zandra
02.10.09,22:32
Dobry den!
Chcem Vás poziadat o radu. Sme bytovy dom (LV č.3472 BA-Nivy) 1 vchod - 84 bytových jednotiek. K domu patrí podzemná garáz-zapísaná ako nebytovy priestor, v ktorom je cca 30 garazovych stati (nie garazi).
Predseda spolocenstva navrhol pisomne hlasovanie a oprave
1.)strechy domu
2.)strechy garází (garaze sa nenachadzaju priamo pod domom, ich strecha je terasou a pristupovou cestou ku vchodu do domu, inak bezne pristupna len pre pesich, bezne si tade ludia skracuju cestu)

Moja otazka je, ako by sa malo hlasovat. Viem, ze je to upravene v §14 ods.(5). Ale ludia si to vykladaju rozne.
a)kazdy vlastnik bytu aj garaze ma za kazdy priestor 1 hlas, t.j. ma vlastne 2 hlasy
b)kazdy vlastnik bytu ma 1 hlas a garaznici maju spolu 1 hlas, na ktorom sa musia dohodnut

Velmi pekne Vám dakujem za radu!
sito
02.10.09,21:43
Podstatné je ako je zapísaný nebytový priestor na liste vlastníctva?

Garáž ako jeden nebytový priestor na ktorom majú podiel ti, ktorí majú v nej miesto na státie, spoločná garáž. V tom prípade by po dohode mali mať jeden hlas.

V prípade, že každý vlastník miesta na státie je zapísaný v liste vlastníctva ako vlastník tohto miesta, má každý vlastník miesta na státie v spoločnej garáži jeden hlas.

Prvá možnosť, 84 bytov + spoločná garáž = 85 rozhodujúcich hlasov na schôdzi.

Druhá možnosť, 84 bytov + 30 miest na státie v spoločnej garáži = 114 rozhodujúcich hlasov na schôdzi.

Pri druhej možnosti má vlastník bytu a zároveň aj miesta na státie v spoločnej garáži na schôdzi dva hlasy. Jeden za byt a druhý za miesto na státie v spoločnej garáži, ktorá je podľa listu vlastníctva nebytový priestor domu.

Treba si preveriť vlastnícky vzťah bytov a nebytových priestorov v dome na katastri, liste vlastníctva.

Podielnici spoločnej garáže, jeden hlas. Plus byty. Vlastník miesta na státie v spoločnej garáži, jeden hlas, spolu 30 hlasov. Plus byty.
Halli
03.10.09,10:40
A nezabudni si preveriť ako všetci zúčastnení platia do FO.;)
Mária27
03.10.09,13:08
Ešte je tu možnosť, že garážové státia bývajú ako spoločné priestory domu. Vtedy hlas za garážové státia nie je.