maotao
04.09.09,09:33
Syn začne teraz v septembri študovať na VŠ v Brne.
Chcela by som sa spýtať : je pre neho povinné príp. výhodné sa prihlásiť na prechodný pobyt v ČR počas štúdia? Mal by si platiť nejaké poistenie alebo za neho ako študenta platí iba štát (ČR) a stačí europsky preukaz zdravotného poistenia, na základe ktorého ho ošetria v štátnych zdrav.zariadeniach?
Ďakujem za radu.
u.erika
04.09.09,15:29
Moja dcéra sa študuje už tretí rok v Maďarsku. Kvôli štipendiam musela vybaviť prechodný pobyt a účet v banke. Tiež má len EP ZP, ale ošetrujú ju len v akútnych prípadoch. ZP neplatí ani tam, ani u nás. Na ÚP v každom semestri treba poslať potvrdenie od školy, že je zapísaná na semester. Prvý krát sme museli vybaviť potvrdenie, či je škola ekvivalentná, až potom som dostala prídavky na deti, odvtedy stačia potvrdenia zo školy.
klarissa
05.09.09,14:18
Mňa by zaujímalo, aký študentský účet a v ktorej banke je výhodný pre zahraničného študenta???? Vie niekto poradiť ????????
ivka70
05.09.09,14:24
Mňa by zaujímalo, aký študentský účet a v ktorej banke je výhodný pre zahraničného študenta???? Vie niekto poradiť ????????

Podla mna pre studenta v Ceskej republike je vyhodne zalozit si ucet v ceskej CSOB a jeho rodic v slovenskej CSOB.
Prevody v ramci CSOB SR a CR su vemi vyhodne - rozhodne vyhodnejsie ako akekolvek zahranicne prevody.
A CSOB dava vybery zo svojich bankomatov vo vlasdtnej krajine zadarmo a v tej druhej /SR, CR/ za 6 Sk.

Skuste sa tam popytat, mozno aj studentsky ucet na SR studentovi postacuje.
klarissa
05.09.09,14:28
Dik, ale zabudla som dodať, že by som mala záujem založiť synovi účet v ČR, bývame blízko hraníc ČR, Hodonín je vzdialený 10 km od nás, takže by som nemala problém vložiť peniaze v ČR, rozhodujem sa medzi Komerčnou bankou a Českou sporitelňou.
Dik
klarissa
05.09.09,15:29
Nikto neštuduje v ČR a nemá tam zriadených študentský účet ?
klarissa
06.09.09,04:34
Škoda asi nikto neštuduje v ČR a nemá tam účet. Ď.
maotao
10.09.09,19:05
Klarissa,
Ako som uviedla na začiatku syn začne až od 21.9. študovať v ČR.
Ešte pri zápise sme mu zriadili účet v ČSOB v ČR a v ČSOB na Slovensku. Oba účty sú študentské, teda pri ich zriadení sme museli priniesť potvrdenie o návšteve školy. Sú vedené bezplatne, poplatky za operácie sú takmer nulové, treba to pozrieť na nete. Všetko realizuje cez internetbanking, ku každému účtu má kartu. Keď sme prevádzali EUR z ČSOB v SR na české koruny v ČSOB v ČR, prevod prebehol ešte v ten deň a poplatok zaň bol minimálny. Zriadili sme súhlas s inkasom kvôli internátu. Zatiaľ je všetko ok.
Julia63
16.07.12,11:07
Dobrý deň
obnovujem tému, poradíte ?

Čo je potrebné/vhodné pre študenta v Českej republike od septembra 2012 :
- pobyt prechodný ? je potrebné ?
- poistenie - zdravotné ?
- študentský účet v akej českej banke ? ?
srdečná vďaka
lotte5
17.07.12,09:25
vsetko predsa uz bolo napisane, pytas sa to iste
dunlop007
17.07.12,09:30
prechodny pobyt nie je potrebny, poistenie samozrejme zdravotne, ucet zriad v csob
strakar
17.07.12,09:38
Súhlasím , prechodný pobyt nie je potrebny, ak sa v čr nezdržiava dlhšie ako 90 dní. Stačí, keď príde aj raz za 90 dní, tak už nie je to potrebné. V opačnom prípade treba to nahlásiť.
dunlop007
17.07.12,14:27
snad sme ti pomohli
Julia63
18.07.12,05:41
lotte 5: čo platilo v roku 2009, nemusí platiť v roku 2012, preto sa pýtam
dunlop007, strakar: Ďakujem