov u jedného zamestnávateľa, má nárok na zamestnaneckú prémiu, ale sám si podáva daňové priznanie, vyplniť alebo nevyplniť v potvrdení o príjmoch riadok 06 - Nezdaniteľná časť na daňovníka?
Mňa osobne to nabáda vyplniť kal. mesiace 1 - 12 a suma 3.927,24 €, pretože mal podpísané vyhlásenie. Áno - správne.Počula som názory, že sa to nemá vypĺňať ale aj názory, že to treba vyplniť.
Vie mi prosím niekto zodpovedať túto moju otázku?

ďakujem.
Odpoveď v texte.
TinaL
11.02.10,10:56
ďakujem za veľmi rýýýýchlu odpoveď.
milagros208
11.02.10,12:10
Ahojte. Chcela by som sa len uistiť. Zamestnankyňa robila u nás 6 mesiacov na PP a 2 mesiace na dohodu /nie súbežne/. Príjem spolu má 2776,10 EUR, takže podmienku odpracovania 6 mesiacov na PP a príjem vyšší ako 1773 EUR pre nárok na zamestnaneckú prémiu spĺňa. Nárok na zamestnaneckú prémiu má na tých 6 alebo 8 mesiacov? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
11.02.10,12:21
Ahojte. Chcela by som sa len uistiť. Zamestnankyňa robila u nás 6 mesiacov na PP a 2 mesiace na dohodu /nie súbežne/. Príjem spolu má 2776,10 EUR, takže podmienku odpracovania 6 mesiacov na PP a príjem vyšší ako 1773 EUR pre nárok na zamestnaneckú prémiu spĺňa. Nárok na zamestnaneckú prémiu má na tých 6 alebo 8 mesiacov? Ďakujem.

pomerná časť prémie sa vypočíta za 8 mesiacov
milagros208
11.02.10,12:27
Ďakujem.
Dada
11.02.10,16:18
Vypisujem DP typ A, zamestnanec má nárok na zamestnaneckú prémiu, má odpracovaných 6 mesiacov.
Príjem: 3363,98 €
Čiastkový základ dane: 2914,63 €
Zamestnanecká prémia: 4025,70 - 3072,96 = 181,03 / 12 x 6 = 90,52 €
Ohľadom zamestnaneckej prémie mám v DP vypísané riadky 45a, 45b, 45c.
Odpočítateľnú položku uvediem v riadku 37. Mám ju uviesť aj v r. 43 ??? Lebo v Alfe ani na stránke DRSR mi r. 43 nevypisuje.
Iveta Matlovičová
11.02.10,16:29
Vypisujem DP typ A, zamestnanec má nárok na zamestnaneckú prémiu, má odpracovaných 6 mesiacov.
Príjem: 3363,98 €
Čiastkový základ dane: 2914,63 €
Zamestnanecká prémia: 4025,70 - 3072,96 = 181,03 / 12 x 6 = 90,52 €
Ohľadom zamestnaneckej prémie mám v DP vypísané riadky 45a, 45b, 45c.
Odpočítateľnú položku uvediem v riadku 37. Mám ju uviesť aj v r. 43 ??? Lebo v Alfe ani na stránke DRSR mi r. 43 nevypisuje.

nie, riadok 43 nevypisuješ, riadok 37 vypĺňaš, pretože sa použije pri výpočte riadku 45c
dvojča
11.02.10,22:15
ak má zamestnanec z pracovnej zmluvy zrážkovú daň, lebo jeho príjmy boli malé, môže si pýtať zamest.prémiu? pri zrážkovej dani z dohody o vykonaní práce nemôže uplatniť ZP, vďaka
veronikasad
11.02.10,22:39
ak má zamestnanec z pracovnej zmluvy zrážkovú daň, lebo jeho príjmy boli malé, môže si pýtať zamest.prémiu? pri zrážkovej dani z dohody o vykonaní práce nemôže uplatniť ZP, vďaka
Ak jeho ročný príjem presiahol 6-násobok min.mzdy - ano
31Jankal
12.02.10,06:28
Prosím Vás, zamestnanec mi mal v priebehu roka jeden celý mesiac PN. Skracuje sa mu zames. prémia z 12 na 11 mesiacov? Dakujem
31Jankal
12.02.10,06:55
posúvam
blondy
12.02.10,06:57
Prosím Vás, zamestnanec mi mal v priebehu roka jeden celý mesiac PN. Skracuje sa mu zames. prémia z 12 na 11 mesiacov? Dakujem
Bol v pracovnom pomere celých 12 mesiacov, takže si myslím,že 12 - teda neskracovať.
31Jankal
12.02.10,07:05
Bola, ale problém, je v tom, že to pracovala u iného zamestnávateľa a za ten mesiac nemá ani vyplatený DB tak podľa všetkého nemala ani žiadny príjem iba PN zo SP /z potvrdenia teraz neviem či mala niečo vyplatené aj od zamestnávateľa PN alebo nie/. A ak mala niečo vyplatené od zamestnávateľa tak by sa jej rátalo 12 mesiacov ale ak by to mala vyplácané zo SP tak by sa jej to malo krátiť. Už som z toho taká domotaná, že neviem čo tam napísať. dakujem
milagros208
12.02.10,07:13
Ahojte. Mám takýto prípad u jednej zamestnankyni, ktorá odpracovala 6 mesiacov na PP: hrubý príjem 1919,75 EUR, poistné 255,96 EUR a základ dane 1663,79 EUR. Podľa môjho názoru by mala mať nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie, keďže jej príjem je vyšší ako 1773 EUR a odpracovala 6 mesiacov na PP. Program mi však zamestnaneckú prémiu nevypočítal, pretože podľa neho mala základ dane menší ako 1773 EUR a teda nárok na zamestnaneckú prémiu nemá. Ale minimálna výška príjmu je predsa viazaná na zdaniteľný príjem a nie na základ dane. Alebo sa mýlim? Vďaka.
31Jankal
12.02.10,07:18
Ahojte. Mám takýto prípad u jednej zamestnankyni, ktorá odpracovala 6 mesiacov na PP: hrubý príjem 1919,75 EUR, poistné 255,96 EUR a základ dane 1663,79 EUR. Podľa môjho názoru by mala mať nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie, keďže jej príjem je vyšší ako 1773 EUR a odpracovala 6 mesiacov na PP. Program mi však zamestnaneckú prémiu nevypočítal, pretože podľa neho mala základ dane menší ako 1773 EUR a teda nárok na zamestnaneckú prémiu nemá. Ale minimálna výška príjmu je predsa viazaná na zdaniteľný príjem a nie na základ dane. Alebo sa mýlim? Vďaka.
Musí mať základ dane min. 1773€.
Opravujem úhrn príjmov musí byť min. 1773€. Prepáčte.
Dodenko
12.02.10,07:44
Ahojte. Mám takýto prípad u jednej zamestnankyni, ktorá odpracovala 6 mesiacov na PP: hrubý príjem 1919,75 EUR, poistné 255,96 EUR a základ dane 1663,79 EUR. Podľa môjho názoru by mala mať nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie, keďže jej príjem je vyšší ako 1773 EUR a odpracovala 6 mesiacov na PP. Program mi však zamestnaneckú prémiu nevypočítal, pretože podľa neho mala základ dane menší ako 1773 EUR a teda nárok na zamestnaneckú prémiu nemá. Ale minimálna výška príjmu je predsa viazaná na zdaniteľný príjem a nie na základ dane. Alebo sa mýlim? Vďaka.
Neviem aký program máš, ale nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie má, pretože spĺňa podmienku príjmu , je vyšší ako 1773 EUR a aj podmienku odpracovania aspoň 6 mesiacov. Skús vyplniť tlačivo na stránke drsr.
milagros208
12.02.10,07:55
Neviem aký program máš, ale nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie má, pretože spĺňa podmienku príjmu , je vyšší ako 1773 EUR a aj podmienku odpracovania aspoň 6 mesiacov. Skús vyplniť tlačivo na stránke drsr.
Veď práve. Všade sa píše o príjme vyššom ako 1773 EUR, nie o ČZD
a ten spĺňa . Už som to nášmu dodávateľovi sofwaru reklamovala, ale
ešte si to musia preveriť. Či mám ozaj pravdu ja. Vďaka.
milagros208
12.02.10,07:57
Musí mať základ dane min. 1773€.
Ja som sa všade dočítala o príjme vyššom ako 1773 EUR a nie základe dane.
blondy
12.02.10,07:59
Ahojte. Mám takýto prípad u jednej zamestnankyni, ktorá odpracovala 6 mesiacov na PP: hrubý príjem 1919,75 EUR, poistné 255,96 EUR a základ dane 1663,79 EUR. Podľa môjho názoru by mala mať nárok na pomernú časť zamestnaneckej prémie, keďže jej príjem je vyšší ako 1773 EUR a odpracovala 6 mesiacov na PP. Program mi však zamestnaneckú prémiu nevypočítal, pretože podľa neho mala základ dane menší ako 1773 EUR a teda nárok na zamestnaneckú prémiu nemá. Ale minimálna výška príjmu je predsa viazaná na zdaniteľný príjem a nie na základ dane. Alebo sa mýlim? Vďaka.
Nárok na zamestnaneckú prémiu má po dosiahnutí zdaniteľných príjmov vo výške minimálne 1773€, a odpracovaní 6 mesiacov, čo ona dosiahla. Nárok na zamestnaneckú prémiu má, vo výške 90,52€
blondy
12.02.10,08:01
Bola, ale problém, je v tom, že to pracovala u iného zamestnávateľa a za ten mesiac nemá ani vyplatený DB tak podľa všetkého nemala ani žiadny príjem iba PN zo SP /z potvrdenia teraz neviem či mala niečo vyplatené aj od zamestnávateľa PN alebo nie/. A ak mala niečo vyplatené od zamestnávateľa tak by sa jej rátalo 12 mesiacov ale ak by to mala vyplácané zo SP tak by sa jej to malo krátiť. Už som z toho taká domotaná, že neviem čo tam napísať. dakujem
Máš teda k dispozicii Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, koľko mesiacov tam máš zakrížikovaných? To je pre teba podstatné.
alušik
12.02.10,08:10
Bola, ale problém, je v tom, že to pracovala u iného zamestnávateľa a za ten mesiac nemá ani vyplatený DB tak podľa všetkého nemala ani žiadny príjem iba PN zo SP /z potvrdenia teraz neviem či mala niečo vyplatené aj od zamestnávateľa PN alebo nie/. A ak mala niečo vyplatené od zamestnávateľa tak by sa jej rátalo 12 mesiacov ale ak by to mala vyplácané zo SP tak by sa jej to malo krátiť. Už som z toho taká domotaná, že neviem čo tam napísať. dakujem
A čo má na potvrdení od toho predchádzajúceho zamestnávateľa? Má tam ten konkrétny mesiac, v ktorom bola PN vyznačený pre účely zamestnaneckej prémie - že dosiahol zdaniteľné príjmy?
1novacik1
12.02.10,08:46
Ahojte. Chcela by som sa len uistiť. Zamestnankyňa robila u nás 6 mesiacov na PP a 2 mesiace na dohodu /nie súbežne/. Príjem spolu má 2776,10 EUR, takže podmienku odpracovania 6 mesiacov na PP a príjem vyšší ako 1773 EUR pre nárok na zamestnaneckú prémiu spĺňa. Nárok na zamestnaneckú prémiu má na tých 6 alebo 8 mesiacov? Ďakujem.
nechapem preco ma na zamestnanecku premiu narok za 8 mes ved dohoda o prac cinnosti za nezapocitava do prijmu ci ano? asi mi nieco unikolo prosim opravte ma -dakujem
1novacik1
12.02.10,08:49
odpoviem si sama a ospravedlnujem sa mal dohodu sucasne s TPP a vtedy sa to zapocitava do ZP-len ak by mal dohodu napr 3/09 4/09 a TTP od 5/09 -12/09 tak tieto dohody sa nezapoctavaju
31Jankal
12.02.10,08:58
A čo má na potvrdení od toho predchádzajúceho zamestnávateľa? Má tam ten konkrétny mesiac, v ktorom bola PN vyznačený pre účely zamestnaneckej prémie - že dosiahol zdaniteľné príjmy?
Ten mesiac tam nemá zaznačený, tak mu asi nebudem ani rátať za ten mesiac tu ZP aj ked mal pracovný pomer?
Tamila
12.02.10,09:03
odpoviem si sama a ospravedlnujem sa mal dohodu sucasne s TPP a vtedy sa to zapocitava do ZP-len ak by mal dohodu napr 3/09 4/09 a TTP od 5/09 -12/09 tak tieto dohody sa nezapoctavaju
Dohoda sa nezapočítava do počtu odpracovaných mesiacov, ale do príjmu sa dohoda započítava.
Tamila
12.02.10,09:18
Prosím Vás, zamestnanec mi mal v priebehu roka jeden celý mesiac PN. Skracuje sa mu zames. prémia z 12 na 11 mesiacov? Dakujem
Ak mal zamestnanec PN celý mesiac a nemal v tom mesiaci ani cent príjmu, o ten mesiac sa mu ZP kráti. Ak mal v mesiaci PN a mal aspoň jeden cent príjmu, má nárok za ten mesiac na ZP.
Tina855
12.02.10,09:36
Prosím ešte o rýchlu radu má zamestnanec nárok na ZP ak pol roka mal príjem zo závislej činnosti, a dalších 6 mesiacov bol nezamestnaný, na úrade práce a mal príjem - podporu. Môže si i napriek tomu uplatniť zamestnaneckú premiu. Ked splna všetky podmienky? Nemôže byť príjem z UP dôvodom nesplnenia podmienok?Alebo tento príjem jej vôbec neovplyvnuje nárok na ZP. dakujem.
blondy
12.02.10,09:38
Prosím ešte o rýchlu radu má zamestnanec nárok na ZP ak pol roka mal príjem zo závislej činnosti, a dalších 6 mesiacov bol nezamestnaný, na úrade práce a mal príjem - podporu. Môže si i napriek tomu uplatniť zamestnaneckú premiu. Ked splna všetky podmienky? Nemôže byť príjem z UP dôvodom nesplnenia podmienok?Alebo tento príjem jej vôbec neovplyvnuje nárok na ZP. dakujem.
AK mal príjem zo závislej činnosti viac ako 1773 za 6 mesiacov, má nárok na zamestnaneckú prémiu vo výške krátenej na 6 mesiacov.
Melnick
12.02.10,09:57
Prosím Vás, zamestnanec mi mal v priebehu roka jeden celý mesiac PN. Skracuje sa mu zames. prémia z 12 na 11 mesiacov? Dakujem



ZO STR. DRSR :
Mesiac s nulovým
zdaniteľným príjmom (napr. práceneschopnosť, materská dovolenka, neplatené voľno) sa
nezapočítava do rozsahu 6 kalendárnych mesiacov.

1. Zamestnanec má pre rok 2009 nárok na ZP vtedy, ak jeho príjem zo závislej činnosti za rok 2009 je najmenej 1773 €. Na to treba myslieť pri odmeňovaní zamestnancov, ktorí odpracujú len časť roka - napr. časť roka sú nezamestnaní, sú na dlhšej PN, na materskej, rodičovskej dovolenke.

Jednou z podmienok na priznanie zamestnaneckej prémie je, aby zamestnanec mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň počas šestich kalendárnych mesiacov.

Podľa § 2 písm. h) ZDP, zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľa tohto zákona ani medzinárodnej zmluvy.

Podľa § 5 ods. 7 písm. f) od dane je oslobodený príjem daný ako náhrada príjmu a príplatok k náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
poskytovaný zamestnávateľom svojmu zamestnancovi podľa osobitného predpisu.

Vyplýva z toho, že mesiac, v ktorom mal zamestnanec od zamestnávateľa vyplatenú len náhradu príjmu počas prvých 10 dní práceneschopnosti, sa nezapočíta do požadovaného počtu mesiacov na priznanie zamestnaneckej prémie.

Mne z toho mi vyplýva, že zamestnanec, ktorý má v mesiaci nulový príjem z titulu PN a tento mesiac sa nezaratáva ani do časového testu pre určenie nároku na ZP, logicky o tento mesiac by som mala krátiť ZP.

Je možné,že sa mýlim, pretože som sa nemohla práve z dôvodu PN zúčastniť školenia J.Mihála, ktoré sú takým prínosom, že po nich nemusím tápať v nevedomosti.:)
1novacik1
12.02.10,10:52
Dohoda sa nezapočítava do počtu odpracovaných mesiacov, ale do príjmu sa dohoda započítava.
dakujem za vysvetlenie len ci som to dobre pochopila
cize zamestnanec ak ma dohody 1+2/09 prijem z dohody157 € a 3/09-08/09 ma TPP ma prijem 3305€-434€ poistne ZD = 2871€
takze mu vyjde ZP ale musim mu ju kratit na 6 mesiacov ( nie 8mesiacov)
ale prijem zratam pre vypocet aj z dohody
157+3305-434=3028
4025,70-3028=997,70 x 19%´=189,56€ ale kedze je limit tak len 181,03
181,03:12x6 mes =90,51€ by mal ZP pochopila som to aspon trosku ? :-)pekny den prajem vsetkym
Tamila
12.02.10,11:08
dakujem za vysvetlenie len ci som to dobre pochopila
cize zamestnanec ak ma dohody 1+2/09 prijem z dohody157 € a 3/09-08/09 ma TPP ma prijem 3305€-434€ poistne ZD = 2871€
takze mu vyjde ZP ale musim mu ju kratit na 6 mesiacov ( nie 8mesiacov)
ale prijem zratam pre vypocet aj z dohody
157+3305-434=3028
4025,70-3028=997,70 x 19%´=189,56€ ale kedze je limit tak len 181,03
181,03:12x6 mes =90,51€ by mal ZP pochopila som to aspon trosku ? :-)pekny den prajem vsetkym
Podľa môjho názoru:
1. posudzuješ kôli nároku na ZP mesiace TPP 3/09 - 08/09 = 6 mesiacov - má nárok na ZP.
2. Príjem z dohody počítaš spolu s príjmov z TPP
3. Nárok na ZP má za 8 mesiacov, pretože v 1+2/09 mal príjem z dohody.
1novacik1
12.02.10,14:38
Podľa môjho názoru:
1. posudzuješ kôli nároku na ZP mesiace TPP 3/09 - 08/09 = 6 mesiacov - má nárok na ZP.
2. Príjem z dohody počítaš spolu s príjmov z TPP
3. Nárok na ZP má za 8 mesiacov, pretože v 1+2/09 mal príjem z dohody.
dakujem cize vyratam 8 mesiacov
boitana
12.02.10,15:46
odkontroloval by mi to niekto-vopred skusenejsim dakujem-k tomuto som dospela po prestudovani prispevkov tu na porade
1 zamestnavatel- potvrdenie 1624,65 7-12 mes -216,58 poistne= ZD 1408,07 podpisane vyhlasenie -uplatnene len v mes 7-12
+dohoda 2 mes-182 € dan zrazena zrazkou §43v sume 34,58€
2 zamestnavatel potvrdenie -2 mes dohoda- podpisane vyhlasenie 157,25

vyplnene tlacivo A
r 32 1963,90
r 33 a 216,58
r 34 1747,32
r36 1747,32
r37 4025,70
r45 0
r45a 3072,96
r45b 10
r45 c 150,86
r63 34,58 tu neviem ci mu moze byt tato dan vratena
r65 34,58
oddile XI zaskrtnute polícko ziadam o vyplatenie ZP a aj vratenie danoveho preplatku spolu DU vrati ZP 150,86 +preplatok dane 34,58 = 185,44
Melnick
12.02.10,17:40
odkontroloval by mi to niekto-vopred skusenejsim dakujem-k tomuto som dospela po prestudovani prispevkov tu na porade
1 zamestnavatel- potvrdenie 1624,65 7-12 mes -216,58 poistne= ZD 1408,07 podpisane vyhlasenie -uplatnene len v mes 7-12
+dohoda 2 mes-182 € dan zrazena zrazkou §43v sume 34,58€
2 zamestnavatel potvrdenie -2 mes dohoda- podpisane vyhlasenie 157,25

vyplnene tlacivo A
r 32 1963,90
r 33 a 216,58
r 34 1747,32
r36 1747,32
r37 4025,70
r45 0
r45a 3072,96
r45b 10
r45 c 150,86
r63 34,58 tu neviem ci mu moze byt tato dan vratena
r65 34,58
oddile XI zaskrtnute polícko ziadam o vyplatenie ZP a aj vratenie danoveho preplatku spolu DU vrati ZP 150,86 +preplatok dane 34,58 = 185,44
Jednou z podmienok nároku na ZP je :

neuplatní si v daňovom priznaní "oddanenie" príjmov zdanených zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 7, (netýka sa to príjmov zo závislej činnosti zdanených zrážkovou daňou, tie si môže "oddaniť"),
§43 ods.7
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
boitana
13.02.10,09:46
Jednou z podmienok nároku na ZP je :

neuplatní si v daňovom priznaní "oddanenie" príjmov zdanených zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 7, (netýka sa to príjmov zo závislej činnosti zdanených zrážkovou daňou, tie si môže "oddaniť"),
§43 ods.7
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.
dakujem-cize ked to ma z dohody o vykonani prace takze si to moze uplatnit poziadat o vratenie? a mam to dobre ?ak si to moze uplatnit?
drobeceva
13.02.10,11:12
Mala som z-ca, ktorému vyšla vrátka dane. Včera sme výplaty pustili. Teraz som s hrôzou zistila, že z-c mal nárok aj na zamestn.prémiu /síce v žiadosti nepožiadal-ale isto ani nevedel, že má nárok/.
Moja otázka znie - môžem to ešte upraviť a v ďalšej výplate doplatiť ZP, alebo mám urobiť opravné DP a podať na DÚ?
Hrúza-program na to neupozorní a v tom návale roboty som zvedavá, čo mi ešte "ujde" popri palci:confused:
Lucinka23
13.02.10,11:43
Prosím Vás o radu k zamestnaneckej prémii:

1. zamestnankyňa mala:
príjmy: 3910,33
poistné: 521,55
ZD: 3388,78
Podľa vyššie uvedeného má nárok na zamestnaneckú prémiu lebo splnila všetky podmienky. Podľa mňa sa zamestnanecká prémia v tomto prípade vypočíta 19 % z (4025,70 - 3388,78) = 121,02. Mne ale program uvádza do základu dane pre ZP sumu 3072,96. Teraz neviem, či správne uvažujem ja alebo program?

2. mám zamestnankyňu, ktorá poberala u nás príjmy z pracovného pomeru šesť mesiacov, okrem toho mala príjmy aj z dohody, kde bola daň vyberaná zrážkou, tu by si uplatnila oddanenie, mala ale aj príjmy na základe zmluvy (zmluva o sprostredkovaní) s poisťovňou pre ktorú uzatvorila jednu poistnú zmluvu, za ktorú jej bola vyplatená odmena 5 €, potom zmluvu ukončila. Teraz neviem či má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie?

A ešte jedna vec prosím Vás. Zamestnávateľ má zamestnancov, ktorým vypláca minimálnu mzdu t.z., že neodvádza daň daňovému úradu, iba sem-tam odvádza zrážkovú za pracovníkov na dohodu. Ak ho zamestnanci požiadajú o ročné zúčtovanie, on im vyplatí zamestnaneckú prémiu a vráti prípadnú daň ako si to potom on zúčtuje s daňový úradom?

Ďakujem za pomoc
alušik
13.02.10,12:09
Prosím Vás o radu k zamestnaneckej prémii:

1. zamestnankyňa mala:
príjmy: 3910,33
poistné: 521,55
ZD: 3388,78
Podľa vyššie uvedeného má nárok na zamestnaneckú prémiu lebo splnila všetky podmienky. Podľa mňa sa zamestnanecká prémia v tomto prípade vypočíta 19 % z (4025,70 - 3388,78) = 121,02. Mne ale program uvádza do základu dane pre ZP sumu 3072,96. Teraz neviem, či správne uvažujem ja alebo program?

2. mám zamestnankyňu, ktorá poberala u nás príjmy z pracovného pomeru šesť mesiacov, okrem toho mala príjmy aj z dohody, kde bola daň vyberaná zrážkou, tu by si uplatnila oddanenie, mala ale aj príjmy na základe zmluvy (zmluva o sprostredkovaní) s poisťovňou pre ktorú uzatvorila jednu poistnú zmluvu, za ktorú jej bola vyplatená odmena 5 €, potom zmluvu ukončila. Teraz neviem či má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie?

A ešte jedna vec prosím Vás. Zamestnávateľ má zamestnancov, ktorým vypláca minimálnu mzdu t.z., že neodvádza daň daňovému úradu, iba sem-tam odvádza zrážkovú za pracovníkov na dohodu. Ak ho zamestnanci požiadajú o ročné zúčtovanie, on im vyplatí zamestnaneckú prémiu a vráti prípadnú daň ako si to potom on zúčtuje s daňový úradom?

Ďakujem za pomoc
1. Máte pravdu Vy - zamestnanecká prémia má byť 121,02 €.
2. Príjmy zo sprostredkovania sú podľa môjho názoru príjmy podľa §6, takže jej nárok na zamestnaneckú prémiu nevznikne, nárok vzniká len ak poberá príjmy zo závislej činnosti - t.j. §5 a príjmy sprostredkovateľa príjmami zo závislej činnosti určite nie sú.
3. Ak si nebudete mať z čoho zraziť vyplatené preplatky z ročného zúčtovania, prípadne zamestnaneckú prémiu, požiadate DÚ osobitnou žiadosťou o vyplatenie, s tým, že zdôvodníte, že zamestnanci majú počas roka také nízke príjmy, že im po uplatnení nezdaniteľnej položky nezrážate žiadne preddavky a nemáte si s čím teda tieto preplatky zúčtovať. Daňový úrad Vám tieto preplatky vráti na základe Vašej žiadosti. Odo mňa chceli aj predloženie kópií ročných zúčtovaní dane ako prílohu.;)
Lucinka23
13.02.10,12:18
ďakujem Alušik veľmi pekne. Ja som nad tým uvažovala, týka sa mi to iba troch zamestnancov, tak im radšej urobím daňové priznania a budeme mať menej roboty so žiadosťami na daňový úrad. Zatiaľ nás o ročné zúčtovanie ani nepožiadali.
Melnick
13.02.10,12:25
Mala som z-ca, ktorému vyšla vrátka dane. Včera sme výplaty pustili. Teraz som s hrôzou zistila, že z-c mal nárok aj na zamestn.prémiu /síce v žiadosti nepožiadal-ale isto ani nevedel, že má nárok/.
Moja otázka znie - môžem to ešte upraviť a v ďalšej výplate doplatiť ZP, alebo mám urobiť opravné DP a podať na DÚ?
Hrúza-program na to neupozorní a v tom návale roboty som zvedavá, čo mi ešte "ujde" popri palci:confused:
Evka, dobre rozumiem, že už si mu urobila RZD?? A máš už aj odovzdané hlásenie na DÚ ????
Zuzana B.
13.02.10,13:06
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na taký detail pri vypĺňaní potvrdenia o príjmoch. Dohoda o brig. práci študentov bola uzavretá na mesiace 10-12/09, ale dohodár dosiahol príjmy iba za mesiace 10-11/09. Pri údajoch potrebných na uplatnenie ZP vyznačím krížikom mesiace 10-12/09 alebo iba 10-11/09? Myslím si, že iba tie mesiace, v kt. dosiahol príjmy, čiže 10-11/09, ale poprosím Vás o potvrdenie či sa nemýlim. Ďakujem!
Evanka
13.02.10,15:28
Zamýšľam sa nad prípadom, ak konateľ-zároveň zamestnanec s.r.o. má príjem zo ZČ celý rok 2009... v r.2009 sa nekonalo valné zhromaždenie-teda nebol rozdelený zisk a konateľ tým pádom nemal na ňom podiel..v r.2008 bol zisk rozdelený a mal na ňom aj svoj podiel... môže v roku 2009 požiadať o zamestnaneckú prémiu i keď podiel na zisku vyplatený nebol?
vďaka.
Môže. ak samozrejme spĺňa aj ostatné podmienky.
Dodenko
13.02.10,15:41
Dobrý deň, rada by som sa opýtala na taký detail pri vypĺňaní potvrdenia o príjmoch. Dohoda o brig. práci študentov bola uzavretá na mesiace 10-12/09, ale dohodár dosiahol príjmy iba za mesiace 10-11/09. Pri údajoch potrebných na uplatnenie ZP vyznačím krížikom mesiace 10-12/09 alebo iba 10-11/09? Myslím si, že iba tie mesiace, v kt. dosiahol príjmy, čiže 10-11/09, ale poprosím Vás o potvrdenie či sa nemýlim. Ďakujem!
Správne. Vyznačíš iba mesiace, za ktoré dosiahol príjem teda mesiace 10-11/09.
drobeceva
13.02.10,16:37
Evka, dobre rozumiem, že už si mu urobila RZD?? A máš už aj odovzdané hlásenie na DÚ ????
Áno, Májka, je to RZD za rok 2009, urobila som to a "pustila" v januárovej výplate. Až dnes som prišla na to, že bol tam nárok aj na zam.prémiu.
Myslím, že vo februárovej doplatím ZP. Bude to dobré?
Hlásenie na DÚ ešte nemám odovzdané, ale to mi teraz aj tak nič neovplyvní.
Melnick
13.02.10,18:07
Áno, Májka, je to RZD za rok 2009, urobila som to a "pustila" v januárovej výplate. Až dnes som prišla na to, že bol tam nárok aj na zam.prémiu.
Myslím, že vo februárovej doplatím ZP. Bude to dobré?
Hlásenie na DÚ ešte nemám odovzdané, ale to mi teraz aj tak nič neovplyvní.
ZoDP § 40

9) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal a vyplatil nižšiu alebo vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, alebo ak zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, postupuje podľa odsekov 1 až 8.

myslím, že postupuješ podľa ods. 7

7) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) za zdaňovacie obdobie neuviedol zamestnancovi, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie alebo ktorému vykonal iný zamestnávateľ podľa tohto zákona ročné zúčtovanie (§ 38), správne údaje podľa tohto zákona v doklade podľa § 39 ods. 5, je povinný vystaviť tomuto zamestnancovi opravný doklad v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď dodatočný platobný výmer, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) vyrubila daň alebo rozdiel dane, nadobudol právoplatnosť. V tomto prípade sa neuplatní v súvislosti s príjmami podľa § 5 postup podľa osobitného predpisu132a) u zamestnanca, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie.

Z toho mi vyplýva, že vystavíš zamestnancovi "Potvrdenie o príjme..." a on sám si podá DP v lehote do 31.3. OPRAVUJEM : vystaví mu kópiu RZD

Rada si vypočujem aj iný názor .:):):)
Tamila
13.02.10,18:29
ZoDP § 40

9) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal a vyplatil nižšiu alebo vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, alebo ak zavinením zamestnanca priznal a vyplatil vyššiu sumu zamestnaneckej prémie, ako je ustanovená týmto zákonom, postupuje podľa odsekov 1 až 8.

myslím, že postupuješ podľa ods. 7

7) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) za zdaňovacie obdobie neuviedol zamestnancovi, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie alebo ktorému vykonal iný zamestnávateľ podľa tohto zákona ročné zúčtovanie (§ 38), správne údaje podľa tohto zákona v doklade podľa § 39 ods. 5, je povinný vystaviť tomuto zamestnancovi opravný doklad v lehote do jedného mesiaca odo dňa, keď dodatočný platobný výmer, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) vyrubila daň alebo rozdiel dane, nadobudol právoplatnosť. V tomto prípade sa neuplatní v súvislosti s príjmami podľa § 5 postup podľa osobitného predpisu132a) u zamestnanca, ktorý za toto zdaňovacie obdobie podal daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie.

Z toho mi vyplýva, že vystavíš zamestnancovi "Potvrdenie o príjme..." a on sám si podá DP v lehote do 31.3.

Rada si vypočujem aj iný názor .:):):)

Ja som čítala komentár k § 40 odst. 7. Citujem:
Vydanie opravného dokladu. Ak správca dane vykonal u zamestnávaľa kontrolu, z ktorej vyplynulo vydanie dodatočného platobného výmeru, ktorým sa tomuto zamestnávateľovi vyrubila daň alebo rozdiel dane, zamestnávateľ je povinný do jedného mesiaca od nadobudnutia platnosti tohto dodatočného platobného výmeru vystaviť zamestnancovi opravný doklad a uviesť v potvrdení o zdaniteľných príjmoch zamestnancovi správne údaje. Ak zamestnancovi vyplynie za toto zdaňovacie obdobie podať daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie, správca dane nebude zamestnanca sankcionovať.


Ja to chápem tak, že je to iba po daňovej kontrole.
Tamila
13.02.10,18:35
Mala som z-ca, ktorému vyšla vrátka dane. Včera sme výplaty pustili. Teraz som s hrôzou zistila, že z-c mal nárok aj na zamestn.prémiu /síce v žiadosti nepožiadal-ale isto ani nevedel, že má nárok/.
Moja otázka znie - môžem to ešte upraviť a v ďalšej výplate doplatiť ZP, alebo mám urobiť opravné DP a podať na DÚ?
Hrúza-program na to neupozorní a v tom návale roboty som zvedavá, čo mi ešte "ujde" popri palci:confused:
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
drobeceva
13.02.10,18:37
Májka, Tamila - ďakujem za reakcie.
Ide mi o to, že z-c mňa požiadal, ZP si neuplatnil /ale iste to nevedel/. Ja som na to prišla. Prakticky teraz to začínam robiť, tak som myslela, že prerobím to ešte raz. V januárovej výplate som dala vrátku dane, vo februárovej doplatím tú ZP s poznámkou, že nebola uplatnená ZP. Myslíte, že to neobstojí?
Myslím, že ak by som dala z-covi, nech si podá DP, tak mi vynadá. To jedine, že urobím ja a pošlem ho, nech si podá na DÚ.
V pondelok skúsim zavolať na DÚ, čo mi povedia.
Díky Vám obidvom.:)
drobeceva
13.02.10,18:38
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
Miladka, tiež tak uvažujem.:confused:
Melnick
13.02.10,18:51
Ja osobne - možno, že sa mýlim - by som to opravila. Veď zamestnávateľ može urobiť RZD do 31. 3.
Miladka, ale Evka už RZD urobila. Takže ďalšie RZD ?
drobeceva
13.02.10,18:59
Miladka, ale Evka už RZD urobila. Takže ďalšie RZD ?
Májka, veď preto rozmýšľam nad tým, ako to opravím. Čo, keď to opravím ešte teraz za január? Prakticky bude mať vrátku dane za január a ZP vo februári. Ak urobím hlásenie, v podstate mi to sadne. Či nebude to dobre?
Uvažujem aj tak, že by som sa mohla na to vybodnúť, veď z-c si to nepožiadal, ale nedá mi to. Veď ako to môžu vedieť z-ci, keď v podstate to viem a nakoniec mi to ujde.:D:D:D
Tamila
13.02.10,19:04
Nemyslela som, aby urobila Evka ďalšie RZD, ale aby to pôvodné opravila, iba by v ďalšej mzde doplatila tú ZP. S DÚ by to nemal byť problém, pretože si rozdiel vyrovná v ďalšom mesiaci.
Melnick
13.02.10,19:15
Nesúhlasím dievčatá. Evka je povinná urobiť kópiu RZD a dať ju zam-covi, ktorý si podá DP sám.
drobeceva
13.02.10,19:20
Nesúhlasím dievčatá. Evka je povinná urobiť kópiu RZD a dať ju zam-covi, ktorý si podá DP sám.
jooooj, keby som nebola včera "pustila" výplaty, ale až v pondelok...mala by som po probléme. Bola by som dnes na to prišla a hneď všetko opravila. Už sa teším sa reakciu z-ca. /Ale ja si to preistotu v pondelok zistím a dám vedieť/. Aj tak Vám ďakujem, dievčence. Ste zlaté. A to je ešte iba začiatok...
Melnick
13.02.10,19:26
Však mu to DP aj tak vypíšeš Ty, tak čo sa má pajediť. Vari on je pán "Neomylný" ????:cool:
Tamila
13.02.10,19:58
Zaujímal by ma aj názor iných, pretože podľa § 32 odst. 3 ZDP má povinnosť podať v určitých prípadoch DP aj daňovník, ktorému zamestnávateľ vykonal RZD. Ide o tieto prípady:
- daňovník mal v zdaňovacom období príjmy len zo ZČ od viacerých zamestnávateľov a nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa
- daňovník mal v zdaňovacom období aj iné druhy príjmov podľa §6 až 8, ktoré nie sú od dane oslobodené, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie NČZD podľa § 11 odst. 9 až 11.

Nespomína sa tam iný dôvod, preto si myslím, že si to má zametnávateľ opraviť sám.
Melnick
13.02.10,20:22
Síce je to iný prípad, ale ide "údajne" o chybu účtovníčky v RZD.

http://www.porada.sk/948604-post68.html
Tara1
13.02.10,20:27
Mne to nepripadá ako chyba účtovníčky. Zamestnanec nepožiadal o ZP. Dostal RZD. O ZP požiada DÚ podaním DP.
Melnick
13.02.10,20:41
Mne to nepripadá ako chyba účtovníčky. Zamestnanec nepožiadal o ZP. Dostal RZD. O ZP požiada DÚ podaním DP.
Tara1, veď som to schválne dala do úvodzoviek.:)
Tamila
13.02.10,21:07
Síce je to iný prípad, ale ide "údajne" o chybu účtovníčky v RZD.

http://www.porada.sk/948604-post68.html


Súhlasím s tebou, toto nebola chyba účtovníčky, opravím svoj predchádzajúci príspevok. Účtovníčka chce iba pomôcť zamestnancovi. Zamestnanec môže podať DP - presne ako si uviedla - vypíše ho aj tak účtovníčka. Ale myslím si, že účtovníčka nič neporuší, ak opraví RZD, ako som spomínala.
Melnick
13.02.10,21:08
Idem si dať Kit- Kat už mi z toho š..e.
Aha:
http://www.porada.sk/472250-post10.html
Tamila
13.02.10,21:13
mimotemy Ja som na tom tak isto a to je len polovica februára:mee:
Melnick
13.02.10,21:17
mimotemy Ja som na tom tak isto a to je len polovica februára:mee:

mimotemy a to je už polovica februára ????:eek::eek::eek:
dvojča
14.02.10,14:20
Ahojte, k tomuto príspevku by som sa rada pridala, pretože ma zneistil a to som si myslela, že ovládam ZP. Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka
Iwett
14.02.10,15:28
Ahojte, k tomuto príspevku by som sa rada pridala, pretože ma zneistil a to som si myslela, že ovládam ZP. Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka
Áno môžeš ju považovať za preddavkovú. Zrážková daň podľa §43 je výnimkou.
atomika
14.02.10,18:37
Príspevok 140:
Citát:
Pôvodca textu príspevku: atomika
Neviem potom, či dosť dobre chápem. Ale uvediem príklad.
Invalidná dôchodkyňa v potvrdení má
r. 01 úhrn príjmov 3782,43
r. 02 poistné 389,87
r. 04 ČZD 3392,56
Čiže mne vychádza výpočet zam. prémie: 4025,70 - 3392,56 x 19 % = 120,29 = 120,30.

Ak by som ale rátala fiktívne plné odvody do SP, podľa usmernenia DR, tak by bol výpočet nasledovný:
poistné zo sumy 3782,43 vo výške 13,4 % = 506,85;
výpočet pre účely zam. prémie: 3782,43 - 506,85 = 3275,58;
zamestnanecká prémia: 4025,70 - 3275,58 x 19 % = 142,52 = 142,53.

Neviem, ktorý výpočet je správny.
V tomto prípade je správny výpočet 1., ale to len preto, že uhrn posudzovaných príjmov 3 782,43 € bol > alebo rovný ako 12-násovok MM (3 546 €). Ak by bol medzi 6-násobokom MM a 12 násokom MM, platí to, čo píše Janka M.



Príspevok 204:
Citát:
2, Ak má invalidný dôchodca pracujúci na TPP posudzovaný príjem vyšší ako 3546 eur tak základ dane bude taký ako mu v skutočnosti vyšiel alebo musí byť jeho hrubý príjem znížený o celé odvody teda 13,4 %? Keďže invalidní dôchodcovia majú nižšie odvody myslím že len 11,4%. Lebo pri príjme od 1773 do 3546 by mal základ dane 3072,96 čiže s 13,4% -nými odvodmi.
Invalidnému dôchodcovi sa odrátava poistné vo výške 13,4%.



Neviem, ale nebijú sa náhodou tieto dve odpovede. Už v tom začínam mať poriadny chaos.
jozka56
14.02.10,18:48
Vypisujem DP A pre dôchodcu a ZC za rok 2009. Stále mi na drsr.sk ukazuje logickú chybu a to pri zam.prémii, ktorá podľa mňa zamestnancovi nepatrí.
dôchodok: 2583,60€
ZC : 3653,18€ , odvody 487,88€, pred.daň 11,40€
Výpočtom mi vychádza nedoplatok dane 316€. Prečo mi to teda ukazuje? Alebo si to nemám všímať a DP vytlačiť?
Ľaľa
14.02.10,19:04
Ak je príjem zamestnanca 3653, poistné 487, zdaniteľný príjem 3166, nezdaniteľná suma je 1442,70 /4025,70-2583/ vypočítaná daň je 327,93, preddavok je 11,40, tak nedoplatok dane je 316,23.
V daňovom priznaní pre dôchodcu vynecháš tie riadky, ktoré sa týkajú zamestnaneckej prémie.
jozka56
14.02.10,19:11
A mne vyšla daň presne 316€.
Výpočet /2583,60+3653,18-4025,7-487,88/x 0,19 -11,40=316
Jano24
15.02.10,09:46
Chcem sa opýtať poraďakov, aká je maximálna výška zamestnaneckej prémie ak si zamestnanec sám podá daňové priznanie za rok 2009? Už som sa stretol so sumou 157,04 € aj so sumou maximálnou 181,03€.Ktorá suma je správna?
drobeceva
15.02.10,09:49
Chcem sa opýtať poraďakov, aká je maximálna výška zamestnaneckej prémie ak si zamestnanec sám podá daňové priznanie za rok 2009? Už som sa stretol so sumou 157,04 € aj so sumou maximálnou 181,03€.Ktorá suma je správna?
ZP = 19 % /4025,70€ - základ dane zo sumy 12-násobku min.mzdy/ = 181,03€
Jano24
15.02.10,09:52
Ďakujem za odpoveď. Tá druhá suma je asi na budúci rok.
Melnick
15.02.10,10:07
Ďakujem za odpoveď. Tá druhá suma je asi na budúci rok.Jano,ktorá druhá suma. O príspevok vyššie máš jasne napísané aká je maximálna suma ZP. :)
Jano24
15.02.10,12:11
Suma 157, 04€ som myslel. Neviem kde somou s tou sumou stretával, na nejakých internetových stránkach
Zuzanak1
15.02.10,13:22
Ahojte, prečítala som toho veľa, aj som v podstate našla odpovede, len si chcem overiť, či som to správne pochopila :
DP A, zamestnankyna pracovala 1-4 na PP (skončila 9.4. ale berú sa do úvahy aj mesiace, ktoré niesú celé odpracované), 4-9 bola na UP, 6-9 pracovala na dohodu, 10-12 na PP.
Takže odpracovala 6 mesiacov, a dosiahla z PP 3205,05 (HM) - 322,98 (poistné) a z Dohody HM 518,40. ZD bude 3400,47 (spočítam PP aj Dohody) - 4025,70 OP = -625,23 *19% / 12 * 6 = 59,40 má nárok na zamestnaneckú prémiu v tejto výške, lebo mala príjem medzi 1773 a 3546. Je to správny výpočet ?
Ďakujem za odpovede.
Tamila
15.02.10,13:42
Má nárok na sedem mesiacov.
Evanka
15.02.10,13:52
Vypisujem DP A pre dôchodcu a ZC za rok 2009. Stále mi na drsr.sk ukazuje logickú chybu a to pri zam.prémii, ktorá podľa mňa zamestnancovi nepatrí.
dôchodok: 2583,60€
ZC : 3653,18€ , odvody 487,88€, pred.daň 11,40€
Výpočtom mi vychádza nedoplatok dane 316€. Prečo mi to teda ukazuje? Alebo si to nemám všímať a DP vytlačiť?
Máš zaškrtnuté, že sa jedná o dôchodcu?
Nedoplatok 316 € je správny.
Evanka
15.02.10,14:10
V priebehu roka si uplatňuješ NČZD, ale keď si požiadaš o zamestnaneckú prémiu, v zúčtovaní dane si už nemôžeš dať NČZD ale iba zamestnaneckú prémiu. To platí k ročnému zúčtovaniu dane aleb k daňovému priznaniu, že nemôžeš mať súčasne aj NČZD aj ZP.
Prečítala som pozorne všetky príspevky ako aj §32 a).

Je jasné, kto má nárok na ZP, to je jednoznačne určené, aj výpočet je jasný.
Nie je mi však jasné, aký význam má veta nemôžeš dať NČD, ak z-nec zaplatil daň pri uplatnení NČD, táto sa mu vráti, teda v konečnom dôsledku ju uplatnil.

Viem, že nárok zamestnanec nemá, ak na jeho podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.

Nikde som nenašla, že by nemohol zamestnanec, že by poberanie podpory v nezamestnanosti v niektorom mesiaci bola prekážkou na uplatnenie ZP.
Je teda správne, že aj zamestnanec, ktorý poberal podporu v nezamestnanosti, može získať ZP, ak splnil ostatné podmienky, ano?
rodina1
15.02.10,14:18
Prečítala som pozorne všetky príspevky ako aj §32 a).

Je jasné, kto má nárok na ZP, to je jednoznačne určené, aj výpočet je jasný.
Nie je mi však jasné, aký význam má veta nemôžeš dať NČD, ak z-nec zaplatil daň pri uplatnení NČD, táto sa mu vráti, teda v konečnom dôsledku ju uplatnil.

Viem, že nárok zamestnanec nemá, ak na jeho podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.

Nikde som nenašla, že by nemohol zamestnanec, že by poberanie podpory v nezamestnanosti v niektorom mesiaci bola prekážkou na uplatnenie ZP.
Je teda správne, že aj zamestnanec, ktorý poberal podporu v nezamestnanosti, može získať ZP, ak splnil ostatné podmienky, ano?
Áno, aj zamestnanec, ktorý poberal podporu v nezamestnanosti, a splnil všetky podmienky má nárok na ZP (alikvótnu časť)
Evanka
15.02.10,14:22
Ďakujem za rýchlu reakciu. K tej nezdaniteľnej čiastke si sa nevyjadrila.
Ak sa nevracajú iba preplatky, kedy si FO neuplatňovala nezdaniteľnú položku, ale všetky, tak v podstate nie je pravdou, že si môže uplatniť buď ZP, alebo NČD.
O ZP som začala čítať až dnes a niektoré prípevky to tvrdia.
Tamila
15.02.10,14:44
Prečítala som pozorne všetky príspevky ako aj §32 a).

Je jasné, kto má nárok na ZP, to je jednoznačne určené, aj výpočet je jasný.
Nie je mi však jasné, aký význam má veta nemôžeš dať NČD, ak z-nec zaplatil daň pri uplatnení NČD, táto sa mu vráti, teda v konečnom dôsledku ju uplatnil.

Viem, že nárok zamestnanec nemá, ak na jeho podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.

Nikde som nenašla, že by nemohol zamestnanec, že by poberanie podpory v nezamestnanosti v niektorom mesiaci bola prekážkou na uplatnenie ZP.
Je teda správne, že aj zamestnanec, ktorý poberal podporu v nezamestnanosti, može získať ZP, ak splnil ostatné podmienky, ano?

V priebehu roka má zamestnanec NČZD, v RZD alebo v DP sa NČZD použije pri výpočte ZP.
Zuzanak1
15.02.10,14:54
Máš to správne.
Tamila si si 100% istá, lebo čím viac o tom čítam,tak začínam pochybovať, síce mi to aj v programe DP, tak višlo ale ..... už sama neviem.
Evanka
15.02.10,14:56
V priebehu roka má zamestnanec NČZD, v RZD alebo v DP sa NČZD použije pri výpočte ZP.
Ak je vrátená zaplatená daň (preddavky) a dostane aj ZP, tak som chcela iba povedať, že logicky mi vychádza, že nie je pravdou, že môže uplatniť iba jednu alternatívu. Veď v opačnom prípade by síce dostal ZP, ale daň by musel aj z toho nižšieho príjmu zaplatiť. Teda v konečnom dôsledku uplatňuje aj nezdaniteľnú položku, tak mi to logicky vychádza. A nie je pravdou, že nezdaniteľnú čiastku nemôže uplatniť, ak si uplatní ZP, ako som to čítakla v niektorých príspevkoch.
Alebo už blbnem?
ZP teda chápem ako nejakú kompenzáciu za to, že zamestnanec nevyčerpal celú nezdaniteľnú čiastku.
Evanka
15.02.10,15:12
Ahojte, prečítala som toho veľa, aj som v podstate našla odpovede, len si chcem overiť, či som to správne pochopila :
DP A, zamestnankyna pracovala 1-4 na PP (skončila 9.4. ale berú sa do úvahy aj mesiace, ktoré niesú celé odpracované), 4-9 bola na UP, 6-9 pracovala na dohodu, 10-12 na PP.
Takže odpracovala 6 mesiacov, a dosiahla z PP 3205,05 (HM) - 322,98 (poistné) a z Dohody HM 518,40. ZD bude 3400,47 (spočítam PP aj Dohody) - 4025,70 OP = -625,23 *19% / 12 * 6 = 59,40 má nárok na zamestnaneckú prémiu v tejto výške, lebo mala príjem medzi 1773 a 3546. Je to správny výpočet ?
Ďakujem za odpovede.
Zuzka neviem, či som správne pochopila, ale len v mesiacoch 1-4 poberala zamestnankyňa príjem zo závislej činnosti (okrem dohôd)? Ak áno, tak jej nárok na ZP nevznikol. Ospravedlňujem sa , prehliadla som, že posledné tri mesiace boli tiež PP. Neviem prečo som to priradila k dohode. Ale v takom prípade mi zasa vychádza pre posúdenie nároku 7 mesiacov, nie 6. Ale v tomto prípade to nič na veci nemení.
Opravujem - nárok na ZP vzniká.
blondy
15.02.10,15:28
Zuzkam neviem, či som správne pochopila, ale len v mesiacoch 1-4 poberala zamestnankyňa príjem zo závislej činnosti (okrem dohôd)? Ak áno, tak jej nárok na ZP nevznikol.

Ak zamestnanec dosiahol posudzované príjmy za kalendárny mesiac len na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, tento mesiac sa do obdobia pre vznik nároku na ZP nezapočítava.
Už to čítam tretí krát, a ja tam vidím počet mesiacov 7 (1-4 a 10-12)... teda nárok na zamestnaneckú prémiu má, a pri výpočte - krátenie - zohľadnia sa aj dohody teda mesiace 6-9 teda , spolu za 11 mesiacov , čiže zamestnanecká prémia bude 108,9€ :confused:
Evanka
15.02.10,15:54
Už to čítam tretí krát, a ja tam vidím počet mesiacov 7 (1-4 a 10-12)... teda nárok na zamestnaneckú prémiu má, a pri výpočte - krátenie - zohľadnia sa aj dohody teda mesiace 6-9 teda , spolu za 11 mesiacov , čiže zamestnanecká prémia bude 108,9€ :confused:
Máš pravdu, 10-12-som priradila k dohode. Tak to nepochopim :eek:, tiež som to čitala dvakrat. Už mám asi slabe okuliare, alebo si treba dať prestávku.
Asi ma tak vyčerpalo štúdium o zamestnaneckej prémii :mee:
Ďakujem za upozornenie. Opravím v príspevku.
Doplním, ZP mi vyšla tiež 108,90 € ako píše Blondy
atomika
15.02.10,16:36
Príspevok 140:
Citát:
Pôvodca textu príspevku: atomika
Neviem potom, či dosť dobre chápem. Ale uvediem príklad.
Invalidná dôchodkyňa v potvrdení má
r. 01 úhrn príjmov 3782,43
r. 02 poistné 389,87
r. 04 ČZD 3392,56
Čiže mne vychádza výpočet zam. prémie: 4025,70 - 3392,56 x 19 % = 120,29 = 120,30.

Ak by som ale rátala fiktívne plné odvody do SP, podľa usmernenia DR, tak by bol výpočet nasledovný:
poistné zo sumy 3782,43 vo výške 13,4 % = 506,85;
výpočet pre účely zam. prémie: 3782,43 - 506,85 = 3275,58;
zamestnanecká prémia: 4025,70 - 3275,58 x 19 % = 142,52 = 142,53.

Neviem, ktorý výpočet je správny.
V tomto prípade je správny výpočet 1., ale to len preto, že uhrn posudzovaných príjmov 3 782,43 € bol > alebo rovný ako 12-násovok MM (3 546 €). Ak by bol medzi 6-násobokom MM a 12 násokom MM, platí to, čo píše Janka M.



Príspevok 204:
Citát:
2, Ak má invalidný dôchodca pracujúci na TPP posudzovaný príjem vyšší ako 3546 eur tak základ dane bude taký ako mu v skutočnosti vyšiel alebo musí byť jeho hrubý príjem znížený o celé odvody teda 13,4 %? Keďže invalidní dôchodcovia majú nižšie odvody myslím že len 11,4%. Lebo pri príjme od 1773 do 3546 by mal základ dane 3072,96 čiže s 13,4% -nými odvodmi.
Invalidnému dôchodcovi sa odrátava poistné vo výške 13,4%.



Neviem, ale nebijú sa náhodou tieto dve odpovede. Už v tom začínam mať poriadny chaos.
Prosím, ako je to s tými nešťastníkmi invalidmi?
Llívia
15.02.10,17:24
Ak zamestnanec pracoval počas roka v dvoch firmách a bol aj nezamestnaný, pričom v jednej bol poskytnutý príspevok podľa § 50 e zákona o zamestnanosti na vytvorenie pracovného miesta, nárok na zamestnaneckú prémiu mu nevznikne vôbec, alebo sa vypočíta nejakým pomerom medzi týmito dvoma zamestnaniami? Ostatné podmienky spĺňa.
Evanka
15.02.10,17:33
Ak zamestnanec pracoval počas roka v dvoch firmách a bol aj nezamestnaný, pričom v jednej bol poskytnutý príspevok podľa § 50 e zákona o zamestnanosti na vytvorenie pracovného miesta, nárok na zamestnaneckú prémiu mu nevznikne vôbec, alebo sa vypočíta nejakým pomerom medzi týmito dvoma zamestnaniami? Ostatné podmienky spĺňa.
Nevzniká mu nárok na ZP.
Citujem zo zákona
nevzniká, ak
sú splnené všetky podmienky uvedené v písmene a), ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.122b)
Zuzanak1
15.02.10,17:44
Už to čítam tretí krát, a ja tam vidím počet mesiacov 7 (1-4 a 10-12)... teda nárok na zamestnaneckú prémiu má, a pri výpočte - krátenie - zohľadnia sa aj dohody teda mesiace 6-9 teda , spolu za 11 mesiacov , čiže zamestnanecká prémia bude 108,9€ :confused:
ďakujem blondy a evanka.
ano je to 7 mesiacov, neviem prečo som rátala 10-12 za 2 mesiace :(.
blondy a to čo si napísala, je presne to čo mi pri ďalšom študovaní zamest.prémie nesedelo, že by sa do počtu mesiacov na krátenie mali zarátať aj dohody, teda 7 mesiacov.
ďakujem veľmi pekne.
Evanka
15.02.10,17:45
Tamila
15.02.10,18:09
Je to správne 7 mesiacov, pomýlil ma prvý príspevok, posudzovala som nárok a brala som počet mesiacov ako bol uvedený. Opravujem sa.
dvojča
15.02.10,21:46
ahoj, vďaka za odpoveď, no dnes ma jedna kolegyňa zneistila, že žiadnu zrážkovú daň si nemôžem pýtať, ak si ulatňujem ZP. Prečítala som všetko možné, aj usmernenie daňového ohľadom ZP, no tam sa § 43 vzájomné vylučujú, ktoré sú to vlastne výnimky, ktoré nepatria do tej skupiny zrážkovej dane, ktorú si nemôžem oddaniť a zároveň uplatniť ZP, čítam to neustále dookola, ale vždy som na pochybách.
evina
15.02.10,22:01
ahoj, vďaka za odpoveď, no dnes ma jedna kolegyňa zneistila, že žiadnu zrážkovú daň si nemôžem pýtať, ak si ulatňujem ZP. Prečítala som všetko možné, aj usmernenie daňového ohľadom ZP, no tam sa § 43 vzájomné vylučujú, ktoré sú to vlastne výnimky, ktoré nepatria do tej skupiny zrážkovej dane, ktorú si nemôžem oddaniť a zároveň uplatniť ZP, čítam to neustále dookola, ale vždy som na pochybách.

http://m.hnonline.sk/c3-37979100-kw0000_d-poradna-zamestnanecka-premia-a-zrazkova-dan
Tamila
16.02.10,08:00
Prosím Vás, môže si zamestnanec uplatniť ZP, ak má staré tlačivo potvrdenia o príjmoch, kde nemá zakrížikované mesiace na nárok ZP? Pretože ja som si vyžiadala nové tlačivo, účtovníčka tvrdí, že nárok na Zp má aj keď to tam nemá označené krížikmi. Prosím vás o názor ako by ste to riešili vy.
Iveta Matlovičová
16.02.10,09:29
Prosím Vás, môže si zamestnanec uplatniť ZP, ak má staré tlačivo potvrdenia o príjmoch, kde nemá zakrížikované mesiace na nárok ZP? Pretože ja som si vyžiadala nové tlačivo, účtovníčka tvrdí, že nárok na Zp má aj keď to tam nemá označené krížikmi. Prosím vás o názor ako by ste to riešili vy.

trvala by som na vyžiadaní nového potvrdenia o zdaniteľnej mzde
sybila3
16.02.10,09:34
kto vypláca zamestnaneckú prémiu? zamestnávateľ?
hanelie
16.02.10,09:36
zamestnávateľ vyplatí
a " vynárokuje":) od daňového úradu, znížením zaplatenej dane zo mzdy
sybila3
16.02.10,09:44
už som dosť prečítala, ale nemám v tom jasno. Takže zamestnankyňa má min. mzdu, pracuje 7 mesiacov, mzdu mala vyššiu ako 1773, suma 2069,78. Má podpísané vyhlásenie aby si mohla uplatniť. nezd. čiatku. Ale som čítala, že bud si uplatní nezdaniteľnú čiastku, alebo zam.prémiu? Keď si ju uplatňovala tých sedem mesiacov? tak ako to je? a ako si zamestnávateľ vynárokuje od DU znížením zaplatenej dane, keď z min. mzdy sa daň neplatí? no celkom tomu nerozumiem.
Iveta Matlovičová
16.02.10,09:52
už som dosť prečítala, ale nemám v tom jasno. Takže zamestnankyňa má min. mzdu, pracuje 7 mesiacov, mzdu mala vyššiu ako 1773, suma 2069,78. Má podpísané vyhlásenie aby si mohla uplatniť. nezd. čiatku. Ale som čítala, že bud si uplatní nezdaniteľnú čiastku, alebo zam.prémiu? Keď si ju uplatňovala tých sedem mesiacov? tak ako to je? a ako si zamestnávateľ vynárokuje od DU znížením zaplatenej dane, keď z min. mzdy sa daň neplatí? no celkom tomu nerozumiem.

to, že pri uplatnení mesačnej nezd. časti základu dane jej nebol vypočítaný žiaden preddavok na daň, znamená len to, že pri vypočítaní prémie a jej priznaní sa jej nevráti žiaden preplatok na dani, pretože nemá aký
rodina1
16.02.10,09:53
už som dosť prečítala, ale nemám v tom jasno. Takže zamestnankyňa má min. mzdu, pracuje 7 mesiacov, mzdu mala vyššiu ako 1773, suma 2069,78. Má podpísané vyhlásenie aby si mohla uplatniť. nezd. čiatku. Ale som čítala, že bud si uplatní nezdaniteľnú čiastku, alebo zam.prémiu? Keď si ju uplatňovala tých sedem mesiacov? tak ako to je? a ako si zamestnávateľ vynárokuje od DU znížením zaplatenej dane, keď z min. mzdy sa daň neplatí? no celkom tomu nerozumiem.
Tá suma 2069,78 je príjem celkom, alebo je to základ dane?
Ak je to príjem celkom, tak z toho odpočítaš odvody a dostaneš základ dane. Od NZČ (4025,70) odpočítaš ten základ dane a dostaneš nejakú sumu. Z tej sumy vypočítaš 19%, vydelíš 12 a vynásobíš 7. Ale nesmieš zabudnúť, že na nárok na zamestnaneckú prémiu musí zamestnanec splniť všetky podmienky.
Zamestn. prémiu vyplatíš zamestnancovi a v Prehľade ... za I.Q 2010 - V. časť - Žiadosť na poukázanie sumy rozdielu ZP vypíšeš potrebnú sumu, a DÚ ti tú sumu vráti po odovzdaní Prehľadu.
hanelie
16.02.10,09:56
a ako si zamestnávateľ vynárokuje od DU znížením zaplatenej dane, keď z min. mzdy sa daň neplatí?
v takom prípade požiada DÚ o preplatenie
sybila3
16.02.10,09:58
je to hrubá mzda 2069,78-276,09poistné=1793,69.Keď od toho odrátam 4025,7, tak mi výde 2232,01x19%=424,08/12*7=247,38. Toto sa uplatní v prehľade za I.Q. a vyžiada si to zamestnávateľ u DU. Aj sa to nejako prejaví vo výplate, alebo ako to zaúčtovať?
Ešte by som si chcela ujasniť, takže môže mať podpísané vyhlásenie, tým si uplatňuje nezd. čiastku, tým pádom neplatí daň a môže si potom uplatniť aj zam. prémiu? potom ju uvádzam v rozčnom zúčtovaní dane? r. 9?
rodina1
16.02.10,10:06
je to hrubá mzda 2069,78-276,09poistné=1793,69.Keď od toho odrátam 4025,7, tak mi výde 2232,01x19%=424,08/12*7=247,38. Toto sa uplatní v prehľade za I.Q. a vyžiada si to zamestnávateľ u DU. Aj sa to nejako prejaví vo výplate, alebo ako to zaúčtovať?
Ešte by som si chcela ujasniť, takže môže mať podpísané vyhlásenie, tým si uplatňuje nezd. čiastku, tým pádom neplatí daň a môže si potom uplatniť aj zam. prémiu? potom ju uvádzam v rozčnom zúčtovaní dane? r. 9?
Maximálna výška zamestnaneckej prémie je 181,03 Eur. Túto prémiu vyplatíš zamestnancovi v najbližšom výplatnom termíne. V prehľade v V. časti si tú prémiu napíšeš a DÚ ti ju vráti. Áno, zamestnanec môže mať podpísané ja vyhlásenie ...
Evanka
16.02.10,10:14
Prosím Vás, môže si zamestnanec uplatniť ZP, ak má staré tlačivo potvrdenia o príjmoch, kde nemá zakrížikované mesiace na nárok ZP? Pretože ja som si vyžiadala nové tlačivo, účtovníčka tvrdí, že nárok na Zp má aj keď to tam nemá označené krížikmi. Prosím vás o názor ako by ste to riešili vy.
Účtovníčka možno tvrdí správne, že nárok má, iba ona to zle zdokladovala. Počet mesiacov, kedy z-nec dostával zdaniteľnú mzdu v PP je rozhodujúci pre nárok na ZP, preto je to údaj povinný.
sybila3
16.02.10,10:22
Maximálna výška zamestnaneckej prémie je 181,03 Eur. Túto prémiu vyplatíš zamestnancovi v najbližšom výplatnom termíne. V prehľade v V. časti si tú prémiu napíšeš a DÚ ti ju vráti. Áno, zamestnanec môže mať podpísané ja vyhlásenie ...
Do akej kolonky vo výplatnej páske uvádzam zamestnaneckú prémiu, ostatné nezdaniteľné dávky? Do akého dátumu treba vyplatiť? Ročné zúčt.dane si má zamestnanec požiadať do 15.2, dokedy som povinná vypočítať? ďakujem pekne
sybila3
16.02.10,11:03
odpovie mi niekto na predchádzajúci príspevok.
nahodila som to do účtovného programu, ale mi vyrátalo zame.pr. zo základu dane 3072,96 a prémiu 105,60, nejako mi to nesedí. Ale už som pochopila, program mi tam dal základ vypoč. z min. mzdy na celý rok, uviedla som 7 mesiacov a prémia je 105,60, dúfam, že je to dobre.
sybila3
16.02.10,11:24
ešte neviem do kedy mám povinnosť vyrátať a do ktorej kolonky vo výplate dávam, či medzi ostatné nezdan.čiastky? zamestnávateľ vyplatí a potom si vyžiada od DU, no to zas bude rečí.........
Evanka
16.02.10,11:51
Ale som čítala, že bud si uplatní nezdaniteľnú čiastku, alebo zam.prémiu? no celkom tomu nerozumiem.
sybila, úplne ťa chápem, nehľadaj v tom logiku.
Nárok na odpočítanie nezdaniteľnej položky má každý, aj ten, kto si uplatňuje ZP. Možno pod "uplatnením" iba ZP sa myslelo, že nemá nárok na vrátenie "nevyčerpanej" NČD. Ale to by nemal ani keby nepoberal ZP.
Samozrejme, vzhľadom na príjem, kedy je možný nárok na ZP je vždy daň z neho nulová a ak nejakú zaplatil, DU mu ju vráti.

Nezaťažuj sa tým. Alebo možno niekto vysvetlí logiku vety, že "si možno uplatniť ZP alebo NČD". Verím, že je to iba nepresná formulácia.
ZP je teda iba kompenzácia "nevyčerpanej" nezdaniteľnej časti. Uvidíme aké trvanie to bude mať, resp, aké zmeny ešte nás čakajú.
lubocka
16.02.10,11:57
Ak nemal v mesiaci v ktorom bol PN zdaniteľný príjem, tak sa do zamestnaneckej prémie ten mesiac nepočíta.
sybila3
16.02.10,12:14
Evanka, ďakujem veľmi pekne. Už to mám hotové, vyšlo mi dúfam, že dobre za rok 181,03 najviac, na sedem mesiacov 105,60. Dám do výplaty za február hádam do kolonky ostatné nezdan.čiastky, aj nejako účtujem? Zamestnávateľ vyplatí, požiada v štvrťročnom prehľade o vrátenie na účet a hotovo. No to uvidím, ked budem robiť prehľad.už asi moc špekulujem môže si uplatniť 4025,7 keď pracovala 7 mesicov? lebo v potvrdení o príjmoch zo záv.č. mám nezdan. č. 2348,29? Ale dúfam, že je to dobre. ˇˇdakujem
cacka
16.02.10,14:45
Dobrý deň. Niekde som zaregistrovala, že zamestnanci, na ktroých je poskytovaný prípevok na mzdy z úradu práce, nemajú nárok na ZP. Vie mi to niekto potvrdiť?
Ďakujem.
rodina1
16.02.10,15:05
Dobrý deň. Niekde som zaregistrovala, že zamestnanci, na ktroých je poskytovaný prípevok na mzdy z úradu práce, nemajú nárok na ZP. Vie mi to niekto potvrdiť?
Ďakujem.
Nárok na zamestnaneckú prémiu

- nevzniká, ak sú splnené všetky podmienky, ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok.
Toľko Ústredný portál verejnej správy.
cacka
16.02.10,15:17
Ďakujem. Aj keď podľa mňa sú týto zamestnanci znevýhodnení, keďže oni ten príspevok nedostávajú. Škoda. Ešte raz vďaka.
Zuzy
16.02.10,18:23
Ak nemal v mesiaci v ktorom bol PN zdaniteľný príjem, tak sa do zamestnaneckej prémie ten mesiac nepočíta.

Dobrý večer, to znamená, že keď je odpracovaný napr. pol mesiaca tak dostáva aj mzdu, aj náhradu príjmu za nemoc, tak sa tento mesiac ešte počíta alebo nie?
drobeceva
16.02.10,18:34
Dobrý večer, to znamená, že keď je odpracovaný napr. pol mesiaca tak dostáva aj mzdu, aj náhradu príjmu za nemoc, tak sa tento mesiac ešte počíta alebo nie?
stačí, že je zdaniteľný príjem a už sa tento mesiac ráta-takže áno
efka23
16.02.10,19:04
Prosím o kontrolu: pracovníčka pracovala do 31.8. potom UP

- HM 4248,57
poistné 567,70
CZD 3680,97
preddavky 208,14
ZP 43,67

spolu dostane 251,87 EUR
dík!
Evanka
16.02.10,19:33
Prosím o kontrolu: pracovníčka pracovala do 31.8. potom UP

- HM 4248,57
poistné 567,70
CZD 3680,97 3680,87
preddavky 208,14
ZP 43,67 43,68

spolu dostane 251,87 EUR 251,82
dík!
Mne to vyšlo takto... :eek: (červeným)
Melnick
17.02.10,00:54
Dobrý deň. Niekde som zaregistrovala, že zamestnanci, na ktroých je poskytovaný prípevok na mzdy z úradu práce, nemajú nárok na ZP. Vie mi to niekto potvrdiť?
Ďakujem.

CITUJEM ZO STANOVISKA DRSR


Ak ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom
zdaňovacom období poskytol príspevok podľa § 50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách
zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nárok
na zamestnaneckú prémiu nevzniká. Rovnako sa postupuje aj v prípade poskytnutia
príspevkov podľa § 50a a §50e uvedeného zákona, ktoré boli ustanovené po účinnosti novely
zákona o dani z príjmov č. 563/2008 Z. z.. Súbeh zamestnaneckej prémie a poskytnutia
príspevku na udržanie v zamestnaní sa vylučuje.
efka23
17.02.10,04:22
evanka ďakujem, už som asi dobre nevidela, ale poistné malo byť 567,60, čiže ČZD je správny.
Xanti
17.02.10,07:19
Má nárok na zamestnaneckú prémiu zamestnanec s minimálnym príjmom ale poberateľ vdovského dôchodku.

V zákone som nenašla túto kategoriu ludí spomenutých tak sa pre istotu pýtam.
Díky. :D
sybila3
17.02.10,07:27
e-mailom mi prišlo od verlag dashofer nejaké materiály účtovné, kde bolo písané aj o zamestnaneckej prémii a tam tiež bolo uvedené, že buď sa uplatní nezdaniteľná čiastka alebo zamestnanecká prémia. Fakt neviem.Ja už to mám všetko hotové, ale stále váham či je to dobre, ako som uviedla vyššie.
lenkage
17.02.10,07:29
Dobrý deň, už som toho toľko prečítala o zamestnaneckej prémii, ale v jednej veci aj tak nemám jasno. Všade sa píše o krátení za mesiace. Ale čo ak napr. zamestnankyňa pracovala od 01.01.09 do 15.09, od 16.09 evidovaná na úrade do 30.09. a od 01.10. ďalej pracuje v pracovnom pomere. Kráti sa zamestnanecká prémia? Ďakujem
Tamila
17.02.10,07:30
e-mailom mi prišlo od verlag dashofer nejaké materiály účtovné, kde bolo písané aj o zamestnaneckej prémii a tam tiež bolo uvedené, že buď sa uplatní nezdaniteľná čiastka alebo zamestnanecká prémia. Fakt neviem.Ja už to mám všetko hotové, ale stále váham či je to dobre, ako som uviedla vyššie.
Prečítaj si príspevok 393, tam je dobre napísané.
Tamila
17.02.10,07:31
Dobrý deň, už som toho toľko prečítala o zamestnaneckej prémii, ale v jednej veci aj tak nemám jasno. Všade sa píše o krátení za mesiace. Ale čo ak napr. zamestnankyňa pracovala od 01.01.09 do 15.09, od 16.09 evidovaná na úrade do 30.09. a od 01.10. ďalej pracuje v pracovnom pomere. Kráti sa zamestnanecká prémia? Ďakujem
Podľa môjho názoru má nárok na ZP za celých 12 mesiacov, pretože aj v septembri mala príjem. Teda mala príjem vo všetkých 12 mesiacoch.
Evanka
17.02.10,07:36
e-mailom mi prišlo od verlag dashofer nejaké materiály účtovné, kde bolo písané aj o zamestnaneckej prémii a tam tiež bolo uvedené, že buď sa uplatní nezdaniteľná čiastka alebo zamestnanecká prémia. Fakt neviem.Ja už to mám všetko hotové, ale stále váham či je to dobre, ako som uviedla vyššie.
sybila, už sa s tám netráp
Kuk sem
http://www.porada.sk/1299999-post393.html
Evanka
17.02.10,07:40
Dobrý deň, už som toho toľko prečítala o zamestnaneckej prémii, ale v jednej veci aj tak nemám jasno. Všade sa píše o krátení za mesiace. Ale čo ak napr. zamestnankyňa pracovala od 01.01.09 do 15.09, od 16.09 evidovaná na úrade do 30.09. a od 01.10. ďalej pracuje v pracovnom pomere. Kráti sa zamestnanecká prémia? Ďakujem
ZP nekrátiš. V každom mesiaci mala zdaniteľný príjem (stačí aj jeden deň).
fiesta
17.02.10,07:41
e-mailom mi prišlo od verlag dashofer nejaké materiály účtovné, kde bolo písané aj o zamestnaneckej prémii a tam tiež bolo uvedené, že buď sa uplatní nezdaniteľná čiastka alebo zamestnanecká prémia. Fakt neviem.Ja už to mám všetko hotové, ale stále váham či je to dobre, ako som uviedla vyššie.
To znamená, že si nesmieš uplatniť NČ a ZP a nesmieš ich odpočítať oboje - to iba ak robíš ručne. Inak soft ťa nepustí upatniť ich súčasne. Ale do r. 04 v ročnom zúčtovaní vždy uvádzaš NČ 4025,70 €. Do r. 07 - 3072,96€ (pri príjmoch od 1773 do 3546 €), ak je príjem vyšší uvedieš skutočný základ dane.
Tamila
17.02.10,07:46
Má nárok na zamestnaneckú prémiu zamestnanec s minimálnym príjmom ale poberateľ vdovského dôchodku.

V zákone som nenašla túto kategoriu ludí spomenutých tak sa pre istotu pýtam.
Díky. :D
V zákone sa spomína - §32 odst. 1 - že na ZP nemá nárok zamestnanec, ak na začiatku zdaň. obdobia je poberateľom starobného dôchodku, alebo predčasného dôchodku, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku. Nespomína sa tam vdovský dôchodok, teda podľa môjho názoru má nárok na ZP.
Evanka
17.02.10,07:51
To znamená, že si nesmieš uplatniť NČ a ZP a nesmieš ich odpočítať oboje - to iba ak robíš ručne. Inak soft ťa nepustí upatniť ich súčasne. Ale do r. 04 v ročnom zúčtovaní vždy uvádzaš NČ 4025,70 €. Do r. 07 - 3072,96€ (pri príjmoch od 1773 do 3546 €), ak je príjem vyšší uvedieš skutočný základ dane.
fiesta, trocha si to zjednodušila. Zákon platí rovnaký pri ručne spracovanom DP aj pri DP robenom cez SW.
Ale asi si to chcela sybile zjednodušiť, preto taká odpoveď. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Evanka
17.02.10,07:56
Má nárok na zamestnaneckú prémiu zamestnanec s minimálnym príjmom ale poberateľ vdovského dôchodku.

V zákone som nenašla túto kategoriu ludí spomenutých tak sa pre istotu pýtam.
Díky. :D
Poberanie vdovského dôchodku nie je prekážkou pre priznanie ZP.
Citujem:
Nárok na ZP má ak
6. nie je na začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia poberateľom dôchodku (§ 11 ods. 7) alebo dôchodok nebol tomuto daňovníkovi priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia
§11 ods 7
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22 ...

fiesta
17.02.10,08:00
fiesta, trocha si to zjednodušila. Zákon platí rovnaký pri ručne spracovanom DP aj pri DP robenom cez SW.
Ale asi si to chcela sybile zjednodušiť, preto taká odpoveď. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifˇ
Presne tak, "po lopate", pretože stále sa tu opakujú tie isté otázky dookola:)
Danila
17.02.10,08:41
Má nárok na zamestnaneckú prémiu zamestnanec s minimálnym príjmom ale poberateľ vdovského dôchodku.

V zákone som nenašla túto kategoriu ludí spomenutých tak sa pre istotu pýtam.
Díky. :DNa ZP nemá nárok ZC, ktorý mal v roku 2009 príjmy nižšie ako 1773 Eur.
Xanti
17.02.10,08:44
Na ZP nemá nárok ZC, ktorý mal v roku 2009 príjmy nižšie ako 1773 Eur.
Toto viem,
ale vdova pracovala za minimálnu mzdu. A trošku ma zmiatli tie dôchodky, aj ked vdovský sa tam nespomína. Takže pre istotu som sa opýtala na názor ostatných.
sybila3
17.02.10,08:47
To znamená, že si nesmieš uplatniť NČ a ZP a nesmieš ich odpočítať oboje - to iba ak robíš ručne. Inak soft ťa nepustí upatniť ich súčasne. Ale do r. 04 v ročnom zúčtovaní vždy uvádzaš NČ 4025,70 €. Do r. 07 - 3072,96€ (pri príjmoch od 1773 do 3546 €), ak je príjem vyšší uvedieš skutočný základ dane.
No v mojom prípade: HM 2068-276odvody=1792-4025(mám uplatnenú nezd.č.)=2233*0,19/12*7=248, najviac je prémia 181,03/12x7=105,60. Podľa mňa tam je uplatnená aj nezd. č. 4025,7 aj zamestnanecká prémia, alebo nie?
susann2
17.02.10,09:28
No v mojom prípade: HM 2068-276odvody=1792-4025(mám uplatnenú nezd.č.)=2233*0,19/12*7=248, najviac je prémia 181,03/12x7=105,60. Podľa mňa tam je uplatnená aj nezd. č. 4025,7 aj zamestnanecká prémia, alebo nie?
Ak je úhrn príjmov od 1773 do 3546 € na r. 7 je vždy suma 3072,96 €. Rátaš nasledovne r.04 4025,70 - r.7 3072,96=952,74 x 19 % = 181,03/12 x 7=105,60. Nemôže byť uplatnená ak ZP aj NČZD.
sybila3
17.02.10,10:07
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
fiesta
17.02.10,10:22
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
No práve preto sú dobré školenia, aby sme z toho nemali mišung. :rolleyes:
Evanka
17.02.10,10:23
takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.
sybila, napíš všetky údaje, k DP, aby sme ti to mohli odobriť, lebo píšeš útržkovite .......
fiesta
17.02.10,12:39
sybila3, skús si vyplniť jedno RZD ako som ti písala v prísp.č.412 a aj susann2 v prísp.č.420 a uvídíš že na to prídeš aj sama :)
Llívia
17.02.10,16:17
Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
ingridpa
17.02.10,18:54
Ahojte, k tomuto príspevku by som sa rada pridala, pretože ma zneistil a to som si myslela, že ovládam ZP. Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka


Ak ste boli ako člen volebnej komisie, strácate nárok na zamestnaneckú prémiu
Evanka
17.02.10,19:15
Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
Lívia súhlasím. Konateľ nemôže mať pracovnú zmluvu na "konateľstvo".
Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.
ingridpa
17.02.10,19:27
Podľa § 32a ods. 8, ak si zamestnanec uplatňuje zam. prémiu, neuplatňuje si nezd. časti podľa §11 ani na seba, na manžela (manželku) ani živ. poistenie a pod. Príloha je zo stránky rokovania.sk


Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem
Evanka
17.02.10,20:21
Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem
Má nárok na Zamestnaneckú prémiu a ak má preplatok na dani, preplatok mu bude tiež vrátený.
Llívia
17.02.10,20:33
mimotemy
Lívia súhlasím. Konateľ nemôže mať pracovnú zmluvu na "konateľstvo".
Obchodné vedenie spoločnosti nemožno uskutočňovať v právnom režime zákonníka práce, ktorý predpokladá výkon práce závislej od pokynov zamestnávateľa. Spoločnosť nie je možné považovať za zamestnávateľa konateľa pri výkone jeho funkcie.
Takže potom táto pracovná zmluva je neplatná a z odmeny konateľa nemalo byť platené žiadne poistné okrem zdravotného?
Melnick
18.02.10,01:35
Myslela som si, že už v tom mám jasno, ale zisťjem, že som opäť na začiatku. Ak je vylúčené, aby si zamestnanec uplatnil ZP aj nezdaniteľné čiastky, to znamená, že zamestnanec, ktorý mal podpísané vyhlásenie a mesačne som mu túto nezdaniteľnú čiastku uplatńovala, pričom platil aj preddavky na dan, ale v ročnom zúčtovaní mu vychádza preplatok tejto preddavkovej dane, teda že má nárok na jej vrátenie nemôže si uplatniť ZP aj keď jeho príjem bol nízky??????? to znamená , že buď mu vrátim preplatok dane alebo dostane zamestnaneckú prémiu????? Dakujem


Ingridpa pokúsim sa o chabé vysvetlenie ako celú zamestnaneckú prémiu chápem ja.

Zamestnankyňa splnila všetky podmienky na vyplatenie ZP. Mesačne mala príjem, ktorý po odpočítaní NČZD podliehal aj zdaneniu, čiže zrazila si jej určitú daň trebárs aj každý mesiac. To znamená, ak jej vyšla po uplatnení nejaká daň, že jej mesačná mzda bola vyššia ak je MM a vtedy zvolíš postup výpočtu podľa pravidla :
ZP = 19% z ( 4025,70 –ZD)

Použijem tento príklad zo stránky DRSR
pretože pri spracovaní HM 358,50 je odpočítavaná tak mesačná časť NČZD a zároveň z takejto mzdy je aj zrazená daň.

Zamestnanec dosiahne posudzované príjmy za 12 kalendárnych mesiacov (hlavný pracovný
pomer) roku 2009 v úhrnnej sume napr. 4 302 eur (358,50 x 12 = 4 302). Zamestnanec teda
dosiahne zdaniteľné príjmy vo výške 12-násobku minimálnej mzdy (3 546 eur) a viac.
Zamestnanecká prémia u zamestnanca sa vypočíta na základe ustanoveného vzorca výpočtu
nasledovne:
nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
(22,5 x 178,92 = 4 025,70) 4 025,70 €
základ dane vypočítaný ako rozdiel reálnej mzdy
(358,50 x 12 = 4 302) a poistného a príspevkov (v príklade predpokladáme, že nebude
priebežne upravované percento poistného a odvodov)

Druh poistenia Sadzby mesačná výška ročná výška
zdravotné poistenie 4,0 % 14,34
nemocenské poistenie 1,4 % 5,00
starobné poistenie 4,0 % 14,30
invalidné poistenie 3,0 % 10,70
poistenie v nezamestnanosti 1,0 % 3,50
__________________________________________________ ______
spolu 13,40 % 47,84 x 12 = 574,08 .
(4 302 – 574,08 = 3 727,92) - 3 727,92 €
––––––––––––
rozdiel (4 025,70 - 3 727,92 = 297,78) 297,78 €
Prepočet rozdielu platnou sadzbou dane:
19 % z rozdielu = 56,5782 [(297,78 x 19) : 100]
Vypočítaná suma zamestnaneckej prémie zaokrúhlená na eurocenty nahor 56,58 € bude vyplatená zamestnankyni.


Ustanovuje sa, že zamestnanecká prémia sa nezahŕňa do vlastného príjmu manžela (manželky) na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Moja vsuvka : preto pri splnení podmienok si môže manžel uplatniť NČZD aj na manželku, ktorej bola vyplatená ZP

Úpravou zákona č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa motivačný prvok zamestnaneckej prémie premietne tak, že sa tento nebude považovať za príjem na účely cit. zákona a nenastane tak pokles výšky dávky a príspevkov u zamestnaných poberateľov.


Záver : zamestnankyni bude vyplatená ZP a súčasne vrátená preddavková daň, ktorú si jej počas roka zrazila.
ewita888
18.02.10,05:30
chápem všetkému, čo tu píšete.. len nechápem jednému, čo tým ,,básnik myslel,, ked : buď ZP alebo NZD... čo by sa teda stalo v prídpade, kedy by bolo aj ZP aj NZD.. šak dopad by bol teda ten istý? či? ja neviem, či mi to už nemyslí...
alušik
18.02.10,06:17
Nemôže byť aj ZP aj NZD, pretože ak by ste uplatnila NZD, tak Váš základ dane by bol 0 a ZP by Vám potom vychádzala v plnej sume 181,03 €. (pretože sa robí rozdiel skutočného základu dane a nezdaniteľnej časti). V prípade, že tú NZD neuplatníte, bude ZP úplne iná suma, pretože tam bude úplne iný základ dane.;)
maska4
18.02.10,06:49
Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem
katka50
18.02.10,06:53
Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem
4274,66 - 570,54= 3704,12-4025,70=321,58 x0,19 % = 61,10 to je výška zamest. prémie ak spĺňa ost. podmienky.
maska4
18.02.10,07:03
Tak prečo mi napríklad v tom tlačive na portály nahadzuje 61,11 ,
zam.prémia sa zaokrúhľuje nahor.
Aj keď som to opravila na 61,10 stále vypisuje to isté...
katka50
18.02.10,07:05
Tak prečo mi napríklad v tom tlačive na portály nahadzuje 61,11 ,
zam.prémia sa zaokrúhľuje nahor.
Aj keď som to opravila na 61,10 stále vypisuje to isté...
Ale nie je dôvod - vychádza rovných 61,10€
fiesta
18.02.10,07:15
Dobré ránko poraďáci. Ak môžte , skúste mi poradiť ,čo asi počítam zle, keď vyplňujem pre známeho DP A - :
Príjem po nasčítaní §5 4274,66
poistné -570,54
ČZD : 3704,12
preddavky § 35 17,83
Chce požiadať o zamestnaneckú prémiu , ktorá vyšla 61,11 eur.
Odpracoval 12 mesiacov.
Robím tlačivo cez portál drsr.sk , stále mi vypisuje , že tam mám logické chyby. Ale kde???? Preratávam stále dokola a vychádza mi to isté. Už nemám asi vlastnú logiku.Pomôžete mi?Ďakujem

Podľa mňa to máš správne, ZP + preddavky 61,11 + 17,83 = 78,94 preplatok.
Tie logické chyby vypisuje aj mne, ale vytlačí to správne.
maska4
18.02.10,07:18
4274,66 - 570,54= 3704,12-4025,70=321,58 x0,19 % = 61,10 to je výška zamest. prémie ak spĺňa ost. podmienky.



No a keď to prepočítam na 4 desatinné miesta , tak mi vyjde 61,1002 , preto mi to zaokrúhli na 61,11 ?Neviem čo mám spraviť..:(
fiesta
18.02.10,07:20
No a keď to prepočítam na 4 desatinné miesta , tak mi vyjde 61,1002 , preto mi to zaokrúhli na 61,11 ?Neviem čo mám spraviť..:(
Je to správne, zaokrúhľuje sa na eurocent nahor.
katka50
18.02.10,07:28
Je to správne, zaokrúhľuje sa na eurocent nahor.
Ospravedlňujem sa - máš pravdu. Zamest. prémia 61,11€.
maska4
18.02.10,07:31
Takže z toho mi vyjde , že to mám ok a vo formuláry, kde mi vyhadzuje, že mám logické chyby, nemám hladať logiku...
Ďakujem Vám ešte raz.Príjemný deň.
čarodejka
18.02.10,07:51
Ešte tu mám ďalší prípad: ak zamestnanec v júni bol PN a nezarobil nič, len zamestnávateľ mu vyplatil náhradu tak tento mesiac sa započítava so zamestna. prémie?? zamestnanec je zamestnaný celý rok.
ďakujem
mirka06121985
18.02.10,08:06
Ešte tu mám ďalší prípad: ak zamestnanec v júni bol PN a nezarobil nič, len zamestnávateľ mu vyplatil náhradu tak tento mesiac sa započítava so zamestna. prémie?? zamestnanec je zamestnaný celý rok.
ďakujem
náhrada príjmu sa nerata do hrubeho prijmu, takze by sa mu to ani nemalo zapocitavat do zamestnaneckej premie.
mirka06121985
18.02.10,08:11
Tiež mám jednu otázočku:
Ak som spravne pochopila a dobre mi poradil vo firme odkiaľ máme program: ak si zamestnanec uplatní zamestnaneckú prémiu, nebude si uplatňovať nezdaniteľnú časť na seba, manželku, živ. sporenie, dôch. a účelové poistenie... to znamená, že na potvrdení o ročnom zúčtovaní dane, ak si teda uplatní zamestnaneckú prémiu, bude celý bod 04 (Nezdaniteľné časti základu dane) prázdny.
čarodejka
18.02.10,08:12
tak ak to chápem správne kedže mu vychádza zamestnanec. prémia tak ju vypočítam z 11 mesiacov, tak??
Tamila
18.02.10,08:15
Tiež mám jednu otázočku:
Ak som spravne pochopila a dobre mi poradil vo firme odkiaľ máme program: ak si zamestnanec uplatní zamestnaneckú prémiu, nebude si uplatňovať nezdaniteľnú časť na seba, manželku, živ. sporenie, dôch. a účelové poistenie... to znamená, že na potvrdení o ročnom zúčtovaní dane, ak si teda uplatní zamestnaneckú prémiu, bude celý bod 04 (Nezdaniteľné časti základu dane) prázdny.
Áno, ak si z-c uplatní ZP, už si nemôže uplatniť iné nezdaniteľné časti (veď by mu ani nemohli nijaké vyjsť).
fiesta
18.02.10,08:19
tak ak to chápem správne kedže mu vychádza zamestnanec. prémia tak ju vypočítam z 11 mesiacov, tak??
Zamestnancovi, ktorý poberal posudzované príjmy v zdaň. období menej ako 12 mesiacov a sú splnené všetky ustanovené podmienky, vzniká nárok na pomernú časť ZP za každý kalendýrny mesiac, za ktorý poberal tieto príjmy. V tom prípade ak bol celý mesiac PN a nema posudzované príjmy (čo náhrada mzdy nie je) tak za te mesiac nemá nárok na ZP. V tvojom prípade bude mať nárok za 11 mesiacov.
čarodejka
18.02.10,08:22
ďakujem, ďakujem.... ja si ozaj neviem predstaviť, čo by som robila ak by táto porada neexistovala, ste všetci zlatíííí..
fiesta
18.02.10,08:28
Tiež mám jednu otázočku:
Ak som spravne pochopila a dobre mi poradil vo firme odkiaľ máme program: ak si zamestnanec uplatní zamestnaneckú prémiu, nebude si uplatňovať nezdaniteľnú časť na seba, manželku, živ. sporenie, dôch. a účelové poistenie... to znamená, že na potvrdení o ročnom zúčtovaní dane, ak si teda uplatní zamestnaneckú prémiu, bude celý bod 04 (Nezdaniteľné časti základu dane) prázdny.
Do riadku 04 uvedieš NČZD 4025,70 €, ale na riadok 07 uvedieš buď skutočný ZD alebo sumu 3072,96, to podľa toho aký mal úhr príjmov.
Zuzanak1
18.02.10,09:14
Ahojte,
vyplňam DP A v Alfe a ak na r.37 neuvediem NP 4025,70, tak potom mi nedovolí - nevypočíta ZP na r.45c. Môže tam tá NP byť uvedená ?
fiesta
18.02.10,09:21
Ahojte,
vyplňam DP A v Alfe a ak na r.37 neuvediem NP 4025,70, tak potom mi nedovolí - nevypočíta ZP na r.45c. Môže tam tá NP byť uvedená ?
Áno, NČZD 4025,70 € uvádzaš na r. 37
Zuzanak1
18.02.10,09:31
ďakujem.
atomika
18.02.10,11:53
Skúsim ešte raz:
mám invalidného dôchodcu na skrátený úväzok.

r. 01 úhrn príjmov 3782,43
r. 02 poistné 389,87
r. 04 ČZD 3392,56
Čiže mne vychádza výpočet zam. prémie: 4025,70 - 3392,56 x 19 % = 120,29 = 120,30.

Takto? Alebo vypočítať poistné vo výške 13,4% a to odrátať?
Prosím. Nemáte niekto takýto prípad?
Pýtam sa preto na vaše konkrétne skúsenosti, pretože sa tu vyskytujú dvojaké vysvetlenia k tejto situácii.
lefa
18.02.10,11:53
Dobry den,
prosim o potvrdenie, vyvratenie, alebo poradenie.

1. Zamestnanec je poberatel invalidneho dôchodku.Splna podmienku na uplatnenie ZP. Ale ide si uplatnit NcZD zo zivotnej poistky.Preto nema narok na ZP. Spravne?
2. Zamestnanec splna narok na ZP, ale ide si uplatnit NcZD na manzela.
Taktiez podla mna nema narok na ZP. Spravne?

Ak spravne uvazujem, mozem pri vypocte rocneho zuctovania neuplatnit horeuvedene NcZD, ak by sa im viac oplatil vypocet pre ZP?

Vdaka,pekny den.
fiesta
18.02.10,12:22
Dobry den,
prosim o potvrdenie, vyvratenie, alebo poradenie.

1. Zamestnanec je poberatel invalidneho dôchodku.Splna podmienku na uplatnenie ZP. Ale ide si uplatnit NcZD zo zivotnej poistky.Preto nema narok na ZP. Spravne?
2. Zamestnanec splna narok na ZP, ale ide si uplatnit NcZD na manzela.
Taktiez podla mna nema narok na ZP. Spravne?

Ak spravne uvazujem, mozem pri vypocte rocneho zuctovania neuplatnit horeuvedene NcZD, ak by sa im viac oplatil vypocet pre ZP?

Vdaka,pekny den.
Uvažuješ správne, ak uplatňuješ ZP, tak ostatné NČ už neuplatňuješ
Evanka
18.02.10,12:39
Tak prečo mi napríklad v tom tlačive na portály nahadzuje 61,11 ,
zam.prémia sa zaokrúhľuje nahor.
Aj keď som to opravila na 61,10 stále vypisuje to isté...
ZP vychádza 61,1002 €. Pozaokruhlení nahor je to 61,11 €. Výpočet je správny.
rodina1
18.02.10,13:16
Skúsim ešte raz:
mám invalidného dôchodcu na skrátený úväzok.

r. 01 úhrn príjmov 3782,43
r. 02 poistné 389,87
r. 04 ČZD 3392,56
Čiže mne vychádza výpočet zam. prémie: 4025,70 - 3392,56 x 19 % = 120,29 = 120,30.

Takto? Alebo vypočítať poistné vo výške 13,4% a to odrátať?
Prosím. Nemáte niekto takýto prípad?
Pýtam sa preto na vaše konkrétne skúsenosti, pretože sa tu vyskytujú dvojaké vysvetlenia k tejto situácii.
Ty poistné nevypočítavaš. Vychádzaš z Potvrdenia o príjme, kde sú odvody uvedené. Ak teda zamestnanec, v tvojom prípade, odpracoval celý rok, má nárok na zamestnaneckú prémiu vo výške ako si už uviedla, teda 120,30.
rennka
18.02.10,13:36
Nárok vzniká pri základe dane (t.j. hrubá mzda - poistné) do výšky 4025,70 €

Takze, ked ma zamestnanec CZD vyssi ako 4025,70 nema narok na ZP. Pochopila som to spravne?
sybila3
18.02.10,17:44
sybila, napíš všetky údaje, k DP, aby sme ti to mohli odobriť, lebo píšeš útržkovite .......
Takže takto: pracovala od júna, mala MM 295,5, kde mala podpísané vyhlásenie, takže som jej uplatňovala nezdan.č., preto daň bola nula.
Takže hrubá mzda 2069,78-276,09(poistné)=1793,69.
Stále nerozumiem tomu, že keď som jej uplatňovala mesačne nezdan.č., či môžem potom vyrátať zamestnaneckú prémiu.
takže mi v RZD vyšlo riadok 4a=4025,70, r. 07 -základ dane na upl.zam.pr.= 3072,96, r.8 - počet mesiacov = 7, r. 9 ZP= 105,60. Takto mi to urobil soft. Už sa tu viackrát písalo, že bud sa uplatní nezd.č. alebo ZP. A nerozumiem tomu, či jej potom mesačne môžem uplatňovať nezd.č. alebo to s tým nemá nič spoločné? ďakujem pekne
alušik
18.02.10,17:55
Takže takto: pracovala od júna, mala MM 295,5, kde mala podpísané vyhlásenie, takže som jej uplatňovala nezdan.č., preto daň bola nula.
Takže hrubá mzda 2069,78-276,09(poistné)=1793,69.
Stále nerozumiem tomu, že keď som jej uplatňovala mesačne nezdan.č., či môžem potom vyrátať zamestnaneckú prémiu. Áno, môžete.
takže mi v RZD vyšlo riadok 4a=4025,70, r. 07 -základ dane na upl.zam.pr.= 3072,96, r.8 - počet mesiacov = 7, r. 9 ZP= 105,60. Takto mi to urobil soft. Už sa tu viackrát písalo, že bud sa uplatní nezd.č. alebo ZP. A nerozumiem tomu, či jej potom mesačne môžem uplatňovať nezd.č. alebo to s tým nemá nič spoločné? ďakujem pekne
Áno, to čo robíte mesačne v mzdách predsa nie je definitívne. Definitívne je až to, čo si uplatní, či neuplatní v daňovom priznaní (ročnom zúčtovaní dane). ;)
Ešte doplním - to, čo Vám vypočítal softvér, je správne.
sybila3
18.02.10,18:17
ďakujem pekne, lebo čím viac o tom čítam, tým mi to bolo menej jasné, nebolo mi jasné, keď mesačne uplatní NČD, či potom môže mať zamestnaneckú prémiu. ď
invest
18.02.10,18:20
Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?
drobeceva
18.02.10,18:20
Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?
Jedno druhé nevylučuje.
invest
18.02.10,18:50
Jedno druhé nevylučuje.
Ďakujem
Melnick
18.02.10,23:23
ďakujem pekne, lebo čím viac o tom čítam, tým mi to bolo menej jasné, nebolo mi jasné, keď mesačne uplatní NČD, či potom môže mať zamestnaneckú prémiu. ď


takže tých 105,60 je dobre? Aj tak nejako tomu nerozumiem, veď keď od 3072 odrátam 4025, to znamená, že nemá uplatnené? A keď každý mesiac vyrátam výplatu z min. mzdy, tak nezd. čiastka sa mi v programe automaticky odrátava od mzdy, tým pádom neplatí daň, tak už mám v tom mišung.


Ak má nárok zamestnanec na zamestnaneckú prémiu, vyšlo mi v DP aj preplatok dane. má nárok aj na vyplatenie preplatku, alebo len na ZP?


http://www.porada.sk/1302477-post431.html


Tak sa mi zdá dievčatá, že sa vo vysvetľovaní ani netreba moc snažiť. A práve aj kvoli Tebe sybila som si dala tú námahu, lebo s časom som veľmi "natenko".:o
sybila3
19.02.10,08:01
ja som to čítala, len stále mi nebolo jasné, že si môže ulatniť buď NČD alebo zamestnaneckú prémiu.
práve som zistila, že do hrubého príjmu som zabudla pripočítať z potvrdenia od predch.zam. sumu , ale keď som prepočítala bolo to len 550 eur, tak výsledná suma zamestnaneckej prémie sa mi nezmenila. ďakujem
mondes
19.02.10,08:14
Nárok na zamestnaneckú prémiu má len daňovník, ktorý poberal príjem len zo závislej činnosti? Ak mal počas roka čo i len mesiac živnosť (december), ale nemal z nej žiadny príjem, nemá nárok na zamestnaneckú prémiu? Vďaka.
Tamila
19.02.10,08:16
Nárok na zamestnaneckú prémiu má len daňovník, ktorý poberal príjem len zo závislej činnosti? Ak mal počas roka čo i len mesiac živnosť (december), nemá nárok na zamestnaneckú prémiu? Vďaka.
Ak bo SZČO, nemá nárok na ZP.
sybila3
19.02.10,08:30
ja som to čítala, len stále mi nebolo jasné, že si môže ulatniť buď NČD alebo zamestnaneckú prémiu.
práve som zistila, že do hrubého príjmu som zabudla pripočítať z potvrdenia od predch.zam. sumu , ale keď som prepočítala bolo to len 550 eur, tak výsledná suma zamestnaneckej prémie sa mi nezmenila. ďakujem
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
erve
19.02.10,08:46
Konateľ firmy je zamestnaný na základe pracovnej zmluvy, v ktorej má ako druh vykonávanej práce uvedené: konateľ. Je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) ZDP - pracovnoprávny vzťah, alebo je to príjem podľa § 5 ods. 1 písm. b) ZDP - príjmy za prácu konateľov s.r.o.? Myslím si, že je to podľa písm. b), že nie je dôležité, na základe čoho má príjem ako konateľ, podstatné je, že má ten príjem z titulu konateľa, a teda nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.

Ďakujem za radu.
Xanti
19.02.10,09:00
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
Si si istá, že zarobila za 5 mesiacov len 550 eur? To je 110 mesačne. Alebo bola na PN?

A dalšia vec, prečo pri výpočte
2619,78 - 276,09 to zrátavaš ked tam píšeš odrátavanie... teda podla matiky suma 2343,69 €
atomika
19.02.10,09:53
Ty poistné nevypočítavaš. Vychádzaš z Potvrdenia o príjme, kde sú odvody uvedené. Ak teda zamestnanec, v tvojom prípade, odpracoval celý rok, má nárok na zamestnaneckú prémiu vo výške ako si už uviedla, teda 120,30.


Pekne ďakujem a prajem všetkým príjemný víkend.
blondy
19.02.10,10:16
Ak bo SZČO, nemá nárok na ZP.
on síce bol SZČO, ale nemal príjmy z podnikania, tak nárok na zamestnaneckú prémiu stále má, pokiaľ splnil ostatné podmienky
to že bol SZČO nevylučuje ešte nárok na ZP, to neznamená že mal aj príjmy zo živnosti
Tamila
19.02.10,10:32
on síce bol SZČO, ale nemal príjmy z podnikania, tak nárok na zamestnaneckú prémiu stále má, pokiaľ splnil ostatné podmienky
to že bol SZČO nevylučuje ešte nárok na ZP, to neznamená že mal aj príjmy zo živnosti
Súhlasím, ak nemal príjem z podnikania a bol SZČO, nárok na ZP má. V pôvodnom príspevku nebolo napísané, že príjem nemá.
Evanka
19.02.10,10:39
Takže takto: pracovala od júna, mala MM 295,5, kde mala podpísané vyhlásenie, takže som jej uplatňovala nezdan.č., preto daň bola nula.
Takže hrubá mzda 2069,78-276,09(poistné)=1793,69.
Stále nerozumiem tomu, že keď som jej uplatňovala mesačne nezdan.č., či môžem potom vyrátať zamestnaneckú prémiu. Môžeš.
takže mi v RZD vyšlo riadok 4a=4025,70, r. 07 -základ dane na upl.zam.pr.= 3072,96, r.8 - počet mesiacov = 7, r. 9 ZP= 105,60. Takto mi to urobil soft. Už sa tu viackrát písalo, že bud sa uplatní nezd.č. alebo ZP. A nerozumiem tomu, či jej potom mesačne môžem uplatňovať nezd.č. alebo to s tým nemá nič spoločné? ďakujem pekne
Máš to vypočítané správne. Dobrý soft
čarodejka
19.02.10,11:08
a čo s tým ak mal niekto aj zrážkovú daň na základe dohody ?
má nárok na zamest. prémiu ak mu vychádza?? lebo v tomto prípade jej vychádza aj vrátenie dane..
Evanka
19.02.10,11:33
opravujem, po pripočítaní sumy 550eur z predch. zamestnania prvých 5 mesiacov r. 2009+2619,78-276,09=2893,69-4025,7=1132,01x0,19=215,08, ale najvyššia prémia môže byť 181,03, podľa tohoto odrobila 12 mesiacov síce u dvoch zamestnávateľov. ??? dúfam, že som to dobre pochoopila. ďakujem za pomoc
sybila,
Z jedného zamestnania bol príjem 2069,78 €
Z druhého 550 €. Spolu je to 2619,78 €
Poistne 276,09 €
Po odpočítaní poistného je to 2343,69 €
Teda suma je medzi 1773 € a 3546 €

Podľa ZDP §32 a
Ak zamestnanec za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahol posudzované príjmy v úhrnnej sume aspoň 6-násobku minimálnej mzdy (1773 €) a nižšej ako 12-násobok minimálnej mzdy (3546), zamestnaneckou prémiou je suma vypočítaná percentuálnou sadzbou dane podľa § 15 (19%) z rozdielu sumy nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) 4025,70 a základom dane vypočítaným podľa § 5 ods. 8 (zdaniteľné príjmy po odpočítaní poistného) zo sumy 12-násobku minimálnej mzdy (3546) To je 3072,96

Preto je výpočet nasledovný
(4025,7-3072,96)*19% = 181,0260 €
Po zaokruhlení na eurocenty nahor je to 181,03 €
Evanka
19.02.10,11:48
a čo s tým ak mal niekto aj zrážkovú daň na základe dohody ?
má nárok na zamest. prémiu ak mu vychádza?? lebo v tomto prípade jej vychádza aj vrátenie dane..
Nesmie si uplatniť postup podľa § 43 ods. 7 pri príjmoch, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, okrem príjmov uvedených v § 43 ods. 3 písm. j),

43
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 165, 97 eura a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § http://www.porada.sk/ /> daňový bonus podľa § 33,


čarodejka
19.02.10,11:53
Evanka, ja to tak, že ak mala úhrn § 43 ods. 3 písm. j) a l) 120,40 a zráž. daň 22,87 tak sa jej daň vráti a má aj ZP.

Po spočítaní všetkých úhrnov je suma 2.502.13, čzd 2.205,05 a zr. daň 22,87....

Ak nie, idem domov a už to nikdy tu nechcem vidieť....

neviem ako vy ale mne už z toho všetkého mrndolíííí....
Evanka
19.02.10,14:02
Evanka, ja to tak, že ak mala úhrn § 43 ods. 3 písm. j) a l) 120,40 a zráž. daň 22,87 tak sa jej daň vráti a má aj ZP.

Po spočítaní všetkých úhrnov je suma 2.502.13, čzd 2.205,05 a zr. daň 22,87....

Ak nie, idem domov a už to nikdy tu nechcem vidieť....

neviem ako vy ale mne už z toho všetkého mrndolíííí....

Veď som ti to presne napísala v pedchádzajúcom príspevku.
Tak stručnejšie:
Ak je zdaniteľný príjem zo závislej činnosti zrazený zrážkovou daňou podľa §43 ods 3 písm j), nestráca nárok na ZP (§32a ods 3) a na základe §43 ods 7 môže túto daň považovať za preddavkovú a DU mu ju vráti.
JanaS.
19.02.10,19:40
Ahojte poradáci,

možno to tu bolo spomenuté, čítala som vela ale chcem sa Vás spýtať uistiť sa.
1. robím danové priznanie jednej pani, má príjem z pracovného pomeru od 5-12 mesiaca zhruba 2900(odpočítané už poistné) eur a vyšla jej tam aj daň cca vo výške 39 eru, mala popri tom dohodu kde jej dan vyšla okolo 56 eur, a ide si uplatniť DB na dieťa za 1-4 mesiac. má nárok na ZP? alebo príjem z dohody jej nemôžem zarátať do príjmov a nemôže si ani uplatniť z neho daň zrážkou? čo všetko si môže uplatniť aby získala ZP?

2.a jedna má minimálnu mzdu za celý rok 2009 , popri tom mala 2 mesiace dohodu, musím tu dohodu dať prec z danového priznania až vtedy ma narok na ZP? alebo tu dohodu jej môžem zaratať do príjmu a aj uplatniť ZP?

Dakujem
zuzana164
20.02.10,13:08
Ahojte,
nebolo by jednoduchšie pri tých výpočtoch ZP nahádzať všetky údaje z potvrdenia o prijme FO na stránke DRSR do tlačiva a tam po kliknutí vyhodí sumu ZP? teda ja to tak robím lebo radšej urobím všetkým 11tim zamestnancom DP typu A (pričom samozrejme zistím či majú nárok na ZP) než by som sa mala babrať s RZD a počítať to ručne... vidí v tom niekto problém že si to riešim takto? (Inač ani 1 zamestnanec nepožiadal o RZD ale to preto že sú to jednoduchí ľudia a nevedia čo sa deje, nechávajú to na mňa ako na účtovníčku... tak im robím DP A)
1, Teda dúfam že zohľadňuje tlačivo na DRSR základ dane či je medzi 1773 € a 3546 € alebo viac ako 3546 €... potom si to vypočíta po svojom a keď budem podávať DP a nemôže mi nikto nič nie?
2, Neviem si poradiť s tým invalidom: úhrn príjmov 3798,42 – poistné 431,63 (udane na potvrdení ) alebo 13,4%? Ak 13,4% tak na základe čoho ja doplním do DP sumu 13,4% keď na potvrdení je vypočítané poistné už raz dane...? dočítala som sa tu že to záleží od toho príjmu ale sú tu 2 rôzne názory čí nechať poistné aké je na potvrdení alebo vypočítať svoje 13,4%
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne
VERONIKA6
20.02.10,14:55
Ahojte,
nebolo by jednoduchšie pri tých výpočtoch ZP nahádzať všetky údaje z potvrdenia o prijme FO na stránke DRSR do tlačiva a tam po kliknutí vyhodí sumu ZP? teda ja to tak robím lebo radšej urobím všetkým 11tim zamestnancom DP typu A (pričom samozrejme zistím či majú nárok na ZP) než by som sa mala babrať s RZD a počítať to ručne... vidí v tom niekto problém že si to riešim takto? (Inač ani 1 zamestnanec nepožiadal o RZD ale to preto že sú to jednoduchí ľudia a nevedia čo sa deje, nechávajú to na mňa ako na účtovníčku... tak im robím DP A)
1, Teda dúfam že zohľadňuje tlačivo na DRSR základ dane či je medzi 1773 € a 3546 € alebo viac ako 3546 €... potom si to vypočíta po svojom a keď budem podávať DP a nemôže mi nikto nič nie?
2, Neviem si poradiť s tým invalidom: úhrn príjmov 3798,42 – poistné 431,63 (udane na potvrdení ) alebo 13,4%? Ak 13,4% tak na základe čoho ja doplním do DP sumu 13,4% keď na potvrdení je vypočítané poistné už raz dane...? dočítala som sa tu že to záleží od toho príjmu ale sú tu 2 rôzne názory čí nechať poistné aké je na potvrdení alebo vypočítať svoje 13,4%
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne
Myslím si, že každá mzdová účtovníčka dá zamestnancom žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane. My vieme čo treba ale tí ľudia sa zaoberajú úplne niečim iným.
K bodu 2 - poistné už nemeň, predsa to, čo máš na potvrdení, majú zamestnanci odvedené. U invalidného dochodcu nemáš 13,4% preto, lebo platí nižší odvod na zdravotné poistenie.
K bodu 3 - konateľ nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
mondes
20.02.10,15:11
Súhlasím, ak nemal príjem z podnikania a bol SZČO, nárok na ZP má. V pôvodnom príspevku nebolo napísané, že príjem nemá.

Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Iwett
20.02.10,15:20
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Ak mal v roku 2009 živnosť, tak nemá nárok na ZP
Evanka
20.02.10,15:24
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne


K bodu 3 - konateľ nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
Prečo myslíš, že nemá nárok?
mondes
20.02.10,15:46
Ak mal v roku 2009 živnosť, tak nemá nárok na ZP


Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.
Iwett
20.02.10,15:52
Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.
Ej, ak som nesprávne odpovedala, tak sa ospravedlňujem. Ale podľa môjho názoru, keď bol zamestnanec aj SZČO, mal pridelené DIČ, ak podá DP, tak B. A v B-čku sa o ZP nehovorí. Vychádzam z toho.
Ale prečítala som si aj ja rôzne príspevky, v ktorých sa hovorilo, že to tak nieje, tak počkaj, či sa vyjadrí niekto skúsenejší.
katjab
20.02.10,15:56
Ak v roku 2009 mal živnosť, ale príjem zo živnosti nemal vyplatený, nárok na ZP má.
Evanka
20.02.10,15:57
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Robí jednoduché účtovníctvo a príjem bude figurovať až v DP za rok 2010?

Asi už nie si prihlásená, tak skúsim doplniť odpoveď. Predpokladám teda, že účtuje v jednoduchom účtovníctve. Vtedy zahrnie príjem až do roku 2010.

Ak vznikne daňovníkovi povinnosť zahrnúť príjem z podnikania až do DP v roku 2010, teda v roku 2009 nemá z podnikania žiaden príjem a nie je povinný podať DP ako SZČO (nemal stratu), môže požiadať aj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Ak tento príjem bude až príjmom roku 2010, nestráca v roku 2009z titulu že je SZČO nárok na zamestnaneckú prémiu.
HankaS
20.02.10,17:24
V niektorých príspevkoch sa píše že ak pracovník nastúpi na PN napr. 14.10 a ukončí PN 15.11 tak nárok za ZP sa kráti na 10 mesiacov. Za 10 a 11 mesiac sa nedá prémia. Ja si myslím , že ZP je za 12 mesiacov. Veď v mesiaci 10 a 11/09 mal ešte za pol mesiaca vyplatený príjem. Čo vy na to?
Tamila
20.02.10,17:36
V niektorých príspevkoch sa píše že ak pracovník nastúpi na PN napr. 14.10 a ukončí PN 15.11 tak nárok za ZP sa kráti na 10 mesiacov. Za 10 a 11 mesiac sa nedá prémia. Ja si myslím , že ZP je za 12 mesiacov. Veď v mesiaci 10 a 11/09 mal ešte za pol mesiaca vyplatený príjem. Čo vy na to?
V tomto prípade je nárok na ZP aj v októbri aj v novembri, takže sa nekráti, ale zostáva 12 mesiacov.
Evanka
20.02.10,17:58
Doplním: stačí mať príjem z hlavného pracovného pomeru čo i za jeden deň v mesiaci a ten mesiac sa do výpočtu ZP uvažuje ( ZP sa nekráti)
katjab
20.02.10,18:22
Výsluchový dôchodca pracujúci na Pracovnú zmluvu v mesiacoch 5-11, nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku ani na zamestnaneckú prémiu. Má nárok na nezdaniteľnú čiastku manželky /rozdielu/?
Iwett
20.02.10,18:29
Výsluchový dôchodca pracujúci na Pracovnú zmluvu v mesiacoch 5-11, nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku ani na zamestnaneckú prémiu. Má nárok na nezdaniteľnú čiastku manželky /rozdielu/?
Nárok na NČZD na manželku má.
Melnick
20.02.10,18:41
Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.

A tí, ktorí odpovedali, že pri nulovom príjme zo živnosti má nárok na ZP, mali 100% pravdu .:)
Melnick
20.02.10,19:10
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.

Jednoduché účtovníctvo je založené na hotovostnom princípe, tzn. že jednotlivé účtovné prípady budú zaúčtované v peňažnom denníku v okamihu, keď dôjde k hotovostnej (finančnej) operácií (t.j. k úhrade alebo k príjmu). Keďže v roku 2009 k takejto operácii nedošlo, jeho príjem z podnikania = nula = Nárok na ZP vzniká.
Samozrejme za predpokladu, že nevykázal z podnikania stratu.
mondes
20.02.10,19:56
A tí, ktorí odpovedali, že pri nulovom príjme zo živnosti má nárok na ZP, mali 100% pravdu .:)

Takže v takom prípade mu urobím DP typ A a čo sa týka živnosti, priložím čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Uvažujem správne?
Evanka
20.02.10,20:09
Takže v takom prípade mu urobím DP typ A a čo sa týka živnosti, priložím čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Uvažujem správne?
Písala som reakciu na tvoju otázku už v príspevku 491. Škoda, že to dôsledne nečítate.:mee:
Myslím, že je možné aj také riešenie. Pretože ako SZČo nemá povinnosť podávať pri nulovom príjme, ak nemá stratu, daňové priznanie.