janka_o
09.10.09,13:37
Dobrý deň,
pred časom som požičala tete väčšiu sumu peňazí a keďže v rodine panujú výborné a korektné vzťahy, bolo to na dobré slovo, bez papiera. Teta však náhle zomrela, nenechala závet a ja nie som v dedičskom poradí. Ako mám postupovať, aby som tieto peniaze dostala späť?
danushka
09.10.09,11:44
Keďže nemáš žiadnu zmluvu, ťažko dokážeš rodine, že Tvoje tvrdenie sa zakladá na pravde. Ak si mala nejakého svedka, čo by dosvedčil pôžičku pre tetu a tohto svedka by rodina akceptovala ako vierohodného...tak potom by nemal byť problém ak je pravda, že v rodine panujú výborné a korektné vzťahy.
Presvedčíš sa teraz o tom, či je tomu naozaj tak.
Minimálne si mohla poukázať peniaze z účtu na účet, ale asi si ich dala z rúčky do rúčky, že?
janka_o
09.10.09,11:58
Svedka mám, snáď bude akceptovaný, ale kto o tejto pôžičke má hovoriť pri dedičskom konaní? Ako sa mám o ňu prihlásiť? Pozostalí o tejto pôžičke vedia, jeden z nich je práve ten svedok, ale to mám napísať prehlásenie, ktoré sa zaeviduje u notára, ktorý vybavuje pozostalosť, alebo mám postupovať inak - tu by som potrebovala poradiť.
hanelie
09.10.09,12:01
môžeš si pôžičku uplatniť ako pohľadávku u notára - bude to formou čestného prehlásenia, podpísaného svedkom / či ale bude uznaná................
danushka
09.10.09,12:04
Však Janka počkajme, možno sa vyjadrí niekto od fachu. Aj mňa by zaujímalo, či môže notár, ktorý rieši dedičské konanie zahrnúť do tohto aj dlhy, ktoré nie sú zmluvne podchytené...:confused:, osobne tomu neverím, leda ak by dediči na konaní súhlasili.
janka_o
09.10.09,12:13
Prečo by notár nemohol zahrnúť do konania pôžičku, o ktorej je svedectvo, veď pri pôžičke v rodine nie je povinnosť písať dlžobné úpisy. Je na to nejaký paragraf, podľa ktorého sa postupuje, rada by som si ho naštudovala.
Lianka
10.10.09,11:30
veď pri pôžičke v rodine nie je povinnosť písať dlžobné úpisy.

Povinnost nie, ale ak si v pozicii veritela, vzdy je pre teba dobre si pohladavku poistit, aspon zmluvou o pozicke a zmenkou.