apo
20.02.10,18:59
ROzalka, ďakujem.

ja som venoval celý svoj čas účtovným závierkám roku 2009. Túto fázu mám mimoriadne zavčasu ukončenú a nová DPH išla stranou. Mám zaplatený seminár budúci týždeň tak musím byť riadne v strehu.

apo
Rozalka
20.02.10,18:01
Odporúčam pred školením si prejsť nové §, prípadne aj tu exponované témy (§ 19 ods 3 - opakované dodania, § 80 súhrnný výkaz, ale najmä § 15 a §16), aby sa ti ľahšie chápalo.
evelien
22.02.10,09:16
Mam problem s §19 ods. 6 - urcenie dna dodania - obstaranie dodania sluzby vo svojom mene ale pre inu osobu - v ramci SR.
Zdanitelna osoba A obstarala pre zdanitelnu osobu B el. sluzbu - webhosting na obdobie 11.01.-10.04.2010. Kedze tu plati, ze miesto dodania sluzby je podla § 15 ods. 1, tak zdanitelne plnenie nie je den vystavenia faktury, ale 11.01.2010??? Ci to plati iba pre dodavky z tuzemska do clenskych krajin?
evelien
23.02.10,10:08
posuvam
lenkam68
23.02.10,14:24
Nie som si úplne istá, ale podľa mňa dátum dodania bude dátum vyhotovenia faktúry, pretože uvádzaš, že služba je dodaná v rámci SR. Podľa §15 ods. 1 by si postupovala vtedy, ak by daň. povinnosť bola prenesená na príjemcu služby, čo si myslím, že nie je váš prípad.
Black
24.02.10,09:22
Neviem ci som to dobre zaradil. Ako by ste riesili nasledovný problém s DPH:
Podnikateľ zaplatil v 07/09 duplicitne faktúry za Orange. Orange to zvykne robit tak, ze platba vopred sa pripíše na tzv. "účet klienta", no nevystavuje faktúru za platbu vopred. Tak to bolo aj teraz ibaže to započítal do augustových faktúr a ja mám len augustovú faktúru za dodanie služby a nie za prijatie platby. DPH je už odvedená za III kv.
Čo myslíte? Môhol som si uplatnit DPH do nákladov? Nechať to tak?
azla
24.02.10,09:32
Dph za 7/09 a 8/09 bolo uplatnené správne na základe faktúr v III.Q.
Vo faktúrach je Dph k dodaným službách.
Ak je k dispozícii faktúrura, tak služba bez Dph je náklad a Dph je nárok na odpočet.
Podľa mňa je to v poriadku.:)

Skutočnosť, že fa za 7/09 bola duplicitne zaplatená, je iba finančná záležitosť. Preplatok za 7/09 Vám znížil úhradu za 8/09.
apo
24.02.10,09:46
Ešte doplním.

Z každej platby prijatej od odberateľa sa NEmusí odvádzať DPH. Iba z vyžiadaných platieb. Orange postupuje správne. Naviac prijaté úhrady zaúčtuje nie ako platbu vopred ale ako záväzok voči nešťastníkovi, ktorý zaplatil viac ako mal a tento záväzok vyúčtuje v prílohe, ktorú dáva ku faktúram.

apo
Luba
24.02.10,15:19
Rada by som sa tu povenovala opakovaným službám prijatým z krajiny EÚ, lebo sa to tu v téme sem-tam vyskytlo, ale iba letmo a bez nejakých ďalších reakcií. Azda aj iní máte také.

Takže napr.
firma z ČR poskytuje technickú podporu k SW (=opakovaná služba), vystaví faktúru v CZK v januári na obdobie 1.1.-31.3.2010, lebo v ČR sa nič nezmenilo v zákone o DPH.

Podľa nášho zákona : miesto dodania je SR, dátum dodania 31.3.2010, lebo opakovaná služba, daňová povinnosť vzniká podľa § 69 (3).

U nás vzniká teda daňová povinnosť 31.3.2010, pričom na prepočet CZK treba použiť podľa §26 kurz ECB predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Čiže 30.3.2010 -> tým pádom sa v januári nedá tá fa kompletne zaúčtovať, lebo kurz je neznámy. Treba si asi viesť vedľajšiu evidenciu, aby sa na faktúru nezabudlo a 30.3.2010 nahodiť aj DPH výstup/vstup.

Ovšem ak sa daná fa uhradí vopred, napr. 15.2.2010, tak vzniká daňová povinnosť dňom 15.2.2010 (lebo asi ťažko dôjde od českej firmy info o dátume prijatia platby), kurz ECB 14.2.2010.

Prosím, vyjadrite sa k tomu, či je to takto ok, alebo ako inak?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jajina
24.02.10,20:11
Rada by som sa tu povenovala opakovaným službám prijatým z krajiny EÚ, lebo sa to tu v téme sem-tam vyskytlo, ale iba letmo a bez nejakých ďalších reakcií. Azda aj iní máte také.

Takže napr.
firma z ČR poskytuje technickú podporu k SW (=opakovaná služba), vystaví faktúru v CZK v januári na obdobie 1.1.-31.3.2010, lebo v ČR sa nič nezmenilo v zákone o DPH.

Podľa nášho zákona : miesto dodania je SR, dátum dodania 31.3.2010, lebo opakovaná služba, daňová povinnosť vzniká podľa § 69 (3).

U nás vzniká teda daňová povinnosť 31.3.2010, pričom na prepočet CZK treba použiť podľa §26 kurz ECB predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Čiže 30.3.2010 -> tým pádom sa v januári nedá tá fa kompletne zaúčtovať, lebo kurz je neznámy. Treba si asi viesť vedľajšiu evidenciu, aby sa na faktúru nezabudlo a 30.3.2010 nahodiť aj DPH výstup/vstup.

Ovšem ak sa daná fa uhradí vopred, napr. 15.2.2010, tak vzniká daňová povinnosť dňom 15.2.2010 (lebo asi ťažko dôjde od českej firmy info o dátume prijatia platby), kurz ECB 14.2.2010.

Prosím, vyjadrite sa k tomu, či je to takto ok, alebo ako inak?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ok
Anja111
01.03.10,05:49
Mestská polícia fakturuje klientovi služby PCOO štvrťročne. Teraz vystavila fa na I. Q 2010 dňa 4.1.2010, s tým istým dátumom povinnosti fakturovať a s dátumom splatnosti 18.1.2010, ale bez dátumu dodania...
Vraj "za deň dodania služby sa považuje deň vyhotovenia faktúry". Odvolávajú sa na § 19, d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Majú pravdu?
Vopred ďakujem za každý názor.
Tak tu je odpoveď aj z DR SR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s novelou zákona o DPH / zákon 471/2009 Z. z. o dani z pridanej hodnoty/ sa zmenilo ustanovenie § 19 odsek 3 . V prípade ak je dodaná služba alebo tovar čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy považuje sa služba alebo tovar za dodaný posledným dňom obdobia na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje okrem výnimiek, ktoré sú uvedené pod písmenom a/ až d/.
V súlade s ustanovením, ktorý je uvedené vo výnimke pod písmenom d/ v prípade ak sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie takýchto služieb a sietí povolenie podľa zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách za deň dodania slkužby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a v prípade ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca po mesiaci v ktorom bola služba dodaná daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho mesiaca nasledujúce ho mesiaci v ktorom došlo k dodaniu služby..

oddelelnie metodiky daní a služieb DR SR Pracovisko Prešov

Váš dopyt:

Dobrý deň!
Prosím Vás týmto o odpoveď na nasledovný problém.
Mestská polícia fakturuje služby PCOO štvrťročne. Teraz vystavila fa na I. Q 2010 dňa 4.1.2010, s tým istým dátumom povinnosti fakturovať a s dátumom splatnosti 18.1.2010, ale bez dátumu dodania...
Vraj "za deň dodania služby sa považuje deň vyhotovenia faktúry". Odvolávajú sa na novelizovaný Zákon o DPH § 19, písmeno d).
ecompka
01.03.10,06:28
No neviem ci nevidim,ci nemyslim ale co vlastne odpovedali? Citam citaciu zakona,ale ci maju pravdu alebo nie som sa nedocitala,
Anja111
01.03.10,07:05
No neviem ci nevidim,ci nemyslim ale co vlastne odpovedali? Citam citaciu zakona,ale ci maju pravdu alebo nie som sa nedocitala,
Presne na túto reakciu som čakala...
Pripadá mi to, že DR SR, ako v mnohých iných prípadoch, zaujalo postoj: "človeče, zariaď sa ako vieš a hlavne, aby si to aj pri prípadnej kontrole obhájil!"...
Ešte, že je tu Porada! Tá mi dala omnoho viac. Ochotní poraďáci všetko rozobrali, zvážili a mne poradili tak, že som sa rozhodla postupovať presne podľa ich rád.
Anja111
01.03.10,07:07
Podľa mňa, je riešenie tu:


Ja si tie ich služby predstavujem ako nejaký svetielkujúci panel, kde sú napojené "chránené" firmy, z ktorých - ak sa v nich spustí alarm - zazvoní na tom svetielkujúcom paneli telefon alebo nejaký iný "upovedomiteľ".
Potiaľto beriem, akonáhle však idú na výjazd ....... to už elektronickou službou nie je.
Ale to je len moja predstava, rada sa nechám poučiť.


Je to tak trošku detská predstava, ale zhruba áno. Ja som nerozumela skratke PCOO, ale podľa všetkého je to pult centrálnej ochrany, tak to sú potom bezpečnostné služby a myslím že to nemá so spomínaným zákonom nič spoločné. Sú to jednoducho bezpečnostné služby, KP 74.60.13 - monitorovanie poplachových zariadení.


ešte som chcela dodať, že podľa mňa, keďže takúto službu fakturujem, je to jednoznačne opakované dodanie služby. Doteraz som štvrťrok fakturovala dopredu, napr. v januári, teraz, aby som zabránila komplikáciám, u neporiadnych klientov prejdeme na fakturovanie mesačne /prirodzene dodatok k zmluve/ a u poriadnych, budeme faktúry vystavovať napr. 1.3., dátum dodania 31.3. Takto to už mám odsúhlasené.
kaska
01.03.10,22:27
Dobrý deň,
mohla by som sa ešte opýtať k tejto téme? Naša spoločnosť poskytuje niektorým klientom reklamné služby v priebehu celého roka. Ide o služby vo videotexte televízie, reklamné spoty a pod. V minulých rokoch sme uzatvárali zmluvy, kde sme si dohodli rozsah služieb a termíny platieb v priebehu roka. Rozmýšľam dobre, že by sme si v zmluve dohodnúť rozsahy služieb a fakturácie k poslednému dňu mesiaca alebo štvrťroka a tam by bol dátum dodania služby ? Ide o tom, že v minulých obdobiach sme fakturácie uskutočňovali väčšinou začiatkom obdobia. Neviete mi poradiť k tomu nejaký dobrý výklad alebo príklady ?
Vopred ďakujem
El Cid
05.03.10,13:57
§ 43 odst.5 Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa ods. 1-4:kópiou FA a
a/prepravným dokladom, b/pís. potvrdením prijatia tovaru, ak prepravuje dod., c/písomným vyhlásením odberateľa,že tovar prepravil do iného čl. štátu, d/zmluvou o dodávke, dod.listom,dokladom o prijatí platby
SAIVI
11.03.10,09:41
Obdržali sme faktúru od maďarského platiteľa DPH za opakované dodanie služieb - preprava tovaru v rámci EU, vystavenú v mene HUF. (§69 ods 3 )
-miesto začatia prepravy - SR, koniec v Madarsku ( miesto dodania SR)
- v období od 20.01.-27.01.2010.

Faktúra :
obdržaná dňa : 08.03.2010
vystavená dňa : 02.03.2010
dátum dodania :27.01.2010

DPH za január sme už podali, takže nemožem použiť dátum podľa nového zákona platného od 01.01.2010 deň 27.01.2010...
Aký dátum dodania a kurz z ktorého dňa použijeme?
AlkaS
16.03.10,14:56
Dobrý deň!
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako účtovať v JU zálohové platby na el. energiu pri platcovi DPH , poslali s SSE len dohodu o platbách vždy k 15. mesiaci dátum dodania .Neviem , či mám uplatniť DPH pri odpočte, alebo ho budem uplatňovať až keď príde faktúra s vyúčtovaním.
Ďakujem.
Jajina
17.03.10,05:43
Dobrý deň!
Chcela by som Vás poprosiť o radu ako účtovať v JU zálohové platby na el. energiu pri platcovi DPH , poslali s SSE len dohodu o platbách vždy k 15. mesiaci dátum dodania .Neviem , či mám uplatniť DPH pri odpočte, alebo ho budem uplatňovať až keď príde faktúra s vyúčtovaním.
Ďakujem.
Dohoda o platbách za odobratú elektriku od SSE je opakované dodanie tovaru a splátkový kalendár môžeš považovať za daňový doklad, pri každej splátke je dátum dodania a sumu DPH môžeš odpočítať. Keď príde vyučtovacia faktúra odpočítaš už len rozdiel doplatku/preplatku dátumom dodania na vyučtovacej faktúre, býva to zväčša posledný deň mesiaca.
AlkaS
17.03.10,06:25
Dohoda o platbách za odobratú elektriku od SSE je opakované dodanie tovaru a splátkový kalendár môžeš považovať za daňový doklad, pri každej splátke je dátum dodania a sumu DPH môžeš odpočítať. Keď príde vyučtovacia faktúra odpočítaš už len rozdiel doplatku/preplatku dátumom dodania na vyučtovacej faktúre, býva to zväčša posledný deň mesiaca.


ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE:)
dunaj
17.03.10,21:22
Nazdar uctovnici.
Ad1. Uprimnu sustrast! Vzdy ked si otvorim danove zakony, pride mi zle.:eek: Obdiv k tomuto povolaniu!

Ale k veci:
Precital som si skoro cely fred a zakon o DPH a mne z toho vysiel takyto zaver:

1. Fakturujem najomne mesiac vopred, napr.
FA za najomne marec 2010
vystavena 1.2.2010
splatnost 15.2.2010
datum dodania 31.3.2010

Prijemca si moze uplatnit odpocet az za obdobie 03 aj keby zaplatil v 02.

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

2. Ak dostanem platbu vo februari, na jej zaklade odvadzam ja DPH za obdobie februar.

§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

3. Ked refakturujem presne energie za marec (na zaklade dodavatelskych FA), vystavujem v aprili:

FA za energie marec
vystavena 10.4.2010
splatnost 25.4.2010
datum dodania 10.4.2010

§ 19 (3) c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary

4. nikde som sa nedocital, ze nesmiem vystavovat FA pred dodanim sluzby, dokonca zakon umoznuje platit najomne na zaklade zmluvy bez FA, ktoru som potom povinny vystavit do 15 dni od prijatia platby

§ 71 (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.



Cize podla mna jasny zamer statu zinkasovat DPH od prenajimatelov v skorsom zdanovacom obdobi, ako si ho odpocitaju najomnici.

EDIT: To som este necital text siestej smernice rady 77/388/EHS, vid dalsie prispevky...

Nikde som nenasiel nic o povinnosti vystavovat nejake zalohove FA, dobropisy a ine nezmysly. Ak sa v niecom mylim, budem rad, ak ma na to upozornite.

Dakujem a este raz: Uctovnici-respekt!:cool:
Rozalka
17.03.10,21:29
§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.


2. Ak dostanem platbu vo februari, na jej zaklade odvadzam ja DPH za obdobie februar.
Cize podla mna jasny zamer statu zinkasovat DPH od prenajimatelov v skorsom zdanovacom obdobi, ako si ho odpocitaju najomnici.

Toto nie je pravda, pretože po prijatí platby si povinný vystaviť daňový doklad (nový, napr. s dodaním vo februári - teda kedy prišla platba a potom tú pôvodnú faktúru - s dodaním v marci - treba stornovať)


Nikde som nenasiel nic o povinnosti vystavovat nejake zalohove FA, dobropisy a ine nezmysly. Ak sa v niecom mylim, budem rad, ak ma na to upozornite.

Dakujem a este raz: Uctovnici-respekt!:cool:
V mene všetkých účtovníkov ďakujem za vyjadrený rešpekt
apo
17.03.10,22:32
Ahoj dunaj.

Faktúru môžeš vystaviť aj ROK DOPREDU, DPH odvedieš v deň dodania uvedenom na faktúre, ale AK PRÍDE ÚHRADA SKOR potom sa riadime zaužívaným pravidlom, že podľa úhrady a pôvodnú faktúru s dodaním o rok musíš dať naporiadok, tak aby sa neodpočítala dań 2x.

Takže štát vo svoj neprospech dostane z nájmu dań pozdejšie.

apo
dunaj
18.03.10,07:19
Ahoj dunaj.

Faktúru môžeš vystaviť aj ROK DOPREDU, DPH odvedieš v deň dodania uvedenom na faktúre, ale AK PRÍDE ÚHRADA SKOR potom sa riadime zaužívaným pravidlom, že podľa úhrady a pôvodnú faktúru s dodaním o rok musíš dať naporiadok, tak aby sa neodpočítala dań 2x.

Takže štát vo svoj neprospech dostane z nájmu dań pozdejšie.

apo

Preco by sa mala 2x? Ja nevidim dovod robit cokolvek s povodnou fakturou.
Ta je pre odberatela a ten si odpocet dane uplatni v den dodania na fakture.
A ja ked dostanem uhradu, tak v programe sa to zaeviduje ako danova povinnost z prijatej platby a ide to do priznania v tom danom zdanovacom obdobi, pokial je skorsie ako povodny den dodania z FA. Tym sa samozrejme povodny datum dodania u mna prepisuje, takze v ziadnom pripade to nepojde 2x.

V poslednej vete mas podla mna fatalny omyl. Ak ja tu dan odvadzam za februar a najomca si ju narokuje za marec, nemoze to byt v neprospech statu, kedze dostal DPH vo februari a vratil ju az v marci.
Aljok
18.03.10,07:45
Preco by sa mala 2x? Ja nevidim dovod robit cokolvek s povodnou fakturou.
Ta je pre odberatela a ten si odpocet dane uplatni v den dodania na fakture.
A ja ked dostanem uhradu, tak v programe sa to zaeviduje ako danova povinnost z prijatej platby a ide to do priznania v tom danom zdanovacom obdobi, pokial je skorsie ako povodny den dodania z FA. Tym sa samozrejme povodny datum dodania u mna prepisuje, takze v ziadnom pripade to nepojde 2x.
Keď prijmeš platbu si povinný podľa zákona vystaviť faktúru :
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti....

V poslednej vete mas podla mna fatalny omyl. Ak ja tu dan odvadzam za februar a najomca si ju narokuje za marec, nemoze to byt v neprospech statu, kedze dostal DPH vo februari a vratil ju az v marci.

Fatálne sa mýliš Ty...
dunaj
18.03.10,07:47
Fatálne sa mýliš Ty...

A nejaky relevantny argument by nebol?

Naco by som pri prijatej platbe faktury A, vystavoval fakturu B? Ved uz som jednu vystavil a toto je jej uhrada.
Aljok
18.03.10,07:48
A nejaky argument by nebol?
Citovaný zákon Ti nestačí?
dunaj
18.03.10,07:50
Citovaný zákon Ti nestačí?

A kde som porusil zakon?

Ved fakturu som vystavil este pred obdrzanim platby, co podla mna dokonale splna poziadavku "najneskôr do 15 dní" vid edit vyssie.
Monika Kováčová
18.03.10,07:57
A kde som porusil zakon?

Ved fakturu som vystavil este pred obdrzanim platby, co podla mna dokonale splna poziadavku "najneskôr do 15 dní" vid edit vyssie.

Avšak deň dodania je deň prijatia platby - tým pádom nemáš správny deň dodania na faktúre... alebo, žeby si na základe niečoho vyveštil presný deň, kedy platbu prijmeš na účet???
Aljok
18.03.10,08:01
A kde som porusil zakon?

Ved fakturu som vystavil este pred obdrzanim platby, co podla mna dokonale splna poziadavku "najneskôr do 15 dní" vid edit vyssie.

Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...

Pozri § 19:


(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak prijmeš platbu za marcový nájom vo februári si podľa zákona povinný do 15 dní vystaviť faktúru s dátumom dodania = dátum prijatia platby, t.j. februárový. A na základe tejto faktúry Tebe vznikne povinnosť vo februári, ale aj odberateľ má nárok na základe Tejto faktúry na odpočet DPH vo februári...
dunaj
18.03.10,08:03
Avšak deň dodania je deň prijatia platby - tým pádom nemáš správny deň dodania na faktúre... alebo, žeby si na základe niečoho vyveštil presný deň, kedy platbu prijmeš na účet???


Ale, ale...
Na fakture mam spravny den dodania, lebo ten je poslednym dnom obdobia, ktoreho sa to tyka. A to je pre odberatela zavazne.
Ale pre mna je zavazny den prijatia platby a ten datum mam napisany vo vypise z banky, resp. na pokl. doklade.
Naco by som to vestil, ked to uctujem az po prijati platby? Vsak keby neprisla pred datumom dodania na FA, tak berem ten, ak pride skor, tak u mna v PC opravujem datum kvoli odvodu DPH.
Kde v zakone je napisane, ze fo fakture musi byt datum, kedy prijmem platbu??? Ved to by bolo potom vestenie, nemyslis?
Aljok
18.03.10,08:05
Ale, ale...
Na fakture mam spravny den dodania, lebo ten je poslednym dnom obdobia, ktoreho sa to tyka. A to je pre odberatela zavazne.
Ale pre mna je zavazny den prijatia platby a ten datum mam napisany vo vypise z banky, resp. na pokl. doklade.
Naco by som to vestil, ked to uctujem az po prijati platby? Vsak keby neprisla pred datumom dodania na FA, tak berem ten, ak pride skor, tak u mna v PC opravujem datum kvoli odvodu DPH.
Kde v zakone je napisane, ze fo fakture musi byt datum, kedy prijmem platbu??? Ved to by bolo potom vestenie, nemyslis?

V § 19/4...

Pozri môj príspevok č. 280.
dunaj
18.03.10,08:08
Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...

Pozri § 19:


(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak prijmeš platbu za marcový nájom vo februári si podľa zákona povinný do 15 dní vystaviť faktúru s dátumom dodania = dátum prijatia platby, t.j. februárový. A na základe tejto faktúry Tebe vznikne povinnosť vo februári, ale aj odberateľ má nárok na základe Tejto faktúry na odpočet DPH vo februári...



No to urcite! EDIT: Podla smernice rady 77/388/EHS vznika narok na odpocet v obdobi, kedy bola dan zaplatena.
1. Este raz: Naco by som vystavoval fakturu po prijati paltby, ked som ju vystavil uz pred jej prijatim?
2. Odberatel si to nijak nemoze odpocitat vo februari, lebo by vyslovne porusil § 49 ods. 1 a nasl. specialne pre teba kopirujem:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
dunaj
18.03.10,08:10
V § 19/4...

Pozri môj príspevok č. 280.

§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Aky s tym mas problem? Tu sa nepise nic o nejakom vystavovani faktury!
Aljok
18.03.10,08:11
No to urcite!
1. Este raz: Naco by som vystavoval fakturu po prijati paltby, ked som ju vystavil uz pred jej prijatim?
2. Odberatel si to nijak nemoze odpocitat vo februari, lebo by vyslovne porusil § 49 ods. 1 a nasl. specialne pre teba kopirujem:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...:D
Monika Kováčová
18.03.10,08:11
Preco by sa mala 2x? Ja nevidim dovod robit cokolvek s povodnou fakturou.
Ta je pre odberatela a ten si odpocet dane uplatni v den dodania na fakture.
A ja ked dostanem uhradu, tak v programe sa to zaeviduje ako danova povinnost z prijatej platby a ide to do priznania v tom danom zdanovacom obdobi, pokial je skorsie ako povodny den dodania z FA. Tym sa samozrejme povodny datum dodania u mna prepisuje, takze v ziadnom pripade to nepojde 2x.

V poslednej vete mas podla mna fatalny omyl. Ak ja tu dan odvadzam za februar a najomca si ju narokuje za marec, nemoze to byt v neprospech statu, kedze dostal DPH vo februari a vratil ju az v marci.

poďme po poriadku
nájomné za 2 Q 2010 je prenajímateľ nájovca povinný zaplatiť najneskôr do 15.3.2010 - podľa zmluvy o nájme, dobre?

Vystavíš faktúru 15.3.2010 s akým dátumom dodania? Pozor, platba sa týka zdaňovacieho obdobia končiaceho 30.6.2010 - v zmysle zákona je toto deň dodania služby

Prenajímateľ Nájomca uhradí platbu v omeškaní dňa 1.4.2010?

Ako vystavíš faktúru a zúčtuješ DPH v zmysle platného zákona? Rada sa nechám poučiť, lebo ja som na iný spôsob ako PREDfa 15.3. a ostrá fa zúčtovacia dňom úhrady na účet neprišla... :) Čakám a máš u mňa 1000 bodov ak máš jednoduchší spôsob.:)
dunaj
18.03.10,08:12
Tu nejde o dátum vystavenia faktúry, ale o dátum dodania...


Tak to teda ide:

§ 71 (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Ale mas pravdu v tom, ze nejde o vystavenie, ale o vyhotovenie, teda ak je v tom podla teba rozdiel:-)
dunaj
18.03.10,08:13
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...:D

Dosli argumenty?
Monika Kováčová
18.03.10,08:16
Dosli argumenty?
nie, čakáme na tvoje riešenie prísp. 286
dunaj
18.03.10,08:17
poďme po poriadku
nájomné za 2 Q 2010 je prenajímateľ povinný zaplatiť najneskôr do 15.3.2010 - podľa zmluvy o nájme, dobre?

Vystavíš faktúru 15.3.2010 s akým dátumom dodania? Pozor, platba sa týka zdaňovacieho obdobia končiaceho 30.6.2010 - v zmysle zákona je toto deň dodania služby

Prenajímateľ uhradí platbu v omeškaní dňa 1.4.2010?

Ako vystavíš faktúru a zúčtuješ DPH v zmysle platného zákona? Rada sa nechám poučiť, lebo ja som na iný spôsob ako PREDfa 15.3. a ostrá fa zúčtovacia dňom úhrady na účet neprišla... :) Čakám a máš u mňa 1000 bodov ak máš jednoduchší spôsob.:)

Ad1. najomne plati najomca, nie prenajimatel
Ad2. datum dodania bude 30.6. t.j. posledny den obdobia na ktore sa vztahuje
Ad3. Ak uhradi 1.4., odvadzam dan za april, lebo sa na mna vztahuje § 19 ods.4
Cize u teba v uctovnictve prepises datum v knihe danovych dokladov podla datumu uhrady!

Nejaky problem?:-)
Monika Kováčová
18.03.10,08:21
a nájomca si uplatní odpočet dane kedy? 30.6.? :eek: či jemu netreba faktúru na odpočítanie dane 1.4.? Či?
Monika Kováčová
18.03.10,08:24
či ti došli argumenty :D ?
dunaj
18.03.10,08:29
a nájomca si uplatní odpočet dane kedy? 30.6.? :eek: či jemu netreba faktúru na odpočítanie dane 1.4.? Či?

Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

EDIT: siesta smernica Rady, vid dalej
Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

a znova, aspon 3x!
Aljok
18.03.10,08:30
Nemáš pravdu.
Ale ja Ťa už presviedčať nebudem...:D


Dosli argumenty?

Nie, len mi je srdečne jedno, že si sa rozhodol nerešpektovať zákon. :D
dunaj
18.03.10,08:30
či ti došli argumenty :D ?

Mam aj inu robotu, ale uz sa ti venujem:-)
Monika Kováčová
18.03.10,08:31
Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

a znova, aspon 3x!
pri platbe vopred nevzniká právo na odpočítanie dane?:eek:
dunaj
18.03.10,08:33
pri platbe vopred nevniká právo na odpočítanie dane?:eek:

No v tomto pripade nie, vsak preto to v zakone taxativne osetrili, aby si najomcovia nemohli odpocitavat dan skor a Fico mal ojra na socialny stat.
Ty si tie § citala este iba 2x, priznaj sa!:-)

EDIT: siesta smernica rady, vid dalej

Doplnene: Takze pravo na odpocet vznika az v zdanovacom obdobi, ktoreho sa fakturacia tyka, nie v skorsom, aj ked to bolo uhradene v skorsom. § 19 (3)
Monika Kováčová
18.03.10,08:34
No v tomto pripade nie, vsak preto to v zakone taxativne osetrili, aby si najomcovia nemohli odpocitavat dan skor a Fico mal ojra na socialny stat.
Ty si tie § citala este iba 2x, priznaj sa!:-)
ja som zákon o DPH ešte nečítala... :cool: nikdy, ja sa tomu nevenujem...:rolleyes: ale asi sa idem pozrieť
dunaj
18.03.10,08:34
Nie, len mi je srdečne jedno, že si sa rozhodol nerešpektovať zákon. :D

Ked mi uvedies ktory § a v com som ho porusil tak ti mozno aj uverim.
Takto je to iba pustanie balastu do fora.
dunaj
18.03.10,08:37
ja som zákon o DPH ešte nečítala... :cool: nikdy, ja sa tomu nevenujem...:rolleyes: ale asi sa idem pozrieť

No vidis a ja som ti tie § vypisal vyssie presne pod seba v logickej navaznosti.

Takze ako pozeram, zatial nik proti mojej praxi nic relevantne nevytiahol:-)

BTW: a nezabudni na tych 1000 bodov! :-)))
Monika Kováčová
18.03.10,08:46
§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

:)a na § 71 ods. 1 si nezabudol? teda ja som to nejako moc nečítala, ale...

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Monika Kováčová
18.03.10,08:51
Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

a znova, aspon 3x!

a § 19 ods. 4 sa nás vôbec netýka??? či až tak ďaleko nemám čítať? :D
dunaj
18.03.10,08:52
:)a na § 71 ods. 1 si nezabudol? teda ja som to nejako moc nečítala, ale...

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Ale cital, neboj. Je tam jasne napisane, ze "najneskôr do 15dní".
Uz som to vyssie pisal, ale repetitio et mater studiorum:

Ak vystavim fakturu pred pijatim platby, tak urcite splna kriterium nejneskor do 15 dni.
Treba sa trosku zamyslat aj nad tym, co nas mudry zakonodarca chcel povedat. A tu chcel jasne povedat - dostanes love, plat DPH, a hned!
dunaj
18.03.10,08:55
a § 19 ods. 4 sa nás vôbec netýka??? či až tak ďaleko nemám čítať? :D

No podla mna sa tento § tyka prenajimatela, ale nie najomcu. Obidvaja su sice platitelia, ale iba najomca si uplatnuje odpocet dane a preto sa musi riadit § 49 a nasl. ako som uviedol vyssie.

EDIT: podla 77/388/EHS ma prijemca pravo na odpocet dane v rovnakom obdobi ako ju dodavatel uhradi
Okrem toho moj postup splna aj tzv. zasadu opatrnosti, t.j. prenajimatel odvadza dan skor a najomca si ju odpocitava neskor. Danovy urad je tym padom v pluse a nemoze namietat.
Monika Kováčová
18.03.10,08:56
ak platí §19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby - tak potom platí - § 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť,

takto som to pochopila ja...

a máš po 1000 bodoch :D:D:D
dunaj
18.03.10,08:59
ak platí §19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby - tak potom platí - § 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť,

takto som to pochopila ja...

a máš po 1000 bodoch :D:D:D

No tak lahko sa nevzdam:

Tvoje pochopenie koliduje s:

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

kym moje nie.

Tak davaj 1000 bodov!:-)
Monika Kováčová
18.03.10,09:06
No tak lahko sa nevzdam:

Tvoje pochopenie koliduje s:

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

kym moje nie.

Tak davaj 1000 bodov!:-)




myslím, že práve tu je tvoj zásadný omyl, pretože ty máš faktúru s dňom daňovej povinnosti iný dátum a nájomca má faktúru s dňom daňovej povinnosti iný deň - dokonca iné zdaňovacie obdobie. Uvedené riešiš nerešpektovaním odstavca 4 v § 19.

Okrem toho Fico nemám s braním peňazí do štátneho rozpočtu nič spoločné, systém DPH je silne viazaný na 6. smernicu rady Európy, ide o spoločný systém DPH v rámci členských štátov únie.
Monika Kováčová
18.03.10,09:16
§ 19 ods. 3 skôr rieši situáciu, keď je faktúra za nájom napr. obdobie január vystavená napr. 15.2.

Vtedy je daňová povinnosť 31.1.2010 bez ohľadu na dátum vystavenia resp. zaplatenia faktúry za január.
Aljok
18.03.10,09:18
Ked mi uvedies ktory § a v com som ho porusil tak ti mozno aj uverim.
Takto je to iba pustanie balastu do fora.
§§§ som Ti uviedla, ale Ty si vyberáš zo zákona iba niektoré.
Ten balast tu púšťaš Ty.
Alebo pre Teba neplatí celý zákon, ale len niektoré §§§? :D
Snažila som sa Ťa usmerniť. Ak máš záujem postupovať v súlade so zákonom, tak si pozorne prečítaj moje príspevky a hlavne citáty zo ZDPH v nich.
Ak to považuješ za balast, to už je Tvoj problém....
dunaj
18.03.10,09:25
myslím, že práve tu je tvoj zásadný omyl, pretože ty máš faktúru s dňom daňovej povinnosti iný dátum a nájomca má faktúru s dňom daňovej povinnosti iný deň - dokonca iné zdaňovacie obdobie. Uvedené riešiš nerešpektovaním odstavca 4 v § 19.

Okrem toho Fico nemám s braním peňazí do štátneho rozpočtu nič spoločné, systém DPH je silne viazaný na 6. smernicu rady Európy, ide o spoločný systém DPH v rámci členských štátov únie.

Vobec nie, obaja mame tu istu fakturu s datumom 30.6.
Akurat ja musim na zaklade § 19 ods. 4 odviest dan v obdobi, v ktorom prisla platba. je to uplne jednoduche a nicomu to neodporuje. Neviem, preco z toho niektori robite taku vedu.

Este raz:
§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Tu sa pise, ze vznika danova povinnost, nic viac. Dan som odviedol, tak kde stale vidis problem???



Body sem!:-)
dunaj
18.03.10,09:29
§§§ som Ti uviedla, ale Ty si vyberáš zo zákona iba niektoré.
Ten balast tu púšťaš Ty.
Alebo pre Teba neplatí celý zákon, ale len niektoré §§§? :D
Snažila som sa Ťa usmerniť. Ak máš záujem postupovať v súlade so zákonom, tak si pozorne prečítaj moje príspevky a hlavne citáty zo ZDPH v nich.
Ak to považuješ za balast, to už je Tvoj problém....

Prosim Ta, otvor radsej oci!
To co su za argumenty, ze si vyberam iba niektore §? Samozrejme ze si vyberam tie, ktore sa na moj pripad vztahuju, to sa ti zda nelogicke?
Tak potom dobru noc.
Monika Kováčová
18.03.10,09:29
problém vidím v tom, že dňom dodania služby nevystavíš faktúru v zmysle § 71 ods. 1 a preto teda porušíš aj ustanovenie § 49 ods. 1. Okrem toho je nezmysel vystaviť faktúru za niečo, čo ešte nebolo dodané - v takomto prípade sa vystavuje predfaktúra. Pretože požaduješ plnenie za platbu vopred - za niečo, čo ešte nenastalo - je jedno, či ide o tovar alebo službu.
dunaj
18.03.10,09:37
problém vidím v tom, že dňom dodania služby nevystavíš faktúru v zmysle § 71 ods. 1 a preto teda porušíš aj ustanovenie § 49 ods. 1. Okrem toho je nezmysel vystaviť faktúru za niečo, čo ešte nebolo dodané - v takomto prípade sa vystavuje predfaktúra. Pretože požaduješ plnenie za platbu vopred - za niečo, čo ešte nenastalo - je jedno, či ide o tovar alebo službu.

Nesuhlasim. V zmysle § 71 ods. 1 som fakturu vystavil. Nedokazes vysvetlit, v com moja faktura odporuje § 71.

To, ci je nezmysel vystavovat fakturu vopred je ina otazka. Suhlasim s tym, ze to postrada prvky elementarnej logiky, ALE: ak sa dve zmluvne strany dohodnu, ze jedna bude najomne uhradzat vopred na zaklade faktury, neviem si predstavit ten zakon, ktory by tomuto zabranil. Proste zmluva je najvyssi pravny princip okrem zakona, ktory zmluva nesmie porusit. Ale zakon, ze nesmies fakturovat vopred nenajdes.
BTW: poznam aj zmluvy, kde je dohodnuty splatkovy kalendar a najomcovia platia podla zmluvy uplne bez faktur! Prenajimatel az nasledne vystavuje faktury do 15 dni od obdrzania platby v zmysle §71. Takyto postup najdes X-krat opisany na internete aj v knihach.

Takze aby som to zhrnul: Ak mas problem s fakturaciou vopred, nevystavuj faktury vobec. Vystavuj ich az na zaklade prijatej platby, alebo na zaklade dodanej sluzby. Ale pozor: vzdy v nich budes musiet uviest datum dodania posledny den obdobia, pokial sa jedna o opakovane plnenie, lebo § 19 (3) c).
Monika Kováčová
18.03.10,09:44
Nesuhlasim. V zmysle § 71 ods. 1 som fakturu vystavil. Nedokazes vysvetlit, v com moja faktura odporuje § 71.


odporuje vo vete: Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, aj platba prijatá pred dodaní tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené...

Poskytovanie služby je skončené 30.6., platba je prijatá predtým, musíš vyhotoviť faktúru s dňom vzniku daňovej povinnosti podľa §19 ods. 4 aj napriek tomu, že si už vystavil faktúru s dňom vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 3.
azla
18.03.10,09:46
Povedzme vystaviš faktúru za najom za mesiac apríl v marci.

Dodávateľ:
Vystavená: 15.3.2010
Dátum dodania 30.4.2010 -(posledný den obdobia, na ktorý sa platba vzťahuje)
Odvod Dph - 30.4.2010

Odberateľ:
Odpočet Dph - 4/2010 (môže aj neskôr)

Vyrovnaný stav v mesiaci 4 bude odvod aj odpočet.

Ak sa stane, že odberateľ faktúru uhradí už v mesiaci marec, situácia sa mení.
Dodávateľ je povinný vystaviť fa k prijatej platbe
Dodavateľ: odvedie Dph v 3/2010
Odberateľ: odpočíta Dph v 3/2010 (môže aj neskôr)

Zase ide o rovnovážnu situáciu.

Vzhľadom k tomu, že sa dátum dodania presunul z mesiaca apríl do mesiaca marec, dodávateľ musí ešte vystaviť k faktúre s dátumom dodania apríl dobropis a faktúra s dátumom dodania v apríli sa "akoby" vynuluje.
Dopad na Dph v mesiaci apríl bude plus a mínus a dopad = nula.

:)
Evanka
18.03.10,09:51
Samozrejme!

Ved on si ani nemoze odpocitat dan v skorsom obdobi ako je to, ktoreho sa fakturacia tyka!

Opakujem zase (uz si to konecne precitajte):

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
§19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
a znova, aspon 3x!
Prečítala som pozorne posledné príspevky a som rada, že niekto aj logicky rozoberá zákon. To čo píše dunej má logiku a snaží sa zjednodušiť čo najviac to, čo vypadnutím slovíčka "najneskôr" domrvili.
Čo sa týka odpočítania dane nesúhlasím, že sa nemôže odpočítať skôr a jednoznačne ju určuje posledný deň obdobia....
Podľa §19 ods 4 vznikne daňová povinnosť ak prijmeme platbu skôr dňom prijatej platby a preto podľa §49 ods 1 tento deň určuje aj možnosť odpočítania dane zo služby.
dunaj
18.03.10,09:52
odporuje vo vete: Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, aj platba prijatá pred dodaní tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené...

Poskytovanie služby je skončené 30.6., platba je prijatá predtým, musíš vyhotoviť faktúru s dňom vzniku daňovej povinnosti podľa §19 ods. 4 aj napriek tomu, že si už vystavil faktúru s dňom vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 3.

Tak podme step by step:

Vyhotovil som fakturu? Vyhotovil!
Ved to je stale ta ista faktura. Tam nie je napisane, ze musim vyhotovit na to iste plnenie dalsiu. Ci?
Ty vidis aj pismenka, co neexistuju:
Kde je napisane, ze: "podľa §19 ods. 4" "musíš vyhotoviť faktúru"

Toto na Vas zenach obdivujem, ze vzdy robite nieco navyse!

§ 19 ods. 4 hovori, kedy vznika danova povinnost,

§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby

ale neprikazuje vyhotovovat ziadnu fakturu! zamysli sa nad Tvojim textom!
No a samozrejme aj nad tymi bodmi:-)
dunaj
18.03.10,10:03
Povedzme vystaviš faktúru za najom za mesiac apríl v marci.

Dodávateľ:
Vystavená: 15.3.2010
Dátum dodania 30.4.2010 -(posledný den obdobia, na ktorý sa platba vzťahuje)
Odvod Dph - 30.4.2010

Odberateľ:
Odpočet Dph - 4/2010 (môže aj neskôr)

Vyrovnaný stav v mesiaci 4 bude odvod aj odpočet.

Ak sa stane, že odberateľ faktúru uhradí už v mesiaci marec, situácia sa mení.
Dodávateľ je povinný vystaviť fa k prijatej platbe
Dodavateľ: odvedie Dph v 3/2010
Odberateľ: odpočíta Dph v 3/2010 (môže aj neskôr)

Zase ide o rovnovážnu situáciu.

Vzhľadom k tomu, že sa dátum dodania presunul z mesiaca apríl do mesiaca marec, dodávateľ musí ešte vystaviť k faktúre s dátumom dodania apríl dobropis a faktúra s dátumom dodania v apríli sa "akoby" vynuluje.
Dopad na Dph v mesiaci apríl bude plus a mínus a dopad = nula.

:)

Hopala:
Prosim Ta,kde mas v zakone napisane, ze k prijatej platbe musis vystavit dalsiu fakturu na sluzbu, ktora uz raz bola fakturovana??? Lebo ja to nikde nevidim a ta prva faktura splna kriteria § 71.
lenkam68
18.03.10,10:06
Tak podme step by step:

Vyhotovil som fakturu? Vyhotovil!
Ved to je stale ta ista faktura. Tam nie je napisane, ze musim vyhotovit na to iste plnenie dalsiu. Ci?
Ty vidis aj pismenka, co neexistuju:
Kde je napisane, ze: "podľa §19 ods. 4" "musíš vyhotoviť faktúru"

Toto na Vas zenach obdivujem, ze vzdy robite nieco navyse!

§ 19 ods. 4 hovori, kedy vznika danova povinnost,

§ 19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby

ale neprikazuje vyhotovovat ziadnu fakturu! zamysli sa nad Tvojim textom!
No a samozrejme aj nad tymi bodmi:-)
Nedá mi nevstúpiť do tejto debaty. Ak vystavíš faktúru s dňom dodania napr. 31.3. a dostaneš úhradu vo februári, postupuješ (mal by si) v zmysle § 19 ods. 4, teda deň dodania už nie je 31.3. ale deň prijatej platby. Ak nevystavíš faktúru s týmto dátumom a necháš len pôvodnú faktúru, si v rozpore minimálne s § 70 ods. 1, podľa ktorého máš viesť záznamy podľa jednotlivých zdaň. období. A ty daň odvedieš v inom obdbobí, ako máš uvedené na faktúre.
dunaj
18.03.10,10:08
Prečítala som pozorne posledné príspevky a som rada, že niekto aj logicky rozoberá zákon. To čo píše dunej má logiku a snaží sa zjednodušiť čo najviac to, čo vypadnutím slovíčka "najneskôr" domrvili.
Čo sa týka odpočítania dane nesúhlasím, že sa nemôže odpočítať skôr a jednoznačne ju určuje posledný deň obdobia....
Podľa §19 ods 4 vznikne daňová povinnosť ak prijmeme platbu skôr dňom prijatej platby a preto podľa §49 ods 1 tento deň určuje aj možnosť odpočítania dane zo služby.

Dakujem za stipku uznania, konecne prva pozitivna reakcia:-)
Ano presne, snazim sa z toho vykorculovat co najjednoduchsie a myslim, ze o to nam vsetkym ide.

Nesuhlasim vsak s tym, ze §49 umoznuje odpocet dane u odberatela. A to z jednoducheho dovodu: Odporuje to § 49 ods 1 v navaznosti na §19.! Vyssie som to logicky zotriedil, ale ty vies, o co ide.
Proste bernak ta moze obvinit z porusenia zakona a to iste uznas, nie je dobre.
Preto zastavam nazor, ze odpocet dane je mozny iba za obdobie, ktoreho sa to tyka. A na to nemoze nikto nic povedat. Zda sa mi to tiez logicke vzhladom na vyvoj deficitu statneho rozpoctu. Podla mna presne toto tym sledovali.
EDIT: siesta smernica rady...
Evanka
18.03.10,10:08
Hopala:
Prosim Ta,kde mas v zakone napisane, ze k prijatej platbe musis vystavit dalsiu fakturu na sluzbu, ktora uz raz bola fakturovana??? Lebo ja to nikde nevidim a ta prva faktura splna kriteria § 71.
Spĺňa, iba si nezohľadnil skutočnosť, že sa zmenil dátum dodania služby. Preto by si napríklad druhá strana nemohla na základe tvojej fa odpočítať daň v mesiaci, kedy bola uskutočnená úhrada.
lenkam68
18.03.10,10:12
Dakujem za stipku uznania, konecne prva pozitivna reakcia:-)
Ano presne, snazim sa z toho vykorculovat co najjednoduchsie a myslim, ze o to nam vsetkym ide.

Nesuhlasim vsak s tym, ze §49 umoznuje odpocet dane u odberatela. A to z jednoducheho dovodu: Odporuje to § 49 ods 1 v navaznosti na §19.! - Skús § 51 ods. 2 Vyssie som to logicky zotriedil, ale ty vies, o co ide.
Proste bernak ta moze obvinit z porusenia zakona a to iste uznas, nie je dobre.
Preto zastavam nazor, ze odpocet dane je mozny iba za obdobie, ktoreho sa to tyka. A na to nemoze nikto nic povedat. Zda sa mi to tiez logicke vzhladom na vyvoj deficitu statneho rozpoctu. Podla mna presne toto tym sledovali.
V texte
dunaj
18.03.10,10:13
Nedá mi nevstúpiť do tejto debaty. Ak vystavíš faktúru s dňom dodania napr. 31.3. a dostaneš úhradu vo februári, postupuješ (mal by si) v zmysle § 19 ods. 4, teda deň dodania už nie je 31.3. ale deň prijatej platby. Ak nevystavíš faktúru s týmto dátumom a necháš len pôvodnú faktúru, si v rozpore minimálne s § 70 ods. 1, podľa ktorého máš viesť záznamy podľa jednotlivých zdaň. období. A ty daň odvedieš v inom obdbobí, ako máš uvedené na faktúre.

Ano, presne tak. §70 ods. 1 nijak neporusujem. Citujem: "Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb."

Vediem zaznamy o prijatych platbach v knihe danovych dokladov. Nikde ani slovo o vystavovani dalsej faktury.
dunaj
18.03.10,10:16
Spĺňa, iba si nezohľadnil skutočnosť, že sa zmenil dátum dodania služby. Preto by si napríklad druhá strana nemohla na základe tvojej fa odpočítať daň v mesiaci, kedy bola uskutočnená úhrada.

POZOR: Datum dodania sluzby sa nezmenil! Stale je 30.6. To sa ani neda, vies si predstavit, ze by sa najom za jun dodal v marci? Pri vsetkej ucte, ja teda nie:-)))

To co pises dalej je presne logicky dosledok celej operacie: ANO, druha strana si nemoze uplatnit odpocet! Dokonca je to v zakone presne vymedzene:
EDIT: moze, pokial ma na to doklad - siesta smernica rady...

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
lenkam68
18.03.10,10:22
Keď ja ako nájomník ti zaplatím faktúru skôr ako je dátum dodania na faktúre, tebe vzniká povinnosť odviesť daň dátumom prijatia platby a mne v zmysle § 49 ods. 1 tiež vzniká nárok na odpočet dane týmto dňom. Ale na základe čoho si ju uplatním, keď nemám od teba daň. doklad?
dunaj
18.03.10,10:22
V texte

Nevidim suvislost, musis konkretizovat.
dunaj
18.03.10,10:24
Keď ja ako nájomník ti zaplatím faktúru skôr ako je dátum dodania na faktúre, tebe vzniká povinnosť odviesť daň dátumom prijatia platby a mne v zmysle § 49 ods. 1 tiež vzniká nárok na odpočet dane týmto dňom. Ale na základe čoho si ju uplatním, keď nemám od teba daň. doklad?

V tom je prave ten vtip, ze nevznika!
Vznika, ak je na to doklad, inak nevznika, ale mohla by:-)

A znova:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Cize ziadnu inu fakturu nepotrebujes.
Monika Kováčová
18.03.10,10:26
V tom je prave ten vtip, ze nevznika!

A znova:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Cize ziadnu inu fakturu nepotrebujes.

chýba ti § 19 ods. 4 - ale to dobre vieš... myslím, že neponímaš veci v kontexte.

pripomína mi to situáciu, že neporušíš zákon o cestnej premávke ak telefonuješ počas jazdy, pretože ideš predpísanou rýchlosťou...
dunaj
18.03.10,10:30
chýba ti § 19 ods. 4 - ale to dobre vieš... myslím, že neponímaš veci v kontexte.

pripomína mi to situáciu, že neporušíš zákon o cestnej premávke ak telefonuješ počas jazdy, pretože ideš predpísanou rýchlosťou...

prepac, ale naco by som sem plietol § 19 ods. 4

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

ked sa nim najomca nemoze riadit? Ten ods. urcuje, kedy vznika danova povinnost u prenajimatela, ale nikde tam nevidim, ze by tam bolo napisane, ze je mozne si uplatnovat odpocet dane na strane najomcu. Ci?
azla
18.03.10,10:31
Ano, presne tak. §70 ods. 1 nijak neporusujem. Citujem: "Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb."

Vediem zaznamy o prijatych platbach v knihe danovych dokladov. Nikde ani slovo o vystavovani dalsej faktury.

O vystavení faktúry k prijatej platbe hovorí §71, odst.1 :D

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
lenkam68
18.03.10,10:33
V tom je prave ten vtip, ze nevznika!

A znova:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Cize ziadnu inu fakturu nepotrebujes.
Nato, v čom bol vtip, prídeš až po daň. kontrole ;) A skús si aspoň raz prečítať § 19 ods. 4. § 51 ods. 2 ti umožňuje v priebehu roka uplatniť daň v hociktorom mesiaci...
dunaj
18.03.10,10:33
O vystavení faktúry k prijatej platbe hovorí §71, odst.1 :D

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

A co je na tom take vtipne? Ved fakturu som uz predsa vystavil presne v sulade s § 71, tak fakt mi to tu uz pripada ako na kolotoci.

To ze je tam napisane, ze najneskor do 15 dni, predsa neznamena, ze ju nemozem vystavit pred tym. Vsak to uz je tu ako v skolke. Prepacte, damy.
dunaj
18.03.10,10:40
Nato, v čom bol vtip, prídeš až po daň. kontrole ;) A skús si aspoň raz prečítať § 19 ods. 4. § 51 ods. 2 ti umožňuje v priebehu roka uplatniť daň v hociktorom mesiaci...

Ja to neprivolavam, ale podla mna bude ovela zaujimavejsia danova kontrola u najomnika, ktory si uplatnil odpoced dane z najomneho za marec vo februari, ako u prenajimatela, ktory odviedol DPH z marcoveho najmu vo februari.

§ 19 ods. 4 som tu uz vysvetlil 100x

§ 51 som necital, ale ak tam ma byt to, co uvadzas, tak to odporuje § 49 a take riesenie je pre mna neprijatelne. Mal som niekolko doslednych danovych kontrol, a viem ako sa postupuje.

Prusili ste ustanovenie § 49 v navaznosti na § 19 ods. 2 a 3 a bodka.
lenkam68
18.03.10,10:43
Ja to neprivolavam, ale podla mna bude ovela zaujimavejsia danova kontrola u najomnika, ktory si uplatnil odpoced dane z najomneho za marec vo februari, ako u prenajimatela, ktory odviedol DPH z marcoveho najmu vo februari.

§ 19 ods. 4 som tu uz vysvetlil 100x

§ 51 som necital, ale ak tam ma byt to, co uvadzas, tak to odporuje § 49 a take riesenie je pre mna neprijatelne. Mal som niekolko doslednych danovych kontrol, a viem ako sa postupuje.

Prusili ste ustanovenie § 49 v navaznosti na § 19 ods. 2 a 3 a bodka.
A čítaš zákon po každej novelizácii? Napr. § 51 ods. 2 je v platnosti od 1. 4. 2009:eek:
Evanka
18.03.10,10:43
Poďme po poriadku: Treba nechať následnosť jednotlivých paragrafov ako idú za sebou...
Vystavím fa za 1.Q dňa 1.1.2010
Splatnosť 15.1.2010
Dátum dodania služby 31.1.2010

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia Napríklad 31.3.2010, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Je to v súlade so zákonom.
§19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Teda ak bola platba prijatá napríklad 15.1.2010, zmenila sa daňová povinnosť na deň prijatej platby teda na 15.1.2010. Na pôvodnej faktúre teda nie je správny dátum dodania služby. Preto aby bol doklad správne vystavený v súlade so zákonom, mala by som vystaviť taký, ktorý rešpektuje zmenu dátumu dodania služby.
§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Právo odpočtu má platiteľ v deň, kedy vznikla daňová povinnosť. V náväznosti na prechádzajúci citovaný paragraf vzniklo právo odpočtu dane 15.1.2010, teda už za mesiac január.
Toto môže urobiť na základe daňového dokladu – faktúry.
Tu už vznikne komplikácia pri účtovníctve, aby som nezaúčtovala ďalšiu faktúru, je potrebné k prvej napríklad vystaviť dobropis.
dunaj
18.03.10,10:45
Nato, v čom bol vtip, prídeš až po daň. kontrole ;) A skús si aspoň raz prečítať § 19 ods. 4. § 51 ods. 2 ti umožňuje v priebehu roka uplatniť daň v hociktorom mesiaci...

BTW:

§51 2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo

Tak nech mi tu nikto netvrdi, ze odpocet DPH za marcovy najom je mozne uplatnit vo februari.

EDIT:
Je to mozne, pokial na to bude doklad - siesta smernica rady:-)
Misim ist, pokracovanie o pol hodinu.
azla
18.03.10,10:46
Vsak to uz je tu ako v skolke. Prepacte, damy.

Prepáč...:D, ale v škôlke Dph si asi Ty.:rolleyes:

Všetky diskutujúce si vážim, sú znalé veci, odborníčky v daniach so skúsenosťami, ktoré vedia čítať aj §§§ a aj v súvislostiach.

Iba Ty tu dookola vedieš svoje teórie.
Nebudem Ťa ďalej presviedčať.....pokojne zotrvaj vo svojom omyle.:rolleyes::D - možno raz pochopíš..........a bude pre Teba len prínosom, ak to bude skôr, ako až po daňovej kontrole.

Myslím, že svoj čas môžeme a vieme využiť aj užitočnejšie.:rolleyes::D:)
lenkam68
18.03.10,10:54
BTW:

§51 2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo

Tak nech mi tu nikto netvrdi, ze odpocet DPH za marcovy najom je mozne uplatnit vo februari.

Misim ist, pokracovanie o pol hodinu.
Posledný krát ... :D:D:D Keď fa zaplatím vo februári, v tomto zdaň. období TEBE vznikla povinnosť daň odviesť a MNE možnosť uplatniť si daň od februára až po december daného roka, a na to potrebujem FAKTÚRU. Bodka:eek::eek::eek:
dunaj
18.03.10,11:48
Poďme po poriadku: Treba nechať následnosť jednotlivých paragrafov ako idú za sebou...
Vystavím fa za 1.Q dňa 1.1.2010
Splatnosť 15.1.2010
Dátum dodania služby 31.1.2010

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia Napríklad 31.3.2010, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Je to v súlade so zákonom.
§19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.Teda ak bola platba prijatá napríklad 15.1.2010, zmenila sa daňová povinnosť na deň prijatej platby teda na 15.1.2010. Na pôvodnej faktúre teda nie je správny dátum dodania služby. Preto aby bol doklad správne vystavený v súlade so zákonom, mala by som vystaviť taký, ktorý rešpektuje zmenu dátumu dodania služby.
§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Právo odpočtu má platiteľ v deň, kedy vznikla daňová povinnosť. V náväznosti na prechádzajúci citovaný paragraf vzniklo právo odpočtu dane 15.1.2010, teda už za mesiac január.
Toto môže urobiť na základe daňového dokladu – faktúry.
Tu už vznikne komplikácia pri účtovníctve, aby som nezaúčtovala ďalšiu faktúru, je potrebné k prvej napríklad vystaviť dobropis.


Dievcata, ja neverim vlastnym ociam:

1. Preco by na povodnej fakture nebol spravny datum dodania sluzby?
Ty si naozaj myslis, ze preto, ze niekto zaplati najom o mesiac skor, sa tento doda o mesiac skor? Ako sa moze najom za marec dodat vo februari?
2. Mala by si vystavit? Preco? Ja take nepoznam, ze mal by som. Tak bud musim, alebo nemusim...
3. Pravo odpoctu nijak nevznikne v skorsom obdobi, lebo tomu brani sulad tychto §:

EDIT: odpocet je mozny aj v skorsom obdobi
§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
dunaj
18.03.10,11:50
Prepáč...:D, ale v škôlke Dph si asi Ty.:rolleyes:

Všetky diskutujúce si vážim, sú znalé veci, odborníčky v daniach so skúsenosťami, ktoré vedia čítať aj §§§ a aj v súvislostiach.

Iba Ty tu dookola vedieš svoje teórie.
Nebudem Ťa ďalej presviedčať.....pokojne zotrvaj vo svojom omyle.:rolleyes::D - možno raz pochopíš..........a bude pre Teba len prínosom, ak to bude skôr, ako až po daňovej kontrole.

Myslím, že svoj čas môžeme a vieme využiť aj užitočnejšie.:rolleyes::D:)

Prispevok plny vecnych argumentov...
dunaj
18.03.10,11:53
Posledný krát ... :D:D:D Keď fa zaplatím vo februári, v tomto zdaň. období TEBE vznikla povinnosť daň odviesť a MNE možnosť uplatniť si daň od februára až po december daného roka, a na to potrebujem FAKTÚRU. Bodka:eek::eek::eek:

Jasne, a to ze si porusila § 49 ti vobec neprekaza vsak?

Mne vznikla povinnost dan odviest, potial O.K. ale ty si ako chces uplatnit odpocet, ked v zakone je jasne napisane:

§ 49 (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 19 (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Toto si mi nijak nevysvetlila.

Okrem toho: ziadnu dalsiu fakturu nedostanes. A keby si ju aj dostala, datum dodania by v nej bol zase iba 31.3. Uz to pochop, najomne za marec nie je mozne dodat vo februari tak, ako olympiadu z roku 2010 nemozes vyhrat v roku 2009.

EDIT: ale je mozne uplatnit odpocet dane z marcoveho najmu vo februari
lenkam68
18.03.10,12:00
Ja som na to už prišla :eek::eek::eek: Ty si z nás robíš srandu :D:D:D:D. Patrí ti bod, naleteli sme ti....;)
azla
18.03.10,12:02
§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak je prijatá platba v 2/2010 - vzniká daňová povinnosť 2/2010.
- pre dodávateľa odvod z titulu daňovej povinnosti
- pre odberateľa právo na odpočet dane z titulu daňovej povinnosti.


Bodka.:eek::eek::eek::D
dunaj
18.03.10,12:02
Ja som na to už prišla :eek::eek::eek: Ty si z nás robíš srandu :D:D:D:D. Patrí ti bod, naleteli sme ti....;)

A teraz este tych 999 a mas to splnene.:-)
dunaj
18.03.10,12:08
§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Ak je prijatá platba v 2/2010 - vzniká daňová povinnosť 2/2010.
- pre dodávateľa odvod z titulu daňovej povinnosti
- pre odberateľa právo na odpočet dane z titulu daňovej povinnosti.


Bodka.:eek::eek::eek::D

Ano, suhlasim s tym zaciatkom.

Ale ako si prisla na tu poslednu vetu? Zvlast ked sa v zakone jasne pise, ze:

Uz to snad budem parafrazovat, lebo to zrejme nedokazes priamo z textu pochopit:

1. odpocitat dan si mozes iba za zdanovacie obdobie, v ktorom sa nachadza den, ked dochadza k danovej povinnosti. § 49 (1)
2.Danova povinnost vznika v ten den, ked je dodana sluzba § 19 (2)
3. Sluzba, pokial ide o najomne a inu opakovanu sluzbu sa povazuje za dodanu v posledny den obdobia, na ktore sa sluzba vztahuje. § 19 (3)

Tak ja uz ti to krajsie napisat neviem. Sorry.
Evanka
18.03.10,12:13
dunaj prepáč, ale ja vidím chybu v tom, že si vytrhol jednu vetu bez akejkoľvek náväznosti a stále sa k takémuto vysvetleniu vraciaš. Skúsim krok za krokom dopieť k tomu, že pri platbe vopred sa zmení aj daňová povinnosť, pretože sa zmení aj deň dodania služby. To je vlastne podstata všetkého.
Tak krok po kroku:
§19 (2) Daňová povinnosť = deň dodania služby
§ 19 (3) Deň dodania služby = posledný deň obdobia
Ak nie je platba prijatá skôr, je to bezproblémové. (daňová povinnosť = deň dodania služby)

Ak je platba prijatá skôr
§19 (4) Deň dodania služby = deň prijatia platby (deň dodania služby sa zmenil na deň prijatia platby, teda aj aj daňová povinnosť sa zmenila na deň prijatia platby)
Keď sa zmenila daňová povinnosť, zmenil sa aj deň možnosti odpočtu dane.
§ 49 (1) Právo odpočtu dane[/B] = deň daňovej povinnosti[/FONT
[B]Skús nájsť v tejto postupnosti chybu a zdôvodni mi ju, ale nevytrhávaj jedinú vetu[§19 (3)], pretože tá už pri zmene dátumu dodania služby neplatí
azla
18.03.10,12:18
Ja som dodávateľ a sa s Tebou (dunaj) dohodnem, že Ti prídem upratať pred Vianocami 2010 v čase od 1.12.2010 - 15.12.2010. Uzatvoríme zmluvu.
Služba bude skončená 15.12.2010.
Deň dodania je 15.12.2010

a)
dnes vystavím fa s datumom dodania 15.12.2010
- faktúru odošlem , jeden vytlačok u mňa, druhý u Teba
- faktúra čaká na odvod do decembra 2010 a na odpočet do decembra 2010

b) stane sa, že Ty mi chceš poslať peniaze skôr a pošleš mi tie peniaze ešte 25.3.2010 , aby to bolo jednoduché, z rovnakej banky do rovnakej banky. Tebe odíde platba 25.3.2010 aj mne príde platba 25.3.2010

Keďže som prijala platbu pred dodaním služby, vzniká mi daňová povinnosť z titulu prijatej platby pred dodaním služby - §19, odst.4 dňa 25.3.2010 a vzniká mi povinnosť vystaviť faktúru - §71j, odst. 1

- vystavím faktúru , odvediem Dph v mesiaci 3/2010
- dostaneš faktúru, môžeš si odpočítať Dph počnúc mesiacom 3/2010

c) kedže už je platba zdanená 3/2010 a je na svete faktúra na daňovú povinnost 12/2010, toto ešte vysporiadam dobropisom.

Môžeš sa tešiť na Vianoce.:)
dunaj
18.03.10,12:22
dunaj prepáč, ale ja vidím chybu v tom, že si vytrhol jednu vetu bez akejkoľvek náväznosti a stále sa k takémuto vysvetleniu vraciaš. Skúsim krok za krokom dopieť k tomu, že pri platbe vopred sa zmení aj daňová povinnosť, pretože sa zmení aj deň dodania služby. To je vlastne podstata všetkého.
Tak krok po kroku:
§19 (2) Daňová povinnosť = deň dodania služby
§ 19 (3) Deň dodania služby = posledný deň obdobia
Ak nie je platba prijatá skôr, je to bezproblémové. (daňová povinnosť = deň dodania služby)

Ak je platba prijatá skôr
§19 (4) Deň dodania služby = deň prijatia platby (deň dodania služby sa zmenil na deň prijatia platby, teda aj aj daňová povinnosť sa zmenila na deň prijatia platby)
Keď sa zmenila daňová povinnosť, zmenil sa aj deň možnosti odpočtu dane.
§ 49 (1) Právo odpočtu dane = deň daňovej povinnosti
Daňová povinnosť
deň dodania služby (zmenený)
deň prijatia platby

Skús nájsť v tejto postupnosti chybu a zdôvodni mi ju, ale nevytrhávaj jedinú vetu[§19 (3)], pretože tá už pri zmene dátumu dodania služby neplatí

Bez problemov:
Vrch je O.K. zacina sa to rucat od : Ak je platba prijata skor:

Den prijatia platby sa NEROVNA den dodania sluzby, to nie je nikde napisane. Zakon iba stanovuje, ze den prijatia platby je dovod na odvedenie dane dodavatelom. Den dodania sluzby je presne dany v §19 3c a ten predsa nie je mozne zmenit. Den dodania je datum, kedy sa sluzba dodala, resp. tu je to posledny den obdobia, lebo sluzba sa dodava pocas obdobia. Ked ti niekto doda stroj 25., nemoze byt nikdy datum dodania 24. ani 26. Pri sluzbe, ktora sa dodava kontinualne mesiac, je to posledny den, vid zakon a vlastnu logiku. Ak ti niekto natiera strechu cely marec, nikdy nebude termin dodania vo februari, lebo vtedy bol sneh a natierac mal dovolenku!

Toto je tiez perla, co ste sem napisali: Citujem: "- pre odberateľa právo na odpočet dane z titulu daňovej povinnosti."

Tak to chcem vidiet ten §, ktory stanovuje, ze odpocitat dan si moze pre to, ze ju niekto iny zaplatil. Absolutny nezmysel.
EDIT: Existuje, vid dalej
lenkam68
18.03.10,12:27
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::D
dunaj
18.03.10,12:36
Ja som dodávateľ a sa s Tebou (dunaj) dohodnem, že Ti prídem upratať pred Vianocami 2010 v čase od 1.12.2010 - 15.12.2010. Uzatvoríme zmluvu.
Služba bude skončená 15.12.2010.
Deň dodania je 15.12.2010

a)
dnes vystavím fa s datumom dodania 15.12.2010
- faktúru odošlem , jeden vytlačok u mňa, druhý u Teba
- faktúra čaká na odvod do decembra 2010 a na odpočet do decembra 2010

b) stane sa, že Ty mi chceš poslať peniaze skôr a pošleš mi tie peniaze ešte 25.3.2010 , aby to bolo jednoduché, z rovnakej banky do rovnakej banky. Tebe odíde platba 25.3.2010 aj mne príde platba 25.3.2010

Keďže som prijala platbu pred dodaním služby, vzniká mi daňová povinnosť z titulu prijatej platby pred dodaním služby - §19, odst.4 dňa 25.3.2010 a vzniká mi povinnosť vystaviť faktúru - §71j, odst. 1

- vystavím faktúru , odvediem Dph v mesiaci 3/2010
- dostaneš faktúru, môžeš si odpočítať Dph počnúc mesiacom 3/2010

c) kedže už je platba zdanená 3/2010 a je na svete faktúra na daňovú povinnost 12/2010, toto ešte vysporiadam dobropisom.

Môžeš sa tešiť na Vianoce.:)

Pekny priklad, len si ho este raz prejdime:

a) uplne O.K.
b) O.K. zaciatok a potom: Preco by ti mala vznikat povinnost vystavit fakturu???? Vsak uz si jednu vystavila. Naco mi budu 2 faktury na to iste???
Podla § 71 si uz predsa jednu fakturu vystavila, tu prvu. Nijak mu neodporuje!
-ano, DPH odvedies za marec
- ja ziadnu fakturu nechcem, DPH si odpocitam za december, predpokladam ale, ze ide o opakovanu sluzbu samozrejme.

c) kto ma malo roboty, moze tu istu vec dokola fakturovat a dobropisovat. Ja mam roboty dost.

Na vianoce sa tesim, potom upresnim, kam a kedy treba prist upratat:-) Hlavne, ked to bude opakovane!

Vcul idem na obed=pauza.
dunaj
18.03.10,12:37
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::D

si slubovala bodov, nie smajlikov:-)
Evanka
18.03.10,12:50
Bez problemov:
Vrch je O.K. zacina sa to rucat od : Ak je platba prijata skor:

Den prijatia platby sa NEROVNA den dodania sluzby, to nie je nikde napisane. Zakon iba stanovuje, ze den prijatia platby je dovod na odvedenie dane dodavatelom.
Rozumiem, čo chceš povedať, teda myslíš, že ak veta znie " Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby", že daňová povinnosť z prijatej platby je iba na strane prijímateľa platby.
Ale ak čítam ďalší §, kde (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Teda ak vznikla daňová povinnosť v deň prijatia platby, tak v ten deň vzniklo aj právo odpočtu.


Den dodania sluzby je presne dany v §19 3c a ten predsa nie je mozne zmenit. Den dodania je datum, kedy sa sluzba dodala, resp. tu je to posledny den obdobia, lebo sluzba sa dodava pocas obdobia. Ked ti niekto doda stroj 25., nemoze byt nikdy datum dodania 24. ani 26. Pri sluzbe, ktora sa dodava kontinualne mesiac, je to posledny den, vid zakon a vlastnu logiku. Ak ti niekto natiera strechu cely marec, nikdy nebude termin dodania vo februari, lebo vtedy bol sneh a natierac mal dovolenku!

Toto je tiez perla, co ste sem napisali: Citujem: "- pre odberateľa právo na odpočet dane z titulu daňovej povinnosti."
Ak chceš debatovať, snaž sa reagovať pokojne, neviem, kto to napísal, ale aj preklepy a omyly sú prípustné, pretože sú ľudské. Veď možno práve ty sa tiež mýliš... Mňa si zatiaľ nepresvedčil, pretože §49 ods 1 neberieš do úvahy a ten je v tomto ponímani dosť podstatný pre odpočet dane.
Tak to chcem vidiet ten §, ktory stanovuje, ze odpocitat dan si moze pre to, ze ju niekto iny zaplatil. Absolutny nezmysel.


Aj keď sa ma to veľmi netýka, pretože som to riešila fakturáciou na konci období, považujem takéto debaty za užitočné, iba by sa nemali do nich vkladať žiadne emócie.
dunaj
18.03.10,13:50
Aj keď sa ma to veľmi netýka, pretože som to riešila fakturáciou na konci období, považujem takéto debaty za užitočné, iba by sa nemali do nich vkladať žiadne emócie.

Evanka, ty si moja laska! Presne ako pises vyssie, podla mna je danova povinnost v tomto pripade rozdielna u odberatela a u dodavatela, co prinasa statnemu rozpoctu zlepseny cash-flow. Neviem kto tvoril ten zakon, ale tipoval by som, ze presne o toto mu islo.
Pravo odpoctu vsak na strane odberatela pri predcasnej platbe nevznika. Preto, ze:
Zakon sice urcuje, ze: (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť, ale zaroven stanovuje, ze: Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.§ 19 (2) a ten je stanoveny na posledny den obdobia. § 19 (3).
Z toho jasne vyplyva, ze odpocet je mozny az za obdobie, v ktorom sa nachadza onen posledny den obdobia.
Vznik danovej povinnosti u dodavatela z titulu prijatej platby je v zakone cosi navyse, co tam mozno vobec nemalo byt, ale musime to akceptovat.
To, co tu vsetci tvrdia, je neuplatnovanie ustanoveni §19 na § 49, ale ak mam byt uprimny, tak ja si vyberam z dvoch moznych sposobov prave ten, ktory je v prospech danoveho uradu a nie v prospech mna, cize ja §19 na §49 uplatnujem. (To sa mi v minulosti dost osvedcilo:-)

EDIT: v tom zakone je rozpor, ale podla smernice rady sa odpocet musi dat uplatnit.
zvlast, ked § 49 je viacmenej vseobecny, kym § 19 je absolutne konkretny a evidentne koncipovany na pripad najomneho.
Takze ako vidis, § 49 do uvahy beriem, ale podla mna v pripade najomneho ma § 19 tzv. vyssi rank, resp. na § 49 treba aplikovat §19. A keby ho mali aj rovnocenny, vzdy by som sa priklonil k rieseniu v moj neprospech. V spornych veciach je to casto dolezite.

Takze na rozdiel od "konkurencie" si ja vystacim s jedinou fakturou bez dobropisov, zalohovych FA a pod.

Za emocie sa ospravedlnujem, ale emocie - to je moje:-)))
Evanka
18.03.10,14:40
Som rada, že som ťa aspoň trocha potešila, keď som pochopila, o aké slová sa opieraš, napriek tomu ma tvoje argumenty nepresvedčili.
Myslím, že sme to rozpitvali už dostatočne, Ale pre mňa je stále stanovisko rovnaké a to vzhľadom práve na následne citovaný § 49, podľa ktorého
Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

A keď vznikla daňová povinnosť v deň platby, vznikla aj možnosť odpočítania dane. Pre mňa je táto veta podstatná.
Nie je nikde povedané, že to neplatí pre opakujúce sa služby a tovary.


Verím, že by som to v prípade potreby obhájila.
Nemyslím si, že bol úmysel formulovať tak § 19 ods 4, aby vznikla povinnosť odvodu a nebola povinnosť odpočtu dane, pretože tento § zostal v pôvodnom znení.

Hádam to už ani nemá význam ďalej rozoberať....
dunaj
18.03.10,17:28
Som rada, že som ťa aspoň trocha potešila, keď som pochopila, o aké slová sa opieraš, napriek tomu ma tvoje argumenty nepresvedčili.
Myslím, že sme to rozpitvali už dostatočne, Ale pre mňa je stále stanovisko rovnaké a to vzhľadom práve na následne citovaný § 49, podľa ktorého
Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

A keď vznikla daňová povinnosť v deň platby, vznikla aj možnosť odpočítania dane. Pre mňa je táto veta podstatná.
Nie je nikde povedané, že to neplatí pre opakujúce sa služby a tovary.


Verím, že by som to v prípade potreby obhájila.
Nemyslím si, že bol úmysel formulovať tak § 19 ods 4, aby vznikla povinnosť odvodu a nebola povinnosť odpočtu dane, pretože tento § zostal v pôvodnom znení.

Hádam to už ani nemá význam ďalej rozoberať....

Urcite nie. Ale co ma zaraza je, ze preco vlastne nieco obhajovat, vystavovat nejake zalohove faktury a este aj riskovat, ze to nakoniec DÚ posudi inak?
Ved ja som iba odprezentoval riesenie, ktore je cisto legalne, neporusuje ziadny § a nemoze z neho plynut ziadny postih.
Jedinu nevyhodu ma v tom, ze najomca si uplatni odpocet dane o jeden mesiac neskor. To za to naozaj stoji? Ten § 19 znie dost presvedcivo a mne vobec nepripada rozumne, kvoli nejakemu mesacnemu cash-flow DPH-cky z najomneho si takto komplikovat zivot a este aj riskovat neuspech pri danovej kontrole.
A to nehovorim o riziku prenajimatela, ked vystavi fakturu za najomne marec, s datumom dodania vo februari. Ved to je uz na prve pocutie nezmysel.

Zaraza ma, ze sa mi tu vyhrazate danovou kontrolou, pritom ja som ten, co odvadza dan skor a uplatnuje si odpocet neskor, co je daleko menej rizikove spravanie ako to, co robite vy, a to ze zatvarate oci pred §19 a tvrdite, ze sa jeho ustanovenia nevztahuju na § 49.
V mojom pripade je to uplne jedno. Ci sa to vysvetli tak, alebo onak, moj sposob bude vzdy legalny. Ale to tu niektorym zrejme nevysvetlim.
Proste mam pocit, ze niekto sa riadi heslom: cim zlozitejsie, tym lepsie. No ale ste tu zohrata partia, to je fakt. Nove myslienky evidentne niesu vitane:-(

A k § 49 si neodpustim poznamku:

Ak zjednodusim text ods. 1 na najomne, bude zniet: Právo odpočítať daň zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tejto službe vznikla daňová povinnosť.

Lenze danova povinnost vyplyvajuca z § 19 ods. 4: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

T .j. danova povinnost NEVZNIKA PRI SLUZBE ako je uvedene v § 49 (1), ale Z PRIJATEJ PLATBY ako je uvedene v § 19 (3)

A preto podla mna narok na odpocet nevznika!

EDIT: vznika, nevznika, podla siestej smernice rady vznika
Dufam, ze ste postrehli aspon tento rozdiel. A je to aj celkom logicke, lebo danova povinnost nemohla vzniknut pri sluzbe, ktora este nebola dodana, ale mohla vzniknut iba z prijatej platby. A § 49 trva na svojom - aby mohlo vzniknut pravo na odpocet, danova povinnost musi vzniknut pri sluzbe!!!
Je vobec mozne toto nepochopit???

BTW: § 19 nezostal v povodnom zneni. Vypadlo slovicko "najneskor". Vid celkom prvy prispevok. Preco?

Je to aproximacia prava k EU, konkretne bol tento § zosuladeny so znenim Smernice rady 2006/112/ES, clanku 64.

Ale ked niekto nieco nechce pochopit, tak to zrejme ani nikdy nepochopi (tym nemyslim Teba - ty si tu zatial jedina schopna konstruktivnej diskusie), to je moj nazor k celej tejto teme.
Rozalka
18.03.10,19:40
Prečítala som niekoľko strán a som veľmi rada, že ty, dunaj, nie si mojím dodávateľom a nemusím od teba žobrať správne doklady po úhrade platby, ktorú ti uhradím (alebo môj klient) v skoršom období, než je deň dodania služby.
dunaj
18.03.10,19:51
Prečítala som niekoľko strán a som veľmi rada, že ty, dunaj, nie si mojím dodávateľom a nemusím od teba žobrať správne doklady po úhrade platby, ktorú ti uhradím (alebo môj klient) v skoršom období, než je deň dodania služby.

dalsi prispevok bez argumentov. To je vsetko co ti na to mozem odpisat. Zial...
Ale aspon si si kopla, ze?:-)
dogicka
19.03.10,06:07
dalsi prispevok bez argumentov. To je vsetko co ti na to mozem odpisat. Zial...
Ale aspon si si kopla, ze?:-)

Ďalší príspevok bez argumentov. A kopeš tu hlavne ty....
dunaj
19.03.10,07:11
Zaver "diskusie".

Vazene damy, takze v prvom rade sa ospravedlnujem vsetkym, ktorych sa nieco z mojich prispevkov dotklo, neslo o umysel, bolo to v zapale diskusie a hladania riesenia v nasej neutesenej danovej sustave.

Na druhej strane musim konstatovat, ze ziadna z Vas v mojom rieseni nenasla zasadny rozpor so zakonom. Konstatujem iba, ze vsetky pouzivate iny postup.

Myslim tiez, ze prax casom ukaze, ake je vlastne optimalne riesenie problemu.

Mozno este niekoho bude zaujimat Metodický pokyn k určeniu miesta dodania služieb - DPH od 1.1.2010 (http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=421:metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010&catid=42:da-z-pridanej-hodnoty&Itemid=68)

ktory mojej hypoteze rovnako nijak neodporuje. http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=421:metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010&catid=42:da-z-pridanej-hodnoty&Itemid=68

Je v nom aj zopar prikladov, i ked nie presne takych, ake by sme si priali, ale kazdopadne odporucam do pozornosti ten, ktory konci vetou:

Skutočnosť, že nájomca za dodanie služby zaplatil 690 eur 2.5.2010 nemá vplyv na určenie dňa dodania služby podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH.

Prajem Vam pekny den a malo danovych kontrol.
AdaG
19.03.10,12:47
Prikladám stanovisko DR SR na môj dopyt:52115
Monika Kováčová
19.03.10,12:54
a máme to čierne na bielom, vďaka AdaG.

Myslím, že vo veci odpočítania dane a povinnosti vystaviť faktúru dňom prijatia platby šiesta smernica Rady Európy nepustí:

Článok 17 ods. 1 tej istej smernice stanovuje, že „právo na odpočítanie dane vzniká v čase vyrubenia odpočítateľnej dane [vtedy, keď vznikla daňová povinnosť – neoficiálny preklad]“.


Existujú v tejto súvislosti aj nejaké rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty... ak budem mať čas dohľadám...
dunaj
20.03.10,07:25
Ahojte, nemozem spavat!:-)
Posledne dva prispevky ma konecne posunuli o krok vpred. Musel som preskrtat polovicu mojich starych prispevkov.

Ona siesta smenica rady 77/388/EHS naozaj stanovuje:

Article 17
Origin and scope of the right to deduct
1. The right to deduct shall arise at the time when the
deductible tax becomes chargeable.
2. In so far as the goods and services are used for the
purposes of his taxable transactions, the taxable person
shall be entitled to deduct from the tax which he is liable
to pay:
(a) value added tax due or paid in respect of goods or
services supplied or to be supplied to him by another
taxable person;

Nasiel som jej cesky preklad:

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/mezinarodni_spoluprace_829.html/papp/cds_konzultant/124e5b9b:127761bc6db:-7ab3?init=n&url=175/1977%20EU.%20%C2%A70*14&date=175/1977%20EU.

Znie takto:

Vznik a rozsah nároku na odpočet daně
1. Nárok na odpočet daně vzniká okamžikem vzniku daňová povinnosti z odpočitatelné daně.
2. Jsou-li zboží a služby použity pro účely jejích zdanitelných plnění, je osoba podléhající dani oprávněna odpočíst od daně, kterou je povinna zaplatit:
91/680/EHS
a) daň z přidané hodnoty, která je splatná nebo byla zaplacena s ohledem na zboží nebo služby, jež jí byly nebo mají být dodány v tuzemsku jinou osobou podléhající dani,
95/7/ES

A po slovensky by to malo byt:
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,

V tomto zmysle je aj stanovisko DÚ.

Takze sypem si popol na hlavu, prehodnocujem a korigujem moje tvrdenie, ze DPH z najomneho za marec nie je mozne uplatnit vo februari. JE! Tak ako ste tvrdili od zaciatku. Rozpor s §19 radsej uz nekomentujem:-)
Napriek tomu moj jednofakturovy postup este nezatracujem.
Ak by som vsak chcel umoznit odberatelovi odpocet, musim pouzit dvojfakturovy postup, alebo zmenu v zmluve:

1. Vo februari vystavim zalohovu FA bez rozpisu DPH na marcove najomne (vcitane DPH), ktora nebude danovym dokladom, alebo stanovim v zmluve, ze odberatel zaplati aj bez faktury. O zalohovej FA nijak neuctujem. Doslu platbu zuctujem ako zalohu.
2. do 15 dni od prijatej platby vo februari vystavim ostru fakturu s odpoctom zalohy, danovy doklad, kde datum dodania bude posledny den obdobia, cize 31.3., ale datum vzniku danovej povinnosti bude den, ked mi nabehla platba a na zaklade tohto datumu si prijemca uplatni odpocet podla §49.

BTW: Vsimli ste si, ze v podvojnom uctovnictve MRP pre windows ma kazda faktura 4 datumy?

Datum vystavenia
Datum splatnosti
Datum vzniku danovej povinnosti
Datum dodania

V noci som si stahoval demoverzie programov, napr. v Pohode ani Omege som nic podobne nevidel.

Cize ak tomu konecne (mozno) rozumiem, odpocitat dan je u prijemcu mozne na zaklade datumu vzniku danovej povinnosti, a nie na zaklade datumu dodania! Ci?
Monika Kováčová
20.03.10,08:35
no jaký je učenlivý ten dunaj...

Som rada, diskusia nás posúva vpred... aspoň sme ťa niečomu priučili?
dunaj
20.03.10,09:19
aspoň sme ťa niečomu priučili?

No samozrejme, ved na to som tu!:-)
Vsak v tejto danovej dzungli sa ani diva svina nevyzna.

Terazky ma uz len zamestnava myslienka, ze co spravi odberatel sluzby - najomneho, ked dostane takuto fakturu za marec:

Datum vystavenia 16.2.2010
Datum splatnosti: uhradene zalohovo dňa 15.2.2010
Datum dodania: 31.3.2010
Datum vzniku danovej povinnosti: 15.2.2010

nerad by som mu totiz privodil srdcovy zachvat:-)
Monika Kováčová
20.03.10,09:22
No samozrejme, ved na to som tu!:-)
Vsak v tejto danovej dzungli sa ani diva svina nevyzna.

Terazky ma uz len zamestnava myslienka, ze co spravi odberatel sluzby - najomneho, ked dostane takuto fakturu za marec:

Datum vystavenia 16.2.2010
Datum splatnosti: uhradene zalohovo dňa 15.2.2010
Datum dodania: 31.3.2010
Datum vzniku danovej povinnosti: 15.2.2010

nerad by som mu totiz privodil srdcovy zachvat:-)
ja by som ti ju vrátila na prepracovanie z dôvodu, že dátum dodania je 15.2.2010 z titulu prijatej platby vopred :)
dunaj
20.03.10,09:25
ja by som ti ju vrátila na prepracovanie z dôvodu, že dátum dodania je 15.2.2010 z titulu prijatej platby vopred :)

No, a sme tam, kde sme boli, resp. nechceme byt:

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Ja chcem byt poslanec! To je tusim jedine povolanie, kde netreba citat zakony!
Monika Kováčová
20.03.10,09:45
No, a sme tam, kde sme boli, resp. nechceme byt:

§ 19 (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje

Ja chcem byt poslanec! To je tusim jedine povolanie, kde netreba citat zakony!

to je pravda, pričom ustanovenie § 19 ods. 4 zostáva nedotknuté, t.j. musí byť dodržané... :)
Evanka
20.03.10,10:26
[QUOTE=dunaj;1343418]
BTW: § 19 nezostal v povodnom zneni. Vypadlo slovicko "najneskor". Vid celkom prvy prispevok.QUOTE]
Písala som, že §19 ods 4 zostal v pôvodnom znení a to je podstatné.
Ale ako vidím, už sme sa pohli ďalej vďaka vyjadreniu drsr :).
Aj tak sa fakturácia opakovaných dodaní pekne skomplikovala. Preto je najjednoduchšie fakturovať buď mesačne, alebo v poslednom mesiaci obdobia.
dunaj
20.03.10,11:49
Skusil som skusobne faktury v tom MRP demo, takze Vam prinasam ich nahlad:

http://img528.imageshack.us/img528/8329/dph.jpg

a s odpoctom zalohy:

http://img240.imageshack.us/img240/2963/dph1.jpg

Datum dodania vyhlasili za datum prijatia zalohovej platby, ale nevedia ze ide o opakovane plnenie...

No a mne sa paci tato, tiez na zaklade prijatej platby:

http://img179.imageshack.us/img179/3644/dph2.jpg
Rozalka
20.03.10,14:39
Dunaj, netráp sa so 4 dátumami, deň dodania = deň vzniku daňovej povinnosti.
apo
20.03.10,20:56
Dunaj, netráp sa so 4 dátumami, deň dodania = deň vzniku daňovej povinnosti.

Dva roky som účtoval som firmu čo vyhotovovala faktúry v MRP. Z tých 4 dátumov boli úplne vedľa. V štvrtom dátume mávali kadečo. Vždy bolo vidieť, že "fušovali" s faktúrami, lebo vtedy nešťastníci nevedeli čo tam dať.

V roku 2010 ich nerobím lebo vraj im nevyhovuje môj štýl práce. Jeden z konateľov údajne 80 % času strávil prípravou dokladov. Oni mi to z počiatku nosili v koši na prádlo a doteraz nevedia správne vystaviť faktúru. Ani si neviem predstaviť ako sa vysporiadali s novými pravidlami pri fakturácii do krajín EÚ.

apo
JanaJB
25.03.10,10:49
Chcem sa poradiť ako účtujete faktúru k prijatej platbe k leasingovej splátke. Doteraz som účtovala leasingovú slátku takto:
do iných záväzkov v deň prevzatia majetku výšku istiny + náklady súvisiace s obstaraním majetku a v deň dohodnutých platieb do iných záväzkov záväzok vo výške leasingovej splátky - úrok , DPH, poistenie
s odmínusovaním výšky istiny. /účtujem v ALFE/
Teraz mám faktúru na prijatú platbu, pretože sa posunul dátum dodania služby. Nebudem účtovať podľa splátkového kalendára, pretože k platbe prišlo pred dňom dodania služby, ale zaúčtujem faktúru na prijatú platbu. Účtujete takúto faktúru do došlých faktúr alebo do iných záväzkov?
JanaJB
27.03.10,20:07
Chcem sa poradiť ako účtujete faktúru k prijatej platbe k leasingovej splátke. Doteraz som účtovala leasingovú slátku takto:
do iných záväzkov v deň prevzatia majetku výšku istiny + náklady súvisiace s obstaraním majetku a v deň dohodnutých platieb do iných záväzkov záväzok vo výške leasingovej splátky - úrok , DPH, poistenie
s odmínusovaním výšky istiny. /účtujem v ALFE/
Teraz mám faktúru na prijatú platbu, pretože sa posunul dátum dodania služby. Nebudem účtovať podľa splátkového kalendára, pretože k platbe prišlo pred dňom dodania služby, ale zaúčtujem faktúru na prijatú platbu. Účtujete takúto faktúru do došlých faktúr alebo do iných záväzkov?
Nikto mi zatiaľ neodpovedal, tak stále rozmýšľam ako to správne zaúčtovať. Alebo nemám účtovať faktúru k prijatej platbe vôbec?
Opravím iba dátum dodania v evidencii DPH a faktúru si priložím k splátkovému kalendáru?
apo
27.03.10,22:28
Ja neúčtujem predpisy na lízingové splátky ako samostatné riadky v evidencii záväzkov.

Na analytických účtoch 474 mám istinu zo splátkových kalendárov.
V interných dokladoch účtujem každý mesiac
562/474
568/474
343/474
analyticky rozlíšené pre každý lízing.
Keď príde faktúra k odpočtu dane zo zaplatenej splátky vopred tak túto faktúru iba priložím k internému dokladu.

Úhrady splátok účtujem 474/221

Kontrolu počtu splátok robím podľa analytického rozlíšenia.
Stav analytického účtu 474 porovnávam z exel tabuľkou kde mám spracovaný celý splátkový kalendár.

Takto postupujem ja.

apo
dunaj
30.03.10,18:11
Pozdravujem spolutrpiace osadenstvo!
Mam tu otazocku za 500, normalny rebus (aspon pre mna):

V januari som refakturoval elektrinu za december ako kazdy mesiac.
Podla platneho zakona do 31.12.2009:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia...

cize datum danovej povinnosti alias dodania = max. 31.12.2009

Ale podla noveho zakona od 1.1:2010:

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry...

cize datum danovej povinnosti alias dodania = januarovy den vystavenia FA

A teraz slubena kvizova otazka:

Vztahuje sa na opakovanu dodavku elektriny za december 2009 este stary zakon podla terminu dodania, alebo uz novy zakon podla datumu vystavenia FA?

Dakujem vopred kazdemu odvazlivcovi, co si trufne na toto odpovedat:-)

§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
som si uz precital a nic.

Majte sa krasne a uz ten danovy portal tolko nezatazujte, bo riaditel DU, IBM ani Kosicania su potom nevedia prist na meno:-)
azla
31.03.10,04:43
Otázka za 500, odpoveď za (stačí 1:D)

Musíš čítať správne vety. Ty si si vybral hneď prvú v r. 2009. :D:rolleyes:

Refakturácia elektriny v r. 2009:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.

Refakturácia elektriny v r. 2010:

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
Jajina
31.03.10,04:49
Aj podľa predchádzajúceho zákona platného v r.2009 to bolo tiež tak.

§19 ods.3 :
Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.......
.......Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.....
Jajina
31.03.10,04:53
:) azla bola málinko rýchlejšia, odpovede takmer ako pod kopírom ;)
dunaj
31.03.10,05:56
Vdaka dievcata, vsak ja uz som tusim aj slepy. A este aj lenivy citat § do konca...
Body mozem davat az ked mam sam aspon 10, co neviem ci sa mi podari:-)
JanaJB
31.03.10,12:15
Ja neúčtujem predpisy na lízingové splátky ako samostatné riadky v evidencii záväzkov.

Na analytických účtoch 474 mám istinu zo splátkových kalendárov.
V interných dokladoch účtujem každý mesiac
562/474
568/474
343/474
analyticky rozlíšené pre každý lízing.
Keď príde faktúra k odpočtu dane zo zaplatenej splátky vopred tak túto faktúru iba priložím k internému dokladu.

Úhrady splátok účtujem 474/221

Kontrolu počtu splátok robím podľa analytického rozlíšenia.
Stav analytického účtu 474 porovnávam z exel tabuľkou kde mám spracovaný celý splátkový kalendár.

Takto postupujem ja.

apo
Ďakujem za vyjadrenie, no ja som chcela vedieť, ako sa s tým vysporiadať v JÚ.
Dianao
31.03.10,12:17
Ahoj, som zaciatocnik, ale chcem sa opytat jednoducho na tuto temu.....z mesacnych zalohovych platieb za elektrinu uplatnujem dph mesacne? Sme mesacni platcovia a mame dohodu o platbach na rok 2010 s rozpisanou splatnostou na kazdy mesiac. Z tych dlhych viet, co ste tu popisali mi je uz nanic.
Dakujem dopredu velmi pekne za jednoduchu a strucnu odpoved
ALBO
31.03.10,16:11
[QUOTE=Dianao;1360293]Ahoj, som zaciatocnik, ale chcem sa opytat jednoducho na tuto temu.....z mesacnych zalohovych platieb za eletktrinu uplatnujem dph mesacne? Sme mesacni platcovia a mame dohodu o platbach na rok 2010 s rozpisanou splatnostou na kazdy mesiac. Z tych dlhych viet, co ste tu popisali mi je uz nanic.
Dakujem dopredu velmi pekne za jednoduchu a strucnu odpoved[/QUOTE

Ano, mesacne zalohove pausalne platby su vlastne opakovane plnenie, ktore je dodane vzdy v posledny den mesiaca, bez ohladu na zrealizovanu platbu. Vtedy vznika aj pravo na odpocet/doklad,splatkovy kalendar mate/.
Dianao
31.03.10,16:40
A coho sa potom tykaju tie siahodlhe debaty s vykladmi zakona......Od elektrikarov mam vlastne len rozpis platieb a ziadnu fakturu.
Ako sa to rozlisuje?
ALBO
31.03.10,17:05
A coho sa potom tykaju tie siahodlhe debaty s vykladmi zakona......Od elektrikarov mam vlastne len rozpis platieb a ziadnu fakturu.
Ako sa to rozlisuje?
Pisali ste ze mate dohodu o platbach co je splatkovy kakendar a teda faktura.Ako to teda je.
Dianao
01.04.10,05:22
No je to" dohoda o platbach za odobratu, ale zatial nevyfakturovanu elektricku energiu - faktura".....takto sa to vola. Takze vlastne faktura s rozpisom platieb?
Janinkaaa
07.04.10,06:02
V zmluve máme dohodnuté, že za služby budeme faktúrovať raz ročne a to až v 12. mesiaci.
Nám aj bude vyplatené až v 12/2010, alebo dokonca až v 01/2011. Skôr nám nepríde úhrada.

Neviete mi poradiť, ako správne vystavviť faktúru, aby som aj správne odviedla DPH ?

Ďakujem.
dogicka
07.04.10,13:02
V zmluve máme dohodnuté, že za služby budeme faktúrovať raz ročne a to až v 12. mesiaci.
Nám aj bude vyplatené až v 12/2010, alebo dokonca až v 01/2011. Skôr nám nepríde úhrada.

Neviete mi poradiť, ako správne vystavviť faktúru, aby som aj správne odviedla DPH ?

Ďakujem.


Nepíšeš, akého obdobia sa fakturácia týka. Predpokladám, že bude raz ročne fakturované obdobie od 1.1.2010 do 31.12.2010. Fa vystavíš v decembri, dátum dodania 31.12.2010.
apo
07.04.10,19:47
Nepíšeš, akého obdobia sa fakturácia týka. Predpokladám, že bude raz ročne fakturované obdobie od 1.1.2010 do 31.12.2010. Fa vystavíš v decembri, dátum dodania 31.12.2010.

Faktúru môžeš vystaviť hoci aj v apríli s dátumom dodania v decembri.
Ale ak náhodou príde úhrada skôr ako v decembri budeš postupovať tak ako je tu x-krát uvedené.

apo
Janinkaaa
08.04.10,04:36
Nepíšeš, akého obdobia sa fakturácia týka. Predpokladám, že bude raz ročne fakturované obdobie od 1.1.2010 do 31.12.2010. Fa vystavíš v decembri, dátum dodania 31.12.2010.


Áno. Týka sa obdobia 01.01.2010 - 31.12.2010.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Janinkaaa
08.04.10,04:37
Faktúru môžeš vystaviť hoci aj v apríli s dátumom dodania v decembri.
Ale ak náhodou príde úhrada skôr ako v decembri budeš postupovať tak ako je tu x-krát uvedené.

apo

Ďakujem.
enad
09.04.10,09:17
Kolegovia, šiesta smernica EU k DPH prestala platiť 31.12.2006 a nahradila ju smernica č. 2006/112/ES s ďalšími doplneniami, z ktorých posledné sú 2008/8/ES, 2008/9/ES. V tejto smernici (2006/112/ES) čl. 64 zodpovedá nášmu §19. Ale v rámci EU existuje ešte aj článok 66, ktorý ale náš zákon o DPH neprevzal. Spôsobuje to veľké problémy pri dodaní služby z iného členského štátu EU, kde vo väčšine prípadov uplatňujú práve čl.66. Neviem si poradiť z nákupom služby (upgrade software pre zákazníka). Príde nám fa napr. z nemecka, kde je uvedené obdobie platnosti upgrade napr. do 01/2011 a na fa je iba dátum vystavenia a splatnosti. V nemecku bude za DPH dátum považovaný dátum vystavenia fa. Ale čo u nás? Je to vôbec služba? Zo zákona vypadli elektronicky dodávané služby v rámci EU. Platí však pravidlo, čo nie je výnimka (§16) platí §15. tak a teraz čo. Je to opakované zdaniteľné plnenie podľa §19 alebo nie?
Čo vy na to?
s.
Jajina
09.04.10,09:55
Na podobný prípad som hľadala odpoveď ešte v januári 2010:

Nemec nám fakturuje opakovane za prístup do internetového programu vždy za Q dopredu.

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania, len dátum vystavenia Fa:7.1.2010
- je tam uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Dátum mojej úhrady 20.1.2010

Aký dátumom dodania zahraničnú faktúru samozdaniť ?
dátumom dodania 31.3. alebo dátumom zaplatenia 20.1. ?

V usmernení DRSR som našla toto :

Pri dodaní služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania služby. Ak sa služba dodáva čiastkovo alebo opakovane, deň dodania je ustanovený v § 19 ods. 3 zákona o DPH.
Ak je pred dodaním služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, prijatá platba, daňová povinnosť vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby. To znamená, že pri vykazovaní služieb v súhrnnom výkaze sa bude brať do úvahy aj vznik daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Z článkov 65 a 66 smernice
2006/112/ES doplnenej smernicou 2008/117/ES vyplýva, že ak je platba prijatá pred poskytnutím služby s miestom dodania v inom členskom štáte, za ktorú je povinný platiť daň príjemca služby, daňová povinnosť vzniká z prijatej sumy prijatím platby. To znamená, že vznik daňovej povinnosti sa v danom prípade posudzuje rovnako v každom členskom štáte.

Aj napriek tomu sa snažím, aby som dátum úhrady faktúry mala v tom istom mesiaci ako je dátum vystavenia faktúry a nemala prípadný časový posun v dátume dodania, lebo nemec mi žiadný iný doklad-faktúru o prijatí platby nepošle.
sattelitka
09.04.10,11:01
Ahojte, čo znamená opakované dodania? Môj živnostník -platca DPH fakturuje za dodanie tovaru asj 10 faktúr denne. Predáva tovar od výrobcu do maloobchodov. Jedná sa o opakované dodania pre každého odberateľa zvlášť?
P.S. on má tiež prijaté fa od výrobcov tovaru- tiež asi 15 fa mesačne.Som z tohoto zákona úplne mimo!!!
tibor1000
09.04.10,12:28
Dobrý deň,
prosim Vás, neviem či mám správnu informáciu,ale
"vraj" podľa novej novely DPH platn.od 1.1.2010 musí byť aj ku splátkovému kalendáru vyhotovená faktúra??
Tzn. napríklad-bežný prípad - SSE vystavuje na celý rok odberateľom splátkový kalendár,faktúru už ale iba vyúčtovaciu..
je to v tomto prípade v poriadku?

ďakujem
azla
09.04.10,12:39
Nevidím v tom problém, veď aj v zákone sa píše, že:

§71
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

Podčiarknuté je dôležité. Ak dohoda o platbách (splátkový kalendár) neobsahuje údaje podľa odseku 2 (§71), potom sa to nepovažuje za faktúru a v takom prípade sa musí faktúra vystaviť.

...a tento odstavec znie rovnako v r. 2010 ako znel v r. 2009
azla
09.04.10,12:42
Ahojte, čo znamená opakované dodania? Môj živnostník -platca DPH fakturuje za dodanie tovaru asj 10 faktúr denne. Predáva tovar od výrobcu do maloobchodov. Jedná sa o opakované dodania pre každého odberateľa zvlášť?
P.S. on má tiež prijaté fa od výrobcov tovaru- tiež asi 15 fa mesačne.Som z tohoto zákona úplne mimo!!!

Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

Tvoj prípad to zrejme nie je. Ty fakturuješ rôznym odberateľom a stále niečo iné.
MarcelkaT
09.04.10,13:02
Mám taký dotaz, teraz ideme davať Súhrný výkaz - daň z pridanej hodnoty, ktorý sa má podať do 20.4.2010-elektronicky , už sme sa registrovali na DÚ- keďže klient fakturoval tovar do zahraničia.Je kvartalným platcom DPH. Má sa podať tento výkaz aj vtedy ak sa nefakturuje nič-čiže prázdny? Nerobila som to ešte. Prosím o odpoveď. Ďakujem pekne.
Tweety
09.04.10,13:05
Mám taký dotaz, teraz ideme davať Súhrný výkaz - daň z pridanej hodnoty, ktorý sa má podať do 20.4.2010-elektronicky- keďže klient faktúroval tovar do zahraničia.Je kvartalným platcom DPH. Má sa podať tento výkaz aj vtedy ak sa nefakturuje nič-čiže prázdny? Nerobila som to ešte. Prosím o odpoveď. Ďakujem pekne.
Nie, ak sa nič nefakturovalo, SV nepodávame. Ale píšeš, že klient fakturoval, tak ako? Len tak naokraj, si v téme opakované dodania.
MarcelkaT
09.04.10,13:10
[QUOTE=Tweety;1367794]Nie, ak sa nič nefakturovalo, SV nepodávame. Ale píšeš, že klient fakturoval, tak ako? Len tak naokraj, si v téme opakované dodania.

.................................................. ...........................

Omluvám sa, že som v inej téme. I.Q faktroval - tak áno treba podať súhrný výkaz DPH. Ale ak v II.Q nebude - tak či treba alebo netreba. Hovorí sa že, áno ale aj nie. Tak neviem. Ďakujem za usmernenie.
Našla som už tému, kde som to mala zadať. Ale odpoveď môže byť tu. Ešte raz ďakujem.
Tweety
09.04.10,13:37
MarcelkaT
09.04.10,14:04
Tweety, ďakujem veľmi pekne. Teraz to momentálne aj študujem.
Pekný zvyšok dňa a víkend.
petka0901
09.04.10,18:58
wau, tak tých 41 strán príspevkov mi dalo zabrať,
my ešte stále nemáme doriešený fakturačný program,
a čaká ma naprávanie všetkých faktúr vystavených
od januára, nakoľko fakturujeme nájomné minimálne
mesiac vopred pre 60 nájomníkov... dúfam, že to stihnem
do DPH tak, aby to stihli aj naše účtovníčky správne
zaúčtovať, a nielen naše, ale aj našich nájomníkov...

ešte otázka, neviete, či to usmernenie v rozdielnosti
názorov MF a DR už vyšlo?
Leila
12.04.10,10:33
Prosim poradite mi, registrujeme(kupujeme) domeny od Sk-NICu. Dalej ich refakturujeme(predavame) nasim klientom spolu s hostingom. Domeny su za rozne obdobia - vzdy rok - napr. 18.3.2010-17.3.2011. Refakturujem to klientovi spravne? Fa - danovy doklad :
Datum dodania 31.12.2010
datum vystavenia napr. 15.3.
splatnosti 25.3.2010
Klient uhradi 20.3.2010. Vystavim doklad o prijatej platbe s rozpisom DPH, datum dodania = datum prijatia platby t.j. 20.3.? DPH odvediem v marci.
Vdaka.
Lotarka
12.04.10,12:28
Dobrý deň!

Prosím o potvrdenie môjho názoru.

Ide o fakturáciu rekonštrucie budovy. Ešte pred realizáciou bude záplatená záloha. V zmluve nie je dohoda o čiastočných plneniach. Fakturácia je nasledovná?:
1. zálohová faktúra bez DPH - následná úhrada
2. riadna faktúra s DPH v sume uhradenej zálohy
3. po odovzdaní diela vystavená konečná faktúra - rozdiel celkovej sumy a zapl. zálohy, rozdiel bude platení v mesačných splátkach
Je to správne?

Mätia ma iný navrhovaný spôsob, ktorý je podľa mna nesprávny:
1. ostáva
2. ostáva
3. mesačné faktúry na dohodnuté splátky po prebratí rekonštrukcie

Podľa mňa je to nesprávny spôsob z dôvodu, že rekonštrukcia už bude dodaná a tým pádom má byť vystavená celková faktúra.

Ďakujem za Vaše názory!
Lotarka
13.04.10,05:16
Dobrý deň!

Prosím o potvrdenie môjho názoru.

Ide o fakturáciu rekonštrucie budovy. Ešte pred realizáciou bude záplatená záloha. V zmluve nie je dohoda o čiastočných plneniach. Fakturácia je nasledovná?:
1. zálohová faktúra bez DPH - následná úhrada
2. riadna faktúra s DPH v sume uhradenej zálohy
3. po odovzdaní diela vystavená konečná faktúra - rozdiel celkovej sumy a zapl. zálohy, rozdiel bude platení v mesačných splátkach
Je to správne?

Mätia ma iný navrhovaný spôsob, ktorý je podľa mna nesprávny:
1. ostáva
2. ostáva
3. mesačné faktúry na dohodnuté splátky po prebratí rekonštrukcie

Podľa mňa je to nesprávny spôsob z dôvodu, že rekonštrukcia už bude dodaná a tým pádom má byť vystavená celková faktúra.

Ďakujem za Vaše názory!

posúvam......:confused:
azla
13.04.10,05:26
Správny je prvý spôsob.:)
Lotarka
13.04.10,05:31
Správny je prvý spôsob.:)

Ďakujem!
jacekova
13.04.10,07:13
už je to tu milionkrát rozoberané ale potrebujem sa utvrdiť vo svojom názore:

dostali sme fa za internet, dátum vystavenia 3.3.2010 a dátum dodania tiež 3.3.2010.

Nie je to blbosť? nemal by byť dátum dodania 31.3.2010. Zavolali sme účtovníčke ktorá vystavila túto fa (mimochodom pracovníčka DÚ) a osopila sa, že ona to má dobre a aby sme si naštudovali zákon o DPH, pretože tie opakované dodávky sa týkajú len splátkových a lízingových kalendárov.

Mám pravdu ja alebo som to zle pochopila?

Ďakujem
jacekova
13.04.10,07:58
doplním, že fa bola uhradená 26.3.2010.

1.takže buď mala účtovníčka vystaviť fa 3.3.2010 a dodanie 31.3.2010

2.alebo prvu fa nechať tak a následne 26.3.2010 vystaviť k prijatej platbe fa, kde bude k uhrade nula (bude len pre potreby DPH)

uvažujem správne???
azla
13.04.10,08:07
Neuvádzaš, za aké obdobie je táto faktúra .(od kedy do kedy).
jacekova
13.04.10,08:10
Neuvádzaš, za aké obdobie je táto faktúra .(od kedy do kedy).

za marec 2010
grammatika
13.04.10,08:12
už je to tu milionkrát rozoberané ale potrebujem sa utvrdiť vo svojom názore:

dostali sme fa za internet, dátum vystavenia 3.3.2010 a dátum dodania tiež 3.3.2010.

Nie je to blbosť? nemal by byť dátum dodania 31.3.2010. Zavolali sme účtovníčke ktorá vystavila túto fa (mimochodom pracovníčka DÚ) a osopila sa, že ona to má dobre a aby sme si naštudovali zákon o DPH, pretože tie opakované dodávky sa týkajú len splátkových a lízingových kalendárov.

Mám pravdu ja alebo som to zle pochopila?

Ďakujem

majú to dobre podľa mňa: §19 zákona o DPH odst.3
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.
lenkam68
13.04.10,08:15
A nie je internet považovaný za dodanie elektronickej služby? § 19 ods. 3 pís. d
bijou
13.04.10,08:17
ja som sa rozhodla pre tento postup:
1. Výzva na zaplatenie služby (nájomné v mojom prípade) s dátumom splatnosti
2. Po úhrade faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby...

HOWGH.


môžem ako "výzvu na zaplatenie služby" použiť splátkový kalendár, ktorý nespĺňa náležitosti "podľa odseku 2"(§71 zákona o DPH), aby som nemusela každý mesiac vystavovať zálohovú faktúru a meniť formuláciu v zmluve o nájme?
grammatika
13.04.10,08:20
ved ja som tiež v tom, že internet tam patrí :confused:
tak potom? pozri môj príspevok vyššie, ak tam aj podľa Teba platí, tak deň vyhotovenia=deň dodania ak to bola FA za marec
jacekova
13.04.10,08:22
tak potom? pozri môj príspevok vyššie, ak tam aj podľa Teba platí, tak deň vyhotovenia=deň dodania ak to bola FA za marec


takže toto ma nikdy nenapadlo, že pre internet bude výnimka. no tak fajn, aspon nemusím ich učtovníčku nutiť nič zmeniť. menej práce pre mňa ;). dakujem
lenkam68
13.04.10,08:24
doplním, že fa bola uhradená 26.3.2010.

1.takže buď mala účtovníčka vystaviť fa 3.3.2010 a dodanie 31.3.2010

2.alebo prvu fa nechať tak a následne 26.3.2010 vystaviť k prijatej platbe fa, kde bude k uhrade nula (bude len pre potreby DPH)

uvažujem správne???
Pri opakovaných dodaniach fakturovaných mesačne, nemusíš vystavovať faktúru k platbe. Týka sa to len faktúr, pri ktorých sa platba príjme vopred za obdobie dlhšie ako jeden mesiac.
bijou
13.04.10,08:27
ja som sa rozhodla pre tento postup:
1. Výzva na zaplatenie služby (nájomné v mojom prípade) s dátumom splatnosti
2. Po úhrade faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby...

HOWGH.


môžem ako "výzvu na zaplatenie služby" použiť splátkový kalendár, ktorý nespĺňa náležitosti "podľa odseku 2"(§71 zákona o DPH), aby som nemusela každý mesiac vystavovať zálohovú faktúru a meniť formuláciu v zmluve o nájme?

môžete sa mi prosím niekto vyjadriť? ak sa vám zdá otázka neúplná, jedná sa o nájomné platené mesiac dopredu.
asi to nie je moc dobrý nápad, keď nikto nereaguje. chcela som si zjednodušiť prácu o každomesačné vystavovanie zálohových faktúr.
karča
15.04.10,17:09
Dobrý deň.
Chcem touto cestou poprosiť o radu ohľadom zaučtovania DPH. Prišla mám faktúra za internet na obdobie od 1.4.2010 do 1.10.2010. Deň vystavenia faktúry je 12.03.2010, vznik daňovej povinnosti 12.03.2010 a deň splatnosti 25.03.2010. Vystavili nám túto faktúru správne? Ktorý dátum je dňom daňovej povinnosti? Ďakujem
lenkam68
16.04.10,05:09
Na tvoju otázku je odpoveď pár príspevkov vyššie. Ty si ich nečítala? :eek: Viď. prísp. č. 412
kuldo
20.04.10,12:02
Dobry den
tyka sa zakon aj sro-cky, neplatitela DPH, ktora uctuje zakaznikom za elektronicke sluzby (shophosting) mesacny pausal, plateny na rok dopredu? Vystavime Zalohovu Fa a po hned uhrade Fakturu vyuctovaciu, ktoru v Uct. denniku rozuctujeme na sucasny rok a vynos bud. obdobia. Je to tak spravne?
Dakujem za odpoved.
Miska 1
21.04.10,03:48
Dobrý chcem sa spýtať .
Prišla nám faktúra za prenájom nebytových priestorov za mesiac apríl.
Deň vyhotovenia : 15.4.2010
Deň dodania : 15.4.2010
Deń splatnosti 30.4.2010
Ja budem platiť až v deń splatnosti.
Je správne vyhotovená daná faktúr
Domnievam že nie , prosím opravte ma ak sa mýlim. Díky
sztracena
21.04.10,06:16
Chcem sa poradiť ako účtujete faktúru k prijatej platbe k leasingovej splátke. Doteraz som účtovala leasingovú slátku takto:
do iných záväzkov v deň prevzatia majetku výšku istiny + náklady súvisiace s obstaraním majetku a v deň dohodnutých platieb do iných záväzkov záväzok vo výške leasingovej splátky - úrok , DPH, poistenie
s odmínusovaním výšky istiny. /účtujem v ALFE/
Teraz mám faktúru na prijatú platbu, pretože sa posunul dátum dodania služby. Nebudem účtovať podľa splátkového kalendára, pretože k platbe prišlo pred dňom dodania služby, ale zaúčtujem faktúru na prijatú platbu. Účtujete takúto faktúru do došlých faktúr alebo do iných záväzkov?

Na túto tému som nenašla odpoveď, nikto sa k nej nevyjadril?
azla
21.04.10,06:56
Faktúra k prijatej platbe, je iba na účely Dph. (povedzme odpočítam si na jej základe Dph už v marci namiesto apríla - bolo zaplatené 31.3 a datum dodania podľa spl. kal. je 2.4 napríklad).

Fa k prijatej platbe by som zaúčtovala ako všetky iné k prijatým platbách (služi na odpočet Dph).
Následne leasingovú splátku naučtuješ obvyklým spôsobom v mesiaci, v ktorom má byť a následne v doklade vysporiadaš Dph- vychádzajúc z faktúry k prijatému preddavku (mínusom), aby nebolo 2x.
hlucia
21.04.10,07:45
chcem sa len uistiť, pokiaľ sme kupovali auto M1 na leasing v roku 2008, nemali sme nárok na odpočet dph, pri tejto novele, ktorá je od 1.1.2010 sa pre mna nič nezmenilo, stále nemám nárok na odpočet, správne?? ďakujem
Anja111
21.04.10,07:51
chcem sa len uistiť, pokiaľ sme kupovali auto M1 na leasing v roku 2008, nemali sme nárok na odpočet dph, pri tejto novele, ktorá je od 1.1.2010 sa pre mna nič nezmenilo, stále nemám nárok na odpočet, správne?? ďakujem
Správne.
Miska 1
21.04.10,07:56
Dobrý chcem sa spýtať .
Prišla nám faktúra za prenájom nebytových priestorov za mesiac apríl.
Deň vyhotovenia : 15.4.2010
Deň dodania : 15.4.2010
Deń splatnosti 30.4.2010
Ja budem platiť až v deń splatnosti.
Je správne vyhotovená daná faktúr
Domnievam že nie , prosím opravte ma ak sa mýlim. Díky


Prosím pomôže mi niekto ?
hlucia
21.04.10,07:57
ďakujem, ale prečo mi potom prišiel nový splatkový kalendár a ku každej úhrade mi teraz posielajú faktúry, za február dokonca mínusovú. Mám tieto úhrady naďalej účtovať ako doteraz? ďakujem
apo
21.04.10,08:36
ďakujem, ale prečo mi potom prišiel nový splatkový kalendár a ku každej úhrade mi teraz posielajú faktúry, za február dokonca mínusovú. Mám tieto úhrady naďalej účtovať ako doteraz? ďakujem

Predpokladám, že sa jedná o lízingovku S Leasing Slovenskej sporiteľne.
Táto lízingová spoločnosť ako jedná sa zariadila tak, že sa mala vynechať januárová platba. Takže ak jeden mesiac nezaplatíte a v tom mesiaci si neodpočítate daň prestanú vám chodiť faktúry ku každej splátke.

V mesiaci keď vynecháte jednu platbu dáte do účtovníctva iba odpisy. Neviem ešte v tom nemám celkom jasno ako si upravím v exeli splátkový kalendár a na konci roka 2010 budem inak počítať časové rozlíšenie úrokov a poistného ako v predchádzajúcich rokoch.

apo
hlucia
21.04.10,08:47
Práveže poskytovateľ leasingu je Tatra-leasing, ja nemám jasno v tom že pokiaľ sa mi nedá uplatniť dph z jednotlivých splátok prečo potom posielali nový splátkový kalendár s uvedením dňom dodania a následne faktúry ku každej úhrade. ďakujem
Miska 1
21.04.10,08:58
Dobrý chcem sa spýtať .
Prišla nám faktúra za prenájom nebytových priestorov za mesiac apríl.
Deň vyhotovenia : 15.4.2010
Deň dodania : 15.4.2010
Deń splatnosti 30.4.2010
Ja budem platiť až v deń splatnosti.
Je správne vyhotovená daná faktúr
Domnievam že nie , prosím opravte ma ak sa mýlim. Díky


Prosím
apo
21.04.10,09:00
Práveže poskytovateľ leasingu je Tatra-leasing, ja nemám jasno v tom že pokiaľ sa mi nedá uplatniť dph z jednotlivých splátok prečo potom posielali nový splátkový kalendár s uvedením dňom dodania a následne faktúry ku každej úhrade. ďakujem

Všetky lízngy, ktoré nemali deń dodania 1. dňa v mesiaci museli sa prispôsobiť novelizácii zákona o DPH, lebo den dodania služby je posledným dňom obdobia za ktoré je služba. AK služba začala 1. v mesiaci tak posledným dńom služby bol ten istý mesiac. Nič sa nezmenilo. Ak bol v roku 2009 deň dodania uvedený 5.1. od roku 2010 je posledným dňom dodania 4.2.

Preto lízingovky upravili splátkové kalendáre. Takže v príklade ktorý uvádzam sa posunul deń dodania a pre teba nárok na odpočet dane z januára do februára. Ale ak si v januári zplatila tak sa lízingovka riadi pravidlom o platbe vopred a musí k tomu vystaviť faktúru a ty si v januári mohla odpočítať daň. Jednoduch vynechaj jednu platbu, jeden krát si neodpočítaš daň a prestanú chodiť faktúry.

apo
azla
21.04.10,09:04
Dobrý chcem sa spýtať .
Prišla nám faktúra za prenájom nebytových priestorov za mesiac apríl.
Deň vyhotovenia : 15.4.2010
Deň dodania : 15.4.2010 správne 30.4.2010
Deń splatnosti 30.4.2010
Ja budem platiť až v deń splatnosti.
Je správne vyhotovená daná faktúr
Domnievam že nie , prosím opravte ma ak sa mýlim. Díky

Aby to bolo OK, mali by opraviť deň dodania - kvôli princípu.
( Inač mesiac ostáva ten istý. )
hlucia
21.04.10,09:30
tak tým dňom dodania rozumiem, ale hovoríš o dani, nie o dph, správne?
apo
21.04.10,09:36
tak tým dňom dodania rozumiem, ale hovoríš o dani, nie o dph, správne?

Stále riešime problém týkajúci sa DPH.
Čo sa týka vplyvu na daň z príjmu bolo len na dokreslenie celého okruhu problému.

apo
hlucia
21.04.10,10:06
ok, a ešte sa uistím ja ako FO, ktorá kúpila MV M1 na leasing v roku 2008, nemám nárok na odpočet dph v roku 2010 z týchto leasing.splátok.?ďakujem za trpezlivosť
Tweety
21.04.10,10:09
ok, a ešte sa uistím ja ako FO, ktorá kúpila MV M1 na leasing v roku 2008, nemám nárok na odpočet dph v roku 2010 z týchto leasing.splátok.?ďakujem za trpezlivosť
Nie, nemáš.
hlucia
21.04.10,10:16
A tie faktúry, ktoré mi teraz prišli, tá +sová, aj -sová, na ktorej je vyčíslená dph,s nimi nemám nič robiť? nikam ich neúčtovať? vynechať iba 1xplatbu a prestanú mi ich posielať?
apo
21.04.10,10:37
A tie faktúry, ktoré mi teraz prišli, tá +sová, aj -sová, na ktorej je vyčíslená dph,s nimi nemám nič robiť? nikam ich neúčtovať? vynechať iba 1xplatbu a prestanú mi ich posielať?

Áno.

apo
sztracena
21.04.10,12:20
Ja osobne si nemyslím, že vynechať jednu splátku je naslepším riešením, totižto Tatra leasing ma dosť veľké úroky na omeškané platby. Zo skúsenosti viem, že na pár dní omeškania narátali nemalú čiastku a keď sa vynechá 1 splátka určite to nenechajú len tak. Platby by sa mali uhrádzať podľa dátumu splatnosti na splátkovom kalendári.
apo
21.04.10,12:35
Ja osobne si nemyslím, že vynechať jednu splátku je naslepším riešením, totižto Tatra leasing ma dosť veľké úroky na omeškané platby. Zo skúsenosti viem, že na pár dní omeškania narátali nemalú čiastku a keď sa vynechá 1 splátka určite to nenechajú len tak. Platby by sa mali uhrádzať podľa dátumu splatnosti na splátkovom kalendári.

To nie je svojvoľné nezaplatenie splátky, ale realizovanie platby podľa nového splátkového kalendára v ktorom sa splatnosť posunula do nasledujúceho mesiaca a teda v podstate takto jedna splátka vypadla.


Ja účtujem veľa lízingov a tento postup som musel aplikovať iba pri Sleasing Slovenskej sporiteľne. Účtujem lízing aj z Tatralízingu a ja problém s posielaním faktúr ku každej platbe nemám.

Je potrebné spôsob platby prekonzultovať s lízingovkou, vždy boli ochotní v každej LS poradiť.

apo
sztracena
21.04.10,12:56
Tiež nemám problém s tymi faktúrami len som reagovala na prečítané príspevky. V tých nových splátkových kalendároch sa neposunuli platby, dátumy splatnosti zostali nezmenené doplnila sa iba nová kolonka dátum dodania. Takže s tým vynechaním jednem splátky - určite by som to tak neriešila.
apo
21.04.10,13:04
Tiež nemám problém s tymi faktúrami len som reagovala na prečítané príspevky. V tých nových splátkových kalendároch sa neposunuli platby, dátumy splatnosti zostali nezmenené doplnila sa iba nová kolonka dátum dodania. Takže s tým vynechaním jednem splátky - určite by som to tak neriešila.

Je to individuálne. Práve že sa zmenili splatnosti.

apo
sztracena
21.04.10,15:09
Len pre úplnosť - tých leasingových zmlúv mám viac, ale na všetkých mám úplne rovnaké dátumy splatnosti ako predtým. Pravda je, že každý si to rieši ako uzná za vhodné takže individuálne.
Jajina
22.04.10,05:20
Prosím o radu:

Okrem faktúry za mesačný nájom vystavujem mesačne zálohovú predfaktúru za plyn - nie je to presne odobraté množstvo.

v texte:
zálohovú platbu za dodávku plynu na vykurovanie
za obdobie 1.2.- 28.2.2010

(presné vyučtovanie plynu sa robí 1x ročne v júli)

ak mi predfaktúru zaplatí až 03/2010 bude dátum dodania dňom zaplatenie v 03/2010 alebo 28.2.2010 ??
hlucia
22.04.10,07:20
Len pre úplnosť - tých leasingových zmlúv mám viac, ale na všetkých mám úplne rovnaké dátumy splatnosti ako predtým. Pravda je, že každý si to rieši ako uzná za vhodné takže individuálne.


Splatnosť sa mi nezmenila, iba ten dátum vzniku daň. povinnosti, tak to predsa len budem uhrádzať v dobe splatnosti, len neviem či tieto faktúry mám aj dáko evidovať, ked úhrady robím na základe splátk. kalendára. či ich len prikladať k tomuto splát. kalendáru?
apo
22.04.10,08:00
Splatnosť sa mi nezmenila, iba ten dátum vzniku daň. povinnosti, tak to predsa len budem uhrádzať v dobe splatnosti, len neviem či tieto faktúry mám aj dáko evidovať, ked úhrady robím na základe splátk. kalendára. či ich len prikladať k tomuto splát. kalendáru?

Všetky lízingu účtujem cez interné doklady a faktúry na základe ktorých účtujem DPH na vstupe dávam ako prílohy interného dokladu. Pre jednotlivé splátky nevytváram záznamy v evidencii záväzkov a preto neúčtujem faktúry, ktoré prichádzajú v súvislosti s uplatnením nároku na odpočet dane.

Na analytických účtoch 474 mám celú hodnotu istiny zo splátkového kalendára. Každý mesiac v internom doklade zaúčtujem
562/474 úroky
568/474 poistné
343/474 DPH
551/082 odpisy

Splátku účtujem 474/221

apo
apo
22.04.10,08:02
Prosím o radu:

Okrem faktúry za mesačný nájom vystavujem mesačne zálohovú predfaktúru za plyn - nie je to presne odobraté množstvo.

v texte:
zálohovú platbu za dodávku plynu na vykurovanie
za obdobie 1.2.- 28.2.2010

(presné vyučtovanie plynu sa robí 1x ročne v júli)

ak mi predfaktúru zaplatí až 03/2010 bude dátum dodania dňom zaplatenie v 03/2010 alebo 28.2.2010 ??

Novela ákona o DPH od 1.1.2010 postihuje iba nájom nie služby s nájom spojené, ale ak je to na jednej faktúre (kumu by sa chcelo robiť dve) potom deń dodania sa musí podriadiť nájmu.

apo
Jajina
22.04.10,10:39
(komu by sa chcelo robiť dve)

apo

Ďakujem apo

Na začiatku roka som si to "ja šikovná :D" celé zkoplikovala a robila som mesačný nájom zvlášť na faktúru a mesačné preddavky na plyn na predfaktúru.
Elektrika bola na konci mesiaca fakturovaná za presne dodané množstvo.

Čiže ak spolu s nájmom za 03/2010 do faktúry zahrniem aj mesačnú zálohovú platbu za plyn (03/2010) s dátumom dodania 31.3.2010 a faktúru mi zaplatia či už v priebehu 03/2010 alebo aj 04/2010 bude dátum dodania stále 31.3.2010 ?
apo
22.04.10,11:06
Ďakujem apo

Na začiatku roka som si to "ja šikovná :D" celé zkoplikovala a robila som mesačný nájom zvlášť na faktúru a mesačné preddavky na plyn na predfaktúru.
Elektrika bola na konci mesiaca fakturovaná za presne dodané množstvo.

Čiže ak spolu s nájmom za 03/2010 do faktúry zahrniem aj mesačnú zálohovú platbu za plyn (03/2010) s dátumom dodania 31.3.2010 a faktúru mi zaplatia či už v priebehu 03/2010 alebo aj 04/2010 bude dátum dodania stále 31.3.2010 ?

Áno takto je to najjednoduchšie.

apo
nika.sum
23.04.10,06:44
Ahoj, uctovala som klienta, papiere sa mi dostali do ruk po skonceni kvartalu. Medzi fakturami bola faktura za najom vystavena v 02/2010 za najom 03/2010 s tym ze zdanitelne plnenie a aj datum splatnosti bolo v 02/2010, problem je ze bola zaplatena az v 03/2010. Volala som dodavatelovi a ten mi oznamil, ze povodnu fakturu nemozu vystornovat a urobit druhu lebo maju uz ukoncenu uzavierku za 03/2010. Ja som zauctovala fakturu z datumom zdanitelneho plnenia v 03/2010. Mozem mat problem ak by bola kontrola? Prilozim k fakture aj mail od dodavatela. Asi nemam sancu ich donutit aby mi poslali opravenu fakturu a urcite ju oni nemaju zdanitelne plnenie uplatnene spravne, ale to nie je moj problem.
bijou
23.04.10,09:09
môžem ako "výzvu na zaplatenie služby" použiť splátkový kalendár, ktorý nespĺňa náležitosti "podľa odseku 2"(§71 zákona o DPH), aby som nemusela každý mesiac vystavovať zálohovú faktúru a meniť formuláciu v zmluve o nájme?

môžete sa mi prosím niekto vyjadriť? ak sa vám zdá otázka neúplná, jedná sa o nájomné platené mesiac dopredu.
asi to nie je moc dobrý nápad, keď nikto nereaguje. chcela som si zjednodušiť prácu o každomesačné vystavovanie zálohových faktúr.

nikto mi to neodobrí? prosíííím
lenkam68
23.04.10,09:31
Ahoj, uctovala som klienta, papiere sa mi dostali do ruk po skonceni kvartalu. Medzi fakturami bola faktura za najom vystavena v 02/2010 za najom 03/2010 s tym ze zdanitelne plnenie a aj datum splatnosti bolo v 02/2010, problem je ze bola zaplatena az v 03/2010. Volala som dodavatelovi a ten mi oznamil, ze povodnu fakturu nemozu vystornovat a urobit druhu lebo maju uz ukoncenu uzavierku za 03/2010. Ja som zauctovala fakturu z datumom zdanitelneho plnenia v 03/2010. Mozem mat problem ak by bola kontrola? Prilozim k fakture aj mail od dodavatela. Asi nemam sancu ich donutit aby mi poslali opravenu fakturu a urcite ju oni nemaju zdanitelne plnenie uplatnene spravne, ale to nie je moj problem.
Skús dodávateľovi vysvetliť riziko pokuty zo strany DÚ za porušenie § 19 ods. 3 a navrhnúť mu nie storno faktúry, ale vystavenie dobropisu a následne faktúru so správnym dátumom dodania. Podľa mňa tebe pokuta nehrozí, pretože si si DPH uplatnila v správnom období a za správnosť údajov vo faktúre je zodpovedný platiteľ dane (§75 ods. 4).
nika.sum
23.04.10,09:42
Skús dodávateľovi vysvetliť riziko pokuty zo strany DÚ za porušenie § 19 ods. 3 a navrhnúť mu nie storno faktúry, ale vystavenie dobropisu a následne faktúru so správnym dátumom dodania. Podľa mňa tebe pokuta nehrozí, pretože si si DPH uplatnila v správnom období a za správnosť údajov vo faktúre je zodpovedný platiteľ dane (§75 ods. 4).

Ja som im to vysvetlovala, uz som s nimi mala problem na zaciatku roka. Ale presne toto im napisem ako odpoved, ze mi fakturu neopravia.:). Ja som im nenavrhovala storno faktury, to chcela riesit ich uctovnicka tak, prislubila mi ze mi urcite poslu storno, zrazu na druhy den, mi oznamila, ze to nespravia. Vobec ich nezaujimalo ako som to riesila ja. Je to statna institucia a maju tam riadny bordel.
JanaJB
23.04.10,15:18
Kedy mi vzniká povinnosť odviesť DPH pri faktúre vystavenej nemeckou firmou za užívateľské poplatky - špedičná databanka na obdobie od 1.4.2010 do 30.6.2010. Faktúra je vystavená 17.3.2010. Postupujem podľa § 19 ods. 2 - daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby a § 19 ods.3 za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Faktúrujú štvrťročne. Je to opakované dodanie služby, čiže DPH odvediem v II.kv. 2010 - deň dodania 30.6.2010 ?
kapadelta
26.04.10,07:27
Ja som dodávateľ a sa s Tebou (dunaj) dohodnem, že Ti prídem upratať pred Vianocami 2010 v čase od 1.12.2010 - 15.12.2010. Uzatvoríme zmluvu.
Služba bude skončená 15.12.2010.
Deň dodania je 15.12.2010

a)
dnes vystavím fa s datumom dodania 15.12.2010
- faktúru odošlem , jeden vytlačok u mňa, druhý u Teba
- faktúra čaká na odvod do decembra 2010 a na odpočet do decembra 2010

b) stane sa, že Ty mi chceš poslať peniaze skôr a pošleš mi tie peniaze ešte 25.3.2010 , aby to bolo jednoduché, z rovnakej banky do rovnakej banky. Tebe odíde platba 25.3.2010 aj mne príde platba 25.3.2010

Keďže som prijala platbu pred dodaním služby, vzniká mi daňová povinnosť z titulu prijatej platby pred dodaním služby - §19, odst.4 dňa 25.3.2010 a vzniká mi povinnosť vystaviť faktúru - §71j, odst. 1

- vystavím faktúru , odvediem Dph v mesiaci 3/2010
- dostaneš faktúru, môžeš si odpočítať Dph počnúc mesiacom 3/2010

c) kedže už je platba zdanená 3/2010 a je na svete faktúra na daňovú povinnost 12/2010, toto ešte vysporiadam dobropisom.

Môžeš sa tešiť na Vianoce.:)
Ja mám jednu otázočku k bodu c) Bod a) aj b) mi je jasný. Ale nerozumiem bodu c). Ten dobropis vystavím 03/2010? Aký bude dátum dodania na dobropise?
lenkam68
26.04.10,08:01
Keď vychádzam z príkladu, tak dátum na dobropise bude 15.12.2010.
apo
26.04.10,09:57
V tomto období som riešil prijatú platbu vopred za nájom, ktorý je oslobodený od dane, lebo nájomca je neplatič DPH. Platba prišla v januári za 1. štvrťrok a ja som mesačný platca dane. Vo faktpre za nájom sú aj služby ku ktorým sa účtuje DPH.

Stalo sa to, že pri prijatí platby som do daňopvého priznania uviedol sumu príjmu oslobodeného od dane za celý štvrťrok na základe faktúry za prijatú platbu. Vo februrári som vystavil faktúru za mesaic február a opäť som uviedol do dańového priznania sumu nájmu oslobodeného od dane za mesiac február.

V marci som prišiel na tento problém a dal som dodatočné DP za február, aby som mal oslobodené príjmy iba 1x.

Otázka.
Do ktorého DP oslobodené príjmy patria.
V januári za celý štvrťrok, alebo postupne každý mesiac.
Ja som sa rozhodol, že ke´d je daňová povinnosť odvodená od platby tak aj oslobodené plnenie som dal do DP podľa prijatej platby vopred.

Je to tak správne?.

Ďakujem.

apo
L-M
26.04.10,11:34
Pekný deň chcela by som sa opýtať- zo stavebnín odoberáme materiál- nemáme žiadnu dohodu o opak.dodaniach tovaru- oni majú spôsob fakturácie raz mesačne.
Materiál kupejeme keď potrebujeme, niekedy je to raz za mesiac, niekedy 10x a nikedy nič.
Nie je to rovnaký druh tovaru-(je to rôzny stav.materiál ) vzťahuje sa vôbvec na tento príklad §19 ods3, alebo sa postupuje podľa §19 ods 1?

príklad 1.)
Dodacie listy sú -prvý 17.3.2010 a posledný 31.3.2010.
dátum vystav. je 31.3.2010
dátum vzniku daň .povinnosti 17.3.2010
dátum splatnosti 8.4.2010

alebo

príklad 2.)
dod.listy 11.1.2010 a 13.1.2010
dátum vystavenia 15.1.2010
dátum vzn.daň.povinnosti 11.1.2010
dátum splatnosti 22.1.2010

KeĎže je to vždy v jednom mesiaci nemal by vzniknúť problém z hľadiska DPH. Ale nemal by byť v príklade 1.) dátum daň.povinnosti 31.3.2010 ?
A v príklade 2.) 13.1.2010?
Som z toho blázon.

Vopred ďakujem za radu
Analytik1
29.04.10,13:09
Dobrý deň.

Prečítala som si všetky príspevky ohľadom opakovaných plnení ale potrebujem sa uistiť v mojom názore na vystavenie faktúry.
Pri opakovaných plneniach postupujeme vo firme tak, že všetkým zákazníkom vystavujeme zálohové faktúry a následne po prijatí platby riadne faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia, ktorý sa rovná dátumu prijatia platby za službu. Vo faktúre sa odvolávame na par. 19 odst. 4 zákona o DPH. Následne už zákazníkovi nevystavujeme žiadnu faktúru. Záloha je vždy uhradená v 100% výške. Aký máte názor na vystavenie tretej faktúry, ktorá by bola nulová?

Ďakujem za odpovede.
KEJKA
29.04.10,13:20
tretia faktúra musí byť vystavená na dodanie služby, mínusom bude zaplatená záloha v členení na ZD a DPH,. k úhrade nula.
Paula
29.04.10,13:54
Tak ja pre srandu budem mať od dodávateľa asi faktúry až štyri. Najprv poslali postupne riadne (nie zálohové) fa za január, február a marec. 26.4.10 dodali k týmto mesiacom iné tri fa s dátumami vyhotovenia : január, február, marec :cool: - k prijatej platbe. K tým predchádzajúcim máme čakať tretie - storno fa . Štvrtá fa bude tá konečná. Hlavne, že som uplatnila odpočet DPH v príslušných mesiacoch dávno pred 26.4.10 na základe prvých faktúriek. Asi si udelím od účtov spiatočku , načisto sa mi závity zavrkočili :rolleyes:.
KEJKA
29.04.10,14:11
Tak ja pre srandu budem mať od dodávateľa asi faktúry až štyri. Najprv poslali postupne riadne (nie zálohové) fa za január, február a marec. 26.4.10 dodali k týmto mesiacom iné tri fa s dátumami vyhotovenia : január, február, marec :cool: - k prijatej platbe. K tým predchádzajúcim máme čakať tretie - storno fa . Štvrtá fa bude tá konečná. Hlavne, že som uplatnila odpočet DPH v príslušných mesiacoch dávno pred 26.4.10 na základe prvých faktúriek. Asi si udelím od účtov spiatočku , načisto sa mi závity zavrkočili :rolleyes:.
:)
hádam nebudeš všetky účtovať..................:cool:
asi sa dodávateľ spamätal a urýchlene to chce dať do poriadku. Urýchlene je blbé slovo v tejto súvislosti.:eek::eek::eek:
tie tri povodne nechaj tak, a nové so stornami k nim pekne prilož s výrazným popisom "došlo 26.4.".
======================
Mne zasa pravidelne chodí z LZ spoločnosti faktúra k prijatej platbe, lebo dátum dodania je v mesiaci nasledujucom po dni splatnosti,
Takže predpis účtujem interným dokladom podľa splátkového kalendára a faktúru zakladám k tomu. Ide o osobné auto, nie je aj tak nárok na odpočet DPH, takže neriešim. (OA z r. 2006).
Paula
29.04.10,14:18
Vďaka Lidka:). Prosím ešte odsúhlasiť - ak som preddavky na energie účtovala prvé tri mesiace podľa ich splátkového kalendára (ten istý dodávateľ) a zrazu tiež až teraz sa to všetko "zafaktúrovalo", môžem len priložiť?

To predchádzajúce bol nájom.
Analytik1
30.04.10,04:49
Kejka ďakujem za odpoveď.
Mám ešte jeden problém. Máme zákazníkov (ide hlavne o štátnu správu) alebo aj iných, ktorí odmietajú prijať zálohovú faktúrua a chcú len ostrú. Ide o službu na II. Q. Môžem postupovať tak, že vystavím ostrú faktúru napr.:
Dátum vystavenia: 1.4.2010
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.6. 2010
Dátum splatnosti: 15.4. 2010
Zákazník faktúru uhradí 10.4.2010. Vystavím mu faktúru na prijatú platbu v zmysle par. 19 odst. 4 s dátumom daňovej povinnosti 10.4. 2010 a následne mu pošlem dobropis na prvú
riadnu faktúru aby nemal dve. Potom mu urobím tretiu až s dátumom daňovej povinnosti 30.6.2010, ktorá bude nulová.
Iný spôsob ma nenapadol.

Ďakujem za každý názor.
ALBO
30.04.10,05:06
Dobrá správa. Zaregistrovali ste , že od nového roku bude slovíčko najneskôr pri opakovaných dodaniach pridané do zákona naspäť? Ministerstvo tento návrh akceptovalo, ešte to ale nie je zapracované v návrhu zákona. Všetky ekonomické poradenské firmy už o tom informujú ako o hotovej veci. Neviem ešte, či zo bude platiť aj pre zahraničné dodania , tam môže byť problem koli spoločnej legislatíve EU pri stanovení dátumu dodania služieb aj v nadväznosti na súhrnný výkaz. Takže nám to poriadne uľahčí život.
Analytik1
30.04.10,08:03
Kejka ďakujem za odpoveď.
Mám ešte jeden problém. Máme zákazníkov (ide hlavne o štátnu správu) alebo aj iných, ktorí odmietajú prijať zálohovú faktúrua a chcú len ostrú. Ide o službu na II. Q. Môžem postupovať tak, že vystavím ostrú faktúru napr.:
Dátum vystavenia: 1.4.2010
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.6. 2010
Dátum splatnosti: 15.4. 2010
Zákazník faktúru uhradí 10.4.2010. Vystavím mu faktúru na prijatú platbu v zmysle par. 19 odst. 4 s dátumom daňovej povinnosti 10.4. 2010 a následne mu pošlem dobropis na prvú
riadnu faktúru aby nemal dve. Potom mu urobím tretiu až s dátumom daňovej povinnosti 30.6.2010, ktorá bude nulová.
Iný spôsob ma nenapadol.

Ďakujem za každý názor.
Prosím môže niekto skúsiť odpoveď. Zase mám na stole podobný prípad.
Ďakujem.
ALBO
30.04.10,09:43
My sme zvolili presne taký postup, pretože v zmluvách máme dohodnutú fakturáciu a nie zálohy. Podľa mňa je to vporiadku.
Analytik1
30.04.10,10:00
ALBO ďakujem.
L-M
03.05.10,08:32
Pekný deň chcela by som sa opýtať- zo stavebnín odoberáme materiál- nemáme žiadnu dohodu o opak.dodaniach tovaru- oni majú spôsob fakturácie raz mesačne.
Materiál kupejeme keď potrebujeme, niekedy je to raz za mesiac, niekedy 10x a nikedy nič.
Nie je to rovnaký druh tovaru-(je to rôzny stav.materiál ) vzťahuje sa vôbvec na tento príklad §19 ods3, alebo sa postupuje podľa §19 ods 1?

príklad 1.)
Dodacie listy sú -prvý 17.3.2010 a posledný 31.3.2010.
dátum vystav. je 31.3.2010
dátum vzniku daň .povinnosti 17.3.2010
dátum splatnosti 8.4.2010

alebo

príklad 2.)
dod.listy 11.1.2010 a 13.1.2010
dátum vystavenia 15.1.2010
dátum vzn.daň.povinnosti 11.1.2010
dátum splatnosti 22.1.2010

KeĎže je to vždy v jednom mesiaci nemal by vzniknúť problém z hľadiska DPH. Ale nemal by byť v príklade 1.) dátum daň.povinnosti 31.3.2010 ?
A v príklade 2.) 13.1.2010?
Som z toho blázon.

Vopred ďakujem za radu
Prosím poradíte?
ALBO
03.05.10,09:16
Asi postupuje podľa 75/1 a potom je tam koniec mesiaca.
L-M
03.05.10,11:11
Asi postupuje podľa 75/1 a potom je tam koniec mesiaca.
Keď je to odpoveď pre mňa -ďakujem, ale mám ich na to upozorniť, lebo ani v jednom pípade, nemajú dátum dodania podľa posledného dodacieho listu. Alebo to účtovať tak ako to prišlo??
ALBO
04.05.10,05:01
Pre tých, ktorí ma žiadali o zdroj info k novele a slovičku najneskôr:
55544

55545
mrkva1
20.05.10,06:07
Dobrý deň, ako by ste účtovali za kvartál
vystavím fa na začiatku kvart.
účtujem: 311/602
/343
príde mi úhrada /skôr ako je dátum dodania - teda koniec kvart./
221/311
vystavím dobropis
-311/-602
-343
vystavím fa na prijatý preddavok
342
343
/311

a potom ho vyúčtujem??? Ale stále mi niekde chýba výnos.... ako to zaúčtovať?
lenkam68
20.05.10,06:22
Osobne by som to riešila formou zálohovej faktúry. Ale ak si vystavila riadny daň. doklad, tak áno, treba k nemu vystaviť dobropis. A hlavne nezabudnúť vystaviť daň. doklad k platbe. Pri kontácii dobropisu ti chýba -343/AE.

Zrejme sa mi pôvodne nezobrazil celý tvoj príspevok, takže som pôvodný text opravila.

Vystavíš faktúru k platbe s dátumom dodania platby a následne vyúčtovaciu faktúru s dátumom dodania posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Pri vyúčt. faktúre budeš účtovať tržby.
P.s. pri kontácii faktúry za platbu máš asi preklep účet 342 by mal byť 324.
michelle84
24.05.10,12:25
Existuje metodický pokyn DRSR k DPH ohľadom toho, že stačí vystaviť faktúru k prijatej platbe a zároveň je v nej odpočítaná záloha?
michelle84
25.05.10,05:47
Posúvam...
KEJKA
25.05.10,06:12
Existuje metodický pokyn DRSR k DPH ohľadom toho, že stačí vystaviť faktúru k prijatej platbe a zároveň je v nej odpočítaná záloha?
o tom neviem. Nie je dôvod odpočítavať zálohu - záloha je stále záloha až do dňa poskytnutia služby, dodania tovaru. zálohu odpočítaš až po dodaní vo vyúčtovacej faktúre.
Na faktúre k prijatej platbe musí byť uvedené, že ide len o doklad k prijatej platbe. odporúčam tam uviesť, že bola prijatá úhrada.......EUR dňa.........
michelle84
25.05.10,06:14
o tom neviem. Nie je dôvod odpočítavať zálohu - záloha je stále záloha až do dňa poskytnutia služby, dodania tovaru. zálohu odpočítaš až po dodaní vo vyúčtovacej faktúre.
Na faktúre k prijatej platbe musí byť uvedené, že ide len o doklad k prijatej platbe. odporúčam tam uviesť, že bola prijatá úhrada.......EUR dňa.........

Jeden dodávateľ napísal, že na základe metodického pokynu DRSR stačí už len jedna faktúra, kde sa uvedie prijatie platby a zároveň sa aj odpočíta záloha. Vyúčtovaciu faktúru už nejde vystavovať. Preto hľadám metodický pokyn, pretože tiež o ňom neviem, že by existoval.
KEJKA
25.05.10,06:36
ved nech on uvedie číslo MP DRSR.
jedna faktúra stačí, ak je prijatie platby aj dodanie v jednom mesiaci. Inak platí v lehote do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe.
evuš
25.05.10,09:17
Vie niekto poradiť :
Firma fakturuje mesačne služby /opakované dodania/, dátum dodania bol vždy okolo 20 daného mesiaca, kedy fa bola i vystavená. Od 01.01.2010 má byť však dátum dodania k poslednému dňu odobia.
Treba prerobiť už vystavené faktúry a dať tam dátum dodania posledný deň, alebo sa tieto fa môžu ponechať tak ?! /ide to aj tak do výkazu DPH v danom mesiaci, takže .../ Vďaka
KEJKA
25.05.10,09:47
Zo zlého postupu pravdepodobne (?) nevzniká zmena výšky daňovej povinnosti. Nakoľko sa jedná o novelu pravdepodobne platnú len pre rok 2010, tak s rizikom, že ti kontrola alebo audit vytkne nesprávne vystavenie faktúr, by som to nechala tak.
evuš
25.05.10,10:02
KEJKA, vďaka za pomoc, necháme to tak a odteraz až posledný deň...:D
lenkak
11.06.10,20:27
Môžem postupovať ako píšem?
Sú spísané zmluvy s odberateľmi na dodanie služieb, ktoré budú v júli 2010. Zmluvy sú uzatorené teraz v júni, kde je stanovený dodanie služieb júl, aj dohodnutá cena práce. Odberateľ chce zaplatiť v júni. Zálohové fa sa nevystavovali. Vystavím mu riadnu faktúru na prijatú platbu, dátum vystavenia, dátum dodania,povinnosť bude júnová, podľa priajtia platby.
A v júli už nebudem vystavovať žiadnu faktúru?
Alebo musím vyúčtovaciu nulovú?
Akosi sa už zamotávam.

ďakujem za odpovede.
KEJKA
11.06.10,20:49
Môžem postupovať ako píšem?
Sú spísané zmluvy s odberateľmi na dodanie služieb, ktoré budú v júli 2010. Zmluvy sú uzatorené teraz v júni, kde je stanovený dodanie služieb júl, aj dohodnutá cena práce. Odberateľ chce zaplatiť v júni. Zálohové fa sa nevystavovali. Vystavím mu riadnu faktúru na prijatú platbu, dátum vystavenia, dátum dodania,povinnosť bude júnová, podľa priajtia platby.
A v júli už nebudem vystavovať žiadnu faktúru?
Alebo musím vyúčtovaciu nulovú?
Akosi sa už zamotávam.

ďakujem za odpovede.
yystavím mu riadnu faktúru na prijatú platbu...... čo myslíš tým "riadnu"?
Bude to faktúra na prijatú platbu v zmysle ZDPH, ale len na platbu - nie na dodanie služby. Len pre účely odvodu DPH z tvojej strany.
V júli bude dodanie služby, vtedy nasleduje zasa
vystavím mu riadnu faktúru .......... ale už na dodanú službu, zasa bude "riadna", teda ZD a DPH, spolu
pod tým bude mínusom ZD,DPH z junovej faktúry a k úhrade nula.
/predpokladám, že platba bola v 100% výške/.
lenkak
11.06.10,21:00
presne si napísala, čo som potrebovala vedieť. Pochopila som, Ďakujem.

Ešte teraz ma napadá:
1. Fi vystaví faktúru, za služby na rok
dátam vystavenia jún, dodanie služby 31.12.2010
2. Druhá strana zaplatí v júli:
Fi vystaví faktúru na účely odvodu DPH
3. Fi vystaví dobropis, na prvú fa, vystavenie júl, dodanie 31.12.2010.
4. Aj tu je ešte potrebné spraviť vyúčtovaciu fa, ZD+dph - mínus ZD, dph, k úhrade nula?

Ja nevystavujem faktúry, len s prvými tromi krokmi som sa stretla, s tým štvrtým nie.
KEJKA
11.06.10,21:10
presne si napísala, čo som potrebovala vedieť. Pochopila som, Ďakujem.

Ešte teraz ma napadá:
1. Fi vystaví faktúru, za služby na rok
dátam vystavenia jún, dodanie služby 31.12.2010
2. Druhá strana zaplatí v júli:
Fi vystaví faktúru na účely odvodu DPH
3. Fi vystaví dobropis, na prvú fa, vystavenie júl, dodanie 31.12.2010.
4. Aj tu je ešte potrebné spraviť vyúčtovaciu fa, ZD+dph - mínus ZD, dph, k úhrade nula?

Ja nevystavujem faktúry, len s prvými tromi krokmi som sa stretla, s tým štvrtým nie.
ja ten bod 1. neuznávam,
ked nebola služba dodaná, nie je dôvod vystavovať faktúru. Jedine že vystaví PROFORMA, zálohovú fa, nemusí to byť ani faktúra, iba výzva na zaplatenie v zmysle zmluvy, dohody apod. Potom nie je problém.
Pre účtovníctvo platia potom body 2,4, lebo proformu neúčtujem a č.3 sa ma netýka.
lenkak
11.06.10,21:21
Zálohové fa nerobili, rovno spravili faktúry ale po starom, bolo to asi 20fa, som konateľovi fi povedala, keďže ich už nechceli zrušiť nech aspoň opravia dátumy dodania. Niektoré platby nabehli, tak tým pádom robili dobropisy k pôvodným, a ešte fa na odpočet dph, už teda zostalo im vystaviť tú vyúčtovaciu?
lenkak
12.06.10,19:06
Dátum vyúčtovacej faktúry bude podľa dátumu dodania? Aspoň chápem tomu tak, že vyúčtovacia fa bude sa účtovať do výnosov až v decembri a odpočíta sa zálohová platba.
jacekova
13.06.10,06:24
dostala som fa vystavenú 11.1.2010 (dodanie 11.1.2010) za nájom na február 2010.
uhradená bola v hotovosti 12.1.2010

ak je to za február, nemal tam byť dátum dodania 28.2.?
KEJKA
13.06.10,06:35
mala byť vystavená s dátumom 12.1. k prijatej platbe.
Alebo to bola iba proforma fa = výzva na úhradu.
11.1.2010 nebolo nič dodané.
jacekova
13.06.10,06:36
mala byť vystavená s dátumom 12.1. k prijatej platbe.
Alebo to bola iba proforma fa = výzva na úhradu.
11.1.2010 nebolo nič dodané.


a čo im mám teda povedať?
KEJKA
13.06.10,11:25
žiadaj si riadnu faktúru k prijatej platbe, nesprávnu vráť.
jeso
13.06.10,11:57
a nemali by tiež vystaviť faktúru za dodanie nájmu 28.2. , kde k úhrade by bolo 0- nakolko by odrátali už zaplatenú fa 12.1. k prijatej platbe ,
DPH na tejto fa by bola samozrejme tiež 0 , nakolko na DPH už bola vyhotovená faktúra k prijatej platbe z 12.1.
jacekova
13.06.10,12:46
a nemali by tiež vystaviť faktúru za dodanie nájmu 28.2. , kde k úhrade by bolo 0- nakolko by odrátali už zaplatenú fa 12.1. k prijatej platbe ,
DPH na tejto fa by bola samozrejme tiež 0 , nakolko na DPH už bola vyhotovená faktúra k prijatej platbe z 12.1.


tiež si myslím, že táto fa s januárovými dátumami by mohla byť,len by asi mali ešte vystaviť fa k prijatej platbe a dať tam dátum dodania 28.2. keďže je to za február.
alebo sa mýlim? :confused:
lenkak
13.06.10,12:49
Dátum vyúčtovacej faktúry bude podľa dátumu dodania? Aspoň chápem tomu tak, že vyúčtovacia fa bude sa účtovať do výnosov až v decembri a odpočíta sa zálohová platba.

uvažujem správne?
adi11
13.06.10,13:27
tiež si myslím, že táto fa s januárovými dátumami by mohla byť,len by asi mali ešte vystaviť fa k prijatej platbe a dať tam dátum dodania 28.2. keďže je to za február.
alebo sa mýlim? :confused:

a nemas s nimi zmluvu o prenajme ?

podla mna sa v pripade zmluvy najomne uhradza mesacnymi zalohovymi platbami vzdy vopred za nasledujuci mesiac a po skonceni roka sa posle vyuctovacia faktura
adi11
13.06.10,13:28
uvažujem správne?

myslim, ze uvazujes spravne
jacekova
13.06.10,13:32
a nemas s nimi zmluvu o prenajme ?

podla mna sa v pripade zmluvy najomne uhradza mesacnymi zalohovymi platbami vzdy vopred za nasledujuci mesiac a po skonceni roka sa posle vyuctovacia faktura


zmluvu o nájme máme....ale čo s tým dátumom dodania ked je fa vystavena v januári na február??? ide o opakované dodávky
adi11
13.06.10,14:10
zmluvu o nájme máme....ale čo s tým dátumom dodania ked je fa vystavena v januári na február??? ide o opakované dodávky

podla mna by ani ziadna faktura nemusela byt, uhradzas na zaklade zmluvy preddavky