Krysa
02.09.09,11:55
Teraz nás čaká dedičské konanie. Nevieme či máme dať nárok na šrotovné, ktoré otcovi vzniklo do dedičského konania. Ak by sme predpokladali že tento nárok na príspevok od štátu zdedím ja - môžem si ho ešte do konca roka uplatniť?

Ako to vlastne je???

Veľmi veľmi Vám ďakujem za odpoveď.
Krysa
02.09.09,10:38
Dobrý deň,

prosím Vás o radu.

Môj otec 22.6.2009 zomrel. Ešte pred smrťou dal v druhom kole šrotovného zošrotovať naše staré auto. Nové však kúpiť už nestihol.

Teraz nás čaká dedičské konanie. Nevieme či máme dať nárok na šrotovné, ktoré otcovi vzniklo do dedičského konania. Ak by sme predpokladali že tento nárok na príspevok od štátu zdedím ja - môžem si ho ešte do konca roka uplatniť?

Existuje reálna šanca, že sa to stihne a mám po zdedení šrotovného mám vôbec na príspevok nárok - ja ako dedič, ktorý zošrotované auto nikdy nevlastnil???

Ako to vlastne je???

Veľmi veľmi Vám ďakujem za odpoveď.
Xanti
02.09.09,10:41
Nedupluj témy,
stačí do pôvodne napísanej http://www.porada.sk/t118980-srotovne-v-dedicskom-konani.html napísať
POSUVAM
dostane sa tak hore a možno si ju všimne niekto kto Ti bude vedieť poradiť.

Odporúčam prečítať aj http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html .
Chobot
02.09.09,11:01
Dobrý deň,

prosím Vás o radu.

Môj otec 22.6.2009 zomrel. Ešte pred smrťou dal v druhom kole šrotovného zošrotovať naše staré auto. Nové však kúpiť už nestihol.

Teraz nás čaká dedičské konanie. Nevieme či máme dať nárok na šrotovné, ktoré otcovi vzniklo do dedičského konania. Ak by sme predpokladali že tento nárok na príspevok od štátu zdedím ja - môžem si ho ešte do konca roka uplatniť?

Existuje reálna šanca, že sa to stihne a mám po zdedení šrotovného mám vôbec na príspevok nárok - ja ako dedič, ktorý zošrotované auto nikdy nevlastnil???

Ako to vlastne je???

Veľmi veľmi Vám ďakujem za odpoveď.

Otázne je, či vôbec tieto dotácie MHSR sú predmetom dedičstva. Teda či priznanú dotáciu je možné zdediť, či to právo môže prejsť na dediča. Pozeral som výnos MHSR č. 1/2005, súčasťou ktorého je štrotovné, ale nenašiel som to tam.

Nepochopil som presne, v akom štádiu šrotovného zomrel otec.

Je známe, že pokiaľ dedič zdedil auto, tak mohol požiadať o šrotovné, aj keď auto predtým nevlastnil. Zdedením nadobudol to právo na šrotovné.

Neviem však, ako je to, keď majiteľ auto zošrotoval, požiadal o šrotovné a toto mu bolo priznané, ale v tom čase zomrel. (je to ten tvoj prípad?) Či vtedy to priznanie šrotovného prechádza na dediča. Podľa mňa nie, pretože to môže skomplikovať dedičské konanie. Keby bolo viac dedičov, kto by to zdedil. Nárok na šrotovné sa nedá zdediť podielom napr. 1/3. Takže skôr si myslím, že ak osoba, ktore jrpiznali nárok na šrotovné zomrie, tak nárok zaniká. Prirovnám to k žiadosti o úver. Pokiaľ banka schváli niekomu úver, tento úverový prísľub neprechádza na dedičov. Dedičom banka nemusí poskytnúť úver.

Bude lepšie zadať tento dotaz priamo na MHSR.
Chobot
02.09.09,11:13
NA stránke MHSR som našiel jednu otázku s odpoveďou, ktorá by mohla zodpovedať tvoju otázku:

Otázka
Môj otec je vlastníkom starého auta, je napísané na jeho meno. On však už nie je zdravotne spôsobilý riadiť auto. Môže kúpiť nové auto s dotáciou na zošrotovanie, pričom nové auto bude zapísané na moje meno alebo na meno iného člena rodiny?

Odpoveď
Na dotáciu má nárok majiteľ starého auta, ktorý ho dá zošrotovať a ktorý si kúpi nové auto. Teda kúpnu zmluvu musí uzavrieť majiteľ starého auta. Na aké meno sa zaregistruje auto do evidencie motorových vozidiel na dopravnom inšpektoráte MH SR nebude skúmať.

Teda v zmysle hrubo vyznačeného, nárok na šrotovné by si mal vtedy, keby otec uzavrel kúpnu zmluvu na nové auto. Ak tak nestihol urobiť, tak mu zanikol nárok na šrotovné. A ty nemáš nárok na šrotovné, lebo si nevlastnil auto.

Mal otec schválenú dotáciu? uzavrel kúpnu zmluvu? Alebo ako vieš, že mal nárok na šrotovné?
Krysa
02.09.09,12:30
Ďakujem za vyjadrenie k vzniknutej situácii.

Otec staré auto zošrotoval, vyradili ho z evidencie a pridelili mu nejaké číslo (alebo neviem presne ako sa poradie zošrotovaných aut evidovalo). Mohol si uplatniť prémiu zo šrotovného v kúpe nového auta.
Nové auto však nekúpil, ani neuzavrel žiadnu kúpnu zmluvu.

Ostali doma len papiere o zošrotovaní starého auta....

Keď sme notárke - do zápisnice o dedičskom konaní dávali všetky doklady ohľadom otcovho majetku, vyjadrila sa že je potrebné aj aby sme tam zaevidovali aj nárok na šrotovné....
Tak neviem....

Vy ste mi svojou odpoveďou vyvrátil teoriu, že šrotovné môžem ako potomok uplatniť....

Tiež auto treba stihnúť kúpiť do konca roka a notárka vravela, že dedičské konanie sa potiahne 3 mesiace, neviem teda, či existuje reálna šanca stihnúť to.

Za všetok otcov majetok si notárka nárokuje 2% z hodnoty majetku.

Neradi by sme tiež zaplatili za niečo, čo v podstate skôr ako zdedíme zanikne......
Krysa
02.09.09,13:21
Ďakujem za vyjadrenie k vzniknutej situácii.

Otec staré auto zošrotoval, vyradili ho z evidencie a pridelili mu nejaké číslo (alebo neviem presne ako sa poradie zošrotovaných aut evidovalo). Mohol si uplatniť prémiu zo šrotovného v kúpe nového auta.
Nové auto však nekúpil, ani neuzavrel žiadnu kúpnu zmluvu.

Ostali doma len papiere o zošrotovaní starého auta....

Keď sme notárke - do zápisnice o dedičskom konaní dávali všetky doklady ohľadom otcovho majetku, vyjadrila sa že je potrebné aj aby sme tam zaevidovali aj nárok na šrotovné....
Tak neviem....

Vy ste mi svojou odpoveďou vyvrátil teoriu, že šrotovné môžem ako potomok uplatniť....

Tiež auto treba stihnúť kúpiť do konca roka a notárka vravela, že dedičské konanie sa potiahne 3 mesiace, neviem teda, či existuje reálna šanca stihnúť to.

Za všetok otcov majetok si notárka nárokuje 2% z hodnoty majetku.

Neradi by sme tiež zaplatili za niečo, čo v podstate skôr ako zdedíme zanikne......
Chobot
02.09.09,13:28
Za všetok otcov majetok si notárka nárokuje 2% z hodnoty majetku.

Neradi by sme tiež zaplatili za niečo, čo v podstate skôr ako zdedíme zanikne......

Práve preto si myslím, že vám to kázala zahrnúť do dedičského konania.

Ešte s spýtam, kto pridelil to číslo? Šrotovisko, alebo niekto iný? Je evidentné, že na základe toho čísla je nárok na šrotovné? Nie je to len nejaký doklad o zošrotovaní auta? Myslím, že nárok na šrotovné vzniká až uzatvorením kúpnej zmluvy.

Pokiaľ máš záujem o kúpu auta a šrotovné by ti pomohlo, pre istotu sa skús spýtať na stránke MHSR, či ten doklad, ktorý máš by ťa oprávňoval na získanie dotácie, aj keď ešte nebola uzatvorená kúpna zmluva. Tu je prehľad všetkých krokov potrebných na získanie dotácie:

http://www.economy.gov.sk/postup-pri-uplatneni-dotacie-na-kupu-noveho-osobneho-motoroveho-vozidla--tzv--srotovneho--7032/128717s

Čo všetko stihol otec pred smrťou?