Zavrieť

Porady

Pôžička v rodine a dedičstvo

Dobrý deň,
pred časom som požičala tete väčšiu sumu peňazí a keďže v rodine panujú výborné a korektné vzťahy, bolo to na dobré slovo, bez papiera. Teta však náhle zomrela, nenechala závet a ja nie som v dedičskom poradí. Ako mám postupovať, aby som tieto peniaze dostala späť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Keďže nemáš žiadnu zmluvu, ťažko dokážeš rodine, že Tvoje tvrdenie sa zakladá na pravde. Ak si mala nejakého svedka, čo by dosvedčil pôžičku pre tetu a tohto svedka by rodina akceptovala ako vierohodného...tak potom by nemal byť problém ak je pravda, že v rodine panujú výborné a korektné vzťahy.
    Presvedčíš sa teraz o tom, či je tomu naozaj tak.
    Minimálne si mohla poukázať peniaze z účtu na účet, ale asi si ich dala z rúčky do rúčky, že?

    janka_o je offline (nepripojený) janka_o

    janka_o
    Svedka mám, snáď bude akceptovaný, ale kto o tejto pôžičke má hovoriť pri dedičskom konaní? Ako sa mám o ňu prihlásiť? Pozostalí o tejto pôžičke vedia, jeden z nich je práve ten svedok, ale to mám napísať prehlásenie, ktoré sa zaeviduje u notára, ktorý vybavuje pozostalosť, alebo mám postupovať inak - tu by som potrebovala poradiť.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    môžeš si pôžičku uplatniť ako pohľadávku u notára - bude to formou čestného prehlásenia, podpísaného svedkom / či ale bude uznaná................

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Však Janka počkajme, možno sa vyjadrí niekto od fachu. Aj mňa by zaujímalo, či môže notár, ktorý rieši dedičské konanie zahrnúť do tohto aj dlhy, ktoré nie sú zmluvne podchytené..., osobne tomu neverím, leda ak by dediči na konaní súhlasili.

    janka_o je offline (nepripojený) janka_o

    janka_o
    Prečo by notár nemohol zahrnúť do konania pôžičku, o ktorej je svedectvo, veď pri pôžičke v rodine nie je povinnosť písať dlžobné úpisy. Je na to nejaký paragraf, podľa ktorého sa postupuje, rada by som si ho naštudovala.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    janka_o Pozri príspevok
    veď pri pôžičke v rodine nie je povinnosť písať dlžobné úpisy.
    Povinnost nie, ale ak si v pozicii veritela, vzdy je pre teba dobre si pohladavku poistit, aspon zmluvou o pozicke a zmenkou.

    Pôžička v rodine a dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.