Karolina06
20.08.09,10:19
Dobrý deň, potrebovala by som poradit ako anjlepšie a najvýhodnešie by som mohla previesť vlastníctvo pozemku zo starého otcana mna (vnučku),prípadne ak máte k dispozícii vzor zmluvy. A tiež som sa chela spýtat aký je vlastne pri tom postu a čo je potrebné na zmenu, ak je pozemok označený ako orná pôda a ja by som rada na nom postavila dom. Ďakujem :confused:
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,08:36
kúpnou zmluvou - najlepšie (môže byť aj za 1 €)

CIMOM
ivka70
20.08.09,08:58
Alebo darovacou zmluvou.
Stina
20.08.09,09:05
kúpnou zmluvou - najlepšie (môže byť aj za 1 €)

CIMOM

Som za kúpnu zmluvu (hoc aj za minimálnu kúpnu cenu). Kúpna zmluva nie je napadnuteľná.
Naopak Darovaciu zmluvu by mohli ďalší prípadní dediči napadnúť.
ivka70
20.08.09,09:12
Som za kúpnu zmluvu (hoc aj za minimálnu kúpnu cenu). Kúpna zmluva nie je napadnuteľná.
Naopak Darovaciu zmluvu by mohli ďalší prípadní dediči napadnúť.

Napadnut darovaciu zmluvu moze len darca, aj to len zo zakonnych dovodov.
Vnucka nie je priamy dedic, takze ani pri dedeni sa tento dar nemoze odpocitat z "jej" dedickeho podielu ako by to mohlo byt u syna alebo dcery.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,09:52
darovacia zmluva nie je napadnutelna. neviem odkial sa tento mytus traduje ale je to nepravda.

kupna zmluva za 1eur je este viac napadnutelna ako darovacia.

Pri kúpnej zmluve "doložkou" o porozumení, slobodnej vôli a jej podpísaní bez nátlaku nemôže byť prakticky nič napadnuteľné. Je moja slobodná vôľ, či to predám za 1 alebo 1 mil €. Keď sa dohodneme tak nie je o čom.

____________________________________

K darovacej zmluve a jej nenapadnuteľnosti uvádzam výňatok z Občianskeho zákonníka - 40/1964 Zb.


§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


CIMOM
pavol.za
20.08.09,16:27
darovacia zmluva nie je napadnutelna. neviem odkial sa tento mytus traduje ale je to nepravda.

kupna zmluva za 1eur je este viac napadnutelna ako darovacia.

Vyskytujú sa v živote aj také prípady, že obdarovaný sa k darcovi nespráva tak, ako to vyžadujú dobré mravy. V takýchto prípadoch sa môže darca domáhať vrátenia daru. Dôvodom takéhoto postupu je, že obdarovaný sa správa, tak že hrubo porušuje dobré mravy.

http://www.forumseniorov.sk/pravnikradi.htm
sarasara
20.08.09,16:58
Preveď si pozemok do svojho vlastníctva zmluvou darovacou alebo kúpnou a potom si môžeš vyňať pôdu z ornej na stavebný pozemok.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,18:39
doložka o porozumení je:
1) vtip
2) zbytočná
3) je ju možné uviesť aj do darovacej zmluvy

darovacia zmluva - §630 - naplniť slová "hrubo porušuje dobré mravy" je dosť obtiažne, prakticky nemožné.

keby som chcel napadnúť kúpnu zmluvu tak by som tvrdil to, že ak niekto predal dom ktorý má cenu niekoľko miliónov eur za 1 euro tak nemohol byť pri zmysloch a musel konať v duševnej poruche:D. a preto je zmluva neplatná.

Niekedy je ťažko cez písanie reagovať, ale v tomto prípade musím.
Slovo doložka som dal do úvodzoviek, ty si ich vynechal. Myslel som tým klasickú formulu na konci zmluvy, ktorá má svoj význam.

Môj príspevok nebol vtip, neviem či bol zbytočný a s tým, že "doložka" sa môže dať aj do darovacej zmluvy sa vôbec nehádam, tam má ešte väčší význam.

Napadnutie darovacej zmluvy , citujem teba



darovacia zmluva - §630 - naplniť slová "hrubo porušuje dobré mravy" je dosť obtiažne, prakticky nemožné.

je určite jednoduchšie, ako napadnutie kúpnopredajnej zmluvy. Aj keď existujú judikáty súdov, napr. Najvyššieho súdu SR 61/1997 stále je tu možnosť voľného výkladu súdov. Mimochodom tento judikát je na tvoju podporu, ako si vykladajú dobré mravy súdy. (stále voľnosť výkladu)

Naproti tomu, kúpna zmluva je zmluva a dohoda dvoch zmluvných strán. Pri obsahu zmluvy v zmysle ustanovení § 588 a násl. Občianskeho zákonníka nevidím žiadny problém.

Opäť tvoj citát :


keby som chcel napadnúť kúpnu zmluvu tak by som tvrdil to, že ak niekto predal dom ktorý má cenu niekoľko miliónov eur za 1 euro tak nemohol byť pri zmysloch a musel konať v duševnej poruche:D. a preto je zmluva neplatná.

O duševnej poruche, resp. nespôsobilosti osoby na právne úkony rozhoduje súd. V otázke nebolo, že niekto taký je. Tak isto tam nebolo, že sa jedná o dom, ale o pozemok.

A tak isto dopĺňam výňatok z Občianskeho zákonníka


§ 589
Cenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.




Kto chce, tak si môže pozrieť aj § 40a. Odkazuje na zákon o cenách (18/1996) a prípadný rozpor s ním. Neviem čo má občianskoprávny akt - kúpnopredajná zmluva mať niečo spoločné s rozporom so zákonom o cenách, ak sa zmluvné strany dohodnú. Práve tento zákon pojednáva o dohode ceny.


Ak sa mýlim, tak sa rád poučím a opravte ma, ale poprosím na základe argumentov.


CIMOM

PS : K tomu stavebnému v základnej otázke. Pozemok je stavebným, ak je podľa územného plánu (UPD) zahrnutý v územnom pláne obce na zastavanie. V regulatívoch (záväzná časť UPD) je uvedené, čo sa môže na danom úzenmí stavať, čo výnimočne a čo je neprípustné.
Inak viac je aj na - link : http://www.porada.sk/t101034-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html


DODATOK :
Ten pozemok sa nemusí predať za 1 €, ale za 1000 € a nikto ich nemusí nikomu vyplatiť. Sú rodina - dedko a vnučka. 1 € bolo príkladmo.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,19:34
v texte boldom, potom dole.



1. to že nikto tych 1000 eur nemusi vyplatit - dovod na odstupenie od zmluvy (nesplnenie záväzku)
2. zaplatenie 1 eura za pozemok - viz. aj §41a ods. 1 zastretý právny úkon
3. zaplatenie 1 eura - §39 OZ - potenciálne rozpor s dobrými mravmi
4. zaplatenie 1 eura - potenciálne odporovateľný právny úkon, §42a ods. 1
5. dan - rozdiel kúpnych cien je vyšší u KZ za 1 euro
6. kúpnou zmluvou sa nadobúda do BSM, darovacou zmluvou do výlučného vlastníctva
7. kúpnou zmluvou predajca zodpovedá za vady veci, darovacou ani nie

1. Vyriešim to takto : Citát zo zmluvy :::::: Zmluvné strany sa dohodli, že kúpna cena sa vyplatí pri podpise tejto zmluvy. Zmluvné strany svojím podpisom potvrdzujú, že kupujúci odovzdal a predávajúci prevzal kúpnu cenu uvedenú v tomto článku pri podpise tejto zmluvy.
Kto mi toto bude odporovať ?

2. §41a ods. 1 zastretý právny úkon. Doplním : Neplatný právny úkon je predstieranie, tzv. naoko (simulovanie). Predstieram, že chcem uzavrieť kúpnu zmluvu, ale pritom ju uzavrieť nechcem
Naopak zastieranie iného právneho úkonu (dissimulácia) samo osebe neodporuje zákonu. Jedná sa zastretý právny úkon. Ak prejavuje vôľu účastníkov zmluvy, tak je v súlade so zákonom. Samozrejme musí spĺňať všetky náležitosti právneho úkonu, tak ako som uviedol.

3. §39 OZ - potenciálne rozpor s dobrými mravmi. Doplním : Platí vtedy, ak obchádza zákon, odporuje mu alebo sa prieči záujmom spoločnosti. Ja to v tomto prípade nevidím

4. Odporovateľný právny úkon, §42a ods. 1. Dopĺňam. : Ide o ukracovanie veriteľa.

5. Platí sa daň?

6. S týmto nepolemizujem.

7. V tomto prípade to je irelevantné.
___________________

Nie som právnik, ale v niečom mi táto prestrelka pomohla. :)


CIMOM
Chobot
20.08.09,19:55
Som za kúpnu zmluvu (hoc aj za minimálnu kúpnu cenu). Kúpna zmluva nie je napadnuteľná.
Naopak Darovaciu zmluvu by mohli ďalší prípadní dediči napadnúť.


darovacia zmluva nie je napadnutelna. neviem odkial sa tento mytus traduje ale je to nepravda.

kupna zmluva za 1eur je este viac napadnutelna ako darovacia.

Často sa tu diskutuje o napadnuteľnosti darovacej zmluvy v súvislosti s § 630 Obč. Z.

Podľa môjho názoru nikde nie je presne definované, čo to znamená "napadnúť" darovaciu zmluvu. V prípade uplatnenia § 630 sa darca domáha daru, pretože bola naplnená skutková podstata napr. hrubého porušenia dobrých mravov. To ale neznamená, že darca "napadol" platnosť darovacej zmluvy. Darovacia zmluva je naďalej platná, len iným právnym inštitútom sa domáha vrátenia daru v zmysle § 630.

ak hovoríme o napadnutí darovacej zmluvy, väčšinou sa má na mysli podanie návrhu na určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Neviem presne, kto všetko môže podať návrh na určenie neplatnosti darovacej zmluvy, ale povedal by som, že ktokoľvek, kto má dôkaz, na základe čoho by mala byť darovacia zmluva neplatná. Napr. ak by mal niekto nespochybniteľný dôkaz, že v čase podpisu darovacej zmluvy bol darca pozbavený spôsobilosti na právne úkony, mohol by navrhovateľ úspešne žiadať neplatnosť zmluvy. To isté ale platí o kúpne predajnej zmluve.

Preto si nemyslím, že darovacia zmluva by bola "napadnuteľnejšia" ako kúpno predajná zmluva. Akurát že u darovacej zmluvy sa darca môže v prípade zákonom daných podmienok (hrubé porušenie dobrých mravov) domáhať vrátenia daru, čo u kúpno predajnej zmluvy nie je možné.

Čo sa týka ceny nehnuteľnosti v prípade kúpno predajnej zmluvy, nikde nie je stanovené, čo je primeraná cena a čo nie, preto nič nebráni zmluvným stranám dohodnúť aj trebárs predaj za 1 EUR. Môže to byť ale istým impulzom pre daňový úrad, aby si preverili predajcu, či v jeho prípade neide o daňové úniky. Pokiaľ to ale bude predaj medzi priamymi príbuznými, myslím, že tam nebude pochýb. V prípade úplne cudzích osôb by si DÚ mohol preveriť financie predajcu, lebo predsa len predaj za 1 EUR nie je medzi cudzími osobami obvyklý. Takéto sybolické sumy zvyknú byť na zmluvách medzi právnickými osobami (alebo kde aspoň na jednej strane je právnická osoba) z účtovných dôvodov. V takom prípade ide o darovanie, ale nakoľko účtovne nie je možné zaznamenať darovanie za 0 EUR, tak sa urobí kúpno predajná zlmuva na 1 EUR, čo je symbolická suma zaznamenateľná do účtovníctva.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,20:22
predavat za symbolicku sumu je uplna demencia. dan z prijmu sa plati pokial viem z rozdielu cien. narusuje sa tym predkupne pravo - moznost napadnut platnost kupnej zmluvy.

predavat za realnu ale neuhradenu cenu je este vacsia demencia - viz. odstupenie od zmluvy alebo vady veci.


Plne nechápem uvedené konštrukcie ale dám jeden príklad.

A ten myslím, je vo verejnom záujme, teda "dobré mravy" sú kde?
Jeden úradník vo funkcii min....a sa podpísal pod kúpnopredajnú zmluvu, už nie je min.....m a táto zmluva ešte nebola zrušená. Tiež bola cena podhodnotená - za jednotku 1 t.
X právnikov, a nie amatérov hľadá spôsob ako ju zrušiť. Ešte nebol publikovaný ani jeden spôsob (zatiaľ) ako na to.


CIMOM


PS : Mimochodom škoda.
Chobot
20.08.09,20:23
predavat za symbolicku sumu je uplna demencia. dan z prijmu sa plati pokial viem z rozdielu cien. narusuje sa tym predkupne pravo - moznost napadnut platnost kupnej zmluvy.

predavat za realnu ale neuhradenu cenu je este vacsia demencia - viz. odstupenie od zmluvy alebo vady veci.

čo podľa teba je symbolická suma a čo už nie. Ak niekto predá nehnuteľnosť za 1 EUR, to asi povieš, že je symbolická suma. čo ak to predajú za:

a) 100 EUR
b) 1000 EUR
c) 10 000 EUR

A čo ak to bude byt v BA a čo ak v v nejakom malom okresnom meste? Bude 10 000 EUR symbolická suma pre BA, ale pre okresné mesto už nie?

Si na tenkom ľade, ak hovoríš o symbolickej sume. Aký zákon podľa teba zakazuje predať nehnuteľnosť za 100 EUR? Nehovorme tu o dani z príjmu, tá so samotným predajom nemá nič spoločné, tam ide o príjem predajcu a to je až následný krok, ktorý s kúpno predajnou zmluvou nesúvisí.

Súhlasím s tebou, že uviesť do zmluvy inú cenu, než kupujúci v skutočnosti uhradí je podvod a možno to v niektorých prípadoch klasifikovať aj ako trestný čin krátenia daní. ALe ak sa dohodnú na predajnej cene 100 EUr a tú aj zaplatia, čoho sa dopúšťajú. Podľa mňa ničoho.
Chobot
20.08.09,21:07
netvrdil som ze sa to podari, su to len sposoby ako napadnu aj kupnu zmluvu. chcel som poukazat ze darovacia zmluva ako taka nie je o nic horsia ako kupna. podhodnotena cena sa nebude dat napadnut, islo by to inym sposobom - zalezi od toho ktora strana to napada.




teoretizujes. jedna vec je podhodnotena cena a druha vec je 1 euro.

aj zakon to pozna:

(5) Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch, na ktorého základe prevzal záväzok bez primeraného protiplnenia, a to najmenej vo výške určenej znaleckým posudkom) alebo odborným odhadom, a ktorý ...


Vytrhol si z kontextu, to ustanovenie pokračuje ďalej..

...a ktorý

a) spôsobil, že dlžník sa stal vo vzťahu k ďalším veriteľom platobne neschopným, 2c) alebo
b) bol uskutočnený s úmyslom neodôvodnene odložiť alebo zmariť platbu veriteľovi, alebo
c) bol uskutočnený s úmyslom prevziať dlh, ktorý dlžník nebude schopný splniť v čase jeho splatnosti.

Podľa mňa tu ide o prípady, kedy jedna zmluvná strana sa napr. zaviaže zaplatiť 100.000 EUR za dodávku krabičky špendlíkov a kvôli tomu sa stane platobne neschopným.
Miloš Mičega - CIMOM TN
20.08.09,21:13
alebo pozemok ktory stoji 1 mil SK a ktory je predany za 1 euro + pism. b)

alebo
d) .........
mikromel
10.09.09,07:12
Zdravim,
podla obsahu som si nie isty ci som v spravnej teme, ale nazov sedel tak to skusim...

Rodicia mojej nastavajucej jej chcu dat byt. Rozmyslame nad darovacou zmluvou, ale zial nevieme co a ako treba vybavit. Uz som kontaktoval aj notara, ale ten dal termin na buduci mesiac a skoro ziadne informacie. Mohol by mi niekto napisat ako postupovat (co kde treba vybavit (notar, kataster) a kolko to stoji). Budem vdacny za "blbovzdorny" popis :P

vdaka
pavol.za
10.09.09,07:42
Zdravim,
podla obsahu som si nie isty ci som v spravnej teme, ale nazov sedel tak to skusim...

Rodicia mojej nastavajucej jej chcu dat byt. Rozmyslame nad darovacou zmluvou, ale zial nevieme co a ako treba vybavit. Uz som kontaktoval aj notara, ale ten dal termin na buduci mesiac a skoro ziadne informacie. Mohol by mi niekto napisat ako postupovat (co kde treba vybavit (notar, kataster) a kolko to stoji). Budem vdacny za "blbovzdorny" popis :P

vdaka

Na internete najdete kopec sablon na kupnopredajne zmluvy, darovacie zmluvy a navrhy na vklad. Nic tazke to nie je, ale ak ste si nie isty a pre istotu, radsej si dajte urobit. Nemusite len za notarom, staci za nejakym advokatom, ktory Vam to pripravy na pockanie a pripadne aj poda na kataster. Od septembra, ako som cital v jednom clanku v novinach, uz nemusite overovat podpisy pre predavacujeho (u notara, matrika) ale ju rovno moze potvrdit advokat. Advokat Vam urcite poradi, ci je to lepsie darovacou alebo kupnopredajnou. Co viem, tak odporucaju kupnopredajnu zmluvu. Advokat od Vam zoberie aj s podanim do 200 EUR.
chandler
10.09.09,07:43
1. niekde na nete stiahnut darovaciu zmluvu a navrh na vklad, vyplnit a podpisat u notara alebo matrike (myslim, ze 4x tu zmluvu, navrh netreba u notara)
2. zaplatit kolok a pockat kym to vratia, ze je nieco zle :)
3. opravit to co bolo zle a znovu potvrdit a poslat na kataster :)

ked je to takto v rodine a nie je problem znovu napisat zmluvu a opravit ju je to lacnejsie ako u pravnika :) alebo si zozente nejakeho studenta prava, v pohode to zvladne.

ak ide o kupu od cudzieho cloveka tak urcite postup ako dal vitamin
branislavp
23.03.11,08:00
Mám záujem odkúpiť pozemok, ktorý je na LV evidovaný ako TTP, je mimo zastavovacieho územia, je zapísaný v katastri v registri "C", titul nadobudnutia osvedčením podľa § 11, odst 1. Je možné odkúpiť takýto pozemok bez nejakých možných problémov ? Čo mám pripojiť ku kúpnej zmluve okrem LV a návrhu na vklad. Ďakujem.
Erzebeth
23.03.11,20:27
Ku kúpnej zmluve netreba prikladať LV. Prikladá sa k návrhu na vklad kúpna zmluva. Podpisy na návrhu na vklad nemusia byť overené.
Neli24
02.09.11,18:18
Poprosím o radu, či ešte stále platí, že pri kúpno-predajnej zmluve (pozemok od rodičov) nie je potrebný znalecký posudok na určenie hodnoty prevadzaného pozemku. Skutočne môžeme do kúpno-predajnej zmluvy dať, že nám predávajú pozemok napr. za 10 eur?
Mila123
02.09.11,18:28
Poprosím o radu, či ešte stále platí, že pri kúpno-predajnej zmluve (pozemok od rodičov) nie je potrebný znalecký posudok na určenie hodnoty prevadzaného pozemku. Skutočne môžeme do kúpno-predajnej zmluvy dať, že nám predávajú pozemok napr. za 10 eur?

nič ti nebráni kúpiť pozemok i za 10 € .......ale opýtam sa prečo iba za takú smiešnu sumu???? a súdnoznalecký posudok nie je potrebný.....
Neli24
03.09.11,16:55
Rodicia nám chceli pozemok v podstate darovat ale rozhodli sme sa radsej pre kupno predajnu zmluvu. A neviem presne ako je to z tou danou z predaja nehnutelnosti, preto som radsej bola za taku nizku cenu...ale ak nebudem musiet platit z toho dan statu, tak rodicom dam za pozemok velmi rada viac penazi..