Zavrieť

Porady

Prenájom bytu

ospravedlnujem sa za pripadne nespravne zaradenie prispevku, nevedela som vybrat vhodnejsie..

Prosim o radu - prenajom bytu ako FO, prenajom na dobu urcitu (1.2.2009 - 31.8.2009), platba za februar, marec, april prisla, dna 30.4.2009 som neobdrzala platbu za maj 2009, dna 6.5.2009 ma najomnicka kontaktovala, ze chce dobrovolne odovzdat byt, byt odovzdany.
Zmluva o prenajme vsak dalej bezi, chcem sa teda opytat / mam pravo pytat od nej adekvatnu cast za maj 2009 + zmluvnu pokutu vo vyske 1 mesacneho najomneho a poplatkov spojenych s uzivanim bytu (uvedene v zmluve o prenajme), alebo mam pravo ziadat cely maj + zmluvnu pokutu, alebo:

zmluva bezi dalej - potom akym sposobom ju podla zakona vypovedat, ked musi najprv neuhradit 3 mesiace najom a nasledne bezi vypovedna lehota 3 mesiace, to skor zmluva zanikne. Aku ciastku mam potom pravo ziadat? Je mozne nechat zmluvu bezat a ziadat az sumu do konca augusta, aj ked odovzdala byt? Byt dalej zatial neprenajmem.

dakujem za kazdu radu a venovany cas
L
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Tomu, ze byt "chcela dobrovolne odovzdat" rozumiem tak, ze vy ako prenajimatel ste s tym suhlasili. Podla vsetkeho aj doslo k odovzdaniu bytu spät do uzivania Vas ako vlastnicky - odovzdanie zariadenia, odpocet meracov a pod. Podla mojho nazoru ste k tomuto datumu mali aj ukoncit zmluvu, najlepsie dohodou oboch stran.

Dalsie necham na pravnikov, nech sa vyjadria...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ano, k odovzdaniu bytu doslo, mne vsak ukoncenie prenajmu nevyhovuje a pytam sa teda, preco by som na to mala doplatit. Najomnik sa totiz so mnou nedohodol, dal mi vediet neskoro, po termine - po 30. dni v mesiaci a nepostupoval podla zmluvy. Dohodou ukoncit najomnu zmluvu asi nemozeme.. teda mozeme, ale zrejme sa na spolocnom postupe nedohodneme. Preto som sa chcela informovat, ci je mozne pytat platbu aspon za cely mesiac + pokutu, alebo co s tym. Poradi niekto? dakujem
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Prosím, poradí niekto? Neviem, ako tú situáciu riešiŤ.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
ospravedlnujem sa za pripadne nespravne zaradenie prispevku, nevedela som vybrat vhodnejsie..

Prosim o radu - prenajom bytu ako FO, prenajom na dobu urcitu (1.2.2009 - 31.8.2009), platba za februar, marec, april prisla, dna 30.4.2009 som neobdrzala platbu za maj 2009, dna 6.5.2009 ma najomnicka kontaktovala, ze chce dobrovolne odovzdat byt, byt odovzdany.
Zmluva o prenajme vsak dalej bezi, chcem sa teda opytat / mam pravo pytat od nej adekvatnu cast za maj 2009 + zmluvnu pokutu vo vyske 1 mesacneho najomneho a poplatkov spojenych s uzivanim bytu (uvedene v zmluve o prenajme), alebo mam pravo ziadat cely maj + zmluvnu pokutu, alebo:

zmluva bezi dalej - potom akym sposobom ju podla zakona vypovedat, ked musi najprv neuhradit 3 mesiace najom a nasledne bezi vypovedna lehota 3 mesiace, to skor zmluva zanikne. Aku ciastku mam potom pravo ziadat? Je mozne nechat zmluvu bezat a ziadat az sumu do konca augusta, aj ked odovzdala byt? Byt dalej zatial neprenajmem.

dakujem za kazdu radu a venovany cas
L
Toto je skôr právnická otázka. Zmluva, pokiaľ nebola vypovedaná ani ukončená dohodou je samozrejme platná. Na jednej strane by si mohla požadovať platenie nájomného podľa zmluvy.

Na druhej strane ty si súhlasila s prevzatím bytu - takže nájomca ti odovzdal kľúče od bytu a byt nemôže teraz užívať. Z tohto pohľadu zase ty nemôžeš požadovať platenie nájomného, lebo by išlo z tvojej strane o neoprávnený majetkový prospech.

Nemala si súhlasiť s odovzdaním bytu ale mala si trvať na pokračovaní nájmu, ponechať jej kľúče a žiadať zaplatiť nájomné za dohodnutú dobu. Predpokladám, že v zmluve je uvedené, že ju je možné meniť len písomnými dodatkami. Ak je to tak, tak ústne ste ju nezrušili a si v takom stave beztiaže - na jednej strane ti nájomca neplatí za nájom, na druhej ani nemôže užívať byt, lebo nemá kľúče. Keby som bol na jej mieste a dala by si ma na súd, argumentoval by som týmto. Navyše keby si byt opäť prenajala, tak by si si prehru zaklincovala.

Je to neštandardné ukončenie zmluvy z jej strany, máš právo žiadať od nej určite nájomné za mesiac máj, pretože byt užívala aspoň časť mesiaca a predpokladám, že nájomné je za mesiac (nie za dni). Záleží len od teba, či sa máš chuť súdiť s ňou kvôli nájomnému. Na tvojom mieste by som bol rád, že to dopadlo aspoň takto. Mohla ti neplatiť nájomné aj 3 mesiace a dlhovala by ti viac peňazí. Takto máš byt späť, prípadne ho môžeš znovu prenajať.

Ale môžeš sa súdiť aj o doplatenie nájomného na celú dohodnutú dobu, máš na to právny nárok. Len či vôbec niečo vysúdiš... Či ťa to nebude viac stáť, než čo vysúdiš, keďže ide o 4 mesačné nájomné. Je to len na tebe.

Keby prestala platiť, tak záleží, ako to máte v zmluve. Pokiaľ by neplatila, tak by si jej dala výpoveď, ale zmluva by skončila skôr, lebo bola dohodnutá do 31.8.2009.

Moje doporučenie:
Skús ju kontaktovať a dôrazne od nej žiadať uhradiť nájomné aspoň za mesiac máj. Skús jej pohroziť, že zmluva beží ďalej a mala by platiť, ale že ty si ochotná ukončiť zmluvu k 31.5. dohodou, ak uhradí májové nájomné.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ok, chobot, dakujem. Problem je ten, ze v zmluve mame cosi ako: "odskodne resp. pokuta za porusenie zmluvy" vo vyske 1 mesacneho najomneho. Preto som sa pytala - byvala cast maja, ano je to viazane na cely mesiac, samozrejme, tj mam narok na maj + odskodne?
Z tvojho prispevku vyplyva, ze prenajimatel je takmer vzdy v nevyhode a "moze byt rad, ze to takto dopadlo"
dik ahojky
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
ok, chobot, dakujem. Problem je ten, ze v zmluve mame cosi ako: "odskodne resp. pokuta za porusenie zmluvy" vo vyske 1 mesacneho najomneho. Preto som sa pytala - byvala cast maja, ano je to viazane na cely mesiac, samozrejme, tj mam narok na maj + odskodne?
Z tvojho prispevku vyplyva, ze prenajimatel je takmer vzdy v nevyhode a "moze byt rad, ze to takto dopadlo"
dik ahojky
Minimálne na to máš nárok, ak je to odškodné zmluvne dohodnuté (ako napr. pokuta).

Ale veriteľ je vždy v nevýhode, lebo musí bojovať o svoje peniaze. Záleží len na tom, ako tvrdo a akými prostriedkami chceš bojovať.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Chobot Pozri príspevok
Minimálne na to máš nárok, ak je to odškodné zmluvne dohodnuté (ako napr. pokuta).

Ale veriteľ je vždy v nevýhode, lebo musí bojovať o svoje peniaze. Záleží len na tom, ako tvrdo a akými prostriedkami chceš bojovať.
dakujem. Pekny vecer.
L
0 0
seggyi seggyi

seggyi je offline (nepripojený) seggyi

Chcem sa opýtať jednu vec neviete mi povedat ako je to s prenájmom súkromnej garáže? jedná sa o to , že sused dal do prenájmu garáž, ktorú má vo vlastníctve, avšak prístup k tejto garáži je cez spoločný dvor SVB, a ten chlapík čo ma v prenájme tú garáž okrem auta v garáži parkuje druhé auto aj pred garážou na pozemku našom spoločnom pozemku, chcel by som vediet či je to možné alebo či by sme nemali sa k tomu aspon vyjadrit že nemám s tým problém, že tam môže parkovať, ešte jedna vec toto auto druhé tam parkuje len vtedy ked ide niečo robiť na tom aute čo má v garáži alebo ide do mesta niečo vybaviť, dik
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

seggyi Pozri príspevok
Chcem sa opýtať jednu vec neviete mi povedat ako je to s prenájmom súkromnej garáže? jedná sa o to , že sused dal do prenájmu garáž, ktorú má vo vlastníctve, avšak prístup k tejto garáži je cez spoločný dvor SVB, a ten chlapík čo ma v prenájme tú garáž okrem auta v garáži parkuje druhé auto aj pred garážou na pozemku našom spoločnom pozemku, chcel by som vediet či je to možné alebo či by sme nemali sa k tomu aspon vyjadrit že nemám s tým problém, že tam môže parkovať, ešte jedna vec toto auto druhé tam parkuje len vtedy ked ide niečo robiť na tom aute čo má v garáži alebo ide do mesta niečo vybaviť, dik
On si jednoducho prenajal garáž a preto má nárok na užívanie tej garáže a na prejazd spoločným pozemkom. Na parkovanie na spoločnom pozemku nemá nárok. Pokiaľ je to odparkovanie, ktoré trvá toľko, kým vynesie nákup do bytu a potom auto preparkuje, tak s tým by som nerobil problém. Ale ak tam stáva hodiny alebo celý deň, tak by som ho asi upozornil.
0 0
seggyi seggyi

seggyi je offline (nepripojený) seggyi

No hej lenze ten co ma tu garaz v prenajme on tu nebýva on ma v prenájme len tú garáž kde má auto odparkované auto a motorku na druhom aute chodí sem a to má počas toho ako dajme tomu opravuje auto odparkované na tomot našom pozemku alebo si ho tu odparkuje a ide si do mesta vybavovať nejaké veci a je tu kolkokrát aj dlhšie
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Druhým autom a motorkou môže stáť na ulici. Dohodnite sa s ním, že ked chce využívať váš dvor, musí platiť aj vám, inak ho dáte odtiahnuť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

seggyi Pozri príspevok
No hej lenze ten co ma tu garaz v prenajme on tu nebýva on ma v prenájme len tú garáž kde má auto odparkované auto a motorku na druhom aute chodí sem a to má počas toho ako dajme tomu opravuje auto odparkované na tomot našom pozemku alebo si ho tu odparkuje a ide si do mesta vybavovať nejaké veci a je tu kolkokrát aj dlhšie
A keď takto odparkuje to auto, tak to odparkuje pred tou prenajatou garážou, alebo prekáža ostatným majiteľom pozemku (a príslušných nehnuteľností) pri parkovaní do ich garáží či výjazdu?
0 0
seggyi seggyi

seggyi je offline (nepripojený) seggyi

Chobot Pozri príspevok
A keď takto odparkuje to auto, tak to odparkuje pred tou prenajatou garážou, alebo prekáža ostatným majiteľom pozemku (a príslušných nehnuteľností) pri parkovaní do ich garáží či výjazdu?
no on to odprakuje vzdy tak ze stoji vedla garaze a neprekaza pri vjazde do garaze a ani na pozemok
0 0
seggyi seggyi

seggyi je offline (nepripojený) seggyi

Mária27 Pozri príspevok
Druhým autom a motorkou môže stáť na ulici. Dohodnite sa s ním, že ked chce využívať váš dvor, musí platiť aj vám, inak ho dáte odtiahnuť.
no a ked ten majitel garaze povie ze on mu dovolil parkovat s tym autom na dvore co potom,
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

seggyi Pozri príspevok
no a ked ten majitel garaze povie ze on mu dovolil parkovat s tym autom na dvore co potom,
A majiteľ garáže je spoluvlastníkom dvora?
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ahoj chobot. Tak Tvoja rada nezabrala, maj ani pokutu mi najomnicka nezaplati. Mam dat zalobu teda, alebo aky zvolit postup? ak ano, za kolko mesiacov - vid povodny prispevok..?

dakujem
Lucia
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
ahoj chobot. Tak Tvoja rada nezabrala, maj ani pokutu mi najomnicka nezaplati. Mam dat zalobu teda, alebo aky zvolit postup? ak ano, za kolko mesiacov - vid povodny prispevok..?

dakujem
Lucia
Tak záleží len na tebe, či máš chuť a peniaze ísť do súdneho sporu. Ak sa rozhodneš pre súdny spor, budeš musieť rátať s nákladmi (ak sa necháš zastupovať advokátom, tak to budú desaťtisíce).

Taktiež musíš riadne právne podložiť a preukázať tvoj oprávnený nárok na zaplatenie nájomného, nebude stačiť len podať žalobu, že chceš vyplatiť sumu xxxx EUR. Sudca nebude pátrať, či si v práve, to mu musíš dokázať ty odvolaním sa na príslušné ustanovenia zákonov a dôkaznými materiálmi.

Takže, si pripravená podstúpiť celú tortúru? O akú sumu by si sa chcela súdiť? Ja ti v tomto neporadím, teoreticky môžeš žiadať uhradiť nájomné až do konca obdobia nájomnu - t.j. do konca augusta. Alebo jej dať výpoveď pre neplatenie nájomného a súdiť sa o nájomné do konca nájmu, ktoré skončí na základe výpovede. Len bude treba argumentovať na súde.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ahoj chobot, dakujem za odpoved.
Peniaze na sudny spor resp. na zastupovanie advokatom upresnene nemam a preto ho mat nebudem.
Narok na najomne podlozim zmluvou a platnymi zakonmi v kt. sa dufam, na toto budem dost vyznat. Najomnicka je obycajny radovy obcan, obhajcu mat nebude, pravne sa nevyzna viac nez ja. Velmi zabezpecena nie je, ale nech si to pre mna za mna splaca aj cely zivot, ak sa mi podari to vyhrat. Neviem. Co vlastne mozem stratit? Sudne trovy? To sa mi nezda az taka vysoka suma, aby som to nechala tak. Zvlast, ked tieto spory prerastaju do osobnych - s najomnikmi - vymen, kde pocuvam, aky som uzernik..
Poprosim Ta - Vas ostatnych este o poslednu informaciu ohladne tejto temy - ak podam zalobu, bez zastupovania advokatom, stracam len sudne trovy? alebo ma cakaju dalsie poplatky, o kt. neviem pre moju nevedomost?
+ este otazocka - ak budem ziadat najomne za celu dobu najomneho - aj za cas, kedy uz nemala byt, co mozem stratit? Prehram sud? Vyhram len sumu napr. za cast co pytam, za maj alebo maj + pokutu? alebo ma uplne zamietnu?
- posledne - co ked by sa najomnicka branila tym, ze bola v case odchodu z bytu v hmotnej nudzi. Hovori o tom zakon, chrani takychto ludi?

dakujem, ten najkrajsi vecer L
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Hmotná núdza je pri výpovedi nájmu, ak z tohto dôvodu neplatil nájom (§ 710 ods. 4 a 711 ods. 5 obč.zák.).

Skús podať platobný rozkaz, na internete si nájdi tlačivo a vyplnené pošli s dokladmi. Ak ho súd uzná, nemusí nariadiť pojednávanie, zašle ho dlžníkovi. Pojednávanie by bolo aj keby dlžník podal voči platobnému rozkazu odpor. V prípade úspechu by súdne trovy platil dlžník, aj keby si to nežiadala, inak ich stratíš. Môžeš stratiť aj trovy právneho zastúpenia odporcu, ak prehráš.
Pri vydaní platobného rozkazu súd ho vydá aj na časť - na čiastku, ktorá nie je v rozpore so zákonom. Aj odporca môže podať odpor napr. na dobu, keď tam už nebýval - tak bude súd.
Pozri obč. súdny poriadok od § 172.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

super, len na aku ciastku. mam podat ciastku maj+ pokuta,alebo mam cakat az do ukoncenia doby prenajmu, do konca augusta a nasledne celu sumu?skusit to takto? problem je ten, ze ja som kazdy mesiac stratova, nakolko kedze mi zmluva trva, nemozem dalej byt prenajat..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať