Zavrieť

Porady

SZCO a výpomoc manžela

Dobrý deň,
prosím Vás ak som ako SZCO a manžel je momentálne nezamestnaný, môže za mňa v obchode zastupovať /predávať/bez akéhokoľvek prihlásenia na sociálku a pod? Nemôže mať problém s úradom práce a pod?
Nejedná sa o nelegálnu prácu? Alebo aké papiere musím mať vybavené aby mohol v pohode byť namiesto mna v obchode?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adaz Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím Vás ak som ako SZCO a manžel je momentálne nezamestnaný, môže za mňa v obchode zastupovať /predávať/bez akéhokoľvek prihlásenia na sociálku a pod? Nemôže mať problém s úradom práce a pod?
    Nejedná sa o nelegálnu prácu? Alebo aké papiere musím mať vybavené aby mohol v pohode byť namiesto mna v obchode?
    Dakujem
    Nie nemôže, lebo nie je dôchodkovo poistený. Prihlás ho v SP ako dohodára na reg.liste fyzickej osoby.
    Predtým sa musíš v SP zaregistrovať ako zamestnávateľ.
    Nezabudni na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti na daňovom úrade. + ďalšie povinnosti zamestnávateľa (mesačné výkazy do SP, štvrťročný prehľad + ročné hlásenie na DU)

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    mohol by sa prihlásiť ako DPO - na dôchodkové poistenie , potom by všetky registrácie a povinnosti zľ odpadli

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    adaz Pozri príspevok
    Byť dôchodkovo poistený PRESNE znamená čo?
    Presne to znamená zabezpečiť sa na starobu. Alebo na smrť. Lebo dôchodkovo poistený je aj starobne, aj invalidne. Ani jedno ani druhé nevyzerá ružovo.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanelie Pozri príspevok
    mohol by sa prihlásiť ako DPO - na dôchodkové poistenie , potom by všetky registrácie a povinnosti zľ odpadli
    len samotné dôchodkové sa nedá,vymeriavací základ je vo výške min.mzdy

    adaz je offline (nepripojený) adaz

    adaz
    ok, a ak by bol niekde zamestnaný, tak potom môže napr. po jeho pracovnej dobe mi vypomôcť? bez akýchkoľvek papierovačiek?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adaz Pozri príspevok
    ok, a ak by bol niekde zamestnaný, tak potom môže napr. po jeho pracovnej dobe mi vypomôcť? bez akýchkoľvek papierovačiek?
    ano, ale musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - nie na dohodu - stačí aj pracovný pomer na kratší pracovný čas.
    Zdravím,

    konkrétne o tomto som sa rozprával s človekom zaoberajúcim sa pracovným právom. Dostal som jednodznačnú odpoveď a to :

    človek, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstúpi do prac. pomeru musí mať uzatvorené zmluvu so "zamestnávateľom" aj keď sa jedná o rodinného príslušníka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pavol Hantsok Pozri príspevok
    Zdravím,

    konkrétne o tomto som sa rozprával s človekom zaoberajúcim sa pracovným právom. Dostal som jednodznačnú odpoveď a to :

    človek, ktorý akýmkoľvek spôsobom vstúpi do prac. pomeru musí mať uzatvorené zmluvu so "zamestnávateľom" aj keď sa jedná o rodinného príslušníka.
    pokial sa jedná o výpomoc a manžel/ka je dôchodkovo poistený alebo starobný dôchodca, nie je potrebný pracovno-pravno vzťah. Nie je porušený zákon o nelegálnej práci

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...type=2&aid=968
    Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. Za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    Pepe73Lopez je offline (nepripojený) Pepe73Lopez

    :) pre účely pochopenia mojej prítomnosti na porada.sk - laik, snažiaci sa zorientovať v problematike ...viac Pepe73Lopez
    hanelie Pozri príspevok
    Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. Za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

    ...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Pepe73Lopez Pozri príspevok
    Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

    ...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?
    ... ak spĺňa horeuvedené podmienky, tak nie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pepe73Lopez Pozri príspevok
    Dobre, za "nelegálnu prácu" a "nelegálne zamestnávanie" sa to teda nepovažuje.

    ...aj napriek jasnej definícii čo to nie je, je potrebné mať uzaveretú "nejakú" formu dohody v príbuzenskom vzťahu manžel-manželka?
    ak je manžel/ka dôchodkovo poistený alebo starobný dôchodca a nepotrebuješ si znižovať základ dane, nemusí mať uzatvorený žiadny pracovno-právny vzťah.

    Katrika je offline (nepripojený) Katrika

    Katrika
    Dobrý deň,
    dcéra je SZČO a bude ambulantne predávať výrobky z papiera, ktoré vyrábame doma.Ja som zamestnaná, ale vo voľnom čase, by som jej chcela pomáhať.
    Prosím o radu,musíme uzavrieť Dohodu o vyk. práce alebo jej môžem pomáhať bez dohody?
    Je matka priamy príbuzný alebo nie?
    Ďakujem za odpoveď, mám viac otázok, len mi potrvá, kým ich priradím k téme.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Katrika Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    dcéra je SZČO a bude ambulantne predávať výrobky z papiera, ktoré vyrábame doma.Ja som zamestnaná, ale vo voľnom čase, by som jej chcela pomáhať.
    Prosím o radu,musíme uzavrieť Dohodu o vyk. práce alebo jej môžem pomáhať bez dohody?
    Je matka priamy príbuzný alebo nie?
    Ďakujem za odpoveď, mám viac otázok, len mi potrvá, kým ich priradím k téme.
    Môžeš jej pomáhať bez dohody, si dôchodkovo poistená tak nie je s tým problém.
    A áno matka je priamy príbuzný.

    Katrika je offline (nepripojený) Katrika

    Katrika
    Xanti, dakujem pekne za odpoved.Dcera je SZCO len od vcera, ale surfujeme a hladame vsetky mozne povinnosti, aby sme nieco nepokaslali, este raz dik.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.