Katy a R
04.08.10,10:28
... a prečo by nemohla byť maximálna materská, ak sa bude kontrolovať zneužívanie nemocenského ;) .. čo to má spoločné:confused:
Ak si niekto riadne platí poistné a vznikne mu nárok na max materské - podľa zákona ... tak to hádam zneužívanie nie je :confused: ... či?
ady23
04.08.10,08:47
Posvieti si na nemocenské


Minister chce hľadať zdroje aj tak, že bude škrtať výdavky. Chce sa zamerať na zneužívanie dávok nemocenského. Preto chce napríklad presadiť, aby už nebol možný súbeh povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia a na výpočet nemocenskej.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/5491807/odvody-zaplatime-zo-vsetkeho.html#ixzz0vd2Fx6A6

:::::BEZ KOMENTÁRA :(
saskia26
04.08.10,11:32
Ja to nepovažujem za šok, veď prečo aj. Pán Mihál dlhodobo na to upozorňuje, kde sú diery v zákone a doteraz s tým nikto nič neurobil. Myslíte si, že stará vláda by v tomto už konečne neurobila poriadok? Ja myslím, že áno, tiež by boli donútení. Keď chýbajú peniaze, tak sa predsa niekde musí škrtať.
Otázna je však výška rodičovského príspevku, lebo je naozaj v nízkej sume, ten kto z toho vychováva dieťa, vie, že nestačí ani na základné potreby.
Uvidíme, aká veľká bude "srdcová záležitosť mamičiek".
jankasm
04.08.10,11:55
Myslím si, že súbeh DNP a NP zo zamestnania je OK. Však čo má robiť mamička, ktorá má v práci minimálnu mzdu? Prečo by si nemohla platiť ešte popti DNP aby si prilepšila? Však to nechce zadarmo. To DNP si predsa musí platiť 270 dní, inak jej nárok na materské z DNP popri zamestnaní nevznikne.
Zneužívanie systému bolo to, keď sa pri súbehu mohla získať materská vo výške 2x maximum. 1x zo zamestnania a 1x z DNP, alebo dokonca aj z viacerých zamestnaní. Ale to už možné nie je.
Jozef Mihál
04.08.10,18:52
K príplatku pri narodení dieťaťa a rodičovským príspevkom pozrite tu:

http://www.porada.sk/1471860-post92.html
Kája.
04.08.10,19:04
Dobrý deň, chcela by som sa utvrdiť či rozmýšľam správna. Kamarátka je dlhé roky zamestnaná z tohto titulu splňa podmienku 270 dní poistenia. 9.7.2010 sa dala dobrovolne pripoistiť, podmienka 270 dní bude splnená 4.4. 2011. Ale tak ako to býva, teraz zistila, že je tehotná, podľa výpočtov, termín pôrodu by mal byť okolo 6.4.2011. Keď nastúpi na materskú 6 týždňov pred plánovaným pôrodom, materská jej bude vypočítaná iba zo zamestnania. Keď sa dieťatko narodí po 4.4.2011 bude jej dopočítaná materská aj z dobrovoľného poistenia? Ďakujem

Prosím nikto neporadí?
Jozef Mihál
04.08.10,19:10
Prosím nikto neporadí?
Áno, ak sa dieťa narodí po 4.4.2011, bude mať materské dopočítané aj z DNP.
Kája.
04.08.10,19:14
Pán Mihál ďakujem veľmi pekne, samozrejme to bude platiť, ak nám od 1. januára nezrušíte dobrovoľné poistenie.
Jozef Mihál
04.08.10,19:18
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
Xanti
04.08.10,19:22
Len materské z DNP do 31.12.2011 , žiadna PN ani OCR z DNP po 31.12.2010 ?
Tak sa dajú vaše slová vysvetliť.
Jozef Mihál
04.08.10,19:35
OK, tak aby to bolo jasné, vyššie uvedené sa týka aj PN, OČR.
Marcelkapd
04.08.10,19:56
Pán Mihál, mňa zaujíma asi akú výšku RP budem poberať ak schválite nové zákony a RP. Platím si DNP od 1.2.2010 a TP mám 14.12.2010, čiže budem poberať 6 mesiacov materskú dávku a podľa ešte platného zákona by som mala poberať po ukončení materskej dávky vyšší RP 256€. No nakoľko sa chystajú zmeny, dotkne sa to aj už platiacich mamičiek, ktoré si poctivo platia DNP už teraz v roku 2010? Bolo by to fakt smutné a nespravodlivé voči maminám, kt si to platia, aby mali nárok na vyšší RP a zrazu zmena a RP jednotný. To, že chcete teda príspevok pri narodení prerozdeliť, no mohli by mať mamičky na výber, buď sa tá suma rozdelí na tie tri roky, alebo si to vyberú jednorázovo, ale ten RP 180-190€ je fakt slabý príspevok, žijeme od výplaty k výplate, všetko drahé veď len ak mamička nekojí koľko vyjde umelá výživa? Dosť. RP by mohol ostať buď pre všetky mamičky 256€ aspoň, alebo pre tie kt pracovali, platili si DNP.
Jozef Mihál
04.08.10,20:06
Vyššie (link) som písal o alternatívach, Vy si platíte DNP, omnoho väčšie množstvo žien o DNP ani netuší, skúste zvážiť, že na túto tému je mnoho protichodných názorov.
dankacucoriedka
05.08.10,05:00
Dobrý deň. Prosím Vás pán Mihál. Zvažovala som prihlásenie na DNP teraz od augusta,(keďže planujeme dieťatko)ale teraz váham. Má význam sa tam ešte prihlásiť? A keď sa tam prihlásim, určite budem dostávať aspoň materskú pol roka okolo 600 e? A potom ten jednotný rodičovský príspevok okolo 185-190 e? Budem mať záruku, že to budem mať vyplatené (materskú)?

Myslím že z tých alternatív je podľa mňa lepšie vyplatiť jednoráz. príplatok pri narodení 1 dieťaťa. Veď aj keď už dávno šetríme, a čo to každí dostane od príbuzných...stále je to málo...veď len kočík a autosedačka, koľko stojí(a aj to ten z bazáru)...a to nehovoríme o iných veciach...tie náklady súvisiace s narodením 1. dieťaťa sú vysoké.
scame
05.08.10,05:07
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
Toto je naozaj fér - pre tých, čo začali platiť. Ale prikláňam sa k názoru jankasm. Ak už je raz určený strop pre maximálnu možnú dávku NP, tak naozaj nerozumiem, prečo diskriminovať tých, čo v zamestnaní zarábajú menej a chcú si doplatiť poistné cez dobrovoľné NP, aby túto maximálnu možnú dávku dosiahli. A ver, Jozef, že tých, ktorí poberajú platy do 500 € je na Slovensku veľmi veľa. Naozaj nerozumiem tomu, prečo chcete vylúčiť súbeh poistení. Tak čisto dobrovoľný poistenec môže dosiahnuť maximálnu dávku, keď si bude platiť poistné a menej zarábajúci zamestnanec máš smolu - nemôžeš, lebo sa pripoistiť jednoducho nedá...? Však sám píšeš, že väčšina žien o DNP ani netuší...

Alena
standa82
05.08.10,08:54
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.
No len dúfam, že to naozaj tak bude. Pretože pre nás budúce mamičky, ktoré si platíme od roku 2009 DNP, aby sme si prilepšili k materskej a ešte aj k rodičovskému, by bolo nespravodlivé, aby ste to len tak zmiatli zo stola a nebrali do úvahy, že si platíme aby sme sa mali lepšie. To nie sú malé peniaze, ktoré si dobrovoľne odvádzame. Dúfam, že ak to teda zrušíte, dodáte aspoň, že nárok na zvýšený RP (256 eur), budú mať aj naďalej mamičky, ktoré nastúpili na MD v roku 2010.
No podľa mňa, každej mamičke padne viac na úžitok jednrázový príspevok, ako RP ktorý je o 15 eur mes. vyšší. Veď náklady na bábätko sú v dnešnej dobe nehorázne.
armor1
05.08.10,11:32
Hurá nová správa. http://ekonomika.sme.sk/c/5494016/prispevok-pri-narodeni-dietata-sa-rusit-nebude.html. Som veľmi rád že sa príspevok pri narodení dieťaťa rušiť nebude. Ešte by mohli nechať aj DNP pre mamičky. "Nepáči sa my zmýšľanie, že zarábaš viac a pre aj musíš na materskej dostávať viac". Nech to zrušia pre pracujúcich, ale nech to ostane mamičkám :)
Ta_tiana
05.08.10,11:57
p. Mihal, bol ste to prave Vy, ktory ste mi poradil, aby som si zalozila DNP a tak si prilepsila na materskej. Teraz zavadzate opatrenia, ktore absolutne nesuvisia s pomocou mamickam na MD. Trosku Vam ozrejmim situaciu, aj ked tu uz mnoho ludi pisalo o tom, ake mame platy a bohuzial asi sa neviete absolutne vzit do situacie rodiny, ktora plati hypoteku 400eur mesacne, maju prijem 1.100 eur mesacne a chcu mat dieta. v tejto situacii sme teraz aj my. tesili sme sa, ze si mozeme "dovolit" dietatko aj popri hypoteke, ked sa ako tak uskromnime. platim si poctivo DNP od 04/2009 s domienkou, ze budem mat matersku aspon tych 530 eur na 6 mesiacov, z toho odlozim aspon 130 eur mesacne, ktore si potom budem dokladat k ubohemu RP. teraz idete znizit aj ten, takze mi dajte PROSIM RADU, ako mame vyzit 3- clenna rodina pri plateni hypoteky, najmu a inych potrebnych vydavkov pri prijme na rodicovskej dovolenke cca 860 eur??????? viete ako na to????? da sa to????? ja mam jeden napad, a sice predame byt, vyplatime hypoteku, pojdeme k rodicom, a nejako hadam prezijeme. je to hanba pre buducich rodicov, pre nase deti, ktore vychovavame pre tento stat, aby sme zivorili a bali sa, ako budeme existovat a ci nebudeme musiet predat svoje byty, domy a pod., aby sme mohli mat vobec deti. alebo este jedno mi napada, mohli sme pockat tych 30rokov, kym dosplacame a hadam by sme v zdravi v nejakej 60-ke splodili dieta aj s rizikom genetickeho poskodenia. a este k vasmu napadu pomoct rodinam, ktore maju hypo a to tym, ze na urcitu dobu odpustite splacanie istiny. prosim vas, je to smiesne, ked pri sume 400 eur, je 80 eur istina a zvysok su uroky. to by ste nam skutocne pomohli p. minister. zamyslite sa preboha nad svojim zmyslanim a robte konecne nieco, co naozaj pomoze!
rausona
06.08.10,08:40
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.


Pán Mihál!!! A Nezabudli ste náhodou na nás ženy, ktoré sú roky zamestnané, riadne si platia odvody a roky aj DNP "v dobrej viere budúceho plnenia", ale, bohužiaľ, nebolo nám za tie roky zatiaľ dopriate stať sa mamičkami. Mnohé z nás vynaložili veľa finančných prostriedkov, aby sme sa s pomocou lekárov konečne stali rodičmi. Neboli to peniaze, ktoré v našich rodinách prevyšovali, boli to peniaze, ktoré sme za týmto účelom šetrili a nedopriali sme si iné veci. Alebo nám v mnohých prípadoch finančne vypomáhali naši rodičia, dokonca sme si brali úvery... A práve Vy ste nám radili, ako si pomôcť v čase, keď sa konečne staneme mamičkami a naše finančné zdroje budú vyčerpané z dôvodu niekoľkonásobných pokusov o dieťatko pomocou IVF/podotýkam, že aj to v inom štáte, aj z toho dôvodu, lebo je to to tam lacnejšie/. Na nás štát vôbec nemyslí???!!! A bohužiaľ, je nás takýchto žien veľmi veľa, pomaly sa deti prirodzenou cestou ani rodiť nebudú... Či náš štát pôrodnosť detí zvyšovať nepotrebuje????
Ja si platím DNP od roku 2009. Tak sa pýtam, pre koho som teda šetrila moje peniaze v DNP??? Kto mi ich vráti??? Boli to peniaze určené pre zlepšenie mojej situácie! A prosím Vás, k tomu, čo ste napísali nižšie "Vy si platíte DNP, omnoho väčšie množstvo žien o DNP ani netuší..." , to je koho hanba, že o DNP väčšina žien ani netuší? Sám viete, že keby niečo aj chceli vedieť, ani naše úžasné pracovníčky na sociálnom nám často nevedia /alebo nechcú?/ ohľadom DNP poskytnúť žiadne informácie!!!
A čo sa týka príspevku pri narodení dieťaťa, skúste urobiť reálny nákup potrebných vecí pre novorodenca a pomyslieť na naše platy, nie Váš!!! A nechceme byť tí, ktorí keď chcú mať deti, sú odkázaní len na nákupy v bazároch alebo na dobrých príbuzných!!!
Jozef Mihál
06.08.10,19:59
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.
pepsikova
06.08.10,20:32
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.
Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.
...


mimotemy..mohli by ste začať od seba aj v iných smeroch..a nemuseli by sa robiť šachy, ako , kde a komu zobrať, aby bolo...keby sa tak stal zázrak a poslanci by skúsili vyžiť zo 400€ (napríklad) aspoň jeden mesiac, možno by ste pochopili, že to, čo pustíte z úst, môže vyznieť niekomu smiešne, niekomu urážlivo...

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale...

...spoľahnite sa..vždy sa všetci vyrovnajú...ale skúste to vy spolu s ústavnými činiteľmi!!!...a potom hodíme reč!..
..dala som sa mimotémy, len ako poznámku do pléna..
veronikasad
06.08.10,21:20
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.
Dobrý deň p. Mihál,

som živnostník, okrem povinného poistenia do SP si platím aj DNP. Mám to chápať tak, že nárok na výplatu nemocenského z DNP od 1.1.2011 nebude ?
Xanti
06.08.10,21:28
Dobrý deň p. Mihál,

som živnostník, okrem povinného poistenia do SP si platím aj DNP. Mám to chápať tak, že nárok na výplatu nemocenského z DNP od 1.1.2011 nebude ?


Budú prechodné ustanovenia, aby tí, čo si v roku 2010 platili DNP mali čas čerpať v roku 2011 z DNP materské. Inak by to bolo nefér voči tým, čo si platili DNP v dobrej viere budúceho plnenia.

OK, tak aby to bolo jasné, vyššie uvedené sa týka aj PN, OČR.

Veronika po 1.1.2012 nebude PN z DNP ani OCR, ani materská. Podla týchto vyjadrení.
veronikasad
06.08.10,21:36
Som zvedavá, či v roku 2011 budú "dobiehať" len nemocenské dávky, ktoré vznikli pred 1.1.2011, alebo bude ešte nárok aj na nové dávky,ako tomu bolo doteraz.
Xanti
06.08.10,21:37
Jaaaaaj, to je dobrá otázka. Lebo ak by vznikla PN dajme tomu v 12/2011 tak predsa dobehne až v roku 2012.
nika.sum
06.08.10,21:39
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.

Tak zial, to bolo prve co ma napadlo, ked ste sa stali ministrom...koniec dieram v zakone:mee:!
Xanti
07.08.10,06:56
Tak zial, to bolo prve co ma napadlo, ked ste sa stali ministrom...koniec dieram v zakone:mee:!
Človek je tvor omylný,
a možno tie diery budú... len budú iné. ;)
rausona
07.08.10,09:30
Tatiana, rausona, v zákone bude prechodné obdobie, aby žena, ktorá si doteraz platila DNP, neprišla o svoju investíciu a súbeh starých (dobiehajúcich) DNP s povinným NP bude možný ešte počas roka 2011.

Musíte sa vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia. S tým, že začíname od seba - od 1.1.2011 sa budú zdaňovať doteraz nezdanené paušálne náhrady ústavných činiteľov - poslancov, členov vlády atď.

Pán Mihál, Vy ste mi asi nechceli rozumieť! Ako sa má žena, ktorá nemôže aj 15 rokov otehotnieť a platí si niekoľko rokov DNP, POMALY /za 4 mesiace!!! - do 1.1.2011/ vyrovnať s tým, že časy dier v zákonoch od 1.1.2011 pomaly ale isto končia?!!! Vyrovnáme sa s tým jedine v prípade, ak nám Vy, poradca, tak ako ste nám poradili s DNP, poradíte aj to, ako za tie 4 mesiace otehotnieme???!!! O tej diere v zákone ste vedeli len Vy, keď ste nás na ňu v dobrom upozorňovali? To znamená, že keby ste sa nestali ministrom, tak je všetko O. K.? Myslite na nás, budúce mamičky!!!

To je pekné, že začínate od seba, ale neporovnávajte obyčajných ľudí s Vami!
malenka3
08.08.10,07:56
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem sa opýtať na maximálnu materskú. V súčasnej dobe som na rodičovskej dovolenke (poberám rodičovský príspevok) – do práce by som však mala nastúpiť 11.09.2010 – do zamestnania, v ktorom som pracovala už pred nástupom na materskú dovolenku. Na materskú som nastúpila v roku 2007.
Avšak som otehotnela – som v 5. týždni, t.z. že by som si chcela začať platiť DNP z maxima. Do plánovaného pôrodu (05.04.2011) by som splnila podmienku platenia DNP 26. týždňov, avšak nie podmienku 270 dni. Rada by som vedela, či sa do tohto obdobia zarátava aj obdobie, keď som bola na rodičovskej dovolenke, keďže zamestnanie stále trvá, alebo či by som musela ukončiť zamestnanie (výpoveď). V sociálnej poisťovni mi radili, že by som musela dostať výpoveď, pretože inak by nebola splnená podmienka 270 dní DNP – tzn . že v prípade výpovede by sa mi dni sčítali z obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky + dni DNP. Týmto by som mala dostatok dní.
Názory zamestnancov v SP sa však líšili, pretože druhá pani mi vravela, aby som zamestnávateľa uhovorila, nech mi výpoveď nedáva, pretože by sa mi vraj dni z obdobia prerušenia povinného nemocenské postenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky nebrali do úvahy. Takže teraz neviem čo robiť. Prosím Vás o radu – dá sa ešte v mojom prípade niečo urobiť, aby som získala maximálnu materskú? Má to ešte zmysel? Alebo ako spravím najlepšie. Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, budem Vám nesmierne vďačná :)
Katy a R
08.08.10,07:56
Nuž ja teda neviem .... to ak nebudú "diery v zákone" tak sa prestanú rodiť deti:confused: .. či?
Katy a R
08.08.10,07:58
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Chcem sa opýtať na maximálnu materskú. V súčasnej dobe som na rodičovskej dovolenke (poberám rodičovský príspevok) – do práce by som však mala nastúpiť 11.09.2010 – do zamestnania, v ktorom som pracovala už pred nástupom na materskú dovolenku. Na materskú som nastúpila v roku 2007.
Avšak som otehotnela – som v 5. týždni, t.z. že by som si chcela začať platiť DNP z maxima. Do plánovaného pôrodu (05.04.2011) by som splnila podmienku platenia DNP 26. týždňov, avšak nie podmienku 270 dni. Rada by som vedela, či sa do tohto obdobia zarátava aj obdobie, keď som bola na rodičovskej dovolenke, keďže zamestnanie stále trvá, alebo či by som musela ukončiť zamestnanie (výpoveď). V sociálnej poisťovni mi radili, že by som musela dostať výpoveď, pretože inak by nebola splnená podmienka 270 dní DNP – tzn . že v prípade výpovede by sa mi dni sčítali z obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky + dni DNP. Týmto by som mala dostatok dní.
Názory zamestnancov v SP sa však líšili, pretože druhá pani mi vravela, aby som zamestnávateľa uhovorila, nech mi výpoveď nedáva, pretože by sa mi vraj dni z obdobia prerušenia povinného nemocenské postenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky nebrali do úvahy. Takže teraz neviem čo robiť. Prosím Vás o radu – dá sa ešte v mojom prípade niečo urobiť, aby som získala maximálnu materskú? Má to ešte zmysel? Alebo ako spravím najlepšie. Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, budem Vám nesmierne vďačná :)

... môj názor http://www.porada.sk/1474742-post291.html

.. na SP ti vlastne správne radili.
Ak by si plánovala ukončiť zamestnanie, tak by si sa mohla teraz prihlásiť na DNP ... ešte by si to stihla (pozor - 26 týždňov treba do nástupu na materskú!), ale ak neplánuješ skončiť PP - tak je to zbytočné.
Alebo ďalšia možnosť - nový PP (preštuduj - je tu toho dosť)
malenka3
08.08.10,08:27
.. na SP ti vlastne správne radili.
Ak by si plánovala ukončiť zamestnanie, tak by si sa mohla teraz prihlásiť na DNP ... ešte by si to stihla (pozor - 26 týždňov treba do nástupu na materskú!), ale ak neplánuješ skončiť PP - tak je to zbytočné.
Alebo ďalšia možnosť - nový PP (preštuduj - je tu toho dosť)
Ďakujem krásne za rady, to bude asi najjednoduchšie, pretože v PP ma asi nebude chcieť držat, pretože aj kolegyňa ide na MD cca. o 2 mesiace skôr ako ja, takže budem asi prebytočna na tých pár mesiacov. Teda len na ujasnenie: potrebujem si uzatvoriť DNP - tak aby som splnila 26 týždňov do nástupu na MD. A v zamestnaní musím dostať výpoveď, aby sa mi mohli dni poistenia (DNP+obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky) spočítať a dohromadi splnili podmienku 270 dní?
veronikasad
08.08.10,08:30
Nepíš do dvoch tém ...
malenka3
08.08.10,08:40
Áno, ja sa ospravedlňujem, píšem sem prvý raz, a táto téma sa mi neskôr zdala príbuznejšia, len som potom našla odpoveď aj v tej prvej, tak som to už nechcela mazať. Prepáčte, viac sa to nestane.
saskia26
08.08.10,18:42
Ahojte, chcem sa opýtať, ako sa bude posudzovať, keď tehotná dostane výpoveď, bude v 6 tt. Stihla by ešte ochrannú dobu 6 mesiacov a uznali by jej materskú. Keby sa však po skončení prac. pomeru prihlásila na DNP, bude sa materská počítať z tohto DNP?
Myslím si, že áno, len neviem, či budú prednostne vypočítavať materskú z DNP? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
brčko
09.08.10,10:49
Ahojte, chcem sa opýtať, ako sa bude posudzovať, keď tehotná dostane výpoveď, bude v 6 tt. Stihla by ešte ochrannú dobu 6 mesiacov a uznali by jej materskú. Keby sa však po skončení prac. pomeru prihlásila na DNP, bude sa materská počítať z tohto DNP?
Myslím si, že áno, len neviem, či budú prednostne vypočítavať materskú z DNP? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!

predpokladám, že tou výpovedou myslíš, že skončil jej PP v čase, ked bola v 6tt a nie, že len dostala výpoved (lebo vtedy plynie výpovedná lehota).

Ochranná lehota je len 6mesiacov a v ochrannej dobe vzniká nárok na materské presne 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu (teda cca v 34tt), čo napíše lekár do žiadosti o materské, nie skôr.
Ak je v 6týž., tak o 6mesiacov bude cca v 32týž.(kalend.mesiac má cca 30,4dna, t.j. 6mesiacov x30,4dna :7dní v týž.), ale nárok na materské jej vznikne až cca v 34tt.
Ak ale ešte v ochrannej lehote začne poberať nemocenské a poberanie nemocenského bude trvať až k nástupu na MD, tak nárok na materské jej vznikne aj zo zamestnania - vid § 50 písm.b) Zákon o sociálnom poistení.
Samozrejme 270dní NP dva roky pred pôrodom musí mať splnených. Aké bude rozhoduj. obdobie tiež zákon nehovorí, ale predpokladám bude sa určovať podla dátumu ukončenia prac.pomeru, tak ako pri vzniku nároku na nem. dávku v ochrannej lehote.

Ak by sa prihlásila na DNP, tak neviem potvrdiť, či by uznali nárok aj z DNP a aj zo zamestnania, ak by čerpala nem.dávku zo zamestnania. Jeden prípad taký poznám, ale tam DNP trvalo dlhšie súbežne s prac.pomerom a chýbalo len zopár dní.
Ale osobne by som sa asi na to nespoliehala, na druhej strane zase je istejšie mať nárok zo zamestnania. Ak by trvali rovnaké podmienky poistenia, tak by som sa radšej asi dobrovolne poistila, ale aký bude zákon??? ti nikto nezaručí na 100%.
saskia26
09.08.10,10:53
predpokladám, že tou výpovedou myslíš, že skončil jej PP v čase, ked bola v 6tt a nie, že len dostala výpoved (lebo vtedy plynie výpovedná lehota).

Ochranná lehota je len 6mesiacov a v ochrannej dobe vzniká nárok na materské presne 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu (teda cca v 34tt), čo napíše lekár do žiadosti o materské, nie skôr.
Ak je v 6týž., tak o 6mesiacov bude cca v 32týž.(kalend.mesiac má cca 30,4dna, t.j. 6mesiacov x30,4dna :7dní v týž.), ale nárok na materské jej vznikne až cca v 34tt.
Ak ale ešte v ochrannej lehote začne poberať nemocenské a poberanie nemocenského bude trvať až k nástupu na MD, tak nárok na materské jej vznikne aj zo zamestnania - vid § 50 písm.b) Zákon o sociálnom poistení.
Samozrejme 270dní NP dva roky pred pôrodom musí mať splnených. Aké bude rozhoduj. obdobie tiež zákon nehovorí, ale predpokladám bude sa určovať podla dátumu ukončenia prac.pomeru, tak ako pri vzniku nároku na nem. dávku v ochrannej lehote.

Ak by sa prihlásila na DNP, tak neviem potvrdiť, či by uznali nárok aj z DNP a aj zo zamestnania, ak by čerpala nem.dávku zo zamestnania. Jeden prípad taký poznám, ale tam DNP trvalo dlhšie súbežne s prac.pomerom a chýbalo len zopár dní.
Ale osobne by som sa asi na to nespoliehala, na druhej strane zase je istejšie mať nárok zo zamestnania. Ak by trvali rovnaké podmienky poistenia, tak by som sa radšej asi dobrovolne poistila, ale aký bude zákon??? ti nikto nezaručí na 100%.

brčko, ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúci odpoveď. Kto vie, čo bude, ja som jej doporučila, nech sa ešte zamestná, to bude asi najlepšie.
brčko
09.08.10,11:04
Podla mna je tiež nové zamestnanie najistejšie.
Ta_tiana
10.08.10,16:20
Ahojte. poprosim o radu. Platim si DNP od 04/2009. Som tehotna, v 6mesiaci a od 13.08.10 chcem ist na PN. Mozem teda tymto dnom PRESTAT platit DNP? potom prejdem subezne na MD a ani pocas MD NEMUSIM PLATIT DNP? kedy je pre mna vyhodne, opat ho zacat platit? vdaka za radu, Tatiana
Ta_tiana
10.08.10,16:22
Teda trosku to este upresnim...viem ze DNP musim este zaplatit v septembri a to alikvotnu ciatsku za august, cize za 13dni. ale potom uz neplatim nic, ani kym budem na MD? takto som sa chcela opytat...vdaka
Martinam31
10.08.10,16:49
Dobrý deň,

momentálne som nezamestnaná a onedlho idem na materskú, ale nespĺňam podmieku 270 dní nemocenského poistenia, čiže mi nevznikne nárok na materské. Je nejaká možnosť, aby mi na materské vznikol nárok?
Ďakujem
brčko
10.08.10,16:51
Dobrý deň,

momentálne som nezamestnaná a onedlho idem na materskú, ale nespĺňam podmieku 270 dní nemocenského poistenia, čiže mi nevznikne nárok na materské. Je nejaká možnosť, aby mi na materské vznikol nárok?
Ďakujem

ak si bez nemoc. poistenia viac ako 15mesiacov, t.j. ak by si bola nem.poistená od teraz do pôrodu by ti to spolu nedalo 270dní NP dva roky pred pôrodom, tak nárok na materské nezískaš.
Xanti
10.08.10,16:52
Dobrý deň,

momentálne som nezamestnaná a onedlho idem na materskú, ale nespĺňam podmieku 270 dní nemocenského poistenia, čiže mi nevznikne nárok na materské. Je nejaká možnosť, aby mi na materské vznikol nárok?
Ďakujem
Kedy ti skončil posledný pracovný pomer. Pracovala si?
Napíš dátum a tiež dátum nástupu na materskú.
Martinam31
10.08.10,20:07
Pracovala som v roku 2009 iba tri mesiace, od januára tohto roku som nezamestnaná a rok 2008 sa už neráta, keďže sa berú do úvahy posledné 2 roky, aspoň tak mi to povedali v Soc. poisťovni. Na materskú idem už teraz v auguste, myslím 16-teho. Dobrovoľné nemocenské si neplatím, keďže mi povedali, že by mi to už nevychádzalo. No známa mi hovorila, že ak sa ešte pred nástupom na materskú aspoň na 3 dni zamestnám, nárok mi vznikne. Tak ako to vlastne je?
A ešte sa chcem spýtať, keď si teraz začnem platiť dobrovoľné nemocenské, ako je to s platením počas poberania materskej.
Ďakujem
Katy a R
11.08.10,12:17
Pracovala som v roku 2009 iba tri mesiace, od januára tohto roku som nezamestnaná a rok 2008 sa už neráta, keďže sa berú do úvahy posledné 2 roky, aspoň tak mi to povedali v Soc. poisťovni. Na materskú idem už teraz v auguste, myslím 16-teho. Dobrovoľné nemocenské si neplatím, keďže mi povedali, že by mi to už nevychádzalo. No známa mi hovorila, že ak sa ešte pred nástupom na materskú aspoň na 3 dni zamestnám, nárok mi vznikne. Tak ako to vlastne je?
A ešte sa chcem spýtať, keď si teraz začnem platiť dobrovoľné nemocenské, ako je to s platením počas poberania materskej.
Ďakujem

Za posledné dva roky do pôrodu musíš mať 270 dní poistenia do pôrodu môžeš získať ešte tak 40 až 50 dní ... Ak by ti to stačilo, má význam sa prihlásiť na DNP, resp zamestnať sa ... inak materská nebude (darmo by si sa zamestnala)
Martinam31
11.08.10,14:10
Takže smerodatných je tých 270 dní a žiadne zamestnanie na pár dní nepomôže, keď tých 270 dní nemocenského nespĺňam, správne?
Aj keď teraz už nastupujem na materskú, chcem si DNP začať platiť kvôli ošetrovnému a časom tiež PN-ke. Je to dobré rozhodnutie? A ako je to s tými, čo si DNP platia, pokračujú v poistení a začnú poberať materské? Platia do SP naďalej aj počas poberania materskej alebo nie a zarátava sa im to obdobie?
Trochu viac otázok naraz, ale budem veľmi vďačná za odpovede.
Ďakujem
Katy a R
11.08.10,15:30
Takže smerodatných je tých 270 dní a žiadne zamestnanie na pár dní nepomôže, keď tých 270 dní nemocenského nespĺňam, správne?
Aj keď teraz už nastupujem na materskú, chcem si DNP začať platiť kvôli ošetrovnému a časom tiež PN-ke. Je to dobré rozhodnutie? A ako je to s tými, čo si DNP platia, pokračujú v poistení a začnú poberať materské? Platia do SP naďalej aj počas poberania materskej alebo nie a zarátava sa im to obdobie?
Trochu viac otázok naraz, ale budem veľmi vďačná za odpovede.
Ďakujem

... materské už teda nezískaš, ale ak by si mala možnosť zamestnať sa :confused:... mohla by si využiť PNku (aspoň do konca šestonedelia)

Ale ak aj nebudeš dostávať dávky NP, aj tak máš nárok na rodičovský príspevok (z UPSVaR)
S tým DNP to podľa mňa zatiaľ nemá veľký význam ... kôli očrke sa stačí prihlásiť aj deň predtým (zatiaľ)... a hlavne - ktovie, aké zmeny v zákone budú:confused:
A aj lekári (nie všetci:mee:) veľmi ťažko vypisujú mamičky na PNku počas RD
Martinam31
12.08.10,12:31
To mi je jasné, že rodičovský príspevok budem mať,aj keď ten nižší, ale aspoň niečo.
Ďakujem za názor o DNP, lebo stále váham, či začať teraz alebo až neskôr.
brčko
12.08.10,14:14
počas poberania materského sa DNP nemusíš platiť. Ale ty nebudeš mať nárok na materské, takže by si DNP musela platiť. Ja som si platila nejaký čas DNP spolu s dobrov.poist. v nezam., lebo mi skončil prac.pomer počas RD. Počas poberania ošetrovného som platiť nemusela ani jedno poistenie. Ale ozaj, aké budú zmeny ťažko povedať. Ty teraz len porodíš, asi by som počkala. Jedine ak máš možnosť ísť na PN popri požiadaní o materské, ako písala katy, ale to tiež nie je u lekárov asi obvyklé, aby si bola PN a zároven žiadala o materské (v žiadosti sa píše nastúpila na MD).
gabcanela
16.08.10,09:11
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť:
v apríli 2009 som nastúpila na materskú dovolenku pričom mi vznikol nárok na materské vo výške cca 540 eur, v decembri roku 2009 keď som už bola na rodičovskej dovolenke rozviazal so mnou zamestnávateľ pracovný pomer. Zaujíma ma ak by som znova nastúpila do nového zamestnania musím mať znova 270 dní nemocenského poistenia aby mi vznikol nárok na materské aj pri druhom dieťatí?
gabcanela
16.08.10,09:17
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť :
v apríli 2009 som nastúpila na materskú dovolenku pričom mi vznikol nárok na materské vo výške cca 540 eur, v decembri roku 2009 keď som už bola na rodičovskej dovolenke rozviazal so mnou zamestnávateľ pracovný pomer. Zaujíma ma ak by som znova nastúpila do nového zamestnania musím mať znova zaplatených 270 dní nemocenského poistenia aby mi vznikol nárok na materské aj pri druhom dieťatí, alebo sa mi čas kedy som bola na rodičovskej dovolenke ráta?
gabcanela
16.08.10,09:49
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť :
v apríli 2009 som nastúpila na materskú dovolenku pričom mi vznikol nárok na materské vo výške cca 540 eur, v decembri roku 2009 keď som už bola na rodičovskej dovolenke rozviazal so mnou zamestnávateľ pracovný pomer. Zaujíma ma ak by som znova nastúpila do nového zamestnania musím mať znova zaplatených 270 dní nemocenského poistenia aby mi vznikol nárok na materské aj pri druhom dieťatí, alebo sa mi čas kedy som bola na rodičovskej dovolenke ráta?
Xanti
16.08.10,11:04
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť :
v apríli 2009 som nastúpila na materskú dovolenku pričom mi vznikol nárok na materské vo výške cca 540 eur, v decembri roku 2009 keď som už bola na rodičovskej dovolenke rozviazal so mnou zamestnávateľ pracovný pomer. Zaujíma ma ak by som znova nastúpila do nového zamestnania musím mať znova zaplatených 270 dní nemocenského poistenia aby mi vznikol nárok na materské aj pri druhom dieťatí, alebo sa mi čas kedy som bola na rodičovskej dovolenke ráta?
No rodičovská dovolenka od výpovede sa neráta do doby poistenia, takže áno v posledných 2 rokoch by si musela mať 270 dní poistenia. Relatívne, sa ti ráta teraz ešte čas do decembra 2009, takže ak tak skús si pre istotu platiť DNP aspon z minima aby si v prípade dalšej materskej mala dostatok dní poistenia.

A sleduj zákony ako sa pomenia.
gabcanela
17.08.10,10:13
ďakujem pekne za odpoveď, presne to som si myslela.
Ak by som si teda začala hneď platiť DNP mám si ho platiť z minimálnej alebo z max. sumy. Plánujem otehotnieť ešte do konca roka a hneď po otehotnení mám možnosť zamestnať sa s max.vym.zákl.pre NP a potom dajme tomu po mesiaci nastúpiť na PN pre rizikové tehotenstvo. Bude sa materské vypočítavať z DPN alebo zo mzdy (je mi jasné že pri DPN musím splniť podmienku 270 dní) ale čo v zamestnaní? Vznikne mi nárok aj na PN počas tehotenstva?
gabcanela
17.08.10,10:17
ďakujem pekne za odpoveď, presne to som si myslela.
Ak by som si teda začala hneď platiť DNP mám si ho platiť z minimálnej alebo z max. sumy. Plánujem otehotnieť ešte do konca roka a hneď po otehotnení mám možnosť zamestnať sa s max.vym.zákl.pre NP a potom dajme tomu po mesiaci nastúpiť na PN pre rizikové tehotenstvo. Bude sa materské vypočítavať z DPN alebo zo mzdy (je mi jasné že pri DPN musím splniť podmienku 270 dní) ale čo v zamestnaní? Vznikne mi nárok aj na PN počas tehotenstva?
Všetko mi skonplikovalo to, že mi v decembri 2009 dal zamestnávateľ výpoveď a tým sa prerušila doba 2 rokov. Práve preto chcem teraz ja vydrbať so systémom najlepšie ako sa dá, pretože práva ženy s deťmi a v tehotenstve veľmi chabé!
sybila3
18.08.10,05:38
čo treba urobiť aby som mala najvyššiu materskú, ak si platím z minima odvody, so živnosťou som začala júl 2007 ale odvody do SP myslím, že platím od júla 2008, nechcem prerušiť živnosť, plánujem otehotnieť do konca roka, poradí niekto, díky moc.
janaGT
18.08.10,08:03
niečo pre mamičky :
saskia26
18.08.10,10:52
niečo pre mamičky :

tomu hovoria stručný prehľad?
edu21
19.08.10,14:18
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.Som zamestnaná a do 05/2009-04/2010 som si platila DNP z max vymeriavacieho základu. Plánovala som otehotnieť, no nepodarilo sa.Zas by sme sa chceli začať snažiť od jesene. Od ktorého dátumu by som sa znovu mala prihlásiť na DNP ak by sa nám to už konečne podarilo a mohla čerpať aj marodku z DNP? Ďakujem za odpoveď.
saskia26
19.08.10,14:26
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť.Som zamestnaná a do 05/2009-04/2010 som si platila DNP z max vymeriavacieho základu. Plánovala som otehotnieť, no nepodarilo sa.Zas by sme sa chceli začať snažiť od jesene. Od ktorého dátumu by som sa znovu mala prihlásiť na DNP ak by sa nám to už konečne podarilo a mohla čerpať aj marodku z DNP? Ďakujem za odpoveď.

Čo najskôr.
nika.sum
19.08.10,14:50
Čo najskôr.

s tym suhlasim. Ja som si platila tiez pred prvym tehotenstvom DNP, potom som DPN prerusila (zdrav.problemy), ked som druhykrat otehotnela isla som sa rychlo prihlasit znovu na DNP, ale mala som to tak natesno, termin som mala 21.11. a syn sa nemohol narodit pred 8.11. aby som matersku mala najvyssiu, nastastie sa narodil 14.11. a materska mi vysla.:)
slamira
19.08.10,18:17
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom dovolenky.
Od 06/2003 som zamestnana u 1 zamestnavatela, z dovodu rizikovej gravidity som bola od 08/2009 na PN az do odchodu na matersku (25.1.2010). Chcela by som vediet ci mam narok na dovolenku za rok 2010.? (Materska dovolenka mi trvala od 25.1.2010 do 8.8.2010). Momentalne cerpam dovolenku za rok 2009 a potom by som mala nastupit na rodicovsku dovolenku.
veronikasad
19.08.10,18:20
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom dovolenky.
Od 06/2003 som zamestnana u 1 zamestnavatela, z dovodu rizikovej gravidity som bola od 08/2009 na PN az do odchodu na matersku (25.1.2010). Chcela by som vediet ci mam narok na dovolenku za rok 2010.? (Materska dovolenka mi trvala od 25.1.2010 do 8.8.2010). Momentalne cerpam dovolenku za rok 2009 a potom by som mala nastupit na rodicovsku dovolenku.
Materská sa považuje za odpracovanú dobu a trvala viac ako 60 dní, preto ti vznikol nárok na dovolenku za kal. rok 2010. Uplatníš krátenie z titulu PN-ky a rodičovskej dovolenky. Spočítaj si pracovné dni (vrátane sviatkov) obdobia PN-ky a rodičovskej dovolenky v roku 2010. Za prvých 100 dní sa dovolenka kráti o 1/12, za každých celých 21 dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku.
slamira
19.08.10,18:35
Dakujem velmi pekne. Uz o to musim presvedcit len ekonomku, ktora mi tvrdi, ze nemam odpracovanych 60 dni v kalendarnom roku.:)
katchka
21.08.10,05:51
Ahojte, prosim vas, chcem sa opytat...pracujem od O2/2009 u mojho terajsieho zamestnavatela. V marci 2011 by som mala ist na matersku, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pre vypocet vysky materskej? Pomohlo by mi, keby mi zamestnavatel od septembra do decembra tohoto roku navysil plat o tolko, aby mi priemerny plat v roku 2010 vysiel tych 1085 eur, co by mal byt maximalny vymeriavaci zaklad? Alebo sa bude ratat aj plat v roku 2011 do priemeru ? DAKUJEM
Xanti
21.08.10,05:58
Ahojte, prosim vas, chcem sa opytat...pracujem od O2/2009 u mojho terajsieho zamestnavatela. V marci 2011 by som mala ist na matersku, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce pre vypocet vysky materskej? Pomohlo by mi, keby mi zamestnavatel od septembra do decembra tohoto roku navysil plat o tolko, aby mi priemerny plat v roku 2010 vysiel tych 1085 eur, co by mal byt maximalny vymeriavaci zaklad? Alebo sa bude ratat aj plat v roku 2011 do priemeru ? DAKUJEM
Teraz bude pre teba rozhodujúcim obdobím rok 2010. Takže tak ako si napísala o zvýšenej materskej by to nešlo. Lebo za 4 mesiace roku 2010 by tvoj príjem musel byť vo výške ( 12x1116,75 €) 13401 eur - tvoj príjem za 8 mesiacov roku. A kedže odvody sú obmedzené na výšku 1116,75 eur mesačne, tak by si aj tak maximálnu materskú nemala.

Môžeš dať výpoved ( ty nie zamestnávateľ, on to má zakázané ) a môže ťa prijať od septembra z maximálnym VZ 1116,75 eur. A tvojím rozhodujúcim obdobím bude potom pri výpočte materskej v roku 2011 obdobie od 9-12/2010
Katy a R
21.08.10,06:05
.. doplním:
... ale samozrejme, že ti pomôže každé zvýšenie platu do konca tohto roku (aj keď maximum by to už nebolo);)... napríklad aj teraz v auguste nejaké tie odmeny..
katchka
21.08.10,06:35
xanti, takze ked som doteraz mala za prvych 8 mesiacov 1000eur mesacne hrube a teraz by som mala od 9/2010 hrube 1250eur...nepomoze mi to na navysenie materskej?

katy, max. vym. zaklad esacny na odvody nemocenske je 1116 eur? dobre to chapem ?
Xanti
21.08.10,06:38
xanti, takze ked som doteraz mala za prvych 8 mesiacov 1000eur mesacne hrube a teraz by som mala od 9/2010 hrube 1250eur...nepomoze mi to na navysenie materskej?
no nemôžeš navýšiť VZ na viac ako 1116,75 eur, lebo len z takého VZ by si platila odvody a tvoja materská by bola z VZ
cca 8x1000 + 4x1116,75 = 12467 / 12 ´= 1038,92 €
Takže materskú by si mala po takom navýšení vo výške cca 571,40 €
Teraz ak nič neurobíš tak ju budeš mať vo výške cca 550 eur.
katchka
21.08.10,06:45
dakujem xanti velmi pekne, uz to dokonale chapem :) z tohoto uhla sa mi ale tym padom nechce robit cachre, necham to tak ako to je ...
katchka
21.08.10,06:47
chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala :)
Xanti
21.08.10,06:49
Máš vysoký VZ,
takže pre pár eur sa to tak nevyplatí. Ako keby si mala minimálny VZ.
veronikasad
21.08.10,06:50
chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala :)
aká vec a čo konkrétne riešiš ?
Ak je v 5tt a nemá žiadne iné ukončené nem. poistenie v posl. 2 rokoch, nič nestíha. Nárok na materskú z DNP jej nevznikne
Xanti
21.08.10,06:50
chcem sa este opytat, ta vec s tym DNP este je aktualna? to zas kamoska riesi, ci to este funguje, ze by sa jej zratavalo DNP plus prijem zo zamestnania.....je len v 5tt, tak casovo by to este stihala :)
Nie nestíhala by,
pri DNP musí mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, a to nestihne kedže je už tehotná.

Ak chce mať materskú zo zamestnania aj z DNP musí z oboch splniť 270 dní, a to nestíha. Jedine, že by mala nejaké ukončené poistenie v posledných dvoch rokoch. Nemenila robotu?
katchka
21.08.10,06:57
robotu nemenila, robi u jedneho zamestnavatela myslim posledne tri roky....myslela, ze keby si teraz spravila aj DNP ci by jej to nepomohlo, ale teda podla vsetkeho nie....


aky by bol rozdiel, keby u tohoto zamestnavatela robila povedzme len rok? a redtym by mala ineho zamestnavatela?
veronikasad
21.08.10,07:01
robotu nemenila, robi u jedneho zamestnavatela myslim posledne tri roky....myslela, ze keby si teraz spravila aj DNP ci by jej to nepomohlo, ale teda podla vsetkeho nie....


aky by bol rozdiel, keby u tohoto zamestnavatela robila povedzme len rok? a redtym by mala ineho zamestnavatela?
do 270 dní poistenia by sa jej započítalo aj ukončené nem. poistenie u predch. zamestnávatela - a mohla by si prilepšiť materskú DNP.
katchka
21.08.10,07:12
veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
veronikasad
21.08.10,07:24
veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
musíš mať 270 dní nem. poistenia, ale do týchto dní sa ti započítava aj ukončené nem. poistenie zo zamestnania dva roky dozadu.
Katy a R
21.08.10,07:24
veronika, ja som asi blb, ale nechapem preco ak menis zamestnavatela, tak nemusis mat DNP 270 dni a ak mas stale toho isteho tak musis mat DNP 270 dni....
.. viď zákon o SP ;)
Katy a R
21.08.10,07:27
dakujem xanti velmi pekne, uz to dokonale chapem :) z tohoto uhla sa mi ale tym padom nechce robit cachre, necham to tak ako to je ...

... nemusíš robiť žiadne "čachre" ... nejaká tá odmena v tvojom prípade (v tomto roku) by ešte zvýšila materskú;)
veronikasad
21.08.10,07:29
čachrami asi rozumie ukončenie prac. pomeru, ktoré jej navrhovala Xanti
katchka
21.08.10,07:32
asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..:))) nebude to ale napadne ?
Katy a R
21.08.10,07:32
.. no veď práve .. v jej prípade by to bolo zbytočné (to bolo pre veroniku - nestíham;))
veronikasad
21.08.10,07:33
asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..:))) nebude to ale napadne ?
nie, nebude - je to v súlade so zákonom (pravda, ak ti tú odmenu nebudú "závidieť" spolupracovníci)
Katy a R
21.08.10,07:33
asi to urobim tak, ze poprosim sefa, nie aby mi oficialne zdvihal plat, ale nech mi teraz kazdy mesiac da odmenu 116 eur , do toho maxima..:))) nebude to ale napadne ?

... keď budeš usilovná ako včelička ... ;):):):D . tak ťa isto odmena neminie ;)
katchka
21.08.10,07:34
aha cize sa ti zrata to predchadzajuce zamestnanie s DNP a aktualne zamestnanie bude akoze osve, yo? cize aktualne zamestnanie splni 270 dni a potom aj DNP+predch.zamestnanie by tiez stihla 270dni...

ten zakon som si citala, ale pre mna ako svahilcina :)))
katchka
21.08.10,07:37
myslim, ze co oci spolupracovniko nevidia, to srdcia spolupracovnikov neboli :)
ancurka11
25.08.10,08:45
dobrý den vedel by my tu niekto poradit. Platila som si DNP pred nástupom na MD vyšlo my to 350 dni čiže požiadavku 270 dni som splnila problém bol v tom že posledné tri splátky som zaplatila naraz podla nich nie načas platila som ich 2 augusta a pani uradnička my povedala že to malo byt uhradené do 31,7 oni zmenili termín splácania z 8 dna na koniec mesiaca či ako? tak podla nich my nevzniká nárok na materskú ale mám nárok len na vyšší rodičovský čo robí rozdiel 300 eur velmi pekne dakujem za každu radu
Katy a R
25.08.10,09:11
dobrý den vedel by my tu niekto poradit. Platila som si DNP pred nástupom na MD vyšlo my to 350 dni čiže požiadavku 270 dni som splnila problém bol v tom že posledné tri splátky som zaplatila naraz podla nich nie načas platila som ich 2 augusta a pani uradnička my povedala že to malo byt uhradené do 31,7 oni zmenili termín splácania z 8 dna na koniec mesiaca či ako? tak podla nich my nevzniká nárok na materskú ale mám nárok len na vyšší rodičovský čo robí rozdiel 300 eur velmi pekne dakujem za každu radu
... nuž treba platiť načas...:mee::mee::mee:
Nepíšeš síce presne ... ale zrejme si nastúpila na materskú v júli ... a do konca júla bolo treba všetky podlžnosti vyrovnať - v auguste je neskoro:mee: SP toleruje dlh do sto korún (po starom) .. viď § 31
Samama
27.08.10,15:49
Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,
som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.
ivka70
27.08.10,16:47
Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,
som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.

Ochranna doba po ukonceni PP pre tehotne je 6 mesiacov, sk porodis do tohto terminu, mas narok na matersku rovnoko ako keby si odchadzala na MD z prace.
Materska bude vypocitana z prijmu v roku 2009.

Inak ak si na RD, tak vypoved si mohla dostat len v preipade, ze sa rusi firma alebo prevadzka, dufam, ze je to tak. Lebo pre teba by bolo vyhodnejsie byt zamestnana pocas celej MD a RD, keby sa dalo.
Samama
27.08.10,16:55
Dakujem, zial zrusili nam pobocku, takze vypoved je OK. A kedze som bola aj v r. 2009 na MD a RD bude sa ratat vypocet z platu podla zmluvy?
Andyke
27.08.10,17:01
Z pravdepodobného zárobku Ti budú počítať t.j. čo Ti napíše mzdárka (plat podľa zmluvy s prihliadnutím na prípadné prémie(.
Ale ak by si sa zamestnala ešte od 1.11. do nástupu na MD s vysokým VZ, tak by Ti počítali z nového zamestnania.
brčko
28.08.10,11:53
Dobry den,
mozete mi prosim poradit v tejto veci:
Nárok na materské pri narodení druhého dieťaťa,
som momentalne na RD /syn ma 20 mesiacov/ a zamestnana, ale 31.10. mi z org. dovodov konci PP, na dalsiu MD mam nastupit 11.11. Podla coho sa vypocita vyska materskej? Ak by som nastupila na MD este pocas trvania PP malo by to nejaky vplyv? Dakujem.

Tak na toto VELKé BACHA!!!

Ak ti končí prac.pomer počas Rd dna 31.10.2010 a posledný den prac.pomeru 31.10.2010 tiež čerpeš RD, tak pri nástupe na MD 11.11.2010 nebudeš mať nárok na materské a ak od nástupu na RD v zaemstnaní do narodenia druhého dieťaťa uplynie viac ako cca 15mesiacov (čo je asi isté), tak nebudeš mať nárok ani na zvýšený RP!!!!!!!!!

Na MD nastúp najneskôr 31.10.2010, t.j. ešte počas trvania prac.pomeru!!! alebo posledný den PP čerpaj dovolenku. Ale v tom druhom prípade neviem, aký ti dajú pravdep. VZ. Na tvojom mieste nastúpim na MD 31.10.2010, čo by nemal byť problém, ak 11.11.2010 je 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu. Mamička sama si určuje nástup na MD, nie lekár.

Nastúpiť na MD môžeš vklude už 8týž. pred PTP (to je najskôr), alebo kedykolvek v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, ak ti nem.poistenie TRVá!!! (ak zamestnanie trvá, tak sa ráta aj čerpanie RD ako trvanie nem.poistenia ale len pre nárok na materské, nie pre nárok na zvýšený RP).
Ak by si nastúpila na MD "PO UKONčENí PP" (ak by si čerpala posledný den tú riadnu dovolenku), tak by ti vznikol nárok na materské PRESNE 6týž. pred PTP (t.j. v takomto prípade už sa nedá vyberať den nástupu na MD, lebo nárok na materské vzniká presne 6týž. pred PTP!!!)

Takže opakujem, nastúp na MD posledný den trvania prac.pomeru!!! Tak máš aj isté, že sa ti materské bude rátať z vym.základu, ktorý by si dostiahla v mesiaci oktober 2010.

Príp. si over toto na SP, napíš dotaz mailom (na odpoved pri okienku by som sa nespliehala, lebo aj tu na porade je opísaný taký prípad ako ty a ked sa predbežne mamička pýtala pri okienku tvrdila jej jedna pani, že nárok bude a ked dávala už žiadosť, tak jej druhá pani už povedala, že nárok nebude!!!:mad::mad:) a Spýtaj sa aj na ten nástup na MD 31.10.2010, ak máš pravdepodoný termín pôrodu xx.xx.xx

tu je poradna SP:
http://www.socpoist.sk/546/1362s

ešte vysvetlenie:
tvoje nem.poistenie skončilo nástupom na RD= bolo prerušené, čo je na roven zániku NP (zaniklo posledným dnom MD) a ak aspon tesne v posledný den trvania PP nebude nem.poistenie znovu trvať, tak ti neplynie ochranná lehota z nem.poistenia, lebo to ti už dlhu dobu netrvá (aj ked pre nárok na materské je výnimka, nie je výnimka pre plynutie ochrannej lehoty po RD)

a daj vedieť, čo ti odpísali, ak budeš písať na SP
krokoušek
30.08.10,10:31
Ahojte!!!

Prosím Vás a poradí mi niekto ohľadom najvyššej materskej u manžela? Keď ukončím terajší PP k 31.8.10, manžel ako SZČO má zamestná k 1.9.10 s max. VZ 1116,75, nástup na MD mám 5.9.10, bude sa mi materská počítať z 1116,75 ? Viem, že je to "diera" v zákone a malo by to byť OK, ale náhodou, náhodou, či neexistuje nejaké usmernenie, keď sa jedná o manžela, aby sa v tom poisťovňa nemohla "vŕtať". Má niekto takúto skúsenosť, že mu to prešlo...? Veľká vďaka.
veronikasad
30.08.10,10:35
Ahojte!!!

Prosím Vás a poradí mi niekto ohľadom najvyššej materskej u manžela? Keď ukončím terajší PP k 31.8.10, manžel ako SZČO má zamestná k 1.9.10 s max. VZ 1116,75, nástup na MD mám 5.9.10, bude sa mi materská počítať z 1116,75 ? Viem, že je to "diera" v zákone a malo by to byť OK, ale náhodou, náhodou, či neexistuje nejaké usmernenie, keď sa jedná o manžela, aby sa v tom poisťovňa nemohla "vŕtať". Má niekto takúto skúsenosť, že mu to prešlo...? Veľká vďaka.
Sociálna poisťovňa neskúma, kto je zamestnávatelom (je možné, vyzvú manžela na kontrolu). Nástup na materskú treba stanoviť tak, aby v novom prac. pomere boli len prac. dni (víkend ti zníži vymer. základ).
krokoušek
30.08.10,10:41
Hej, 1.9. je síce sviatok, prac. dni budú 2. a 3.9., takže VZ bude za 3 platené dni vrátane sviatku. Takže myslím, že je to O.K.
veronikasad
30.08.10,10:54
Hej, 1.9. je síce sviatok, prac. dni budú 2. a 3.9., takže VZ bude za 3 platené dni vrátane sviatku. Takže myslím, že je to O.K.
Idealny by bol vznik prac.pomeru 2.9. a nástup na MD od 4.9.
krokoušek
30.08.10,11:00
Súhlasím, ale už pár € hore dole, lebo súčasný zam-teľ by mi nemusel chcieť platiť sviatok, keby mám terajší PP do 1.9.10.
saskia26
30.08.10,11:14
Súhlasím, ale už pár € hore dole, lebo súčasný zam-teľ by mi nemusel chcieť platiť sviatok, keby mám terajší PP do 1.9.10.

Tak uveďte vymeriavací základ vyšší, nech vyjde materská maximálna.
veronikasad
30.08.10,11:17
Tak uveďte vymeriavací základ vyšší, nech vyjde materská maximálna.
Ak je nástup na MD v nedelu, nedá sa dosiahnuť max. VZ. Denný VZ pre výpočet materského sa počíta na kal. mzdy a maxim. VZ pre výpočet mzdy je na pracovné dni.
krokoušek
30.08.10,14:45
Ďakujem všetkým... Toto som nevedela.
Lýdia
02.09.10,15:09
Ahojte, mám známu ktorá bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010 ( 80 dní) od 26.3.2010 nezamestnaná
od 1.9.2010 zamestnaná na dobu neurčitú, termín pôrodu je 8.4.2011. Neviem či spĺňa podmienku 270 dní a či dostane materskú
Katy a R
02.09.10,16:03
Ahojte, mám známu ktorá bola zamestnaná od 5.1.2010-25.3.2010 ( 80 dní) od 26.3.2010 nezamestnaná
od 1.9.2010 zamestnaná na dobu neurčitú, termín pôrodu je 8.4.2011. Neviem či spĺňa podmienku 270 dní a či dostane materskú

... treba spočítať ;) aj tu http://www.porada.sk/1495899-post25.html
Lýdia
03.09.10,00:12
len neviem čisa to ráta do pôrodu alebo do nástupu na MD 6 Tyž pred očakávaným pôrodom a čo ak pôjde na PN rizikové teh.
saskia26
04.09.10,10:14
len neviem čisa to ráta do pôrodu alebo do nástupu na MD 6 Tyž pred očakávaným pôrodom a čo ak pôjde na PN rizikové teh.

§ 48
(http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Mirkaska
04.09.10,12:25
Idealny by bol vznik prac.pomeru 2.9. a nástup na MD od 4.9.
akým spôsobom sa počíta výška materskej? ja mám podobný prípad, vznik pracovného pomeru 1.9., VZ pre nemocenské maximálny, nástup na materskú mám 9.9.2010.
teraz som zostala dosť v pomykove, že materská nebude maximálna.
ako najlepšie dať výšku mzdy (VZ) za pár dní prac. pomeru, aby to vyšlo na maximum?
ak je mesačná mzda 1116,75 Eur, za 8 dní prac.pomeru (1.-8.9.) alikvotne - 1116,75/30 dní = 37,225 eur/ na deň
vo výplatnej páske by som mala mať hrubú mzdu 297,8 eur (1116,75/30*8).
aký bude VZ pre nem. poistenie? nebude maximálny? a výška materskej?

vďaka.
veronikasad
04.09.10,13:44
Mirkaska, mzdu nepočítaš na kal. dni, ale pracovné.
Mirkaska
04.09.10,13:59
Mirkaska, mzdu nepočítaš na kal. dni, ale pracovné.

22 dní je v sept., z toho 2 dni sviatky. ja ich mám platené mesačnou mzdou. koľko pracovných dní mám rátať? 20?
Mirkaska
05.09.10,16:51
prosím vás, poraďte mi, ak budem mať v práci maxim. VZ pre NP od 1.9., bude materská od 9.9. nižšia ako maximálna? aký bude rozdiel vo výške materskej ak bude nástup 4.9. alebo od 9.9.? zajtra musím ísť urýchlene k lekárovi dať sa vypísať...
Ďakujem
AdrianaA
06.09.10,10:31
Do 30.06.2010 som bola nepretržite zamestnaná. Potom som bola 1 mesiac dobrovolne poistená a od 01.09.2010 som znova zamestnaná. V súčasnosti som v 4 mesiaci tehotenstva a nástup na materskú je v polovici januára 2010. Moja terajšia práca však nespĺňa moje očakávania a preto ju chcem ukončiť k 30.9.2010 ešte v skúšobnej dobe. Potom sa mi už zrejme nepodarí zamestnať a preto ma zaujíma, z čoho sa mi vypočíta materská a či ju vôbec dostanem.
Katy a R
06.09.10,10:55
Do 30.06.2010 som bola nepretržite zamestnaná. Potom som bola 1 mesiac dobrovolne poistená a od 01.09.2010 som znova zamestnaná. V súčasnosti som v 4 mesiaci tehotenstva a nástup na materskú je v polovici januára 2010. Moja terajšia práca však nespĺňa moje očakávania a preto ju chcem ukončiť k 30.9.2010 ešte v skúšobnej dobe. Potom sa mi už zrejme nepodarí zamestnať a preto ma zaujíma, z čoho sa mi vypočíta materská a či ju vôbec dostanem.

.. nemusíš písať viackrát .... už je to tu niekoľkokrát rozoberané - viď zák o SP ... od § 48 .. 50, 53,54
... ak si to DNP ukončila,:confused: tak nárok bude z tohto posledného PP - budeš v ochrannej dobe.
AdrianaA
06.09.10,12:26
Katy, DNP som ukončila hneď po nástupe do nového zamestnania.
Takže, by som mohla hneď ukončiť PP a nestresovať sa.
Katy a R
06.09.10,13:34
Katy, DNP som ukončila hneď po nástupe do nového zamestnania.
Takže, by som mohla hneď ukončiť PP a nestresovať sa.

... v podstate áno ... len či je aj dobrý plat :confused: ... a keď už, tak ukonči PP tak, aby bolo čo najmenej víkendových a čo najviac pracovných dní;)
Gabi03
07.09.10,18:23
Ahojte poraďáci, ktorí chcú pomôcť pri výpočtoch (viac-menej) chabých materských dávok.
Keďže materskú si viem vyrátať aj sama, chcela by som poznať skôr vaše skúsenosti a názory.
Môj prípad: mám také šťastie (alebo nešťastie - ako sa to vezme :D ), že môj plat prevyšuje vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Prevyšoval aj v roku 2009 a prevyšuje aj v 2010. Ale keďže sa maximálny vymeriavací základ zvyšuje, aj dávky vypočítavané z nemocenského poistenia sa v mojom prípade menia. Ide mi o to, že materská dávky vypočítaná z VZ v roku 2009 je približne o 40 Eur nižšia, ako by sa počítala z VZ 2010. A moja otázka: je možné, vylúčené alebo múdre,... požiadať lekára, aby mi určil nástup na materskú dovolenku až 1.1.2011, keď mám v tehotenskej knižke určený dátum 29.12.2010? (Predpokladaný termín pôrodu je 9.2.2011.) Ak by to bolo pár Eur, tak kašlem na to, ale nejakých 40 Eur je teda dosť...
Čo vy na to?
Katy a R
07.09.10,18:35
Ahojte poraďáci, ktorí chcú pomôcť pri výpočtoch (viac-menej) chabých materských dávok.
Keďže materskú si viem vyrátať aj sama, chcela by som poznať skôr vaše skúsenosti a názory.
Môj prípad: mám také šťastie (alebo nešťastie - ako sa to vezme :D ), že môj plat prevyšuje vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Prevyšoval aj v roku 2009 a prevyšuje aj v 2010. Ale keďže sa maximálny vymeriavací základ zvyšuje, aj dávky vypočítavané z nemocenského poistenia sa v mojom prípade menia. Ide mi o to, že materská dávky vypočítaná z VZ v roku 2009 je približne o 40 Eur nižšia, ako by sa počítala z VZ 2010. A moja otázka: je možné, vylúčené alebo múdre,... požiadať lekára, aby mi určil nástup na materskú dovolenku až 1.1.2011, keď mám v tehotenskej knižke určený dátum 29.12.2010? (Predpokladaný termín pôrodu je 9.2.2011.) Ak by to bolo pár Eur, tak kašlem na to, ale nejakých 40 Eur je teda dosť...
Čo vy na to?
... keďže nástup na materskú si určíš ty (nie lekár) ... ale malo by to byť šesť až osem týždňov pred PTP... tak sa treba pozrieť na ten dátum PTP;);)

.. dosť často sa stáva, že sa pri prvom vyšetrení nesprávne určí dátum..
Gabi03
07.09.10,18:46
... keďže nástup na materskú si určíš ty (nie lekár) ... ale malo by to byť šesť až osem týždňov pred PTP... tak sa treba pozrieť na ten dátum PTP;);)

.. dosť často sa stáva, že sa pri prvom vyšetrení nesprávne určí dátum..

Veď o to mi ide, na materskú by som mala nastúpiť najneskôr 29.12.2010. Šesť týždňov pred PTP, čo je 9.2.2011.
Dá sa zmeniť PTP? A ak áno, ako?
Katy a R
07.09.10,18:58
.. alebo ešte skús takto ;) .. ale treba prepočítať, či sa oplatí.. :confused:
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..:confused:
Gabi03
07.09.10,19:10
.. alebo ešte skús takto ;) .. ale treba prepočítať, či sa oplatí.. :confused:
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..:confused:

Čítala som ten paragraf. A hoci to nemám prepočítané, asi to bude nevýhodnejšie, nakoľko materská dávky pri nástupe na materskú dovolenku 1.1.2011 by bolo len o dva dni, pričom by som stratila materskú dávku v trvaní 6 týždňov (28-22 týždňov). Ale zajtra to prepočítam presnejšie. ;)
brčko
07.09.10,19:23
.. alebo ešte skús takto ;) .. ale treba prepočítať, či sa oplatí.. :confused:
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..:confused:

katy, či je to výhodné alebo nie by aj tak zistila až v den pôrodu. Ak by nastúpila na MD o 3dni neskôr ako 6týž. pred PTP a porodila by napr. ešte o 10dní skôr (pred PTP), tak by sa ukrátila o 13dní poberania materského. Ak by ale porodila 3dni po PTP, tak by sa neukrátila ani o den.

podla mna nebude u lekára problém posunúť PTP na 12.2.2011. Aspon čo som to zatial radila babám, tak problém, ak išlo o 3dni, nemali. Treba povedať, že si mala v r.2010 vyššiu mzdu, tak by si nerada kvôli 3dnom sa ukrátila na materskej. Lekár môže stanoviť PTP napr. podla posl. menštr. (toto aspon čo sledujem sa používa najčastejšie), podla prvého ultrazvuku v 10tt. (to vraj býva najpresnejšie). Ale môže aj inak, záleží od lekára. Známej posunul lekár PTP o 1den kvôli tomu, že vraj nemôže nastúpiť na MD v sobotu (čo je samozrejme blbosť) a vôbec nemal problém. A posunutie o 3dni to je ozaj pri obvyklej dlžke tehotenstva 38-42týždnov (t.j. 40tt + - 14dní), nie vela. Napr. ak máš cyklus nie 28dnový ale 31, tak sa PTP posunie o tie 3dni predpokladám :)
Katy a R
07.09.10,19:30
... to len ak by nešlo zmeniť PTP ;) (ako alternatíva) .. ja by som to asi tiež nerobila..
Gabi03
08.09.10,06:16
Čítala som ten paragraf. A hoci to nemám prepočítané, asi to bude nevýhodnejšie, nakoľko materská dávky pri nástupe na materskú dovolenku 1.1.2011 by bolo len o dva dni, pričom by som stratila materskú dávku v trvaní 6 týždňov (28-22 týždňov). Ale zajtra to prepočítam presnejšie. ;)


.. alebo ešte skús takto ;) .. ale treba prepočítať, či sa oplatí.. :confused:
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

... a ešte jedna vec .. od nového roku možno budú nejaké zmeny - treba sledovať .. aj keď v prípade materského zo zamestnania hádam nič podstatné..:confused:


katy, či je to výhodné alebo nie by aj tak zistila až v den pôrodu. Ak by nastúpila na MD o 3dni neskôr ako 6týž. pred PTP a porodila by napr. ešte o 10dní skôr (pred PTP), tak by sa ukrátila o 13dní poberania materského. Ak by ale porodila 3dni po PTP, tak by sa neukrátila ani o den.

podla mna nebude u lekára problém posunúť PTP na 12.2.2011. Aspon čo som to zatial radila babám, tak problém, ak išlo o 3dni, nemali. Treba povedať, že si mala v r.2010 vyššiu mzdu, tak by si nerada kvôli 3dnom sa ukrátila na materskej. Lekár môže stanoviť PTP napr. podla posl. menštr. (toto aspon čo sledujem sa používa najčastejšie), podla prvého ultrazvuku v 10tt. (to vraj býva najpresnejšie). Ale môže aj inak, záleží od lekára. Známej posunul lekár PTP o 1den kvôli tomu, že vraj nemôže nastúpiť na MD v sobotu (čo je samozrejme blbosť) a vôbec nemal problém. A posunutie o 3dni to je ozaj pri obvyklej dlžke tehotenstva 38-42týždnov (t.j. 40tt + - 14dní), nie vela. Napr. ak máš cyklus nie 28dnový ale 31, tak sa PTP posunie o tie 3dni predpokladám :)

Takže baby prepočítala som si to s nasledovnými výsledkami:
1. Ak by som riadne nastúpila na MD 29.12.2010 s PTP 9.2.2011, oproti MD 1.1.2011 a PTP 13.2.2011, tak sa ukrátim o viac ako 200 Eur (za celú MD).
2. Ak by som nastúpila na MD 1.1.2011 s PTP 9.2.2011, dostala by som materskú o viac ako 140 Eur (oproti MD 29.12.2010 a PTP 9.2.2011).

Avšak bod 2. platí iba vtedy, ak porodím v predpokladanom termíne 9.2.2011. Ak porodím neskôr, dostanem max ešte plus nejakých 59 Eur za 3 dni. Ak porodím pred PTP, tak samozrejme dostanem každým dňom menej. Hranica, kedy by sa mi to už neoplatilo ani oproti pôvodnej verzie (MD 29.12.2010 a PTP 9.2.2011) je iba 7 dní.

A teraz babo raď. :D
Ja viem, že zdravie dieťaťa je na prvom mieste. Ale serú ma tie tri dni. :o Ak by lekár nepristúpil na posunutie PTP na 12.2.2011, čo by ste robili? Nechali to tak, lebo o týždeň skôr porodiť je bežné?
Gabi03
08.09.10,10:25
Takže baby prepočítala som si to s nasledovnými výsledkami:
1. Ak by som riadne nastúpila na MD 29.12.2010 s PTP 9.2.2011, oproti MD 1.1.2011 a PTP 13.2.2011, tak sa ukrátim o viac ako 200 Eur (za celú MD).
2. Ak by som nastúpila na MD 1.1.2011 s PTP 9.2.2011, dostala by som materskú o viac ako 140 Eur (oproti MD 29.12.2010 a PTP 9.2.2011).

Avšak bod 2. platí iba vtedy, ak porodím v predpokladanom termíne 9.2.2011. Ak porodím neskôr, dostanem max ešte plus nejakých 59 Eur za 3 dni. Ak porodím pred PTP, tak samozrejme dostanem každým dňom menej. Hranica, kedy by sa mi to už neoplatilo ani oproti pôvodnej verzie (MD 29.12.2010 a PTP 9.2.2011) je iba 7 dní.

A teraz babo raď. :D
Ja viem, že zdravie dieťaťa je na prvom mieste. Ale serú ma tie tri dni. :o Ak by lekár nepristúpil na posunutie PTP na 12.2.2011, čo by ste robili? Nechali to tak, lebo o týždeň skôr porodiť je bežné?

Posúvam...
Samama
08.09.10,14:05
Tak na toto VELKé BACHA!!!

Ak ti končí prac.pomer počas Rd dna 31.10.2010 a posledný den prac.pomeru 31.10.2010 tiež čerpeš RD, tak pri nástupe na MD 11.11.2010 nebudeš mať nárok na materské a ak od nástupu na RD v zaemstnaní do narodenia druhého dieťaťa uplynie viac ako cca 15mesiacov (čo je asi isté), tak nebudeš mať nárok ani na zvýšený RP!!!!!!!!!

Na MD nastúp najneskôr 31.10.2010, t.j. ešte počas trvania prac.pomeru!!! alebo posledný den PP čerpaj dovolenku. Ale v tom druhom prípade neviem, aký ti dajú pravdep. VZ. Na tvojom mieste nastúpim na MD 31.10.2010, čo by nemal byť problém, ak 11.11.2010 je 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu. Mamička sama si určuje nástup na MD, nie lekár.

Nastúpiť na MD môžeš vklude už 8týž. pred PTP (to je najskôr), alebo kedykolvek v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, ak ti nem.poistenie TRVá!!! (ak zamestnanie trvá, tak sa ráta aj čerpanie RD ako trvanie nem.poistenia ale len pre nárok na materské, nie pre nárok na zvýšený RP).
Ak by si nastúpila na MD "PO UKONčENí PP" (ak by si čerpala posledný den tú riadnu dovolenku), tak by ti vznikol nárok na materské PRESNE 6týž. pred PTP (t.j. v takomto prípade už sa nedá vyberať den nástupu na MD, lebo nárok na materské vzniká presne 6týž. pred PTP!!!)

Takže opakujem, nastúp na MD posledný den trvania prac.pomeru!!! Tak máš aj isté, že sa ti materské bude rátať z vym.základu, ktorý by si dostiahla v mesiaci oktober 2010.

Príp. si over toto na SP, napíš dotaz mailom (na odpoved pri okienku by som sa nespliehala, lebo aj tu na porade je opísaný taký prípad ako ty a ked sa predbežne mamička pýtala pri okienku tvrdila jej jedna pani, že nárok bude a ked dávala už žiadosť, tak jej druhá pani už povedala, že nárok nebude!!!:mad::mad:) a Spýtaj sa aj na ten nástup na MD 31.10.2010, ak máš pravdepodoný termín pôrodu xx.xx.xx

tu je poradna SP:


ešte vysvetlenie:
tvoje nem.poistenie skončilo nástupom na RD= bolo prerušené, čo je na roven zániku NP (zaniklo posledným dnom MD) a ak aspon tesne v posledný den trvania PP nebude nem.poistenie znovu trvať, tak ti neplynie ochranná lehota z nem.poistenia, lebo to ti už dlhu dobu netrvá (aj ked pre nárok na materské je výnimka, nie je výnimka pre plynutie ochrannej lehoty po RD)

a daj vedieť, čo ti odpísali, ak budeš písať na SP

Dakujem za odpoved, pisala som na SP a odpisali mi toto:

"Pre vznik nároku na materské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, je potrebná existencia nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materskú dovolenku či už povinne napr. ako zamestnankyňa alebo dobrovoľne ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom by sa započítalo aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Nárok na materské by Vám vznikol v prípade, ak by ste v čase vzniku nároku na materské (čo je spravidla šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) boli ne mocensky poistená alebo by sa na Vás vzťahovala ochranná lehota. Za predpokladu, že s Vami zamestnávateľ ukončí pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky (to znamená, že sa Vám nemocenské poistenie neobnoví), nárok na materské Vám nevznikne, pretože Vám nebude plynúť ochranná lehota. "

Z toho mi vypliva, ze nebudem v ochrannej lehote. Pokusim sa dohodnut s lekarom na nastupe na MD este pocas trvania PP. A pomohlo by keby som si zacala teraz platit DNP z minima a mala by som potom narok aj na zvyseny RD o pol roka? Dakujem.
Katy a R
08.09.10,14:21
Posúvam...

.. gabi .. takto ;) http://www.porada.sk/1499961-post1616.html
Katy a R
08.09.10,14:30
...
Z toho mi vypliva, ze nebudem v ochrannej lehote. Pokusim sa dohodnut s lekarom na nastupe na MD este pocas trvania PP. A pomohlo by keby som si zacala teraz platit DNP z minima a mala by som potom narok aj na zvyseny RD o pol roka? Dakujem.

nemusíš sa dohodnúť s lekárom ... jednoducho si napíš dátum nástupu na MD osem týždňov pred PTP (ale nie skôr!) .. v októbri .
toho 11.11. je dúfam šesť týždňov pre PTP:confused:
Tak ako to už aj Gabina (brčko) písala..:)
brčko
08.09.10,14:34
samama
Díky za info =odpoved zo SP.

Ak budeš poberať materské, tak budeš mať automaticky z dôvodu nároku na materské aj nárok na zvýšený RP. Nebudú sa už sledovať dni nem.poistenia pred pôrodom.

Na tvojom mieste si tvrdo u lekára presadím nástup na MD ešte počas trvania PP. Je tvoje právo sa rozhodnúť o dni nástupu na md v obd. 6-8 pred PTP. Len ak by ti nem.poistenie netrvalo, tak nárok na materské vzníká presne 6týž. pred PTP.

Ak nebude lekár súhlasiť a napíše ti na žiadosť on dátum po ukonč. PP, t.j. až 6týž. pred PTP, tak žiadosť neodovzdávaj na sP ale najprv sa priamo v SP porad, či si môžeš ten dátum sama prepísať, napr. preškrtnúť ten dátum a napísať nový + bokom sa podpísať, že si to opravila ty.

Alebo ešte lepšie, napíš další dotaz na SP, uved tvoj PTP, najlepšie aj den ukončenia PP počas čerpania RD. Spýtaj sa,
1. či si sama určuješ nástup na MD alebo ho určuje lekár. Môžeš spomenúť, že lekár ti tvrdí, že nástup na MD v iný den ako presne 6týž. pred PTP je možné len pri práceneschopnosti pred nástupom na MD, vtedy sa vraj nastupuje na MD 8tžý. pred PTP (takto to aspon väčšinou tvrdia, neviem, či aj tvoj lekár).
2. Ak si dátum nástupu na MD určuješ sama, či na MD môžeš nastúpiť ktorýkolvek kalend.den v období 6-8týžd. pred PTP, teda napr. 7týž.a 5dní pred PTP
3. príp. pre úplnosť sa môžeš spýtať, či sa na tom niečo zmení, ked ti v den nástupu na mD už nebude trvať prac.pomer, či potom muší požiadať o materské presne 6týž. pred PTP. (aj ked toto ti asi odpíšu, že by si nárok nemala)

a ak sa budeš pýtať, tak nás informuj :) oceníme (teda ja určite, ak tvoj príspevok neprehliadnem, chodím na poradu menej často)
Samama
08.09.10,14:42
SP mi odpisala, ze nebudem mat narok na matersku ak na nu nastupim po skonceni PP. A na ucely zvyseneho RP je tiez podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia, co nesplnam, lebo mam prerusenie pocas cerpania RD. To mi bude vediet tiez potvrdit SP? Dakujem.
brčko
08.09.10,14:58
SP mi odpisala, ze nebudem mat narok na matersku ak na nu nastupim po skonceni PP. A na ucely zvyseneho RP je tiez podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia, co nesplnam, lebo mam prerusenie pocas cerpania RD. To mi bude vediet tiez potvrdit SP? Dakujem.

nie upsvar.
tiež tam môžeš priamo na ústredie napísať.

uved ale, že budeš mať nárok na materské (vznikol ti počas trvania PP a čerpania RD), toto je tiež podstatná info.
no a uvediem ti aj kde si nájdeš, že nárok mať budeš, ak si poberala materské


kopírujem zo stránok upsvar:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

otvor si zákon desiaty v poradí
Zákona o rodič.príspevku 571/2009 ...
...


§ 4
Suma rodičovského príspevku

(1) Rodiovský príspevok je 164,22 eura mesane.
(2) Rodičovský príspevok je 256 eur mesačne do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovrši dva roky veku, ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku na rodičovský príspevok
a) vyplácalo z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa materské16) alebo obdobná dávka ako materské v lenskom štáte alebo
b) nevyplácalo materské16) alebo obdobná dávka ako materské v lenskom štáte a bola
v posledných dvoch rokoch pred narodením tohto dieaa najmenej 270 dní nemocensky
poistená; do obdobia 270 dní sa zapoítava aj obdobie prerušenia povinného
nemocenského poistenia, ktoré sa zapoítava na úely materského poda osobitného
predpisu.19)


písm.b) platí pre mamičky/otcov, ktorí nepoberali RP. A ty nárok mať budeš!!!!!!!! lebo nastúpiš na MD najneskôr posledný den trvania prac.pomeru.
brčko
08.09.10,15:01
Posúvam...

nenastupovala by som neskôr ako 6týž. pred Ptp, lebo ja som porodila skôr pri oboch pôrodoch. Ale to je ešte daleko.
Katy a R
08.09.10,15:11
SP mi odpisala, ze nebudem mat narok na matersku ak na nu nastupim po skonceni PP. A na ucely zvyseneho RP je tiez podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia, co nesplnam, lebo mam prerusenie pocas cerpania RD. To mi bude vediet tiez potvrdit SP? Dakujem.

... upresni ten PTP ... nerieš nástup na MD po skončení PP, ale ešte kým bude PP trvať.
neviem presne, ako teraz vyzerá žiadosť o materské ... ale pred časom tam bola vysvetlivka, že nástup na mMD musí byť v rozmedzí 6-8 týždňov pred PTP(vypĺňa poistenkyňa - nie lekár) .. lekár vypĺňa PTP.
Samama
08.09.10,15:33
problem je vtom, ze podla PTP mi 8 tyzdnov vychadza na 1.11. a to uz nebudem v PP. Mozem si dat eventualne nastup na MD aj na vikend? Alebo, mam rizikove tehu a budem rodit sekciou, cize na 100% budem rodit skor ako je PTP, preveruje niekto tie datumy? Dakujem.
Katy a R
08.09.10,15:43
problem je vtom, ze podla PTP mi 8 tyzdnov vychadza na 1.11. a to uz nebudem v PP. Mozem si dat eventualne nastup na MD aj na vikend? Alebo, mam rizikove tehu a budem rodit sekciou, cize na 100% budem rodit skor ako je PTP, preveruje niekto tie datumy? Dakujem.
no tak to je iná situácia :mee:..... som myslela, že keď píšeš nástup na MD 11.11. .. tak že je to 6 týždňov pred PTP ....
Už sa len zamerať na PTP ... tak ako Gabi03...
Katy a R
08.09.10,20:35
pre brčko:

.. čo by sa stalo, keby nastúpila v októbri (prípadne aj teraz) riadne do práce .... :confused::confused: nevyriešilo by to situáciu? PP by síce skončil 31.10. .. ale potom by aj 11. 11. bola v ochrannej dobe....
brčko
08.09.10,20:52
pre brčko:

.. čo by sa stalo, keby nastúpila v októbri (prípadne aj teraz) riadne do práce .... :confused::confused: nevyriešilo by to situáciu? PP by síce skončil 31.10. .. ale potom by aj 11. 11. bola v ochrannej dobe....

súhlasím s tebou
už som spomínala, že ak by napr. čerpala posledný den prac.pomeru 31.10.2010 riadnu dovolenku (t.j. nie rodičovskú) = mala aktívne nem.poistenie, tak by jej nárok na materské vznikol. Aký by jej napísali pravdep. VZ, z ktorého sa ráta materské však neviem posúdiť. To isté platí aj v prípade, ak by posledný den pracovala, tiež by jej nárokna materské vznikol, lebo by jej skončil prac.pomer počas aktívneho nem.poistenia a nie počas prerušeného, tj. plynula by jej ochranná lehota 6mesiacov od ukončenia tohto nem.poistenia.

Ak by nebola iná možnosť,t.j. PTP ti dá lekár 27.12.2010 alebo neskôr a nemáš zostatok dovolenky alebo ti jej čerpanie zamestnávatel neschváli, tak by som to riešila ako píše Katy, požiadala by som o ukončenie RD napr. dnom 30.10.2010 a nástup do práce 31.10.2010.

Ale treba sa normalne porozprávať s lekárom, aby ti do žiadosti o materské napísal PTP s dátumom najneskôr 26.12.2010 (ty máš zatial v teh. knižke asi 27.12.2010).

k pravedp.termínu pôrodu (PTP) pozri čo sme odpovedali Gabi 03. Jej ide o 3dni, u teba, ak som dobre porozumela len o 1den. Tam problém nevidím. A ty potrebuješ klud, tak ho tam ani nehladaj. Ak to rozumne vysvetlíš lekárovi, že ak ti nedá PTP najneskôr 26.12.2010 a nástup na MD najneskôr 31.10.2010, tak ti nevznikne nárok na materské. Neviem si predstaviť lekára, ktorý by kvôli jedinému dnu pri "pravdepodobných!!!" termínoch pôrodu" teba aj bábo obral o materské.
s_c
09.09.10,07:28
Dobry den, som nepretrzite zamestnana niekolko rokov u jedneho zamestnavatela, chcela by som si zvysit VZ pre matersku na maximum a to sposobom: skoncim u terajsieho zamestnavatela, zamestnam sa u druheho (nakolko viem ze tam nechcem zostat natrvalo zamestnana, len kvoli potrebnej zmene VZ), dam vypoved a vratim sa k prvemu zamestavatelovi, kde budem mat max VZ. Je mozne takymto sposobom dosiahnut max matersku? TP je 30.1.2011
brčko
09.09.10,08:39
Dobry den, som nepretrzite zamestnana niekolko rokov u jedneho zamestnavatela, chcela by som si zvysit VZ pre matersku na maximum a to sposobom: skoncim u terajsieho zamestnavatela, zamestnam sa u druheho (nakolko viem ze tam nechcem zostat natrvalo zamestnana, len kvoli potrebnej zmene VZ), dam vypoved a vratim sa k prvemu zamestavatelovi, kde budem mat max VZ. Je mozne takymto sposobom dosiahnut max matersku? TP je 30.1.2011

Samama
09.09.10,13:04
súhlasím s tebou
už som spomínala, že ak by napr. čerpala posledný den prac.pomeru 31.10.2010 riadnu dovolenku (t.j. nie rodičovskú) = mala aktívne nem.poistenie, tak by jej nárok na materské vznikol. Aký by jej napísali pravdep. VZ, z ktorého sa ráta materské však neviem posúdiť. To isté platí aj v prípade, ak by posledný den pracovala, tiež by jej nárokna materské vznikol, lebo by jej skončil prac.pomer počas aktívneho nem.poistenia a nie počas prerušeného, tj. plynula by jej ochranná lehota 6mesiacov od ukončenia tohto nem.poistenia.

Ak by nebola iná možnosť,t.j. PTP ti dá lekár 27.12.2010 alebo neskôr a nemáš zostatok dovolenky alebo ti jej čerpanie zamestnávatel neschváli, tak by som to riešila ako píše Katy, požiadala by som o ukončenie RD napr. dnom 30.10.2010 a nástup do práce 31.10.2010.

Ale treba sa normalne porozprávať s lekárom, aby ti do žiadosti o materské napísal PTP s dátumom najneskôr 26.12.2010 (ty máš zatial v teh. knižke asi 27.12.2010).

k pravedp.termínu pôrodu (PTP) pozri čo sme odpovedali Gabi 03. Jej ide o 3dni, u teba, ak som dobre porozumela len o 1den. Tam problém nevidím. A ty potrebuješ klud, tak ho tam ani nehladaj. Ak to rozumne vysvetlíš lekárovi, že ak ti nedá PTP najneskôr 26.12.2010 a nástup na MD najneskôr 31.10.2010, tak ti nevznikne nárok na materské. Neviem si predstaviť lekára, ktorý by kvôli jedinému dnu pri "pravdepodobných!!!" termínoch pôrodu" teba aj bábo obral o materské.
Nasla som na nete, ze mam narok na dovolenku aj pocas cerpania MD a RD, poslala som to do firmy a cakam na vyjadrenie. Mozno by bola moznost cerpat par dni pred koncom PP, s lekarom sa mozem dohodnut az na najblizsej poradni. Dam vam vediet ako to dopadlo a zatial dakujem za odpovede.
veronikasad
09.09.10,13:49
Nasla som na nete, ze mam narok na dovolenku aj pocas cerpania MD a RD, poslala som to do firmy a cakam na vyjadrenie. Mozno by bola moznost cerpat par dni pred koncom PP, s lekarom sa mozem dohodnut az na najblizsej poradni. Dam vam vediet ako to dopadlo a zatial dakujem za odpovede.
ak uvedieš presné trvanie MD a termín nástupu na RD - skontrolujeme ...
Zuzik10
09.09.10,15:54
Ahojte poraďáci, rozmýšľam podľa vás správne?
Od 09/2009 som nepretržite zamestnaná, bohužiaľ s nízkym príjmom. Tento PP plánujem ukončiť na konci novembra 2010. Potom sa od 01. 12 zamestnám opäť (u iného zamestnávateľa) s max. VZ a po týždní/dvoch pôjdem na PN (rizikové tehotenstvo) až do PTP (04/2011). Bude moja PN a následne aj materská počítaná z max. VZ z posledného PP? A ovplyvní PN výšku materskej? Ďakujem veľmi pekne za cenné rady ;)
Samama
09.09.10,17:25
ak uvedieš presné trvanie MD a termín nástupu na RD - skontrolujeme ...
Momentalnu dlzku trvania MD a RD? Dik.
mavax
10.09.10,11:44
Dobrý deň!
Dcéra je od 4.8.2010 DNP z maxima, predtým mala tiež DNP, takže 270 dní do pôrodu bude spĺňať.
PTP má 30.3.2011
1. Má platiť poistné do 1. alebo 2.februára, a odkedy môže nastúpiť na materskú dovolenku, aby splnila 26 týždňov platenia poistného a mala nárok na maximálnu materskú?
2. Predpokladám, že prípadná OČR neovplyvní výšku materskej?
Ďakujem pekne za pomoc
veronikasad
10.09.10,11:54
Dobrý deň!
Dcéra je od 4.8.2010 DNP z maxima, predtým mala tiež DNP, takže 270 dní do pôrodu bude spĺňať.
PTP má 30.3.2011
1. Má platiť poistné do 1. alebo 2.februára, a odkedy môže nastúpiť na materskú dovolenku, aby splnila 26 týždňov platenia poistného a mala nárok na maximálnu materskú?
2. Predpokladám, že prípadná OČR neovplyvní výšku materskej?
Ďakujem pekne za pomoc
Termín nástupu na materskú je 6-8 týždňov pre termínom pôrodu.
Ak chce max. materskú, DNP musí trvať od poslednej zmeny alebo prerušenia min. 26 týždňov. Ak bude menej, materskú bude mať vyplatenú z minima
Zuzik10
13.09.10,16:11
Ahojte poraďáci, rozmýšľam podľa vás správne?
Od 09/2009 som nepretržite zamestnaná, bohužiaľ s nízkym príjmom. Tento PP plánujem ukončiť na konci novembra 2010. Potom sa od 01. 12 zamestnám opäť (u iného zamestnávateľa) s max. VZ a po týždní/dvoch pôjdem na PN (rizikové tehotenstvo) až do PTP (04/2011). Bude moja PN a následne aj materská počítaná z max. VZ z posledného PP? A ovplyvní PN výšku materskej? Ďakujem veľmi pekne za cenné rady ;)

Vedel by mi prosím niekto poradiť?
Andyke
13.09.10,19:29
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zuzik10 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/119778-materska-2010-a-post1501932.html#post1501932)
Ahojte poraďáci, rozmýšľam podľa vás správne?
Od 09/2009 som nepretržite zamestnaná, bohužiaľ s nízkym príjmom. Tento PP plánujem ukončiť na konci novembra 2010. Potom sa od 01. 12 zamestnám opäť (u iného zamestnávateľa) s max. VZ a po týždní/dvoch pôjdem na PN (rizikové tehotenstvo) až do PTP (04/2011). Bude moja PN a následne aj materská počítaná z max. VZ z posledného PP? A ovplyvní PN výšku materskej? Ďakujem veľmi pekne za cenné rady ;)




Vedel by mi prosím niekto poradiť?

PN aj materské budú počítať z VZ z nového zamestnania. PN výšku materskej neovplyvní.
amdd
13.09.10,19:32
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne :)
saskia26
13.09.10,19:51
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne :)

Si už tehotná alebo len plánuješ?
veronikasad
13.09.10,20:43
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne :)
Ak nastúpiš do nového zamestnania, vymeriavací základ pre výpočet materskej sa bude brať do úvahy len z príjmu u nového zamestnávatela.

Pri uvažovanej dobe nového zamestnania pozor na ochrannú dobu

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

DNP si začni platiť hneď, aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia. Počas RD si mala nemocenské poistenie prerušené, výnimka je pri reťazovom pôrode u toho istého zamestnávatela.
brčko
13.09.10,21:00
Dobry vecer, tak ako to vsetko citam, uz mam riadny zmatok, docitala som sa, ze kazde nemocenske poistenie sa posudzuje zvlast a teraz sa neviem z toho vymotat. Momentalne mi konci RD 29.9.2010 a tym dnom aj ukoncim PP v byvalom zamestnani a hned 30.9.2010 planujem nastupit do zamestnania, ale iba docasne, nakolko sa chystam na dalsiu MD. Moja otazka znie, ci si mam zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie z max VZ, (aby som mala narok na max. materske), hned od 30.9., alebo az ked skoncim novy pracovny pomer, ktory bude trvat 1 max. 2 mesiace, to je za predpokladu, ze uz budem tehotna. A este jedna otazka, moze mi dohodnuty plat ovplyvnit vysku materskej davky, aj ked budem mat prijem za cely rok 2010 iba 1 max. 2x (pocas ostatnych mesiacov bol vyplacany iba rodicovsky prispevok)? Dakujem za radu a dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne :)

ak nebudeš v čase ukončenia nového prac.pomeru v cca 10týždni (treba overiť toto číslo!!), tak ti nárok na materské z tohto zamestnania už s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne (treba to ale prerátať, či od ukončenia PP do nástupu na MD 6!!!týž. pred pravdep. termínom pôrodu je maximálne 6mesiacov).

Je dôležité, či si chceš uplatniť nárok na materské z jedného alebo viacerých nem.poistení. V takom prípade z každého osobitne treba splniť 270dní. Dni ukončeného zamestnania sa ti môžu prirátať predpokladám len k jednému trvajúcemu poisteniu.

Tiež podla teraz účinného zákona je podstatné, či sa prihlásiš na DNP do 8tt alebo neskôr, tj. či od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspo 26týž. (toto sa navrhuje zrušiť, možno bude stačiť 31dní poistenia)

No a v návrhu zákona o soc.poistení je aj niečo také, že ochranná lehota neplynie ak vznikne nové nem.poistenie. Takže toto môže byť tiež podstatné!
amdd
14.09.10,06:35
Si už tehotná alebo len plánuješ?

zatial nie som,ale snazim sa, aby som bola :)
amdd
14.09.10,06:36
Ak nastúpiš do nového zamestnania, vymeriavací základ pre výpočet materskej sa bude brať do úvahy len z príjmu u nového zamestnávatela.

Pri uvažovanej dobe nového zamestnania pozor na ochrannú dobu

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

DNP si začni platiť hneď, aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia. Počas RD si mala nemocenské poistenie prerušené, výnimka je pri reťazovom pôrode u toho istého zamestnávatela.

Dakujem za odpoved, takze v podstate, ked nie som teraz tehotna a zacnem si to platit hned teraz, to to bude OK?
Katy a R
15.09.10,11:43
Dakujem za odpoved, takze v podstate, ked nie som teraz tehotna a zacnem si to platit hned teraz, to to bude OK?
Neviem, ako to plánuješ so zamestnaním... ale najlepšie by bolo vynechať DNP (ešte nevieme, čo bude:confused:)... Ak máš možnosť nového PP ... a aspoň do konca tohto roku s dobrým VZ (najlepšie maximálnym;)) ... tak ti DNP nebude treba.. Prípadne - pre istotu - sa teraz hneď prihlásiť z minima. A potom keď sa zamestnáš, môžeš zrušiť
froschka
16.09.10,11:50
AHOJTE poradaci, clankov je neskutocne vela a moj problem je individualny a tak vas prosim o radu.
Zila som v rakusku a moje posledne zamestnanie bolo od 1.7.2009 do 30.11.2009 Od 2.2.2010 mam s.r.o, odvody neplatim ziadne.
Ostala som tehu a tak ma zaujima ako ziskat matersku dovolenku.
Viem ze treba platit 270 dni DNP pred porodom ale vraj sa pocita aj ine NP ale moja otazka znie Zapocita sa mi NP od rakuskeho zamestnavatela ak nasledne zacnem platit DNP na slovesku??? Splnim tak podmienku do 2 rokov plateneho NP??? alebo sa to neda zlucit? Ako to je v EU?
Budem sa tesit kazdej odpovedi. Teraz som cca 5 tyzden tehu.
Katy a R
16.09.10,16:48
AHOJTE poradaci, clankov je neskutocne vela a moj problem je individualny a tak vas prosim o radu.
Zila som v rakusku a moje posledne zamestnanie bolo od 1.7.2009 do 30.11.2009 Od 2.2.2010 mam s.r.o, odvody neplatim ziadne.
Ostala som tehu a tak ma zaujima ako ziskat matersku dovolenku.
Viem ze treba platit 270 dni DNP pred porodom ale vraj sa pocita aj ine NP ale moja otazka znie Zapocita sa mi NP od rakuskeho zamestnavatela ak nasledne zacnem platit DNP na slovesku??? Splnim tak podmienku do 2 rokov plateneho NP??? alebo sa to neda zlucit? Ako to je v EU?
Budem sa tesit kazdej odpovedi. Teraz som cca 5 tyzden tehu.

... friškom sa utekaj prihlásiť z maxima ... a prelistuj poradňu na stránke SP ;)
napr. toto: citujem ..
V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Na účely splnenia uvedenej podmienky by bolo možné započítať aj predchádzajúce obdobia nemocenského poistenia, vrátane obdobia nemocenského poistenia v Českej republike, nakoľko v zmysle článku 18 ods. 1 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva, je možné zohľadniť v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa právnych predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, za predpokladu, ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
brčko
16.09.10,17:41
súhlas s katy.
a z rakúska si vybav potvrdenie, myslím E 104 o dobe nem.poistenia v zahraničí. Vraj to inak vybavuje aj SP, ale budeš to mať rýchlejšie, predpokladám, ked ho už pri nástupe na MD predložíš SP.

rob si zo všetkého kopie, čo dávaš SP a nechaj potvrdiť prevzatie SPou
amdd
16.09.10,18:25
Neviem, ako to plánuješ so zamestnaním... ale najlepšie by bolo vynechať DNP (ešte nevieme, čo bude:confused:)... Ak máš možnosť nového PP ... a aspoň do konca tohto roku s dobrým VZ (najlepšie maximálnym;)) ... tak ti DNP nebude treba.. Prípadne - pre istotu - sa teraz hneď prihlásiť z minima. A potom keď sa zamestnáš, môžeš zrušiť

Dakujem za odpoved, no moja situacia je momentalne taka, ze do stareho zamestnania sa vratit nemozem, aj ked som stale zamestnana (firma je vytunelovana a budem rada, ked mi socialka vyda aspon zapoctovy list), mam moznost hned po skonceni RD sa aspon na 1-2 mesiace zamestnat u mojho byvaleho, byvaleho zamestnavatela, kym si nieco najdem, ale nebude to dlhsie ako tie 2 mesiace. t.j. oktober, november 2010. T.j., staci mi, ked mi bude platit nemocenske zamestnavatel a po skonceni sa dobrovolne poistim, alebo zacnem si platit dobrovolne sama a teraz, potom sa odhlasim, pocas pracovneho pomeru a ked v decembri nebudem mat zamestnanie znova sa prihlasim a budem si platit DNP z max. VZ az do porodu, bude to OK? Este raz dakujem za pomoc a radu.
Katy a R
16.09.10,18:37
Dakujem za odpoved, no moja situacia je momentalne taka, ze do stareho zamestnania sa vratit nemozem, aj ked som stale zamestnana (firma je vytunelovana a budem rada, ked mi socialka vyda aspon zapoctovy list), mam moznost hned po skonceni RD sa aspon na 1-2 mesiace zamestnat u mojho byvaleho, byvaleho zamestnavatela, kym si nieco najdem, ale nebude to dlhsie ako tie 2 mesiace. t.j. oktober, november 2010. T.j., staci mi, ked mi bude platit nemocenske zamestnavatel a po skonceni sa dobrovolne poistim, alebo zacnem si platit dobrovolne sama a teraz, potom sa odhlasim, pocas pracovneho pomeru a ked v decembri nebudem mat zamestnanie znova sa prihlasim a budem si platit DNP z max. VZ az do porodu, bude to OK? Este raz dakujem za pomoc a radu.
.. naozaj záleží od toho, či už si tehotná, alebo nie (dúfam, že ešte nie) .. ja by som to riešila buď DNP alebo PP .. nekombinovala by som, ak by bol potom nárok len z jedného poistenia ... nedosiahneš maximum .. ale ak otehotnieš len niekedy v novembri - zasa je to iná situácia ... a ešte možné zmeny v zákone :confused::confused: Najistejši je PP s dobrým VZ:D
amdd
16.09.10,18:52
.. naozaj záleží od toho, či už si tehotná, alebo nie (dúfam, že ešte nie) .. ja by som to riešila buď DNP alebo PP .. nekombinovala by som, ak by bol potom nárok len z jedného poistenia ... nedosiahneš maximum .. ale ak otehotnieš len niekedy v novembri - zasa je to iná situácia ... a ešte možné zmeny v zákone :confused::confused: Najistejši je PP s dobrým VZ:D
fakt je ten, ze tehotna este nie som, ale snazim sa byt :D, ak staci to nemocenske poistenie z mojho noveho zamestnania, ale naozaj bude trvat len 2 mesiace, a po jeho skonceni sa prihlasim na DNP, alebo uz netreba? nejak uz stracam prehlad.:confused: Dakujem.
froschka
17.09.10,11:58
... friškom sa utekaj prihlásiť z maxima ... a prelistuj poradňu na stránke SP ;)
napr. toto: citujem ..
V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 555/2007 Z. z. poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Na účely splnenia uvedenej podmienky by bolo možné započítať aj predchádzajúce obdobia nemocenského poistenia, vrátane obdobia nemocenského poistenia v Českej republike, nakoľko v zmysle článku 18 ods. 1 nariadenia Rady (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, samostatne zárobkovo činné osoby a členov ich rodín, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva, je možné zohľadniť v potrebnom rozsahu doby poistenia dosiahnuté podľa právnych predpisov iného členského štátu tak, akoby boli dobami poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, za predpokladu, ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.

Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem a pridavam este odpoved na potvrdenie, ktoru som zislaka dnes na soc.poistovni v Komarne.
DNP osoba ma narok na matersku ak bola v predchadzajucich dvoch rokoch nemocencky poistena. To znamena ze aj v ramci EU ak ste mali zamestnavatela plati to rovnako a doba sa zlucuje. Treba priniest formular E104 z tamojsej poistovne a priniest na SP. Cize dobu 270 dni ziskam na zaklade splnenia podmienky cislo 1. Podmienka cislo 2. je platis si DNP minimalne 26 tyzdnov. A idealne je odhlasit sa az po skonceni MD resp prejst pocas MD na minimum.
Dufam ze moj prispevok pomoze dalsim, ak som nieco nesuvisle napisala kludne sa opytajte. Este pripominam ze som SZCO mam SRO ale socku nezaujima ze mam s.r.o. nakolko este nie som povinna platit odvody...takze DNP platim ako FO
Prajem vsetkym pekny den a tesim sa ze su na SK este nejake medzery, ktore sa daju vyplnit pri tom vsetkom co stat ludom berie.
Katy a R
17.09.10,14:19
dúfam, že si sa prihlásila... lebo 26 týždňov treba do nástumu na MD!!
froschka
17.09.10,14:40
Ano pravdaze, s dnesnym dnom som prihlasena :)
brčko
17.09.10,14:54
Dobrý deň!
Dcéra je od 4.8.2010 DNP z maxima, predtým mala tiež DNP, takže 270 dní do pôrodu bude spĺňať.
PTP má 30.3.2011
1. Má platiť poistné do 1. alebo 2.februára, a odkedy môže nastúpiť na materskú dovolenku, aby splnila 26 týždňov platenia poistného a mala nárok na maximálnu materskú?
2. Predpokladám, že prípadná OČR neovplyvní výšku materskej?
Ďakujem pekne za pomoc

1.) 26týž uplynie 1.2.2011, t.j. najskôr od 2.2.2011 môže požiadať o nem.dávku a bude sa rátať zo skutočného VZ (samozrejme podla TERAZ účinného zákona!!!)
a pri PTP 30.3.2011 vychádza nástup na MD 6-8týž. pred PtP v termínoch 16.2. no najskôr 2.2.2011,

t.j. u nej úplne v pohode môže nastúpiť na MD 2.2.2011, ak sa v zákone nič zásadné nezmení (nemalo by)

2) nie nezníži materské, ale ak by očr trvala dlhšie ako 10dní, tak bez ohladu na dlžku očr od 11dna treba DNP platiť.
Lubka25nz
20.09.10,14:25
dobry den prajem. prosim o skontrolovanie (ne)spravnosti tohto vypoctu:

zivnost zrusena k 1.11.2010

TPP od 2.11.2010 na dobu neurcitu, hruba mzda 1120EUR (max. vymeriavaci zaklad je od 6/20010 1116,75EUR)

2.11. utorok - pracujem :) = "dostanem" za tento odrobeny den hrubu mzdu 1120/22(pracovne dni) = 51EUR, zamestnavatel z tejto sumy odvedie za mna odvody

november ma 30 kalendarnych dni - 1116,75/30= 37,225EUR

od 3.-30.11.2010 budem PN, cize 28 dni

vypocet PN - 3x0,25x37,225=27,90EUR

25x0,55x37,225= 511,78EUR

PNka za novemer bude 539EUR


December 2010, predpokad, ze 30.12. pojdem na MD

vypocet PN a materskej

od 1.-29.12. = PNka, cize 29x0,55x37,225=593EUR

30.-31.12.= MD = 2x0,55x37,225= 40EUR

od januara Materska pocet dni v mesiaci x 0,55 x 37,225

napr. januara 31x0,55x37,225= 634EUR

dakujem velmi pekne :)
Katy a R
20.09.10,14:46
pre Lubka :
Stačil by ti aj plat 850 € .. a prvých desať dní platí zamestnávateľ náhradu mzdy pri DPN;)
veronikasad
20.09.10,14:52
Lubka, nedoporučujem hneď po nástupe do zamestnania isť na PN. SP robí kontroly (nie dodržiavania lieč. režimu, ale zamestnávatelov).

Vhodnejšie je začiatok prac. pomeru pár dní pred nástupom na materskú (nekončiť pracovný pomer). Výšku mzdy stanoviť tak, aby tarifná mzda nebola vyššia ako u ostatných zamestnancov + doplatok cez prémie alebo odmeny.
saskia26
20.09.10,19:04
Lubka, nedoporučujem hneď po nástupe do zamestnania isť na PN. SP robí kontroly (nie dodržiavania lieč. režimu, ale zamestnávatelov).

Vhodnejšie je začiatok prac. pomeru pár dní pred nástupom na materskú (nekončiť pracovný pomer). Výšku mzdy stanoviť tak, aby tarifná mzda nebola vyššia ako u ostatných zamestnancov + doplatok cez prémie alebo odmeny.

Veronika, v čom je problém, keď robia kontrolu zamestnávateľa? Veď na kontroly chodia aj tak a pokiaľ je všetko u zamestnávateľa v poriadku, niet sa čoho obávať?!
Lubka25nz
21.09.10,05:31
pre Lubka :
Stačil by ti aj plat 850 € .. a prvých desať dní platí zamestnávateľ náhradu mzdy pri DPN;)

dakujem za potvrdenie :) nerozumiem tej sume 850€ :o
Lubka25nz
21.09.10,05:35
veronikasad musim ukoncit zivnost do konca oktobra. a asi vies, ze to nebude "normalne" zamestnanie. budem to musiet risknut. odvody a dan zo zivnosti platim roky a nie male sumy a vypocitali mi z nich matersku nejakych smiesnych 160€. boli roky, ked som tolko odvadzala len do socialky. musim to riesit takto, pokial sa to da.
aknelh
21.09.10,06:56
Dobrý deň. Som v 11 týždni tehotenstva a som zamestnaná. Popri tom si platím DNP z minima už asi 3 roky. Vymeriavací základ zo závislej činnosti mám cca 500 EUR. Koľko je teraz maximálne možná výška materskej a čo by som pre to mala urobiť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
Katy a R
21.09.10,08:18
Dobrý deň. Som v 11 týždni tehotenstva a som zamestnaná. Popri tom si platím DNP z minima už asi 3 roky. Vymeriavací základ zo závislej činnosti mám cca 500 EUR. Koľko je teraz maximálne možná výška materskej a čo by som pre to mala urobiť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.

... troška neskoro si sa zobudila ;):D:)
Ale! .. ešte by si mohla ísť teraz zvýšiť VZ v DNP ... asi na 650 € .. zmena bude platná od októbra .. trošku ti to navýši materskú (priemer za tento rok sa ti bude počítať). A skontrolovať, či nie sú nedoplatky !!!
.. a ešte nezabudni sledovať prípadné zmeny v zákone
aknelh
21.09.10,08:27
Ono je to nečakané a neskoro zistené... Takže skôr sa nič robiť nedalo. Nedoplatky nemám, to mám odsúhlasené. Brali by ako špekuláciu, keby som zrušila súčasné DNP a zaregistrovala nové z vyššieho základu?
Katy a R
21.09.10,08:31
Ono je to nečakané a neskoro zistené... Takže skôr sa nič robiť nedalo. Nedoplatky nemám, to mám odsúhlasené. Brali by ako špekuláciu, keby som zrušila súčasné DNP a zaregistrovala nové z vyššieho základu?
.. na to je už neskoro :mee: nepomohlo by
aknelh
21.09.10,08:38
A koľko by mi to vychádzalo, keby som si nezvýšila? Ja nie som mzdárka, rozumiem tomu len povrchne... Vďaka
Katy a R
21.09.10,08:59
A koľko by mi to vychádzalo, keby som si nezvýšila? Ja nie som mzdárka, rozumiem tomu len povrchne... Vďaka
.. však píšeš, že na DNP platíš minimum ... tak z toho;) a plus so zamestnania
pozri § 54 a 55;)
ak by si mala za tie tri meisace vyšší VZ .. tak potom by sa bral priemer za tento rok (nie minimum) To si vieš vypočítať;)
any18
25.09.10,13:42
Ahojte, nizsie je pripad mojej kamosky... Zase by som poprosila o radu... Uz je tehotna :) Akurat tak v 4 tt. Ale ide na rizikove a to hned od pondelka.
DNP si zacala platit v juni 2010 a plati 22 eur mesacne.
A moja itazka je treba zrusit toto poistenie a urobit nove...Meni sa nieco ked bude na rizikovom? Ak som na nieco zabudla napiste.
Velmi pekne dakujem za pomoc.



Ty si iný prípad. Ty máš ukončené poistenie ( tú robotu a materskú dovolenku ). Takže u teba stačí platiť od toho 6 týždňa teda od zistenia tehotnosti.

Tvoja kamarátka má prácu, takže ona musí si začať platiť skôr DNP ak chce využiť ho na materskú, ak by začala platiť DNP až po otehotnení tak by nezískala 270 dní ( čo je povinnosť ) a tým pádom by materskú dostávala len zo zamestnania. A peniaze na DNP by boli zbytočne vyhodené.

Takže kamoška šupom vypísať prihlášku do SP a začať platiť. Zatial z minima môže 319,58 € suma 14 €/mesačne. A ked otehotnie tak toto zruší, o dva dni urobí nové poistenie v SP z rozdielu maxima a hrubej mzdy a bude mať maximálnu materskú. :)
saskia26
25.09.10,19:06
Ahojte, nizsie je pripad mojej kamosky... Zase by som poprosila o radu... Uz je tehotna :) Akurat tak v 4 tt. Ale ide na rizikove a to hned od pondelka.
DNP si zacala platit v juni 2010 a plati 22 eur mesacne.
A moja itazka je treba zrusit toto poistenie a urobit nove...Meni sa nieco ked bude na rizikovom? Ak som na nieco zabudla napiste.
Velmi pekne dakujem za pomoc.

Z DNP nedosiahne 270 dní poistenia keď platí od júna 2010, takže nebude mať nárok na nemocenskú dávku.
Pracovný pomer jej stále trvá? Jediné riešenie na zvýšenie dávky ukončiť súčasný pracovný pomer a uzatvoriť nový s max. vym. základom, aby bola PN aj materská maximálna.
Katy a R
25.09.10,19:18
Ahojte, nizsie je pripad mojej kamosky... Zase by som poprosila o radu... Uz je tehotna :) Akurat tak v 4 tt. Ale ide na rizikove a to hned od pondelka.
DNP si zacala platit v juni 2010 a plati 22 eur mesacne.
A moja itazka je treba zrusit toto poistenie a urobit nove...Meni sa nieco ked bude na rizikovom? Ak som na nieco zabudla napiste.
Velmi pekne dakujem za pomoc.
.. predpokladám, že DNP platí z rozdielu ... ak áno, netreba nič robiť.
Na nemocenské teraz nebude mať z DNP nárok, iba z PP. Ale na materské už áno - z obidvoch poistení.
DPN si dá vystaviť len pre zamestnávateľa. A DNP platiť ´dalej..
any18
26.09.10,09:49
Ok, velmi pekne dakujem za obe odpovede.
Len to zhrniem, ci tomu dobre rozumiem.
Nemocenske dostane len z PP, DNP si ma platit nadalej a MD bude mat uz maximalnu vsak?
Dakujem a pekny den prajem.
Katy a R
26.09.10,10:57
.. áno..
ešte na vysvetlenie - ak ťa zmiatli skratky: DNP - dobrovoľné nem poistenie, DPN - dočasná práceneschopnosť (PNka po starom)
.. a saskia ponúkla riešenie - ak by mohla ukončiť PP a riešiť to novým:confused: ...nie je to jednoduché (aj keď finančne výhodnejšie), je tam isté riziko, aj málo času nato .. a asi má teraz iné starosti :confused:
... tak preto to moje riešenie - bez zmien.;)
zabka83
27.09.10,07:22
Dobry den,
chcem sa opytat, som na rodicovskom ale do jula som si platila dobrovolne z minima a teraz v septembri som zistila ze som tehu tak hned v 5 tt som sa bola znova prihlasit na DNP a platim rozdiel medzi tym co by som zarobila a najvyssim VZ.... mam ho platit do zaciatku materskej z najvyssej sumy alebo od januara mozem dat zmenu na minimum? Kedze materska mi pojde za tento rok... Dakujeeem
Katy a R
27.09.10,10:25
Dobry den,
chcem sa opytat, som na rodicovskom ale do jula som si platila dobrovolne z minima a teraz v septembri som zistila ze som tehu tak hned v 5 tt som sa bola znova prihlasit na DNP a platim rozdiel medzi tym co by som zarobila a najvyssim VZ.... mam ho platit do zaciatku materskej z najvyssej sumy alebo od januara mozem dat zmenu na minimum? Kedze materska mi pojde za tento rok... Dakujeeem
.. zmenu môžeš urobiť najskôr až koncom marca - s platnosťou od apríla;) viď terajšie znenie zák o SP (a sledovať prípadné zmeny;))
Lucinka23
27.09.10,11:09
Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.
veronikasad
27.09.10,11:11
Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.
Kedy má nástup na materskú, resp. termín pôrodu?
Lucinka23
27.09.10,11:23
až budúci rok vo februári nástup na materkú, termín v marci.
ajobs
27.09.10,11:59
Prosím Vás poraďte mi:

Zamestnankyňa u nás zamestnaná od 1.2.2010. Dovtedy nebola nikde zamestnaná. Teraz je tehotná a lekár jej neodporúča ďalej pracovať. Keby šla na PN tak vymeriavacie obdobie bude od 1.2.2010 do napr. 30.9.2010? a keby ťahala PN až do odchodu na materskú je to vymeriavacie obdobie tiež rovnaké?

Ďakujem.

Ak by išla teraz na PN, tak rozhodujúce obdobie je 1.2.2010-30.9.2010- PN od 1.10.2010.
Ak by nastúpila na materskú v roku 2011, potom v prípade dlhotrvajúcej PN by bolo rozhodujúce obdobie na výpočet materského rovnaké.
Lucinka23
27.09.10,12:02
A to, že pracuje od 1.2.2010 čo by bolo do 30.9. iba 242 dní a v zákone sa hovorí, že 270 dní z posledných 2 rokov?

Predtým neviem či bola dobrovoľne nezamestnaná alebo evidovaná na úrade práce.

Bude mať nárok na materské?
ajobs
27.09.10,12:09
A to, že pracuje od 1.2.2010 čo by bolo do 30.9. iba 242 dní a v zákone sa hovorí, že 270 dní z posledných 2 rokov?

Predtým neviem či bola dobrovoľne nezamestnaná alebo evidovaná na úrade práce.

Bude mať nárok na materské?

To, že fyzicky odpracuje iba 242 dní nevadí, pretože predpokladám, že zostane v pracovnom pomere, čiže počet dní nemocenského poistenia ako zamestnanca sa jej započítajú do potrebného počtu 270 dní - iba sa jej nebude uplatňovať žiaden vymeriavací základ, keďže bude PN.
Lucinka23
27.09.10,12:51
Ďakujem všetkým za reakciu
ZuzanaA
30.09.10,08:32
Dobrý deň, poprosím skúsenejších o radu. Máme zamestnankyňu (momentálne tehotnú), ktorej hrubá mzda u nás bola dosť nízka. Plánovali sme jej pomôcť aspoň tak, že ju nanovo zamestnáme s max. VZ. Bohužiaľ mala nejaké komplikácie a išla do nemocnice, takže sme to už nestihli poriešiť. Avšak naštastie sa jej polepšílo a prepustili ju. Problém je v tom, že si nie som istá, či to ešte stihneme. Napíšem konkrétne dátumy a poprosím Vás o pomoc. Z nemocnice ju pustili 29.9., schopná práce je od 30.9.2010. Čo je zároveň aj presne 6 týždňov pred PTP - ten má 11.11.2010. Moja otázka, je možné požiadať o nástup na materskú aj neskôr ako 6 týždňov pred PTP? Môj plán je nasledovný, k 3.10 ukončiť prac. pomer, od 4.10.(pondelok) uzatvoriť nový s maxim. VZ a od 9.10.(sobota) nastúpiť na materské. Je to možné? Možno by bola ukrátená o pär ťýždňov poberania materského, ktoré by poberala najviac 22 týždňov od pôrodu ale myslím si, že s max. materskou by sa jej to oplatilo. Dá sa to prosím? Ďakujem veľmi pekne.
nugetka
30.09.10,11:13
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som na RD. Čakáme ale druhé bábätko (asi 2 týždeň tehotenstva). Počas predchádzajúceho tehotenstva som si platila aj DNP, vymeriavací základo som si určila ako rozdiel medzi max. VZ a mojou HM. Som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 8/2005. DNP som si platila od 01. 09. 2007 do 21. 08. 2009. Potrebovala by som radu, koľko dní DNP potrebujem splniť aby mi vyšla max. materská. Je to stále tých 270 dní? Napriek tomu, že moje predchádzajúce DNP skončilo 21. 08. 2009? Súvisel by s tým nejako môj nástup do práce? Mám totiž od 01. 10. 2010 nastúpiť (čo je už zajtra).

Za rady vopred pekne ďakujem
Katy a R
30.09.10,11:23
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Momentálne som na RD. Čakáme ale druhé bábätko (asi 2 týždeň tehotenstva). Počas predchádzajúceho tehotenstva som si platila aj DNP, vymeriavací základo som si určila ako rozdiel medzi max. VZ a mojou HM. Som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa od 8/2005. DNP som si platila od 01. 09. 2007 do 21. 08. 2009. Potrebovala by som radu, koľko dní DNP potrebujem splniť aby mi vyšla max. materská. Je to stále tých 270 dní? Napriek tomu, že moje predchádzajúce DNP skončilo 21. 08. 2009? Súvisel by s tým nejako môj nástup do práce? Mám totiž od 01. 10. 2010 nastúpiť (čo je už zajtra).

Za rady vopred pekne ďakujem

.. či nastúpiš, či nie .. friškom sa utekaj prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania - ešte stíhaš:)
No nemusíš hneď zajtra - stačí aj neskôr, ale neodkladaj radšej;) (napr budúci týždeň)
doplním... ak ti dá zamestnávateľ mesačný plat 1200€ .. tak v tom prípade ti DNP netreba;):)
nugetka
30.09.10,12:13
Ďakujem Ti Katy a R,
chcela by som sa opýtať koľko dní, resp. týždňov musím splniť na toto DNP. Je to tých 270 dní, alebo mi stačí splniť 26 týždňov DNP, nakoľko som bola v posledných dvoch rokoch (aj keď neviem ako sa tie dva roky počítajú) DNP, mám v tom trošku zmätok. Určite sa poistím hneď, len by ma zaujímalo toto obdobie. Nad tým platom som sa dobre zabavila, nie nie, taký určite čakať nemusím, preto volím variantu DNP.
Ešte raz pekne ďakujem
Katy a R
30.09.10,12:22
Ďakujem Ti Katy a R,
chcela by som sa opýtať koľko dní, resp. týždňov musím splniť na toto DNP. Je to tých 270 dní, alebo mi stačí splniť 26 týždňov DNP, nakoľko som bola v posledných dvoch rokoch (aj keď neviem ako sa tie dva roky počítajú) DNP, mám v tom trošku zmätok. Určite sa poistím hneď, len by ma zaujímalo toto obdobie. Nad tým platom som sa dobre zabavila, nie nie, taký určite čakať nemusím, preto volím variantu DNP.
Ešte raz pekne ďakujem
... keďže v tvojom prípade nemáš veľkú pauzu v DNP (dúfam, že údaje sú správne!!), tak prvú podmienku splníš a druhá je - 26 týždňov do nástupu na materskú - tiež by si mala.:) .. viď zák o SP;)
Danitsa
30.09.10,19:57
:confused: ospravedlnujem sa za neznalost, budem strucna: nie som nemocensky poistena (som SZCO, neplatim do soc. poistovne), nastup na matersku je v pol. novembra... teraz mam moznost sa zamestnat (prebieha odkupenie s.r.o. do mojho vlastnictva, kde si mozem dat plat ale nemusim)...ma pre mna zmysel sa este zamestnat, alebo je to pase - co sa tyka naroku na matersku ? Diky vopred.
D.
veronikasad
30.09.10,19:59
:confused: ospravedlnujem sa za neznalost, budem strucna: nie som nemocensky poistena (som SZCO, neplatim do soc. poistovne), nastup na matersku je v pol. novembra... teraz mam moznost sa zamestnat (prebieha odkupenie s.r.o. do mojho vlastnictva, kde si mozem dat plat ale nemusim)...ma pre mna zmysel sa este zamestnat, alebo je to pase - co sa tyka naroku na matersku ? Diky vopred.
D.
neviem odkedy si SZČO - pokial v posledných dvoch rokoch "nenazbieraš" 270 dní nem. poistenia, nemá pre teba význam zamestnať sa - nárok na materské ti nevznikne.
Danitsa
30.09.10,20:16
dakujem, szco od 1/2010 - trva, predtym "na volnej nohe" bez soc. poist.; posledne zamestnanie so soc. poist. od 21.7.2008 do 30.4.2009...asi uz nic nevymyslim :-)
veronikasad
30.09.10,20:22
dakujem, szco od 1/2010 - trva, predtym "na volnej nohe" bez soc. poist.; posledne zamestnanie so soc. poist. od 21.7.2008 do 30.4.2009...asi uz nic nevymyslim :-)
Počíta sa ti obdobie až do pôrodu, možno ti to vyjde. Nie som odborník na presný výpočet materského, posuň si zajtra príspevok,ak sa objaví brčko, vyráta ti to.
Stálo by za to prihlásiť sa na DNP z minima už od zajtra (nárok na vyššie materské ako z minima by si nemala, lebo DNP netrvá viac ako 26 týždňov - aj keď by si platila viac).
Katy a R
30.09.10,20:27
.. už nijako nenazbiera..:mee:
veronikasad
30.09.10,20:28
Katy, od akého dátumu sa počíta rok 2008 ?
Danitsa
30.09.10,20:33
porod je planovany na 25.12.10....myslim, ze to uz nevychadza...ked nebude tych 270 dni, nebude ani rodic. prispevok ? dakujem vam...
veronikasad
30.09.10,20:36
porod je planovany na 25.12.10....myslim, ze to uz nevychadza...ked nebude tych 270 dni, nebude ani rodic. prispevok ? dakujem vam...
rodičvský príspevok dostaneš, ale ak ti nevznikne nárok na materskú, tak až od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí, len ten znížený (od nového roku aj tak má byť jednotná sadzba a materské z minima je nižšie ako plánovaná suma RP).
Xanti
30.09.10,20:36
porod je planovany na 25.12.10....myslim, ze to uz nevychadza...ked nebude tych 270 dni, nebude ani rodic. prispevok ? dakujem vam...
Rodičovský bude, ten nezávisí od 270 dní. A od januára sa zvýši na 190,1 euro podla vyjadrení ministra.
Katy a R
30.09.10,20:38
rok 2008 sa jej nebude počítať ... ak aj áno - tak nie veľa (predpokladám pôrod na prelome rokov - aj keď nenapísala:confused:) . nesmie byť taká dlhá pauza medzi poisteniami:mee:
.. už upresnila medzitým:D
veronikasad
30.09.10,20:43
rok 2008 sa jej nebude počítať ... ak aj áno - tak nie veľa (predpokladám pôrod na prelome rokov - aj keď nenapísala:confused:) . nesmie byť taká dlhá pauza medzi poisteniami:mee:
.. už upresnila medzitým:D
Termín pôrodu je 25.12. - ak by sa počítalo obdobie od nástupu na materskú ..., ale zrejme až od termínu pôrodu, potom to naozaj nevyjde
Danitsa
30.09.10,20:44
dakujem...cize rodicovsky ano (jeho vysku neovplyvnim), materska nie... uplne posledna otazka - ma zmysel si hodit minim. mzdu od zajtra s odvodmi do soc. poist. ? mam taku moznost (pre istotu, neviem, ake to ma dosledky do buducnosti...)....pomohli ste mi, dakujem
veronikasad
30.09.10,20:50
dakujem...cize rodicovsky ano (jeho vysku neovplyvnim), materska nie... uplne posledna otazka - ma zmysel si hodit minim. mzdu od zajtra s odvodmi do soc. poist. ? mam taku moznost (pre istotu, neviem, ake to ma dosledky do buducnosti...)....pomohli ste mi, dakujem
Ak ti nebude chýbať v rozpočte 14 € mesačne, doporučujem. AK by materská nevyšla, nič ti nebráni DNP zrušiť (neruší sa automaticky, musíš to urobiť na reg.liste FO, inak si vyrobíš v SP "sekeru"). Po 270 dňoch môžeš z neho čerpať vlastné nemocenské aj ošetrovné.
Mení sa aj zákon o rod. príspevku, presné podmienky ešte nepoznáme.

Ak sa zamestnáš, nárok na menocenské máš od začiatku poistenia. V prípade, že nevznikne nárok na materské určite do termínu pôrodu, možno aj 6 týždňov po pôrode, z vymer. základu zo zamestnania (nesleduje sa 26 týždňov).
Katy a R
30.09.10,20:51
dakujem...cize rodicovsky ano (jeho vysku neovplyvnim), materska nie... uplne posledna otazka - ma zmysel si hodit minim. mzdu od zajtra s odvodmi do soc. poist. ? mam taku moznost (pre istotu, neviem, ake to ma dosledky do buducnosti...)....pomohli ste mi, dakujem
... v tom prípade by ti vznikol nárok na nemocenské ... ;) ak by si mala zdravotné problémy .. nákuk do zák o SP (aj šestonedelie)
Danitsa
30.09.10,20:57
dakujem ;)
karpis
01.10.10,05:02
Prosím poradiť
Pracovníčka nástup 9.9.2010 (s platom cca 1 150- €) predtým 2 roky DNP (už ukončené)od 20.9.2010-29.9.2010 OČR a od 30.9.2010 PN dlhodobá z dôvodu rizikového tehotenstva. Rozhodné obdobie podľa mňa je 9.9.-19.9.2010 (11 dní) z tohto jej bude vyplatená OČR, následne aj PN až do nástupu na materskú. Pri nástupe na materskú vo februári 2011 sa bude brať do úvahy RO za rok 2010 čiže tých 11. dní, včera som sa dopočula že pri tejto dávke musí byť RO minimálne 31 dní aby dostávala materské z najvyššieho VZ. Môže mi to niekto potvrdiť?
karpis
01.10.10,05:56
toto som našla v návrhu zákona o soc. poistení
V § 54 sa za odsek 2 vkladajú nové odseky 3 a 4, ktoré znejú:
„(3) Ak poistenec pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti, potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreby starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), alebo pred vznikom nároku na materské bol nemocensky poistený menej ako 31 dní, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) alebo vznikol nárok na materské. Z rozhodujúceho obdobia podľa prvej vety sa vylučujú obdobia, počas ktorých poistenec nebol nemocensky poistený.
karpis
01.10.10,06:52
nikto nevie ....
Magma
01.10.10,07:57
Nenašla som tu podobný prípad, tak sa chcem spýtať.
Zamestnankyňa koncom oktobra odchádza na materskú dovolenku, pretože by chcela mať vyššie materské (v roku 2009 mala podstatne nižší príjem) môže si uplatniť neplatené voľno povedzme 1-2 dni, teda preruší sociálne poistenie, potom sa materské počíta z nového vymeriavacieho základu. Bude splnená podmienka nemoc.poistenie 270 dní, ak to bude prerušené, teda či sa týchto 270 dní nasčíta za 2 roky? Je zamestnaná už 2 roky, takže tam problém nebude.
Katy a R
01.10.10,08:03
nikto nevie ....

... v podstate je to tak ...
len k tomu RO v druhom prípade upresním .. bude od 9. do 29.9. .. ale doba OČR sa vylúči, tak je to jedno;)
No a návrh si citovala .. čo schvália nakoniec ....:confused::confused::confused:
.. ale hovorí sa tam o "trvaní poistenia" ...;)
veronikasad
01.10.10,11:00
Prosím poradiť
Pracovníčka nástup 9.9.2010 (s platom cca 1 150- €) predtým 2 roky DNP (už ukončené)od 20.9.2010-29.9.2010 OČR a od 30.9.2010 PN dlhodobá z dôvodu rizikového tehotenstva. Rozhodné obdobie podľa mňa je 9.9.-19.9.2010 (11 dní) z tohto jej bude vyplatená OČR, následne aj PN až do nástupu na materskú. Pri nástupe na materskú vo februári 2011 sa bude brať do úvahy RO za rok 2010 čiže tých 11. dní, včera som sa dopočula že pri tejto dávke musí byť RO minimálne 31 dní aby dostávala materské z najvyššieho VZ. Môže mi to niekto potvrdiť?
RO 31 dní je v novele zákona o sociálnom poistení. V akom znení novela prejde parlamentom je ešte predčasné hovoriť ...
Magma
02.10.10,11:35
Nenašla som tu podobný prípad, tak sa chcem spýtať.
Zamestnankyňa koncom oktobra odchádza na materskú dovolenku, pretože by chcela mať vyššie materské (v roku 2009 mala podstatne nižší príjem) môže si uplatniť neplatené voľno povedzme 1-2 dni, teda preruší sociálne poistenie, potom sa materské počíta z nového vymeriavacieho základu. Bude splnená podmienka nemoc.poistenie 270 dní, ak to bude prerušené, teda či sa týchto 270 dní nasčíta za 2 roky? Je zamestnaná už 2 roky, takže tam problém nebude.


posúvam otázku....
veronikasad
02.10.10,12:33
Nenašla som tu podobný prípad, tak sa chcem spýtať.
Zamestnankyňa koncom oktobra odchádza na materskú dovolenku, pretože by chcela mať vyššie materské (v roku 2009 mala podstatne nižší príjem) môže si uplatniť neplatené voľno povedzme 1-2 dni, teda preruší sociálne poistenie, potom sa materské počíta z nového vymeriavacieho základu. Bude splnená podmienka nemoc.poistenie 270 dní, ak to bude prerušené, teda či sa týchto 270 dní nasčíta za 2 roky? Je zamestnaná už 2 roky, takže tam problém nebude.
neplatené volno nepomôže. Musí ukončiť súčasný pracovný pomer a začať nový (s prihláškami a odhláškami do sociálnej poisťovne)- platí do konca roka 2010.
V novele zákona o soc. poistení sa sprísňujú podmienky ...
valca11
08.10.10,03:12
Dobry den, nedavno som zistila, ze som tehotna, cca 5 tyzden. Som zamestnana, ale vzhladom na svoju prac. poziciu, nebudem moct v praci dlho zostat. V minulosti som si platila DNP, a to od 11/2008 do 02/2010 z minima. Teraz sa chcem opat prihlasit ako DNP, ale pocula som, ze nastali nejake zmeny,,,, tak neviem... Ja by som sa teraz prihlasila z maxima, aby som si prilepsila aj k materskej. Bude to este v roku 2011 mozne? a kedy by som mohla ist na PN, aby mi vznikol narok z DNP?
mamicqa
11.10.10,10:43
Je tu veľa rôznych prípadov, ale môj som tu naozaj nenašla. Som nezamestnaná, na RD už niekoľko rokov. Od jun/2010 si platím DNP z max., od januára som si chcela znížiť na min. Predpokl.termín pôrodu je na máj/2011. Chcem sa opýtať, či si tú zmenu na min.VZ môžem urobiť, aby mi vyšlo 26týždňov. Lebo niekde som čítala, že to má byť bez prerušenia a zmeny. A zasa na iných miestach píšete, že zmeny môžu byť. A keď si zmením na min., vypočíta sa mi MD z max. z roku2010?
ady23
11.10.10,11:34
Ahojte, chcela by som sa opýtať aj keď ešte je to predčasné, na nete som sa dočítala o sprísnení DNP a to
"Každá zmena (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=335&pr=0.1&wid=4099&tstamp=1286798640&pid=785&cd=c21503f9276b7fbc9462a1b6a73b1eac) zamestnania je dôvodom na vznik nového rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa dávka určuje. V praxi to znamená, že ak niekto začal teraz, od 1. septembra, pracovať a má vyšší príjem než v predchádzajúcom zamestnaní a ochorie, má aj nemocenské vyššie, určuje sa totiž z aktuálneho príjmu.
Od budúceho roka by sa to malo zmeniť. Podľa navrhovanej novely totiž rozhodujúcim obdobím v takých prípadoch by mal byť minulý rok, a nie príjem z aktuálneho zamestnania, a to bez ohľadu na to, aký príjem dotyčná osoba v predchádzajúcom roku dosiahla, či lepší alebo horší. Terajší režim poistenia totiž zneužívajú nielen budúce mamičky, ktoré si pred nástupom na materskú dovolenku (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=293&pr=0.12&wid=127&tstamp=1286798640&pid=785&cd=7896180c4ce77b67980e3381ea5dca9c) zabezpečia vyššiu mzdu, aby mali vyššie materské, ale aj tí poistenci Sociálnej poisťovne, ktorí sa chystajú na operáciu."
Som aj povinne poistená ako SZČO aj dobrovoľne z minima od 1.7.2010, chcem sa len opýtať či horeuvedená zmena sa týka aj vtedy ak by som zrušila terajšie DNP a nanovo zvyšila na najvyšši VZ, keď zistím že som tehotná, keď by bolo dodržaných tých 26 t. pre nástupom na MD. Po starom by bolo moje rozhodujúce obdobie pre MD od poslednej zmeny DNP, a teraz, alebo sa to tejto zmeny netýka ? Ďakujem.
zeneta
12.10.10,19:58
Prosím znova o ujasnenie. Kedže sa deju nejaké zmeny ohľadne socialneho poistenia, tak teraz som si nie istá či ešte stále platí to čo mi bolo poradene. 30.3.2011 ma termin porodu a teda na zvysenie materskeho /podla este sucasneho zakona/ je jedina moznost a to ukoncit PP a zacat novy. To uvazujem, ze by bol od 12/2010. Bude sa teda pocitat aj podla novej novely materske z tohto obdobia, teda 12/2010? dakujem pekne za odpoved
25252
13.10.10,04:51
Je tu veľa príspevkov o materskej, ale chcela by som sa aj ja informovať....
Na materskú nastupim 22. 11. 2010, termín porodu je stanovený na 3.1.2011.
Zamestnaná som od r. 2002. DPN som si platila od 7.1.2009 do 8.1.2010 z rozdielu VZ zo zamestnania. Na DPN som sa znova prihlásila 11.5.2010 z rozdielu VZ zo zamestnania.
Na čo všetko by som mala myslieť pri nástupe na materskú dovolenku, aby som dostala maximum, ako je to pri zdravotnej poisťovni, aj to keď som v 2. dôchodkovom pilieri /platí za mňa štát do 2. dôch. piliera počas materskej?/ Ake je rozhodujúce obdobie pri mojej DPN?
micus
13.10.10,12:10
Zdravím,

prosím Vás o radu, už mám v tom taký zmätok že netuším čo mám spraviť. :confused: 3 roky pracujem u toho istého zamestnávateľa. V decembri by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Keďže by som chcela najvyššiu možnú dávku materskej a môj plat na to určite nestačí chcem si overiť nasledovné riešenie. Príklad: 27. 11. 2010 rozviažem pracovný pomer s mojim zamestnávateľom dohodou. Do 01.12.2010 budem nezamestnaná a budem si dobrovoľne platiť zdravotné poistenie. Od 01.12.2010 by som znova uzatvorila pracovný pomer s tým istým zamestnávateľom, ale na inú pozíciu a s platom vo výške max. vymeriavacieho základu. Takto by som pracovala cca 7 dní. Budem mať pri takomto postupe nárok na max. výšku materskej aj keď zamestnávateľ zostane ten istý? Je potrebné byť 3 dni nezamestnaná (neporuší sa podmienka 270 dní nemocenského poistenia)? Nemôže byť jedna prac. zmluva ukončená k 30.11. a následne od 01.12.2010 uzatvorená zmluva. Takto by ma zamestnávateľ nemusel odhlasovať a opäť prihlasovať. Nemala by potom soc. poisťovňa s týmto problém.

A ešte Vás prosím aktuálny max. vymeriavací základ je 1116,75 €?


Ďakujem za odpoveď.
aknelh
15.10.10,05:50
A je to tu. Včera v správach hovorili o DNP - ako to kto využíva a o koľko tým prichádza soc. poisťovňa... Že pán Mihál radil budúcim mamičkám ako prísť k vyššej materskej a teraz to chce skresať..... Zachytili ste to viacerí? Čo s tým chce urobiť?
zuzana
15.10.10,07:37
No predsa to zrusit:)
veronikasad
15.10.10,07:53
A je to tu. Včera v správach hovorili o DNP - ako to kto využíva a o koľko tým prichádza soc. poisťovňa... Že pán Mihál radil budúcim mamičkám ako prísť k vyššej materskej a teraz to chce skresať..... Zachytili ste to viacerí? Čo s tým chce urobiť?
konečná podoba zákona o sociálnom poistení je v rukách poslancov

http://ekonomika.sme.sk/c/5592598/socialna-poistovna-prisla-na-mihalovych-fintach-o-33-milionov-eur.html
molly83
15.10.10,15:03
Dobry den, chcem sa spytat na moj pripad.
Ako studentka som si platila DNP od januara do novembra 2009. Minuly mesiac som sa zamestnala (od 1.9.2010), predtym som bola studentka a odvody som mala zaplatene len tieto dobrovolne. Tento mesiac som zistila, ze som tehotna. Mozem si ist znovu zalozit DNP, vyde mi materska? A materska z odvodov z prace? Termin porodu mam 8. 6. 2011. Dakujem pekne
Katy a R
15.10.10,15:47
Dobry den, chcem sa spytat na moj pripad.
Ako studentka som si platila DNP od januara do novembra 2009. Minuly mesiac som sa zamestnala (od 1.9.2010), predtym som bola studentka a odvody som mala zaplatene len tieto dobrovolne. Tento mesiac som zistila, ze som tehotna. Mozem si ist znovu zalozit DNP, vyde mi materska? A materska z odvodov z prace? Termin porodu mam 8. 6. 2011. Dakujem pekne

Môžeš, ale máš to veéľmi natesno - aby ti vyšla materská z obidvoch poistení.... ;) a ešte k tomu - ktovie aká bude podoba zákona :confused::confused:
možno tak z minima by stálo za to sa prihlásiť.
zo zamestnania by si mala mať 280 dní ... a nevieš, či sa malý nebude aj skôr pýtať:confused: (v tom prípade sa zíde to predchádzajúce DNP)
saskia26
15.10.10,15:49
Ahojte, chcela by som sa opýtať aj keď ešte je to predčasné, na nete som sa dočítala o sprísnení DNP a to
"Každá zmena (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=335&pr=0.1&wid=4099&tstamp=1286798640&pid=785&cd=c21503f9276b7fbc9462a1b6a73b1eac) zamestnania je dôvodom na vznik nového rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa dávka určuje. V praxi to znamená, že ak niekto začal teraz, od 1. septembra, pracovať a má vyšší príjem než v predchádzajúcom zamestnaní a ochorie, má aj nemocenské vyššie, určuje sa totiž z aktuálneho príjmu.
Od budúceho roka by sa to malo zmeniť. Podľa navrhovanej novely totiž rozhodujúcim obdobím v takých prípadoch by mal byť minulý rok, a nie príjem z aktuálneho zamestnania, a to bez ohľadu na to, aký príjem dotyčná osoba v predchádzajúcom roku dosiahla, či lepší alebo horší. Terajší režim poistenia totiž zneužívajú nielen budúce mamičky, ktoré si pred nástupom na materskú dovolenku (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=293&pr=0.12&wid=127&tstamp=1286798640&pid=785&cd=7896180c4ce77b67980e3381ea5dca9c) zabezpečia vyššiu mzdu, aby mali vyššie materské, ale aj tí poistenci Sociálnej poisťovne, ktorí sa chystajú na operáciu."
Som aj povinne poistená ako SZČO aj dobrovoľne z minima od 1.7.2010, chcem sa len opýtať či horeuvedená zmena sa týka aj vtedy ak by som zrušila terajšie DNP a nanovo zvyšila na najvyšši VZ, keď zistím že som tehotná, keď by bolo dodržaných tých 26 t. pre nástupom na MD. Po starom by bolo moje rozhodujúce obdobie pre MD od poslednej zmeny DNP, a teraz, alebo sa to tejto zmeny netýka ? Ďakujem.

No bude to zaujímavé, ako to nakoniec schvália. Ale keď v tomto roku bude určený VZ a poistenie bude trvať stále aj v budúcom roku, tak by sa to malo počítať z VZ tohto roku.
gabi29
19.10.10,10:48
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som :). Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská?
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona?
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie :)
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,?
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem :)
AdrianaA
20.10.10,11:55
Potrebujem súrne poradiť. Švagriná nastupuje za 14 dní na materskú. Sú na tom finančne veľmi zle. S prvým dieťaťom bola na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov. Teraz ide znova na materskú, ale ona sama sa o tieto veci doteraz akosik nezaujímala. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu, či sa dá vôbec nejako dosiahnuť, aby dostávala vyššiu materskú. Ak by bolo treba aj zamestnať sa na krátku dobu, tak to by sme nejako poriešili. Len neviem, či to má zmysel. Ďakujem
veronikasad
20.10.10,12:00
Potrebujem súrne poradiť. Švagriná nastupuje za 14 dní na materskú. Sú na tom finančne veľmi zle. S prvým dieťaťom bola na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov. Teraz ide znova na materskú, ale ona sama sa o tieto veci doteraz akosik nezaujímala. Preto by som Vás chcela poprosiť o radu, či sa dá vôbec nejako dosiahnuť, aby dostávala vyššiu materskú. Ak by bolo treba aj zamestnať sa na krátku dobu, tak to by sme nejako poriešili. Len neviem, či to má zmysel. Ďakujem
Má splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch ? Ak nemá, nebude mať nárok na žiadnu materskú, len nižší rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
AdrianaA
20.10.10,12:25
Má splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch ? Ak nemá, nebude mať nárok na žiadnu materskú, len nižší rodičovský príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
Ani keby sa zamestnala? Aj vtedy je podmienka tých 270 dní ?
veronikasad
20.10.10,12:29
Ani keby sa zamestnala? Aj vtedy je podmienka tých 270 dní ?
Neviem kedy jej skončila predch. rod. dovolenka, ak pracovný pomer počas nej (v posledných dvoch rokoch) trval, považuje sa podmienka 270 dní za splnenú.

Ak je nezamestnaná - bohužial, nárok na materské jej nevznikne. 270 dní poistenia zo zamestnania nestihne ...
gabi29
24.10.10,20:24
Môžem Vás poprosiť o radu už som raz písala no nik ni neodpovedal :(
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som . Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská?
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona?
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,?
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem
saskia26
25.10.10,13:40
Môžem Vás poprosiť o radu už som raz písala no nik ni neodpovedal :(
Dobrý deň chcem Vás poprosiť o radu,
momentálne som na MD, no plánujeme ďalšie bábo a tak by som chcela zistiť na čom som . Pred MD som bola zamestnaná a bola som aj dobrovolne pripoistená. Počas MD mi skončil pracovný pomer - doba určitá. Materskú som mala z max zamestnanie + pripoistenie
1. Z čoho sa mi bude počítať ďalšia materská? Ak Ti trvá dobr. poistenie, tak z dobr. poistenia. Napíš dátumy od kedy si platila, a či poistenie stále trvá..
2. Ako som čítala chcu zrušiť pripoistenie no ak by som sa stihla pripoistiť do zmeny zákona mala by som nárok na vyplácanie aj z pripoistenia po zmene zákona? Uvidíme, predčasné hovoriť, čo schvália. Ale keď je prihlásenie na DNP v tomto roku, tak budúci rok sa bude vypočítavať z tohtoročného vymeriavacieho základu.
3. O chvíľu mi skončí vyšší rodičovský príspevok a ak by som bola tehotná a predtým si platila pripoistenie mohla by som ísť aj na rodičovskom príspevku na PN, alebo by som musela zrušiť rodičovský??? rodičovský príspevok bude 165 € a PN pri pripoistení z max je podstatne vyššie Teraz je možné byť na PN alebo OČR, nesmú však trvať celý kalendárny mesiac.
4. REsp čo mi je najvýhodnejšie urobiť,? Musíš sa rozhodnúť sama
Vopred ďakujem za cenné rady lebo pri nákladoch pri malej mi nie je jedno koľko dostanem

V texte.
jozozv
26.10.10,16:23
Dobrý deň, prosím o radu, lebo mám z toho guláš. Platím si DNP od 25.01.2010 v sume 19,80 mesačne, zamestnaná som od 25.06.2010 na 4 hodiny denne. V roku 2011 plánujem ísť na materskú a zaujímalo by ma ako si vyrátať materskú, ktorú by som dostávala a ako si ju vylepšiť. Ako zistím aká materská by mi vyšla z toho môjho DNP? Teda ako zistím môj vymeriavací základ..
veronikasad
26.10.10,16:29
Dobrý deň, prosím o radu, lebo mám z toho guláš. Platím si DNP od 25.01.2010 v sume 19,80 mesačne, zamestnaná som od 25.06.2010 na 4 hodiny denne. V roku 2011 plánujem ísť na materskú a zaujímalo by ma ako si vyrátať materskú, ktorú by som dostávala a ako si ju vylepšiť. Ako zistím aká materská by mi vyšla z toho môjho DNP? Teda ako zistím môj vymeriavací základ..
výšku VZ si uviedla v prihláške - sadzba poistného na nem. poistenie je 4,4 %.

Trochu matermatiky : 19,80 : 4,40 x 100 = 450 € mesačne.

Materské 55 % denného vymeriavacieho základu. Počíta sa zo súčtu VZ z DNP a poistenia zamestnanca za predch. kal. rok (ak budeš mať splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch )
zeneta
27.10.10,09:25
Dobry den pan Mihal,

prosila by som o odpoved na otazku: "Z coho mi bude pocitane materske ked menim zamestnnie od 12/2010 a v 2/2011 nastupujem na MD? Dakujem pekne za odpoved
saskia26
27.10.10,11:49
Dobry den pan Mihal,

prosila by som o odpoved na otazku: "Z coho mi bude pocitane materske ked menim zamestnnie od 12/2010 a v 2/2011 nastupujem na MD? Dakujem pekne za odpoved

Z nového zamestnania od 12/2010. Ak si mala predtým zamestnanie trvajúce 270 dní.
zeneta
27.10.10,18:49
Dakujem za odpoved. To znamena ze od 12/2010 - do nastupu na MD, t.j. 2/2011?
micus
29.10.10,07:13
Dobrý deň, dostala som sa k tomuto článku

v googli ho nájdete pod názvom "Mihálové finty oberajú štát o peniaze"
bohužiaľ nemôžem tu dať link.

prosím Vás je to pravda? Nie je nutné zmeniť zamestnávateľa? A platí to aj, keby som podľa p. Mihála uzatvorila pár dní pred nástupom na materskú novú zmluvu a na materskú nastúpim ešte v roku 2010? Napr. 1.12.2010 uzatvorím novú zmluvu a 15.12. som už na materskej.

Prosím Vás už to trošku súri a akosi sa neviem vymotať. :mee:
nika224
29.10.10,07:17
Áno, stále to platí a môže to byť presne tak, ako píšeš... Nie je nutné vôbec zmeniť zamestnávateľa, kľudne to môže by nová pracovná zmluva u toho istého.;) A vôbec to nemusí byť od 1.12., ale ak je nástup na MD 15.12., tak nový pracovný pomer môže vzniknúť kľudne aj 14.12.
karpis
29.10.10,07:36
[QUOTE=micus;1548823]

Nie je nutné zmeniť zamestnávateľa? A platí to aj, keby som podľa p. Mihála uzatvorila pár dní pred nástupom na materskú novú zmluvu a na materskú nastúpim ešte v roku 2010? Napr. 1.12.2010 uzatvorím novú zmluvu a 15.12. som už na materskej.

Zamestnávateľ musí s Tebou ukončiť pracovný pomer a v nasledujúci deň uzatvorí s Tebou nový pracovný pomer s najvyšším VZ. Pozor pri ukončení PP odhlášky do SP, ZP a pri uzatvorení nového zase prihlášky prihláška do SP a ZP. Toto samezrejme platí pre rok 2010.
veronikasad
29.10.10,07:42
Áno, stále to platí a môže to byť presne tak, ako píšeš... Nie je nutné vôbec zmeniť zamestnávateľa, kľudne to môže by nová pracovná zmluva u toho istého.;) A vôbec to nemusí byť od 1.12., ale ak je nástup na MD 15.12., tak nový pracovný pomer môže vzniknúť kľudne aj 14.12.
... ale firma môže čakať kontrolu zo SP (osobná skúsenosť): Nedoporučujem navyšovať základnú mzdu oproti iným zamestnancom, ale riešiť zvýšenie cez mimoriadnu odmenu.
nikulik
29.10.10,10:04
Z vlastnej skusenosti môzem potvrdit, odhlásenie a znova prihlásenie na novy PP u toho istého zamestnávateľa prebehlo bez problémov, a ani žiadna kontrola neprišla.
veronikasad
29.10.10,10:05
ja som v júli t.r. kontrolu vo firme mala ...
nikulik
29.10.10,10:07
ale ved ja sa nehadam, ja hovorim ako to bolo u nas.... mozno sme len mali šťastie,ze neprisla kontrola....
a čo kontrolovali?
ZuzanaA
29.10.10,10:18
Z nového zamestnania od 12/2010. Ak si mala predtým zamestnanie trvajúce 270 dní.

Platí toto? Ak mám nástup na materskú v marci 2011, som zamestnaná viac ako 270 dní, v 12/2010 zmením zamestnávateľa, bude sa mi materská počítať z nového zamestnania a rozhodné obdobie bude len ten december 2010 alebo od 12/10 do nástupu na MD? Ďakujem.
karpis
29.10.10,10:20
Aj u nás vo firme sme mali kontrolu, 15.5.2009 sme zamestnali pracovníčku o tri dni šla na PN a 28.5.2009 na MD. V októbri sme mali kontrolu. Bolo mi povedané prečo máme kontrolu, bolo to presne z dôvodu zamestnania a následne odchodu na PN a MD. ale všetko bolo v poriadku, kontrola dobre dopadla
veronikasad
29.10.10,10:21
Platí toto? Ak mám nástup na materskú v marci 2011, som zamestnaná viac ako 270 dní, v 12/2010 zmením zamestnávateľa, bude sa mi materská počítať z nového zamestnania a rozhodné obdobie bude len ten december 2010 alebo od 12/10 do nástupu na MD? Ďakujem.
možno ani jedno ani druhé - záleží na tom, v akom znení prejde novela zákona. Možno sa bude brať do úvahy príjem od všetkých zamestnávatelov za rok 2010.

Pri súčasnom znení zákona by bolo VZ obdobie december 2010.