hela60
29.08.09,15:11
Pekne prosím o radu. Vyrábam rôzne darčekové predmety doma. Chcela by som ich predávať, preto si plánujem založiť živnosť. Bolo by to teda niečo ako výroba darčekových predmetov na objednávku a ich predaj.
Chcela by som predávať aj cez internet, tovar teda budem posielať aj poštou. Platba zákazníkov by bola prevodom na účet, alebo dobierkou.
Ak som to dobre pochopila tu na porade, nemusím mať pokladnicu. Stačí mi teda zákazníkom vypisovať fakúry.K faktúre treba vystavovať aj príjmový pokladničný doklad?
Musím mať na tento účel založený podnikateľský účet?
Ďakujem za každú radu.
JarkaL
29.08.09,13:33
Príjmový pokl. doklad vystavíš, len ak Ti niekto zaplatí v hotovosti. Pri platbe bankou alebo dobierkou PPD nevystavuješ, tam nie je príjem do pokladne, ale na účet. Je dobre mať osobitný podnikateľský účet v Tvojom prípade, aby sa Ti na jednom účte neplietli úhrady faktúr s inkasom elektriny, nájomného prípadne platby kartou v potravnách, čo sú súkromné operácie.
hela60
29.08.09,13:40
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Pre daňový úrad teda ako podklad mojich príjmov a výdajov bude slúžiť podnikateľský účet. V prípade predaja na dobierku si okrem faktúry musím uschovať aj doklad z pošty o príjme peňazí z dobierky, že? Díky
Danielle369
29.08.09,13:43
ANO
JarkaL
29.08.09,13:44
Áno, keď Ti peniaze z dobierky vyplatia na pošte, tak až potom ich prijmeš do pokladne a vystavíš si PPD. Zákazníkovi ho posielať nemusíš, ten má doklad o úhrade z pošty.
hela60
29.08.09,13:46
Ďakujem za pomoc. Mám z toho všetkého v hlave poriadny chaos. Ale snáď sa po čase aj vďaka vám všetkým tu na porade, aspoň čiastočne zorientujem, joj
JarkaL
29.08.09,13:48
Keď budeš predávať cez internet, daj si do svojho profilu kontakt na seba, poprípade sem hoď nejaké obrázky z vlastnej tvorby, rada si to pozriem a možno aj niečo kúpim. Páči sa mi, keď má niekto šikovné ruky a dokáže sa tým uživiť.
hela60
29.08.09,13:52
Možno šikovné ruky mám len v zákonoch sa nevyznám. Už sa na mojom e-shope intenzívne pracuje, rada ho po dokončení zverejním.
JarkaL
29.08.09,13:52
P.S. Odkladaj si aj bločky za nákup materiálu a vôbec všetkého, čo s podnikaním súvisí. Po prvom roku podnikania zistíš, či sa Ti oplatí uplatňovať náklady a viesť účtovníctvo, alebo dáš do nákladov len 40 % ako paušál a poistné - uvidíš, čo je pre Teba výhodnejšie.
hela60
29.08.09,13:56
Som si ale zamotala hlavu, ale treba skúsiť si myslím. Veď čo ma nezabije, to ma posilní.
A ešte mám jednu možno priblblú otázku. Tie PPD a faktúry si na začiatku musím dať nejako zaevidovať na DÚ?
Či stačí jednoducho si faktúry či PPD kúpiť a hneď ich vystavovať? prosím nesmejte sa so mňa, fňuk
JarkaL
29.08.09,13:59
Kúp si len šanón, kanc. papier, PPD a VPD a pekne oddelene si zakladaj faktúry a pokladničné doklady podľa dátumu, nech v tom nemáš bordel. A samozrejme bankové výpisy.
Keď budeš mať založenú živnosť, musíš sa prihlásiť na daňovom úrade (prihláška daňovníka). Po založení bankového účtu máš povinnosť oznámiť to daň. úradu - stačí poslať list, kde napíšeš, že máš podnikateľský účet číslo... v banke...

Nemáme sa prečo smiať, každý ovládame svoje... Len sa pýtaj, radšej aj blbú otázku polož, aby si neurobila zbytočné chyby.
Blankake
29.08.09,14:03
Som si ale zamotala hlavu, ale treba skúsiť si myslím. Veď čo ma nezabije, to ma posilní.
A ešte mám jednu možno priblblú otázku. Tie PPD a faktúry si na začiatku musím dať nejako zaevidovať na DÚ?
Či stačí jednoducho si faktúry či PPD kúpiť a hneď ich vystavovať? prosím nesmejte sa so mňa, fňuk
Faktúry si môžeš tlačiť vlastné (alebo stiahnuté z internetu)...;)
hela60
29.08.09,14:14
Ano, na to som už prišla. Zrejme aj tak urobím, lebo moje faktúrky budú veľmi jednoduché. Ja viem, že musia obsahovať povinné údaje, to som už čítala. Takže pokračujem ďalej v študovaní tu na porade. Ste všetci príma, ďakujem.
Blankake
29.08.09,14:17
Ano, na to som už prišla. Zrejme aj tak urobím, lebo moje faktúrky budú veľmi jednoduché. Ja viem, že musia obsahovať povinné údaje, to som už čítala. Takže pokračujem ďalej v študovaní tu na porade. Ste všetci príma, ďakujem.
Môžeš si stiahnuť nejaké vzory tu z Porady alebo si vytvoriť sama v exceli (kde si zadáš aj potrebné vzorce)..:)
hela60
29.08.09,14:23
Od včera večera keď mám trošku času sedím pri kompe. Lepšie povedané na Porade a lúskam všetko čo ma zaujíma. A čo si myslím, že budem potrebovať. Takže som zistila, že viem, že nič neviem. Ale to sa poddá, ja sa nevzdávam.Aj keď..keby bola doba totality, rátala by som už posledné rôčky do dôchodku.
hela60
31.08.09,07:38
Prosím ešte o radu....:) keď si budem nakupovať tovar potrebný na výrobu mojich darčekových predmetov po obchoodoch. Budem si teda odkladať bločky z ich registračných pokladní....potrebujem ich mať aj orazené ich pečiatkou, či nie? Ďakujem :)
camozzi
31.08.09,07:45
Nemusis ich mat orazene peciatkou. Skor by som ti odporucil podla moznosti ich skopirovat na papier a odkladat na tmave a suche miesta. Vacsina z nich po istom case vybledne natolko, ze ti zostane len biely papierik. Danovemu uradu to uz potom tazko vyargumentujes :)
hela60
31.08.09,07:49
Díky za rýchlu odpoveď, to je vážne dorbá rada. To ma nenapadlo, len začínam a chcem sa vyhnúť problémom. Aj keď určite všetko nebudem vediať hneď. Díky ešte raz....:)
Dáša_
31.08.09,09:41
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Pre daňový úrad teda ako podklad mojich príjmov a výdajov bude slúžiť podnikateľský účet. V prípade predaja na dobierku si okrem faktúry musím uschovať aj doklad z pošty o príjme peňazí z dobierky, že? Díky

len malá praktická pripomienka, dobierka na účet (zelena poukážka Poštový peňažný poukaz U) je lacnejšia ako modrá poukážka (Poštový peňažný poukaz H do vlastných rúk). T.J. zaplatíš menšie poštovné, zákazníkovi to je jedno.
JarkaL
31.08.09,09:42
Kontrola neuzná odfotené bločky, nedá sa dokázať, že sú to tie isté. To by sme museli mať každý jeden notársky overený z čias, keď sa ešte dal prečítať. Neviem, kedy sa dočkáme toho, že postihovaný bude ten,kto nemá poriadnu reg. pokladňu alebo ten, kto uzná jej certifikát, keď tlačí nanič bločky. Ale už tu o tom boli témy:
http://www.porada.sk/t12207-p13-ofotene-blocky.html

http://www.porada.sk/t89004-vyblednute-doklady.html
grammatika
31.08.09,09:50
mimotemy Súhlasím, práve dnes som nahadzovala jeden bloček a som sa vytočila, prečo také veľké reťazce môžu dávať daňové doklady, ktoré vyblednú...
camozzi
31.08.09,09:55
len malá praktická pripomienka, dobierka na účet (zelena poukážka Poštový peňažný poukaz U) je lacnejšia ako modrá poukážka (Poštový peňažný poukaz H do vlastných rúk). T.J. zaplatíš menšie poštovné, zákazníkovi to je jedno.
Ak budes posielat prvy krat poukazom U, tak dostanes od posty referencne cislo. Ak ho budes na poukazkach uvadzat, posta tvoje peniaze spracuje skor. Zoznam transakcii, ktore boli postou pripisane na tvoj ucet ti pride pisomne-postou. Je to dobre na sledovanie balikov a v pripade, ze ti peniaze za balik nechodia, zavolas zakaznikovi ci balik prevzal alebo ho na to upozornis. Transakcie budes mat samozrejme aj na vypise z uctu baky.
padro
31.08.09,10:43
este dodam k tym poukazom, ked dostanes ref. cislo, mozes si ich nechat natlacit so svojimi udajmi takze uz budes len dopisovat adresu Adresata a sumu.
camozzi
31.08.09,10:55
este dodam k tym poukazom, ked dostanes ref. cislo, mozes si ich nechat natlacit so svojimi udajmi takze uz budes len dopisovat adresu Adresata a sumu.
Mozes si aj zakupit program Posta a kancelar (http://www.posta-kancelar.cz/) a tlacit si akekolvek poukazky, podacie listky, rozne seky... doma. Staci sa s tym trosku pohrat a nastavit.
JankaO
31.08.09,10:56
Kontrola neuzná odfotené bločky, nedá sa dokázať, že sú to tie isté. To by sme museli mať každý jeden notársky overený z čias, keď sa ešte dal prečítať. Neviem, kedy sa dočkáme toho, že postihovaný bude ten,kto nemá poriadnu reg. pokladňu alebo ten, kto uzná jej certifikát, keď tlačí nanič bločky. Ale už tu o tom boli témy:
http://www.porada.sk/t12207-p13-ofotene-blocky.html

http://www.porada.sk/t89004-vyblednute-doklady.html

V takom prípade treba ako argument použiť ich vlastnú odpoveď

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTHxAsmB2I76ke hCQLYHkqivR35uKlAu0hwoYuhj7m6uH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgARhv3ig!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN0c3LzEwMzM2 Ny9zYS5UcmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=374&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1L7G7
padro
31.08.09,11:43
camozzi nevidim tam nikde slovenske poukazky
camozzi
31.08.09,12:24
camozzi nevidim tam nikde slovenske poukazky
Slovenske poukazky sa daju naskenovat a pridat do programu ako nova sablona. Ako sablonu mozno pouzit prakticky cokolvek.
ivanho
31.08.09,19:04
dam to aj sem, lebo tem je vela. Poprosim oradu ci pri zacinani podnikania musim kupit pokladnu alebo mi staci stara po predchodcovi a staci len novu servisnu knihu a evidenciu na danovom. Jedna sa hotelierstvo. Dakujem
hela60
01.09.09,06:35
Prosím.....:)Aj počas prvého roku živnosti som automaticky platca DPH? Nebola by som len vtedy ak by som o to požiadala? Ako to mám uvádzať na faktúrach? Ďakujem......:)
JarkaL
01.09.09,07:39
Platcom DPH sa nestaneš automaticky, musíš prekročiť určitý obrat, alebo o to požiadať, ak chceš byť dobrovoľným platcom DPH. Na faktúrach uvádzaš Nie som platcom DPH. (Ten obrat je 49 790 € za 12 po sebe idúcich mesiacov). Ale v Tvojom prípade nepovažujem za vhodné byť platcom DPH.
hela60
01.09.09,07:46
Díky za odpoveď...takže keď ja nakupujem tovar len s DPH, je to pre mňa nevýhodné byť neplatca DPH, že?
camozzi
01.09.09,07:50
Platcom DPH sa nestaneš automaticky, musíš prekročiť určitý obrat, alebo o to požiadať, ak chceš byť dobrovošným platcom DPH. Na faktúrach uvádzaš Nie som platcom DPH. (Ten obrat je 49 790 € za 12 po sebe idúcich mesiacov).
Aktualna hranica pre povinnu registraciu ako platitela DPH je 49 790€. Tato hranica bola zvysena z povodnych 35 tisicok Eur. Viac info je na etrend (http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/limit-pre-registraciu-na-dph-isiel-hore.html).
JarkaL
01.09.09,07:52
Ako neplatca DPH nemáš nárok na odpočítanie DPH z nakúpených tovarov a služieb, dávaš celú ich cenu do nákladov a na druhej strane fakturuješ bez DPH. Keby si bola platcom, máš nárok na odpočítanie DPH a pri fakturácii svojich výrobkov fakturuješ s DPH.
hela60
01.09.09,07:59
Aha, už chápem...chcem si to všetko dať od vás odsúhlasiť, aby som si to zle nevysvetlila. Ste milí,
JarkaL
01.09.09,08:05
Ešte si pozri napr. prísp. 9 a 10 pre lepšie pochopenie fungovania DPH:
http://www.porada.sk/t117303-kto-je-platcom-a-kto-neplatcom-dph.html
hela60
01.09.09,08:57
:):) ♥
Dáša_
01.09.09,09:38
Díky za odpoveď...takže keď ja nakupujem tovar len s DPH, je to pre mňa nevýhodné byť neplatca DPH, že?

ak budeš predávať len koncovým spotrebiteľom a k vyrobku pridávaš aj svoju prácu, tak dph by ti predražovalo koncovú cenu.
hela60
22.09.09,15:40
Pekný deň, prosím vás o ďalšiu radu. Dnes som dostala list z Registra obchodu a živnosti o návrhu na zverejnenie v tomto registri. Je to povinné, alebo je to nejaká výhoda? Ďakujem.

http://plienkovetorty.wbl.sk/Uvod.html
veronikasad
22.09.09,15:43
Pekný deň, prosím vás o ďalšiu radu. Dnes som dostala list z Registra obchodu a živnosti o návrhu na zverejnenie v tomto registri. Je to povinné, alebo je to nejaká výhoda? Ďakujem.

http://plienkovetorty.wbl.sk/Uvod.html
ako súvisí priložený link s listom z registra obchodu ?
hela60
22.09.09,16:01
Priložený link je môj obchod o ktorý ma žiadali niektorí poraďáci. A chcela som tým aj povedať, že predmet mojej živnosti je výroba plienkových tort a ich následný predaj. A tiež nákup a predaj tovaru, čiže maloobchod.
A či v takom prípade mi je nutné sa registrovať do registra obchodu.
Dáša_
22.09.09,16:04
Pekný deň, prosím vás o ďalšiu radu. Dnes som dostala list z Registra obchodu a živnosti o návrhu na zverejnenie v tomto registri. Je to povinné, alebo je to nejaká výhoda?

rovno to vyhoď do koša
JarkaL
22.09.09,16:24
Veru, mám pár klientov, čo to z nevedomosti zaplatili a je im to nanič. Zaplatili okrem toho aj Poradcu alebo inú literatúru, aj keď si nič neobjednávali (odtiaľ tiež chodia zálohové faktúry - skúšajú, kto sa chytí a zaplatí). Vysvetlila som im, že nemusia zaplatiť každú faktúru, ktorú nájdu v poštovej schránke. Platím len to, čo som si objednala.
JarkaL
22.09.09,16:38
Hela, práve som si pozrela link na tvoj obchod. Tie Tvoje výtvory sú nádherné, ešte som nič také nevidela. O mesiac čaká sesternica bábätko, možno už viem, čo jej kúpim... Fakt, je to aj pekné, aj vtipné aj užitočné.
iriska
22.09.09,16:59
ahojte, mám len takú teoretickú otázku - dali by sa predávať výrobky robené doma typu - vyšívané veci, štrikované... svetríky napríklad, šité matracíky pre domácich miláčikov, sedáky na stoličky ...
Bolo by na to treba nejaké certifikáty alebo štítky s označením ošetrovania a pod.? Je to len taký predbežný nápad. Aj som si tu v minulosti niečo naštudovala, takže tie štítky na ošetrovanie asi bude treba, ale či aj niečo napr. o nezávadnosti ...
Ďakujem
hela60
22.09.09,17:11
Ďakujem Jarka za odpoveď. Aj si niečo naštudujem na nete, nie že by som len hneď dávala otázky, nech mi radia. Ale radšej si to tu u vás overím, či som to dobre pochopila. Bojím sa všetkého, aby som sa nedostala v začiatku do problémov.
Ďakujem ti za pochvalu mojich výrobkov. Ak sa rozhodneš pre niektorú tortičku, napíš, hela
iriska
23.09.09,17:40
posúvam zo záujmu, či by vyššie popísaný tovar mohol putovať do obehu. Mne sa to nezdá reálne, ale prosím, ak máte nejaký nápad ako by sa to dalo realizovať...
Dáša_
23.09.09,18:05
posúvam zo záujmu, či by vyššie popísaný tovar mohol putovať do obehu. Mne sa to nezdá reálne, ale prosím, ak máte nejaký nápad ako by sa to dalo realizovať...

možno ako dekorácie alebo darčekové predmety?
saskia26
10.01.10,08:36
Máte niekto internú smernicu na výrobu darčekových predmetov alebo podobnú?
Dáša_
10.01.10,09:29
Máte niekto internú smernicu na výrobu darčekových predmetov alebo podobnú?
myslíš, že v rámci existujúcej firmy bude spoločnosť sama pre seba vyrábať a potom rozdávať svoje darčekové predmety?

Alebo potrebuješ plán pre firmu na výrobu darčekov za účelom dotácie?
saskia26
10.01.10,10:19
myslíš, že v rámci existujúcej firmy bude spoločnosť sama pre seba vyrábať a potom rozdávať svoje darčekové predmety?

Alebo potrebuješ plán pre firmu na výrobu darčekov za účelom dotácie?

Firma bude vyrábať darčekové predmety a potom ich predávať do obchodov.