Zavrieť

Porady

zahraničný študent VŠ

Syn začne teraz v septembri študovať na VŠ v Brne.
Chcela by som sa spýtať : je pre neho povinné príp. výhodné sa prihlásiť na prechodný pobyt v ČR počas štúdia? Mal by si platiť nejaké poistenie alebo za neho ako študenta platí iba štát (ČR) a stačí europsky preukaz zdravotného poistenia, na základe ktorého ho ošetria v štátnych zdrav.zariadeniach?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    Moja dcéra sa študuje už tretí rok v Maďarsku. Kvôli štipendiam musela vybaviť prechodný pobyt a účet v banke. Tiež má len EP ZP, ale ošetrujú ju len v akútnych prípadoch. ZP neplatí ani tam, ani u nás. Na ÚP v každom semestri treba poslať potvrdenie od školy, že je zapísaná na semester. Prvý krát sme museli vybaviť potvrdenie, či je škola ekvivalentná, až potom som dostala prídavky na deti, odvtedy stačia potvrdenia zo školy.

    klarissa je offline (nepripojený) klarissa

    klarissa
    Mňa by zaujímalo, aký študentský účet a v ktorej banke je výhodný pre zahraničného študenta???? Vie niekto poradiť ????????

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    klarissa Pozri príspevok
    Mňa by zaujímalo, aký študentský účet a v ktorej banke je výhodný pre zahraničného študenta???? Vie niekto poradiť ????????
    Podla mna pre studenta v Ceskej republike je vyhodne zalozit si ucet v ceskej CSOB a jeho rodic v slovenskej CSOB.
    Prevody v ramci CSOB SR a CR su vemi vyhodne - rozhodne vyhodnejsie ako akekolvek zahranicne prevody.
    A CSOB dava vybery zo svojich bankomatov vo vlasdtnej krajine zadarmo a v tej druhej /SR, CR/ za 6 Sk.

    Skuste sa tam popytat, mozno aj studentsky ucet na SR studentovi postacuje.

    klarissa je offline (nepripojený) klarissa

    klarissa
    Dik, ale zabudla som dodať, že by som mala záujem založiť synovi účet v ČR, bývame blízko hraníc ČR, Hodonín je vzdialený 10 km od nás, takže by som nemala problém vložiť peniaze v ČR, rozhodujem sa medzi Komerčnou bankou a Českou sporitelňou.
    Dik

    maotao je offline (nepripojený) maotao

    maotao
    Klarissa,
    Ako som uviedla na začiatku syn začne až od 21.9. študovať v ČR.
    Ešte pri zápise sme mu zriadili účet v ČSOB v ČR a v ČSOB na Slovensku. Oba účty sú študentské, teda pri ich zriadení sme museli priniesť potvrdenie o návšteve školy. Sú vedené bezplatne, poplatky za operácie sú takmer nulové, treba to pozrieť na nete. Všetko realizuje cez internetbanking, ku každému účtu má kartu. Keď sme prevádzali EUR z ČSOB v SR na české koruny v ČSOB v ČR, prevod prebehol ešte v ten deň a poplatok zaň bol minimálny. Zriadili sme súhlas s inkasom kvôli internátu. Zatiaľ je všetko ok.
    Naposledy upravil maotao : 10.09.09 at 20:33

    Julia63 je offline (nepripojený) Julia63

    Julia63
    Dobrý deň
    obnovujem tému, poradíte ?

    Čo je potrebné/vhodné pre študenta v Českej republike od septembra 2012 :
    - pobyt prechodný ? je potrebné ?
    - poistenie - zdravotné ?
    - študentský účet v akej českej banke ? ?
    srdečná vďaka

    strakar je offline (nepripojený) strakar

    strakar
    Súhlasím , prechodný pobyt nie je potrebny, ak sa v čr nezdržiava dlhšie ako 90 dní. Stačí, keď príde aj raz za 90 dní, tak už nie je to potrebné. V opačnom prípade treba to nahlásiť.

    Julia63 je offline (nepripojený) Julia63

    Julia63
    lotte 5: čo platilo v roku 2009, nemusí platiť v roku 2012, preto sa pýtam
    dunlop007, strakar: Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.