adaz
30.09.09,13:55
Dobrý deň,
prosím Vás ak som ako SZCO a manžel je momentálne nezamestnaný, môže za mňa v obchode zastupovať /predávať/bez akéhokoľvek prihlásenia na sociálku a pod? Nemôže mať problém s úradom práce a pod?
Nejedná sa o nelegálnu prácu? Alebo aké papiere musím mať vybavené aby mohol v pohode byť namiesto mna v obchode?
Dakujem
veronikasad
30.09.09,11:57
Dobrý deň,
prosím Vás ak som ako SZCO a manžel je momentálne nezamestnaný, môže za mňa v obchode zastupovať /predávať/bez akéhokoľvek prihlásenia na sociálku a pod? Nemôže mať problém s úradom práce a pod?
Nejedná sa o nelegálnu prácu? Alebo aké papiere musím mať vybavené aby mohol v pohode byť namiesto mna v obchode?
Dakujem
Nie nemôže, lebo nie je dôchodkovo poistený. Prihlás ho v SP ako dohodára na reg.liste fyzickej osoby.
Predtým sa musíš v SP zaregistrovať ako zamestnávateľ.
Nezabudni na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na daňovom úrade. + ďalšie povinnosti zamestnávateľa (mesačné výkazy do SP, štvrťročný prehľad + ročné hlásenie na DU)
adaz
30.09.09,12:08
Byť dôchodkovo poistený PRESNE znamená čo?
hanelie
30.09.09,12:27
mohol by sa prihlásiť ako DPO - na dôchodkové poistenie , potom by všetky registrácie a povinnosti zľ odpadli
Danila
30.09.09,12:29
Byť dôchodkovo poistený PRESNE znamená čo?Presne to znamená zabezpečiť sa na starobu. Alebo na smrť. Lebo dôchodkovo poistený je aj starobne, aj invalidne. Ani jedno ani druhé nevyzerá ružovo.:)
veronikasad
30.09.09,12:42
mohol by sa prihlásiť ako DPO - na dôchodkové poistenie , potom by všetky registrácie a povinnosti zľ odpadli
len samotné dôchodkové sa nedá,vymeriavací základ je vo výške min.mzdy
adaz
30.09.09,12:44
ok, a ak by bol niekde zamestnaný, tak potom môže napr. po jeho pracovnej dobe mi vypomôcť? bez akýchkoľvek papierovačiek?
veronikasad
30.09.09,12:47
ok, a ak by bol niekde zamestnaný, tak potom môže napr. po jeho pracovnej dobe mi vypomôcť? bez akýchkoľvek papierovačiek?
ano, ale musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - nie na dohodu - stačí aj pracovný pomer na kratší pracovný čas.
Pavol Hantsok
02.10.09,12:06
Zdravím,

konkrétne o tomto som sa rozprával s človekom zaoberajúcim sa pracovným právom. Dostal som jednodznačnú odpoveď a to :

človek, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstúpi do prac. pomeru musí mať uzatvorené zmluvu so "zamestnávateľom" aj keď sa jedná o rodinného príslušníka.
veronikasad
02.10.09,12:08
Zdravím,

konkrétne o tomto som sa rozprával s človekom zaoberajúcim sa pracovným právom. Dostal som jednodznačnú odpoveď a to :

človek, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstúpi do prac. pomeru musí mať uzatvorené zmluvu so "zamestnávateľom" aj keď sa jedná o rodinného príslušníka.
pokial sa jedná o výpomoc a manžel/ka je dôchodkovo poistený alebo starobný dôchodca, nie je potrebný pracovno-pravno vzťah. Nie je porušený zákon o nelegálnej práci
hanelie
02.10.09,12:35
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=968
Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. Za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Pepe73Lopez
05.10.09,06:28
Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. Za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.


Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?:confused:
Anja111
05.10.09,06:38
Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?:confused:
... ak spĺňa horeuvedené podmienky, tak nie.
veronikasad
05.10.09,10:46
Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?:confused:
ak je manžel/ka dôchodkovo poistený alebo starobný dôchodca a nepotrebuješ si znižovať základ dane, nemusí mať uzatvorený žiadny pracovno-právny vzťah.
Katrika
20.10.09,19:42
Dobrý deň,
dcéra je SZČO a bude ambulantne predávať výrobky z papiera, ktoré vyrábame doma.Ja som zamestnaná, ale vo voľnom čase, by som jej chcela pomáhať.
Prosím o radu,musíme uzavrieť Dohodu o vyk. práce alebo jej môžem pomáhať bez dohody?
Je matka priamy príbuzný alebo nie?
Ďakujem za odpoveď, mám viac otázok, len mi potrvá, kým ich priradím k téme.
Xanti
20.10.09,21:06
Dobrý deň,
dcéra je SZČO a bude ambulantne predávať výrobky z papiera, ktoré vyrábame doma.Ja som zamestnaná, ale vo voľnom čase, by som jej chcela pomáhať.
Prosím o radu,musíme uzavrieť Dohodu o vyk. práce alebo jej môžem pomáhať bez dohody?
Je matka priamy príbuzný alebo nie?
Ďakujem za odpoveď, mám viac otázok, len mi potrvá, kým ich priradím k téme.
Môžeš jej pomáhať bez dohody, si dôchodkovo poistená tak nie je s tým problém.
A áno matka je priamy príbuzný.
Katrika
21.10.09,07:08
Xanti, dakujem pekne za odpoved.Dcera je SZCO len od vcera, ale surfujeme a hladame vsetky mozne povinnosti, aby sme nieco nepokaslali, este raz dik.