dadulienka123
15.09.09,05:17
Ahojte, potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Máme RD, pristavili sme k nemu podkrovie, a to takým spôsobom, že v podstate to môžeme brať - prízemie a poschodie ako 2 bytové jednotky. Ako to dať na kataster zapísať? Je to vôbec možné? Predpokladám, že sa na to nevzťahuje zákon 182 o vlastníctve bytov atd.... pretože toto sa nejedná o dva byty v bytovom dome, ale v rodinnom dome. Dá sa to tak urobiť asi len tým spôsobom, že RD dať do podielového spoluvlastníctva. Alebo? Nevie nikto o tom, ako riešiť takúto situáciu? Veľká vďaka.
Mária27
15.09.09,05:23
Ak si to dáte skolaudovať ako byty, môžete ich vložiť do katastra. Zákon 182 sa vzťahuje aj na takýto prípad, čo vyplýva z § 1 a 24:

§ 1

(2) Tento zákon sa nevzťahuje na ... predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.

§ 24

(1) Ustanovenia tohto zákona s výnimkou § 6 až 8b a § 29 sa primerane vzťahujú aj na budovy, ktoré nemajú charakter bytového domu.
hanusvas
17.09.09,10:01
Tak v tom pripade ja by som mal doplnujucu otazku. Aky su prakticke dopady, ci mam napisane 2 bytove jednotky v bytovom dome, alebo v rodinnom dome? Lebo autorka povodneho prispevku to formulovala stylom: ...Dufam, ze sa nebude jednat o bytove jednotky v bytovom dome....Ako keby sa toho bala....
Mária27
17.09.09,15:43
Otázku nevidím ako ju formuluješ ty. Zadávateľka sa pýta, či sa môžu zapísať do katastra aj dva byty v rodinnom dome, keďže zákon, ktorý určuje pravidlá pre vlastníkov bytov, hovorí len o bytovom dome. Dom s maximálne tromi bytmi je rodinný dom, nie bytový dom.
Mať zapísané v katastri samostané byty a spoluvlastníctvo spoločných častí, spoločných zariadení a pozemku je pre ňu výhodnejšie ako mať zapísané spoluvlastníctvo celého domu, nakoľko sa s bytmi ľahšie disponuje, napr. byt môže predať bez súhlasu spoluvlastnika.
Rozdiel medzi vlastníctvom bytov v bytových a rodinných domoch je hlavne ten, že v rodinnom dome nemusia mať spoločenstvo ani správcu, ale sa na financovaní údržby spoločných častí dohodnú.
hanusvas
18.09.09,05:13
Mojou doplnujucou otazkou som sa ani naznakom nepokusal interpretovat ako to myslela povodna dotazovatelka. Ked uz si to ale otvorila, ja si myslim, ze ona vedela, ze sa to da rozclenit ako podielove na 2 b.j., iba sa pytala na procesnu stranku veci na KN, aby jej to automaticky nespracovali ako b.j. v bytovom dome, popr. nepreklasifikovali RD na bytovy dom. Ale to je jedno, Na moju otazku si odpovedala v poslednej vete. Presne to ma zaujimalo. Dakujem.