azalka
12.08.05,11:59
Prosím o názory ohľadne dvoch vecí, týkajúcich sa sociálneho fondu:
1) výpočet priemerného zárobku na posúdenie nároku(doprava do práce). Čo sa myslí priemerným zárobkom : hrubý alebo čistý (z "ľudskej" stránky si myslím, že by to mal byť čistý, ale asi to bude hrubý, že?). A za aké obdobie? Predpokladám, že je to mesačné obdobie.
2) tvoriť al. netvoriť 0,5% fond na dopravu? Nie je mi celkom jasné, či je to povinnosť (sapozrejme za predpokladu, že máte zamestnancov spĺňajúcich kritéria) alebo je to dobrovoľné a príspevok na dopravu môžete dávať z "bežného povinného" SF.

P.S. čo sa týka odvolávky na zákon 1/1992, veď ten už neplatí, nie? Nenahradili ho ustanovenia ZP?
Ď všetkým.
azalka
15.08.05,12:56
Prosím, prosím, môže mi niekto odpovedať? Ď

Asi som dala blbý názov otázky, tak sorry, ešte som len nováčik na PORADE.
ilona
16.08.05,04:21
Ja vyplácam príspevok na dopravu tým zamestnancom,ktorým nepresiahne hrubá mzda 7000,- sk a ich náklady na dopravu sú najmenej 200,-sk.Socialny fond na dopravu tvorím vtedy,ak mám takýchto zamestnancov a vytvorím ho v tej hodnote,v akej vyplatím zamestnancom,ak je to ináč opravte ma.
SERVIS
16.08.05,05:14
Má zamestnanec požiadať o toto dopravné_ A má dokladovať lístky z autobusu, alebo ako na to? Ja zatiaľ nedávam nič, ale už som nad tým uvažovala.
kojur
16.08.05,06:21
ZÁKON č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde

§ 7
3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok
a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje 7 000 Sk a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30 % povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20 % povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).
(5) Zamestnanec je na účely poskytnutia príspevku podľa odseku 3 písm. a) povinný preukázať výšku výdavkov na dopravu do zamestnania a späť.

Sú tu dve možnosti na poskytnutie prostriedkov na dopravu:
1.úhrada výdavkov na dopravu
2.príspevok na dopravu, ktoré sa navzájom nevylučujú!
ilona
16.08.05,06:23
Na konci mesiaca mi prinesie lístky z autobusu,ktoré sedia s dochádzkou a tie nechávam ako doklad k vyplatenie dopravného zo soc.fondu.
azalka
16.08.05,16:37
Ď všetkým, doteraz som nemusela tvoriť fond na dopravu, ale keďže od septembra sa zvíha hranica priemerného zárobku na tento účel, tak sa ma to už dotkne.

:) :) :)
sklenkova
16.08.05,18:48
Neviem, či mám právo niečo hovoriť,ale od septembra podla novely zákona o soc. fonde budú pre nárok na úhradu cest. výdavkov predstavovať dvojnásobok životného minima(9460,00). Teraz je to ešte tých sedem.
tomare
26.08.05,07:31
Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pacovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. (cit. Zák.práce)

Prosím Vás vie niekto vzorec na výpočet priemerného počtu pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca?
H.B.
13.09.05,04:43
Ja sa len chcem opýtať.Tvorím 0,6% SF.Od septembra budeme prispievať zamestnancom na dopravu.Mám tento SF navýšiť o 0,5%?
Daskale
13.09.05,08:18
Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pacovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. (cit. Zák.práce)





Prosím Vás vie niekto vzorec na výpočet priemerného počtu pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca?
Na 40 hodinový pracovný týžden to rátam ako 8 x 21,74 dňa. To by mal byť priemerný mesiac.
Daskale
13.09.05,08:24
Ja sa len chcem opýtať.Tvorím 0,6% SF.Od septembra budeme prispievať zamestnancom na dopravu.Mám tento SF navýšiť o 0,5%?


Kedysi som vyplácala príspevok na dopravu a každý príspevok som si na SF tvorila a viedla osve. Takže 0,6% na jeden a čerpanie z neho zvlášt a 0,5% zvlášť.

Len sa chcem utvrdiť, ak mi zamestnanci predložia cestovné lístky v hodnote 20.000,-Sk a 0,5%tná tvorba mi vychádza okolo 4500,-Sk budem príspevky
rozdelovať percentuálne, či kto skôr príde, ten skôr melie?
liba2
13.09.05,08:52
To Daskale: Odporúčam si k tomu rozdeľovaniu urobiť smernicu, oboznámiť s ňou aj zamestnancov a potom podľa nej postupovať.
Domino
21.09.05,09:15
nie je potrebné denne preukazovať výdavky na dopravu, prvý mesiac môžeš náklady sumarizovať, ale potom môžeš vychádzať už len z počtu odpracovaných dní
Martina80
21.09.05,11:56
Stačí zdokladovať jeden mesiac, ďalej sa nemusí
Peťo
21.09.05,12:13
Je pravda, že zákon nehovorí o spôsobe preukazovania,ale osobne by som trval na predkladani cest.lístkov mesačne po ukonč. kalendarného mesiaca. Mám na mysli možný postoj daniarov pri kontrole. Radšej viacej roboty s listkami v konkretnom mesiaci ,ako ťahanice s daniarami poi rokoch. / A čo v prípade ,keď by bol zamestnanec chorý alebo na dovolenke, predsa nemôžem vychádať z prvého mesiaca keď celý odpracoval alebo opačne/. Pekný deň.
Evaman
21.09.05,12:22
§ 7 ods. a) zákona č. 152/1994 zákona o sociálnom fonde hovorí o ...skutočne vynaložených výdavkoch na dopravu... čo v praxi znamená , že je to nutné preukázať. čiže koľko za daný mesiac "oprávnene"preukáže, toľko mu preplatíš, samozrejme za určených podmienok.
Martina80
23.09.05,06:54
§ 7 ods. a) zákona č. 152/1994 zákona o sociálnom fonde hovorí o ...skutočne vynaložených výdavkoch na dopravu... čo v praxi znamená , že je to nutné preukázať. čiže koľko za daný mesiac "oprávnene"preukáže, toľko mu preplatíš, samozrejme za určených podmienok.
Ja som bola na školení s JUDr. Groszovou , daňovou poradkyňou, tá povedala, že stačí zdokladovať jeden mesiac. Ono tie lístky na termopapieroch sú do mesiaca bledé a za pár rokov na nich aj tak nebude nič vidieť.:D
Evaman
23.09.05,08:13
No a ako by si riešila situáciu, ak zamestnenec do zamestnania dochádza napr. spolu so svojou ženou na firemnom aute, zoženie si niekde "lístky" za jeden mesiac a bude mi tvrdiť , že on chodí autobusom.Tie mi predloží a bude si aj naďalej nárokovať preplácanie bez toho aby sa nejako to snažil zdokladovať. A ja pritom budem vedieť, že do zamestnania chodia obidvaja zadarmo, keďže je to firemné auto? No neviem ako by som toto obhájila pred daňovákmi..
Evaman
23.09.05,08:33
A ešte ma napadlo že čo ak zamestnanec bude niekedy chodiť do zamestnania autobusom a aniekedy vlakom , čo ak napríklad zdražie cestovné , ... Ako mu to budem rátať ak mi nepredloží doklad o skutočne vynaložených výdavkoch. Veď suma za jeden mesiac nemusí byť predsa vždy rovnaká.
KEJKA
23.09.05,08:36
No a ako by si riešila situáciu, ak zamestnenec do zamestnania dochádza napr. spolu so svojou ženou na firemnom aute, zoženie si niekde "lístky" za jeden mesiac a bude mi tvrdiť , že on chodí autobusom.Tie mi predloží a bude si aj naďalej nárokovať preplácanie bez toho aby sa nejako to snažil zdokladovať. A ja pritom budem vedieť, že do zamestnania chodia obidvaja zadarmo, keďže je to firemné auto? No neviem ako by som toto obhájila pred daňovákmi..no to by som sa snažila zatušovať, že do práce chodia na firemnom aute a ešte k tomu zadarmo.... POZOR. A čo daň z príjmu? možno som nepochopila kombinácie, kto a z ktorej firmy vlastne dochádza.
Ale čo sa týka toho príspevku - je to príspevok, nie preplácanie skutočných výdavkov. Ak zamestnanec splňa podmienky a preukáže výšku nákladov, má na ten príspevok nárok. Ako chodí v skutočnosti, to už nie je dôležité.
Jaroslávka
23.09.05,11:26
Ja sa len chcem opýtať.Tvorím 0,6% SF.Od septembra budeme prispievať zamestnancom na dopravu.Mám tento SF navýšiť o 0,5%?
Ja mám 52 zamestnancov, soc.fond 0,6% je napr.6112,- Sk mesačne, ak mám
žiadosť od 10. zamestnancov na cestovné, tvorím ešte 0,5% t.j. napr. 5126,- Sk/podľa toho, aký je základ pre výpočet/.
Môžem rozdeliť napr. pre 10 zamestnancov, ktorí požiadali a splnili nárok na cestovné túto sumu ?
Nákladom firmy bude mesačne 6112 plus 5126 Sk?
Je to správny postup, alebo sa mýlim?
Ak cez výplatnú pásku vyplatím každemu 513 Sk, zdaním túto sumu ?
Jaroslávka
Anču
26.09.05,04:31
Musíme zdaniť zamestnancom aj príspevok zo sociálneho fondu na doplnkové dôchodkové poistenie?
KEJKA
26.09.05,04:37
Musíme zdaniť zamestnancom aj príspevok zo sociálneho fondu na doplnkové dôchodkové poistenie?áno, príspevok sa už zdaňuje.
KEJKA
26.09.05,04:40
Nákladom firmy bude mesačne 6112 plus 5126 Sk?
Je to správny postup, alebo sa mýlim?
Ak cez výplatnú pásku vyplatím každemu 513 Sk, zdaním túto sumu ?
Jaroslávkapovinná tvorba je náklad pre firmu. Uvádzaš správny postup pre tvorbu.
Príspevok zdaníš - nie som si istá.
Nekomentujem výšku príspevku - pre úplnosť.
Igor88
26.09.05,15:17
Zdravim, viem že téma socialneho fondu bola už 1000 krat pretriasaná, ale vie mi niekto povedať, ktorý zákon (novela) zrušil povinnosť držať prostriedky SF na osobitnom účte? Zákon 152/1994 to nariaďoval.
Dakujem
RERE
22.11.05,07:30
Chcem sa opýtať, či ďalšia povinná tvorba soc. fondu vo výške 0,5% je naozaj povinná, keď nebudeme prispievať zamestnancom na dopravu. Ja by som tých 0,5% rada tvorila navyše k 1-ému %, len neviem či by som neporušila zákon, keď by som ich potom používala na iné príspevky než na dopravu.:confused:
Zanazone
17.05.11,07:40
Dobry den, chcela by som sa opytat k prispevku zo SF na dopravu do zamestnania a spat. Sme povinny tento prispevok zamestnancom, ak on poziadaju a splnaju podmienku (priemerny mesacny zarobok nepresiahne vysku 50% priemernej nominalnej mzdy dva roky dozadu), poskytnut? Alebo si mozme v kolektivnej zmluve / internej smernici urcit cerpanie SF len na stravne, DDS a pracovne/zivotne jubilea a prispevok na dopravu poskytovat nemusime? Vopred dakujem za radu.