ivanLV
13.10.09,15:02
Dobrý deň,
mal by som jednu otázku ohľadne bytového spoločenstva. My bývame v štvorbytovke, ktorú sme nedávno získali do osobného vlastníctva. Bytovka je prerobená tak, že dva byty na prízemii, boli zlúčené do jedného, čo je zapísané aj v katastri. Takže sa už jedná o trojbytovku. Teraz by sme chceli založiť spoločenstvo, ale susedovi niekto vravel, že spoločenstvo je možné založiť len pri min 4 bytoch. Preto sa pýtam: je táto informácia relevantná? a ak ano aku formu spravy bytovky si mozme zvolit v nasom pripade?

Dakujem za odpoved
majkii
13.10.09,14:01
Dobrý deň,
mal by som jednu otázku ohľadne bytového spoločenstva. My bývame v štvorbytovke, ktorú sme nedávno získali do osobného vlastníctva. Bytovka je prerobená tak, že dva byty na prízemii, boli zlúčené do jedného, čo je zapísané aj v katastri. Takže sa už jedná o trojbytovku. Teraz by sme chceli založiť spoločenstvo, ale susedovi niekto vravel, že spoločenstvo je možné založiť len pri min 4 bytoch. Preto sa pýtam: je táto informácia relevantná? a ak ano aku formu spravy bytovky si mozme zvolit v nasom pripade?

Dakujem za odpoved

Ivan je to tak, zákon o vlastníctve bytov v §2 ods.(2) hovorí "Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.". Na Vás sa teda nevzťahuje zákon o vlastníctve bytov, riadite sa teda podľa Obč. zákonníka.
ivanLV
13.10.09,16:32
Vdaka za odpoved, len s tym obcianskym zakonnikom tomu uplne nerozumiem???
Mária27
13.10.09,16:46
Vdaka za odpoved, len s tym obcianskym zakonnikom tomu uplne nerozumiem???

Ste spoluvlastníkmi spoločných častí a zariadení domu, máte povinnosť spoločne sa o dom starať. O rozhodovaní platia paragrafy o spoluvlastníctve z obč. zákonníka.
sito
16.09.21,17:52
Marka, majkii mu odpovedal správne. " Na Vás sa teda nevzťahuje zákon o vlastníctve bytov, riadite sa teda podľa Obč. zákonníka."

OZ, spoluvlastníctvo, § 136 až § 142. Dohodu, ako sa budú starať o svoj spoločný majetok, dom, si dajú na papier. A spravia niečo zlé keď sa budú pri spísaní dohody o správe spoločných veci týkajúcich sa ich spoločného domu inšpirovať 182kou?
Chobot
17.09.21,20:43
To bolo pred 12 rokmi, ak si chcel odpovedať zadávateľovi témy.

Diskusiu znovu otvoril Lubino21 novou otázkou. Keďže sa jeho príspevok strácal popri pôvodnej otázke, presunul som mu ho do novej diskusie:

https://www.porada.sk/t328521-spolocenstvo-vlastnikov-bytov-kolko-clenov-a-bytov-musi-byt-v-svb.html

Ak mu chceš odpovedať, klikni na uvedený link.
sito
26.11.21,19:42
Tibor, ďakujem za upozornenie. Pravda je. Za tých pár rokov sa všeličo zmenilo, aj 182-ka. A Marke, sa omlúvam že nevšimol si tých rokov. Môj názor ale je stále rovnaký, o bytový dom sa majú starať tí, ktorí v ňom bývajú, vlastnia ho. Ho ho ho, či nie? ;)