Nadežda
05.10.09,08:27
Dobrý deň,

zaujímali by ma výhody resp. nevýhody drevených montovaných rodinných domov oproti murovaným. Vopred ďakujem za všetky Vaše skúsenosti a znalosti.
Paula
05.10.09,06:31
chandler
05.10.09,11:13
dreveny dom nema ziadne vyhody oproti murovanym. len vtedy ak ako ho pouzivas ako chatu na vikend. vtedy sa rychlejsie vyhreje.
tommi_d
08.10.09,09:39
Výhod je viacej : Napr. rýchla doba výstavby, neakumulačnosť obvodových konštrukcií a, na rovnakej zastavanej ploche máš väčšiu úžitkovú plochu oproti murovanej stavbe, nebývaš 1 1/2 roka vo vlhkej stavbe.
Chandlera si nevšímaj, je to známy odporca montovaných stavieb.
Z mojich skúseností ti môžem povedať, že najväčší odporcovia montovaných stavieb sú tí, ktorí ich videli z rýchlika, resp. o nich niekde počuli.
Týmto nemyslím osobne Chandlera.
vratnik
08.10.09,10:06
Akumulaciu so zateplenim murovaneho domu povazujem skor za velku vyhodu a nie nevyhodu. Ale je to skor moje subjektivne hodnotenie. Bol som pri rozoberani domu zo zateplenej drevenej konstrukcie - tusim 30 - 40 rocny. Vtedy montovany drevodom postavili kvoli nizsim nakladom a hlavne docasnosti stavby. V stenach bolo neuveritelne vela spiny a prachu, niekde boli plesne,pri oknach pod parapetmi zatecene mapy,podlaha na poschodi bola prehnuta, vypary formaldehydu a roznych lepiacich zivic (skuste si dat do izby na noc kvoli arome, len jednu cerstvu OSB dosku), ... Prakticky velmi malo materialu sa dalo znovupouzit, vecsina sla do pece, alebo na smetisko. Montovana drevostavba ma vyznam len ak je jej cena vyraznej nizsia oproti murovanemu domu.
ciners
08.10.09,10:19
Pokial som nerobil drevodom,tiez som bol skepticky. Inak teraz po az 2 odprojektovanych drevodomoch :D sa mi to lubi. Mne sa naopak to,ze neakumuluje teplo lubi, hlavne v lete ti v noci nesala teplo. Skor som este trosku skepticky,co sa tyka samotnej vystavby, vyhotovenie spojov, kvalita a suchost dreva, nie je to praca pre nejaku svojpomocnu robotu.
ciners
08.10.09,10:21
Akumulaciu so zateplenim murovaneho domu povazujem skor za velku vyhodu a nie nevyhodu. Ale je to skor moje subjektivne hodnotenie. Bol som pri rozoberani domu zo zateplenej drevenej konstrukcie - tusim 30 - 40 rocny. Vtedy montovany drevodom postavili kvoli nizsim nakladom a hlavne docasnosti stavby. V stenach bolo neuveritelne vela spiny a prachu, niekde boli plesne,pri oknach pod parapetmi zatecene mapy,podlaha na poschodi bola prehnuta, vypary formaldehydu a roznych lepiacich zivic (skuste si dat do izby na noc kvoli arome, len jednu cerstvu OSB dosku), ... Prakticky velmi malo materialu sa dalo znovupouzit, vecsina sla do pece, alebo na smetisko. Montovana drevostavba ma vyznam len ak je jej cena vyraznej nizsia oproti murovanemu domu.

Na OSB zabudni,kukni ekopanel, cisto lisovane bez lepidla :)
tommi_d
08.10.09,10:27
Na tú akumuláciu je viacej pohľadov, ja mám za to, že akumulácia obvodových konštrukcii je zbytočný stratový proces. Pri montovaných stavbách máš teplo ihneď k dispozícii, to znamená že nemusíš "nabíjať " steny, ktoré potom odovzdávajú teplo do interiéru. Montovaná drevosendvičová konštrukcia plní úlohu " zábrany" medzi exteriérom a interiérom. O dočasnosti alebo nevhodnosti montovaných konštrukcií pre trvalé bývanie by som nehovoril, pretože i na území SR sú montované stavby doteraz plniace funkciu bývania z roku 1952.
Vo svojom príspevku opisuješ proces demolácie starých montovaných konštrukcií, vývoj a súčasnosť dnešných je niekde inde. Keď budeš búrať 50 ročný murovaný dom tiež nebude voňať ako jahody. Nemám problém si na noc dať OSB dosku, vonia drevom a je bez formadehydov plní emisnú normu E1.
vratnik
08.10.09,12:55
Este k akumulacii, mam zobytnene podkrovie - uplny spic strechy (32 cm izolacie s reflex. foliou), su tam pouzite len lahke materialy - drevo, sadrokarton. V lete je tam neskutocne horuco, v samotnom podkovi mam masivne materialy - hruba tehla, beton. podlaha, vapencement. omietky, 3 t. samotu, hrube kominy tam je v lete prijemne aj ked mam 2 stresne okna orientovane na juh rovnako ako v samotnom spici podkrovia. Doteraz si pamatam babkin stary dom s hrubymi murmi, ako v nom v lete bolo prijemne, naopak podkrovia kde boli pouzite lahke stavebne materialy (bez akumulacie) byvaju v lete prehriate.
chandler
08.10.09,13:14
Výhod je viacej : Napr. rýchla doba výstavby, neakumulačnosť obvodových konštrukcií a, na rovnakej zastavanej ploche máš väčšiu úžitkovú plochu oproti murovanej stavbe, nebývaš 1 1/2 roka vo vlhkej stavbe.
Chandlera si nevšímaj, je to známy odporca montovaných stavieb.
Z mojich skúseností ti môžem povedať, že najväčší odporcovia montovaných stavieb sú tí, ktorí ich videli z rýchlika, resp. o nich niekde počuli.
Týmto nemyslím osobne Chandlera.

to je dobre ze nemyslis mna osobne, lebo ja som v drevenych domoch aj byval a preto som ich znamy odporca :) aj ked ich v zasade neodsudzujem, ale musia byt velmi dobre urobene a vyuzite na rekreacne byvanie.

rychla doba vystavby je jeden z najvacsich argumentov. ale treba si uvedomit ze cele skratenie spociva iba v murovani stien a betonovaniu stropov. takze sa usetria tak max. 2 mesiace... pri stavbe na cely zivot a nakladoch na vystavbu je to uplne zanedbatelny detail.
220870
08.10.09,16:38
Na OSB zabudni,kukni ekopanel, cisto lisovane bez lepidla :)
Nerozíde sa ten ekopanel bez lepidiel na všetky strany keď bude vonku týždeň pršať?
ciners
08.10.09,16:47
ten ide zvnutra, rec bola o tom,ci smrdi. Ked bude smrdiet vonku,tak nech smrdi :D
tommi_d
09.10.09,05:19
Bývanie v podkroví má viac nevýhod ako výhod. Asi jediná výhoda je úspora priestoru pri malých pozemkoch. To, že v podkroví je teplo nie je o akumulácii ale o izolácii a spôsobe bývania v podkroví. Pokiaľ celý deň vetráš počas horúcich dní a potom si uzavrieš teplo tak tá kvalitne vyhotovená izolácia ti ho tam uzavrie. V podkroví bude vždy teplejšie ako na prízemí, teplý vzduch má tendenciu stúpať.
To Chandler. Nemožno porovnávať montované domy spred 30 rokov a dnešné s použitím najmodernejších materiálov. Neporovnávaj trabant s mercedesom. To rekreačné bývanie zbytočne opakuješ, v Rakúsku je 30 percent stavaných domov montovaných, to je tam teda rekreantov.
K tým 2 mesiacom rozdielu vo výstavbe dobre pridaj, technologické postupy neošáliš bez následkov do budúcnosti.
Môj montovaný bungalov o zastavanej ploche 80 m2 a ÚP 72 m2 mi postavili za 6 týždňov na kľúč, myslíš si že ide postaviť murovaný o max. 2 mesiace neskôr ?
chandler
09.10.09,05:49
je pravda ze montovane domy spred 30 rokov su ine ako dnes. ale rozdiel ako medzi trabantom a mercedesom tam nie je. dokonca ani ako medzi skodovkou 100kou a fabiou :)

nie vsetko co je v rakusku je dobre.

a za tych 6 tyzdnov ti montovany kluc nepostavili, od prveho vykopu po odovzdanie klucu :) ale jednopodlazny murovany dom bez stropu sa za nejakych 5 mesiacov postavit da.
tommi_d
09.10.09,06:14
Možno moje prirovnanie som trochu prehnal ale tým tvojim si to teda zaklincoval !!! Vidím, že o montovaných veľa nevieš.. Bez urážky...
Prepáč, ale nemám pocit že si mi staval môj bungalov. Alebo sa mýlim ? Ako môžeš tvrdiť, že to tak nie je ?
chandler
09.10.09,06:23
takze to bolo naozaj 6 tyzdnov? od prveho vykopu po odovzdanie? lebo vacsinou tvrdia ze to je strasne rychlo, akurat ze uz musis mat siete a zaklady.
kero64
09.10.09,06:33
Niekde som čítal, že montovaný dom sa dá postaviť za pár dní. Samozrejme, treba mať pripravenú základnú betónovú dosku. Cely dom privezú na kamiónoch a vlastne to iba poskladajú. Koľko trvá dorábka interiéru a pripojenie sietí to už neviem, môžem si iba tipnúť. Ale po prečítaní tohoto článku si myslím, že je to reálne.
http://www.canaba.cz/sk/proc-canaba/
tommi_d
09.10.09,06:41
Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.
kero64
09.10.09,06:47
Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.
Máš to z katalógu alebo ti to niekto poradil? Je tá firma niekde na nete?
chandler
09.10.09,07:01
no dobre teda, tie 3 dni zanedbame a uznavam ze si mal pravdu. tak musim posunut tu rychlost vystavby, ze murovany trva o 3-4 mesiace dlhsie :) a u poschodoveho by to bolo aj viac.
ciners
09.10.09,07:12
Tak, tak 6 tyždňov a 3 dni aby som bol korektný a úplne presný.
Bez kuchynskej linky a vstavaných skríň. Robila mi ho firma dobrého známeho takže všetko išlo hladko a možno trochu nadštandardne. Bežne ich stavajú za 8-9 týždňov. Je to ich malý katalógový bungalov so sedlovou strechou. Strecha je tvorená strešnými väzníkmi. Hrubá stavba s naloženou škridlou a uzavretá oknami a vchodovými dverami - 5 pracovných dní.

To fakt ti dom od zakladov, cez tu montovanu vec az po obklady, dlazby, kurenie,vodu a vsetko k tomu,ze len prides a ides kukat telku, to ti spravili za 6 tyzdnov? Akoze nenamietam,len sa mi to nezda. To, co ste davali do betonu zakladov urychlovace tvrdnutia? trosku popis vystavbu,by ma to celkom zaujimalo
tommi_d
09.10.09,09:17
To Chandler : Nemám nič proti murovaným domom, a už vôbec nič proti tebe a ani dôvod si vymýšlať.
To Ciners : Bungalov o ZP 80 m2 a ÚP 72 m2. Jednoduchá stavba so sedlovou strechou. Základová konštrukcia trvala cca 1 tyždeň po asi týždni samotná montáž. Betón nemusí zrieť 28 dní ako pri murovanej konštrukcii, nakoľko sa jedná o ľahkú stavbu.
Obvodové steny sú tvorené drevenným rámom z vysušeného reziva o hrúbke 100mm vnútri 100 mm ISOVER zavretá OSB3 doskami 12 mmm dovnútra parozábrana a SKD 12,5 mm smerom von 100 mm EPS a silikátová omietka DRYVIT. Tepelný odpor vonkajších stien cca R = 5,5. Deliace priečky sadrokartónové vyplnené Isoverom. Strešná konštrukcia - priehradové drevenné sponkované väzníky, krytina Mediteran. Zateplený SKD podhľad 300 mm Isover. Konštrukcia podlahy obytné miestnosti drevenné roštové a lamino a kúpeľňa klasika betónový poter a dlažba. Vodoinštalácia klasika, elektroinštalácia pre montované domy + dvojtarif D11. Vykurovanie elektrickými konvektormi, príprava TÚV 80l el. bojler. Náklady na bývanie 70,- € na el. energiu mesačne.
V dome bolo prevádzaných minimum mokrých procesov, ktoré významne ovplavňujú čas výstavby.
ciners
09.10.09,09:47
to tommi d
Taketo cosi sme teraz kreslili tuna kusok pri TT. Zato sa pytam. A kolko to cca stalo? Tento clovek v TT si mysli,ze sa pri takom dome ako popisujes,len 2 podlaznom s pultovou strechou, zmesti do 2mil.SKK.
tommi_d
09.10.09,10:23
To ciners : Tento bungalov dodavateľsky cca 50.000,- € + cca 5.500,- € základy + inžinierske siete cca 3.500,- € Všetko je s DPH.
plamen4
09.10.09,11:46
Ja nemám výhrady ani k jednému ani k druhému. Každé má svoje + i -. Osobne ja budem stavať murovaný. S tou akumuláciou v lete je pravda, pri murovanom sa nič neprehrieva a je tam príjemnejšie.
sthruska
09.10.09,12:58
Neviem ako teraz, ale v minulosti po určitom čase montované domy začali vŕzgať. Samozrejme hlavne podlaha.
Čo sa týka sadrokartónu, tak tomu som nikdy neprišiel na chuť. Argument, že tie priečky sa ľahko prestavujú je nezmyselný. Ale argument, že na ne nič nezavesíš (nezakotvíš) je už závažný.
chandler
09.10.09,13:28
sthruska: za take reci ta ukamenuju :) ja som nikdy nepocul montovany dom vrzgat, iba ked fukalo :)

a obraz kludne zavesis a na polickach je aj tak iba prach :)
alltracboy
09.10.09,13:30
montovany dom by sa mi pacil ak by som si ho mohol robit bez stavebneho povolenia.. dajme tomu iba prizemny. taky ten americky typ kde sa spravi kostra obije doskami a medzi tym izolacia :D mne by asi vadilo, ze to nema taku zvukovu izolaciu ako murovany. a keby som mal murovany s nadzemnym podlazim tak to by som asi zosalel ak by tam decka behali
chandler
09.10.09,13:39
na taky dom nepotrebujes povolenie, myslim ze sa vola maringotka :)
entonyl
17.10.09,09:49
Rozdiel medzi murovaným a dreveným domom /nemusí byť montovaný/ je len v použití materiálu na vystavbu stien a stropov.Ostatné práce a materiály sú použité rovnaké v oboch systémoch /krytina,rozvody inž. sieti,základy,upravy podláh ...atď.
Ja staviam oba aj murované aj drevené a každý má svoje pre a proti.Najdôležitejšie je aby budúci uživateľ sa v novom dome cítil dobre,aby bol postavený podľa jeho predstáv a aby dlho nemusel na dome vykonávať nejaké rekonštrokčné a opravné práce. A zarytým odporcom drevodomov odkazujem, dávnejšie sme sa smiali,že mi žijeme v murovaných domoch a rusi ešte v zemľankach a dreveniciach ale skúste stavať niekde ne Sibíri murované dom v celoročnom mraze.Tak kto komu bol na smiech
220870
17.10.09,10:06
Rozdiel medzi murovaným a dreveným domom /nemusí byť montovaný/ je len v použití materiálu na vystavbu stien a stropov.Ostatné práce a materiály sú použité rovnaké v oboch systémoch /krytina,rozvody inž. sieti,základy,upravy podláh ...atď.
Ja staviam oba aj murované aj drevené a každý má svoje pre a proti.Najdôležitejšie je aby budúci uživateľ sa v novom dome cítil dobre,aby bol postavený podľa jeho predstáv a aby dlho nemusel na dome vykonávať nejaké rekonštrokčné a opravné práce. A zarytým odporcom drevodomov odkazujem, dávnejšie sme sa smiali,že mi žijeme v murovaných domoch a rusi ešte v zemľankach a dreveniciach ale skúste stavať niekde ne Sibíri murované dom v celoročnom mraze.Tak kto komu bol na smiech
Ak ešte nemáte tak si nainštalujete do počíteča Google Earth.Potom si pozrite fotografie sibíri domov , budov ,fabrík mostov, priehrad ,tam postavených. Všetko je z lisovaného dreva :D .Dom ktorý svojimi dutinami vytvára ideálne podmienky na život a množenie sa myší mravcov švábov a je spolovice vyrobený v chemickej továrni .... to je ono.Nemusíte ho opravovať , asi preto že sa v tej chémii zadusíte skôr ako sa stihne niečo pokaziť.
alltracboy
17.10.09,11:10
cize rusi tym padom donuteni stavat drevodomy, ale to neznamena, ze musia byt lepsie. Ako si pisal, kazdy dom ma nieco do seba.
220870
17.10.09,13:42
Jediná výhoda domu z lisovaného dreva v porovnaní s murovaným domom je cena.Teda aspoň na západných stavebných trhoch je cca tretinová.Nie ako podnikavci v SK sa snažia predať drevennú búdu za cenu murovaného domu.
entonyl
18.10.09,13:55
Ak ešte nemáte tak si nainštalujete do počíteča Google Earth.Potom si pozrite fotografie sibíri domov , budov ,fabrík mostov, priehrad ,tam postavených. Všetko je z lisovaného dreva :D .Dom ktorý svojimi dutinami vytvára ideálne podmienky na život a množenie sa myší mravcov švábov a je spolovice vyrobený v chemickej továrni .... to je ono.Nemusíte ho opravovať , asi preto že sa v tej chémii zadusíte skôr ako sa stihne niečo pokaziť.
No treba sa popozerať po celom svete.Severná Amerika a severná Európa prevážne drevodomy,južná Europa kameň,Arábia nepálená hlina,západná India bambus,Karibik palmové listy.Každá krajina má svoje tradičné stavebné materiály ktoré vyhovujú miestnym podmienkam z hľadiska dostupnosti materiálu,miestnym klimatickým podmienkam atď. Jedna sa o tradičné materiály.A takým je si myslím pre Slovensko drevo. Už nie sú to klasické drevenice ale moderné drevodomy ktoré vedia splniť aj tie najnáročnejšie krytéria čo sa týkajú bývania.Určite to nie sú drevené budky ani maringotky ako ich niekto nazval, lebo aj tieto domy navrhujú a stavajú projektanti,statici,remeselníci a určite nie nejaký druhotriedny.
alltracboy
18.10.09,15:55
ale sam vies ako je to so stavbami z dostupnych surovin. Proste to nejak zbuchas a zijes za minimum prachov. Mozno aj ten cernoch keby mal na vyber a ta jeho chajda z palmovych listov by bola tak draha ako murovany dom, tak by si zvolil murovany dom :D Na slovenksu su kde drevenne domy? Na orave lebo tam bola chudoba a mrte stromov. Ukaz mi v BA drevenicu z toho obdobia.
pivko
18.10.09,16:16
No treba sa popozerať po celom svete.Severná Amerika a severná Európa prevážne drevodomy,južná Europa kameň,Arábia nepálená hlina,západná India bambus,Karibik palmové listy.Každá krajina má svoje tradičné stavebné materiály ktoré vyhovujú miestnym podmienkam z hľadiska dostupnosti materiálu,miestnym klimatickým podmienkam atď. Jedna sa o tradičné materiály.A takým je si myslím pre Slovensko drevo. Už nie sú to klasické drevenice ale moderné drevodomy ktoré vedia splniť aj tie najnáročnejšie krytéria čo sa týkajú bývania.Určite to nie sú drevené budky ani maringotky ako ich niekto nazval, lebo aj tieto domy navrhujú a stavajú projektanti,statici,remeselníci a určite nie nejaký druhotriedny.
V Tatrách pri apartmánovom dome Slavkov-Tatry som videl ako sa tá búda pre psa :eek: stavia. Obvodové múry sú z lisovaných dosák vyrobených z drevenej štiepky a vnútri je izolačná pena a potom nato nalepia z vonku polystyren . Tak v takom niečom by som ja určite nebýval.
AndrejG
18.10.09,16:36
Jediná výhoda domu z lisovaného dreva v porovnaní s murovaným domom je cena.Teda aspoň na západných stavebných trhoch je cca tretinová.Nie ako podnikavci v SK sa snažia predať drevennú búdu za cenu murovaného domu.

No neviem ci tretinova...ked to drevo resp. mury su prakticky len hruba stavba, ktora tvori mozno 20% ceny domu, tak z celkovej ceny to nieje az taky velky rozdiel. Tusim v Australii, kde som chodil jednu dobu na stavebne forum, spominali, ze murovany dom tam stoji 10-15% viac ako drevodom, ale hlavne preto, ze je malo firiem ktore take domy stavaju.
Achelan
15.12.09,09:28
V lete si môžeš skočiť do rieky aby si sa ochladil, alebo osprchovať sa,alebo do altánku, pod strom, ale v zime pod lipou sa vonku asi len tak nezohreješ, alebo budeš behať okolo ako v mrazíkovi a doma radšej kúriť nebudeš?...@
Takže v zime radšej viac kúriť ako postaviť iný dom?
Či ako to máme chápať?
marleau
17.06.10,08:44
dreveny dom nema ziadne vyhody oproti murovanym. len vtedy ak ako ho pouzivas ako chatu na vikend. vtedy sa rychlejsie vyhreje.
drevený dom nemá žiadnu nevýhodu oproti murovanému.murovaný dom nemá žiadnu výhodu oproti drevenému.
petogen
09.02.11,10:54
To ciners : Tento bungalov dodavateľsky cca 50.000,- € + cca 5.500,- € základy + inžinierske siete cca 3.500,- € Všetko je s DPH.

Tommi_d, mozes prosim ta prezradit alebo aspon naznacit ako najst dotycnu firmu, ktora ti postavila dom? Dakujem.:)
alltracboy
09.02.11,11:30
drevený dom nemá žiadnu nevýhodu oproti murovanému.murovaný dom nemá žiadnu výhodu oproti drevenému.
ked pride poriadna zaplava alebo vychrica tak si spomen na svoje slova.
marleau
09.02.11,11:38
ked pride poriadna zaplava alebo vychrica tak si spomen na svoje slova.
A čo mi s nim urobí víchrica???
A čo voda???
Mám skúsenosti aj s ohňom,ale za svojím si stojím.
Ja totiž čerpám zo skúseností...a dodržujem technológiu.
dana9
09.02.11,12:23
ahojte

prave sme zacali stavat drevodom :-)

cely zivot som byvala v murovanom, v novostavbe aj v starsom, aj v panelovom byte, aj v americkom "drevenom dome"
tak to budem porovnavat :-)

predbezne som neskutocne nadsena a ten pocit z praveho dreveneho domu je neopisatelny, neda sa to s murovanym porovnat

uz sa neviem dockat, kedy sa budeme stahovat

dolezite podla mna je, ako sa v tom vlastnik, teda ten co si to plati a objednava, citi a ci sa to jemu paci. sto ludi sto chuti a pre kazdeho je dolezite nieco ine.
niekto potrebuje stabilitu "pocit, ze mu to vietor neodfukne" niekomu je prijemnejsia vona dreva a vacsi pocit utulnosti

v kazdom pripade po 50 rokoch aj murovany ani dreveny dom straca hodnotu oproti novostavbam a skutocnu cenu ma pozemok
alltracboy
09.02.11,12:46
A čo mi s nim urobí víchrica???
A čo voda???
Mám skúsenosti aj s ohňom,ale za svojím si stojím.
Ja totiž čerpám zo skúseností...a dodržujem technológiu.
spravit s nim preste to co vidis v spravach ked prejde cez ameriku nejaka pohroma. A ten dom zatopy tak to napuci ze to uz nikto neda dokopy. Ale zrejme si uz v praxi videl dost zatopenych drevodomov, tak sa s tebou nebudem hadat.
marleau
09.02.11,13:39
spravit s nim preste to co vidis v spravach ked prejde cez ameriku nejaka pohroma. A ten dom zatopy tak to napuci ze to uz nikto neda dokopy. Ale zrejme si uz v praxi videl dost zatopenych drevodomov, tak sa s tebou nebudem hadat.
Mal som na stavbe Kanaďanov a vraveli,že ak by v Amerike stavali tak ako napríklad ja,tak im to vietor neberie tak,ako vidíme v správach.Oni totiž stavajú dosť odlišnou technológiou.
Neviem,čo spuční pri vode,ale viem,že po vode sa dá všetko bez problémov vymeniť za nové a suché,drevu sa nič katastrofálne nestane,ale pri murive plnom vody,to je teda výhra...
alltracboy
09.02.11,16:21
jasne ze ked stavas drevodomy, tak na ne nebudes nadavat. Len napisat ze montovany dom nema oproti murovanemu nevyhody je blbost. jedina vyhoda drevodomu je ta, ze sa da postavit v podstate na pockanie a mozno cena ak si to robis sam. Inu tam nevidim. Garaz si mozno spravim aj ja montovanu pokial bude dobra cena za drevo. Dobre postaveny dom z tehal bude vzdy ovela trvacnejsi a odolnejsi voci nepriazni pocasia, aj zvieratiek.
marleau
09.02.11,16:36
Nie preto na ne nenadávam,lebo ich vyrábam a staviam (aj projektujem),ale práve preto ich vyrábam a staviam (aj projektujem),lebo pri nich niet čo nadávať.
Chcem čítať tie nevýhody.čakám
alltracboy
09.02.11,17:10
1, biedna akumulacia tepla- zlozite vykurovanie ktore musi byt pruzne.
2, staticky slabsie ako murovany dom. Pri povodni, havarii, poziare urcite skor padne montovany dom ako murovany.
3, diskutabilna poziarna odolnost
4, do stien sa mozu nasackovat mysi alebo potkany.
5, chodenie po nadzemnom podlazi je pocut viac ako pri murovanom
6, urcite je tych nevyhod este viac

kto chce drevodom nech si da spravit drevodom, vacsinou je to ale nejaky ekologicky nadsenec.
mendo933
09.02.11,17:50
ja som drevodom zamietol hned na zaciatku, okrem toho ze si to nedokazem postavit sam s pomocou znamich, tak by sa mi montovana stavba hlavne na praci preplatila, cas neriesim netlaci ma. Dalsia vec je ze byvacku mam naplanovanu pre home hifi a tam by bol drevodom absolutne nevyhovujuci hlavne pri nizkych frekvenciach a zvlast murovanu posluchovku sa mi stavat nechcelo. Ale jednu malu drevostavbu v podobe zimnej zahrady mam pricapenu k domu.
PS: ale na drevenicu by som sa dal nahovorit, ale na to treba inu lokalitu.
marleau
09.02.11,20:46
1, biedna akumulacia tepla- zlozite vykurovanie ktore musi byt pruzne.
2, staticky slabsie ako murovany dom. Pri povodni, havarii, poziare urcite skor padne montovany dom ako murovany.
3, diskutabilna poziarna odolnost
4, do stien sa mozu nasackovat mysi alebo potkany.
5, chodenie po nadzemnom podlazi je pocut viac ako pri murovanom
6, urcite je tych nevyhod este viac

kto chce drevodom nech si da spravit drevodom, vacsinou je to ale nejaky ekologicky nadsenec.

1, to nie je ako v murovanej bučore,že vypneš kúrenie a máš zimu
2, koľko domov (hlavne na akých miestach) bolo takto postihnutých?A požiar?
drevo obhára do polovice a stále stojí (napr. krov)
3, požiarna odolnosť?A čo horí prvé,konštrukcia alebo zariadenie domu?A keď vyhorí murovaný dom tak čo,len omaľovať?Kdeže!!
4, ale nemusia,keď sa správne robí (fakt som v murovanom ešte myši nevidel...)
5, keď sa zle spraví,tak áno,ale to nie problém dreva ale "odborníkov".
6, ďalšie...čakám predsudky...prečo nie drevo....
brumteles
09.02.11,23:17
1, biedna akumulacia tepla- zlozite vykurovanie ktore musi byt pruzne.
2, staticky slabsie ako murovany dom. Pri povodni, havarii, poziare urcite skor padne montovany dom ako murovany.
3, diskutabilna poziarna odolnost
4, do stien sa mozu nasackovat mysi alebo potkany.
5, chodenie po nadzemnom podlazi je pocut viac ako pri murovanom
6, urcite je tych nevyhod este viac

kto chce drevodom nech si da spravit drevodom, vacsinou je to ale nejaky ekologicky nadsenec.
Nie som odborník, len užívateľ:
1/ To vyzerá ako keby akumulácia tepla bola výhoda. Je to hlavne vec osobných preferencií, podľa mňa to tak nie je. Ako som už písal inde, dom musí byť vyvážený ako celok, takže typ domu a typ kúrenia sa vyberá spolu. Mám teplovzdušné kúrenie, teplovzdušný krb, akumuláciu v lete zabezpečuje zemný register ktorý má väčšiu tepelnú kapacitu ako murovaný dom a dá sa zapínať/vypínať podľa potreby. Je to hlavne vec správneho návrhu celého domu (keby to niekoho fakt zaujímalo, môžem popísať podrobnejšie).
Nevidím dôvod prečo by malo byť pružné kúrenie zložitejšie, (je iba menej rozšírené): zdroj tepla - rovnaký, rozvody vody vs. rozvody vzduchu, čerpadlo vs. ventilátor. Kde je zložitosť? Komu sa chce, kľudne sa to dá urobiť aj svojpomocne, netreba k tomu vôbec drahé rekuperačné jednotky (je to len výhodné dať si k teplovzdušnému kúranie aj vetranie s rekuperáciou, nie je to povinné).
Komu sa naozaj veľmi cnie po akumulácii, dáva si murované vnútorné priečky, najlepšie akumulačnú stenu do ktorej zamontuje aj krb.
2/ Povodeň: prívalová vlna asi skôr ohrozí montovaný dom, ak ide o zamočenie, tam sa budú následky ľahšie a rýchlejšie odstraňvoať u montovaného (výmena sendviča vs. vysúšanie murovanej stavby)
Požiar: lokálny asi horšie u motovaného, globálny rovnako (obhorené múry ktoré zostané z murovaného ťažko považovať za nejakú výhodu)
Zemetrasenie: lepšie dopadne montovaný dom.
3/ Ako v 2, asi o niečo horšie u montovaného
4/ V garáži som mal minulú jeseň myši, do konštrukcie sa nepustili, takže ten sadrokartón a minerálna vlna im asi až tak nechutí.
5/ Neviem posúdiť, mám bungalov
Potom sú tu výhody montovaného domu:
- Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti - absencia tepelných mostov
- Rýchlosť výstavby - na stavbu som chodil 4 mesiace a keby som mal chodiť ešte ďaších x mesiacov tak by ma určite trafil šľak - a to bola stavba na kľúč, chodil som len kontrolovať
- Pevný rozpočet - k projektu mám aj kusovník
(Najväčšia výhodu je aj tak to čo som písal k bodu 1/ - tepelná pružnosť a z toho vyplývajúca pohoda - dom jemne reaguje na vonkajšie podmienky).
To čo sa nazýva drevodom asi nie je pre ekologicého nadšenca - sadrokartón, OSB dosky, minerálna vlna, podlahový polystyrén - toho dreva tam zase až toľko nie je (dali sme si aspoň drevenú terasu), preňho skôr zrub.
alltracboy
10.02.11,06:35
ja som nemal v plane rozoberat vyhody nontovanych domov, ale nevyhody nakolko tu padla veta ze montovany dom oproti murovanemu nevyhodu nema. CO sa tyka toho zatopenia, tak je zrejme lepsie pockat kym vyschne mur ako cely mur menit.. no co bude asi lacnejsie? A co sa tyka vlny? aby si mal na tom dome co menit. Tepelna pruznost.. bullshit. Urcite je prirodzenejsie ked sa teplota meni pozvolne a nie narazovo. JA nevravim, ze montovany dom nema vyhody.. len som narazal na to co som spomenul vyssie.

navyse marleau si najde na vsetko argument, aj ked prinajmensom podivny :D chcel by som vidiet co sa stane ked pri -15 vypadne na den kurenie v montovanom a murovanom dome s rovnakym tepelnym podporom steny:D v montovanom otvoris dvere a polovica tepla je v prdeli.

dobry murovany dom je urcite lepsi ako akykolvek montovany, len si za ten luxus clovek musi aj pekne zaplatit. Ten pocit bezpecia a stability je uplne inde.
marleau
10.02.11,07:10
ja som nemal v plane rozoberat vyhody nontovanych domov, ale nevyhody nakolko tu padla veta ze montovany dom oproti murovanemu nevyhodu nema. CO sa tyka toho zatopenia, tak je zrejme lepsie pockat kym vyschne mur ako cely mur menit.. no co bude asi lacnejsie? A co sa tyka vlny? aby si mal na tom dome co menit. Tepelna pruznost.. bullshit. Urcite je prirodzenejsie ked sa teplota meni pozvolne a nie narazovo. JA nevravim, ze montovany dom nema vyhody.. len som narazal na to co som spomenul vyssie.

navyse marleau si najde na vsetko argument, aj ked prinajmensom podivny :D chcel by som vidiet co sa stane ked pri -15 vypadne na den kurenie v montovanom a murovanom dome s rovnakym tepelnym podporom steny:D v montovanom otvoris dvere a polovica tepla je v prdeli. - tak to skús a uvidíš,čo to spraví.Ale ti garantujrm,že to skoro nepocítiš.

dobry murovany dom je urcite lepsi ako akykolvek montovany, len si za ten luxus clovek musi aj pekne zaplatit. - predsudok,hlúposť alebo čo ja viem čo,len nie pravda.Ten pocit bezpecia a stability je uplne inde.

Pocit bezpečia v murovanom dome pred čím?Zemetrasením?Vyhráva drevodom.Pred vojnou,prehráva každý,aj ten v podzemí zalezený.
Nájdem si na všetko argument?Na elektriku nie,lebo jej nerozumiem,ale nedá mi nereagovať na to,čo sa snaží vyvrátiť moje skúsenosti a nie moje výmysly.
alltracboy
10.02.11,07:18
pocit bezpecia aj pred tym ked ti do domu vrazi auto co sa x krat stalo. ja sa tebou nemienim hadat.. pre teba je najlepsi na svete montovany dom, pre mna su montovane domy iba nahrazka domu pre ludi co nemaju na poriadny dom. Uz sme tu mali aj Okal a unimobunky, lodne kontajnery.. no nech si kazdy byva kde chce. Ja som jednoznacne nevyhody drevodomu napisal ale ty to neakceptujes tak skoda debatovat.

ty budes tvrdit, ze montovany dom je pevnejsi, ze pohyb v podkrovy nepocut.. atd..
brumteles
10.02.11,08:24
jTepelna pruznost.. bullshit. Urcite je prirodzenejsie ked sa teplota meni pozvolne a nie narazovo.
Neviem čo si predstavuješ pod tým "nárazovo". Napr. tento týždeň - vonku cez deň 5-10C - intenzívne svieti slnko, v noci -5. Vnútri cez deň teplota postupne vystúpi na 24C, v noci klesne na 23C, kúrenie je vypnuté (resp. termostat je na 22C takže nedokuruje). Mne sa zdá prirodzené že keď slnko intenzívne pečie tak je vnútri o 1 C teplejšie, tebe je možno prirodzené niečo iné (alebo si v takomto dome nebol a máš predstavu že tie rozdiely sú väčšie).
alltracboy
10.02.11,08:29
mas aj klimatizaciu ze?
brumteles
10.02.11,08:32
Klimu nie, ako som písal vyššie, mám zemný register ktorý má vačšiu tepelnú kapacitu ako murovaný dom a dá sa na rozdiel od akumulácie v murovanom dome zapínať/vypínať podľa potreby (resp. je riadený termostatom).
alltracboy
10.02.11,09:03
mimotemy
a ked nastane blackout, tak si v prdeli..lebo bude v dome v ktorom je bez riadeneho vetrania za par hodin prevadzky vzduch ako vo foliovniku. Ja sa do teba nenavazam, len som napisal svoj nazor. Tiez som pocul ze sa od zemnych registrov ustupuje z dovodu hygieny vzduchu. Mozno prideme do doby ked budeme musiet nejaku dobu kurit krbom. V montovanom dome budes nakladat kazde dve hodiny v murovanom dva krat za noc. to je ta akumulacia.
fefe30
10.02.11,09:19
Murovaný či montovaný... je na výbere každého stavebníka. Výhody a nevýhody tu boli veľakrát preberané. A každý si musí zvážiť sám čo mu je prijateľnejšie a sympatickejšie.

Ja sa chystám pre murovaný aj keď v počiatkoch som zvažoval aj montovaný. No nakoniec jednoznačne zvíťazil murovaný domček.

Ešte mám jeden postreh zo svojho okolia, že montované domy si nechajú stavať stavebníci, ktorým sa veľmi nechce drieť na svojej stavbe, zháňať materiál, a radšej idú na pivko a domček si nechajú zbúchať kadejakými firmami. Zase murované domčeky si väčšinou stavajú väčší pracanti čo si viacej naštudovali rozdiely medzi drevodomom a murovaným.

Toľko môj postreh.
alltracboy
10.02.11,09:25
ake nevyhody? sak predsa montovany dom nema oproti murovanemu ziadne.
brumteles
10.02.11,09:25
Zemný register mám solankový, takže s hygienou vzduchu nemám problém.
V krbe kúrim pravidelne (keď cez deň nesvieti moc slnko), večer 5-6 hodín, naposledy priložím keď idem spať. To stačí aby teplota vydržala až do nasledujúceho večera (aj keď je vonku -15). Ty máš fakt predstavu, že montovaný dom neakumuluje vôbec. To nie je pravda, akumuluje menej, ale na 24 hod úplne v pohode.
V ostatnom sa zameriavaš na výnimočné situácie čo nastanú raz za 20 rokov alebo vôbec.
Keď vypadne elektrina, vyvetrám oknom ako ty.
brumteles
10.02.11,10:06
Niekomu to tu už môže pripadať ako flamewar, ale pre toho kto sa rozhoduje môže mať táto diskusia prínos. Nie je dôležité kto má navrch - nikto sa nerozhodne podľa toho že brumteles povedal že montovaný dom áno, alltracboy povedal že nie.
Každý záujemnca tu má tipy na to, na čo by sa mal pri rozhodovaní o type domu zameriavať, na čo sa pýtať svojho projektanta, staviteľa, predajcu, čo si pozisťovať nezávisle, čo si všímať pri návšteve vzorového domu.
alltracboy
10.02.11,10:15
jasne ze je to flame.. ved ja ani netvrdim ze montovany dom je zly. Len reagujem na to ako moze niekto napisat, ze montovany dom nema oproti murovanemu nevyhody.
tommi_d
10.02.11,10:28
jasne ze je to flame.. ved ja ani netvrdim ze montovany dom je zly. Len reagujem na to ako moze niekto napisat, ze montovany dom nema oproti murovanemu nevyhody.

To je presne ako to, keď je napísané, že murovaný má viacej výhod ako montovaný
alltracboy
10.02.11,11:00
vyhoda je relativny pojem.
brumteles
10.02.11,11:27
jasne ze je to flame.. ved ja ani netvrdim ze montovany dom je zly. Len reagujem na to ako moze niekto napisat, ze montovany dom nema oproti murovanemu nevyhody.
S tým absolútne súhlasím, neexistuje nič také čo by malo iba výhody - je to proti ekonomickým zákonom. Ak by náhodou aj niekto také perpetum mobile vyrobil, tak obchodníci hneď zdvihnú cenu tak aby tie výhody "vyrovnali".
Z toho dôvodu napríklad nerozumiem vierozvestcom ohľadne pasívnych domov, solárnych panelov, tepelných čerpadiel a pod. ktorí nepriznajú skutočné investičné náklady (vždy tvrdia že to stálo menej ako v skutočnosti) - tým nahrávajú obchodníkom k vysokým cenám a vlastne sami brzdia rozvoj týchto technológií. Keby svorne tvrdili že je to drahé a neoplatí sa, hneď by ceny išli dole.
marleau
10.02.11,12:45
pocit bezpecia aj pred tym ked ti do domu vrazi auto co sa x krat stalo. ja sa tebou nemienim hadat.. pre teba je najlepsi na svete montovany dom, pre mna su montovane domy iba nahrazka domu pre ludi co nemaju na poriadny dom. Uz sme tu mali aj Okal a unimobunky, lodne kontajnery.. no nech si kazdy byva kde chce. Ja som jednoznacne nevyhody drevodomu napisal ale ty to neakceptujes tak skoda debatovat.

ty budes tvrdit, ze montovany dom je pevnejsi, ze pohyb v podkrovy nepocut.. atd..
Tak ty si montovaný dom nikdy nevidel.
marleau
10.02.11,12:49
mimotemy
a ked nastane blackout, tak si v prdeli..lebo bude v dome v ktorom je bez riadeneho vetrania za par hodin prevadzky vzduch ako vo foliovniku. Ja sa do teba nenavazam, len som napisal svoj nazor. Tiez som pocul ze sa od zemnych registrov ustupuje z dovodu hygieny vzduchu. Mozno prideme do doby ked budeme musiet nejaku dobu kurit krbom. V montovanom dome budes nakladat kazde dve hodiny v murovanom dva krat za noc. to je ta akumulacia.
To vobec nie je pravda,že takýto vzduch hrozí.
A čo sa týka kúrenia,tak v montovanom naložíš raz,raz priložíš a máš teplo.Očividne si v takom nikdy nebol.
marleau
10.02.11,12:53
jasne ze je to flame.. ved ja ani netvrdim ze montovany dom je zly. Len reagujem na to ako moze niekto napisat, ze montovany dom nema oproti murovanemu nevyhody.
Lebo nemá a už som o tom pár skeptikov presvedčil.A mňa prosím neradiť medzi kadejakých majstrov,ja sa drevostavbám venujem (podotýkam srdcom!) odvtedy,čo som úspešne dokončil Stavebnú priemyslovku a už mi ide na 40.A okály a iné kontajnery nie sú drevodomy o akých ja hovorím,to sú búdy.Ale to ne-drevár asi nepochopí.
marleau
10.02.11,12:59
pocit bezpecia aj pred tym ked ti do domu vrazi auto co sa x krat stalo. ja sa tebou nemienim hadat.. pre teba je najlepsi na svete montovany dom, pre mna su montovane domy iba nahrazka domu pre ludi co nemaju na poriadny dom. Uz sme tu mali aj Okal a unimobunky, lodne kontajnery.. no nech si kazdy byva kde chce. Ja som jednoznacne nevyhody drevodomu napisal ale ty to neakceptujes tak skoda debatovat.

ty budes tvrdit, ze montovany dom je pevnejsi, ze pohyb v podkrovy nepocut.. atd..
ľudia čo nemajú na poriadny dom?Urážaš ľudí s citom pre drevo a ...škoda písať.
Ozaj,poriadny dom je drevený montovaný!
alltracboy
10.02.11,13:18
amen
hipi
11.02.11,19:52
zaujimave, ze montovany nizkoenergeticky az pasivny dom nema problem ani ked vypnes kurenie na tyzden. A chcem vidiet pevnost nizkoenergetickeho az pasivneho domu, ktory ma 20cm tehlu a 30cm EPS v stene. A to stale ten montovany dom ma viac tepelnej izolacie v stene ako murovany dom.
Operovat s blbostami typu povoden, zemetrasenie.,.... prave na to budem staviat dom, aby vydrzal zemetrasenie, tak budem stavat zo 44ky tehly, to mi potom vydrzi ten dom aj 300 rokov, ved za 300 rokov v nom urcite budem zit. Ak mi uz raz padne, tak na tom mam poistku. Moje deti ked umrem, tak ten dom zvalia, ci je montovany, alebo murovany, lebo proste nebude splnat normy pre byvanie o 50 rokov.


Najhorsi faktor v neprospech montovanych domov je konzervativne slovenske uvazovanie, ved stale vacsina ludi stavia z 38-44cm tehly a maximalne to zateplia 5-10cm eps. Trufam si povedat, ze 80-90% ludi stavia takto. A potom, aby neboli sklamany z toho paskvilu co postavili, nevedia a nechcu pochopit ine metody stavieb, ktore su progresivne a proste o krok dalej, ako ich sposob. Je zaujimave, ze podkrovie u murovanych domov je z polovice montovane, ale to uz nikomu nevadi. A je v nom len 24cm izolacie u vacsiny a to taktiez nevadi.

BTW, aj tych 5cm zateplovania bolo pred 15timi rokmi progresivne a ludia sa toho bali, dnes to je standart a ludia sa boja 15cm, ci nebodaj montovanych domov.
marleau
12.02.11,09:39
Montované drevostavby nemajú nevýhody,ale nepriateľa - predsudkami ovplyvnených ľudí.
alltracboy
12.02.11,17:12
zaujimave, ze montovany nizkoenergeticky az pasivny dom nema problem ani ked vypnes kurenie na tyzden.

Bez murovanej priecky leda tak v tvojom sne. Repsektive murovany dom pri rovnakom tepelnom odpore steny vydrzi mesiac.
marleau
12.02.11,18:21
Bez murovanej priecky leda tak v tvojom sne. Repsektive murovany dom pri rovnakom tepelnom odpore steny vydrzi mesiac.
V sne?
Veď si to odskúšaj a nepíš,keď nevieš.
Murovanú priečku do drevostavby?Na ktorú r.ť?
Načo píšeš,keď nevieš,amatér.
alltracboy
12.02.11,18:41
na akumulacnu rit. Jasne tvoje super domy vydrzia bez problemov tyzden teple aj bez kurenia a clovek moze vetrat a chodit von.. ja som zabudol ze tvoje domy nemaju ziadnu nevyhodnu.
marleau
12.02.11,18:48
na akumulacnu rit. Jasne tvoje super domy vydrzia bez problemov tyzden teple aj bez kurenia a clovek moze vetrat a chodit von.. ja som zabudol ze tvoje domy nemaju ziadnu nevyhodnu.
Energiou,ktorou ty naakumuluješ stenu ja vyhrejem celý dom.
Ako často sa v zime stáva,že sa dom nechá vychladnúť úplne?
V murovanej bučore je zima hneď.Tá stena je aj tak na pocit chladná,taká neživá.
marleau
12.02.11,18:50
na akumulacnu rit. Jasne tvoje super domy vydrzia bez problemov tyzden teple aj bez kurenia a clovek moze vetrat a chodit von.. ja som zabudol ze tvoje domy nemaju ziadnu nevyhodnu.
Ešte raz sa ťa pýtam:
MÁŠ S TÝM SKÚSENOSTI ALEBO NIE?
BÝVAL SI V TAKOM DOME ASPOŇ MESIAC V ZIMNOM OBDOBÍ (ALEBO AJ LETNOM)?
alltracboy
12.02.11,19:04
sef tak dom ma a jeho pocity som napisal vyssie. V pasivnom dome tu priecku naukumuluje slnko. Aj ked sa naukumuluje plynom, tak je to vyhoda oproti drevodomu, ktory naakumuluje gulove. hlavne ze tie sendvicove sadrokartony su hrozne zive. Ty sa proste silou mocou snazit popriet zaklady fyziky. dobre mas pravdu.. drevodom je najlepsiiii. Lutujem ze budem byvat v bucore.
hipi
12.02.11,19:24
sef tak dom ma a jeho pocity som napisal vyssie. V pasivnom dome tu priecku naukumuluje slnko. Aj ked sa naukumuluje plynom, tak je to vyhoda oproti drevodomu, ktory naakumuluje gulove. hlavne ze tie sendvicove sadrokartony su hrozne zive. Ty sa proste silou mocou snazit popriet zaklady fyziky. dobre mas pravdu.. drevodom je najlepsiiii. Lutujem ze budem byvat v bucore.


podla tvojich prispevkov sa z montovaneho domu ani neda postavit nizkoenergeticky, ci nebodaj pasivny dom. Realita ale ukazuje ine skutocnosti.
Dokonca si trifnem tvrdit, ze je ovela viac pasivnych montovanych domov vo svete ako pasivnych murovanych domov
marleau
12.02.11,19:32
sef tak dom ma a jeho pocity som napisal vyssie. V pasivnom dome tu priecku naukumuluje slnko. Aj ked sa naukumuluje plynom, tak je to vyhoda oproti drevodomu, ktory naakumuluje gulove. hlavne ze tie sendvicove sadrokartony su hrozne zive. Ty sa proste silou mocou snazit popriet zaklady fyziky. dobre mas pravdu.. drevodom je najlepsiiii. Lutujem ze budem byvat v bucore.
Stavím sa,že krov si dáš drevený montovaný.
Existuje aj možnosť celobetónového šikmého krovu.
alltracboy
12.02.11,19:37
jasne ze krov mam montovany.. tiez som nepovedal ze montovany dom je zly. Len vyhlasnie ze nema nevyhody oproti murovanemu povazujem za blabol.. uz som ti napisal x nevyhod a ty to neakceptujes..tak nieje s tebou o com. pridam ti este jednu ako bonus.. urcite je pekne pocut cez steny.
alltracboy
12.02.11,19:38
podla tvojich prispevkov sa z montovaneho domu ani neda postavit nizkoenergeticky, ci nebodaj pasivny dom. Realita ale ukazuje ine skutocnosti.
Dokonca si trifnem tvrdit, ze je ovela viac pasivnych montovanych domov vo svete ako pasivnych murovanych domov
to si napisal ty.. mam rad ludi co sa zapoja do debaty vytrhnu kus vety z kontextu a hraju sa na chytrych.
alltracboy
12.02.11,19:39
vy ste sa nasli.. mozete si vychvalovat navzajom svoje domy.. ja od tejto debaty odstupujem.
marleau
12.02.11,19:41
jasne ze krov mam montovany.. tiez som nepovedal ze montovany dom je zly. Len vyhlasnie ze nema nevyhody oproti murovanemu povazujem za blabol.. uz som ti napisal x nevyhod a ty to neakceptujes..tak nieje s tebou o com. pridam ti este jednu ako bonus.. urcite je pekne pocut cez steny.
Určite nie je,to je len fáma.
Keď budeš vedieť o drevostavbách toľko,aby si mohol hodnotiť,potom to urob!
marleau
12.02.11,19:42
vy ste sa nasli.. mozete si vychvalovat navzajom svoje domy.. ja od tejto debaty odstupujem.
My sme sa nenašli,len tomu rozumieme viac ako amatéri.
alltracboy
12.02.11,19:49
1. Lehké dřevěné konstrukce mají nižší tepelně akumulační schopnosti, takže v zimě bezprostředně po vypnutí topidla začne v domě rychleji klesat teplota.

2. Životnost staveb na bázi dřeva je nižší než u kamene nebo cihel. I tak se ale pohybuje v desítkách let. Zděné stavby je možno používat podstatně déle.

3. Domy ze dřeva a desek na bázi dřeva jsou hořlavé. I když je nehořlavost dřeva pomocí velkoplošných materiálů pro opláštění dřevěných nosných konstrukcí výrazně zvýšena, požární odolnosti cihlových konstrukcí nedosahují.



4. Akustické vlastnosti, zejména z hlediska kročejové neprůzvučnosti stropních konstrukcí dřevostaveb, jsou nízké a vyžadují náročná řešení (např. přitížení stropu těžkou plovoucí deskou z betonové mazaniny, provedenou na kročejové izolaci uložené na stropní záklop).

5. Obytné domy ze dřeva a desek na bázi dřeva jsou oproti domům zděným lehké, takže například při povodních jsou méně stabilní. (Ohrožení staveb od skutečně profesionálních firem je ovšem výjimečné – za povodní „odplavaly“ zejména podomácku postavené chatičky.)



6. Dřevostavby jsou více ohroženy rozšířením plísní. Ty se mohou objevit v místech s vyšší vlhkostí stěn a zejména ve styku neošetřeného dřeva se základem.

V příštím díle se na jednotlivé stavební systémy a materiály podíváme podrobněji.
marleau
12.02.11,19:52
Niečo zo skúseností nemáš?
Odpisovať možem aj ja.
A napokon,som myslel,že si skončil....
alltracboy
12.02.11,19:58
skoncil.. to som pisal vseobecne aby si niekto nemyslel, ze nikto iny na svete nema na montovany dom nazor ako ja.
marleau
13.02.11,07:25
skoncil.. to som pisal vseobecne aby si niekto nemyslel, ze nikto iny na svete nema na montovany dom nazor ako ja.
Mne sa páči,keď majú ľudia svoj názor,ale nepáči sa mi,keď kopírujú cudzí,pretože nepoznajú realitu o problematike.
220870
13.02.11,08:06
Pokiaľ cena drevostavby rovnása cene murovaného neni o čom.Ak bude stáť drevostavba plovicu alebo tretinu ceny murovaného,ako v USA, Kanade, Fínsku,Austrálii ...potom možno.Ale na Slovensku je to cca 90% z ceny.
marleau
13.02.11,09:13
Neviem posúdiť,neviem koľko stojí murovaný.
alltracboy
13.02.11,09:23
Mne sa páči,keď majú ľudia svoj názor,ale nepáči sa mi,keď kopírujú cudzí,pretože nepoznajú realitu o problematike.
ja teraz neviem ci si magor alebo proste len nevies citat, ale ja mam pocit ze som pisal hlavne svoje nazory.. a na logicke veci typu ze drevenny strop je hlucnejsi ako betonovy, alebo je thela lepsie akumuluje ako drevo nepotrebujem byvat v montovanom dome. Cize to kopirovanie si laskavo odpusti. Sa msi na tu hlucnost stropu napriklad ani nereagovel. lebo je to proste fakt. Ked chces byt zaslepeny svojim drevodomom tak bud. A uzivaj si ten teply pocit dreva ktore sa nachadza niekde hlboko v sendvici zo sadrokartonu, EPS a OSB. A oapujem znovu: tvoja hlaska ze montovany drevodom nema ziadnu nevyhodu oproti murovanemu je iby vyplod tvojej fantazie. alebo tvojimi slovami- trepes. Ja som neni povinny ti tu vymenuvat nevyhody montovanych domov, ktore sa ty snazis zosmiesnit a pritom dobre vies, ze nemas vo vsetkom pravdu. Ludia si mozu aj inde na nete pohladat nevyhody drevodomu oproti murovanemu a nakoniec im dojde, ze som sa az tak take somariny nepisal. A znovu opakujem, ja niesom proti drevodomu len ta tvoja hlaska je uplne csestna a snazil som sa ti to dokazat, ale s tebou sa proste neda.
alltracboy
13.02.11,09:27
Neviem posúdiť,neviem koľko stojí murovaný.
teraz si to trafil.. ty proste ocividne nemas sajnu o com je murovany dom. Zrejme porovnavas vsetko podla nejakych stredoslovenskych tehlo, siporexovych zlepencov z toho co socik dal, alebo co sa dalo ukradnut.
marleau
13.02.11,09:28
Nereagoval som na viaceré tvoje nevýhody,ale na všetky mám nejaký argument.Mám však pocit,že na Slovensku je zbytočné niečo vysvetľovať.
marleau
13.02.11,09:30
teraz si to trafil.. ty proste ocividne nemas sajnu o com je murovany dom. Zrejme porovnavas vsetko podla nejakych stredoslovenskych tehlo, siporexovych zlepencov z toho co socik dal, alebo co sa dalo ukradnut.
Ja zvyknem hodnotiť drevostavbu,nie murovaný.Písal som o drevostavbe a jej plusoch.Že nepoznám cenu murovanej bučory neznamená,že neviem,čo je tehla alebo betón.
tommi_d
13.02.11,14:19
1. Lehké dřevěné konstrukce mají nižší tepelně akumulační schopnosti, takže v zimě bezprostředně po vypnutí topidla začne v domě rychleji klesat teplota.

2. Životnost staveb na bázi dřeva je nižší než u kamene nebo cihel. I tak se ale pohybuje v desítkách let. Zděné stavby je možno používat podstatně déle.

3. Domy ze dřeva a desek na bázi dřeva jsou hořlavé. I když je nehořlavost dřeva pomocí velkoplošných materiálů pro opláštění dřevěných nosných konstrukcí výrazně zvýšena, požární odolnosti cihlových konstrukcí nedosahují.



4. Akustické vlastnosti, zejména z hlediska kročejové neprůzvučnosti stropních konstrukcí dřevostaveb, jsou nízké a vyžadují náročná řešení (např. přitížení stropu těžkou plovoucí deskou z betonové mazaniny, provedenou na kročejové izolaci uložené na stropní záklop).

5. Obytné domy ze dřeva a desek na bázi dřeva jsou oproti domům zděným lehké, takže například při povodních jsou méně stabilní. (Ohrožení staveb od skutečně profesionálních firem je ovšem výjimečné – za povodní „odplavaly“ zejména podomácku postavené chatičky.)



6. Dřevostavby jsou více ohroženy rozšířením plísní. Ty se mohou objevit v místech s vyšší vlhkostí stěn a zejména ve styku neošetřeného dřeva se základem.

V příštím díle se na jednotlivé stavební systémy a materiály podíváme podrobněji.

Toto mi pripadá ako z letáku tehlovej, alebo pórobetónovej lobby :)
alltracboy
13.02.11,18:06
no vynimocne to bolo zo stranky kde boli pisane hlavne vyhody..ale vy zasa vidite len to cho chcete vidiet.
marleau
13.02.11,18:15
no vynimocne to bolo zo stranky kde boli pisane hlavne vyhody..ale vy zasa vidite len to cho chcete vidiet.
Poradím ti kamarát moj:
Skúsenosť je nad všetky internetové stránky.
Už som čítal aj názor "odborníka",ktorý drevostavby vykreslil asi ako burinu v zelenine.Ak by som ho v tom momente mal po ruke,prisahám,že by minimálne nosil golier na stabilizáciu krku,to v tom pre neho v najlepšom prípade.Nejaký kretén od murovačiek.
matusstefan
14.02.11,05:10
To ciners : Tento bungalov dodavateľsky cca 50.000,- € + cca 5.500,- € základy + inžinierske siete cca 3.500,- € Všetko je s DPH.

Za tuto sumu sa da postavit aj murovany dom. Mozno murovany vyjde este lacnejsie, nakolko pri murovanom ma clovek moznost robit viac veci svojpomocne. Byval som rok v montovanom dome (v novom) a vrzkal zo vsetkych stran, a o tie sadrokartonove priecky som sa bal aj opriet. Musim vsak napisat aj to, ze s udrzanim tepla steny problemy nemali. Ale aj tak by som ja osobne montovany dom nedal postavit - pokial by jeho cena nebola vyrazne nizsia ako murovaneho.
anto
14.02.11,05:54
V Amerike majú všetko montované domy, keď príde väčší vietor, tak im to berie a poisťovne sa tešia na to, že budú platiť.....
Stavba montovaného domu je rýchlejšia, čistejšia, ekonomický výhodná, záleží ale na kvalite práce. V našich zemepisných šírkach sú zaužívané murované domy, ktoré majú tradíciu. Závisí od financií a spôsobu použitia domu, podľa toho voľte typ domu.
Ferdosondo
14.02.11,06:07
V čom je výstavba montovaného domu rýchlejšia? Hrubá stavba vyrastie ako z vody v oboch prípadoch. Najviac práce je v interiéri a ten sa musí robiť takisto v jednom aj druhom prípade. Alebo nie?
alltracboy
14.02.11,06:31
Poradím ti kamarát moj:
Skúsenosť je nad všetky internetové stránky.
Už som čítal aj názor "odborníka",ktorý drevostavby vykreslil asi ako burinu v zelenine.Ak by som ho v tom momente mal po ruke,prisahám,že by minimálne nosil golier na stabilizáciu krku,to v tom pre neho v najlepšom prípade.Nejaký kretén od murovačiek.
ja nevykreslujem drevostavby ako burinu medzi zeleninou.. montovane domy maju svoje vyhody..ale aj nevyhody oproti murovanym. Ano staval by som si montovany dom, ale sam a potom by ma vysiel lacnejsie, ale nemam na to priestory kde by neprsalo. A staval by som ho iba ako pasivny dom, aby sa ta stena vyuzila ako izolant aj napriek nedostatkom tejto konstrukcie. CO sa tyka tych pocitov tepla z dreva to su keci, lebo aj tak je to zvnutra oblozene SDK. A keby som sa mal uz rozhodnut medzi montovanym domom, tak beriem drevenicu, ale ta sa do toho prostredia kde zijem nehodi.
alltracboy
14.02.11,06:34
V čom je výstavba montovaného domu rýchlejšia? Hrubá stavba vyrastie ako z vody v oboch prípadoch. Najviac práce je v interiéri a ten sa musí robiť takisto v jednom aj druhom prípade. Alebo nie?
v montovanom dome mozes byvat uz za pol roku, ale murovany dom musi schnut, su tam technologicke prestavky atd. Murovany este dlho pusta do vnutra vlhkost takze je to dost neprijemne na byvanie. Podla mna je optimalna doba vystavby murovaneho tak 3 roky. To je dost casu na kvalitne postavenie domu.
alltracboy
14.02.11,06:52
V Amerike majú všetko montované domy, keď príde väčší vietor, tak im to berie a poisťovne sa tešia na to, že budú platiť.....
Stavba montovaného domu je rýchlejšia, čistejšia, ekonomický výhodná, záleží ale na kvalite práce. V našich zemepisných šírkach sú zaužívané murované domy, ktoré majú tradíciu. Závisí od financií a spôsobu použitia domu, podľa toho voľte typ domu.
sef povedal ze jeho montovany dom stal tolko co by ho stal murovany.. cize ak je montovany dom ekonomicky vyhodnejsi, tak to zakaznik pociti minimalne a najviac sa na tom nabali firma co to stavia. Lebo Slovensko.
marleau
14.02.11,07:29
V čom je výstavba montovaného domu rýchlejšia? Hrubá stavba vyrastie ako z vody v oboch prípadoch. Najviac práce je v interiéri a ten sa musí robiť takisto v jednom aj druhom prípade. Alebo nie?
Nie.
marleau
14.02.11,07:31
Odborníci,čo videli drevostavbu z vlaku za dažďa....
tommi_d
14.02.11,08:56
Netvrdím, že sa nedá, ale určite nie dodávateľsky a na kľúč...
tommi_d
14.02.11,09:00
Za tuto sumu sa da postavit aj murovany dom. Mozno murovany vyjde este lacnejsie, nakolko pri murovanom ma clovek moznost robit viac veci svojpomocne. Byval som rok v montovanom dome (v novom) a vrzkal zo vsetkych stran, a o tie sadrokartonove priecky som sa bal aj opriet. Musim vsak napisat aj to, ze s udrzanim tepla steny problemy nemali. Ale aj tak by som ja osobne montovany dom nedal postavit - pokial by jeho cena nebola vyrazne nizsia ako murovaneho.

Sry, v predchádzajúcom príspevku som nevložil citát...

Nevtrdím, že sa nedá postaviť lacnejšie, ale nie dodávateľsky a na kľúč
hipi
14.02.11,21:24
Montovany dom je lacnejsi. Mne postavili na kluc za 107000. V tych casoch(2008) som nenasiel firmu, ktora by mi postavla murovany v tej cene. Je to dom do L bungalov 137m2, kvalitne znackove materialy.

Za rovnakych podmienok je mo tovany dom lacnejsi. To, ze na sk sa stavaju domy hlavne svojpomocne, tak to je hlavny faktor, preco su murovane lacnejsie. Ale to sa neda porovnavat cena svojpompcne a na kluc. Keby som staval svojpomocne(tj ntlacil by ma cas a ine faktory) tak by som siel tiez do murovaneho.
Ale bol by to uz betonovy monoblok(15cm)steny a zvysok izolacie.

Dalej sa neda porovnat pruemerny montovany dom s 30cm izolacie v stenach a priemerny murovany slovensky dom 38 cm tehla a 8 cm eps.

To, ze montovany dom ma menej akumulacie, tak to je jasne. Ale preco to odporcovia prezentuju ako keby tam nebola ziadna? Ved aj montovany dom ma akumulacne schopnosti, mozno polovicne, ale ma. Takze a otvorim okno na 10minut tak to neznMena, ze v izbe ostane po zatvoreni okna vonkajsia teplota. Urcite by som akumulaciu nepouzival ako argument nevyhody.
Rozhodne ak vypadne kurenie, tak ten murovany sk dom zamrzne skor ako montovany, ktoremu akumulacne schpnosti degraduje nedostatocna tep izolacia.
Chces pasivny alebo ned a murovany?ok ale potom stavaj z 20-25cm tehal. Aku pevnost ma murovany dom z 25cm tehal?
Btw, preco sa brutalne pevne murovane musia zvazovat vencom a labilne montovane nemusia?

Montovany ma nevyhody, ale rovnako ma aj murovany nevyhody, bilancia sa meni podla potrieb a presvedcenia jedinca.
Ohladom pevnosti, podla staticmych noriem muzi jazda stavba na sk prezit zemetrasenie tusim 7 meho stupna richt. Stupnice. Ak sa mylim tak ma opravte.

Sorry za chyby, pisem z mobilu.
dolfort
21.02.11,14:46
trochu komercnej teorie o montovanych domoch:
http://www.asb.sk/architektura/stavby-a-budovy/nizkoenergeticke/7-dovodov-pre-montovany-dom-4673.html

velmi zaujimave su aj posledne 3 odstavce. cize neni montovany ako montovany.
hardell
07.04.11,11:14
ja s týmto názorom nesúhlasím. Je tam výhoda časovej náročnosti a to by mal byť lacnejší vďaka úspore na práci. Ale sú už aj iné systémy a lepšie ako drevené. Napríklad oceľové konštrukcie. Dá sa to urobiť za super peniaze s menšími mesačnými nákladmi.
220870
07.04.11,15:42
Napríklad?
hardell
08.04.11,06:58
Ono všetko záleží na kvalite prevedenia. Aj drevodom je dobrý dom, ale na celom území Slovenska ho vedia poriadne urobiť asi 3 firmy. Nevýhoda je to, že drevo sa suší na cca 6% a okolité ovzdušie je vlchké tým pádom drevo začne znovu pracovať a vtedy veľmi praská. Ja preferujem montované z vlastných skúseností. mám dom postavený systémom hardell. Keď som bývala v byte, zateplili nám činák a platila som 230€ mesačne. CCa 80m2. Predala som byt zobrala som úver na pozemok a za cenu bytu som postavila dom. Teraz mám mesačné náklady 250€ aj s úverom.
ciners
08.04.11,08:27
To drevo treba najprv nechat umriet a potom uz vlhkost tak nenasava a nepracuje. A take drevo je drahe, takze ani tak ani tak :)
hardell
08.04.11,08:37
to je pravda. Ono sa zvyknú lepiť aj tak aby sa nekrútili. Myslím, že kvalitný dom z dreva je drahšia záležitosť. Mňa vyšiel dom cca. 700€/1m2 a to na kľúč. Kuchynskú linku som mala grátis. Som veľmi spokojná.
marleau
08.04.11,08:58
Drevo na drevodom sa nesuší na 6%,ale na 12-15.Sušením sa drevo akoby umrtvuje,vysušuje sa živica,preto to trvá dlhšie.Tým,že drevo naspäť natiahne vlhkosť sa už veľmi nepokrúti.Sušenie sa robí kvoli dvom hlavným dovodom:Laicky povedané - drevokaznému hmyzu zoberieme žrádlo (živicu) a vyhneme sa asi tak 85-90% krútenia po montáži.Preto treba pracovať so suchým drevom.Lepiť mokré drevo kvoli tomu,aby sa nekrútilo,je blbosť.Drevo treba najprv DOSTATOČNE usušiť a potom s ním pracovať.
hardell
08.04.11,09:02
to mi je jasné, že sa musí najprv vysušiť. Prečo potom aj vysušené drevo praská a vznikajú praskliny na stenách? záleží to od ostatného materiálu a práce?
marleau
08.04.11,09:14
to mi je jasné, že sa musí najprv vysušiť. Prečo potom aj vysušené drevo praská a vznikajú praskliny na stenách? záleží to od ostatného materiálu a práce?
Pretože drevo pracuje stále.My sušením však odstraňujeme aspoň tých 90% a vylepšujeme kvalitu dreva pre ďalšie opracovanie - hobľovanie,brúsenie,nátery.Drevo sa nedá úplne "zabiť".
ciners
08.04.11,09:15
to je pravda. Ono sa zvyknú lepiť aj tak aby sa nekrútili. Myslím, že kvalitný dom z dreva je drahšia záležitosť. Mňa vyšiel dom cca. 700€/1m2 a to na kľúč. Kuchynskú linku som mala grátis. Som veľmi spokojná.
Mozno so mnou vacsina suhlasit nebude, ale kto pozna naklady na bezne bytove stavby, tak 700€/1m2 je dobra cena.
hardell
08.04.11,09:18
a to je cena aj s prácou, a dom na kompletku. Sanita, podlahy. A mesačné náklady mám 90€.
marleau
08.04.11,09:25
Mozno so mnou vacsina suhlasit nebude, ale kto pozna naklady na bezne bytove stavby, tak 700€/1m2 je dobra cena.
To záleží hlavne od plochy konštrukcií a použitých materiálov.
ciners
08.04.11,10:20
To záleží hlavne od plochy konštrukcií a použitých materiálov.
To je pravda, ale napriklad stvorec bytu v takej cene by nekupila ani na Ukrajine, ak trosku prezeniem ;)
jamel196
13.04.11,16:06
Zdravim...to je teda dobra cena na m2...mozem ta poziadat o link alebo referenciu na firmu, ktora ti to robila???
AdamDebnar
27.09.11,12:33
Ahojte, tu sme zosumarizovali nejaké informácie o montovaných domoch. http://prirucka-montovanedomy.sk/ čekujte.
marleau
27.09.11,13:18
Ahojte, tu sme zosumarizovali nejaké informácie o montovaných domoch. http://prirucka-montovanedomy.sk/ čekujte.
Ste si jeden dali postaviť alebo ste ich už sto-stodvadsať postavili?
marleau
27.09.11,16:39
Ahojte, tu sme zosumarizovali nejaké informácie o montovaných domoch. http://prirucka-montovanedomy.sk/ čekujte.
Rád by som zistil,čo je v tej príručke.....
ciners
27.09.11,16:44
precitaj a poreferuj :)
marleau
27.09.11,16:53
Kde to mám prečítať,keď to tam nejde stiahnuť?
Asi lacná reklama.
220870
27.09.11,17:28
Nesťahuj stiahneš si virus.
andiablo
27.09.11,17:39
stiahol som a žiadny vírus. Má to 14 strán. Pripadá mi to ale ako reklama pre nejakú spoločnosť. Ale je tak kopec známich vecí. Nič prevratné to nieje.
tommi_d
27.09.11,18:33
stiahol som a žiadny vírus. Má to 14 strán. Pripadá mi to ale ako reklama pre nejakú spoločnosť. Ale je tak kopec známich vecí. Nič prevratné to nieje.
tak tak je to reklama, ale adamko sa tvári ako nám chce všetkým nezištne pomôcť :)
marleau
27.09.11,18:51
Už som to prečítal.Lacná reklama.Ej bisťu,vidieť ich výrobu a napríklad spoje,to by bolo!No ja som múdrosť sveta nepojedol,ja som sa učil v praxi.
ciners
27.09.11,18:54
Ja som to necital :D
Ale Adam chlapsky priznal, kto je a to sa rata. Aspon sa neskryva za nejaky nick s reklamou
marleau
27.09.11,18:56
Ja som to necital :D
Ale Adam chlapsky priznal, kto je a to sa rata. Aspon sa neskryva za nejaky nick s reklamou
Veď hej,to ale napríklad robím aj ja.A hlavne moj prvý príspevok na Porade nebola reklama na svoju firmu...
Jarka Č.
27.09.11,20:17
Aj na Modrej streche čítame túto príručku. :-) Asi invázia vo fórach...
ciners
28.09.11,05:31
Veď hej,to ale napríklad robím aj ja.A hlavne moj prvý príspevok na Porade nebola reklama na svoju firmu...
Myslel som to skor tak, ze casto firmy zakladaju temy, kde sa akoze pytaju na svoj vyrobok. Niekedy je to uplne ocividne.
AdamDebnar
28.09.11,08:34
Ďakujem za pripomienky a kritiku. Ak to na niekoho pôsobí negatívne. Veľmi ma to mrzí. Príručku sa budeme snažiť vylepšovať. Príručka je určená hlavne pre úplných začiatočníkov. Viem, že na tejto stránke je veľa expertov a som rád, každej pripomienke. Pekný deň Vám prajem.
AdamDebnar
28.09.11,09:34
Už som to prečítal.Lacná reklama.Ej bisťu,vidieť ich výrobu a napríklad spoje,to by bolo!No ja som múdrosť sveta nepojedol,ja som sa učil v praxi.

Ahoj, písal si, že by si chcel vidieť poriadne spoje. Si vítaný, každú sobotu o 16:00 robíme prehliadky, pri ktorých môžeš skontrolovať aj spoje.
Dubak2000
01.10.11,20:50
prebehol som prirucku a myslim si ze sa to da urobit o hodne lepsie. to co tam je napise niekto kto trochu o stavbe vie za par hodin. Ak sa niekto prezentuje ako odbornik mal by sa prezentovat niecim, co je daleko profesionalnejsie. Ja byvam uz niekolko rokov v montovanom dome, poznam problematiku celkom slusne a myslime ze ani uplne v zaciatkoch by ma tato prirucka nezaujala a nepresvedcila o profesionalite firmy. Ale celkove si myslim ze to je dobre ponukat ludom informacie a nie len reklamu, ale informacie na urovni aby reprezentovali a presvedcili ze firma su naozaj odbornici.
ciners
02.10.11,07:24
Ludom sa ukazuje hotovy produkt a nie informacie. Nevidim dovod svoje know how nejako vycapovat na internet. takym stylom by firmy ako Mercedes ci Boeing skrachovali.





prebehol som prirucku a myslim si ze sa to da urobit o hodne lepsie. to co tam je napise niekto kto trochu o stavbe vie za par hodin. Ak sa niekto prezentuje ako odbornik mal by sa prezentovat niecim, co je daleko profesionalnejsie. Ja byvam uz niekolko rokov v montovanom dome, poznam problematiku celkom slusne a myslime ze ani uplne v zaciatkoch by ma tato prirucka nezaujala a nepresvedcila o profesionalite firmy. Ale celkove si myslim ze to je dobre ponukat ludom informacie a nie len reklamu, ale informacie na urovni aby reprezentovali a presvedcili ze firma su naozaj odbornici.
marleau
02.10.11,07:28
Tak prezraď,čo by si mali Ľudia všímať,ako by sa mala firma prezentovať,čím zaposobiť v prípade drevených montovaných stavieb,nech to porovnám so svojim prístupom.
ciners
02.10.11,07:41
Ludi zaujima pomer kvalita a cena. Niekedy len cena. Vzdy je lepsie im ukazat 20 hotovych domov a 20 spokojnych zakaznikov ako detail spoja a tvrdit, ze ten moj je lepsi ako ferkov od susedovej firmy. Podla mna najlepsia reklama su spokojny zakaznici, ti roznasaju dpbru povest dalej. Poukazovat na konkurenciu, ze to robi na "hovno", je skor take pre zakaznika odpudzujuce.
Ale aby sme ostali pri realnom ponimani veci. Myslis si, ze ZIPP alebo Peiko niekde ukazuju svoje know how ohladom riesenia kratkych konzoliek? To len ako priklad montovanych stavieb.
AdamDebnar
03.10.11,05:44
prebehol som prirucku a myslim si ze sa to da urobit o hodne lepsie. to co tam je napise niekto kto trochu o stavbe vie za par hodin. Ak sa niekto prezentuje ako odbornik mal by sa prezentovat niecim, co je daleko profesionalnejsie. Ja byvam uz niekolko rokov v montovanom dome, poznam problematiku celkom slusne a myslime ze ani uplne v zaciatkoch by ma tato prirucka nezaujala a nepresvedcila o profesionalite firmy. Ale celkove si myslim ze to je dobre ponukat ludom informacie a nie len reklamu, ale informacie na urovni aby reprezentovali a presvedcili ze firma su naozaj odbornici.

Ahoj ahoj, Ďakujem za kritiku k príručke. Veľmi ma mrzí, že Vás príručka nezaujala, a že ju považujete za nekvalitnú. Rád by som vedel v akých aspektoch by sa dala vylepšiť. Čo Vám tam chýbalo a čo by mal každý začiatočník bezpodmienečne vedieť a naša príručka to neobsahuje. Snažili sme sa sa tam dať hlavne veci pre úplných laikov, ale stále je čo vylepšovať. Ďakujem za úprimnú odpoveď.Adam Debnár
ciners
03.10.11,06:42
Ale Adam, ved to nie je ziadna prirucka. To je uplne vzorovy clanok pre casopis typu pekne byvanie s celkom dobrou reklamou. Je jasne, ze tu nejde o technologie, tu ide o navstevu vzoroveho domu.
V novinach by to stalo min.80€, takto spamovo je to reklama zadarmo. Proste to kludne napis narovinu, napis, kde ten vzorovy domek je a ked pojdem okolo,rad sa pozriem a mozno aj niekto iny.
AdamDebnar
03.10.11,07:28
Ale Adam, ved to nie je ziadna prirucka. To je uplne vzorovy clanok pre casopis typu pekne byvanie s celkom dobrou reklamou. Je jasne, ze tu nejde o technologie, tu ide o navstevu vzoroveho domu.
V novinach by to stalo min.80€, takto spamovo je to reklama zadarmo. Proste to kludne napis narovinu, napis, kde ten vzorovy domek je a ked pojdem okolo,rad sa pozriem a mozno aj niekto iny.

Ahoj Cinners. Nehladiac na tom, že je súčasťou príručky aj reklama, tak to chceme urobiť lepšie, kvalitnejšie, aby to bolo TOP a ľuďom to bolo aj užitočné, nehladiac na to či si vyberú nás, alebo Vás.

Prihlásiť sa na obhliadku môžeš tu: http://www.prirucka-montovanedomy.sk/obhliadka.html


(http://www.prirucka-montovanedomy.sk/obhliadka.html)
marleau
03.10.11,08:05
Koľko stavieb máte za sebou ako firma a koľko ako osoba?
ondrej horvath
03.10.11,12:24
stručné ale výstižné porovnanie jednotlivých druhov konštrukcií nájdete aj tu:
idemestavat.wordpress.com/2011/08/17/konstrukcie-pri-vystavbe/
marleau
04.10.11,08:15
Príručka Vám je na nič,keď ste mi ešte nezodpovedali na základnú otázku,ktorá zaujíma asi každého potenciálneho zákazníka.
AdamDebnar
04.10.11,09:24
Marleau, postavili sme ich ako tím viac než dosť. Myslím, že málokto sa na Slovensku môže porovnávať v počte postavaných montovaných domov s ocelovou konštrukciou s firmou, ktorú zastupujem tu na Slovensku. A nevystupoval by som tu takto verejne, keby to nie je pravda. Ak chceš vedieť presné číslo tak mi napíš na e-mail: adebnar@marketbloom.net. Predstavím ti technológiu, referencie a garancie.
marleau
04.10.11,09:28
Ja sám som ich naprojektoval (výrobná dokumentácia) a vyrobil cez 200,nemám ani 40 rokov,ako tímu nám prešlo rukami cez 300 domov.Oceľovú konštrukciu?Nezdá sa mi to ako šťastné riešenie,keďže pri veľkosti rodinných domov si pri statike vieme vystačiť až na pol promile bez oceľových nosných konštrukcií.Netvrdím,že sú zlé...
ciners
04.10.11,09:38
Jak mali chlapci...
Mohli by sem este prist ludia, co projektovali a stavali jadrove elektrarne a budeme hladat toho naj :D :D
Rodinne domy su pre deti, tym by som sa nechvalil a neurazal druhych....
AdamDebnar
04.10.11,10:32
Cinners aj ja si myslím, že by to nemalo byť o porovnávaní, kto má aký veľký..., ale keď sa zákazník pýta, tak neodpovieš? :) Marleau: Pekné číslo, ale naše to bohužiaľ netromfne ;). Čo sa týka technológie, každá má svoju výhodu a nevýhodu. A každý zákazník má iné potreby a každý sa rozhodne podľa toho čo je pre neho vhodnejšie. My sa špecializujeme na ocel, vy sa špecializujete... ???? neviem. Tak si do kapusty nelozíme...
marleau
04.10.11,10:34
každý názor sa ráta,že?
tommi_d
04.10.11,11:02
Cinners aj ja si myslím, že by to nemalo byť o porovnávaní, kto má aký veľký..., ale keď sa zákazník pýta, tak neodpovieš? :) Marleau: Pekné číslo, ale naše to bohužiaľ netromfne ;). Čo sa týka technológie, každá má svoju výhodu a nevýhodu. A každý zákazník má iné potreby a každý sa rozhodne podľa toho čo je pre neho vhodnejšie. My sa špecializujeme na ocel, vy sa špecializujete... ???? neviem. Tak si do kapusty nelozíme...

Marleau mal skôr na mysli koľko domov si ty ako firma predal, resp. vyrobil, postavil nie koľko predala firma ktorú možno zastupuješ na našom trhu celkovo, pre lepšie pochopenie koľko domov máte na Slovensku postavených vašou technológiou
AdamDebnar
04.10.11,14:42
Tommi, pozri ja zastupujem firmu, ktorá stavia domy. Tá firma postavila cez 500 montovaných domov z ocelových konštrukcií. Ja nie som staviteľ som obchodný zástupca. Stavitelia stavajú a nemajú čas na obchod. Ja robím obchod. Máme rozdelené úlohy a pracujeme ako tím. V tíme máme stavebných inžinierov, projektantov, špecialistov na úvery a taktiež montérov, ktorý pracujú a nemajú čas na internetové diskusie. Fungujeme ako jeden celok, nie oddelene.
Preto nemá absolútne význam sa porovnávať. Takáto diskusia pojde donekonečna. Pozri, ak budeme vidieť vašu prácu, a stretnem sa s človekom, ktorý výslovne hľadá drevo dom a budem vedieť, že robíte kvalitne, rád Vás odporučím. Sme len ľudia. Toto diskusné fórum začína byť len o nás dvoch a určite to neprospieva ani jednému z nás. Chcem mier a žiadny flame. Veľmi ma mrzí, že táto diskusia sa vyvinula tak zle. Pekný večer všetkým....
tommi_d
04.10.11,15:00
Tommi, pozri ja zastupujem firmu, ktorá stavia domy. Tá firma postavila cez 500 montovaných domov z ocelových konštrukcií. Ja nie som staviteľ som obchodný zástupca. Stavitelia stavajú a nemajú čas na obchod. Ja robím obchod. Máme rozdelené úlohy a pracujeme ako tím. V tíme máme stavebných inžinierov, projektantov, špecialistov na úvery a taktiež montérov, ktorý pracujú a nemajú čas na internetové diskusie. Fungujeme ako jeden celok, nie oddelene.
Preto nemá absolútne význam sa porovnávať. Takáto diskusia pojde donekonečna. Pozri, ak budeme vidieť vašu prácu, a stretnem sa s človekom, ktorý výslovne hľadá drevo dom a budem vedieť, že robíte kvalitne, rád Vás odporučím. Sme len ľudia. Toto diskusné fórum začína byť len o nás dvoch a určite to neprospieva ani jednému z nás. Chcem mier a žiadny flame. Veľmi ma mrzí, že táto diskusia sa vyvinula tak zle. Pekný večer všetkým....

Pozri Adam, táto diskusia nie je o nás dvoch a ani nebude. Môj pocit je, že si to trochu zavinil sám tým dokumentom o montovaných domoch, kde vytváraš atmosféru pomoci ľuďom, ktorý sa neorientujú v problematiky montovaných domov a zľahka si sa krásne premostil do komerčnej roviny...
Nemusíš sa neustále ospravedlňovať nemám pocit, že by si niekomu ublížil, len si mi neodpovedal, koľko takýchto domov si v rámci SR predal, a koľko firma ktorú zastupuješ zrealizovala v rámci SR takýchto domov (pre zaujímavosť)
AdamDebnar
04.10.11,15:17
Tommi hovoril som že je to medzi Marleom a mnou. To že chceme pomáhať je pravda. Niekomu sa to páči niekomu nie, ale hlavne sa to nepáči konkurencii. Neviem prečo by som sa mal deliť o mojích úspechoch s konkurenciou. Keď chcete spolupracovať, tak sa mi ozvite na mail. Keď nie tak sa rozčulujte ďalej . Na Svk ešte len začíname a čoskoro sa dozviete viac. Mimochodom keď ste taký frajeri, tak neviem čo sa skrývate pod nikmi. Ako si chcete takto budovať dôveryhodnosť?
tommi_d
04.10.11,16:42
Tommi hovoril som že je to medzi Marleom a mnou. To že chceme pomáhať je pravda. Niekomu sa to páči niekomu nie, ale hlavne sa to nepáči konkurencii. Neviem prečo by som sa mal deliť o mojích úspechoch s konkurenciou. Keď chcete spolupracovať, tak sa mi ozvite na mail. Keď nie tak sa rozčulujte ďalej . Na Svk ešte len začíname a čoskoro sa dozviete viac. Mimochodom keď ste taký frajeri, tak neviem čo sa skrývate pod nikmi. Ako si chcete takto budovať dôveryhodnosť?

Adam, mal by si i čítať to čo napíšeš, lebo v tvojom príspevku č.156 spomínaš Marleua, alebo Tommiho ?
Tie, kecy že chceš nezištne pomáhať si nechaj od cesty. Neviem o akých úspechoch hovoríš, o svojich ? Keď budeš mať vlastné úspechy, môžme sa o nich baviť.
Stále si mi neodpovedal, koľko domov ste v rámci SR realizovali, mám pocit že to číslo sa limitne blíži nule...
marleau
04.10.11,18:01
Adamko,vieš prečo sme pod nickmi???
Pretože sme sem prišli radiť ľudom,ktorý potrebujú pomoc a nie si tu robiť reklamu ako niekto.To,že spomenieme naše profesie alebo niečo okolo toho,vyplýva z otázky,má to za úlohu doplniť našu odpoveď a nie robiť si reklamu.Nikto z nás sa nebráni potenciálnej zákazke,ale nikto sa ani nevnucuje.
A keď sme pri tom,čo by si mal zlepšiť v tom vašom snári,či čo to je,tak ti poviem moju skúsenosť (konečne k téme,čo?).
Dostal som skromnú zákazku na základe toho,že vtedy som mal živnosť LEN rok,ale okolo drevodomov som bol vtedy činný 18 rokov.Poznám firmy,ktoré robia 30 rokov,ale služobne najstarší je tam 3 roky,technológiu pozná možno 5 rokov a záujem o to má asi taký,ako USA o celosvetový mier-žiaden.Tak koho by si si vybral?Z tej malej zákazky sa vykľul dobrý predavač domov a ja zákazky mám od Talianska cez Rakúsko po Rusko.Napríklad nemám ani web stránku,ja ju nepotrebujem.
AdamDebnar
05.10.11,14:04
tommi d. prepáč, som to zle usmernil. Na SVK máme cca 30 domov, ak by si nejaký chcel vidieť nie je problém. V pohode, chalani, prepáčte, že som Vám tu narušil takto teritórium. Druhý krát by som to už takýmto spôsobom nerobil. "teda nikdy nie takto cez fóra(na test mi to posluzilo). A je to úctihodné, že máš zákazky z celej európy. Verím, že si v tom čo robíš úspešný. Verím aj tomu, že máte dobrú prácu. Nechcem ju haniť, lebo ani nemôžem. Nikdy som ju nevidel. A nepochybujem o tom, že tu ľuďom taktiež pomáhate. Stými Nikmi... ja si myslím že kompletnou transparentnosťou urobíte lepšie... je to môj názor. Ak sa bude dať vymazať príspevok s linkami, čo som sem uviedol tak ich hneď odstránim. Ak budete chcieť vidieť niekedy našu prácu, tak Vám ju bez problémov ukážem. Nemáme sa za čo hambiť. Nechcem tu s Vami fajtovať, lebo to nerobí pekný deň ani Vám ani mne a neprospieva to ani ku kvalite našej práci. Tak držím Vám peste. Pekný deň.
marleau
05.10.11,14:08
Porada je určená na radenie a myslím,že ti to pomohlo,takže splnila svoj účel.
Howgh,dohovorené.
ciners
05.10.11,15:20
Taki ti stali citatelia nas aj tak poznaju po mene, takze ten nick, to je len tak pre tych "cudzich"
paloo
06.10.11,04:53
Ahojte, tu sme zosumarizovali nejaké informácie o montovaných domoch. http://prirucka-montovanedomy.sk/ čekujte.
zaujimavé:)
ciners
02.05.12,09:20
Tommi, pozri ja zastupujem firmu, ktorá stavia domy. Tá firma postavila cez 500 montovaných domov z ocelových konštrukcií. Ja nie som staviteľ som obchodný zástupca. Stavitelia stavajú a nemajú čas na obchod. Ja robím obchod. Máme rozdelené úlohy a pracujeme ako tím. V tíme máme stavebných inžinierov, projektantov, špecialistov na úvery a taktiež montérov, ktorý pracujú a nemajú čas na internetové diskusie. Fungujeme ako jeden celok, nie oddelene.
Preto nemá absolútne význam sa porovnávať. Takáto diskusia pojde donekonečna. Pozri, ak budeme vidieť vašu prácu, a stretnem sa s človekom, ktorý výslovne hľadá drevo dom a budem vedieť, že robíte kvalitne, rád Vás odporučím. Sme len ľudia. Toto diskusné fórum začína byť len o nás dvoch a určite to neprospieva ani jednému z nás. Chcem mier a žiadny flame. Veľmi ma mrzí, že táto diskusia sa vyvinula tak zle. Pekný večer všetkým....

Mna by zaujimalo, ze dokedy mi este chce tento pan hromadnym emailom posielat svoju stupidnu prirucku a stupidne rady o drevodomoch. A to sme si vsetci len raz pozreli tu prirucku a dodnes typek spamuje ako divy.....
alltracboy
02.05.12,10:18
Označ ho ako spam a bude to rovno hádzať do kosa
Pali Kelnu Vamm Da
03.05.12,10:41
Neviem ako teraz, ale v minulosti po určitom čase montované domy začali vŕzgať. Samozrejme hlavne podlaha.
Čo sa týka sadrokartónu, tak tomu som nikdy neprišiel na chuť. Argument, že tie priečky sa ľahko prestavujú je nezmyselný. Ale argument, že na ne nič nezavesíš (nezakotvíš) je už závažný.

no ja si osobne myslim,ze na sadrokarton zavesis to iste, co na stenu, len musis pouzit tie spravne kotviace prvky. so spravnou kotvou ti sadrokarton podrzi 80 kg.
robertkozich
04.05.12,11:21
je pravda ze montovane domy spred 30 rokov su ine ako dnes. ale rozdiel ako medzi trabantom a mercedesom tam nie je. dokonca ani ako medzi skodovkou 100kou a fabiou :)

nie vsetko co je v rakusku je dobre.

a za tych 6 tyzdnov ti montovany kluc nepostavili, od prveho vykopu po odovzdanie klucu :) ale jednopodlazny murovany dom bez stropu sa za nejakych 5 mesiacov postavit da.
Ja osobne by som vzdy isiel do murovaneho. vyhody: mozem si ho postavit svojpomocne, je lacnejsi ak ho staviam svojpomocne, myslim si ze neni velky rozdiel v dlzke vystavby, ja pouzivam bud lepidlo alebo na penu, ak pouzivat suchy system tak mam dom do 3 mesiacov od zakladovej dosky..... a uz som tak postavil bez problemov.
juniorik
17.05.12,18:34
Ja sa chcem spytat co hovorite na potrebu pravidelne pretierat fasadu takeho drevodomu, aby to drevo vydrzalo - raz za X rokov. Ak si prestavite o aku plochu sa jedna, tak uz len cena takeho materialu nie je zanedbatelna, ale ovela horsie vyjde robota, najma v okoli okien, kde si musite asi dat dost velky pozor. Pri murovanom dome nic take nehrozi.
tommi_d
18.05.12,05:36
Ja sa chcem spytat co hovorite na potrebu pravidelne pretierat fasadu takeho drevodomu, aby to drevo vydrzalo - raz za X rokov. Ak si prestavite o aku plochu sa jedna, tak uz len cena takeho materialu nie je zanedbatelna, ale ovela horsie vyjde robota, najma v okoli okien, kde si musite asi dat dost velky pozor. Pri murovanom dome nic take nehrozi.

To, že má niekto postavený drevodom neznamená, že má drevenú fasádu....
fabo123
18.05.12,10:52
na margo dreva.Dnes sú kvalitné farby , ktoré vydržia bez úpravy 10 rokov , len stoja peniaze. Na margo murovaného. Kde si zobral to že ti nehrozí žiadne natieranie. Ak si niekto myslí že zateplí a do konca života to vydrží tak je na omyle. Na každom základnom školení zateplovania ti vysvetlia že každých 15 rokov max by si mal premalovat fasádu.
ferino184
31.07.12,10:51
vidím že zrazu sú aj účtovníci odborníci na stavby.
takže poďme postupne.
pozrite sa do minulosti. najprv sa stavali kamenné stavby. Hrady zámky atď.
bežný ľudia si stavali chatrče a chalupy z dreva.
Potom sa začali stavať drevenice.
Keď si všimnete, niekedy ešte vidno stáť staré asi 100-150 ročné drevenice.
Samozrejme sú na rozpadnutie.
Ale to drevo bolo surové, neopracované, nebolo vyvarené ani ošetrené proti škodcom. A stále bolo Mokré alebo rozpálené.
Skús si spočítať koľko krát ti zmokne murovaná stavba keď ju staváš, alebo koľko litrov vody sa minie pri murovanej stavbe.
Do stavby murovaného domu sa naleje niekoľko stoviek až tisíce litrov vody. Potom ešte pár krát zmokne a po pár dlhých mesiacoch máš murovaný, dobre mokrý a nevyschnutý dom.
Samozrejme si nahodíš polystyrén, aby si mal izoláciu a zabudáš na vlhkosť domu.
A ak si začneš stavať úsporný murovaný dom a dáš si malú vrstvu polystyrénu, rosný bod máš presne v stene a tvoj dom budeš mať nadosmrti mokrý. takže ak máš hrubú stenu, treba dať veľa polystyrénu.
Dom aj tak nebude extra úsporný, lebo keď ti navlhne stena, stráca izolačné vlastnosti.
Teraz si spočítaj ako bude úsporný.
Ak ti teraz došlo že je to divné, máš pravdu.
ďalej. Kde berieš naozaj istotu, že dom bude postavený kvalitne? pozri sa na robotníkov stavebných firiem. Väčšinou sú to alkoholici, ktorý pijú a sú stále po opici alebo s opicou.
Nikdy nepostavia rovnako dom.
Montovaný dom je niečo iné.
Najlepšie je stavať montovaný dom, kde sa používa sádrovláknitá doska ( fermacel). Žiadne OSB dosky.. Vysvetlím prečo. Drevo nasiakne vlhkosť a začne pučať.
OSB dosky nikdy!!!!! nechce sa nikoho dotknúť ale odporúčam fermacel.
Dajte si stavať od niekoho, kto vyrába panely niekde v hale a nie na stavbe.
Tak sa zabráni nepríjemnostiam ktoré môžu nastať. Aby to nepremoklo.
Najlepšie je, ak Vám to robia na automatickej linke.

Aj s oknamy.
Takže za 1 deň stojí dom a za ďalšie 2-3 dni máte už dom pod strechou.
Toto Vám môžem odporúčať.
Podlahy si dávajte vyliať betónom. Suché podlahy sú na prd. betón zase musí niekde byť.
Táto firma skvelydom má aj všetko certifikované.
Nie je to ako s tými robotníkmy.. ten stroj to robí stále 100%. Stále je to rovnako kvalitné a za každým to máte certifikované.
Niekto tu písal porovnávanie že za 30 rokov sa to ako posunulo niečo so škodovkou a mercedesom..
Opýtam sa niečo.
Čo myslíte? Ktorý dom je tá škodovka čo hrdzavie a darmo vykurujete keď je Vám tam v zime zima a v lete teplo?
Myslím že odpoveď poznáte.
A tie blbé predsudky zahoďte. Je to stabilné bývanie a vydrží dlho. To len raz nejaký pako povedal že hento tamto a všetci slováci majú vo zvyku počúvať čo niekto povie.
Montované domy sa stavajú už dlhé desiatky rokov. Sú 5 ročné ale aj 50 či 70 ročné domy. Stále stoja a stále sú obývané.
Tieto domy sa stavajú hlavne v Nórsku, švajčiarsku, švédsku a ďalších severských krajinách. Tam je debilizmus stavať si murovaný dom. A keď to tam stavajú a bývajú lebo je to kvalita, tak tuto snáď nie sú horšie podmienky.
Ja len radím, netlačím. Takže rozhodnutie bude aj tak na Vás. Ale skúste rozmýšlať skôr než začnete stavať. Aby Ste potom nemuseli lutovať
andiablo
31.07.12,12:22
reklama sa inde dáva
cocker.ba
09.12.12,13:27
osobne by som v pripade montovanej stavby volil oplastenie-drevostavba, vnutorne steny-porobeton.podla niekoho je akumulacna schopnost zbytocnost, podla niekoho nutnost.drevostavba sa sice rychle nahreje, ale ak je komplet drevo konstrukcia, tak akumulacia tepla nema ako prebiehat-na rozdiel od drevostavby s vnutornymi prieckami z porobetonu.steny sa nahreju a vyzaruju teplo do vnut. prostredia.takze kotol o to menej musi kurit, lebo sa vyuzije akumulacne teplo.
osobne by som si drevostavbu ako taku nepostavil nikdy-mat drevene steny, dreveny strop...nic pre mna. ak budem stavat nizkoenergeticky dom, tak jednoznacne polomontovany dom (system velox) s vnutornymi prieckami z porobetonu-hlavne kvoli instalaciam.a aj akumulacnej schopnosti.
http://www.nedatelier.sk/porovnanie-druhov-stavieb
marleau
09.12.12,14:28
osobne by som v pripade montovanej stavby volil oplastenie-drevostavba, vnutorne steny-porobeton.podla niekoho je akumulacna schopnost zbytocnost, podla niekoho nutnost.drevostavba sa sice rychle nahreje, ale ak je komplet drevo konstrukcia, tak akumulacia tepla nema ako prebiehat-na rozdiel od drevostavby s vnutornymi prieckami z porobetonu.steny sa nahreju a vyzaruju teplo do vnut. prostredia.takze kotol o to menej musi kurit, lebo sa vyuzije akumulacne teplo.
osobne by som si drevostavbu ako taku nepostavil nikdy-mat drevene steny, dreveny strop...nic pre mna. ak budem stavat nizkoenergeticky dom, tak jednoznacne polomontovany dom (system velox) s vnutornymi prieckami z porobetonu-hlavne kvoli instalaciam.a aj akumulacnej schopnosti.
http://www.nedatelier.sk/porovnanie-druhov-stavieb

Čím sa na začiatku vykúria steny?Zázrakom?To teplo,ktoré majú odovzdávať musia predsa nejako dostať do seba.Ak je dom dobre zateplený,čo v prípade drevostavby nie je problém,tak nepotrebujem v ňom niekedy ani kúriť,teda ani nepotrebujem,aby mi nejaká opacha akože sálala teplo do priestoru.
marleau
09.12.12,14:32
mať murované steny,betónový strop - bŕŕŕŕ´,aké studené,hnusné - nič pre mňa
marleau
09.12.12,14:43
V tej tabuľke uvádzajú ako nevýhodu drevostavby cenu.
Ak si odmyslíme rovnaké konštrukcie v porovnaní s murovanou stavbou,porovnajme cenu materiálu na steny a strop nejakého jednoduchého domu. Ak niekto robí rozpočty na murovačky,nech spočíta cenu materiálu na steny,strop a omietky na dom,ktorý má napr. 137 m2 obvodovej steny,25 m2 vnútorná nosná steny,53 m2 nenosná priečka a 55 m2 strop. Výmery sú bez otvorov (teda odrátané otvory pre okná,dvere a schody).
cocker.ba
09.12.12,17:59
Čím sa na začiatku vykúria steny?Zázrakom?...
kazdy kotlu hovori inak...proste drevostavy nemaju akumulacnu schopnost a to mi na nich vadi.ale to je vec nazoru...kazdy nech si robi podla svojho nazoru. ja tak budem robit tiez.
marleau
09.12.12,18:22
Chceš mi nahovoriť,že keď vypneš kúrenie,tak ti akumulačná stena dohrieva a ja musím v drevodome ešte stále kúriť?
Dubak2000
10.12.12,14:20
Chceš mi nahovoriť,že keď vypneš kúrenie,tak ti akumulačná stena dohrieva a ja musím v drevodome ešte stále kúriť?

To nema cenu diskutovat, proste cocker.ba je rozhodnuty co chce podobne ako ludia ktory stavaju tehlovy dom lebo tehla je tehla. Aj to provnanie na webe je robene tak, aby proste vyslo vyhodne to co niekto chce.
alltracboy
10.12.12,15:29
Chceš mi nahovoriť,že keď vypneš kúrenie,tak ti akumulačná stena dohrieva a ja musím v drevodome ešte stále kúriť?
ty nemusis lebo byvas v murovanom :D
marleau
10.12.12,15:34
tomu som nerozumel...
cocker.ba
10.12.12,18:07
To nema cenu diskutovat, proste cocker.ba je rozhodnuty co chce podobne ako ludia ktory stavaju tehlovy dom lebo tehla je tehla. Aj to provnanie na webe je robene tak, aby proste vyslo vyhodne to co niekto chce.

nemam rad ludi, co si myslia, ze vedia vsetko-aj to, ze byvam v tehlovom dome.omyl. byvam v ytongovom ( so zateplenim) a nie tehlovom dome a nad tehlou ani neuvazujem a ani som neuvazoval.
pivko
10.12.12,18:30
Drevená búda bude stále len drevenou búdou - nikdy dom.
pivko
10.12.12,19:49
pri tehle áno.
pivko
10.12.12,19:52
marleau ty v čom bývaš, v drevenej búde čo ju za pár rokov zožerie červotoč a iná háveď? robíš si tu len reklamu , lebo tie stodoly staviaš. A to sálanie tepla pri dome z tehál je naozaj pravda. Stačí že jeden deň kúrim do kachlí a na druhý deň akoby sa teplo vracalo naspať. U dreva to nebude nikdy.
alltracboy
11.12.12,08:09
podla toho co pisal byva v murovanej bytovke, co mi pride trochu odveci ked su montovane domy take super.
marleau
11.12.12,15:03
marleau ty v čom bývaš, v drevenej búde čo ju za pár rokov zožerie červotoč a iná háveď? robíš si tu len reklamu , lebo tie stodoly staviaš. A to sálanie tepla pri dome z tehál je naozaj pravda. Stačí že jeden deň kúrim do kachlí a na druhý deň akoby sa teplo vracalo naspať. U dreva to nebude nikdy.

No nebude,u dreva to veru nebude,lebo u dreva budeš kúriť len tretinu toho čo tvrdíš ty a teplo budeš mať aj o tri dni,nielen na druhý,ako tvrdíš ty.
Toto sú "drevenice"...
marleau
11.12.12,15:04
alltrac....to je pekne od veci.
taiko
11.12.12,15:10
a preco sa vadite? Sak nech kazdy byva kde chce. Ja tiez asi chcem dreveny dom a to este k tomu mobilny :D. Nechce sa mi vyvalit vrece penazi a este sa natahovat s "takzvanymi" remeselnikmi a dodavatelmi a kadejakymi podvodnikmi. Kamarat teraz stavia a mi vstavaju vlasy dupkom z tych jeho prihod. O to uz riadny zastup remeselnikov prekrocil jeho prahy.

Akurat zhanam info. Vari nudem horsi clovek, ked budem byvat v maringotke? Vlasnt eto nebude maringotka, lebo to nebude mat kolesa. Kuknite tu a noze okomentujte. Len mi nenadavajte, ja za to nemozem, ze aj take stavaju.:)

www.obelix.cz
www.freedomky.cz
www.bezpovoleni.cz

Volo by fajn, keby aj sa aj taki vyjadrili, co v takom nicom byvaju, vsak azda nebudem prvy, ci? :D
alltracboy
11.12.12,15:46
nieje to pravda? v pohode.. ja mam tiez radsej murovane..ale z dreva spravim garaz.
alltracboy
11.12.12,15:51
ono to dobre vyzera na obrazku, ale ked si to postavis tak zistis ze nemas pomaly kam dat veci. na prespatie OK, na zivot.. no mne by to nestacilo.
taiko
11.12.12,15:57
ono to dobre vyzera na obrazku, ale ked si to postavis tak zistis ze nemas pomaly kam dat veci. na prespatie OK, na zivot.. no mne by to nestacilo.
obvykle si to mozes vyskladat, pridat viac priestoru, dokonca sa vraj da objednat modul neskor (napr ked aa narodi dieta) a pridat ho k existujucemu domu. Len ja nemam ani paru o vsetkych tych izolaciach, prestupoch, materialoch atd.
tommi_d
11.12.12,17:38
Si frustrovaný z Vianoc ?
tommi_d
11.12.12,17:40
Máš čarovný dom keď sa ti druhý deň vracia teplo späť...
alltracboy
11.12.12,17:52
Tomi Vieš ako funguje termofor?
ciners
11.12.12,18:04
Trosku je potreba sa pozriet na historiu stavebnictva a pouzivanych materialov z nadhladom. To nie je o tom, ze to alebo ono je lepsie. Materialy sa historicky pouzivali v roznych castiach sveta podla miestnych zdrojov: juzania kamen, severania viac drevo, my viac hlinu...zaviselo od miestnych zdrojov. Chorvati vybetonuju krov. Divne,ze? Ale videl som to niekolko krat na vtastne oci. A o tom to presne je. V roznych castiach sveta sa udomacnili rozne materialy. Drevodom, ak ho urobia odbornici, tak je rovnocenny inym domom. Kazdy ma samozrejma iste plusy a minusy, ale to ma rovnako tehla, kamen, slama aj drevo. Hadat sa je uplne zbytocne, lebo Kanadan povie, ze drevo je naj, Slovak ze hlina a Chorvat ze kamen.
marleau
11.12.12,18:15
ono to dobre vyzera na obrazku, ale ked si to postavis tak zistis ze nemas pomaly kam dat veci. na prespatie OK, na zivot.. no mne by to nestacilo.

???
taiko
11.12.12,18:21
Zavediem ťa do takého domu a nebudeš vedieť,že si v drevodome.Očividne si taký ani nevidel.To málo miesta,čo spomínaš neviem pochopiť čo tým myslíš,akokoľvek sa snažím.Prespať áno,žiť nie?Asi nevieš v porincípe,z čoo je ten dom postavený.
Je tu ešte jedna možnosť - rýpeš do mňa,lebo vieš ,že ma to rozčúli,no hotový chudák.
necerti sa :D. Alltracboy pravdepodobne reagoval na moj prispevok, kde jedna ceska firma robi tie mobilne drevodomy. A jeden tam je taky malicsky
marleau
11.12.12,18:28
Dnes už mi do živého raz zarezal,nebolo to prvýkrát.
alltracboy
11.12.12,18:29
Nechaj ho v tom.
alltracboy
11.12.12,18:40
No nebude,u dreva to veru nebude,lebo u dreva budeš kúriť len tretinu toho čo tvrdíš ty a teplo budeš mať aj o tri dni,nielen na druhý,ako tvrdíš ty.
Toto sú "drevenice"...
snad vies, ze to co si napisal je proti fyzike.
alltracboy
11.12.12,18:44
No nebude,u dreva to veru nebude,lebo u dreva budeš kúriť len tretinu toho čo tvrdíš ty a teplo budeš mať aj o tri dni,nielen na druhý,ako tvrdíš ty.
Toto sú "drevenice"...
duplicita
marleau
11.12.12,18:46
snad vies, ze to co si napisal je proti fyzike.

Len potvrdzuješ,že tomu nerozumieš.Už samotná konštrukcia steny radí takýto dom medzi nízkoenergetické.Totiž nosnú stenu tvorí skelet,medzi ktorým je nenosný priestor a ten je využitý ako tepelný izolant.Druhý fakt je taký,že vonkajšie zateplenie robí z domu dobre zaizolovaný objekt,čo pri murovanom dosahuješ pri vyšších hrúbkach ako muriva tak zateplenia.
pivko
11.12.12,18:51
Ľudia , nekupujte tie drevené búdy čo tu preferuje marleau , však dnes hrubá stavba z tehly ,alebo ytongu je tak lacná že to nestojí za to.
Stačí keď pozriem cez vikend tu blbosť o Amerických domoch , kde kopancom prebúraš príečku. Nech si v takých domoch bývajú amíci / a potom sa čudujú že keď príde hurikán tak to lieta vo vzduchu/ marleau aj tvoje tak odletia.
Keď drevený tak jedine masív , jeden poznám od Žilinskej firmy originál masív a to je káva.http://www.zrub.sk/Zruby-a-drevodomy/
taiko
11.12.12,18:54
ale panoveee. Co vy ste vsetci priami konkurenti, ze sa takto castujete? Ci ste si nejak obchodne doublizovali? Ved rozpravajte vecne, nech sa daco poucime. Z jednej aj z druhej strany. NIe tu takto sa harkat
marleau
11.12.12,19:05
Ľudia , nekupujte tie drevené búdy čo tu preferuje marleau , však dnes hrubá stavba z tehly ,alebo ytongu je tak lacná že to nestojí za to.
Stačí keď pozriem cez vikend tu blbosť o Amerických domoch , kde kopancom prebúraš príečku. Nech si v takých domoch bývajú amíci / a potom sa čudujú že keď príde hurikán tak to lieta vo vzduchu/ marleau aj tvoje tak odletia.
Keď drevený tak jedine masív , jeden poznám od Žilinskej firmy originál masív a to je káva.http://www.zrub.sk/Zruby-a-drevodomy/
To,čo stavajú v Kanade je niečo iné.
AK PRERAZÍŠ KOPAČKOU STENU TOHO DOMU,TAK TI HO POSTAVÍM ZADARMO NA KĽÚČ. AK BUDEŠ CHCIEŤ,TAK MUROVANÝ.
alltracboy
11.12.12,19:12
Len potvrdzuješ,že tomu nerozumieš.Už samotná konštrukcia steny radí takýto dom medzi nízkoenergetické.Totiž nosnú stenu tvorí skelet,medzi ktorým je nenosný priestor a ten je využitý ako tepelný izolant.Druhý fakt je taký,že vonkajšie zateplenie robí z domu dobre zaizolovaný objekt,čo pri murovanom dosahuješ pri vyšších hrúbkach ako muriva tak zateplenia.to neznamena ze to co si napisal nieje somarina. ty len dookola vyzdvihujes vyhody montovaneho domu. Nieje realne ze vykuris 1/3 energie co v murovanom a vydrzi ti dlhsie teply. ale ty urcite zasa porovnavas murovany dom z 50tych rokov a drevostavbu.
marleau
11.12.12,19:15
to neznamena ze to co si napisal nieje somarina. ty len dookola vyzdvihujes vyhody montovaneho domu. Nieje realne ze vykuris 1/3 energie co v murovanom a vydrzi ti dlhsie teply. ale ty urcite zasa porovnavas murovany dom z 50tych rokov a drevostavbu.
Porovnaj si koeficienty tepelného odporu a hrúbky,aké sa používajú.
alltracboy
11.12.12,19:23
Porovnaj si koeficienty tepelného odporu a hrúbky,aké sa používajú.ja ti neberiem ze dokazes spravit mur ktory bude mat pri istej hrubke lepsi tepelny odpor ako murovany dom, ale pokial postavis murovany a montovany dom v rovnakych parametroch tak nieje mozne na to aby si vykuril tretinou energie a este ostal dom o dva dni dlhsie teply. Pri rovnakych vychodzich podmienkach.
pivko
11.12.12,19:35
marleau nedávaj neuźitočné , baví Ťa to? nikoho tu nepresvedčíš že ten dom ktorý staviaš je OK na bývanie.
Niet nad bývanie v tehličke zateplenej vatičkou;)
oondrejj
11.12.12,19:41
podľa mňa môže byť aj montovaný aj murovaný dom ana rovnakej úrovni čo sa týka energetickej kvality. Pokiaľ dobre na stavbu dohliadnete a všetko spravíte poriadne tak ako to má byť, tak v tom prípade sa da u oboch dosiahnuť rovnaka kvalita. Iné to už bude ohľadom ceny. Predsa len cena jedného a druhého sa bude dosť líšiť. takže je to len otázka vyváženia cena/kvalita.
pivko
11.12.12,19:43
A čo životnosť?
day
11.12.12,19:48
A čo životnosť?
To by som neriesil, nase deti uz budu mat ine naroky na byvanie,
nase stavby im budu viac na pritaz ako na osoh
alltracboy
11.12.12,20:30
montovany dom nebude nikdy tak pevny ako murovany... Uz len to ze je to srobovane drevo.. dotiahni na dreve srob kolko vladzes a za mesiac mozes dotahovat znovu. Napisem len podla mna najvacsie plus a minus pre montovany dom. Plus je, ze je postaveny rychlejsie v porovnani s murovanym na co ludia asi najviac zaberaju. Minus ze je ho musi stavat firma co stoji o dost viac ako nejaka partia murarov. O zatepleni sa tu bavit nemusime nakolko kazdy ma moznost sa rozhodnut ake tepelne straty su pre neho optimalne v porovnani s cenou. Oba typy sa daju zateplit rovnako. to ze montovany dom sa rychlejsie vykuri, ale aj rychlejsie vychladne. murovany sa vykuruje dlhsie ale aj dlhsie chladne. Pokial budu oba domy na 20 stupnovej vychodzej teplote a pride ochladenie na -5, s tym ze sa bude vetrat denne x minut, montovany dom logicky ochladne skor ako murovany lebo nema naakumulovanu energiu v muroch. O tom co sa moze nastahovat do stien montovaneho domu, asi ani nemusim pisat.
alltracboy
11.12.12,20:34
murovany radsej nie, to by posral kedze nema skusenosti :D iba pokus o zart....
marleau
12.12.12,06:10
montovany dom nebude nikdy tak pevny ako murovany... Uz len to ze je to srobovane drevo.. dotiahni na dreve srob kolko vladzes a za mesiac mozes dotahovat znovu. Napisem len podla mna najvacsie plus a minus pre montovany dom. Plus je, ze je postaveny rychlejsie v porovnani s murovanym na co ludia asi najviac zaberaju. Minus ze je ho musi stavat firma co stoji o dost viac ako nejaka partia murarov. O zatepleni sa tu bavit nemusime nakolko kazdy ma moznost sa rozhodnut ake tepelne straty su pre neho optimalne v porovnani s cenou. Oba typy sa daju zateplit rovnako. to ze montovany dom sa rychlejsie vykuri, ale aj rychlejsie vychladne. murovany sa vykuruje dlhsie ale aj dlhsie chladne. Pokial budu oba domy na 20 stupnovej vychodzej teplote a pride ochladenie na -5, s tym ze sa bude vetrat denne x minut, montovany dom logicky ochladne skor ako murovany lebo nema naakumulovanu energiu v muroch. O tom co sa moze nastahovat do stien montovaneho domu, asi ani nemusim pisat.
Nemáš pravdu,uvádzaš ľudí do neprvadivých informácií,ak nemáš o tom šajnu,tak to nerob.
Ak pokladáš Pordu za serióznu stránku,kde si ľudia NAOZAJ poradia,tak nepíš o tom,o čom nič nevieš.
marleau
12.12.12,06:11
A čo životnosť?

Koľko by si chcel?
alltracboy
12.12.12,07:23
urcite je lepsie napisat nepis nepravdy hlavne ked na svoje bludy nemas absolutne ziadne vysvetelnie. ja mozem tiez vraviet ze ked zasadis dolarovnik tak budes mat kazdy rok urodu dolarov a budem vypisovat ze druhy o tom prd vie a keca. Keby som predaval cigarety tiez budem pisat ze fajcenie je super. A vobec co ty o tom mozes vediet ked v montovanom nebyvas.. postav si uz konecne nejaky pre seba a potom mozno zistis, ze tam nieco vrzga, ze sa moze napelesit potkan do steny, alebo ze budes mat vzduch ako v skleniku pokial nebudes vetrat. A ked vyvetras pri vypnutom kureni tak este aj budes mat zimu. Mozes sa realizovat a poradit ludom tym ze kazdu z tychlo informacii vyvratis nejakym poriadnym argumentom a nie len slovami kecas a pod.. Ty proste tvrdis veci co su fyzikalne nemozne. Zachvilu spravis z montovaneho domu perpetuum mobile. Je fajn ze mas v tom dome nejake pocity, ale pocit je jedna vec a realita druha.
taiko
12.12.12,07:38
Marleau, prosim Ta nereaguj. Vy dvaja sa zda sa nikdy nezhodnete a ja mam pocit, ze Vasa debata nie je ani odborna, ani o skusenostiach, je len osobna. Vzajomnych osocovanim sa z klamstva, zavadzania nikam nedospejeme. Vysledok je, ze musim hladat nejake info v zaplave urazok a invektiv. Na Slovensku je badat iste predsudky a odpor k montovanim drevenym domom. Ale vadenim sa na porade.sk nikomu nedokazes, ze montovane drevene domy su fajn, pasoivne, prijmene, take ci onake. To dokazes len tym, ked sem na poradu prizeneis ludi co v takych domoch byvaju aby nam popisali svoje skusenosti. To bude ta prava infoska. Teda aspon pre mna by taka info bola zaujimava. Nechcem tu hrat medzi vami arbitra, len sa chcem nieco dozvediet
Dubak2000
12.12.12,07:46
tato diskusia skutocne nema vyznam a ma uroven podobnych v bulvarnych dennikoch. Ohlavne vetrania existuju aj veci ako riadene vetranie, rekuperacia tepla a pod. O cenach je tiez zbytocne hovorit, videl som co dokazu party murarov, ktory nepochopili ze dnesne materialy sa nemuruju tak ako stara tehla. Nedodrziavaju postupy, nejake odchylky hore dole nevadia. Kolega ich nechal zburat celu stenu lebo bola krivo. Ale podla nich nie je problem, ved tak sa to robi stale. Kazda stavba sa da urobit dobre aj zle, ale vecsinu susedov co stavali murovane mali tiez dost zasadne problemy. Vecsine cena stavby narastla dost podstatne, lebo sa zistili dalsie a dalsie veci co nepredpokladali na zaciatku. Ja uz par drokov v drevostavbe byvam a nemam ziadny problem. Cena bola dana dopredu a presne platila. Ja by som staval drevostavbu znova ale je mi jasne ze hodne ludi to nikdy nepochopi. Ale je mi to uprimne uplne jedno:)
alltracboy
12.12.12,07:55
kazdy zaizolovany dom s rekuperaciu bude fajn. Nech si kazdy najde svoje pozitiva hociakej stavby. Taiko, tazko tu najdes nejake info o kontajnerovom byvani, lebo ked uz ma niekto absolvovat ten stavebny kolotoc, tak take smiesnosti nestavia. Na take alternativne byvania su ine servery. Normalne by som sa do tejto debaty ani nezapojil ale citat o tom ako na vykurenie drevodomu staci tretinova energia a vydrzi teply dlhsie to je proste blud ako to ze netreba izolovat podlahu lebo teplo ide dohora. Ale ludia sa tu drzia svojich pravd.. aj ja samozrejme. Ale ja mam aspon ciastocne oporu vo fyzikalnych zakonoch.
taiko
12.12.12,07:59
dakujem, toto presne tu hladam, osobnu skusenost.
marleau
12.12.12,08:01
Ja len toľko a naposledy. Napíš,koľko domov si postavil a potom hodnoť. Keď by som mal byť potenciálny stavebník,ktorý sa rozhoduje,aký typ stavať,pozriem si aj tvoje založené témy a je mi všetko jasné. A nie sú kachličky ale obkladačky. O ostatnom písať nejdem,tu sa nikto nepýta na moje súkromie,napísal som ti do SS.
taiko
12.12.12,08:03
kazdy zaizolovany dom s rekuperaciu bude fajn. Nech si kazdy najde svoje pozitiva hociakej stavby. Taiko, tazko tu najdes nejake info o kontajnerovom byvani, lebo ked uz ma niekto absolvovat ten stavebny kolotoc, tak take smiesnosti nestavia. Na take alternativne byvania su ine servery. Normalne by som sa do tejto debaty ani nezapojil ale citat o tom ako na vykurenie drevodomu staci tretinova energia a vydrzi teply dlhsie to je proste blud ako to ze netreba izolovat podlahu lebo teplo ide dohora. Ale ludia sa tu drzia svojich pravd.. aj ja samozrejme. Ale ja mam aspon ciastocne oporu vo fyzikalnych zakonoch.
No ved prave, ze tam ziadny kolotoc nie je. akurat kupis pozemok, postavis siete, zatlcies do zeme stojky, alebo spevnis podklad, objednas dom a za 3-4 tyzdne byvas. ta to aspon pisu na strankach :).
Ja v zasade nemusim mat len mobilny dom, aj ked to vyzera zaujimavo, zaujala ma ale drevostavba vseobecne, Dufam, ze viac ludi so skusenostami prispeje do debaty
taiko
12.12.12,08:04
dakujem
marleau
12.12.12,08:07
V Rusku som robil drevostavbu,ktorá nemala pevný základ. Ak vykľučkuješ v zákonoch,tak sa to dá ľavou zadnou.
alltracboy
12.12.12,08:24
No ved prave, ze tam ziadny kolotoc nie je. akurat kupis pozemok, postavis siete, zatlcies do zeme stojky, alebo spevnis podklad, objednas dom a za 3-4 tyzdne byvas. ta to aspon pisu na strankach :).
Ja v zasade nemusim mat len mobilny dom, aj ked to vyzera zaujimavo, zaujala ma ale drevostavba vseobecne, Dufam, ze viac ludi so skusenostami prispeje do debaty
len tak to bohuzial na SK nefunguje. Ved zbehni na stavebny urad a zachvilu budes zakladat temu ako postavit murovany dom.
taiko
12.12.12,08:56
:-)
pivko
12.12.12,09:37
marleau , každému kto ma iný názor tu dávaš neužitočné a posielaš ss o svojich rodinných problémoch. Ale ja pre to aby som pomáhal tebe zarábať nebudem meniť svoj názor že montovaný dom nikdy . Dnes sa dá postaviť svojpomocne hrubá stavba za babku , tak že neni o čom diskutovať.
marleau
12.12.12,09:45
marleau , každému kto ma iný názor tu dávaš neužitočné a posielaš ss o svojich rodinných problémoch. Ale ja pre to aby som pomáhal tebe zarábať nebudem meniť svoj názor že montovaný dom nikdy . Dnes sa dá postaviť svojpomocne hrubá stavba za babku , tak že neni o čom diskutovať.

Ty mne zarábať nemusíš,ale vyjadruj sa len k tomu,čomu rozumieš. Ja tvoju pácu neočierňujem.
tommi_d
12.12.12,10:01
marleau , každému kto ma iný názor tu dávaš neužitočné a posielaš ss o svojich rodinných problémoch. Ale ja pre to aby som pomáhal tebe zarábať nebudem meniť svoj názor že montovaný dom nikdy . Dnes sa dá postaviť svojpomocne hrubá stavba za babku , tak že neni o čom diskutovať.

Väčšina tých svojpomocne postavených murovaných domov "za babku" aj tak vyzerá, pretože každý čo bol na pive s murárom sa cíti, že vie si svoj dom aj postaviť (tým nemyslím práve teba)... Niekde v diskusii možno, že aj tu som čítal jeden pekný citát : "Prvý dom postav nepriateľovi, druhý priateľovi a až ten tretí pre seba"
alltracboy
12.12.12,10:33
moj prvy dom je skoro dokonaly, na druhom by som menil iba to, ze by som na stavbu nepustil nikoho okrem seba a ludi ktori pomahaju mne.
taiko
12.12.12,10:35
moj prvy dom je skoro dokonaly, na druhom by som menil iba to, ze by som na stavbu nepustil nikoho okrem seba a ludi ktori pomahaju mne.
Ty sa zaoberas stavbou domov, ci to pre seba a rodinu si staval?
marleau
13.12.12,05:59
nemá čo odpovedať...
gixo
13.12.12,07:16
cital som vsetke prispevky lebo ma zaujala hadka na konci
ktory dom je lepsi to neviem hodnotit nie som odbornik v tychto veciach no keby som si mal vybrat radu od jedneho z vas tak urcite marleau lebo sa mi vidi ze tomu rozumie
alltracboy sa snazi len hadat a nie je schopny odpovedat taikovy ani to kolko domov postavil
je mozne ze postavil len jeden pre seba no aj tak mu niekdo pomahal
zalozil temu snad tri razy za den vzdy ked isli nieco na dome robit to ti na odbornosti asi chyba vela
marleau ty za nerozculuj za kazdu cenu takto svoje nazory neobhajis
alltracboy
13.12.12,08:21
postavil som jednen dom pre seba.. to neznamena ze nemozem napisat ak marleau napise hovadinu. Pokial si tiez myslite ze montovany dom vykurite s tretinovou spotrebou oproti rovnakemu murovanemu + vydrzi o 3 dni dlhsie teply, tak skocte na zakladnu skolu doplnit vedomosti. Ja domy nestavam ani nepredavam tak si mozem nestranne povedat co si myslim. Pokial to niekto berie ako hadanie tak to je jeho problem. Ako som pisal nech si kazdy stavia co chce.. len vychvalovat drevostavbu do neba mi pride dost prehnane lebo marleau vypichuje iba vyhody a k nevyhodam sa ani nevyjadri. iba napise ze kecam a neda ziaden dovod. V drevostavbych sa nevyznam, poznam vask ludi co ju maju a iba pisem ich pocity.. ale marleu to neberie do uvahy.. jeho domy to urcite nerobia tak si dajte postavit k nemu dokonaly dom :D
alltracboy
13.12.12,08:26
dobry pokus marleu.. pokial je toto tvoj dalsi nick tak iba potvrdzujes svoju ubohost.
alltracboy
13.12.12,08:39
Ja len toľko a naposledy. Napíš,koľko domov si postavil a potom hodnoť. Keď by som mal byť potenciálny stavebník,ktorý sa rozhoduje,aký typ stavať,pozriem si aj tvoje založené témy a je mi všetko jasné. A nie sú kachličky ale obkladačky. O ostatnom písať nejdem,tu sa nikto nepýta na moje súkromie,napísal som ti do SS. Neviem naco riesis moje temy.. ja sem chodim konzultovat veci ktore mi niesu jasne a chcem vediet nazor druhych. Podla mna by som sa ako potencialny stavebnik urcite nerozhodoval.. ja mozem akurat tak napisat veci s ktorymi som sa stretol pocas stavby a svoj nazor na vec. Nezaujato. Ked som zacinal stavat dom tak mi volalo vela firiem s tym ze mi spravia drevodom.. poslal som ich... Ja som hned vedel ze nedam osud svojej stavby do ruk nejakej firme co sa na mne nabali a odflakne pracu. Vela ludi tu plakalo, ze podpisali zmluvy a firma im flaka dom..
cocker.ba
13.12.12,10:34
nedam osud svojej stavby do ruk nejakej firme co sa na mne nabali a odflakne pracu. Vela ludi tu plakalo, ze podpisali zmluvy a firma im flaka dom..

tak je. treba vediet, komu clovek dava stavat. ja dam tomu, kto uz je na trhu vyse 15 rokov a poznam sefa osobne.stavali aj ine stavby, nez rodine domy-nadstavbu posty na Tomasikovej, sidlo firmy aj rod. dom nebohemu pravnikovi Valkovi...
ten kto si nezisti referencie o stav. firme, alebo ten kto zaplati zalohu 50-60%, je len a len dement-to vzdy smrdi. casto sa stava, ze firma akoze zacne robit a potom zduchne aj s peniazmi.treba faktury platit po castiach-malych ciastkach, napr. kazdy mesiac.
a najlepsie je, ak si stavebnik kupuje material sam a stav.firma mu uctuje len robotu.riziko je tak minimalne.
ciners
13.12.12,10:39
Ľudia , nekupujte tie drevené búdy čo tu preferuje marleau , však dnes hrubá stavba z tehly ,alebo ytongu je tak lacná že to nestojí za to.
Stačí keď pozriem cez vikend tu blbosť o Amerických domoch , kde kopancom prebúraš príečku. Nech si v takých domoch bývajú amíci / a potom sa čudujú že keď príde hurikán tak to lieta vo vzduchu/ marleau aj tvoje tak odletia.
Keď drevený tak jedine masív , jeden poznám od Žilinskej firmy originál masív a to je káva.http://www.zrub.sk/Zruby-a-drevodomy/

Pivko, ved ked ti truhlici tie drevodomy vobec nezavetruju, tak co sa cudujes. A vaacsina tych kvaziodbornikov ani u nas vietor neriesi, myslia si, ze to prenasa asi ta osb doska
marleau
13.12.12,11:50
Pivko, ved ked ti truhlici tie drevodomy vobec nezavetruju, tak co sa cudujes. A vaacsina tych kvaziodbornikov ani u nas vietor neriesi, myslia si, ze to prenasa asi ta osb doska

To zavetrenie som nevidel okrem jednej firmy u žiadnej inej a boli na trhu dlhšie ako 15 rokov.
Takisto prichytenie opláštenia o rám musí zodpovedať norme,nie len tak naverímboha.
marleau
13.12.12,12:59
nie som na to odkázaný tak ako ty na Poradu,keď staviaš dom....
alltracboy
13.12.12,14:44
ako sa prichytava oplastenie podla normy?
alltracboy
13.12.12,15:03
No vidis a moc rad som tu ani nedostal.. iba ciners a 220870 pomohli.. ty nie. Inak teraz som si uz uplne isty ze gixo je tvoj dalsi nick.. ty musis byt fakt zufaly :D
bjuty smis
13.12.12,16:54
No nebude,u dreva to veru nebude,lebo u dreva budeš kúriť len tretinu toho čo tvrdíš ty a teplo budeš mať aj o tri dni,nielen na druhý,ako tvrdíš ty.
Toto sú "drevenice"...

to ako bude 3-dni horieť ?? nemáte hasičov ??
alltracboy
13.12.12,17:48
aj sa bojim napisat svoju reakciu lebo marleau to zasa budwe brat ako utok.. ale tak dobre som sa uz dlho na porade nezasmial :D
alltracboy
14.12.12,07:01
ako sa prichytava oplastenie podla normy?
a presne takto marleau poradi.. nijak. Ked budem mat cas tak spocitam kolko krat sem napisal " postavil som cez 200 drevodomov" lebo "kolko domov si postavil ty?" . Inak 200 drevodomov to je slusne cislo.. skoro jeden na mesiac..Pokial si naozaj gixo tak sa divim ze si v krachu ked si toho tolko postavil.
pivko
14.12.12,09:37
Kašli na neho , bombarduje Ťa tu neužitočným , podľa mňa bude obyčajný dealer.Keby ako majiteľ f. a postavil 200 domov tak je dávno za vodou.
taiko
14.12.12,09:45
Kašli na neho , bombarduje Ťa tu neužitočným , podľa mňa bude obyčajný dealer.Keby ako majiteľ f. a postavil 200 domov tak je dávno za vodou.
Ty pivko, ale ta linka na ten masiv je zaujimava. Musim tiez postudovat aj tuto moznost.