verads
12.09.09,11:44
Dobry den, vedel by mi niekto poradit ? Moja dcéra bola prepustena zo zamestnania bez akehokolvek upozornenia z jedneho dna na druhý, konatel chce aby podpísala zmluvu , že bola prepustena dohodov a vraj jej vyplatia na ruku odstupne na dva mesiace , mne sa to nepozdáva, že len tak by jej dali do ruky peniaze , dokonca jej povedal ked jej okamžite vyplati sumu tak spíšu takú dohodu , že ona sama chcela odíst. Chcela by som sa opýtat keby , že napíšu zmluvu tak, že ona sama podala výpoved či má narok na sociálnu podporu kým si nenajde nové zamestnanie ? Alebo ako má postupovat ? DAkujem s pozdravom Viera
Xanti
12.09.09,09:48
Dobry den, vedel by mi niekto poradit ? Moja dcéra bola prepustena zo zamestnania bez akehokolvek upozornenia z jedneho dna na druhý, konatel chce aby podpísala zmluvu , že bola prepustena dohodov a vraj jej vyplatia na ruku odstupne na dva mesiace , mne sa to nepozdáva, že len tak by jej dali do ruky peniaze , dokonca jej povedal ked jej okamžite vyplati sumu tak spíšu takú dohodu , že ona sama chcela odíst. Chcela by som sa opýtat keby , že napíšu zmluvu tak, že ona sama podala výpoved či má narok na sociálnu podporu kým si nenajde nové zamestnanie ? Alebo ako má postupovat ? DAkujem s pozdravom Viera
Teraz sa neskúma, to kto dá výpoved. Aj v prípade, že by tvoja dcéra pristúpila na dohodu zo zamestnávateľom ( až keby som držala peniaze v ruke tak by som im to podpísala ) môže ísť sa zaevidovať na úrad práce.
Ak splní podmienky tak dostane podporu v nezamestnanosti ( podmienka platenie odvodov 3 roky z posledných 4 rokov ), pokiaľ nepracovala tak dlho, a má viac ako 25 rokov môže požiadať o dávky v hmotnej núdzi.
JarkaL
12.09.09,09:52
A ako dlho tam bola zamestnaná? Ak aspoň 5 rokov, má nárok na 3-mesačné odstupné.
verads
12.09.09,13:50
Má 28 rokov, a bola tam zamestnaná 1 rok
kaco11
13.09.09,04:36
moj osobný názor, keď sa jej chcu zbaviť tak to spravia. skôr či neskôr. Takto z toho môže vyťažiť.
Xanti
13.09.09,06:43
Má 28 rokov, a bola tam zamestnaná 1 rok
Tak to dvojmesačné odstupné je v rámci zákona. Určite by som podpísala, ale až keby som mala peniaze v ruke. Pred touto prácou bola ešte niekde zamestnaná?

Pracovala v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky :
1.) Ak áno : tak dostane podporu v nezamestnanosti. http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000BE2
2.) Ak nie :
a) a je slobodná tak dostane dávku v hmotnej núdzi ( treba si o ňu požiadať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument
b.) ak je vydatá tak nedostane nič, nakoľko pokiaľ partner pracuje tak dávky v hmotnej núdzi nevýjdu.
verads
13.09.09,15:43
Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem
verads
13.09.09,15:58
Tak teda nebude dostávat soc, dávky podla toho kolko mala vyplatu? nejaké % ?
Xanti
13.09.09,17:10
ak je slobodná tak dostane dávku v hmotnej núdzi ( treba si o ňu požiadať http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument



Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem


Tak teda nebude dostávat soc, dávky podla toho kolko mala vyplatu? nejaké % ?
Verads, trošku si si mala prečítať tie linky čo som Ti poslala.

Tvoja dcéra dostane dávku v hmotnej núdzi. nakoľko má 28 rokov a už ju nemusíte živiť. Tá dávka je vo výške
Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Výška dávky:
60,50 € pre jednotlivca,
a k tomu dostane ešte
Príspevok na zdravotnú starostlivosť vo výške 2 €mesačne.

Pokiaľ by dcéra mala vlastný byt tak by mala nárok aj na príspevok na bývanie. Čo ale z tvojich info nemá.

Takže jej mesačná dávka v hmotnej núdzi by bola vo výške 62,50 €. Prosím ťa prečítaj si link, ktorý som Ti prilepila. Je tam veľa užitočných info .:D
verads
14.09.09,06:31
Dakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoved, prečítala som si link.
Xanti
14.09.09,06:34
Dakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoved, prečítala som si link.Podpísala dcéra výpoved dohodou? Dostala to odstupné?
alaya1
16.09.09,09:11
Prosim o pravnu pomoc.
jedna sa mi o moju velmi dobru priatelku, ktora velmi ochorela a rozviazuju s nou PP na zaklade odporucania lekarskeho posudku, ze nemoze vykonavat doterajsiu pracu. Ziadost o prelozenie na inu vhodnu pracu poslala 19.8, este jej neodpisali, ale najali si advokata, ktory s nou ukoncuje PP. Poprosim nejakeho cloveka s pravnickym vzdelanim, aby sa vyjadril k nizsie pisanemu textu.jedna sa hlavne o tu vypovednu dobu. Nutia ju na tu dohodu.
je to velmi surne. dakujem.
.................................................. ...................................

"Pôvodca textu príspevku: alaya1
No rozviazanie PP bude podla §63,ods.1, c- ale nakolko zamestnanec zo zdrav.dovodov nemoze byt ani na pracovisku, kde by prebehla vypovedna doba, dohodli sa na rozv.PP dohodou- aj ked ju obabrali o 3 mesacne platy pocas vypov.lehoty.

Neobabrali, ona sa nechala obabrať. Dohodu nemusela podpisovať, v takom prípade by jej museli dať výpoveď s výpovednou dobou. A pretože jej nevedeli nájsť vhodné pracovisko, ktoré by vyhovovalo jej zdr. stavu, tak by sa to považovalo za prekážku na strane zamestnávateľa a mohla zostať doma s náhradou mzdy. Bol by ale problém presvedčiť zamestnávateľa o tom, že má pravdu, resp. vydobiť si to. Ak by sa zamestnávateľ zaťal, tak by zostala len súdna cesta."
Nutricia
16.09.09,09:24
Dcéra je slobodná, bezdetná, a žije snami v jednej domácnosti teda somnov a s manželom ktorý je živnostník, staršia dcéra s mojov vnučkov ,je tu tiež na trvalom pobyte .ale tu nebýva sú v podnájme. V našom byte bývame my traja. predtým dcéra nebola zamestnaná, len sem tam nejake brigády. Dakujem
prečo dvojmesačnú odmenu?keby ju chceli vyhodit pre nadbytočnost museli by jej platit počas výpovednej doby a dat jej aj odstupné,čiže 2+2.
Určite by som pýtala 4-násobok platu a pekne aj napísat do dohody že zamestnávatel sa zaväzuje vyplatit......... a kedy
alaya1
16.09.09,10:27
Poradi niekto?
Chobot
16.09.09,11:15
Poradi niekto?

Nezačínaj s problémom zbytočne v 2 témach, odpoveď som ti dal tu:

http://www.porada.sk/t41441-p2-skoncenie-pracovneho-pomeru.html#post1153190
alaya1
16.09.09,12:55
Nezačínaj s problémom zbytočne v 2 témach, odpoveď som ti dal tu:

http://www.porada.sk/t41441-p2-skoncenie-pracovneho-pomeru.html#post1153190
Chcela som to komzultovat aj s pravnikom v tejto rubrike, ale uz asi nie je potrebne.