Xanti
11.01.10,21:35
Dobry vecer,

velmi pekne vas chcem poprosit o radu...

DPN si platim od 1.1.2008 / z minima, odvadzalo sa kazdy mesiac pravidelne, ibaze v nespravnej sume...

teraz som v 10tt tehotenstva, termin porodu cca 16.8., nastup na MD 5.7.2010.

mam este nejaku sancu vylepsit si MD???

dakujem:)
No ja by som povedala, zistiť nedoplatok na SP a uhradiť .

A potom zrušiť DNP ( zajtra ), založiť nové ( 13.1.2010) z maximálneho VZ 26 týždňov ( 182 dní platenia maxima ) by si mala stihnúť .
A až po 26 týždnoch nastúpiť na materskú dovolenku teda nie 5.7. ale až 19.7. a tým pádom budeš mať maximálnu materskú.

Alebo pár dní pred materskou sa zamestnať z max. VZ, po zrušení DNP. A aj potom ak nebudeš mať dlžoby voči SP tak dostaneš max. materskú.
milagros208
12.01.10,05:40
milágros,
pri každej žiadosti o nem.dávku sa zistuje splnenie podmienok na je získanie samostatne, t.j. pri podaní žiadosti o materské sa zisťuje splnenie k nástupu na MD/príp. splnenie 270dní do dna pôrodu. Tj. ak je prihlásená na DNP od apríla 2008 (aj ked si asi myslím, že to malo byť 4/2009) a na MD nastupuje v 2/2010, tak by 270dní NP z DNP malo byť splnených už pri nástupe na MD. Predpokladám platila poistné aj počas PN.
Ďakujem za odpoveď. Naozaj je prihlásená na DNP od 04/2009. A poistné si
platila aj počas PN, takže by jej nárok na materské mal vyjsť aj z DNP. Ešte raz ďakujem.
Ivep
12.01.10,08:21
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?
AdaMtiM
12.01.10,08:42
od ukončenia PP už ozaj nebola nem.poistená. Ráta sa len obdobie čerpania RD a ak netrvá PP, tak nemožno hovoriť o čerpaní RD, lebo tú čerpe "len zamestnanec" (nie nezamestnaný).

Nárok na materské a ani zvýšený RP už mať určite nebude, lebo ako píšeš, nestihne 270dní NP, čo je podmienka. Bude mať nárok na nižší RP od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

Ak sa ale na čas zamestná, tak by mohla mať nárok na nemocenské, ak by nastúpila na PN, príp. na očr s prvým dieťaťom. Stačí ak bude trvať PP napr.2dni a samozrejme s čo najvyšším VZ na tieto 2dni. Bude ako tehotná v 6mesačnej ochrannej lehote, v ktorej si môže uplatniť nárok na nemocenské, oštrovné. Ak však PP nebude k nástupu na PN/očr trvať, tak bude treba do SP okrem dokladu o PN doniesť od gynekologa potvrdenie, že bola v den ukončenia PP tehotná. V SP jej budú možno hovoriť, že nárok nemá (takto mi už jedna mamička písala a nárok jej vznikol, aj ked jej do toho kecali), ale určite nárok je, lebo ochranná lehota pre tehotné je vždy 6mesiacov pre uplatnenie nároku na ktorúkolvek nem.dávku, aj ked nem.poistnie (prac.pomer) bude trvať len pár dní.

NO a kontrolná otázka, predpokladám, že si dala prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola pri prvom dieťati dôch.poistná štátom. Teraz, ak sa nadalej stará o prvé dieťa osobne (t.j. nechodí do škôlky, jaslí ..), tak môže byť nadalej poistená dôchodkovo a aj zdravotne štátom. A po pôrode môže dať odhlášku na prvé dieťa a prihlášku do 45dní na druhé dieťa, príp. na iný postup nech sa spýta soc.poistovne podla trv.pobytu (nemajú rovnaké postupy). Ale všetko najlepšie nechať potvrdiť pečiatkou SP na kopii dokladov.
Brčko ďakujem moc. Ale volala som švagrine, vraj ju už gynekologička vypísala na materskú / vraj musí najneskôr 6 týždňov pred pôrodom hoc aj za to peniaze nedostane/ a to od 24.1.2010 ! A teraz čo? Ja ju chcem zamestnať napr. od 13.1. do 15.1 vrátane. Mohla by ísť na tú PN od 18.1.2010 ale otázne že do kedy? Môže byť na PN a zároveň aj na materskej ???? Bude to celé mať zmysel? Dostane nejaké peniaze za PN do materskej isto, ale čo ten súbeh PN a MD? Prosím o odpoveď , nech to uzavriem čo najskôr, pôrod sa blíži..... ďakujem moc brčko
Čo sa týka tvojej kontrolnej otázky: vraj sa bola pýtať na SP ohľadne toho prihlásenia na dôchodkové platené štátom a povedali jej že to má urobené automaticky ....vraj má prísť až po narodení 2 dieťaťa urobiť zmeny..... mne sa to teda nevidí.....
klarisa
12.01.10,10:16
Ahoj poraďáci. Som zamestnana, ale toho casu na rodicovskej dovolenke s dvojrocnym dietatom. Od 1.1.2008 do 31.1.2009 som bola DNP. Teraz som opat tehotna. Termin porodu je 12.9.2010. Co urobit aby som mala co najvyssie materske? Pri predchadzajucom tehotenstve sa mi materska vypocitavala ako suhrn vymeriavacich zakladov zo zamestnania a DNP. Teraz sa bude pocitat iba z DNP alebo aj z pravdepodobneho VZ v zamestnani?
Danka Kosibová
12.01.10,11:53
dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.
Danka Kosibová
12.01.10,11:55
Musí sa prihlásit na SP ako dobrovolne poistená osoba z VZ maxima 1084,55 eura. A musí si toto poistenie platit po dobu 26 týždňov. Po tej dobe to môže znížiť na minimum a bude mať maximálnu materskú.

Ona v čase pôrodu nebude v ochrannej lehote, preto nesmie váhať a hned sa ísť prihlásiť na SP.

K tým 270 dňom patria aj dni ukončeného zamestnania vo Vašej firme. Pre ňu je teraz podstatné platiť minimálne 26týždňov DNP z maxima.
dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.
Xanti
12.01.10,16:14
dakujem vam vsetkym velmi pekne, ktorí ste mi poradili.
ide sa teda zajtra 13.1.2010 prihlásit do socialnej poistovne na platenie DNP z max. vymeriavacieho zakladu, teda z 1084,55 €. aby som splnila podmienku 26 týzdnov platenie DNP, teda budem platit do 14.7.2010 z max. po tomto datume si mozem dat znizit platenie z minimalneho VZ. Ano presne tak, a VZ sa ti zníži až od 1.8.2010
ak pojdem 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom na matersku, budem mat narok na matersku z maxima. Ano,
jedna vec mi este nie je jasna, resp. som sa v k nej nedopatrala, na zaklade coho bude materska pocitana z VZ DNP. preco bude vymeriavaci zaklad z obdobia platenia DNP a nie posledneho zamestnania, z roku 2009.Materská sa bude rátať z posledného poistenia. A to u teba bude DNP. Nakoľko posledné poistenie Ti vznikne od 13.01.2010 tak sa bude rátať ako VZ toto poistenie.
Denny30
12.01.10,18:04
Dobry den chcem Vas poprosit o radu, ja som v roku od oktobra 2007, cely rok 2008 az do 1.3.2009 platila DNP z najvysieho vymeriavacieho zakladu, lebo som planovala dieta. Potom sa plany zmenili, tak som sa z DNP odhlasila. Teraz sa chcem prihlasit z nova z maxima. Ak sa mi dieta narodi napr. v decembri budem dostavat DNP z maxima?vypocita sa my to z predchadzajuceho obdobia?Tam som platila len 3mesiace-aj vtedy by som poberala najvysiu matersku. Ak sa napr. narodi v januar, zapocita sa mi tento rok,ktory planujem platit? ake su teraz podmienky na DNP.Srdecne dakujem
brčko
12.01.10,18:13
Brčko ďakujem moc. Ale volala som švagrine, vraj ju už gynekologička vypísala na materskú / vraj musí najneskôr 6 týždňov pred pôrodom hoc aj za to peniaze nedostane/ a to od 24.1.2010 ! A teraz čo? Ja ju chcem zamestnať napr. od 13.1. do 15.1 vrátane. Mohla by ísť na tú PN od 18.1.2010 ale otázne že do kedy? Môže byť na PN a zároveň aj na materskej ???? Bude to celé mať zmysel? Dostane nejaké peniaze za PN do materskej isto, ale čo ten súbeh PN a MD? Prosím o odpoveď , nech to uzavriem čo najskôr, pôrod sa blíži..... ďakujem moc brčko
Čo sa týka tvojej kontrolnej otázky: vraj sa bola pýtať na SP ohľadne toho prihlásenia na dôchodkové platené štátom a povedali jej že to má urobené automaticky ....vraj má prísť až po narodení 2 dieťaťa urobiť zmeny..... mne sa to teda nevidí.....

Bohužial ti nedám odpoved na to, či jej lekár nechá aj PN a aj žiadosť o materské naraz. Ak by to ale nebolo možné, tak by sa asi v zákone nepísalo, že v prípade poberania materského nemá nárok na nemocenské. A viem, že takto to radili pracovníčky v SP mamičkám, čo nemali nárok na materské, že môžu byť na PN až do ukončenia šetonedelia, ak to lekár uzná za potrebné. Ale ako to urobil lekár, príp. mzdárka (ak by trval PP) netuším.

prihlášku na dôchodkové poistenie štátom si pravdepodobne podala v r.2006, po narodení, len si to nepamätá a tá jej stále platí, ak to dieťa nechodí do škôlky, jaslí.
mapope
12.01.10,18:27
No ja by som povedala, zistiť nedoplatok na SP a uhradiť .

A potom zrušiť DNP ( zajtra ), založiť nové ( 13.1.2010) z maximálneho VZ 26 týždňov ( 182 dní platenia maxima ) by si mala stihnúť .
A až po 26 týždnoch nastúpiť na materskú dovolenku teda nie 5.7. ale až 19.7. a tým pádom budeš mať maximálnu materskú.

Alebo pár dní pred materskou sa zamestnať z max. VZ, po zrušení DNP. A aj potom ak nebudeš mať dlžoby voči SP tak dostaneš max. materskú.

Xanti, dakujem za rychlu odpoved...

neviem, ako to funguje, ale mozem si posunut nastup na MD?

a este sa chcem spytat, ak su budem platit DPN z maxima...pocas tych 26 tyznov budem PN, nesmiem prestat platit a nemozem si cerpat nemocenske z DPN? a este ma napadlo, co ked predcasne porodim a nesplnim podmienku 26tt...

viem, ze je tu vela prispevkov, mozno by som si nasla odpoved, ale nie je mi prave najlepsie, nedokazem dlho studovat net... momentalne som tiez na PN, ale necerpam z DPN, nakolko som si bola ista, ze tam mam nedoplatok...a vobec som nemala energiu to vtedy riesit...

dakujem
Xanti
12.01.10,18:34
Xanti, dakujem za rychlu odpoved...

neviem, ako to funguje, ale mozem si posunut nastup na MD?

a este sa chcem spytat, ak su budem platit DPN z maxima...pocas tych 26 tyznov budem PN, nesmiem prestat platit a nemozem si cerpat nemocenske z DPN? a este ma napadlo, co ked predcasne porodim a nesplnim podmienku 26tt...Tak potom dostaneš DNP z minima.

viem, ze je tu vela prispevkov, mozno by som si nasla odpoved, ale nie je mi prave najlepsie, nedokazem dlho studovat net... momentalne som tiez na PN, ale necerpam z DPN, nakolko som si bola ista, ze tam mam nedoplatok... Hm, to si aj zamestnaná?

Môžeš uhradiť dlžobu do SP.
Zrušiť DNP ( 295,50 €). Založiť nové z nového minima. A budeš mať materskú z DNP (55% z 319,58 € ) a zo zamestnania.

A detto PN.
Poprípade, zruš DNP. A pred nástupom na materskú sa ešte zamestnaj v dalšej práci za mzdu kt. bude rozdielom maxima a VZ z tvojho terajšieho zamestnania.
brikina
12.01.10,18:56
Brikina,
toto ber ako môj názor

Ak je mamička zamestnaná a poberá materské, tak v období poberania materského je dôchodkovo poistná štátom podla § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení t.j. ako FO uvedená v § 15 ods.1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Takže v tomto období sa dôchodkové poistenie mamičky (zamestnanej s nárokom na materské!!!) neviaže na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku (t.j. nie je zaujímavé, či sa o dieťa stará OSOBNE pri vykonávaní práce na dohodu a už vôbec nie je zaujímavé, či poberá zdanitelný príjem z dohody). Odkaz na zákon o rodič.príspevku je uvedený v § 15 ods.3 zákona o sociálnom poistení (ďalej ZoSP) a týka sa mamičiek, čo si podali prihlášku podla § 22 ods. 1 ZoSP a sú dôchodkovo poistené štátom podla § 15 ods.1 písm. c) a d) ZoSP.

V prípade trvania prac.pomeru a poberania materského si podáva mamička SAMA prihlášku na soc.poisťovni podla trvalého pobytu aby bola dôch.poistená štátom až odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského/resp. ak nastane neskôr od prvého dna čerpania RD (čo je obvykle ten istý den, ak napr. nečerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD). V tomto prípade môže byť dôchodkovo poistná štátom, ak sa riadne stará o dieťa do 6/resp. 18rokov len v prípade, ak splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. nie všetky podmienky na nárok na RP, tých je viac) podla aktuálneho zákona o rodičovskom príspevku.

Samotné poberanie zdanitelného príjmu z dohody nevadí, vadí však to, ak sa mamička počas vykonávania práce na dohodu nestará OSOBNE o dieťa, t.j. nesplna tým podmienky riadnej starstlivosti o dieťa (vypadli výnimky, ktoré tam boli doteraz a kedy bolo uvedené, že mamička splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa aj v prípade, ak sa počas jej práce na dohodu stará o dieťa iná fyzická osoba bez živnosti alebo druhý rodič). Vraj to v mediách označili ako "nevenovanie sa dieťaťu".

Myslím, že samotný fakt, že má dohodu podpísanú a je prihlásená v SP nevadí, ak prácu vôbec nevykonáva (počas poberania materského, pokial si ešte sama nedávala prihlášku na SP, nevadí aj keby pracovala). Ale aj tak by som ju radšej ukončila (hlavne nástupom na RD), ak prácu nevykonáva, lebo ju to môže stáť dosť zbytočného času a nervov pri prípadnom zbytočnom vysvetlovaní v SP a UPSVaR.

%%%%

Ďakujem ti veľmi pekne za názor. Podobný som mala aj ja, no komunikácia s niektorými pracovníčkami sociálnej poisťovne je niekedy náročná a vie ma vytočiť do nepríčetna, keď si ma začnú pohadzovať ako horúci zemiak. V každom prípade som už začala rušiť dohody, ktoré som mala pootvárané, presne z dôvodu, ktorý si uviedla. "Vivat sociálny štát" :mee:
Ešteže niektoré môžem presunúť na manžela - treba si pomôcť ako sa dá... :D
Ivep
13.01.10,05:42
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?
jenn
13.01.10,08:14
Ahojte, chcem sa uistit, ci som spravne pochopila, co ste mi radili.
-som zamestnana od r.2006,
-momentalne na RD, ktora mi konci 28.2.2010 /matersku som mala z max.VZ/
-som tehotna 13tt-dvojicky
-predpokladany termin porodu 6/2010.
Na tie chybajuce 3 mesiace mozem nastupit na PN od 1.3., potom ukoncit a nastupit na MD? a mozem dostat max. matersku z predpokladaneho VZ co mi napise mzdarka?
dakujem za vas cas.
Vlastas
13.01.10,08:16
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Koncom roka 2008 som este ako studentka na VS bola DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu 3 mesiace. 28.9.2009 som sa zamestnala a zial (po dlhych obstrukciach so soc. poist.) opatovne som sa DNP az od 4.11.2009 a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu. O par tyzdnov na to som zistila, ze som tehotna. Fyziologicky by som mala byt v 11. tyzdni (termin porodu 31.7.2010) avsak lekar podla vysledkov z krvi tvrdi, ze by to mohlo byt aj o 3 tyzdne menej (teda termin porodu by mal byt 21.8.2010).
Chcem sa opytat, ci mi vyjde v takomto pripade najvyssia materska, prip. aka materska by mi vysla ak mam plat 600 €? Ako by som pripadne este mohla postupovat aby mi najvyssia materska mohla vyjst?
Vopred dakujem za odpoved a rady.

posúvam, vie niekto poradiť, je to moja dcéra:confused::confused::confused:
Xanti
13.01.10,08:54
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Koncom roka 2008 som este ako studentka na VS bola DNP z najnizsieho vymeriavacieho zakladu 3 mesiace. 28.9.2009 som sa zamestnala a zial (po dlhych obstrukciach so soc. poist.) opatovne som sa DNP az od 4.11.2009 a to z najvyssieho vymeriavacieho zakladu. O par tyzdnov na to som zistila, ze som tehotna. Fyziologicky by som mala byt v 11. tyzdni (termin porodu 31.7.2010) avsak lekar podla vysledkov z krvi tvrdi, ze by to mohlo byt aj o 3 tyzdne menej (teda termin porodu by mal byt 21.8.2010).
Chcem sa opytat, ci mi vyjde v takomto pripade najvyssia materska, prip. aka materska by mi vysla ak mam plat 600 €? Ako by som pripadne este mohla postupovat aby mi najvyssia materska mohla vyjst?
Vopred dakujem za odpoved a rady.
posúvam, vie niekto poradiť, je to moja dcéra:confused::confused::confused:No ja ako čítam príspevok tvojej dcéry tak bude mať maximálnu materskú.

Totižto zo zamestnania by mala získať 270 dní poistenia .. od 28.9.2009 do 31.7.2010 ( do 30.6.2010 ich bude mať 276 dní ) takže jej VZ zo zamestnania bude rok 2009.
A čo sa týka DNP tak tam od 4.11.2009 platí predpokladám rozdiel medzi maximom 1084,55 a jej VZ zo zamestnania. A tiež do 31.07.2010 splní podmienku 270 dní ( do 30.06.2010 ich bude mať 296 dní ), nakoľko ak jej budú chýbať dni poistenia tak ich SP nájde v roku 2008 v tých troch mesiacoch. Detto VZ pre DNP bude rok 2009.
Xanti
13.01.10,09:04
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť ohľadom DNP. Som DNP poistená od 4.1.2010, VZ z maxima minus VZ z práce, nakoľko v septembri mám ísť na materskú, ale mojim RO je rok 2009 iba zo zamestnania. Ako by som mohla spraviť to, aby som mala RO tento rok? Stačí ak sa odhlásim zo SP ako zo zamestnania a druhý deň pošlem zase prihlášku u toho istého zamestnávateľa? Môže tak byť?Ivep ak chceš sa odhlásiť u toho istého zamestnávateľa a nanovo prihlásiť. Tak neplať DNP.

A tesne pred nástupom na materskú sa odhlás, nanovo prihlás na pár dní a ked ti zamestnávateľ dá nejaké odmeny k tomu druhému prihláseniu. Tak získaš maximálnu materskú.
Ella11
13.01.10,09:32
Brikina,
toto ber ako môj názor

Ak je mamička zamestnaná a poberá materské, tak v období poberania materského je dôchodkovo poistná štátom podla § 128 ods.5 zákona o sociálnom poistení t.j. ako FO uvedená v § 15 ods.1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

Takže v tomto období sa dôchodkové poistenie mamičky (zamestnanej s nárokom na materské!!!) neviaže na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa podla aktuálneho zákona o rodič.príspevku (t.j. nie je zaujímavé, či sa o dieťa stará OSOBNE pri vykonávaní práce na dohodu a už vôbec nie je zaujímavé, či poberá zdanitelný príjem z dohody). Odkaz na zákon o rodič.príspevku je uvedený v § 15 ods.3 zákona o sociálnom poistení (ďalej ZoSP) a týka sa mamičiek, čo si podali prihlášku podla § 22 ods. 1 ZoSP a sú dôchodkovo poistené štátom podla § 15 ods.1 písm. c) a d) ZoSP.

V prípade trvania prac.pomeru a poberania materského si podáva mamička SAMA prihlášku na soc.poisťovni podla trvalého pobytu aby bola dôch.poistená štátom až odo dna nasledujúceho po ukončení poberania materského/resp. ak nastane neskôr od prvého dna čerpania RD (čo je obvykle ten istý den, ak napr. nečerpe riadnu dovolenku medzi MD a RD). V tomto prípade môže byť dôchodkovo poistná štátom, ak sa riadne stará o dieťa do 6/resp. 18rokov len v prípade, ak splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa (t.j. nie všetky podmienky na nárok na RP, tých je viac) podla aktuálneho zákona o rodičovskom príspevku.

Samotné poberanie zdanitelného príjmu z dohody nevadí, vadí však to, ak sa mamička počas vykonávania práce na dohodu nestará OSOBNE o dieťa, t.j. nesplna tým podmienky riadnej starstlivosti o dieťa (vypadli výnimky, ktoré tam boli doteraz a kedy bolo uvedené, že mamička splna podmienky riadnej starostlivosti o dieťa aj v prípade, ak sa počas jej práce na dohodu stará o dieťa iná fyzická osoba bez živnosti alebo druhý rodič). Vraj to v mediách označili ako "nevenovanie sa dieťaťu".

Myslím, že samotný fakt, že má dohodu podpísanú a je prihlásená v SP nevadí, ak prácu vôbec nevykonáva (počas poberania materského, pokial si ešte sama nedávala prihlášku na SP, nevadí aj keby pracovala). Ale aj tak by som ju radšej ukončila (hlavne nástupom na RD), ak prácu nevykonáva, lebo ju to môže stáť dosť zbytočného času a nervov pri prípadnom zbytočnom vysvetlovaní v SP a UPSVaR.

%%%%
Ahojky,
a ako to mamička na SP dokazuje, že síce robí i na dohodu a zároveň sama sa stará o dieťa? Ďakujem.
Vlastas
13.01.10,09:44
No ja ako čítam príspevok tvojej dcéry tak bude mať maximálnu materskú.

Totižto zo zamestnania by mala získať 270 dní poistenia .. od 28.9.2009 do 31.7.2010 ( do 30.6.2010 ich bude mať 276 dní ) takže jej VZ zo zamestnania bude rok 2009.
A čo sa týka DNP tak tam od 4.11.2009 platí predpokladám rozdiel medzi maximom 1084,55 a jej VZ zo zamestnania. A tiež do 31.07.2010 splní podmienku 270 dní ( do 30.06.2010 ich bude mať 296 dní ), nakoľko ak jej budú chýbať dni poistenia tak ich SP nájde v roku 2008 v tých troch mesiacoch. Detto VZ pre DNP bude rok 2009.

To znamená, že po polroku platenia DNP z rozdielu, môže prejsť na platenie do DNP z minima až do pôrodu.
Xanti
13.01.10,09:49
To znamená, že po polroku platenia DNP z rozdielu, môže prejsť na platenie do DNP z minima až do pôrodu.Ano a najskôr jej spravia zmenu od 1.6.2010.
Vlastas
13.01.10,10:09
Ano a najskôr jej spravia zmenu od 1.6.2010.

Ďakujem Xanti.
mariro
13.01.10,10:39
Ahojte vsetci poradaci.Same dobre veci sa tu clovek od vas dozvie.Chcela by som vas aj ja poprosit o radu resp. odobrenie mojich uvah,lebo uz som nejake kroky podnikla podla vasich rad tu na porade.Takze planujem otehotniet a zacala som si od 8.1. platit DNP z minima, tak mi to vychadza,lebo moj VZ v praci je 830 €,momentalne pracujem a 270 dni za 2roky mam tiez splnene.Takze max matersku by som mohla dosiahnut kedze DNP budem platit 9 mesiacov.
Chcem sa spytat podla coho sa zistuje rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej.Ak by som isla este v tomto roku na MD tak vraj rok 2009 a keby v 2011 tak potom RO by bol 2010?
Zrejme by som isla na rizikove tehotenstvo ,PN neovplyvni nejako vysku materskej?Myslim to ze tu pisete ze ked je PN tak sa poistne neplati,ale ja potrebujem na DNP mat 270 dni tie platby.Neviem ako to teda je.
Bubka9
13.01.10,10:40
Dobrý deň, chcem sa spýtať, od roku 2008 pracujem na živnosť pre jednu firmu. Tohto roku by som chcela ísť na materskú. Prosím Vás, na základe čoho si vyrátam jej výšku? Ďakujem pekne.
Xanti
13.01.10,10:44
Dobrý deň, chcem sa spýtať, od roku 2008 pracujem na živnosť pre jednu firmu. Tohto roku by som chcela ísť na materskú. Prosím Vás, na základe čoho si vyrátam jej výšku? Ďakujem pekne.
Na to aby si mala nárok na materskú musíš platiť odvody do SP minimálne 270 dní. A podľa výšky odvodov sa Ti ráta výška materskej.
To že pracuješ na živnosť nám nepovie, či si platíš odvody alebo neplatíš. A tiež nám to nepovie v akej výške si ich platíš.
Doplň údaje.
Bubka9
13.01.10,11:24
Ahoj Xanti!:)

Ďakujem krásne za Tvoju skorú odpoveď. Dopĺňam údaje - v SP musím doplatiť nedoplatok od júla 2009. Malo by to byť cca 95,- EUR za mesiac.
Teraz mi už prosím vieš poradiť, aká výška materskej by bola?
Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem :)
Xanti
13.01.10,11:32
Ahoj Xanti!:)

Ďakujem krásne za Tvoju skorú odpoveď. Dopĺňam údaje - v SP musím doplatiť nedoplatok od júla 2009. Malo by to byť cca 95,- EUR za mesiac.
Teraz mi už prosím vieš poradiť, aká výška materskej by bola?
Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem :)
Takže platíš minimálne odvody. Tvoja materská bude z minima teda 295,50 eur. Lebo taký je tvoj VZ v roku 2009.

Ak chceš maximálnu materskú prihlás sa do SP ako dobrovolne poistená osoba na nemocenské poistenie z rozdielu VZ 1084,55 - 319,55 = 764,97 € a mesačne budeš platiť 33,60 €.
Ak si nezaložíš DNP a nezískaš aj z neho 270 dní poistenia tak tvoja materská bude minimálna.
Bubka9
13.01.10,12:10
Ahoj Xanti!

Ďakujem krásne za Tvoju odpoveď. Takže, ak som správne pochopila, tak, keď si založím DNP, tak budem mesačne platiť do SP - 95+33,6 = 128,6 EUR. Dá sa založiť si DNP napr. od zajtra? Príp. spätne doplatiť od 1.1.2010?
Materská by bola len určitá časť z 295,5 EUR? A aká je max.materská?
A ešte 1 otázka, tých 270 dní sa ráta pred nástupom na materskú, však? Tak to by som už asi nestihla.
Xanti
13.01.10,12:15
Ahoj Xanti!

Ďakujem krásne za Tvoju odpoveď. Takže, ak som správne pochopila, tak, keď si založím DNP, tak budem mesačne platiť do SP - 95+33,6 = 128,6 EUR. Dá sa založiť si DNP napr. od zajtra? Ano dá sa .
Príp. spätne doplatiť od 1.1.2010? Nie nedá sa spätne doplatiť, ak si tehotná tak nestihneš to už.
Materská by bola len určitá časť z 295,5 EUR? Ano, lebo toľko platíš povinné odvody
A aká je max.materská? Ťažko povedať, je to špecifické ty by si dokopy mohla získať cca 580 € materskú.
A ešte 1 otázka, tých 270 dní sa ráta pred nástupom na materskú, však? Ano.
Tak to by som už asi nestihla.Mala si spomenúť, že si už tehotná.
No kedže si tehotná, tak mi chýba údaj ako dlho.

Takže ak si na začiatku tehotenstva tak sa dá ešte tomu pomôcť. Zrušiť živnosť, tým pádom neplatíš povinne odvody do SP. A hned sa poistiť DNP z maxima. Ak stihneš platiť DNP z maxima 26týždňov tak máš maximálnu materskú.
Ak to nestihneš máš minimálnu ale z VZ 319,58 eura.
Bubka9
13.01.10,12:40
Ahoj Xanti!
som na začiatku tehotenstva, tak 5 - 6 týždeň.
Hm, lenže ak zruším živnosť, ako budem pracovať v danej firme, kým pôjdem na materskú?
Ako by sa dalo získať cca 580,- EUR? Dosť by to pomohlo. Na základe čoho si myslíš, že ja by som mohla túto čiastku získať?
A ak by som nestihla platiť DNP z maxima 26 týždňov, tak z VZ 319,58 EUR rátam koľko 55%, či sa to ráta inak?
A prosím koľko je maximum DNP - koľko by som platila mesačne?
Veľmi pekne ďakujem. Si fakt milá. Veľmi to pomôže, keď má kto poradiť.
Xanti
13.01.10,12:45
Ahoj Xanti!
som na začiatku tehotenstva, tak 5 - 6 týždeň.
Hm, lenže ak zruším živnosť, ako budem pracovať v danej firme, kým pôjdem na materskú?
Ako by sa dalo získať cca 580,- EUR? Dosť by to pomohlo. Na základe čoho si myslíš, že ja by som mohla túto čiastku získať?
A ak by som nestihla platiť DNP z maxima 26 týždňov, tak z VZ 319,58 EUR rátam koľko 55%, či sa to ráta inak?
A prosím koľko je maximum DNP - koľko by som platila mesačne?
Veľmi pekne ďakujem. Si fakt milá. Veľmi to pomôže, keď má kto poradiť.
No ak si len takto tehotná, tak zruš živnosť. Založ novú živnosť a môžeš pracovať v tej firme dalej.

Prihlás sa na DNP z maximálneho VZ 1084,55 € ( materskú by si mala vo výške cca 600 eur mesačne ) mesačne budeš platiť odvody 47,70 € a kedže si v 5-6 týždni tak stihneš si do materskej zaplatiť 26 týždnov a chýbajúce dni Ti SP dopočíta z tých dní ked si si povinne platila minimálne odvody teda od júla 2009 do dnešného dňa.
Veľa šťastia prajem. ;)
Bubka9
13.01.10,14:05
Ďakujem pekne za odpoveď. Naozaj si mi pomohla. Len predsa, ešte ak môžem.
Myslíš, že DNP sa môžem prihlásiť napriek všetkému - myslím, i keď ešte nebudem mať zrušenú živnosť a následne novú? A pochopila som aspoň jednu vec, keď budem mať novú živnosť, nemám 1 rok povinnosť platiť odvody, no predsa je lepšie platiť si DNP. A zvlášť v mojom prípade, keď som tehotná.
A tiež, tú peknú čiastku materskej môžem mať napriek tomu, že to nebude prvé dieťatko, ale už tretie?
A ešte doplatiť to povinné poistenie za rok 2009 a mohlo by to byť hádam Ok.
EŠTE RAZ TI VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM.
Xanti
13.01.10,15:23
Ďakujem pekne za odpoveď. Naozaj si mi pomohla. Len predsa, ešte ak môžem.
Myslíš, že DNP sa môžem prihlásiť napriek všetkému - myslím, i keď ešte nebudem mať zrušenú živnosť a následne novú? Ak neurobíš ako som napísala, tak nemá zmysel si robiť DNP. Lebo ak ho založiš teraz môžeš to mať len z rozdielu. A navyše nemáš šancu získať 270 dní poistenia. Tvojou jedinou možnosťou je zrušiť živnosť a založiť novú, tak aby si stihla platiť DNP 26 týždňov.
Aj tak ak budeš chcieť poberať zvýšený rodičovský príspevok, nebudeš môcť mať otvorenú živnosť.

A pochopila som aspoň jednu vec, keď budem mať novú živnosť, nemám 1 rok povinnosť platiť odvody, no predsa je lepšie platiť si DNP. Ved to som Ti písala, zrušiť živnosť - neplatíš povinne odvody.
Hned si založíš DNP a platíš len to.
A zvlášť v mojom prípade, keď som tehotná.
A tiež, tú peknú čiastku materskej môžem mať napriek tomu, že to nebude prvé dieťatko, ale už tretie? Ano, túto čiastku môže mať hocikto kto splní podmienky, aj ten čo čaká napr. piate dieťa.
A ešte doplatiť to povinné poistenie za rok 2009 a mohlo by to byť hádam Ok. Tak tak .
EŠTE RAZ TI VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM. V texte. A nemáš začo. Hádam som to napísala dosť pochopiteľne a naozaj získaš čo najvyššiu materskú.
Lucia Z.
13.01.10,18:31
Dobrý deň prajem,
aj ja by som potrebovala, aby ste mi poradili...
V roku 2009 som bola viac ako 270 dní DNP z max. vymeriavacieho základu. Ešte nie som tehotná a dieťa a materskú plánujeme až v tomto roku (2010). Bolo mi povedané, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho kalendár. roku, tak som si DPN od januára 2010 znížila na minimum. Neviem, či som urobila dobre, tak sa pre istotu chcem spýtať aj Vás.
(PS: popri tom som bola aj zamestnaná na čiastočný úväzok, a keďže som mala preplatky na nemocenskom poistení, požiadala som soc. poisťovňu o vrátenie týchto preplatkov - dúfam, že som týmto znížením DPN a žiadosťou o vrátenie preplatkov nespôsobila niečo, pre čo by som nemohla dostať matersku z max. vymer. základu):(.

ĎAKUJEM veľmi pekne za pomoc...
mostral
13.01.10,19:09
Dobrý deň
viem že tí veci znalí majú dosť podobných žiadostí o pomoc, ale viem že stačí úplne min. odchýlka a všetko sa môže meniť, a už ste mi perfektne pomohli aj pri prvej materskej, za čo sme veľmi vďační, preto by som poprosila o pomoc aj teraz. U mňa pôjde podľa všetkého o reťazový pôrod. Do 31.marca 2008 som pracovala ako SZČO a bola som presne 275 dní PNP, za pomoci Vás poraďákov a môjho zamestnávateľa som sa od 1.apríla 2008 zamestnala (prac. zmluva na dobu neurčitú stále trvá)s max. VZ a 30. apríla 2008 som nastúpila na materskú, získala som teda max. výšku materskej(z prac. pomeru, lebo som si platila aj DNP ale z toho mi nevznikol nárok). Asi od 12. novembra 2008 som na rodičovskej dovolenke. Som asi v 6. tt a teda asi zač. sept. by mal byť termín pôrodu. Získam aj teraz materskú z pracovneho pomeru v max. výške, alebo??? Veľmi pekne ďakujem za odpovede. mostral
karlinda
14.01.10,07:07
Dobry den,
chcem sa spytat,ta max materska 600€ je v cistom alebo v hrubom?
Dakujem za odpoved.
Xanti
14.01.10,07:28
Dobry den,
chcem sa spytat,ta max materska 600€ je v cistom alebo v hrubom?
Dakujem za odpoved.
Materská je dávka, nie plat. Preto je to čistý príjem.
Bubka9
14.01.10,07:44
Ahoj Xanti!
Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem za všetko a želám príjemný dník :)
karlinda
14.01.10,07:44
Dakujem za odpoved.
karlinda
14.01.10,07:48
Materská je dávka, nie plat. Preto je to čistý príjem.


Chcem sa spytat este, to iste plati potom i pre PN a osetrovne?..ze teda ziadna dan?
Xanti
14.01.10,07:51
Chcem sa spytat este, to iste plati potom i pre PN a osetrovne?..ze teda ziadna dan?
Ano žiadna daň, a ani sa to nezaráta do príjmu pri DP.
karlinda
14.01.10,10:09
A este otazka prosim. Ak je zena na MD a pobera matersky prispevok alebo rodicovsky prispevok moze poberat davky PN a osetrovne pocas trvania MD?
A ak si plati i DNP tak i zo socialneho a i z DNP?Tento zaver mi nie je jasny, ci iba z DNP kedze nepracuje alebo ako sa to rata a berie.
Dakujem
Bubka9
14.01.10,10:26
Ahoj Xanti!
Trošku sa pripomeniem - radila si mi, aby som mohla získať lepšiu materskú - zrušiť živnosť a založiť novú. Zároveň založiť DNP a platiť z maxima. Prosím, to DNP ako živnostník alebo súkromná osoba. Neviem, ako to funguje, tak, aby som nenarobila komplikácie.
Ďakujem krásne :)
Xanti
14.01.10,10:32
Ahoj Xanti!
Trošku sa pripomeniem - radila si mi, aby som mohla získať lepšiu materskú - zrušiť živnosť a založiť novú. Zároveň založiť DNP a platiť z maxima. Prosím, to DNP ako živnostník alebo súkromná osoba. Neviem, ako to funguje, tak, aby som nenarobila komplikácie.
Ďakujem krásne :)
To DNP ako súkromná osoba.
Budeš DPO - teda na prihláške zaškrtneš túto možnosť ... dobrovolne poistená osoba.
A ked zrušíš živnosť odhlás sa ako SZČO zo SP. Takže vyplníš dva papiere, odhlášku ako SZCO, po zrušení živnosti a potom vypíšeš prihlášku do SP ako DPO.
Bubka9
14.01.10,11:06
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a krásny dník a tiež veľa úspechov :)
karlinda
14.01.10,12:34
A este otazka prosim. Ak je zena na MD a pobera matersky prispevok alebo rodicovsky prispevok moze poberat davky PN a osetrovne pocas trvania MD?
A ak si plati i DNP tak i zo socialneho a i z DNP?Tento zaver mi nie je jasny, ci iba z DNP kedze nepracuje alebo ako sa to rata a berie.
Dakujem

Prosim poradite mi?
Andyke
14.01.10,13:37
monik111
14.01.10,18:29
Prosím o radu pre kamarátku
Platí si DN súvisle 2,5 roka. Na rodičovskej dovolenke je do januára 2010, čaká bábo v máji. v novembri 2009 si zrušila DN z minima a prihlásila sa na maximum, platenie trvá.
Chcem sa spýtať musí si platiť tých 26 týždňov z maxima do pôrodu? Kedy išla skôr na PN aká jej bude vyplácaná PN a MD? Z ktorého roku sa bude počítať MD z r2009? alebo 2010
Ďakujem
Katy a R
14.01.10,18:48
Prosím o radu pre kamarátku
Platí si DN súvisle 2,5 roka. Na rodičovskej dovolenke je do januára 2010, čaká bábo v máji. v novembri 2009 si zrušila DN z minima a prihlásila sa na maximum, platenie trvá.
Chcem sa spýtať musí si platiť tých 26 týždňov z maxima do pôrodu? Kedy išla skôr na PN aká jej bude vyplácaná PN a MD?
Ďakujem

no obávam sa, že nielen PNka, ale aj materská bude z minima :mee:
napíš presné dátumy prihlášky a PTP
mostral
14.01.10,19:27
pekný večer
ešte raz chcem poprosiť o pomoc pri riešení mojej situacie, podla vsetkého, co som pocítala na str. porady a od p. Mihála, tak by som mala mať rovnaku matersku ako prvu, len potrebujem uistenie po všetkých tých zmenách, ktoré sa robia v zákone, popísala som detailne moju sit. na str. 54. Ďakujem za odpovede. mostral
monik111
14.01.10,19:28
v novembri 27.11.2009 sa prihlásila z max.VZ bábo čaká v máji ale presne dátum neviem, už ju nechcem budiť ale zajtra sa spýtam.
Ako by sa to dalo ešte vylepšiť,??
Xanti
14.01.10,19:37
v novembri 27.11.2009 sa prihlásila z max.VZ bábo čaká v máji ale presne dátum neviem, už ju nechcem budiť ale zajtra sa spýtam.
Ako by sa to dalo ešte vylepšiť,?? Zamestnaním, naozaj súhlasím s Katy že to zrušenie DNP a novo založenie urobila tvoja kamarátka veľmi neskoro. Aby mohla čerpať materskú z DNP z maxima bolo nevyhnutné platiť 26 týždňov maximálne odvody a to tvojej kamarátke nevýjde.
Ak si nenájde zamestnanie na pár dní tak jej materská bude z minima.
monik111
14.01.10,19:42
Aby mohla čerpať materskú z DNP z maxima bolo nevyhnutné platiť 26 týždňov maximálne odvody a to tvojej kamarátke nevýjde.
Ak si nenájde zamestnanie na pár dní tak jej materská bude z minima.
Dalo by sa to aj takto, že si nájde zamestnanie?? ale ona predtým nikde nerobila, bola na materskej. Možno by sa to dalo, :confused::confused:zamestnať ju a ako s odvodmi ako dlho jej ich platiť??
Xanti
14.01.10,19:46
Dalo by sa to aj takto, že si nájde zamestnanie?? ale ona predtým nikde nerobila, bola na materskej. Možno by sa to dalo, :confused::confused:zamestnať ju a ako s odvodmi ako dlho jej ich platiť??
Ale píšeš že si platí DNP už roky, tak dni poistenia má splnené.
Na pár dní sa treba zamestnať aby bol VZ najvyšší (aby odvody boli čo najvyššie ) a potom bude aj materská maxim.
monik111
14.01.10,19:52
Ale píšeš že si platí DNP už roky, tak dni poistenia má splnené.
Na pár dní sa treba zamestnať aby bol VZ najvyšší (aby odvody boli čo najvyššie ) a potom bude aj materská maxim.
Xanti ďakujem za odpoved
ale ešte niečo, tak teraz už nemusí platiť z maxima VZ však? alebo áno? má pokračovať? Na akých pár si mala presne na mysli tesne pred pôrodom, alebo môže aj skôr a potom sa hodiť na PN:confused::confused:
Xanti
14.01.10,19:56
Xanti ďakujem za odpoved
ale ešte niečo, tak teraz už nemusí platiť z maxima VZ však? alebo áno? má pokračovať? Na akých pár si mala presne na mysli tesne pred pôrodom, alebo môže aj skôr a potom sa hodiť na PN:confused::confused:
Ak nechce platiť tak by mala zrušiť DNP z maxima, je jej to zbytočné. Po zrušení poistenia je v ochrannej lehote 42 dní na PN.
A zamestnať sa môže aj skôr, tým pádom bude mať vyššiu PN aj materskú .
monik111
14.01.10,20:04
Ak nechce platiť tak by mala zrušiť DNP z maxima, je jej to zbytočné. Po zrušení poistenia je v ochrannej lehote 42 dní na PN.
A zamestnať sa môže aj skôr, tým pádom bude mať vyššiu PN aj materskú .
Ďakujem krásne za odpoveď. Teraz už len hľadať zamestnávateľa;).Je jedno ako dlho bude zamestnaná, môže ísť aj po mesiaci na PN??
Xanti
14.01.10,20:06
Ďakujem krásne za odpoveď. Teraz už len hľadať zamestnávateľa;).Je jedno ako dlho bude zamestnaná, môže ísť aj po mesiaci na PN??
Aj po pár dňoch. Prosím.

Stále sa bavíme o zamestnaní kt. bude trvať pár dní. Nie mesiace.
monik111
14.01.10,20:11
Aj po pár dňoch. Prosím.

Stále sa bavíme o zamestnaní kt. bude trvať pár dní. Nie mesiace.
Nenachádzam slová vďačnosti za to čo robíš a pomáhaš sa orientovať vo všetkom:):):)
Zamestnávateľ jej môže potom dať výpoveď aj keď bude na MD?
Xanti
14.01.10,20:13
Nenachádzam slová vďačnosti za to čo robíš a pomáhaš sa orientovať vo všetkom:):):)
Zamestnávateľ jej môže potom dať výpoveď aj keď bude na MD?
Nie, on jej dať výpoved nemôže. Môže ju prepustiť v skúšobnej dobe aj ked je tehotná.
Alebo dá výpoved kamarátka.
monik111
14.01.10,20:16
Nie, on jej dať výpoved nemôže. Môže ju prepustiť v skúšobnej dobe aj ked je tehotná.
Alebo dá výpoved kamarátka.
a materská jej pôjde stále aj ked dá výpoveď??
Xanti
14.01.10,20:17
a materská jej pôjde stále aj ked dá výpoveď??
Tuším je tam ochranná lehota pol roka. Neviem iste.
monik111
14.01.10,20:20
Tuším je tam ochranná lehota pol roka. Neviem iste.
Xanti nastokrát Ď;)A;)K;)U;)J;)E;)M za vyčerpávajúce odpovede (preáč už mi to ani nemyslí, asi pôjdem hajať)Monika
Xanti
14.01.10,20:21
Xanti nastokrát Ď;)A;)K;)U;)J;)E;)M za vyčerpávajúce otázky
Monika
:D:D:D:D Ja som kládla otázky? :---:--- mimotemy nz rss.
monik111
14.01.10,20:26
:D:D:D:D Ja som kládla otázky? :---:--- mimotemy nz rss.
preáč už mi to ani nemyslí, samozrejme Ďakujem za odpovede :D:Dasi už pôjdem hajať Monika
karlinda
15.01.10,05:57
Andyke dakujem za nasmerovanie na spravny link.


Dakujem za info.Ten rodicovsky prispevok mi je jasny uz,ale ako je to ked sa pobera materska na zaciatku, s PN a osetrovnym. Moze sa poberat materska a zaroven i pripadna PN resp. osetrovne.Myslim tym materska prve mesiace po porode.
Ella11
15.01.10,06:35
A platí aj od 1.1.2010, že na MD sa môže robiť na dohodu? Dakujem.
montina
15.01.10,07:18
NA dohodu robiť môže. Len stále nie som si istá, či sa má ozaj odhlásiť v sociálke z poistenia.
batoro
15.01.10,07:56
ahojte.
Chcel by som sa opýtať, či sa niečo zásadné ohľadom nároku a výške materskej menilo v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení, platnou od 1.1.2010? Manželka je na rodičovskom prispevku v do 12/20010 a rozmýšlame na druhým dieťaťom, pričom by sme sa chceli dopracovať k čo najvyššej materskej. Nie som si úplne istý či nás k tomu nasledujúci postup dovedie:
Manželka išla na materskú dovolenku z pracovného pomeru (2007), ktorý bol na dobu neurčitú a povinne nemocensky poistená bola z maximálneho VZ v tom čase. Keďže zamestnávateľ je jej mamina, vedela by je vydať potvrdenie, že keď by terza robila, tak by poberala maximálnu mzdu pre účely maximálnej materskej (aká by to teraz mala byť mzda?). Je vôbec potrebné, aby sa aj dobrovoľne nemocensky poistila? (podľa to čo som čítal, je to asi zbytočné).
Ak by ho mohol niekto zbehlý posúdiť, budeme veľmi vďační. Ďakujem.
Filip Glasa
15.01.10,11:48
Tak sa aj ja opytam:

Manzelka ma zivnost dlhe roky. Aktualne plati do SP 491,50 EUR/mesacne. Porod bude v marci.

Tie odvody plati dost vysoke, takze nema nejaky vyznam robit tie max. DNP. A hlavne je uz neskoro - ak by aj bolo preco.

Spravny postup by mal byt nasledovny?

1. Pred odchodom na matersku si prerusi zivnost (alebo zrusi?).
2. Podla odvodov co platila sa jej vypocita materska (kolko by to cca bolo)?
3. Pocas materskej nesmie mat zivnost, aby dostavala vyssiu matersku ako je minimum. Ale ak by mala nejake drobne zakazky a bola by v kondicii, tak by teoreticky mohla sem tam nieco vyfakturovat na moju zivnost, alebo cez spolocnu s.r.o.?

Vdaka za usmernenie.
Katy a R
15.01.10,14:51
Andyke dakujem za nasmerovanie na spravny link.


Dakujem za info.Ten rodicovsky prispevok mi je jasny uz,ale ako je to ked sa pobera materska na zaciatku, s PN a osetrovnym. Moze sa poberat materska a zaroven i pripadna PN resp. osetrovne.Myslim tym materska prve mesiace po porode.

Dávka nemocenského poistenia sa môže poberať len jedna... a dávky nemocenského poistenia sú: materské, ošetrovné, nemocenské..
takže .. ak poberáš materské.. inú dávku už nemôžeš poberať.;)
.. a ešte doplním, že RP je štátna dávka..
Xanti
15.01.10,17:44
Tak sa aj ja opytam:

Manzelka ma zivnost dlhe roky. Aktualne plati do SP 491,50 EUR/mesacne. Aké platila odvody do SP v roku 2009? Porod bude v marci.

Tie odvody plati dost vysoke, takze nema nejaky vyznam robit tie max. DNP. Určite to nemá význam v jej prípade. A hlavne je uz neskoro - ak by aj bolo preco.

Spravny postup by mal byt nasledovny?

1. Pred odchodom na matersku si prerusi zivnost (alebo zrusi?). Nemusí, počas materskej môže mať živnosť otvorenú, odvody do SP neplatí.
2. Podla odvodov co platila sa jej vypocita materska (kolko by to cca bolo)? Ak platila podobné odvody aj v roku 2009 tak dostane maximálnu materskú teda 55% z 1084,55 €
3. Pocas materskej nesmie mat zivnost, aby dostavala vyssiu matersku ako je minimum. Ale ak by mala nejake drobne zakazky a bola by v kondicii, tak by teoreticky mohla sem tam nieco vyfakturovat na moju zivnost, alebo cez spolocnu s.r.o.? Živnosť nesmie mať počas rodičovskej dovolenky. Tj. od 28 týždňa po pôrode do 3 rokov dieťaťa. Ak nebude mať živnosť ( prerušená, zrušená ) tak bude do veku 2 rokov dieťaťa po materskej dovolenke dostávať rodičovský príspevok vo výške 256 eura. A posledný rok to bude štandartný rodičovský príspevok 164,22 € ak sa nezmenia zákony.

Vdaka za usmernenie.odpoved v texte, hádam som pomohla.
Filip Glasa
15.01.10,19:00
ďakujem veľmi pekne xanti. Za rok 2009 tie odvody boli približne rovnaké. Čiže tá živnosť sa oplatí pozastaviť len kvôli tým 256 eurám rodičovského príspevku? Na materskú dovolenku ( 55%) nemá vplyv to, či manželka bude/nebude pracovať sem tam na ŽL?
monik111
15.01.10,19:03
Ak nechce platiť tak by mala zrušiť DNP z maxima, je jej to zbytočné. Po zrušení poistenia je v ochrannej lehote 42 dní na PN.
A zamestnať sa môže aj skôr, tým pádom bude mať vyššiu PN aj materskú .
Ahoj Xanti!
zasa ja, kamarátka mi dala termín kedy rodí je to 1.6.2010 takže podnienku 26 týždňou splňa.
Ale...keďže sme ľudia ktorí kombinujú a chcú čo najlepšie, nápad zamestnať sa jej pozdával aspoň by je dopadli výdavky 50eur mesačné odvody z maxima. Čo keby si urobila živnosť zrušila DNP a prihlásila sa ako SZČO z maxima. Nemusela by potom platiť do konca pôrodu odvody, keby sa hodila na PN po týždni? Živnosť by pozastavila? Nevim či by to mohlo byť??
mostral
15.01.10,19:13
uz dva dni márne čakam na nejakú reakciu na môj príspevok (str.54):(, stacila by mi akakolvek odpoved: ....si vedla hladaj dalej... alebo ...je to v pohode, nemaš čo riešiť... alebo ...sorry neviem... :confused:
Xanti
15.01.10,21:29
Ahoj Xanti!
zasa ja, kamarátka mi dala termín kedy rodí je to 1.6.2010 takže podnienku 26 týždňou splňa. Ja si myslím, že nestíha 26 týždnov platiť od 27.11. do nástupu na materskú. Ktohovie či by aj pôrod stihla.
Ale...keďže sme ľudia ktorí kombinujú a chcú čo najlepšie, nápad zamestnať sa jej pozdával aspoň by je dopadli výdavky 50eur mesačné odvody z maxima. Čo keby si urobila živnosť zrušila DNP a prihlásila sa ako SZČO z maxima. Totálna hlúposť. Lebo SZCO povinne platí odvody až po podaní prvého daňového priznania ak prekročí príjem. Takže ak by si kamarátka urobila živnosť, tak by sa zase len prihlásila na SP ako dobrovolne poistená osoba, a zase by musela splniť podmienku 26 týždňov.
Nemusela by potom platiť do konca pôrodu odvody, keby sa hodila na PN po týždni? Živnosť by pozastavila? Nevim či by to mohlo byť??No tak určite nie. Odpoved v texte.
Kamarátka môže risknúť nadalej platiť DNP z maxima, otázka je či stihne tých 26týždnov platiť. Ak nie jej materská bude minimálna. Ak áno tak bude maximálna.
Je to bud alebo.

A potom má tú možnosť sa zamestnať... píšem zamestnať, nie založiť SZCO.
Xanti
15.01.10,21:30
ďakujem veľmi pekne xanti. Za rok 2009 tie odvody boli približne rovnaké. Čiže tá živnosť sa oplatí pozastaviť len kvôli tým 256 eurám rodičovského príspevku? Na materskú dovolenku ( 55%) nemá vplyv to, či manželka bude/nebude pracovať sem tam na ŽL?
V podstate počas rodičovského príspevku kedy bude mať mng. pozastavenú alebo zrušenú živnosť, Ti bude môcť bezodplatne pomáhať ako SZCO, nie v s.r.o.
Takže treba zvážiť, ona za teba niečo urobí a ty vyfakturuješ ako živnostník.
monik111
16.01.10,07:58
Odpoved v texte.
Kamarátka môže risknúť nadalej platiť DNP z maxima, otázka je či stihne tých 26týždnov platiť. Ak nie jej materská bude minimálna. Ak áno tak bude maximálna.
Je to bud alebo.

A potom má tú možnosť sa zamestnať... píšem zamestnať, nie založiť SZCO.
26 týždňov má byť pred nástupom na MD čiže 6týždnov pred pôrodom???
Ale rozumnejšie bude predsa sa len zamestnať ako píšeš, odhlásiťDNP a prihlásiť sa u zamestnávatela z max.odvodov.
Ďakujem Xanti;);) Prajem krásny víked
Andyke
16.01.10,09:45
uz dva dni márne čakam na nejakú reakciu na môj príspevok (str.54):(, stacila by mi akakolvek odpoved: ....si vedla hladaj dalej... alebo ...je to v pohode, nemaš čo riešiť... alebo ...sorry neviem... :confused:

V čase keď si sa zamestnala bol maxim. VZ na nemocenské 28142 Sk (934,14 €), terajší je 1084,55 €. Ako vidíš aj sama nárast tam je.
U teba sa bude vychádzať z pravdepodobného zárobku . To znamená, že záleží čo napíše Tvoja mzdárka do Soc.poisťovne – koľko Eur. Či bude vychádzať z prac.zmluvy z r. 2008 alebo bude prihliadať na to, že koľko má pracovníčka s podobnou prac. pozíciou dnes a eventuálne môže prihliadať na prípadné prémie , ktoré by si dostala, kebyže robíš.
Ak by si išla na materské do 30.6.2010 a napíše Ti VZ 1084,55 € tak budeš mať maximum. Pokiaľ pôjdeš na materské po 1.7.2010 neviem poradiť, lebo zatiaľ nepoznáme maxim. VZ od 1.7.2010.
nika.sum
16.01.10,10:49
Odpoved v texte.
Kamarátka môže risknúť nadalej platiť DNP z maxima, otázka je či stihne tých 26týždnov platiť. Ak nie jej materská bude minimálna. Ak áno tak bude maximálna.
Je to bud alebo.

A potom má tú možnosť sa zamestnať... píšem zamestnať, nie založiť SZCO.
mimotemytoto mi pripomenulo mna nieco pred vyse 3 rokmi. Aby som mala max. matersku nemohla som ist rodit skor ako 8.11. Hoci som mala termin az 21.11. Narodil sa 14.11. :D:D:D
Xanti
16.01.10,13:07
mimotemytoto mi pripomenulo mna nieco pred vyse 3 rokmi. Aby som mala max. matersku nemohla som ist rodit skor ako 8.11. Hoci som mala termin az 21.11. Narodil sa 14.11. :D:D:D
Tak toto bolo skoro na chlp tesné. :):)
nika.sum
16.01.10,14:08
Tak toto bolo skoro na chlp tesné. :):)

no, to bolo, ale vyslo to....:)
Lucia Z.
16.01.10,15:33
Ahojte poraďáci, bála som sa, že ste na mňa zabudli, tak kopírujem moju otázku zo s. 54. Ešte raz ďakujem...

Potrebovala, aby ste mi poradili...
V roku 2009 som bola viac ako 270 dní DNP z max. vymeriavacieho základu. Ešte nie som tehotná a dieťa a materskú plánujeme až v tomto roku (2010). Bolo mi povedané, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho kalendár. roku, tak som si DPN od januára 2010 znížila na minimum. Neviem, či som urobila dobre, tak sa pre istotu chcem spýtať aj Vás.
(PS: popri tom som bola aj zamestnaná na čiastočný úväzok, a keďže som mala preplatky na nemocenskom poistení, požiadala som soc. poisťovňu o vrátenie týchto preplatkov - dúfam, že som týmto znížením DPN a žiadosťou o vrátenie preplatkov nespôsobila niečo, pre čo by som nemohla dostať matersku z max. vymer. základu).

ĎAKUJEM veľmi pekne za pomoc...
KEJKA
16.01.10,17:10
podľa citovaného si postupovala správne a krátenie materskej ti nehrozí, pokiaľ sa zadarí nástup na MD v r. 2010 podľa plánu.

Ahojte poraďáci, bála som sa, že ste na mňa zabudli, tak kopírujem moju otázku zo s. 54. Ešte raz ďakujem...

Potrebovala, aby ste mi poradili...
V roku 2009 som bola viac ako 270 dní DNP z max. vymeriavacieho základu. Ešte nie som tehotná a dieťa a materskú plánujeme až v tomto roku (2010). Bolo mi povedané, že materská sa vypočítava z predchádzajúceho kalendár. roku, tak som si DPN od januára 2010 znížila na minimum. Neviem, či som urobila dobre, tak sa pre istotu chcem spýtať aj Vás.
(PS: popri tom som bola aj zamestnaná na čiastočný úväzok, a keďže som mala preplatky na nemocenskom poistení, požiadala som soc. poisťovňu o vrátenie týchto preplatkov - dúfam, že som týmto znížením DPN a žiadosťou o vrátenie preplatkov nespôsobila niečo, pre čo by som nemohla dostať matersku z max. vymer. základu).

ĎAKUJEM veľmi pekne za pomoc...
Lucia Z.
16.01.10,17:52
Ďakujem KEJKA :)
mostral
16.01.10,18:00
veľmi pekne ďakujem za odpoveď Andyke:), ak sa ešte môžem opýtať:o, nedala by sa tá materská dorovnať z DNP, ktoré som si platila od 28. 11. 2007 asi do Oktobra 2008 ale len z minima, ak by som to obnovila alebo je lepšie poprosiť o pomoc zamestnávateľa? ďakujem pekne. apropo na materskú ak všetko dobre pôjde pôjdem až po 1. 7. 2010. mostral
karlinda
18.01.10,06:05
Dávka nemocenského poistenia sa môže poberať len jedna... a dávky nemocenského poistenia sú: materské, ošetrovné, nemocenské..
takže .. ak poberáš materské.. inú dávku už nemôžeš poberať.;)
.. a ešte doplním, že RP je štátna dávka..


Dakujem za odpoved.Uz mam jasno.:)
jankasm
18.01.10,19:53
ahojte.
Chcel by som sa opýtať, či sa niečo zásadné ohľadom nároku a výške materskej menilo v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení, platnou od 1.1.2010? Manželka je na rodičovskom prispevku v do 12/20010 a rozmýšlame na druhým dieťaťom, pričom by sme sa chceli dopracovať k čo najvyššej materskej. Nie som si úplne istý či nás k tomu nasledujúci postup dovedie:
Manželka išla na materskú dovolenku z pracovného pomeru (2007), ktorý bol na dobu neurčitú a povinne nemocensky poistená bola z maximálneho VZ v tom čase. Keďže zamestnávateľ je jej mamina, vedela by je vydať potvrdenie, že keď by terza robila, tak by poberala maximálnu mzdu pre účely maximálnej materskej (aká by to teraz mala byť mzda?). Je vôbec potrebné, aby sa aj dobrovoľne nemocensky poistila? (podľa to čo som čítal, je to asi zbytočné).
Ak by ho mohol niekto zbehlý posúdiť, budeme veľmi vďační. Ďakujem.

Pokiaľ jej zamestnanie stále trvá, tak jej zamestnávateľ /mamina/ bude uvádzať pri nástupe na MD pravdepodobné VZ, čiže príjem, ktorý by dosiahla keby pracovala v čase nástupu na MD. Kľudne tam teda môže uviesť súčasný maximálny VZ 1084,55 /od 1.7.2010 bude zas o niečo vyšší/ a jej materská bude počítaná z toho maximálneho VZ.
Dborovoľné poistenie je teda v tomto prípade naozaj zbytočné. :cool:
jankasm
18.01.10,20:00
veľmi pekne ďakujem za odpoveď Andyke:), ak sa ešte môžem opýtať:o, nedala by sa tá materská dorovnať z DNP, ktoré som si platila od 28. 11. 2007 asi do Oktobra 2008 ale len z minima, ak by som to obnovila alebo je lepšie poprosiť o pomoc zamestnávateľa? ďakujem pekne. apropo na materskú ak všetko dobre pôjde pôjdem až po 1. 7. 2010. mostral

No čo sa týka DNP musí splniť podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu. Takže treba to spočítať, ak by sa teraz prihlásila, tak do 07/2010 bude platiť cca. 6 mesiacov, z predošlého DNP jej teda treba pripočítať cca. 3 mesiace, čo by mohlo byť 8-10/2008 a vyšlo by to, ale naozaj to treba poriadne prepočítať na dni. No ak sa prihlási na DNP, tak musí z neho platiť 26 týždňov do dňa nástupu na MD aby mala z neho počítanú materskú z takej výšky, z akej sa prihlási, inak bude materská počítaná z DNP len z minima. Čiže ak má v práci taký VZ, že spolu s DNP z minima dosiahne v súčte maximum, potom by jej to DNP pomohlo. Ak má však v práci nízky VZ a DNP potrebuje na väčšiu sumu, tak je zase potrebné prepočítať, či stíha tých 26 týždňov do nástupu na MD. Ak jej to nevychádza, tak je tu len možnosť požiadať zamestnávateľa o ukončenie PP a následne o nový PP s vyšším VZ.
mostral
19.01.10,13:34
ahoj jankasm
dakujem za odpoveď, 26 týždňov by som ešte pravdepodobne stihla, ale oplatí sa ak prvú materskú som mala z max. VZ teraz som na rodičovskej, takže výhodnejšie by asi bolo aby som požiadala zamestnávateľa aby do soc. poisťovne dal vyšší VZ, ako keď som nastupovala na prvú MD, ale dá sa mu to ???
marjian
19.01.10,15:39
dobry potrebujem fundovanu radu, nakolko mi ju nevedeli povedat ani na MPSVR
manzelka je na rodic. dovolenke s druhym dietatom avsak len do 24 feb. a potom by mala nastupit do zam. dnes uz ale vieme ze caka tretie, ktore by sa malo narodit az v auguste.

preto sa pytam, ci by nam pomohlo keby sa po tom februari dobrovolne prihlasila na platenie nemocenskeho za ucelom dostavania zvyseneho rod. prispevku, pretoze ked nastupi do zamestnania dostane vypoved, nakolko je firma v konkurze?
naposledy pracovala pred prvym dietatom 10 rokov vo firme
dakujem
Vodicka
19.01.10,15:39
Dobry den, prosim vas o radu, som od nov. 09 nezamestnana, planujem sa zaevidovat na UPSVaR 1.2.2010, PP trval od maja 07 - nov. 09 a od nov. 09 si platim dobrovolne poistne /aj v nezam., nemoc., doch./, ktore chcem ku koncu tohto mesiaca zrusit. Ak by som otehotnela aj porodila v r.2010, z coho sa vypocitava materska a ak by som otehotenela v r.2010 a porod by nastal v r.2011, z coho sa vypocitava materska, a ako by som sa mala poistit od 1.2.2010, ak by som mala zaujem o max. matersku? Dakujem.
weiby
19.01.10,15:57
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:
som v TPP zamestnaná od 30.12.2009 z maximálneho vymeriavacieho základu 1.084,55€ (predchádzajúce zamestnanie, tiež v TPP, som mala od 01.10.2008-29.12.2009), takže podmienku 270 dní poistenia mám splnenú.
Od 11.01.2010 som so synom na OČR (mala by plynúť do 20.10.2010, takže sa mi poistenie nepreruší) a som v 7.týždni tehotenstva. Nakoľko mám za sebou už jedno rizikové tehotenstvo a 2 spontánne potraty, aj teraz pravdepodobne zostanem tiež PN, chcela by som Vás poprosiť o radu, čo je pre mňa v súčasnosti výhodnejšie
1) dať výpoveď dohodou a čerpať PN z ochrannej lehoty 6 mesiacov (neviem však či je tam potrebné byť zamestnaný min. 42dní, alebo sa to pre tehotné nevzťahuje?) a prípadne sa do nástupu na materskú opätovne na pár dní zamestnať (neviem ako mi to bude vychádzať do 32.tt, kedy je možný nástup na materskú z rizikového tehotenstva?
2) alebo zostať iba PN do nástupu na materskú?
3) aký budem mať potom vymeriavací základ pre PN a následne pre materské?
Veľmi pekne vopred ďakujem za radu a tým aj za pomoc, prajem pekný deň, weiby
any18
19.01.10,19:43
Ahojte, potrebovala by som radu ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku do 2 roku dietata.
Som na MD od 18.12. 2008, maly mal 15.1.2010 1 rok.
Od novembra 2008 som pracovala do konca januara 2009. Predtym som bola zamestanana v jednej firme cca 4 roky. Od februara 2009 zamestnana nie som, som len na MD a teraz na RD. Chcem sa spytat ci aj pre mna plati zvysenie RP alebo nie....
Druha otazka: Som tehotna asi v 5 tt., dostanem 55% z mojej mzdy kde som robila naposledy alebo nie?
Ak som sa nevyjadrila spravne prepacte, kludne sa spytajte. Velmi pekne dakujem.
A.
brčko
19.01.10,19:50
Ahojte, potrebovala by som radu ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku do 2 roku dietata.
Som na MD od 18.12. 2008, maly mal 15.1.2010 1 rok.
Od novembra 2008 som pracovala do konca januara 2009. Predtym som bola zamestanana v jednej firme cca 4 roky. Od februara 2009 zamestnana nie som, som len na MD a teraz na RD. Chcem sa spytat ci aj pre mna plati zvysenie RP alebo nie....
Druha otazka: Som tehotna asi v 5 tt., dostanem 55% z mojej mzdy kde som robila naposledy alebo nie?
Ak som sa nevyjadrila spravne prepacte, kludne sa spytajte. Velmi pekne dakujem.
A.

ak nie si zametnaná, tak podla zákona nie si na MD a RD ale len poberáš materské a poberáš rodičovský príspevok počas riadnej starostlivosti o dieťa.
Vzhladom na to, že ti netrvá žiadne nem.poistenie, ak nič nespravíš, tak nárok na druhé materské mať nebudeš. Ale vzhladom na to, že nemáš medzeru od ukončenia PP/NP viac ako 14mesiacov a nie si tehotná viac ako v8tt, tak sa ti oplatí prihlásiť na DNP z maximálneho vym.základu. Ku dnom nem.poistenia z DNP sa ti prirátajú aj dni ukončeného nem.poistenia z ukončeného zamestnania, takže stihneš 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a mala by si stihnúť nastúpiť na MD po uplynutí 26týžnov od prihlásenia na dNP.
any18
19.01.10,20:01
Brcko velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. este otazocka, takze budem alebo nebudem mat vyssiu rodicovsku teraz o tych cc 100 eur?
Dakujem.
A.
brčko
19.01.10,20:10
Brcko velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. este otazocka, takze budem alebo nebudem mat vyssiu rodicovsku teraz o tych cc 100 eur?
Dakujem.
A.

poberala si materské= budeš mať nárok na vyšší RP, ak nie si zárobkovo činná

no a nezabudni, na MD nástup až po uplynutí 26týžd. od prihlásenia, t.j. preto sa treba prihlásiť do 8tt, príp. radšej do 6tt, ak by si nastupovala na MD napr. 8týž.pred termínom. No a asi vieš, že týžden tehotenstva sa ráta od prvého dna poslednej menštr., lebo niektoré maminy nevedia, že sú vlastne vo vyššom týždni, ako si myslia :)
any18
19.01.10,20:14
Brcko a kolko si mam platit dobrovlne poistne, aby som mala maximalnu matersku?
To musim ist na socialnu poistovnu vsak?
Som v cca 5 tt., takze by som to mala stihnut.
VELMI pekne dakujeeeem.
batoro
20.01.10,05:07
Velmi pekne dakujeme.
any18
20.01.10,08:11
Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete :)
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
any18
20.01.10,09:12
Ete otazocka. Ake je max. dobrov. nemocenske? Teda kolko eur?
paaalo
20.01.10,11:10
Zdravím,

Chcel by som sa opýtať ohladne naroku na zvyseny rodicovsky prispevok.
Moja manzelka ma za sebou takuto historiu

... - 12.2006: nezamestnana
12.2006 - 7.2008: poberala rodicovske za 1. dieta (na matersku sme narok nemali)
7.2008 - 3.2010: pobera(la) rodicovske za 2. dieta
3.2010 - sa nam narodi 3. babetko.

Mame (budeme mat) narok na zvyseny rodicovsky alebo nie?

Dik moc
Katy a R
20.01.10,17:32
pre paaalo. nie :mee:
MaxMan
21.01.10,04:53
Dobrý deň,

chcel by som si potvrdiť, či som správne pochopil postup pri DNP.

Manželka je na RD a platí si DNP z minima - 270 dní má splnených. Plánujeme bábo a chceme mať vyššiu materskú. Ak som to dobre pochopil, tak najneskôr do 8tt treba dať odhlásenie z DNP a napr. s dátumom o deň vyšším dať prihlášku z maximálneho VZ.

Je to tak správne? Alebo stačí len zmena na maximum? Tie rozhodujúce obdobia som veľmi nepochopil. Aký je momentálne max. VZ?

Ďakujem za každú radu.
paaalo
21.01.10,07:24
Dik, za odpoved -> Katy a R:).
Pytam sa preto, lebo v jednej relacii sa Tomanova vyjadrila, ze za zeny, ktore su na rodicovskej (zretazena rodicovska), plati od 1.1.2009 nemocenske poistenie stat.

Mozno som to zle z tej diskusie pochopil, ale pustali sme si to s manzelkou niekolko krat a takto sme to jej vyjadrenie pochopili.

Jej vyjadrenie samozrejme nie je zakon :(
Katy a R
21.01.10,10:40
Dik, za odpoved -> Katy a R:).
Pytam sa preto, lebo v jednej relacii sa Tomanova vyjadrila, ze za zeny, ktore su na rodicovskej (zretazena rodicovska), plati od 1.1.2009 nemocenske poistenie stat.

Mozno som to zle z tej diskusie pochopil, ale pustali sme si to s manzelkou niekolko krat a takto sme to jej vyjadrenie pochopili.

Jej vyjadrenie samozrejme nie je zakon :(

... píšeš, že manželka bola nezamestnaná, nemá žiadny trvajúci PP .. a nemala ani nárok na materské...
Použi vyhľadavanie ... je tu toho neúrekom - kedy je nárok na zvýšený RP..
Xanti
21.01.10,10:45
Dobrý deň,

chcel by som si potvrdiť, či som správne pochopil postup pri DNP.

Manželka je na RD a platí si DNP z minima - 270 dní má splnených. Plánujeme bábo a chceme mať vyššiu materskú. Ak som to dobre pochopil, tak najneskôr do 8tt treba dať odhlásenie z DNP a napr. s dátumom o deň vyšším dať prihlášku z maximálneho VZ. Dobre si to pochopil, odhlášku. A o deň dva novú prihlášku na SP na DNP.

Je to tak správne? Alebo stačí len zmena na maximum? Nestačí len zmena, musí byť zrušené a novozaložené
Tie rozhodujúce obdobia som veľmi nepochopil.Rozhodujúcim obdobím je vždy posledné poistenie. U dlhotrvajúceho poistenia ( zamestnanie niekoľko rokov ) je rozhodujúcim obdobím predošlý rok. Čiže v roku 2010 je rozhodujúcim obdobím rok 2009 pre zamestnaných. Aký je momentálne max. VZ? 1084,55 €

Ďakujem za každú radu.v texte
jankasm
21.01.10,11:10
ahoj jankasm
dakujem za odpoveď, 26 týždňov by som ešte pravdepodobne stihla, ale oplatí sa ak prvú materskú som mala z max. VZ teraz som na rodičovskej, takže výhodnejšie by asi bolo aby som požiadala zamestnávateľa aby do soc. poisťovne dal vyšší VZ, ako keď som nastupovala na prvú MD, ale dá sa mu to ???

Ak si pri nástupe na prvú MD mala max. materskú, tak potom DNP nepotrebuješ. Zamestnávateľ Ti kľudne môže uviesť ako pravdepodobný VZ momentálny maximum, však plat môže v priebehu 1-2 rokov kľudne o nejakú čiastku narásť. ;)
any18
21.01.10,11:54
Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
MaxMan
21.01.10,12:18
Xanti: Ďakujem za rýchlu a vecnú odpoveď :) Hneď mám v tom jasnejšie.
Katy a R
21.01.10,15:45
Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.
Any, žiadne "doplnkové" poistenie si nedávaj;) .. daj si riadne nemocenské poistenie - ako DPO... a už tam naozaj choď, lebo sa môže stať, že nestihneš 26 týždňov do nástupu na materskú - a bude ti to na draka.
Na SP vyplniť RLFO ako DPO na NP .. max VZ je 1084 .. poistné za celý mesiac je asi 47,7
Môžeš požiadať (ak chceš) o vyšší RP - na UPSVaR (dá sa aj spätne)
any18
21.01.10,18:20
Dakujem Katy za odpoved. Ja som sa pomylila, nie doplnkove ale dobrovolne nemocenske som myslela. A zajtra hned aj bezim na socialku. Dakujeeeeeeeeem :)
Pekny vecer.
jankasm
21.01.10,20:07
Poprosim o odpoved, lebo zajtra by som si uz chcela vybavit to dobrovolne poistenie. VELMI PEKNE DAKUJEM.

Ahojte, este by som chcela zhrnut moju situaciu.
Dcera sa mi narodila 20.8.2005, az do konca okt.2008 som bola zamestnana v jednej firme, kde som robila od 24.7.2004. Od novembra 2008 az do konca januara 2009 som mala pracovny pomer na dobu urcitu... Ale... 15.1. 2009 sa mi narodil syn, takze som uz bola na materskej od 18.12.2008.... Ale samozrejme prac.pomer trval do konca januara 2009... och snad mi rozumiete
Teraz....som tehotna...asi v 5 tt... Chcem si dat maximalne doplnkove nemocenske poistenie, dnes to idem vybavit do poistovne.
Otazky... mam narok na zvysenie RD aj napriek tomu, ze od januara 2009 uz nie som zamestnana?
Budem si platit max. nem. dobrovolne poistenie a budem mat max. matersku???
Napisala som to este raz, co ak bolo nieco dolezite co som doteraz neuviedla.
Velmi pekne dakujem za vasy rady, velmi mi pomohli.
Prajem pekny den.
A.

Ahoj,
čo sa týka toho zvýšeného RP, tak ak si poberala materské, čo myslím, že si poberala, tak samozrejme budeš mať do 2 rokov veku dieťatka nárok aj na zvýšený RP /pretože ak si splnila podmienky na poberanie materského, spĺňaš zároveň aj podmienky na poberanie zvýšeného RP/. Nesmieš ovšem poberať žiaden príjem, ani na dohodu.
Čo sa týka tvojej novej materskej, tak ak sa teraz prihlásiť na DNP, spolu s počtom dní zo zamestnania v posledných dvoch rokoch splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia. A ak si v 5tt, ako píšeš, a prihlásiš sa na DNP z maxima, potom stíhaš 26 týždňov platenia z maxima do nástupu na MD, ak sa teda nič mimoriadne neprihodí, ale radšej neprivolávajme :o.
Takže choď sa prihlásiť na to DNP. Momentálny maximálny VZ je 1084,55€.
horalecka
23.01.10,18:47
Dobry den,
chcela by som poziadat o radu. Uz som sa informovala ale este stale mi nie je vsetko jasne!
Zhrniem teda moju situaciu: v nov 2008 sa mi narodila dcera, isla som na matersku s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom, platila som si DNP,mala som ju do juna 2009 a potom som presla na rodicovsky prispevok. pre tym ako sa mi narodila dcera som pracovala v zahranici, takze som z tohoto pohladu nezamestnana.
planujeme v tomto roku otehotniet, chcela by som ale najvyssiu moznu matersku, viem,ze sa mi budu zaratavat mesiace s DNP ale kazdym mesiacom predlzenia v ramci dvoch rokov pre porodom mi to klesa. co mam teda robit kedy si mam zacat platit DNP a hlavne teda chcem vediet kolko aby som nemusela zbytocne vela platit mesacne. mozete mi prosim vas poradit?
Dakujem
Katy a R
24.01.10,15:41
Dobry den,
chcela by som poziadat o radu. Uz som sa informovala ale este stale mi nie je vsetko jasne!
Zhrniem teda moju situaciu: v nov 2008 sa mi narodila dcera, isla som na matersku s najvyssim moznym vymeriavacim zakladom, platila som si DNP,mala som ju do juna 2009 a potom som presla na rodicovsky prispevok. pre tym ako sa mi narodila dcera som pracovala v zahranici, takze som z tohoto pohladu nezamestnana.
planujeme v tomto roku otehotniet, chcela by som ale najvyssiu moznu matersku, viem,ze sa mi budu zaratavat mesiace s DNP ale kazdym mesiacom predlzenia v ramci dvoch rokov pre porodom mi to klesa. co mam teda robit kedy si mam zacat platit DNP a hlavne teda chcem vediet kolko aby som nemusela zbytocne vela platit mesacne. mozete mi prosim vas poradit?
Dakujem
.. ešte raz http://www.porada.sk/1227634-post1894.html (rada pre teba)
a to si už vypočítaj ... záleží od toho, kedy si sa odhlásila ;)
horalecka
24.01.10,19:31
Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?
Katy a R
24.01.10,20:20
Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?
.. takže štát za teba určite NP neplatil, ak si sa ty sama neodhlásila, tak si stále poistená ... a ak neplatíš, tak budeš mať nedoplatok:mee:
.. tak ako je to vlastne:confused: .. dôležitý je ten dátum odhlášky
jankasm
25.01.10,20:08
Katy toto mi je jasne na co si mi dala link a mozno mas pravdu ze som dala zbytocnu otazku,ale nie je mi jasne kolko si budem platit mesacne DNP. ja som sa neodhlasovala z DNP za mna to platil stat az do juna 2009 automaticky som bola odhlasena kedze som presla na RD. takze ak som dobre pochopila tak by som si mala platit DNP z maxima aby som dostala co najvyssiu matersku. a keby som rodila tento rok tak sa mi to bude ratat z prveho mesiaca co som odviedla a keby buduci rok tak z posledneho mesiaca v roku 2010, alebo z celeho obdobia z roku 2010?

Veľká chyba, teda ak si sa nebola odhlásiť, ktorá vznikla popletením pojmov. Počas materskej za Teba štát žiadne DNP neplatí a pri prechode na RD Ti ani automaticky nekončí. Takže ako už bolo písané vyššie, ak si sa po skončení MD /počas MD nie si povinná DNP platiť pokiaľ z neho poberáš materské, čo bol tvoj prípad/ z DNP neodhlásila, máš ho stále aktívne a máš tam nedoplatok odo dňa začiatku RD. Dúfam len, že to máš aspoň z minima aby si ho nemala moc vysoký.
Keď upresníš tieto údaje môžeme podrobnejšie poradiť. Ak máš teda to DNP stále platné, tak počet dní máš dostatok. Potom by si sa kľudne mohla ísť odhlásiť, doplatiť nedoplatok, no a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr v 8tt sa treba ísť prihlásiť z maxima, aby si z neho platila 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude maximálna. ;)
No a ak si na RD alebo nezamestnaná, kľudne to môžeš urobiť aj skôr a popýtať lekára o vypísanie na PN. Pokiaľ budú splnené podmienky tak aj PN môžeš poberať v maximálnej výške.
Ella11
25.01.10,20:24
NA dohodu robiť môže. Len stále nie som si istá, či sa má ozaj odhlásiť v sociálke z poistenia.

Dočítala som sa, že nemusí ak sa sama stará odieťa. Dobre som sa dočítala?
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osobu-starajucu-sa-o-dieta--ktora-pracuje-na-zaklade-dohod/1755s30256c
A keby som sa odhlásila a sama si platila poistenia, koľko by to bolo z minima?
A keby si sama platila poistenia, mala by stále nárok na materské?
Ďakujem.
horalecka
25.01.10,20:38
Veľká chyba, teda ak si sa nebola odhlásiť, ktorá vznikla popletením pojmov. Počas materskej za Teba štát žiadne DNP neplatí a pri prechode na RD Ti ani automaticky nekončí. Takže ako už bolo písané vyššie, ak si sa po skončení MD /počas MD nie si povinná DNP platiť pokiaľ z neho poberáš materské, čo bol tvoj prípad/ z DNP neodhlásila, máš ho stále aktívne a máš tam nedoplatok odo dňa začiatku RD. Dúfam len, že to máš aspoň z minima aby si ho nemala moc vysoký.
Keď upresníš tieto údaje môžeme podrobnejšie poradiť. Ak máš teda to DNP stále platné, tak počet dní máš dostatok. Potom by si sa kľudne mohla ísť odhlásiť, doplatiť nedoplatok, no a keď zistíš, že si tehotná, najneskôr v 8tt sa treba ísť prihlásiť z maxima, aby si z neho platila 26 týždňov do nástupu na MD a materská bude maximálna. ;)
No a ak si na RD alebo nezamestnaná, kľudne to môžeš urobiť aj skôr a popýtať lekára o vypísanie na PN. Pokiaľ budú splnené podmienky tak aj PN môžeš poberať v maximálnej výške.
fiha, co sa to tu dozvedam, no asi som to zblbla lebo ja som sa nebola odhlasit aspon teda si to nepamatam, to trebalo asi normalne vyplnit odhlasku ze?woops a to som urcite neurobila, takze mam nedoplatok ale nastastie iba z minima. zajtra to zistim presne.
takze ak som dobre porozumela tak sa odhlasim a potom sa prihlasim ked budem tehotna teda do toho 8tyzdna a budem to platit pol roka ako je zo zakona dane. Nemozem to platit menej aj ked budem mat tych 270dni?

a janka co si to myslela s tou PN, ja som na RD nezamestnana a ake podmienky musim splnat?
horalecka
25.01.10,20:43
fiha, co sa to tu dozvedam, no asi som to zblbla lebo ja som sa nebola odhlasit aspon teda si to nepamatam, to trebalo asi normalne vyplnit odhlasku ze?woops a to som urcite neurobila, takze mam nedoplatok ale nastastie iba z minima. zajtra to zistim presne.
takze ak som dobre porozumela tak sa odhlasim a potom sa prihlasim ked budem tehotna teda do toho 8tyzdna a budem to platit pol roka ako je zo zakona dane. Nemozem to platit menej aj ked budem mat tych 270dni?

a janka co si to myslela s tou PN, ja som na RD nezamestnana a ake podmienky musim splnat?
az teraz mi to zaplo ze vlastne si myslela ze sa mozem skor dat na PN a potom automaticky prejst na MD,ze? a kedy skor a mam sa teda odhlasovat,alebo ako?Som z toho pako :-)
katbel.81
26.01.10,09:02
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, kedze svoj pripad som v diskusii nenasla.
od novembra 2009 som evidovana na urade prace ako nezamestnana, nakolko som si zrusila zivnost. Momentalne som v 5 mesiaci tehotenstva (termin porodu 2.7.2010), splnam podmienku poistenia 270 dni. Nakolko mi vychadza minimalna materska, uvazujeme s priatelom ze by ma mesiac pred porodom zamestnal (aby bol maximalny vymeriavaci zaklad - co je podla predoslych diskusii 1084,55€). Vznikne mi tak narok na najvyssiu moznu matersku? ak ano, co je este potrebne spravit?
Dakujem velmi pekne za akekolvek rady.

Katarina
Xanti
26.01.10,09:16
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, kedze svoj pripad som v diskusii nenasla.
od novembra 2009 som evidovana na urade prace ako nezamestnana, nakolko som si zrusila zivnost. Momentalne som v 5 mesiaci tehotenstva (termin porodu 2.7.2010), splnam podmienku poistenia 270 dni. Nakolko mi vychadza minimalna materska, uvazujeme s priatelom ze by ma mesiac pred porodom zamestnal (aby bol maximalny vymeriavaci zaklad - co je podla predoslych diskusii 1084,55€). Vznikne mi tak narok na najvyssiu moznu matersku? Ano, ak ano, co je este potrebne spravit? Nič iné.
Dakujem velmi pekne za akekolvek rady.

Katarinav texte
hundros
27.01.10,09:07
dobry den poradaci:)
je tu strasne vela prispevkov a nechcem to vsetko citat. mam len jednu otazku. tu je nasa situacia:
manzelka ma DNP z maxima od 1.10.2009 (predtym od juna 2009), 270 dni bude mat splnenych v polovici 3/2010, 26 tyzdnov do konca 3/2010. od 1.4.2010 by mohla poberat PN alebo matersku z DNP z maxima. mozno pojde na rizikove tehotenstvo uz behom 2-3/2010
OTAZKA: bude mat PN (urcite to bude rizikove t.) platenu len zo zamestnania a pritom sa este musi zaplatit DNP? potom od 1.4.2010 poziada o platenie PN aj z DNP a bude plynulo pokracovat na PN s tym ze uz nebude platit DNP? jedna sa mi o platenie DNP v takejto situacii.
dakujem
arcttica
27.01.10,20:06
Dobrý deň!
Potrebujem poradiť.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, uvažujem o DNP
a chcela by som otehotnieť. Ako mám postupovať ak chcem čo najvyššiu matersku??
Ďakujem za rady. Katarína
Vivi
27.01.10,20:34
v auguste 2008 som nastupila zo zamestnania na MD - zamestnanie trvalo od 12/2005.
v 03/2010 sa mi ma narodit dalsie dietatko. V povodnom zamestnani mam zmluvu na dobu neurcitu - mam narok na materske na dietatko nar. 03/2010?
ak ano,pomoze mi,ak sa pred nastupom na matersku zamestnam u dalsieho zamestnavatela,aby som mohla poberat vyssiu matersku? Predpokladany hruby prijem u povodneho zamestnavatela je cca 600€/mes.
Kedy sa zamestnat,ak nastup na MD je niekedy vo februari?neviem zatial presny termin....dakujem za rady.
LauraL
28.01.10,07:30
odpovedi mas tu vyssie: ak si si neplatila dobrovolne, za posledne dva roky pred nastupom na MD -teraz u noveho babatka- nestihas mat zaplatenych 270 dni nemocen. poist., a tak ti nepomoze ani zamestnat sa na par dni...
danasv
28.01.10,07:42
otazku som premiestnila do ineho priecinka... prepacte....
Vivi
28.01.10,20:53
odpovedi mas tu vyssie: ak si si neplatila dobrovolne, za posledne dva roky pred nastupom na MD -teraz u noveho babatka- nestihas mat zaplatenych 270 dni nemocen. poist., a tak ti nepomoze ani zamestnat sa na par dni...
Nehnevaj sa,ale nesuhlasim,podla stranky socialnej poistovne:
Do obdobia 270 dní sa započítava:obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia). Cize ak som v auguste 2008 isla na matersku, pracovala som od 12/2005 do 8/2008 a navyse som v marci 2009 natupila na rodicovsky prispevok,kedze materske sa tak dlho nevyplaca, v pohode k marcu 2010 splnam podmienku 270 dni za posledne 2 roky pred porodom,ci nie?stale som na rodicovskej dovolenke.
Andyke
28.01.10,21:46
Vivi nároky na poskytnutie materského z každého nemocenského poistenia sa posudzujú samostatne. Takže zo zamestnania čo Ti trvá nárok Ti vzniká, ale keby si sa zamestnala ešte u ďalšieho zamestnávateľa, tak tam Ti už nevzikne nárok, lebo nebudeš mať splnených 270 dní v posledných rokoch.
Ale keby si ukončila prac.pomer u zamestnávateľa čo máš teraz a uzatvorili by ste nový prac.pomer s maxim. VZ, tak by si mohla získať maximálne materské.
chisa
29.01.10,06:22
dobry den, chcem sa opytat na DNP. Momentalne pracujem, chcela by som si zalozit DNP z dovodu vyssej materskej. Neviem sa vsak rozhodnut, z akeho vymeriavacieho zakladu si mam toto poistenie platit a aku dlhu dobu.Presnejsie, vychadza mi, ze by som mala z VZ cca 1 084 eur odpocitat svoju hrubu mzdu a z tohto rozdielu platit 4,4 perc. Moja otazka ale znie,dieta planujem trosku neskor,cize porod by mal byt az koncom roka, resp. az bud. rok, preto sa chcem opytat, ci nie je lepsie platit si DNP z najnizsieho VZ a potom ked, uz budem tehotna, v prvych tyzdnoch sa z DnP odhlasit a znovu sa prihlasit, ale tento raz uz z najvyssieho VZ. Neviem, teda, ci to spravne chapem, ale vychadza mi to tak, ze vlastne az do otehotnenia by som si platila len najnizsie mozne DNP a potom z najvyssieho a podmienka 270 dni by bola splnena. Alebo je lepsie platit hned z najvyssieho VZ? dakujem za odpoved :-)
Vivi
29.01.10,12:39
Vivi nároky na poskytnutie materského z každého nemocenského poistenia sa posudzujú samostatne. Takže zo zamestnania čo Ti trvá nárok Ti vzniká, ale keby si sa zamestnala ešte u ďalšieho zamestnávateľa, tak tam Ti už nevzikne nárok, lebo nebudeš mať splnených 270 dní v posledných rokoch.
Ale keby si ukončila prac.pomer u zamestnávateľa čo máš teraz a uzatvorili by ste nový prac.pomer s maxim. VZ, tak by si mohla získať maximálne materské.

u predchadzajuceho babatka som mala takuto situaciu:
u jedneho zamestnavatela som pracovala od 12/2005 do 15.7.2008, u druheho od 1.6.2008 do nastupu na matersku v auguste. Podala som dve ziadosti o materske,dala som potvrdit u jedneho aj druheho zamestnavatela. Nakolko islo vraj o subeh pracovnych pomerov,vo vyske materskej mi na socialnej poistvni zohladnili jeden aj druhy pracovny pomer a na vtedajsie pomery mi tak vysla maximalna materska.
Uvazujem tak preto aj teraz,ze kedze jeden pracovny pomermi bezi (aj ked vlastne som na rodicovskej dovolenke,ale nebol ukonceny),keby som uzatvorila teraz druhy,je to rovnaka situacia,nakolko 270 dni splnam - ci sa mylim?
Andyke
29.01.10,21:41
Vivi, predchádzajúca materská : tam Ti uznali nárok z 1.ukonč.PP v ochrannej lehote
a z 2. PP si vlastne odchádzala na materskú. Nakoľko tu si ešte nesplnila tých 270 dní, tak Ti uznali chýbajúce obdobie už z ukončeného nemoc.poistenia.

Terajšia situácia : beží PP od 1.6.2008 – tu Ti nárok vzniká.
Chceš uzavrieť nový PP, ale tam už nezískaš 270 dní , aj keď Ti uznajú z ukončeného nemoc.poistenia február až júl 2008 plus získaš nejaké dni z nového PP. Však to spočítaj.
Takže obsah môjho predchádzajúceho príspevku nemením .
bobekoad
30.01.10,06:52
Pisem správne? Priateľka má nástup na materskú 7.2.2010, je zamestnaná, avšak v súčasnosti je na PN. Spĺňa nárok na materskú. Chcem sa však opýtať, v prípade ak vypovedá pracovnú zmluvu k 31.1.2010, následne sa zahlási na ÚP ako nezamestnaná a 3.2.2010 uzatvorí novú pracovnú zmluvu so mzdou napr. 2000EUR /dovtedy 500EUR/ zmení sa výška materského, resp. zvýši sa. Pýtam sa len z dôvodu, že tu taká možnosť existuje? Poradíte mi čo by bolo najrozumnejšie? Ďakujem
Vivi
30.01.10,13:34
Vivi, predchádzajúca materská : tam Ti uznali nárok z 1.ukonč.PP v ochrannej lehote
a z 2. PP si vlastne odchádzala na materskú. Nakoľko tu si ešte nesplnila tých 270 dní, tak Ti uznali chýbajúce obdobie už z ukončeného nemoc.poistenia.

Terajšia situácia : beží PP od 1.6.2008 – tu Ti nárok vzniká.
Chceš uzavrieť nový PP, ale tam už nezískaš 270 dní , aj keď Ti uznajú z ukončeného nemoc.poistenia február až júl 2008 plus získaš nejaké dni z nového PP. Však to spočítaj.
Takže obsah môjho predchádzajúceho príspevku nemením .
OK a co rodicovska dovolenka?ta sa nezapocitava do 270 dni? podla mna ano,cize od februara 2008 do augusta a potom od marca 2009,ked som nastupila na rodicovsku dovolenku do februara 2010,by mi malo vyjst 270 dni,cize matersku mi budu ratat z PP,ktory trva a ten druhy nema vyznam zakladat?materske budu rata z pravdepodobneho zakladu - vtedy sa ziada od zamestnavatela nejake potvdrenie,alebo sa ziadost o materske posunie priamo na socialnu poistovnu?
LauraL
31.01.10,14:10
To bobekoad:
ano, pises spravne. Len nova mzda az 2.000,-€ byt nemusi, lebo max. materske aj tak dostane z brutto mzdy 1.084,55,- (vymer. zaklad). Uzatvori prac. zmluvu, zamestnavatel ju prihlasi na povinne soc. poistenie a je to. Ak moze, je lepsie sa zamestnat bez hlasenia sa na UP, v tomto pripade hned 1.2., ak stiha ;) - o nic neide, iba je to jednoduchsie...
LauraL
31.01.10,14:40
Nehnevaj sa,ale nesuhlasim,podla stranky socialnej poistovne:
Do obdobia 270 dní sa započítava:obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia). Cize ak som v auguste 2008 isla na matersku, pracovala som od 12/2005 do 8/2008 a navyse som v marci 2009 natupila na rodicovsky prispevok,kedze materske sa tak dlho nevyplaca, v pohode k marcu 2010 splnam podmienku 270 dni za posledne 2 roky pred porodom,ci nie?stale som na rodicovskej dovolenke.
Aaano, ospravedlnujem sa, mystifikovala som samu seba... vo veci uz bola ina myslienka. V danom pripade sa poistenkyni "oplati" skoncit povodny PP uzatvorit novy na vyssi VZ pred nastupom na MD. Inak, termin nastupu na MD sa da konzultovat s lekarom, podla vyrataneho TP.
Andyke
01.02.10,07:16
Vivi, čítala si poriadne moje odpovede? 2x som potvrdila, že z z existujúceho PP uzatvoreného 1.6.2008 nárok na materské máš. ( a to započítaním , že si bola na materskej a následne na rodičovskej dovolenke).
Žiadosť o materské treba predložiť zamestnávateľovi (lebo aj oni majú nahlasovacie povinnosti do ZP a SP), oni k tomu ešte priložia vyplnené tlačivo „ Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“
a potom sa odovzdá do SP. Výpočet materského : z pravdepodobného zárobku.
Nový 2. PP Ti nepomôže. Iba v jedinom prípade : ukončíš existujúci a uzavrieť nový
(či s terajším alebo s úplne novým zamestnávateľom a samozrejme s vysokým platom)
JanetteB
01.02.10,08:20
Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku týkajúcu sa dobrovoľného nemocenského poistenia. Som zamestnaná od 24.9.2007, výška mojej mzdy je minimálna. Plánujeme však s manželom dieťatko, máj - jún 2010. Chcela by som sa však začať platiť DNP. Môžete mi prosím dať odpoveď od ktorého momentu je najlepšie si začať platiť a v akej výške? (z max. VZ). Ďakujem za pomoc
Xanti
01.02.10,08:35
Dobrý deň,

mala by som jednu otázočku týkajúcu sa dobrovoľného nemocenského poistenia. Som zamestnaná od 24.9.2007, výška mojej mzdy je minimálna. Plánujeme však s manželom dieťatko, máj - jún 2010. Chcela by som sa však začať platiť DNP. Môžete mi prosím dať odpoveď od ktorého momentu je najlepšie si začať platiť a v akej výške? (z max. VZ). Ďakujem za pomoc
No čím skôr aj od dnes. V minimálnej výške. Ak otehotnieš tak treba zrušiť DNP z minima a na druhý deň založiť nové z rozdielu maxima 1084,55 € a VZ zo zamestnania.

Ale nesmieš dlho čakať po otehotnení zo zrušením DNP z minima a založením nového. Lebo zvýšené odvody musíš platiť minimálne 26 týždnov aby si mala nárok na zvýšenú materskú z toho DNP.
JanetteB
01.02.10,08:44
No čím skôr aj od dnes. V minimálnej výške. Ak otehotnieš tak treba zrušiť DNP z minima a na druhý deň založiť nové z rozdielu maxima 1084,55 € a VZ zo zamestnania.

Ale nesmieš dlho čakať po otehotnení zo zrušením DNP z minima a založením nového. Lebo zvýšené odvody musíš platiť minimálne 26 týždnov aby si mala nárok na zvýšenú materskú z toho DNP.
Ďakujem za promptnú odpoveď Xanti,

idem začať riešiť návštevu SP :-)
Xanti
01.02.10,08:47
Ďakujem za promptnú odpoveď Xanti,

idem začať riešiť návštevu SP :-)
Nie je začo,
vypísať prihlášku a potom sa začať v máji pokúšať o to miminko. :D Držím palec.
JanetteB
01.02.10,08:50
Ešte ma napadla jedna otázka. Prihlášku na DNP musím podať na SP v mieste trvalého bydliska, alebo ju môžem podať na akejkoľvek pobočke SP v rámci SR?

Ďakujem
Xanti
01.02.10,08:51
Ešte ma napadla jedna otázka. Prihlášku na DNP musím podať na SP v mieste trvalého bydliska, alebo ju môžem podať na akejkoľvek pobočke SP v rámci SR?

Ďakujem
V mieste trvalého bydliska treba podať prihlášku na DNP. Ak to máš daleko pošli poštou doporučenou zo začiatkom poistenia cca ak pošleš dnes tak sa poisti od 8.2. aby malo čas to tam prísť.
JanetteB
01.02.10,09:02
V mieste trvalého bydliska treba podať prihlášku na DNP. Ak to máš daleko pošli poštou doporučenou zo začiatkom poistenia cca ak pošleš dnes tak sa poisti od 8.2. aby malo čas to tam prísť.
Ďakujem :-)

idem to, čo najskôr vybaviť, dúfam, že nenarazím na uvrčané pracovníčky SP
bobaes
01.02.10,09:14
V prvom rade Vam chcem podakovat za rady, vdaka ktorym teraz dostavam krasnu matersku :-) Zanedlho vsak skonci a rada by som dostavala aj rodicovsky prispevok. Som vsak SZCO. Musim pozastavit zivnost aby som mala narok na rodicovsky prispevok? Je pravda, ze zivnost musi byt pozastavena minimalne na 6 mesiacov? A este jedna otazka, manzel je tiez SZCO, odvody do SP ale neplati(nizky prijem), od novembra si zacal platit dobrovolne nemocenske poistenie z najnizsieho vymeriavacieho zakladu. Bude mat on narok (po 270 dnoch platenia) na zvyseny rodicovsky prispevok 256eur? Alebo by musel by nemocensky poisteny v posledných 2 rokoch PRED narodením dieťaťa? Vopred dakujem za odpovede.
hundros
01.02.10,19:01
poradaci, mozte mi niekto prosim odpovedat na moju otazku na strane 63?
dakujeeeem:)
brčko
01.02.10,19:10
dobry den poradaci:)
je tu strasne vela prispevkov a nechcem to vsetko citat. mam len jednu otazku. tu je nasa situacia:
manzelka ma DNP z maxima od 1.10.2009 (predtym od juna 2009), 270 dni bude mat splnenych v polovici 3/2010, 26 tyzdnov do konca 3/2010. od 1.4.2010 by mohla poberat PN alebo matersku z DNP z maxima. mozno pojde na rizikove tehotenstvo uz behom 2-3/2010
OTAZKA: bude mat PN (urcite to bude rizikove t.) platenu len zo zamestnania a pritom sa este musi zaplatit DNP? potom od 1.4.2010 poziada o platenie PN aj z DNP a bude plynulo pokracovat na PN s tym ze uz nebude platit DNP? jedna sa mi o platenie DNP v takejto situacii.
dakujem

čítala som prípady, že PN bola vystavená len zo zamestnania a až po splnení podmienky 270dní vystavili druhú PN aj z DNP (dovtedy DNP platila), t.j. boli dve PN z rôznym začiatkom. Vraj síce by mali byť obe PN zo začiatkom rovnakým, no nerobili v SP problémy, oni to totiž poradili. Som sa najprv čudovala takýmto postupom, lebo som myslela, že bude treba PN ukončiť a po splnení 270dní vznikne nová. Takže toto som nedávno čítala ale zaručiť nemôžem.;)
alenka1
02.02.10,08:27
Pekný deň prajem všetkým. Prosím poradiť: dcérka je zamest-
naná od 10/2008 doteraz. Od 01.01.2010 má ďalšie zamestnanie
s maximálnym vymeriavacím základom. Od 11.01.2010 je DPN
pravdepodobne až do odchodu na MD 03/2010. Z ktorého zamestnania si dá žiadosť o materskú? Ďakujem za odpoveď.
Lindi
02.02.10,09:44
Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, som SZČO a v siedmom týždni tehotenstva. Plánovaný pôrod 1.5.2010. Som nemocensky povinne poistené asi 8 rokov. Nemocenské si teraz platím z môjho vymeriavacieho základu podľa daň. priznania z roku 2008 - 11546,- EUR. Mesačne teda platím na nemocenské 16,60 EUR. Dá sa ešte nejakým spôsob maximalizovať materská??? Ak dobre chápem dobrovoľne pripoistiť by som sa musela 270 dní pred pôrodom (čo nestíham). Zmenil by sa výpočet materskej, keby som prerušila živnosť a zamestnala sa s maximálnym vymeriavacím základom napr. na 1 mesiac pred vypísaním na materskú? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
Lindi
02.02.10,11:10
Nikto mi neporadí? :(
zuzanka282
02.02.10,17:25
Lindi podla toho co radili mne, v Tvojom pripade jedina moznost je aspon den pred nastupom na matersku zivnost zrusit alebo pozastavit, odhlasit sa na socialnej a zamestnat sa s max. vymeriavacim zakladom. Musis mat jedno poistenie ukoncene, aby sa ti bralo to zo zamestnania.
Lindi
03.02.10,07:40
Ďakujem Zuzka za odpoveď. To znamená, že mi stačí živnosť prerušiť (netreba zrušiť). A stačí aspoň na jeden deň sa zamestnať napríklad 21.marca preruším živnosť a odhlásim sa zo Soc.p., 22.marca sa zamestnám a 24. marca nastúpim na materskú?
Xanti
03.02.10,07:47
Ďakujem Zuzka za odpoveď. To znamená, že mi stačí živnosť prerušiť (netreba zrušiť). A stačí aspoň na jeden deň sa zamestnať napríklad 21.marca preruším živnosť a odhlásim sa zo Soc.p., 22.marca sa zamestnám a 24. marca nastúpim na materskú?
Zamestnanie musí byť aspon dva dni. Ale ináč všetko je v pohode. A áno prerušiť resp. zrušiť aby si prestala platiť odvody do SP. A aby zo živnosti ti prirátali dni k zamestnaniu.
Lindi
03.02.10,07:57
Veľmi pekne ďakujem Xanti za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To zamestnanie na 2 dni musím mať prac. zmluvu z hrubou mzdou nad maximálny vymeriavaci základ určený pre materskú - teda nad 1084,55 EUR. Alebo sa mám riadiť mám maximálnym vym. základom pre odvody za zamestnanca (čo je 2892,12 EUR)?
Xanti
03.02.10,07:59
Veľmi pekne ďakujem Xanti za odpoveď. Mám ešte jednu otázku. To zamestnanie na 2 dni musím mať prac. zmluvu z hrubou mzdou nad maximálny vymeriavaci základ určený pre materskú - teda nad 1084,55 EUR. Alebo sa mám riadiť mám maximálnym vym. základom pre odvody za zamestnanca (čo je 2892,12 EUR)?
Stačí Ti mať zamestnanie zo mzdou 1084,55 € hrubou. Nech by si mala akokoľvek vyššie len z tejto sumy by Ti rátali materskú.
alenka1
03.02.10,08:41
Prosím, mne neporadí nikto?
Lindi
03.02.10,10:08
Ďakujem Xanti, veľmi si mi pomohla a zároveň si ma potešila. Bola by škoda prepásnuť takúto možnosť.
biosenka
03.02.10,12:44
Ahojte. Mám v podstate rovnakú otázku, len by som potrebovala niektré veci konkretizovať. Skúšala som to tu nájsť, čítať, ale je toho už tak strašne veľa, že sa mi točí z toho hlava. Tak ak niekto bude vedieť odpoveď veľmi pekne prosím, aby sa ešte raz trochu ponamáhal a odpísal. Ďakujem.
Chcem si začať platiť buď od februára alebo od marca DNP. Neviem, či sa to dá aj v načatom mesiaci alebo až od 1.3. Chcem platiť z najnižšieho vymeriavacieho základu a 3 mesiace počkať, kým by som teoreticky otehotnela. Po pol roku, keď sa bude dať meniť suma, chcem platiť z najvyššieho vymeriavacieho základu. Budem dostávať potom materskú z najvyššieho VZ?Ak mi to vyjde tých 26 týždňov samozrejme. Ale nemusím sa odhlasovať a znovu prihlasovať. Ďakujem.
Xanti
03.02.10,12:52
Ahojte. Mám v podstate rovnakú otázku, len by som potrebovala niektré veci konkretizovať. Skúšala som to tu nájsť, čítať, ale je toho už tak strašne veľa, že sa mi točí z toho hlava. Tak ak niekto bude vedieť odpoveď veľmi pekne prosím, aby sa ešte raz trochu ponamáhal a odpísal. Ďakujem.
Chcem si začať platiť buď od februára alebo od marca DNP. Neviem, či sa to dá aj v načatom mesiaci alebo až od 1.3. Chcem platiť z najnižšieho vymeriavacieho základu a 3 mesiace počkať, kým by som teoreticky otehotnela. Po pol roku, keď sa bude dať meniť suma, chcem platiť z najvyššieho vymeriavacieho základu. Budem dostávať potom materskú z najvyššieho VZ?Ak mi to vyjde tých 26 týždňov samozrejme. Ale nemusím sa odhlasovať a znovu prihlasovať. Ďakujem.
V skratke...
a) prihlásiť a platiť DNP sa dá aj v priebehu mesiaca... takže aj zajtra sa môžeš prihlásiť na DNP
b) super platiť tri mesiace z najnižšieho VZ a pokúšať sa o bábo
c) pri otehotnení okamžite zrušiť DNP , a uzavrieť na druhý deň nové z max. VZ aby si stihla platiť 26 týždňov pred nástupom na materskú
d) ak by si len urobila zmenu, tak maximálnu materskú mať nebudeš lebo sa ti zráta dajme tomu 5x minimum + 6 x maximum a výjde Ti priemerná materská
biosenka
03.02.10,13:24
Xanti, ďakujem ti veľmi pekne. Takže zrušiť a prihlásiť. OK. Myslím, že ten formulár sa dá stiahnuť aj zo stránky sociálnej poisťovne. Ale keby som to aj nezrušila tak predsa aspoň ten priemer je niečo. Ešte raz ďakujem.
Xanti
03.02.10,13:28
Xanti, ďakujem ti veľmi pekne. Takže zrušiť a prihlásiť. OK. Myslím, že ten formulár sa dá stiahnuť aj zo stránky sociálnej poisťovne. Ale keby som to aj nezrušila tak predsa aspoň ten priemer je niečo. Ešte raz ďakujem.
Hm, teda neviem ale je rozdiel mať cca 600 eur materskú a tú priemernú cca 350 ked rozdiel je len v tom odhlásení a novo prihlásení. Jedna operácia a kukni aký veľký rozdiel urobí. Potom začni platiť od začiatku priemer bajočko z VZ 700 eur. :D

http://www.porada.sk/1280149-post2.html
biosenka
03.02.10,13:37
Tak je to rozdiel, to máš pravdu. Takže odhlásiť a prihlásiť sa 100% dá? Aby mi potom znovuprihlásení nebrali do úvahy iba tých 26 týždňov a to potom nebude 270 dní pred materskou. Toho sa bojím, lebo sa v tom extra nevyznám. A bola som sa pýtať aj na sociálnej ale tam sú pani veľmi ochotné :-(
Xanti
03.02.10,13:44
Tak je to rozdiel, to máš pravdu. Takže odhlásiť a prihlásiť sa 100% dá? Aby mi potom znovuprihlásení nebrali do úvahy iba tých 26 týždňov a to potom nebude 270 dní pred materskou. Toho sa bojím, lebo sa v tom extra nevyznám. A bola som sa pýtať aj na sociálnej ale tam sú pani veľmi ochotné :-(
Ano dá sa prihlásiť a odhlásiť. Preto som písala hned po zistení tehotenstva sa odhlásiť a urobiť nové DNP z maxima.

A tých 26 týždnov je potrebné platiť aby si dostala maximum. Teda takú materskú z akého VZ platíš. Ak by si platila 25 týždňov max. odvody a šla na materskú tak ti dajú materskú len z minima. Teda si platila zbytočne. Preto píšem hned.

A do tých 270 dní sa zarátavajú všetky ukončené poistenia spätne 2 roky. Takže tam sa nemáš čoho báť.

No teda panie na SP neradi o tom rozprávajú, to si sa nedočítala na porade? :D
pavla.p
03.02.10,14:00
Xanti: veľmi by som potrebovala poradiť a preto som Ti poslala súkromnú správu. Istila som sa súkromno správou, pretože potrebujem hneď ráno zavolať na soc. poisťovňu ohľadne zamestnankyne, ktorá nastúpila v januári na MD. Ostatné v súkromnej správe. Veľmi prosím o odpoveď.
pavla.p
03.02.10,14:21
Pre brčko: Xanti ma odkázala na Teba, prosím pozri súkromnú správu. Ďakujem obidvom za rady.
Zdenka175
03.02.10,15:25
Poradite mi ohľadom mojej kámošky? Naposledy pracovala 10.10.2006 do 30.9.2007.Zmluvu mala do 9/2007. Syn sa narodil 13.9.2007. A momentálne poberá RP je tehotná a termín má august 2010. Čo bude dostavať materskú alebo RP. ?A bude mať nárok na zvýšený RP? Neplatí si pripoistenie.Ďakujem za rady.
biosenka
04.02.10,13:32
Xanti a keď si to teraz začnem platiť a otehotniem o mesiac alebo o dva, tým pádom mi to nevyjde, môžem to zrušiť tak, že sa odhlásim? Lebo niekde som čítala, že zrušiť sa to nedá a zbytočne to potom platiť - na to nemám.
Xanti
04.02.10,15:13
Xanti a keď si to teraz začnem platiť a otehotniem o mesiac alebo o dva, tým pádom mi to nevyjde, môžem to zrušiť tak, že sa odhlásim? Lebo niekde som čítala, že zrušiť sa to nedá a zbytočne to potom platiť - na to nemám.
Čo Ti nevyjde ked otehotnieš o mesiac dva? Hm? Počet dní poistenia áno. Napíš čo Ti nevýjde.
brčko
04.02.10,15:56
Poradite mi ohľadom mojej kámošky? Naposledy pracovala 10.10.2006 do 30.9.2007.Zmluvu mala do 9/2007. Syn sa narodil 13.9.2007. A momentálne poberá RP je tehotná a termín má august 2010. Čo bude dostavať materskú alebo RP. ?A bude mať nárok na zvýšený RP? Neplatí si pripoistenie.Ďakujem za rady.

bude mať nárok na nižší RP, na materské nie, lebo už vyše dva roky nie je nem.poistená.
JanaT.
04.02.10,17:02
Poprosila by som vás o radu, poradila som kamarátke, ktorá chcela ísť na MD aby si popri zamestnaní platila DNP, platila to celý rok, no nepodarilo sa odísť na MD tak sa chcem spýtať či si tie platby môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, či jej z toho vrátia daň. ďakujem pekne za odpoveď. Jana
biosenka
04.02.10,18:44
No ráta sa 270 dní pred poberaním materskej. A na materskú nastupuješ 6 -8 týždňov pred pôrodom. To znamená, že 270 dní je 9 mesiacov takže ak chcem, aby mi to vyšlo, musím platiť min. dva mesiace dopredu kým otehotniem. A to bude akurát tých 270 dní platenia DNP.Takže ak teraz začnem platiť a budúci mesiac otehotniem, tak mi v žiadnom prípade mi to toľko dní nevyjde.
biosenka
04.02.10,18:46
Takže ak by sa mi to takto stalo, tak či sa to dá potom to DNP zrušiť odhlásením, lebo by som to zbytočne platila. Aj tak by mi potom nevyplatili vyššiu materskú lebo by som nespĺňala tých 270 dní platenia DNP pred poberaním materskej.
Xanti
04.02.10,20:12
Biosenka,
tak o materskú požiadaš až ked splníš podmienku 270 dní.

A DNP zrušíš kedykoľvek. Len vypíšeš odhlášku na registračnom liste. To problém neni.
Andyke
04.02.10,20:16
Biosenka, podmienkou nároku na materské je : najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
T
Vodicka
05.02.10,07:32
Dobry den,
prosim skusenejsich o radu: som od februara 2010 evid. nezamestnana, predtym som pracovala do novembra 2009 /medzitym DPO aj v PvN kvoli zapocitavaniu RD v poslednych 4 rokoch na narok na davku v nezam./, uvazujem o dietati, ktore sa moze narodit este v r. 2010, alebo v r. 2011,...ako sa dobrovolne poistit kvoli max. materskej? Pochopila som spravne, ze mozem si platit DPO nemocenske x mesiacov z minima a znova sa prihlasit napr. cca 3 mesiace pred porodom a platit z maxima a bude posledne obdobie povazovane za rozhodujuce na urcenie materskej? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Xanti
05.02.10,07:42
Dobry den,
prosim skusenejsich o radu: som od februara 2010 evid. nezamestnana, predtym som pracovala do novembra 2009 /medzitym DPO aj v PvN kvoli zapocitavaniu RD v poslednych 4 rokoch na narok na davku v nezam./, uvazujem o dietati, ktore sa moze narodit este v r. 2010, alebo v r. 2011,...ako sa dobrovolne poistit kvoli max. materskej? Pochopila som spravne, ze mozem si platit DPO nemocenske x mesiacov z minima a znova sa prihlasit napr. cca 3 mesiace pred porodom a platit z maxima a bude posledne obdobie povazovane za rozhodujuce na urcenie materskej? Dakujem velmi pekne za odpoved.
Zle si to pochopila, aby si dostávala maximálnu materskú tak potrebuješ platiť z maxima min. 26 týždnov tj. 6 mesiacov.
Ak by si platila len tri mesiace z maxima tak dostaneš minimálnu materskú. Prečítaj si o tom témy na porade. Je to spomínané v každej.
an.mona
05.02.10,08:01
Ahojte, poradite? Som na RD, nezamestnana, na matersku s druhym dietatom nastupujem 23.4.2010. Planujem sa zamestnat. Od kedy staci? Nechcem prilis skoro, lebo zaroven pridem o RP.

Staci k 6.4.2010? Alebo radsej ked tam bude prestup z mesiaca na mesiac, cize uz k 6.3.2010? dakujem
Xanti
05.02.10,08:07
Ahojte, poradite? Som na RD, nezamestnana, na matersku s druhym dietatom nastupujem 23.4.2010. Planujem sa zamestnat. Od kedy staci? Nechcem prilis skoro, lebo zaroven pridem o RP.

Staci k 6.4.2010? Alebo radsej ked tam bude prestup z mesiaca na mesiac, cize uz k 6.3.2010? dakujem
Máš dostatok zaplatených dní poistenia spätne v období dvoch rokov. Nájdu tam u teba 270 dní? Ak nie tak je mi lúto ale vôbec Ti nepomôže sa zamestnať.
biosenka
05.02.10,09:22
Andyke, ja tomu už vôbec nerozumiem. Pred pôrodom? Ja viem, že pred nástupom na materskú. A na materskú sa nastupuje 6 až 8 týždňov pred pôrodom. Už vtedy sa poberá materská. Tak to by som poberala normálne materskú vypočítanú zo zamestnania a keď splním tých 270 dní tak potom požiadam o vyplatenie tých peňazí z DNP?
Xanti
05.02.10,09:26
Andyke, ja tomu už vôbec nerozumiem. Pred pôrodom? Ja viem, že pred nástupom na materskú. A na materskú sa nastupuje 6 až 8 týždňov pred pôrodom. Už vtedy sa poberá materská. Tak to by som poberala normálne materskú vypočítanú zo zamestnania a keď splním tých 270 dní tak potom požiadam o vyplatenie tých peňazí z DNP?
Biosenka,
prepáč budem sprostá... utekajú Ti dni....už pár dní tu riešiš dni, už si mohla byť poistená.

A ak by mi chýbalo 8 týždnov pred nástupom na materskú týžden z DNP tak by som počkala toť ja osobne.

Dúfam, že to poistenie máš už urobené. :D
biosenka
05.02.10,09:43
To máš pravdu, utekajú, ale nechcem platiť niečo z čoho by som nakoniec nič nemusela mať. Tak sa radšej poradím, keď sa v tom nevyznám ako vyhadzovať peniaze do vzduchu.
Pochopila som to tak, že úradom je jedno, kedy ja oficiálne nastúpim na materskú, ale dôležité pre nich je, kedy o ňu požiadam.Tak?
Xanti
05.02.10,09:45
To máš pravdu, utekajú, ale nechcem platiť niečo z čoho by som nakoniec nič nemusela mať. Tak sa radšej poradím, keď sa v tom nevyznám ako vyhadzovať peniaze do vzduchu.
Pochopila som to tak, že úradom je jedno, kedy ja oficiálne nastúpim na materskú, ale dôležité pre nich je, kedy o ňu požiadam.Tak?
Plať z minima. Ak otehotnieš tak zrušíš minimum a o dva dni si založíš nové DNP z maxima aby si stihla 26 týždnov platiť maximum. A hotovo. A nepreplatíš ... :D
JanaT.
05.02.10,10:11
Prosím poraďte mi, aby som jej vedel poradiť či si má za tým behať alebo to nechať tak ,
Poprosila by som vás o radu, poradila som kamarátke, ktorá chcela ísť na MD aby si popri zamestnaní platila DNP, platila to celý rok, no nepodarilo sa odísť na MD tak sa chcem spýtať či si tie platby môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, či jej z toho vrátia daň. ďakujem pekne za odpoveď. Jana
Andyke
05.02.10,10:14
Áno zaplatené poistné znižuje základ dane (nech predloží v zamestnaní doklad o ich úhrade)
an.mona
05.02.10,12:05
Máš dostatok zaplatených dní poistenia spätne v období dvoch rokov. Nájdu tam u teba 270 dní? Ak nie tak je mi lúto ale vôbec Ti nepomôže sa zamestnať.


Je to zakladna poziadavka na ziskanie materskej takze jasne, ze mam. Uz som si co to nastudovala, takze viem, ze ked sa teraz zamestnam na akukolvek dlhu dobu tak dostanem matersku z toho, co za toto obdobie zarobim (laicky povedane).

Len som este citala, ze si treba dat pozor pri prechode z mesiaca na mesiac a na pocet vikendov a toto uz neviem co znamena
linda1108
05.02.10,17:23
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem
an.mona
05.02.10,18:02
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem


Nie, nemocenske sa scitava za dva posledne roky dokopy k urcitemu datumu napr. porodu, PN atd.

K podmienke 270 dni nemoc. poistenia sa nerata ci bolo prerusene alebo nie, len musi byt tych 270 dni pocas tych dvoch rokov.

K inym podmienkam to vplyv moze mat
babulka25
05.02.10,19:34
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.
brčko
05.02.10,21:43
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? áno môžeš ak nie si zárobkovo činná A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.

ak ti trvá prac.pomer, tak budeš mať nárok na materské z pravdepodoného vym.základu/hrubej mzdy, ktorú by si dostiahla v mesiaci nástupu na MD.
brčko
05.02.10,21:47
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať že aké má následky keď si DNP nezaplatím do 8-meho dňa nasledujúceho mesiaca.Vtedy sa mi začne odrátavať 270 dní odznova? Za odpoveď ďakujem

ak máš DNP a nemáš dobrov.poistenie v nezamestnanosti a nie je to prvé obdobie/kalend.mesiac a zároven aj obdobie/kalend.mesiac v ktorom ti vznikla očr, pn, nástup na MD, tak to na nárok nemá vplyv ked doplatíš. Ale radšej plať v splatnosti.

rátanie 270dní to neovplyvnuje.
gaštanka
06.02.10,07:13
Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe dieta. V oktobri 2009 som si zacala platit DNP z maxima, moj pracovny pomer stale trva, teraz uz viem, ze som mala platit len z rozdielu medzi max VZ a hrubou mzdou.
Neviem, ako mam postupovat dalej, nedavno som potratila a nechcem DNP preplatit, kedze neviem, kedy sa mi opat podari otehotniet.
Co by som mala urobit?
Rozmyslala som o zruseni DNP a vyziadani preplatku, s tym, ze ked otehotniem, znovu sa na DNP prihlasim z rozdielu DNP a platu.
Ak by sa mi podarilo porodit este v roku 2010, ake by bolo moje rozhodujuce obdobie z DNP a zo zamestnania?
Bola som sa popytat na soc. poistovni, ale pani bola nevrla a na vsetko mi odpovedala:" To je na Vas, ked chcete mozete".A podobne.
Dakujem pekne za kazdu dobru radu
biosenka
06.02.10,09:10
Xanti ešte sa chcem spýtať ako by to bolo keby som bola nezamestnaná nejakých pár mesiacov pred pôrodom. Pretože mám zmluvu na dobu určitú a keby som otehotnela tak zmluvu mi určite nepredĺžia. Normálnu materskú by som dostávala, lebo pracujem 4 roky, takže 270 dní tam je. Aký vplyv by to malo na DNP. Myslím, že žiadny, keď si budem aj v nezamestnanosti platiť normálne odvody do DNP. Dik.
brčko
06.02.10,13:30
Xanti ešte sa chcem spýtať ako by to bolo keby som bola nezamestnaná nejakých pár mesiacov pred pôrodom. Pretože mám zmluvu na dobu určitú a keby som otehotnela tak zmluvu mi určite nepredĺžia. Normálnu materskú by som dostávala, lebo pracujem 4 roky, takže 270 dní tam je. Aký vplyv by to malo na DNP. Myslím, že žiadny, keď si budem aj v nezamestnanosti platiť normálne odvody do DNP. Dik.

ak by si bola tehotná cca v treťom mesiaci v čase ukončenia PP, tak by si pravdepodobne stihla nastúpiť na MD v ochrannej lehote (6týž.pred PTP), ktorá je z ukončeného nem.poistnia 6mesiacov, ak NP skončí počas tehotenstva. Takže nárok na materské by si mala aj zo zamestnnaia a aj z DNP. Ak nebudeš tehotná alebo nestihneš nastúpiť na MD v OL tak ti s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne nárok len z DNP, aj ked malá možnosť tam ešte v niektorých prípadoch je, no nie je velmi overená.
brčko
06.02.10,13:35
Dobry den,
som na rodicovskej dovolenke a planujeme druhe dieta. V oktobri 2009 som si zacala platit DNP z maxima, moj pracovny pomer stale trva, teraz uz viem, ze som mala platit len z rozdielu medzi max VZ a hrubou mzdou.
Neviem, ako mam postupovat dalej, nedavno som potratila a nechcem DNP preplatit, kedze neviem, kedy sa mi opat podari otehotniet.
Co by som mala urobit?
Rozmyslala som o zruseni DNP a vyziadani preplatku, s tym, ze ked otehotniem, znovu sa na DNP prihlasim z rozdielu DNP a platu.
Ak by sa mi podarilo porodit este v roku 2010, ake by bolo moje rozhodujuce obdobie z DNP a zo zamestnania?
Bola som sa popytat na soc. poistovni, ale pani bola nevrla a na vsetko mi odpovedala:" To je na Vas, ked chcete mozete".A podobne.
Dakujem pekne za kazdu dobru radu

tebe žiadny preplatok nevzniká, lebo zo zamestnania máš vym.základ počas RD akoby 0eur.

To je ozaj ťažko radiť a ozaj záleží od teba. či príp. predpokladáš aj PN, tak by bolo škoda ukončiť DNP. Ak ale chceš len materské, tak ak by nezmenili zákony, tak by sa dalo aj ukončiť a prihlásiť sa až po otehotnení. No neviem sama ako by som sa rozhodla, či vsadila na istotu a platila a po 6mesiacoch zmenila VZ na rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania alebo sa odhlásila.:confused:
Kája.
06.02.10,14:16
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, nejedná sa o materské ale o PN. Mám klienta, ktorý je SZČO, platí si odvody z minima (povinne poistený už niekoľko rokov), v lete má ísť na vážnu operáciu, ktorá si vyžiada dlhodobú PN. Keby sa teraz prihlásil na DNP nestihne už 270 dní. Keby pred operáciou prerušil živnosť (na 3 mesiace) a zamestnal sa na niekoľko dní s maximálnym vymeriavacím základom, dostával by maximálnu PN. Za radu vopred ďakujem.
becikova
06.02.10,15:04
Dobrý deň, chcem sa len opytat ci mi niekto potvrdi co mi povedala pani na urade (bola som tam kvoli potvrdeniu ze poberam rodicovsky prispevok).
Som riadne zamestnana, s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu od 1.1.2004.
- v juni roku 2007 som nastupila na matersku, s maximom, nakolko som mala vysoky plat a
- doteraz som este na rodicovskej dovolenke az do jula 2010.
- cakame dalsi prirastok a termin dalsieho porodu mam stanoveny na 19.juna 2010.
Mam narok na poberanie materskej 6tyzdnov pred porodom??? Docitala som sa, ze je to definovane ako "retazovy porod"...ak ano, ako sa mi bude vypocitavat materska, a ci mi nie je vyhodnejsie ist na matersku uz 8 tyzdnov pred planovanym porodom, nakolko som rizikova a dostala by som aj vyssiu matersku ako je doteraz vyska rodicovskeho prispevku :D.
Pani na urade prace povedala, ze sa mam prist odhlasit osobne k nim, ze nastupujem na matersku, aby mi uz nevyplacali rodicovsky prispevok za jul 2010 (na prve dieta)...ako to vlastne je,??
Dakujem Vam za odpoved, ale takto mi to pani na urade povedala....potesila ma tym :rolleyes: , ale chcem si to potvrdit.....
ajobs
06.02.10,21:52
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, nejedná sa o materské ale o PN. Mám klienta, ktorý je SZČO, platí si odvody z minima (povinne poistený už niekoľko rokov), v lete má ísť na vážnu operáciu, ktorá si vyžiada dlhodobú PN. Keby sa teraz prihlásil na DNP nestihne už 270 dní. Keby pred operáciou prerušil živnosť (na 3 mesiace) a zamestnal sa na niekoľko dní s maximálnym vymeriavacím základom, dostával by maximálnu PN. Za radu vopred ďakujem.


Áno, samozrejme, toto je jediný postup, ako môže získať maximálne nemocenské.
ajobs
06.02.10,21:56
Dobrý deň, chcem sa len opytat ci mi niekto potvrdi co mi povedala pani na urade (bola som tam kvoli potvrdeniu ze poberam rodicovsky prispevok).
Som riadne zamestnana, s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu od 1.1.2004.
- v juni roku 2007 som nastupila na matersku, s maximom, nakolko som mala vysoky plat a
- doteraz som este na rodicovskej dovolenke az do jula 2010.
- cakame dalsi prirastok a termin dalsieho porodu mam stanoveny na 19.juna 2010.
Mam narok na poberanie materskej 6tyzdnov pred porodom??? Docitala som sa, ze je to definovane ako "retazovy porod"...ak ano, ako sa mi bude vypocitavat materska, a ci mi nie je vyhodnejsie ist na matersku uz 8 tyzdnov pred planovanym porodom, nakolko som rizikova a dostala by som aj vyssiu matersku ako je doteraz vyska rodicovskeho prispevku :D.
Pani na urade prace povedala, ze sa mam prist odhlasit osobne k nim, ze nastupujem na matersku, aby mi uz nevyplacali rodicovsky prispevok za jul 2010 (na prve dieta)...ako to vlastne je,??
Dakujem Vam za odpoved, ale takto mi to pani na urade povedala....potesila ma tym :rolleyes: , ale chcem si to potvrdit.....

Keďže si v minulom roku nemala vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia, závisí od tvojho zamestnávateľa aký VZ ti dá pre účely výpočtu materského. Ak ho pozitívne ovplyvníš, aby to bolo maximum, tak bude aj materské maximálne.;)
rybka1
07.02.10,12:01
ahojte,
budem rada, ak mi moze niekto poradit, ako postupovat v pripade, ze 270 dni nemocenskeho poistenia uplynie az tesne pred porodom. Konkretne:
svagrina ma TP 12.4.2010, nastup na MD vychadza na 1.3.2010. Je zamestnana, ale 270 dni jej uplynie az 15.3.2010, ine poistenie v minulosti nemala. V SP jej povedali, ze ma aj v takomto pripade nastupit na MD v riadnom termine, t.j. 1.3., ale mne sa to nezda. ako ma za nu zamestnavatel dalej platit NP, aby splnila 270 dni, ked bude oficialne na MD? a potom od 15.3. sa materska vypocita znova? nebolo by lepsie nastupit az od 16.3.?
a este nieco - bude potrebne aj ukoncit PP a uzavriet novy s tym istym zamestnavatelom a s max. VZ - kedy by bolo najlepsie to urobit vzhladom na tieto tesne terminy?
Dakujem
Kája.
07.02.10,12:49
Áno, samozrejme, toto je jediný postup, ako môže získať maximálne nemocenské.

Ďakujem.
brčko
07.02.10,13:02
ahojte,
budem rada, ak mi moze niekto poradit, ako postupovat v pripade, ze 270 dni nemocenskeho poistenia uplynie az tesne pred porodom. Konkretne:
svagrina ma TP 12.4.2010, nastup na MD vychadza na 1.3.2010. Je zamestnana, ale 270 dni jej uplynie az 15.3.2010, ine poistenie v minulosti nemala. V SP jej povedali, ze ma aj v takomto pripade nastupit na MD v riadnom termine, t.j. 1.3., ale mne sa to nezda. ako ma za nu zamestnavatel dalej platit NP, aby splnila 270 dni, ked bude oficialne na MD? a potom od 15.3. sa materska vypocita znova? nebolo by lepsie nastupit az od 16.3.?
a este nieco - bude potrebne aj ukoncit PP a uzavriet novy s tym istym zamestnavatelom a s max. VZ - kedy by bolo najlepsie to urobit vzhladom na tieto tesne terminy?
Dakujem

v SP majú pravdu, nech nastúpi riadne na MD najneskôr 6týž.pred PTP, lebo inak by sa mohla ukrátiť o obdobie poberania materkského. Ak by nestihla 270dní do dna pred pôrodom, tak nech si od lekára vypýta čo najskôr PN ku. Aj ked nebude mať nárok na materksé, vznikne jej nárok na nemocenské (takto aspon radia na SP a PN môže trvať až do ukončenia šestonedelia).

V SP skôr nevydajú rozhodnutie, pokial im nedoručí na odd. nem.dávkok kopiu RL dieťaťa. LEbo len z neho zistia dátum skutočného pôrodu a či splnila podmienku aspon 270dní NP pred pôrodom, alebo nie. Nie je podstatné platiť 270dní, ale je podstatné, aby poistenie TRVALO aspon 270dní.
Takže nech si na seba dáva pozor, aby sa bábo nenarodilo skôr. ;) Ale ona má rezervu mesiac, takže to nemá nafest, ako niektoré maminy.:)
lylien12
07.02.10,13:08
Dobry den,potrebujem surne vediet ci mam narok na materske ak som uzavrela novy PP na dobu urcitu od 2.2.2010 do 28.2.2010 s maximalnym VZ s tym,ze na MD nastupujem od 1.3.2010.Teraz som si nie ista,ci zmluva nemala koncit az po nastupe na MD,poradi mi niekto?Dakujem.
becikova
07.02.10,13:59
Keďže si v minulom roku nemala vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia, závisí od tvojho zamestnávateľa aký VZ ti dá pre účely výpočtu materského. Ak ho pozitívne ovplyvníš, aby to bolo maximum, tak bude aj materské maximálne.;)
Dakujem za odpoved, takze dostanem aj matersku??? No a vsetko zavisi od mojho zamestnavatela, co sa tyka vysky...
biosenka
07.02.10,16:29
Brčko, ďakujem za odpoveď, ale ja tomu nerozumiem. Aká ochranná lehota? A keby som bola na rizikovom, t.j. na PN?
Teraz neviem čo mám robiť. Zmluvu mám do júna. Chcú mi ju predĺžiť, ale asi nerátajú s tým, že by som bola tehotná. Teraz je február. Tak keby sa mi podaritlo v marci otehotnieť (teoreticky) boli by so 3 mesiace, ale keď otehotniem v apríli alebo máji tak to nestihnem a oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná musím. Resp. ak vieš dokedy musím? Môžem to zamestnávateľovi oznámiť napr. keď budem až v 3. mesiaci? Takže radšej mám čakať kým mi zmluvu predĺžia a potom sa snažiť? A môžem sa zamestnať v inej práci aj keď som už tehotná?
biosenka
07.02.10,17:16
Vypĺňam formulár - registračný list FO. V prvom riadku treba označiť krížikom, že som zamestnancen - PP alebo DPO - dobrovoľne poistená osoba? Musí to byť potvrdené zamestnávateľom? Odkiaľ zistím ich DIČ? Ďakujem.
Xanti
07.02.10,17:41
Vypĺňam formulár - registračný list FO. V prvom riadku treba označiť krížikom, že som zamestnancen - PP alebo DPO - dobrovoľne poistená osoba? Musí to byť potvrdené zamestnávateľom? Odkiaľ zistím ich DIČ? Ďakujem.
V prvom riadku vyplnaš krížikom prihláška, a dalej DPO... lebo to robíš za seba a nie za zamestnávateľa.
Zamestnávateľa tam vôbec nespomínaš. A vyplnaš len tie odstavce kde sa spomína DPO.
biosenka
07.02.10,17:47
Dik, je to chyba ak som vyplnila aj zamestnávateľa? Alebo radšej ešte raz vypísať a vytlačiť?
Xanti
07.02.10,17:54
Dik, je to chyba ak som vyplnila aj zamestnávateľa? Alebo radšej ešte raz vypísať a vytlačiť?
Ešte raz vypísať a vytlačiť. Len tie kolonky kde sa píše, že vyplna DPO treba vyplniť.
saskia26
07.02.10,19:13
Chcem Vás poprosiť o skontrolovanie môjho výpočtu:
termín pôrodu je 9/2010, prvá RD končí 06/2010, v zamestnaní stále trvá pracovná zmluva. Tehotenstvo vyzerá, že bude rizikové, takže v júni naspäť kamarátka nenastúpi.
Takže v zamestnaní bude mať od júna PN, zamestnávateľ vypočíta z pravd. VZ a bude hradiť 10 dní, potom SP. Taktiež potom materská bude počítaná z pravd. VZ, ktorý určí zamestnávateľ na žiadosti o materské.
Od 1.7.2009 si platí DNP z rozdielu maxima a zamestnania (270 dní splnených). Vyjde jej nárok na PN a materskú aj z DNP.
Nezabudla som na niečo a myslím správne?
gaštanka
08.02.10,17:24
tebe žiadny preplatok nevzniká, lebo zo zamestnania máš vym.základ počas RD akoby 0eur.

To je ozaj ťažko radiť a ozaj záleží od teba. či príp. predpokladáš aj PN, tak by bolo škoda ukončiť DNP. Ak ale chceš len materské, tak ak by nezmenili zákony, tak by sa dalo aj ukončiť a prihlásiť sa až po otehotnení. No neviem sama ako by som sa rozhodla, či vsadila na istotu a platila a po 6mesiacoch zmenila VZ na rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania alebo sa odhlásila.:confused:

Brčko, dakujem za odpoved. Teraz DNP zrusim a prihlasim sa opat ked budem tehotna. Doteraz platene dni sa mi potom prirataju k dnom noveho DNP, ak to bude v ramci 2 rokov, ze?
Dakujem
zaketa
09.02.10,10:59
Dobry den poradaci
poprosim o radu:
od 2.1.2008 som nastupila na matersku,do dnesneho dna som na rod.dovolenke,pracovny pomer trva,narok na matersku som mala a momentalne poberam rod.prispevok. Maly 18.2.2010 bude mat 2 roky.
Chceli by sme druhe dietatko,ak sa podari cim skor:).Uvediem priklad- zostanem tehotna najskor tento mesiac,chcem si zacat platit DNP od zajtra.
1 otazka-mam si zacat platit z minima alebo z maxima VZ,ak by som chcela vyssiu matersku?
2 otazka - z akej sumy sa mi vyrata materska u zamestnavatela,kedze som stale na rod.dovolenke?
3 otazka - maleho chceme davat od sept. do skolky,cize narok na rod.pripevok mi zanikne.Da sa zamestnat u manzela(je zivnostnik)-ako 2 zamestnanie,aby sa mi zvysila materska a na kolko dni?

Dakujem za odpoved.
Jana
gazza215
09.02.10,17:29
Dobry den.
Mam otazky ohladom dosiahnutia zvysenej materskej uzavretim PP s najvyssim VZ par dni pre nastupom na MD.
1. Ake povinnosti z toho vyplyvaju pre zamestnavatela po nastupe na MD - musi potom nieco odvadzat za zamestnanca?
2. Je mozne ukoncit tento PP hned par dni po nastupe na MD v skusobnej dobe zamestnavatelom a materska ostane rovnako vysoka alebo je lepsie, aby tento PP trval dlhsiu dobu?
biosenka
09.02.10,18:55
Tak ešte raz. Ak som prihlásená od 8.2.2010 na DNP a otehotniem v apríli vyjde mi tých 270 dní?Čítala som, že sa ráta od založenia DNP do pôrodu - to by vyšlo. A niekde zase, že do nástupu na MD - t.j 6 až 8 týždňov do pôrodu - to by nevyšlo. Tak ako to je?
A ak by som otehotnela tento rok a rodila v roku 2011 s tým, že budem mať zaplatených 26 týždňov pred pôrodom DNP s max. VZ tak ako sa mi to bude rátať? Je tam vplyv že z roku 2010 na 2011? Ďakujem.
petko31
10.02.10,14:05
dobrý .chcel by som sa opýtať prečo doktorka odporúčala žene prerušiť PN a znovu istí na PN až po uplinuti 6 mesiacov. Manželka je na PN od augusta minulého roku.dakujem
evzen77
10.02.10,18:51
dobry den, manželka v súčasnosti poberá rodičovský príspevok,kedže očakávame narodenie bábätka, gynekológ jej stanovil nástup na matersku dovolenku od 23.februara 2010.
Chcem sa opýtať, či treba ísť osobne na pobočku UPSVaR a pozastaviť poberanie rodičovského príspevku, alebo to urobí soc.poistovna??

ďalej by ma zaujímalo, či dostane manželka za mesiac február rodičovský príspevok v plnej výške a materskú dávku len alikvótnu časť???Od marca by mala poberať už iba materskú dávku??

ďakujem
lenlenka
10.02.10,19:53
Ahoj potrebovala by som poradiť
20.01.2010 mi skončila materská, prihlásila som sa na rodičovský príspevok (ale kôli finančnej situácii uvažujem) že ho pozastavím, so zamestnávateľom ukončím PP a na UPSVaR sa prihlásim ako nezamestnaná, mam odpracovaných cca 9 r. takže mi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ktorá bude vyššia ako rodičovsky príspevok...teraz otázka je to vôbec možné? nie je niekde stanovene že vyplatenie rodičov. príspevku ma prednosť pred tzv. podporov nezamestnanosti??
Ďakujem
brčko
10.02.10,19:54
dobry den, manželka v súčasnosti poberá rodičovský príspevok,kedže očakávame narodenie bábätka, gynekológ jej stanovil nástup na matersku dovolenku od 23.februara 2010.
Chcem sa opýtať, či treba ísť osobne na pobočku UPSVaR a pozastaviť poberanie rodičovského príspevku, alebo to urobí soc.poistovna??

ďalej by ma zaujímalo, či dostane manželka za mesiac február rodičovský príspevok v plnej výške a materskú dávku len alikvótnu časť???Od marca by mala poberať už iba materskú dávku??

ďakujem

na upsvar treba zájsť osobne, asi bude treba aj rozhodnutie o priznaní materskej. Pre istotu radšej aj si kopiu nechajte potvrdiť (som práve čitala jeden prípad, že aj po 2násobnom oznámení a odovzdaní rozhodnutia ale bez potvrdenia prevzatia mamičke stále vyplácali RP neoprávnene, ale bohužial nemala doklad o oznámení vyplácania materského).

za 2/2010 presne ako píšete, je nárok na plný RP a na materské za alikvotnú čiastku od 23.-.28.2. t.j. za 6dní.
brčko
10.02.10,19:57
dobrý .chcel by som sa opýtať prečo doktorka odporúčala žene prerušiť PN a znovu istí na PN až po uplinuti 6 mesiacov. Manželka je na PN od augusta minulého roku.dakujem

ak mala v období kratšom ako tých cca 6mesiacov pred touto PN kou inú dlhodobú PN, tak jej možno končí tzv. podporná doba 52týždnová, počas ktorej sa vypláca nemocenské. A ak ukončí PN a bude aspon 26týždnov platené trvajúce nemocenské poistnenie bez PN, tak potom sa predchádzajúce PN do podpornej doby nezarátavajú, ale plynie podporná doba od začiatku.

vid zákon o sociálnom poistení § 34 ods.1+4+5
saskia26
10.02.10,20:44
Skúste prosím reagovať aj na príspevok 710. Ďakujem
petko31
11.02.10,14:49
ďakujem za odpoved.este by som sa chcel opýtať,či do tej doby 26 týždňov sa započítava OČR? DAKUJEM
Pukluš
11.02.10,14:53
Ja som mala podobný prípad a: zamestnala som sa mesiac pred nástupom na materskú. Tiež som mala naplánovaný pôrod v máji, ale 2008. Tak som sa zamestnala v apríli 2008 a materská sa mi rátala z posledného zamestnania, takže z toho, čo som sa zamestnala pred materskou, nie rok preddtým.
lenlenka
11.02.10,14:54
nik sa nevyjadri k otazke 717??
brčko
11.02.10,19:16
Chcem Vás poprosiť o skontrolovanie môjho výpočtu:
termín pôrodu je 9/2010, prvá RD končí 06/2010, v zamestnaní stále trvá pracovná zmluva. Tehotenstvo vyzerá, že bude rizikové, takže v júni naspäť kamarátka nenastúpi.
Takže v zamestnaní bude mať od júna PN, zamestnávateľ vypočíta z pravd. VZ a bude hradiť 10 dní, potom SP. Taktiež potom materská bude počítaná z pravd. VZ, ktorý určí zamestnávateľ na žiadosti o materské.
Od 1.7.2009 si platí DNP z rozdielu maxima a zamestnania (270 dní splnených). Vyjde jej nárok na PN a materskú aj z DNP.
Nezabudla som na niečo a myslím správne?

Myslím, že je to OK.

Dala by som si však bacha, aby náhodou mzdárka neuviedla ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa "platilo" nem.poistenie v mesiaci vzniku PN a potom v mesiaci nástupu na MD "celomesačnú" mzdu. vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2.

Lebo napr. ak by nastupovala na MD 15.7.2010 a do 14.7.2010 poberala nemocenské, tak za obdobie 1.-14.7.2010 počas poberania nemocenského sa nem.poistenie neplatí, t.j. mohlo by sa stať, že jej mzdárka (a oprávnene) uvedie len polovicu celomesačnej mzdy. No a suma, ktorú mzdárka uvedie sa za každých okolností delia číslom 30!!!! (vid vyššie spomínaný §) Potom materská na 1kalendárny den je 55% z toho. T.j. možno by som sa o tom s mzdárkou porozprávala a vysvetlila jej, čo som zistila, alebo sa snažila dať nástup na MD pre istotu na 1-ého v mesiaci, resp. začiatkom mesiaca.

MOžno zbytočne straším, no ja, ak by som bola mzdárka, by som veru mala dilemu, čo tam uviesť ako pravdep. VZ. A čítala som už zopár prípadov mamičiek, ktoré z takéhoto dôvodu mali mizernú materskú.
brčko
11.02.10,19:23
ďakujem za odpoved.este by som sa chcel opýtať,či do tej doby 26 týždňov sa započítava OČR? DAKUJEM

Ak ide o zamestnanca, tak podla mna sa započítava aj očr počas poberania ošetrovného, t.j. maximálne 10dní od začiatku očr. Od 11teho dna očr sa totiž prerušuje poistnie v SP.
brčko
11.02.10,19:31
Ahoj potrebovala by som poradiť
20.01.2010 mi skončila materská, prihlásila som sa na rodičovský príspevok (ale kôli finančnej situácii uvažujem) že ho pozastavím, so zamestnávateľom ukončím PP a na UPSVaR sa prihlásim ako nezamestnaná, mam odpracovaných cca 9 r. takže mi vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti ktorá bude vyššia ako rodičovsky príspevok...teraz otázka je to vôbec možné? nie je niekde stanovene že vyplatenie rodičov. príspevku ma prednosť pred tzv. podporov nezamestnanosti??
Ďakujem

Bola tu nedávno takáto otázka. Myslím, že sa to dá, tj. nenašla som aspon nič, čo by tomu bránilo. V zákone o soc.poistení sa hovorí, že nemožno poberať dávku v nezam. počas vyplácania RP § 106.

Ale samozrejme dôvod na zaregistrovanie na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie je, že hladáš prácu a chceš a aj môžeš pracovať. ;)
JanaT.
12.02.10,06:03
Dobrý deň, pred týždňom som sa tu pýtala či DNP znižuje základ dane a mali by z neho vrátiť daň, tak ste mi povedali že samozrejme, ale naša "teta mzdárka" nám to odmietla dať do ročného zúčtovania dane, že to sa tam nedáva, že tam na tom tlačive pre to nie je žiadna kolonka a my ako zamestnanci si to nemáme čo platiť.
A ešte sa chcem spýtať keď som išla na MD, počas trvania MD som mala nárok na dovolenku?, pretože mne bolo povedané že za čo by som chcela mať nárok na dovolenku ked nemám nič v tom roku odpracované - nastupovala som 1.1.2008.
Ďakujem pekne za odpoveď.
brčko
12.02.10,07:19
Dobrý deň, pred týždňom som sa tu pýtala či DNP znižuje základ dane a mali by z neho vrátiť daň, tak ste mi povedali že samozrejme, ale naša "teta mzdárka" nám to odmietla dať do ročného zúčtovania dane, že to sa tam nedáva, že tam na tom tlačive pre to nie je žiadna kolonka a my ako zamestnanci si to nemáme čo platiť. Kolonka je v žiadosti o roč. zúčtovanie v časti VII. 1. zaplatené povinné poistné a príspvky (§ 5 ods.8 ). Preto je to dobrovolné, že sa môžeš rozhodnúť, či ho chceš mať, alebo nie. A zákon neobmedzuje takúto možnosť ani u zamestnancov. Ak sa však rozhodneš sa prihlásiť, tak si "povinný" ho platiť. Len s potvrdením zo SP býva niekedy problém, napr. ak tam máš preplatok.
A ešte sa chcem spýtať keď som išla na MD, počas trvania MD som mala nárok na dovolenku?, pretože mne bolo povedané že za čo by som chcela mať nárok na dovolenku ked nemám nič v tom roku odpracované - nastupovala som 1.1.2008. Aj čerpanie MD sa považuje za výkon práce=odpracovaný čas, t.j. máš nárok na celoročnú dovolenku za rok 2008, krátenú o dni neodpracované,t.j. dni čerpania RD. vid § 144 ods.4 ZP. Ja som s týmto mala tiež problém u zamestnávatela a aj u ekonomky, ktorá sa inak dosť vyzná, no nakoniec to uznali.
Ďakujem pekne za odpoveď.
.
JanaT.
12.02.10,08:35
ďakujem pekne za odpoveď
ale pozerala som ten ZP paragraf 144 ako ste mi napísali osd 4
no podľa toho by som mala nárok na dovolenku počas MD, ale v ods 6 píšu že tam nevzniká nárok na mzdu, neviem či to chápem správne
viď.

(4)Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v*§*141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v*práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa §*166 ods.*1 a*čas práceneschopnosti vzniknutý v*dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z*povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
(5)Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v*týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
(6)Ustanovenia odsekov 3 až 5 neplatia na účely vzniku nároku na mzdu (odmenu) za vykonanú prácu.
(7)O tom, či ide o*neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov. Ak nedôjde k dohode, môže zamestnávateľ požiadať o rozhodnutie súd.
zaketa
12.02.10,11:39
Dobry den,
viem,ze tu mate milion otazok,mohli byste mi odpovedat?Pomohlo by mi to.Vdaka Jana
saskia26
12.02.10,12:18
Myslím, že je to OK.

Dala by som si však bacha, aby náhodou mzdárka neuviedla ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa "platilo" nem.poistenie v mesiaci vzniku PN a potom v mesiaci nástupu na MD "celomesačnú" mzdu. vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2.

Lebo napr. ak by nastupovala na MD 15.7.2010 a do 14.7.2010 poberala nemocenské, tak za obdobie 1.-14.7.2010 počas poberania nemocenského sa nem.poistenie neplatí, t.j. mohlo by sa stať, že jej mzdárka (a oprávnene) uvedie len polovicu celomesačnej mzdy. No a suma, ktorú mzdárka uvedie sa za každých okolností delia číslom 30!!!! (vid vyššie spomínaný §) Potom materská na 1kalendárny den je 55% z toho. T.j. možno by som sa o tom s mzdárkou porozprávala a vysvetlila jej, čo som zistila, alebo sa snažila dať nástup na MD pre istotu na 1-ého v mesiaci, resp. začiatkom mesiaca.

MOžno zbytočne straším, no ja, ak by som bola mzdárka, by som veru mala dilemu, čo tam uviesť ako pravdep. VZ. A čítala som už zopár prípadov mamičiek, ktoré z takéhoto dôvodu mali mizernú materskú.

brčko, ďakujem za odpoveď a upozornenie. To znamená, že keď mzdárka uvedie pravd. VZ za obdobie PN pravd. vo výške 153,85 €, tak potom môže na potvrdenie o materskom uviesť pravd. VZ vo výške 307,70 € ?
brčko
12.02.10,19:27
brčko, ďakujem za odpoveď a upozornenie. To znamená, že keď mzdárka uvedie pravd. VZ za obdobie PN pravd. vo výške 153,85 €, tak potom môže na potvrdenie o materskom uviesť pravd. VZ vo výške 307,70 € ?

ak by pravdepodobne bol taký VZ v mesiaci nástupu na MD, tak samozrejme. Nie je však nejaký nízky?
brčko
12.02.10,19:32
ďakujem pekne za odpoveď
ale pozerala som ten ZP paragraf 144 ako ste mi napísali osd 4
no podľa toho by som mala nárok na dovolenku počas MD, ale v ods 6 píšu že tam nevzniká nárok na mzdu, neviem či to chápem správne
viď.

(4)Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v*§*141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v*práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa §*166 ods.*1 a*čas práceneschopnosti vzniknutý v*dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z*povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
(5)Na zistenie, či sú splnené podmienky vzniku nároku na dovolenku, sa posudzuje zamestnanec, ktorý je zamestnaný po určený týždenný pracovný čas, akoby v kalendárnom týždni pracoval päť pracovných dní, aj keď jeho pracovný čas nie je rozvrhnutý na všetky pracovné dni v*týždni. To platí aj na zistenie počtu dní na účely krátenia dovolenky s výnimkou neospravedlnenej neprítomnosti v práci.
(6)Ustanovenia odsekov 3 až 5 neplatia na účely vzniku nároku na mzdu (odmenu) za vykonanú prácu.
(7)O tom, či ide o*neospravedlnené zameškanie práce, rozhoduje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov. Ak nedôjde k dohode, môže zamestnávateľ požiadať o rozhodnutie súd.

:D
kedže sa v ods.4 hovorí, že sa dni čerpania MD považujú za výkon práce, ak by nebolo uvedené v ods.6 to, čo tam je, tak by si niekto povedal: "Ked je to výkon práce, prečo mi zamestnávatel za tento výkon práce nezaplatil mzdu?!" Takže s tým ods.6 je to jednojednoznačné.

ods. 4 považuje čerpanie MD ako výkon práce len pre učely výpočtu dovolenky, vyrátania odpracovaných a neodpracovaných dni - vid napr. § 101 (vyžaduje aspon 60odpracovaných dní, aby vznikol nárok na celoročnú dovolenku, ak trval PP celý kalend.rok) a § 109 požaduje výpočet dní neodpracovaných, a podla ich počtu týchto dni sa celoročný nárok kráti v znení daného §.

Rátajú sa len dni bez sobôt a nediel. ;)

pozri prípadne viac tém o dovolenke, je tam niekolko prípadov konkrétneho výpočtu dní dovolenky počas MD, RD.
saskia26
13.02.10,19:11
ak by pravdepodobne bol taký VZ v mesiaci nástupu na MD, tak samozrejme. Nie je však nejaký nízky?

brčko, má v zmluve len minimálnu mzdu. Ale bude to nakoniec v súčte maximum, lebo si platila aj DNP.
lenlenka
14.02.10,08:05
Bola tu nedávno takáto otázka. Myslím, že sa to dá, tj. nenašla som aspon nič, čo by tomu bránilo. V zákone o soc.poistení sa hovorí, že nemožno poberať dávku v nezam. počas vyplácania RP § 106.

Ale samozrejme dôvod na zaregistrovanie na UPSVaR do evidencie uchádzačov o zamestnanie je, že hladáš prácu a chceš a aj môžeš pracovať. ;)

..ved aj by som sla do prace len stara uz nema perspektivu a nova sa zatial necrta a RP je miziva suma
brčko
14.02.10,11:01
Dobry den poradaci
poprosim o radu:
od 2.1.2008 som nastupila na matersku,do dnesneho dna som na rod.dovolenke,pracovny pomer trva,narok na matersku som mala a momentalne poberam rod.prispevok. Maly 18.2.2010 bude mat 2 roky.
Chceli by sme druhe dietatko,ak sa podari cim skor:).Uvediem priklad- zostanem tehotna najskor tento mesiac,chcem si zacat platit DNP od zajtra.
1 otazka-mam si zacat platit z minima alebo z maxima VZ,ak by som chcela vyssiu matersku?
2 otazka - z akej sumy sa mi vyrata materska u zamestnavatela,kedze som stale na rod.dovolenke?
3 otazka - maleho chceme davat od sept. do skolky,cize narok na rod.pripevok mi zanikne.Da sa zamestnat u manzela(je zivnostnik)-ako 2 zamestnanie,aby sa mi zvysila materska a na kolko dni?

Dakujem za odpoved.
Jana

ak sa zajtra prihlásiš a hned ostaneš tehotná, tak to asi z DNP nestihneš. Tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr., trvá obvykle síce 40týždnov=280dní od PM, ale bez problémov môže trvať len 38týž.=266dní, s neplánovanými problémami samozrejme aj menej. Preto je lepšie mať rezervu, než sa potom zbytočne stresovať.

či sa prihlásiť z minima. Asi by som tak spravila. Ale potom po zistení tehotenstva sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť z VZ rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, no najneskôr do 8tt a samozrejme nástup na MD (najneskôr 6týžd. pred PTP) až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia.

NO a aby to nebolo jednoduché, po volbách môžu byť aj nejaké zmeny v zákone, t.j. treba to sledovať.

Druhá možnosť je uzatvoriť súbežný PP aj u manžela a mať nárok na materské aj z tohto PP. NO všetko by bolo nutné domyslieť a dotiahnuť, lebo záleží napr. či bude trvať PP č.1 k nástupu na MD a či nástup na MD bude počas RD. Vtedy sa ráta materské z pravdep.vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Materské na 1kalend.den je potom 55% z jednej tridsatiny, čo uvedie mzdárka.

Treba si o tom viac prečítať, otázky sa opakujú a možno niekde je písané viac.
zaketa
14.02.10,11:04
Dakujem velmi pekne!
grammatika
17.02.10,07:07
Ahojte, viem, že asi tu niekde odpoveď na moju otázku je, ale pre istotu sa spýtam:
SZČO, nemusí platiť povinné poistenie. AK si bude platiť stále z minima (čiže splní podmienku 270dní) a keď zistí, že je tehotná, odhlási sa a znovu prihlási (napr.o 1deň ) tak rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej je od toho znovu prihlásenia?
Ďakujem
Xanti
17.02.10,07:09
Ahojte, viem, že asi tu niekde odpoveď na moju otázku je, ale pre istotu sa spýtam:
SZČO, nemusí platiť povinné poistenie. AK si bude platiť stále z minima (čiže splní podmienku 270dní) a keď zistí, že je tehotná, odhlási sa a znovu prihlási (napr.o 1deň ) tak rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej je od toho znovu prihlásenia?
Ďakujem
Ano, rozhodujúcim obdobím je nové poistenie.
Polly404
17.02.10,09:47
Materskú zamestnankyni vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa?
Xanti
17.02.10,09:48
Materskú zamestnankyni vypláca zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa?
SP
Polly404
17.02.10,09:59
Vďaka.
biosenka
17.02.10,13:01
A ak by som bola na rizikovom teda PN, potom sa ako ráta VZ? Z tej PN? To by sa mi asi ten VZ podstatne znížil nie?
Katy a R
17.02.10,18:48
A ak by som bola na rizikovom teda PN, potom sa ako ráta VZ? Z tej PN? To by sa mi asi ten VZ podstatne znížil nie?
... nič sa nebude znižovať .... ale treba lepšie pozrieť túto tému a tiež zák o SP ... doporučujem od § 48 - podmienky nároku na materské a ďalej od § 54 RO...;)
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#48
zuzana
18.02.10,11:23
Ak bola mamička na materskej riadne zo zamestnania a počas poberania rodičovského príspevku dostala výpoveď, syn bude mať v 9/2010 3 roky a ona má termín ďalšieho pôrodu 10/2010, ako sa jej bude počítať materská, bude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok ak dostala výpoveď, z akého priemeru sa jej bude počítať materské?
brčko
18.02.10,11:33
Ak bola mamička na materskej riadne zo zamestnania a počas poberania rodičovského príspevku dostala výpoveď, syn bude mať v 9/2010 3 roky a ona má termín ďalšieho pôrodu 10/2010, ako sa jej bude počítať materská, bude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok ak dostala výpoveď, z akého priemeru sa jej bude počítať materské?

Ak nič nespraví, nebude mať nárok na materské a ani na zvýšený RP. Na odpoved na otázku, či sa dá ešte niečo spraviť je podstatné, kedy skončil jej PP, resp. či od ukončenia PP uplynulo viac ako 14 možno 15mesiacov a v kolkom je teraz týždni tehotenstva. Predpokladám tu je podstatný každý den!!!
zuzana
18.02.10,11:46
Skončil v januári 2009, čo by sa dalo ešte spraviť?Je asi v 9 týždni.
Xanti
18.02.10,12:22
Skončil v januári 2009, čo by sa dalo ešte spraviť?Je asi v 9 týždni.
Prihlásiť sa na dobrovolné nemocenské poistenie do SP, a začať platiť. Ak stíha 26 týždnov tak prihlásiť sa z maxima - čo by ešte relatívne mohla stihnúť.
Ak nestíha takdlho platiť tak len z minima. A dostane minimálnu materskú a zvýšený RP.
brčko
18.02.10,14:56
Ak nič nespraví, nebude mať nárok na materské a ani na zvýšený RP. Na odpoved na otázku, či sa dá ešte niečo spraviť je podstatné, kedy skončil jej PP, resp. či od ukončenia PP uplynulo viac ako 14 možno 15mesiacov a v kolkom je teraz týždni tehotenstva. Predpokladám tu je podstatný každý den!!!

Ako píše xanti, ak jej PP skončil napr. 31.1.2009 a
ak sa prihlási na DNP od zajtra t.j. od 19.2.2010, tak jej uplynie 26týždnov 19.8.2010. A ak by nastupovala na MD najskôr 20.8.2010, čo však by malo byť najneskôr 6týžd. pred termínom, čo jej napíše lekár do žiadosti o materské ako pravdepodobný dátum pôrodu, tak sa jej oplatí prihlásiť z maximálneho VZ. Vychádza to však len v prípade, ak bude jej PTP 1.10.2010 alebo neskôr.

Ale pre istotu si to prerátajte.

Ak to nestíha, stačí sa jej prihlásiť z minima.

Tiež je možnosť platiť z minima a pred nástupom na MD sa krátkodobo zamestnať a predtým dNP ukončiť.

Tiež treba sledovať, či sa zákon o sociálnom poistení v tomto po volbách nezmení.
mimaemma
19.02.10,07:22
Ahojte poraďáci, chcela by som si overiť info ohľadne môjho DNP. Z predchádzajúcim príspevkov si myslím, že uvažujem správne ja, ale pre istotu:)
Mám platené DNP z maxima od 17.8.09, teraz 15.2 uplynulo 26 týždňov a zároveň 17.2 mám už aj platené za obdobie 6 mesiacov. Dnes som chcela zažiadať o zmenu na platenie z minima, pani na pobočke mi vravela, nech si ešte overím ako sa ráta tých 26 týždňov, či je to od začiatku poistenia alebo sa to ráta od konca - dátum nástupu na MD a 26 týždňov predtým.
Termín pôrodu mám 21.6, 270 dní platenia mi uplynie 21.5. 2010.
Mám si teda zmeniť platenie na minimum a budem mať nárok na max. materskú alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za odpoveď,