miroslaff1
02.09.09,12:04
Manželkin otec zomrel v marci 2006.Zdravotné poistenie neplatil 4.1995-10.1997.Dedičské konanie prebehlo 2.2007.VšZP od nás vymáha nedoplatok za uvedené obdobie.Vie nám niekto relevantne poradiť,či oprávnene?Nieje to premlčané?Výška nedoplatku je cca 350euro.Manželka je jediný dedič.Splatnosť pohľadávky je 09.09.2009.Za radu vopred ďakujeme.Ešte dodávam,že bol v poistnom vzťahu 43-ostatní samoplatitelia.
Chobot
02.09.09,10:08
Manželkin otec zomrel v marci 2006.Zdravotné poistenie neplatil 4.1995-10.1997.Dedičské konanie prebehlo 2.2007.VšZP od nás vymáha nedoplatok za uvedené obdobie.Vie nám niekto relevantne poradiť,či oprávnene?Nieje to premlčané?Výška nedoplatku je cca 350euro.Manželka je jediný dedič.Splatnosť pohľadávky je 09.09.2009.Za radu vopred ďakujeme.

Ak si tú pohľadávku neuplatnili v rámci dedičského konania, tak to budú musieť jedine cestou súdu. Takže počkaj, neplať. Podľa mňa je to už ale po 12 rokoch premlčané.
FugAn
02.09.09,10:27
Ak si tú pohľadávku neuplatnili v rámci dedičského konania, tak to budú musieť jedine cestou súdu. Takže počkaj, neplať. Podľa mňa je to už ale po 12 rokoch premlčané.


Ak v tom čase bola splnená oznamovacia povinnosť je to po 10 rokoch premlčané, ale ak nebola splnená oznamovacia povinnosť tak premlčacia doba neexistuje. V každom prípade by som na ten nedoplatok reagoval a zistil príčiny a potom sa zariadil podľa predchádzajúcich príspevkov.

Zákon 273/1994 §21 ods.
2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca
do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba
uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak
boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa
nepremlčuje.
alexis
02.09.09,10:46
Ja sa skor zamyslam nad tym, ci to je vobec mozne vymahat od mrtveho a ci to môze byt predmetom dedicskeho konania. No skor by som sa pozrela na to, ci umrtim vlastne zanikaju alebo nezanikaju tieto podlznosti.
Skôr by som behla za nejakym pravnikom a spytala som sa na to to.
FugAn
02.09.09,10:56
Ja sa skor zamyslam nad tym, ci to je vobec mozne vymahat od mrtveho a ci to môze byt predmetom dedicskeho konania. No skor by som sa pozrela na to, ci umrtim vlastne zanikaju alebo nezanikaju tieto podlznosti.
Skôr by som behla za nejakym pravnikom a spytala som sa na to to.

Nedoplatok na poistnom je predmetom dedičského konania. Zdravotná poisťovňa nemusela mať znalosť o tom že manželkin otec zomrel, pretože od roku 2005 matrika úmtria hlási úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ten to hlási ZP. Ak niekto niečo zle urobil na ZP sa to nemusela dozvedieť a preto sa nemohla prihlásiť do dedičského konania. Odporúčam kontaktovať ZP a riešiť situáciu. Hrať mrtvého chrobáka nie je vhodné nakoľko, VšZP môže odpustiť dlh na zdravotnom poistení ale penále z omeškania nie. A to je vždy vyššie ako samotné poistné.
alexis
02.09.09,10:56
Teraz som len tak letmo preletela zakon o ZP, no nasla som len upravu prav a povinnosti za osoby nespôsobile, alebo co su vo vazbe, azylantov a tak. Ale nenasla som nikde nic o tom kto prebera povinnost v pripade umrtia. Tak teda neviem.

Asi by som sa naozaj obratila na pravnika.
veronikasad
02.09.09,11:00
Teraz som len tak letmo preletela zakon o ZP, no nasla som len upravu prav a povinnosti za osoby nespôsobile, alebo co su vo vazbe, azylantov a tak. Ale nenasla som nikde nic o tom kto prebera povinnost v pripade umrtia. Tak teda neviem.

Asi by som sa naozaj obratila na pravnika.
nedoplatky na zdravotnom poistení /dlhy poistenca/ sú predmetom dedenia. Otázkou je doba, za ktorú môže poisťovňa vymáhať dlh a čo je predmetom dlhu, ako bolo uvedené v predch. príspevkoch.
susann2
04.09.09,10:35
Čo najskôr sa skontaktujte s poisťovňou. Poisťovňa vyzýva na úhradu poistného, pokiaľ sa tak nestane, vydáva platobné rozhodnutia na úhradu poistného. Ak nebolo na to reagované t.j. podaná námietka v stanovenej lehote, vôbec to nemusí premlčané.
Mária27
04.09.09,17:15
Najskôr by som vzniesla námietku premlčania. Poisťovňa musí vymáhať dlh, ale po takejto námietke často vymáhanie zastaví - vyhľadaj si staršie príspevky na túto tému.
Ak by to nepomohlo (ak bolo predtým včas vydané rozhodnutie), argumentovala by som ukončením dedičského konania, ktoré sa obnovuje len po novoobjavenom majetku - teda nie len samotného dlhu.
Myslím, že keď budeš rokovať s poisťovňou, musíš mať nejakú predstavu o námietkách, inak si budú tvrdiť svoje a vyhrážať sa.
betka
04.09.09,19:51
Zrdavotné poistenie zákon:

21
Premlčanie


(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 11) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 12) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.
marina8
04.09.09,20:01
ja by som tiez kontaktovala poistovnu a snazila sa o tom nieco zistit a asi podala namietku
minimalne by som sa vyhla tomu, ze ked nezareagujem, tak pohladavku poistovne zvyknu postupit spolocnostiam, ktore sa zaoberaju vymahanim pohladavok a ak to nie je premlcane, tak nech tam nenabieha penale a poplatky a ja neviem co este si tam pripocitaju, asi aj cisla topanok :o
Mária27
04.09.09,21:40
Premlčacia doba na PREDPÍSANIE pohľadávky nie je to isté ako premlčacia doba na VYMÁHANIE pohľadávky.
Pozri:
§ 21, ods. 1 zákona č. 580/2004
Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 13) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného

A pozri tiež:
§ 21, ods. 2 zákona č. 580/2004
Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť

V prvom prípade plynie premlčacia doba odo dňa splatnosti a je to premlčacia doba na to, aby si poisťovňa UPLATNILA nárok (t.j. vydala platobný výmer),

v druhom prípade právo na VYMÁHANIE už právoplatného rozhodnutia (t. j. platobného výmeru) a začína plynúť odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto platobného výmeru.

V praxi to znamená asi toľko, že poistné, splatné k 1. 10. 1997 sa premlčí k 1. 2. 2002. Ak poisťovňa vydá platobný výmer trebárs 31. 1. 2001, stihla to v termíne a právo predpísania sa nepremlčí.
Následne tento platobný výmer nadobudne právoplatnosť napr. k 15. 3. 2001 Začať ho vymáhať (trebárs cestou súdneho exekútora) môžu trebárs aj v roku 2004, stále je zachovaná trojročná lehota odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.

Od 1.1.2005 platil zákon č. 580/2004 Z.z. v znení zákona č, 718/2004, ktorú ustanovil premlčaciu dobu na 5 rokov bez akéhokoľvek prechodného ustanovenia na predchádzajúce obdobie, t.j. v čase od januára do augusta 2005 platila premlčacia doba 5 rokov na všetky, teda i na prechádzajúce poistenia splatné v čase zákona 273/1994 (bolo 10 rokov).
Mária27
04.09.09,21:49
Zo starej témy
http://www.porada.sk/t12649-p4-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html

liba2 píše 17.10.07:

Milí poraďáci,
včera som dostala pozdrav z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorom ma upovedomujú o začatí správneho konania vo veci neodvedenia poistného na zdravotné poistenie voči SZČO ... z dôvodu porušenia povinnosti odviesť poistné na ZP za obdobie 02/1996 (časť mesiaca - neviem prečo) – 31.05.1996 v sume 3549 Sk (neviem si vyrátať, ako sa k tejto sume dopracovali).
Nie som si vedomá žiadneho dlhu.

liba 2 píše 4.12.07:

Dnes som dostala rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou, v ktorom mi oznámili, že VšZP uznáva moju námietku premlčania pohľadávky v zmysle § 32 zákona č. 580/2004 Z.z. .... čo mňa nesmierne potešilo. Neodpustím si však poznámku, že je to nehorázna drzosť tohto úradu požadovať úhradu pohľadávky po 11-tich rokoch a priživovať sa tak na neznalosti zákonov poistencov, pričom cit. paragraf je im veľmi dobre známy.
Keby som nepoznala poradu, nevedela by som sa brániť.
Moja vďaka za úspešné vybavenie patrí evine a ik-a. Ďakujem !
susann2
05.09.09,06:28
Na to, aby vám niekto mohol odborne poradiť, aký krok máte urobiť, bude potrebovať vedieť, čo všetko v tej veci konala poisťovna a čo poistenec. Najhoršie zo všetkého by bolo keby ste neurobili nič.
FugAn
07.09.09,11:48
Zo starej témy
http://www.porada.sk/t12649-p4-doba-premlcania-pohladavky-resp-zavazku-voci-zdravotnej-poistovni.html

liba2 píše 17.10.07:

Milí poraďáci,
včera som dostala pozdrav z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorom ma upovedomujú o začatí správneho konania vo veci neodvedenia poistného na zdravotné poistenie voči SZČO ... z dôvodu porušenia povinnosti odviesť poistné na ZP za obdobie 02/1996 (časť mesiaca - neviem prečo) – 31.05.1996 v sume 3549 Sk (neviem si vyrátať, ako sa k tejto sume dopracovali).
Nie som si vedomá žiadneho dlhu.

liba 2 píše 4.12.07:

Dnes som dostala rozhodnutie Úradu pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou, v ktorom mi oznámili, že VšZP uznáva moju námietku premlčania pohľadávky v zmysle § 32 zákona č. 580/2004 Z.z. .... čo mňa nesmierne potešilo. Neodpustím si však poznámku, že je to nehorázna drzosť tohto úradu požadovať úhradu pohľadávky po 11-tich rokoch a priživovať sa tak na neznalosti zákonov poistencov, pričom cit. paragraf je im veľmi dobre známy.
Keby som nepoznala poradu, nevedela by som sa brániť.
Moja vďaka za úspešné vybavenie patrí evine a ik-a. Ďakujem !

Aspoň vidíme ako pracuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Máš šťastie, že pohľadávku uznali za neoprávnenú až na malý detail, že postupovali podľa 580/2004 a nie podľa 273/1994, ktorá platila do 31.12.04. Zákon 580/2004 neplatí zo spätnou platnosťou takže gratulujem. VšZP aj Úrad nepostupovali správne ale hlavne, že je to vo Tvoj prospech.
Mária27
07.09.09,16:46
Od 1.1.2005 platil zákon č. 580/2004 Z.z. v znení zákona č, 718/2004, ktorú ustanovil premlčaciu dobu na 5 rokov bez akéhokoľvek prechodného ustanovenia na predchádzajúce obdobie, t.j. v čase od januára do augusta 2005 platila premlčacia doba 5 rokov na všetky, teda i na prechádzajúce poistenia splatné v čase zákona 273/1994 (bolo 10 rokov).

FugAn,
Toto treba brať do úvahy. V takomto prípade sa vo verejnom práve použije premlčacia doba pre poistenca výhodnejšia.
thebeno
25.01.10,07:11
(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

cize staci avy poistovna vyhlasila ze nebol prihlaseny a ziadna premlcacia doba sa uz nepocita

- je zaujimave ze:
1/ zamestnanca prihlasuje do ZP jeho zamestnavatel
2/ za zamestnanca plati ZP jeho zamestnavatel
3/ zamestnanec nema o zaplateni ZP ziadne info a nema na to ani ziadne paky
4/ ak su nejake nezrovnalosti - postihnuty je zamestnanec

nezda sa vam ze zakonodarca bol v tomto pripade B.L.B.?



dalsia vec - povazujem toto konanie ZP vyslovene za ucelove a dalo by sa povedat ze aj protipravne - ked jasne vie ze dane veci boli premlcane a ona napriek tomu obsiela potencionalnych dlznikov aby zaplatili

podla mna sa vo velkej vecsine jedna o zamestnancov za ktorych zamestnavatelia aj zaplatili ale bordel v ZP sposobil to ze to nemaju evidovane a teraz to po 10 rokoch vymahaju

KTO z vas si odklada VYPLATNE pasky svojich RODICOV/PRARODICOV a pod. aby mohol dokazat ze za ZP zaplatili?


som zvedavy kedy nam zo ZP zacnu chodit nedoplatky za nase BABKY/DEDKOV a PRAPRA STARYCH RODICOV
ved neboli v ZP prihlaseny a teda premlcacia doba nie je ziadna!!!!! a urcite v ZP maju taky bordel ze ich platby neeviduju a teda su dlznikmi ZP
oscar
04.02.10,15:00
VšZP mi teraz tvrdí, že som jej neodovzdal výpis z daň.priznania za r. 1994 a preto mám doplatiť poistné z dôvodu nesplnenia oznamovacej povinnosti. Má pravdu?
Vie mi niekdo poradiť?
veronikasad
04.02.10,15:03
VšZP mi teraz tvrdí, že som jej neodovzdal výpis z daň.priznania za r. 1994 a preto mám doplatiť poistné z dôvodu nesplnenia oznamovacej povinnosti. Má pravdu?
Vie mi niekdo poradiť?
a odovzdal si ? Máš o tom doklad ?
oscar
04.02.10,15:14
Doba archivovania je 10 rokov, od vtedy je už 15, takže doklady
už nemám.