ewaewa
04.10.09,16:47
Zdravím všetkých,

prosím Vás o radu: prenajala som byt dievčaťu, ktorého známy miesto nej zaplatil nájom + kauciu (v septembri). V polovici septembra mi zavolal, že chce kauciu vrátiť. Povedala som, že dobre, keď mi ju ona vloží na účet. Hneď som jej zavolala, ona mi povedala, že to bolo nedorozumenie medzi nimi a že je všetko v poriadku, že si to vyriešia medzi sebou. 1.októbra, miesto zaplatenia ďalšieho nájmu, mi ráno mailom oznámila, že do večera vyprace byt a odišla! Takže mi jednomesačné nájomné (splatné 30.9.) zostalo vo "vzduchoprázdne". Rozhodla som sa ho zaplatiť z kaucie. Lenže včera sa ozval ten jej známy, že mu mám kauciu vrátiť! Mne by tým vznikla škoda mesačného nájomného, lebo aby niekto odišiel z večera do rána, obzvlášť začiatkom ďalšieho mesiaca, kedy sa nedá zohnať nový nájomník za plnú sumu, to som ešte ani nepočula. Povedala som mu, že ak jej požičal, nech si pýta peniaze od nej, nakoľko ja som mala zmluvný vzťah s ňou a nie s ním (mňa nemusí zaujímať, od koho peniaze prídu/obzvlášť, keď obe platby majú označenie "nájom 09-09" a "kaucia"). On samozrejme buď lamentoval, že jej tiež naletel ("odporučili mu ju známi") alebo sa mi vyhrážal právnikom. Prosím, poraďte mi, čo v tejto situácii robiť. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Lianka
04.10.09,15:05
Povedala som mu, že ak jej požičal, nech si pýta peniaze od nej, nakoľko ja som mala zmluvný vzťah s ňou a nie s ním (mňa nemusí zaujímať, od koho peniaze prídu/obzvlášť, keď obe platby majú označenie "nájom 09-09" a "kaucia").
Tiez som toho nazoru.


On samozrejme buď lamentoval, že jej tiež naletel ("odporučili mu ju známi")
To je jeho problem.


...alebo sa mi vyhrážal právnikom.
Hmm, toto uz asi tak celkom nie je len jeho problem. Nie som pravnicka, ale zeby: bezdovodne obohatenie? On ti poslal peniaze zo svojho uctu bez pravneho dovodu. On nie je ucastnikom najmu, ako aj sama pises.

Este k tomu zapoctu kaucie s nezaplatenym najomnym:
Ako to mate osetrene v zmluve? V akych pripadoch mozes zapocitat kauciu s nezaplatenym najomnym? Ake kroky tomu maju predchadzat (pisomne upozornenie a pod.)? Nie si povinna pisomne jej oznamit, ze si kauciu zapocitala s najomnym? Nemusis mi odpovedat, len sama sa ubezpec, ze si postupovala podla zmluvy, v pripade mozneho sudneho sporu.

K odchodu tej slecny:
Pri "odchode" ti byt aj (idealne pisomne protokolom) odovzdala? Alebo ti len oznamila, ze uz tam byvat nebude?

V zmluve su urcite dohodnute vypovedne podmienky. Ma odchod zo dna na den v zmluve oporu? Ak nie, ak zmluvny vztah este neskoncil, slecna ako zmluvna strana je nadalej povinna za najom platit. Nahrady skody sa mozes domahat.
ewaewa
04.10.09,15:40
"Nie som pravnicka, ale zeby: bezdovodne obohatenie? On ti poslal peniaze zo svojho uctu bez pravneho dovodu. On nie je ucastnikom najmu, ako aj sama pises."

To je šialené. To ma raz budú žalovať rodičia, ktorých decku prenajmem byt alebo dvojica, kde bude v zmluve figurovať jeden a platiť bude druhý?! Vychádza mi, že mám zisťovať, z akého účtu mi idú peniaze! On platil "známu", ja mám škodu:-(
Lianka
04.10.09,15:57
Nechcem zavadzat, preto som hned napisala, ze nie som pravnicka. Tiez sa mi to zda chore, len ma to tak napadlo vzhladom na to, co vselico som si uz na Porade precitala. Hadam sa vyjadri aj nejaky pravnik.

Mna by tiez asi nenapadlo sa zaujimat, koho ucet to je, odkial by mi prisli peniaze (ved ti dvaja ti ani nemuseli povedat, ze to nie je ucet tej slecny, ale ucet niekoho ineho.)

Ty mas momentalne skodu v tom, ze ti nebolo zaplatene najomne. Skodu ti sposobila ta slecna, ona bola povinna ti ako najomnicka podla zmluvy platit najomne, resp. ak sa rozhodnes od niekoho vymahat skodu, tak od nej.

Podobna tema bola tu, skus pozriet, kym sa niekto dalsi vyjadri: http://www.porada.sk/t111286-prenajom-bytu.html.
Xanti
04.10.09,16:04
Nechcem zavadzat, preto som hned napisala, ze nie som pravnicka. Tiez sa mi to zda chore, len ma to tak napadlo vzhladom na to, co vselico som si uz na Porade precitala. Hadam sa vyjadri aj nejaky pravnik.
mimotemy Hm, s právnikmi je problém, dvaja sú vyhodený ak si dobre pamätám :D:D:D:D

Ináč súhlasím s tebou, je to choré zisťovať od koho idú peniaze. Ved tá baba mohla kludne dať tomu chlapovi peniaze v hotovosti, s tým že ich pošle na účet prenajímateľke. Čo mi vieme ako sa dohodli? Prenajímateľku nemá čo zaujímať odkiaľ prídu peniaze.

Podľa mňa, tiež nie som právnik si nájomný vzťah mala s tou babou a chlap môže vymáhať peniaze od tej baby a nie od teba.
220870
04.10.09,16:22
Ak s nim budete nabudúce v osobnom alebo telefonickom kontakte tak si rozhovor nahrajte.Možno sa vám zídena súde.On to zaplatil vedome a dobrovolne a zrovna vám a presne toľko koľko pýtate za mesačný prenájom.To by bola zvláštna náhoda.
ewaewa
04.10.09,16:28
Veľmi pekne ďakujem, že ste sa ozvali. Riešim to aj s právničkou, aj so známymi, ale fakt to nie je príjemná situácia. Ďakujem.
ivka70
04.10.09,16:29
Ak s nim budete nabudúce v osobnom alebo telefonickom kontakte tak si rozhovor nahrajte.Možno sa vám zídena súde.On to zaplatil vedome a dobrovolne a zrovna vám a presne toľko koľko pýtate za mesačný prenájom.To by bola zvláštna náhoda.

Na sude nemozete pouzit ako dokaz nahravku, ktora sa uskutocnila bez suhlasu nahravaneho.

A k autorke, mate zmluvny vztah s dievcinou, s tou si vyrovnajte dlzne najomne a uzavrite pisomne, kam poslete zvysok kaucie /ak nieco zostane/.
Je problem jej priatela, ako si s nou vyrovna ucty.
Mária27
04.10.09,19:27
O bezdôvodné obohatenie ide, ale je tu osobitná skutková podstata - poskytnutie plnenia za iného. Bezdôvodne sa obohatil ten, za koho bolo plnené. Ten, kto splnil zmluvnú povinnosť za iného, má právo požadovať vydanie obohatenia od toho, za koho plnil, nie od toho, komu plnil.

Občiansky zákonník

§ 454 (Plnenie za iného)

Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.