jeso
13.06.10,16:14
1. oni ti poslali fa - asi " zálohovú-proforma ? " čo je na nej napísané ?
2. ty su ju zaplatila 11.1.- následne by ti mali vystaviť faktúru k prijatej platbe- oni odvedú DPH A TY si JU uplatníš K 11.1.
3. 28.2. by ti mali vystaviť faktúru za dodanie služby - najom
k úhrade bude 0 , DPH tieť 0 - nakolko bola už uhradená faktúrou k prijatej platbe
to je môj názor - možno sa vyjadrí niekto skúsenejší
lenkak
13.06.10,14:22
myslim, ze uvazujes spravne

Ďakujem za potvrdenie názoru.
jacekova
13.06.10,14:32
1. oni ti poslali fa - asi " zálohovú-proforma ? " čo je na nej napísané ?
2. ty su ju zaplatila 11.1.- následne by ti mali vystaviť faktúru k prijatej platbe- oni odvedú DPH A TY si JU uplatníš K 11.1.
3. 28.2. by ti mali vystaviť faktúru za dodanie služby - najom
k úhrade bude 0 , DPH tieť 0 - nakolko bola už uhradená faktúrou k prijatej platbe
to je môj názor - možno sa vyjadrí niekto skúsenejší


práveže mi poslali riadnu fa s dátumom vyst.11.1., dodanie 11.1. za najom 2/2010.

my sme ju uhradili v hotovosti 12.1.

čiže stále mi tu chýba nejaká fa s dátumom dodania 28.2.2010
lenkak
13.06.10,14:42
Keď Ti poslali riadnu faktúru
mala byť : dátum dodania : 28.02, vystavená 11.01.
uhradili ste ju 12.01, tým pádom mala byť vystavená ďalšia fa na prijatú platbu, ošetrí sa dph,
potom mali spraviť storno tej prvej faktúry
a následne vyúčtovaciu fa, kde bude odpočítaná platba, k úhrade = 0, dátum dodania 28.02.

keby si ju zaplatila v deň jej vystavenia a fa by mala dátum dodania 28.02, vystavená 11.01, zaplatená 11.01. tým pádom by si ju mohla brať ako faktúru k prijatej platbe a následne by stačilo spraviť vyúčtovaciu fa 28.02. aj s dátumom dodania 28.02, odpočítaná platba, k úhrade 0

Aspoň ja to takto chápem.
jacekova
13.06.10,14:46
takto nejako to veru má logiku Lenočka. Ale aký ... toto vymyslel????
jacekova
13.06.10,14:53
práve pozerám, že každý mesiac mi to ten prenajímateľ urobil takto
čiže v januári nájom na február
vo februári na marec
až doteraz v júni na júl...

to akože ja mu mám vysvetliť že nedodržiava zákony a nech to teraz láskavo dorobí za celého pol roka :confused::confused:

a zas sa nepohnem, lebo budem musieť čakať, kým to povystavuje...
je mi z toho až na zaplakanie....:mee:
jeso
13.06.10,15:11
áno v prvom rade upozorni prenajímateľ, že vystavuje faktúry zle, nech ich poopravuje- možno nevie o novele zákona ...
jacekova
13.06.10,15:16
vypýtať riadny kopec peňazí za nájom vie, ale urobiť dobré faktury, to nie.
jeso
13.06.10,15:18
ak nechce vystavovať faktúry za prijatie platby vopred - faktúru na DPh , môže faktúru vystaviť: nájom za január
dátum vystavenie 1.1.
dátum dodania 31.1.
dátum splatnosti 15.1.
a všetko zostane v jednom mesiaci jenou faktúrou
jacekova
13.06.10,15:50
ak nechce vystavovať faktúry za prijatie platby vopred - faktúru na DPh , môže faktúru vystaviť: nájom za január
dátum vystavenie 1.1.
dátum dodania 31.1.
dátum splatnosti 15.1.
a všetko zostane v jednom mesiaci jenou faktúrou

noo, takto by to bolo veru najjednoduchšie. skúsim mu to navrhnúť
díííky moc :)
jacekova
13.06.10,15:51
joooj, prepáč jeso to zábavné...klikla som vedľa (vynahradím to)
jeso
13.06.10,16:14
Katka nič sa nestalo... som rada, že som mohla pomôcť
rommy
14.06.10,10:56
ahoj ja by som sa chcela spýtať ako mám vystaviť faktúry v nasledujúcom prípade:
Doména od 25.6.10-24.6.11
vystavili sme zálohovú faktúru, v piatok prišli peniažky na účet, takže teraz mám urobiť zálohovú faktúru daňový doklad a vyúčtovaciu faktúru vystavím až na budúci rok s dátumom dodania 24.6.11 a odpočtom zálohy? čiže rok musím evidovať zálohu?
buki
23.06.10,14:13
toto by aj mna zaujimalo
apo
23.06.10,16:23
ahoj ja by som sa chcela spýtať ako mám vystaviť faktúry v nasledujúcom prípade:
Doména od 25.6.10-24.6.11
vystavili sme zálohovú faktúru, v piatok prišli peniažky na účet, takže teraz mám urobiť zálohovú faktúru daňový doklad a vyúčtovaciu faktúru vystavím až na budúci rok s dátumom dodania 24.6.11 a odpočtom zálohy? čiže rok musím evidovať zálohu?

Keď už máš peniažky ja by som faktúru vystavil takto:
(opakujem ja by som vystavil faktúru takto).

Aby to platilo obecne predpokladajme, že peniaze prišli 6.7.2010.

Dátum vystavenia: 10.7.2010
Deň dodania : 6.7.2010
Ak soft dokáže meniť text pri dátume bolo by vhodnejšie uviesť deň prijatia úhrady, alebo obecne deň daňovej povinnosti.

V texte faktúry
Služba od 25.6.2010 do 24.6.2011 1.000 Euro
DPH 190 Euro
Prijatá záloha -1.190 Euro
K úhrade 0 Euro


Prijatú úhradu zaúčtuješ 221/324 1.190
Vystavenú faktúru zaúčtuješ

324/602 520 Euro
324/384 480 Euro Výnosy budúcich období
324/343 190 Euro

V roku 2011 interným dokladom zaúčtuješ
384/602 480 Euro

Ja by som to takto účtoval a mohla by byť faktúra vystavená hoci aj na 5 rokov dopredu. Každý nasledujúci rok by sa alikvotna časť účtovala v internom doklade zápisom 384/602

apo
buki
23.06.10,19:00
Ano takto sa to pozdava aj me robit to tak. Ale padla otazka ze ci za rok ked konci platnost domeny ci treba vystavit este vyuctovaciu FA alebo uz netreba.... Lebo pri vela domenach nevidim realne drzat tieto platby niekde na zalohach a po roku robit vyuctovaciu FA na ktorej bude v podstate 0.
Ivka 07
28.06.10,09:56
Ja som na začiatku roka vystavila zálohové faktúry za opakované dodania na rok 2010. Na základe úhrad týchto predfaktúr som postupne vystavovala faktúry za prijaté platby, ktoré som účtovala 311/ 602, 343, kde deň dodania bol dňom prijatia platby. Musím na konci roka 2010 vystaviť ešte vyúčtovaciu faktúru s dňom dodania 31.12.2010, v ktorej bude odpočítaná záloha, t.j. k úhrade bude 0,- ?
apo
28.06.10,11:02
Ja som na začiatku roka vystavila zálohové faktúry za opakované dodania na rok 2010. Na základe úhrad týchto predfaktúr som postupne vystavovala faktúry za prijaté platby, ktoré som účtovala 311/ 602, 343, kde deň dodania bol dňom prijatia platby. Musím na konci roka 2010 vystaviť ešte vyúčtovaciu faktúru s dňom dodania 31.12.2010, v ktorej bude odpočítaná záloha, t.j. k úhrade bude 0,- ?


V Tvojom prípade nebudeme riešiť koniec roka, ale začiatok roka.

Daj odpoveď na tieto otázky

ad 1
Ako si účtovala zálohové faktúry?
Je možnosť zálohové faktúry aj neúčtovať.

ad 2
Eviduješ otvorené pohľadávky z vystavených faktúr na základe prijatých úhrad?
Ak je pravda, že si faktúry na základe úhrady zaúčtovala tak ako uvádzaš v texte otázky, potom eviduješ otvorené pohľadávky, čo nie je pravda, lebo peniaze si dostala.

ad 3
O akých zálohách chceš účtovať na konci roka?
Zrejme musíš zúčtovať prijaté zálohy na účte 324 a zlikvidovať pohľadávky na účte 311.

Záver.
Ak opravíš účtovanie podľa môjho predchádzajúceho príspevku na konci roka nemáš čo riešiť a v priebehu roka budeš vykazovať správnu výšku aktív a pasív. Lebo pri tvojom postupe po celý rok eviduješ aktíva (311) a pasíva (324) pričom už nie je dôvod na ich evidenciu.

apo
Ivka 07
28.06.10,11:41
Odpovede na otázky:
ad 1. Zálohové faktúry som neúčtovala,

ad 2. Pohľadávky neevidujem, pretože úhradu som zaúčtovala priamo na účet 311 (bez preúčtovania cez ID 324/311)

ad 3. Ja zálohu síce neevidujem, ide mi len o to, či odberateľ odo
mňa nebude požadovať vyúčtovaciu faktúru s odpočtom zálohy a či ja mám povinnosť mu takúto faktúru na konci obdobia vystaviť, ak on eviduje zaplatenú zálohu na účte 314 poníženú o uplatnenú DPH, na základe mnou vystavenej fa za prijatú platbu.
apo
28.06.10,12:04
Predpokladal som, že to bude tak ako píšeš.

Takže už nie je čo riešiť.

Vo faktúre v ktorej si účtovala výnos musí byť uvedené, že je to za službu od do, alebo to vyplýva nepriamo z textu vo faktúre.

Tvojou povinnosťou bude vystaviť dobropis a časť peňazí vrátiť ak služba nebude poskytnutá v rozsahu, ktorý definuje faktúra.

Uzavriem.
Tvoja neistota by mohla vyplývať iba z toho, že si v texte faktúry jasne neuviedla, že fakturuješ poskytnuté služby v dohodnutom rozsahu.

Ak si v texte uviedla, že je to iba faktúra na základe prijatej úhrady potom si mala účtovať na strane DAL zálohu.

apo
angelik82
29.06.10,08:48
Pôvodca textu príspevku: jacekova Pozri príspevok
zmluvu o nájme máme....ale čo s tým dátumom dodania ked je fa vystavena v januári na február??? ide o opakované dodávky



Co som precitala celu diskusiu je evidentne, ze prenajimatel ZLE vystavuje faktury a prinajmensom netusi o novele zakona z tohoto roku 2010.
Ja na tvojom mieste by som oficialne listom vratila fakturu a odvolala sa na § 19, tam je to jasne napísane !!!
Mozno sa spamata.. alebo mu treba poradit, aby vystavoval zalohove fa, nasledne po ich uhrade vasou spolocnostou posle danovy doklad k zalohe . Jednoduche.

Alebo ma este jednu alternativu a to nevystavovat faktury o mesiac skor, ale v dany mesiac, tym sa vyhne zalohovym fakturam a naslednym danovym dokladom.
Ak by sa odvolal, ze to nemoze urobit vzhladom k stanovenej zmluve o najme nebytovych priestorov a v zmluve je urcene, ze sa bude fakturovat o mesiac skor, tak zakon je nad zmluvu a posli mu k sviatku nejaku knihu kde sa to vsetko docita....



tot vsio :)
nika.sum
16.07.10,06:05
Ahoj, mam fakturu GTS Slovakia je za obdobie 1.6.-30.6. 2010 datum vyst. 01.7.2010, datum dodania 1.7.2010. Podla mna je to vystavena faktura zle, ale je to dost velka firma, ze mi je divne ze sa to este od zaciatku roku neriesilo. Myslim, ze u mna nebude problem ak zauctujem fakturu do 7/2010 a pojde do DPH do 3Q, uvazujem spravne?
jeso
16.07.10,06:09
ano u teba by nemal byť probém , DPH si možeš uplatniť do konca roka, čiže ak si ju uplatníš v 7/2010 je to v poriadku
ja by som ale asi zavolala spoločnosti a opytala sa ...
Tweety
16.07.10,06:15
Ahoj, mam fakturu GTS Slovakia je za obdobie 1.6.-30.6. 2010 datum vyst. 01.7.2010, datum dodania 1.7.2010. Podla mna je to vystavena faktura zle, ale je to dost velka firma, ze mi je divne ze sa to este od zaciatku roku neriesilo. Myslim, ze u mna nebude problem ak zauctujem fakturu do 7/2010 a pojde do DPH do 3Q, uvazujem spravne?
Dátum dodania je jún, vtedy vzniklo právo na uplatnenie odpočtu dph, na faktúre ten dátum majú nesprávny, žiadala by som o opravu faktúry. Nesprávna formulácia odpovede, viď prísp. č. 528.
nika.sum
16.07.10,06:52
Dátum dodania je jún, vtedy vzniklo právo na uplatnenie odpočtu dph, na faktúre ten dátum majú nesprávny, žiadala by som o opravu faktúry.

Tak moj vysledok telefonatu: oni maju faktury vystavene spravne, tak im to robi system a maju to aj skontrolovane a odobrene odbornikmi, ze je to podla zakona. Ja si ju uplatnim az v 7 mesiaci, ale idem napisat list aj s citaciou § 19. Mna zaraza to ako moze takato velka firma z mnozstvom klientov mat takuto chybu a chcela by som vidiet akoby reagovali pracovnici DU pri kontrole na takto vystavene faktury, pretoze urcite takato firma je mesacnym platitelom DPH a odvazaju vlastne o mesiac neskor sumy co nie su zanedbatelne...
apo
16.07.10,06:54
**** Táto rada nie je v poriadku.
**** Pozri príspevok č. 528
**** Prepáčte.

Áno do 3.Q. to bude v poriadku.

Ale čo urobíš keď príde faktúra od 1.12.2010 do 31.12.2010 vystavená 5.1.2001 a deň dodanie 1.1.2011.

V tomto modelovom prípade to nebude také jednoznačné nakoľko deň dodania je 31.12.2010 a odpočet dane sa neriadi tým čo je na faktúre ale ustanoveniami zákona o DPH.

Ja v takýchto prípadoch telefonujem dodávateľovi a žiadam vysvetlenie a potom aj nápravu.

apo
nika.sum
16.07.10,07:06
Chcem im napisat list, ale este som pozerala na § 19, aby som sa neunahlila. Nemoze na nich platit §19 odst.3 pism d). Ide o firmu GTS, kt. poskytuje hlasove sluzby. Potom by vlastne isli podla zakona.
apo
16.07.10,07:12
Spomenul som si, že jeden klient odoberá hlasové služby od GTS.

Faktúra je vystavená takto:
V texte je obdobie od 1.8.2010 do 31.8.2010.
Deň vystavenia 1.7.2010
Deň dodania 1.7.2010

Poradie dátumov je opačné ako uvádza nika.sum.

Takto sú vystavované všetky telekomunikačné faktúry na základe samostatného ustanovenia v zákone o DPH.

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry ...

V tvojom prípade je to O.K.
V mojom prípade asi tiež.

apo
nika.sum
16.07.10,07:17
Takze ten dobrak v telefone mal pravdu, co uz :-), ale mohli by ho aspon naucit cislo § podla ktoreho tu pravdu maju. Neuvedomila som si ze to patri medzi tieto sluzby.

A tak pre vsetkych ktori to budu potrebovat : GTS - dodava sluzby elektronickej komunikacie a riadi sa datum dodania podla §19 odst.3, teda je to podla zakona, ze datum dodania = datumu vyst.faktury.
jeso
20.07.10,04:19
prenajimatel sa rozhodol zmeniť najomnu zmluvu-
chce aby najomca uhradil najomné vopred za obdobie 1 roka 1.8.2010-30.8.2011

vystavím ostrú faktúru :
Dátum vystavenia: 1.8.2010
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.8. 2011
Dátum splatnosti: 15.8. 2010
nájomca faktúru uhradí 15.8.2010. Vystavím mu faktúru na prijatú platbu v zmysle par. 19 odst. 4 s dátumom daňovej povinnosti 15.8. 2010 a následne mu pošlem dobropis na prvú
riadnu faktúru aby nemal dve. Potom mu urobím tretiu až s dátumom daňovej povinnosti 30.8.2011, ktorá bude nulová.
nejako sa mi to nepozdáva ... ako by som to ešte mohla poriešiť ?
dakujem
apo
20.07.10,07:01
prenajimatel sa rozhodol zmeniť najomnu zmluvu-
chce aby najomca uhradil najomné vopred za obdobie 1 roka 1.8.2010-30.8.2011

vystavím ostrú faktúru :
Dátum vystavenia: 1.8.2010
Dátum vzniku daňovej povinnosti: 30.8. 2011
Dátum splatnosti: 15.8. 2010
nájomca faktúru uhradí 15.8.2010. Vystavím mu faktúru na prijatú platbu v zmysle par. 19 odst. 4 s dátumom daňovej povinnosti 15.8. 2010 a následne mu pošlem dobropis na prvú
riadnu faktúru aby nemal dve. Potom mu urobím tretiu až s dátumom daňovej povinnosti 30.8.2011, ktorá bude nulová.
nejako sa mi to nepozdáva ... ako by som to ešte mohla poriešiť ?
dakujem


Dobrý postup, ale tretiu faktúru nie je dôvod vystaviť lebo:

Prvá faktúra je o dobe nájmu na základe ktorej sa v účtovníctve zaúčtuje nájom s časovým rozlíšením. Deň daňovej povinnosti z pohľadu zákona o DPH je tak ako má byť to je na konci nájmu.

Druhá faktúra opraví deň daňovej povinnosti na základe skutočnosti, že si prijala úhradu.

A viac nie je čo :)vylepšovať.

apo
nika.sum
20.07.10,07:30
Ja sa uz asi z toho datumu dodania zblaznim. Mam klienta, kt. mi nosi doklady raz kvartalne. Od statnej institucie ma faktury za najom a energie a sluzby (nie v presnych mnozstavach, len zalohy). Fakturuju mu raz kvartalne : za 2Q/2010 datum vyhotovenia 1.4.2010, splatnosti 15.4. Datum dodania :30.6 - co je OK, toto zmenili ked som tam po prvom kvartaly volala, lenze faktura bola uhradena 29.4.2010 a ziadna opravena s inym datum dodania na zaklade prijatej uhrady neprisla. Co mam s nimi robit? Uz som s nimi telefonovala 2x a nic sme nevyriesili, lebo oni to pri velkom mnozstve faktur inak nevedia. Klient je kvartalny DPHckar, jemu to danovu povinnost neovplyvni, mozem ja mat problemy pri danovej kontrole?
jeso
20.07.10,07:38
Ja sa uz asi z toho datumu dodania zblaznim. Mam klienta, kt. mi nosi doklady raz kvartalne. Od statnej institucie ma faktury za najom a energie a sluzby (nie v presnych mnozstavach, len zalohy). Fakturuju mu raz kvartalne : za 2Q/2010 datum vyhotovenia 1.4.2010, splatnosti 15.4. Datum dodania :30.6 - co je OK, toto zmenili ked som tam po prvom kvartaly volala, lenze faktura bola uhradena 29.4.2010 a ziadna opravena s inym datum dodania na zaklade prijatej uhrady neprisla. Co mam s nimi robit? Uz som s nimi telefonovala 2x a nic sme nevyriesili, lebo oni to pri velkom mnozstve faktur inak nevedia. Klient je kvartalny DPHckar, jemu to danovu povinnost neovplyvni, mozem ja mat problemy pri danovej kontrole?


podla mna ty problem mať nebudeš - DPH si môžeš uplatniť na základe fa za nájom v 2 q /10 -alebo do konca roka kedy chceš /
problém môžu mať oni ak sú mesačný platcovia - neodviedli DPh za 4/10 , ale až za 6/10 - mali ju odviesť skôr
nika.sum
20.07.10,07:40
podla mna ty problem mať nebudeš - DPH si môžeš uplatniť na základe fa za nájom v 2 q /10 -alebo do konca roka kedy chceš /
problém môžu mať oni ak sú mesačný platcovia - neodviedli DPh za 4/10 , ale až za 6/10 - mali ju odviesť skôr

to si aj ja myslim, len viem, ze ked som to tu raz riesila, odporucali mi ziadat od nich opravenu fakturu. Skusala som to minuly kvartal, nedockala som sa a myslim, ze to nema vyznam ani teraz tam telefonovat, hlavne ked maju vystavenych cez 400 faktur a som asi jedina ktora ich s tym "otravuje".
jeso
20.07.10,07:51
ja by som asi aj tak vyskúšala im zavolať a upozornila ich, že oni nesprávne odvádzajú DPH - majú ju odviesť skôr ! samozrejme ak sú mesačný platcovia ...
nika.sum
20.07.10,08:11
ja by som asi aj tak vyskúšala im zavolať a upozornila ich, že oni nesprávne odvádzajú DPH - majú ju odviesť skôr ! samozrejme ak sú mesačný platcovia ...

ved to som urobila, ked som tam vtedy volala, jedine co sa zmenilo, ze konecne zacali na prve faktury davat datum dodania na konci obdobia za ktore ziadaju najom. Pri mesacnych fakturach je to ok lebo vyst. a datum dodania je v tom istom mesiaci, takze uhrada skor nie je, ale pri kvartaloch je tam takmer dvojmesacny rozdiel medzi uhradou a datumom dodania. Volala som tam teraz znovu, pani si to poznacila, samozrejme su mesacny platitelia, neviem co sa zmeni.
jeso
20.07.10,08:19
Monika, upozorniť si ich upozornila ...
ta chybu nemáš - maš faktúru - danový doklad - uplatníš si DPh v 2Q - tebe je to jedno , ty za vystavenie faktúry nezodpovedáš ...

len by som chcela vedieť ako sa zatvária pri danovej kontrole , že neskôr odvádzajú dan
jeso
20.07.10,10:06
Dobrý postup, ale tretiu faktúru nie je dôvod vystaviť lebo:

Prvá faktúra je o dobe nájmu na základe ktorej sa v účtovníctve zaúčtuje nájom s časovým rozlíšením. Deň daňovej povinnosti z pohľadu zákona o DPH je tak ako má byť to je na konci nájmu.

Druhá faktúra opraví deň daňovej povinnosti na základe skutočnosti, že si prijala úhradu.

A viac nie je čo :)vylepšovať.

apo


dakujem za odpoved
ešte sa chcem spýtať - prenajímateľ je FO čiže vedie JU - príjem za najomne vopred za obdobie 1.8.2010-30.8.2011 bude celý POZD v roku 2010 - nebudem to časovo rozlišovať
irena249
29.07.10,07:17
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, neviem ako mám vyriešiť nasledujúci problém. Klient s nami uzatvoril nájomnú zmluvu od 1.8.2010. V 7/2010 zaplatil do pokladne zálohu na obdobie 8-10/2010. Zatiaľ nie je plátcom DPH, stane sa ním od 8/2010. Keď zaplatil zálohu plátcom nebol, takže nemá dostať daňový doklad do 7/2010? Ako bude vyzerať vyúčtovacia faktúra? Celá suma pôjde do DPH podľa dátumu dodania v 10/2010 mínus záloha ktorá nebola samostatným plnením? ďakujem za pomoc
KEJKA
29.07.10,08:05
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, neviem ako mám vyriešiť nasledujúci problém. Klient s nami uzatvoril nájomnú zmluvu od 1.8.2010. V 7/2010 zaplatil do pokladne zálohu na obdobie 8-10/2010. Zatiaľ nie je plátcom DPH, stane sa ním od 8/2010. Keď zaplatil zálohu plátcom nebol, takže nemá dostať daňový doklad do 7/2010? Ako bude vyzerať vyúčtovacia faktúra? Celá suma pôjde do DPH podľa dátumu dodania v 10/2010 mínus záloha ktorá nebola samostatným plnením? ďakujem za pomoc
Klient - on zaplatil, on je nájomca. Predpokladám, že NZ bola uzavretá na nájomné oslobodené od DPH, takže prijatú zálohu z hľadiska DPH neriešite.
Preto nie je nutné vystavovať doklad k prijatej platbe.
Ale ak NZ je uzavretá na nájomné+DPH, vy ste povinní DPH odviesť v 07/2010 z prijatej platby. Klient-neplatiteľ doklad dostať nemusí, ale vy si DPH vyriešiť musíte.
Nie je mi však jasný právny vzťah-nájomné-DPH-neplatiteľ-neskorší platiteľ:eek::eek::eek:
irena249
29.07.10,09:31
Asi som to napísala trochu nezrozumiteľne. Nájomca sa stane platiteľom DPH od 8/2010, nájom začína 1.8.2010 takže zmluvu mu vystavili na nájomné+DPH. Takže vystavím doklad k prijatej platbe a odvediem DPH v 7/2010. Ďakujem za radu. Môžem sa ešte spýtať ako to bude u nájomcu? Celá suma z dokladu o prijatej platbe mu ide do nákladov?
KEJKA
29.07.10,11:34
u nájomcu je to záloha. neviem, či DPH si bude môcť odpočítať, kedže ide o službu..... moc dobre ste to nevymysleli.
podľa mňa mal zaplatiť najskôr toho 1.8.
irena249
29.07.10,11:55
Väčšinou je to tak, že nájomca je dávno preč, všetko chce vybaviť naraz a my potom dostaneme podklady na fakturáciu. ďakujem ešte raz.
Libusa
30.07.10,07:12
Dobrý deň. Ak mi viete poradiť prosím o názor. Podľa zmluvy poskytujeme opakovanú službu s úhradami za 1. a 2 polrok. V máji som vystavila zálohovú faktúru na opakované plnenie za obdobie január-jún dátum splatnosti podľa zmluvy bol 60 dní takže to padlo na 2.7.2010. Keďže som do 30.6.2010 platbu nemala vystavila som daňový doklad s dátumom dodania 30.6.2010 ,v ktorom samozrejme nemohla byť započítaná úhrada . Faktúru mi vrátili naspäť , že fakturujeme duplicitne.Platba prišla na účet 3.7.2010 na základe nej som vystavila vyúčtovaciu faktúru so započítaním už vystaveného daňového dokladu. Postupovala som správne alebo som mala čakať na platbu a daňový doklad na zálohovú faktúru vystaviť až po nej ?
nika.sum
30.07.10,20:10
Dobrý deň. Ak mi viete poradiť prosím o názor. Podľa zmluvy poskytujeme opakovanú službu s úhradami za 1. a 2 polrok. V máji som vystavila zálohovú faktúru na opakované plnenie za obdobie január-jún dátum splatnosti podľa zmluvy bol 60 dní takže to padlo na 2.7.2010. Keďže som do 30.6.2010 platbu nemala vystavila som daňový doklad s dátumom dodania 30.6.2010 ,v ktorom samozrejme nemohla byť započítaná úhrada . Faktúru mi vrátili naspäť , že fakturujeme duplicitne.Platba prišla na účet 3.7.2010 na základe nej som vystavila vyúčtovaciu faktúru so započítaním už vystaveného daňového dokladu. Postupovala som správne alebo som mala čakať na platbu a daňový doklad na zálohovú faktúru vystaviť až po nej ?

Podla mojho nazoru, aj ked nie som odbornik na tieto faktury ste prvu fakturu - danovy doklad s datumom dodania 30.6. vystavili spravne, pretoze datum dodania je pri opakovanej dodavke posledny den obdobia. Podla mna ste uz potom nemuseli vystavit vyuctovaciu fakturu a od nich bola chyba ze Vam fakturu vratili nakolko zalohova faktura, ked som spravne pochopila nebola danovy doklad, mozno si nevsimli ze ide o zalohovu fakturu a kedze sa zakon menil od 1.1.2010 vela firiem na to reagovalo neskoro.
mordechaj
04.08.10,15:19
Faktúra za prijatú platbu pred dodaním mala byť vystavená s dátumom daň. povinnosti 1.7.2010 t.j. s dňom prijatia platby. Následne posledný deň obdobia vystaviť vyúčtovaciu faktúru.
nika.sum
04.08.10,18:30
Faktúra za prijatú platbu pred dodaním mala byť vystavená s dátumom daň. povinnosti 1.7.2010 t.j. s dňom prijatia platby. Následne posledný deň obdobia vystaviť vyúčtovaciu faktúru.

Je tu spominana faktura za prvy polrok a tam je posledny den obdobia 30.6.2010, takze zdanitelne plnenie je 30.6.2010, takze uz potom nemusi byt predsa vystavena vyuctovacia. Uhrada bola vykonana az po 30.6.
mordechaj
06.08.10,15:47
O.K. beriem späť. Počítal som 2. polrok.

Stačilo vystaviť faktúru aj začiatkom júla s daň. povinnosťou toho 30.06. ktorá by bola aj vyúčtovacou FA.
tanusik
16.08.10,09:49
Ahojte....potrebujem si overiť, lebo neviem, či si správne uplatňujem dph-čko
fakt. od VSE za elektrinu dátum vyhotov: 23.07.
dátum dodania: 31.08.
dátum prijatia FA: 29.07.
Môžem si uplatniť DPH-čko v júli, nie?
ďakujem
Rozalka
16.08.10,14:58
dátum dodania je 31.8, - nie je to preklep?
ak nie, uplatníš v auguste
ak je to preklep, a malo byť 31.7. - potom v júli
Paula
16.08.10,15:09
Nebude to preklep, VSE aj nám takto "dátumovo" posiela fa za každé dva mesice.
tanusik
17.08.10,10:51
Ahojte...presne tak, nie je to asi preklep....je to oddobie 01.06.-31.08.
Takže potom radšej v auguste .....
Jajina
17.08.10,11:25
Ale v prípade, že sa faktúra zaplatí v 06/2010 bude zmenené zdaniteľné plnenie z 31.8.2010 na dátum úhrady v 06/2010?
Alebo zostáva nezmenené 31.8.2010?
Paula
17.08.10,11:34
Ale v prípade, že sa faktúra zaplatí v 06/2010 bude zmenené zdaniteľné plnenie z 31.8.2010 na dátum úhrady v 06/2010?
Alebo zostáva nezmenené 31.8.2010?



To je ich zdaniteľné plnenie ;)
Luba
17.08.10,17:14
Lenže ak je to obdobie 1.6.-31.8., dátum dodania 31.8. a bolo by to zaplatené napr. 25.7. a im to príde na účet 28.7., tak okrem toho, že to je pre VSE ich zdaniteľné plnenie a musia odviesť DPH, sú aj povinní ako platiteľ platiteľovi vystaviť faktúru z titulu prijatej platby vopred a ten odberateľ si má nárok DPH odpočítať už v 7/10 a nie až v 8/10. No a potom by museli aj dať nejaký dobropis alebo storno na tú pôvodnú faktúru s dátumom dodania 31.8., aby to nebolo 2x. Neviem, či to tak VSE robia alebo nejako inak (ako?), alebo kašlú na to, aby vystavovali faktúru k prijatej platbe. Možno iba oni odvedú DPH a odberateľ si musí počkať na odpočet až v auguste. ??
tanusik
18.08.10,16:27
No vôbec nevystavujú faktúru ak sme to zaplatili skôr......ešte nikdy som ju od nich po zaplatení nedostala ...takže si počkám do augusta....
Luba
20.08.10,13:59
Ty nijako nepochybíš, ak si DPH odpočítaš až v 8/10, ale VSE áno, ak by ju neodviedli a aj tým, ak nedajú doklad na prijatú platbu. Ale to už je ich problém.
karla24
27.08.10,05:19
Ja mam 5 rocnu zmluvu na najom, ktora je uhradena dnom podpisu zmluvy(cela ciatka). Tym padom dnom dodania sluzby je uhrada, t.j. den podpisu zmluvy. kedze viem,ze uhradena je dnom podpisu zmluvy, nemusim vystavovat zalohovu fakturu ale rovno vystavujem ostru fakturu s datumom dodania - den podpisu zmluvy. Je to takto ok?
SAIVI
03.09.10,06:35
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,

..dobre som to pochopila, že dodávame tovar (do EU platcovi DPH ) priebežne v mesiaci 08 aj 09 - môžem faktúru vystaviť s dátumom dodania až v 09/2010 a nemusím zvlášť za august a zvlášť za september?

..a zálohové dohodnuté platby za tento priebežne dodávaný tovar stačí zúčtovať až v konečnej faktúre ? (faktúra je vystavená bez DPH nakoľko sa jedná o vývoz do EU )
Zuzanak1
06.09.10,06:39
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.

Takto platíme nájom aj my, máme splátkový kalendár, je tam splatnosť, ale podľa toho kedy uhradíme, nám príde faktúra, kde dátum dodania je dátum platby, takže splátkový a jedna faktúra do účtovníctva, to je myslím dobré riešenie.
SAIVI
06.09.10,11:40
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,

..dobre som to pochopila, že dodávame tovar (do EU platcovi DPH ) priebežne v mesiaci 08 aj 09 - môžem faktúru vystaviť s dátumom dodania až v 09/2010 a nemusím zvlášť za august a zvlášť za september?

..a zálohové dohodnuté platby za tento priebežne dodávaný tovar stačí zúčtovať až v konečnej faktúre ? (faktúra je vystavená bez DPH nakoľko sa jedná o vývoz do EU )

..posúvam
Luba
06.09.10,19:40
1/ - ak tie dodávky zodpovedajú opakovanému dodaniu a máte zmluvne dohodnuté obdobie fakturácie napr.dvojmesačné, príp.kvartálne a sedí to na obdobie 8-9, tak by malo stačiť vystaviť fa na konci septembra (v opakovaných dohodnutých lehotách). Ak to nemáte dohodnuté, tak posledný deň mesiaca je aj dňom dodania.

2/ - áno.
renata E.
13.09.10,05:34
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je spravne vystavena tato faktura, ked faktura je za obdobie 8/2010 a v predmete faktury je spominany 9/2010, k fakture nie su ziadne prilohy
dakujem
apo
13.09.10,06:05
Dobry den, chcela by som sa spytat ci je spravne vystavena tato faktura, ked faktura je za obdobie 8/2010 a v predmete faktury je spominany 9/2010, k fakture nie su ziadne prilohy
dakujem

Tento rozpor :)trápil aj mňa. Pravdepodobne v tejto téme je odpoveď, že telekomunikácie majú výnimku.

apo
Luba
13.09.10,11:32
Tiež sa mi nechce lúskať celú túto tému, či to tam dakde už je, ale myslím, že toto je ono - §19 (3): Ak:
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.
Myslím, že sa to vzťahuje aj na telef.poskytovateľov, že si tam ponechanie toho slovka najneskôr vylobovali :( Odkaz na 6a) Zákon č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách.
Ostatným to asi vrátia späť od 1.1.2011.
Lotarka
22.09.10,07:57
Toto je jeden bod z návrhu novely od 1.1.2011:

10. V § 19 ods. 3 prvej vete sa za slovo „dodanú“ vkladá slovo „najneskôr“.

https://lt.justice.gov.sk/Public/AllMaterialsList.aspx?instEID=62&lCategories=1048574&langEID=1
HP1100
22.09.10,08:45
Toto je jeden bod z návrhu novely od 1.1.2011:

10. V § 19 ods. 3 prvej vete sa za slovo „dodanú“ vkladá slovo „najneskôr“.

Môžeš prosím ťa poslať link na navrhované zmeny v DPH?
Ďakujem
Evanka
23.09.10,12:13
Debra
29.09.10,08:55
Toto je jeden bod z návrhu novely od 1.1.2011:

10. V § 19 ods. 3 prvej vete sa za slovo „dodanú“ vkladá slovo „najneskôr“.

https://lt.justice.gov.sk/Public/AllMaterialsList.aspx?instEID=62&lCategories=1048574&langEID=1


"Od 1. 1. 2010 sa zmenilo ustanovenie § 19 ods. 3 ZDPH. Deň vzniku daňovej povinnosti sa v prípade opakovaných a čiastkových plnení ustanovil na posledný deň obdobia, na ktoré sa takáto platba vzťahuje. V prípade, ak sa platba prijme skôr ako posledný deň obdobia, daňová povinnosť vzniká už dňom prijatia platby podľa § 19 ods. 4 ZDPH.
Aplikácia týchto ustanovení spôsobuje značné problémy v praxi najmä v súvislosti s duplicitným vystavovaním faktúr, a preto sa od 1. 1. 2011 právna úprava vzniku daňovej povinnosti pri opakovaných a čiastkových plneniach vracia do stavu platného pred 1. 1. 2010.
„Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, tovar alebo služba sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia,..." (Verlag Dashofer /17. september 2010/ DPH aktuálne)
apo
29.09.10,09:40
"Od 1. 1. 2010 sa zmenilo ustanovenie § 19 ods. 3 ZDPH. Deň vzniku daňovej povinnosti sa v prípade opakovaných a čiastkových plnení ustanovil na posledný deň obdobia, na ktoré sa takáto platba vzťahuje. V prípade, ak sa platba prijme skôr ako posledný deň obdobia, daňová povinnosť vzniká už dňom prijatia platby podľa § 19 ods. 4 ZDPH.
Aplikácia týchto ustanovení spôsobuje značné problémy v praxi najmä v súvislosti s duplicitným vystavovaním faktúr, a preto sa od 1. 1. 2011 právna úprava vzniku daňovej povinnosti pri opakovaných a čiastkových plneniach vracia do stavu platného pred 1. 1. 2010.
„Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, tovar alebo služba sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia,..." (Verlag Dashofer /17. september 2010/ DPH aktuálne)


:):DTo trvalo kým prišli nato, že zaviedli do života zmenu, ktorá zaviedla pre rok 2010 totálny chaos do lízingových zmlúv. Velebím toho čo vrátil pre rok 2011 stav z roku 2009.

apo
azla
29.09.10,10:17
Zákonom sa tento stav má upraviť od 1.1.2011.:)


Pre nás všetkých, čo sme sa trápili:rolleyes:, snažili:) ...čo a ako urobiť, aby to bolo v súlade so zákonom ...menili sa nájomné zmluvy, leasingove zmluvy atď ....tak prikladám jeden dokument zo stránky drsr.sk(natrafila som na neho len teraz); je z 29.6.2010

...skrátka kto aj v r. 2010 postupoval podľa r. 2009 ....nič sa nedeje:D:rolleyes:
:cool:

III. Opakované plnenia podľa § 19 ods. 3 - str. 10-13 (záver dokumentu)
aktaK
29.09.10,10:39
mojtyboze, ludia, ani neviete, aky balvan mi spadol z pliec, som stastna prestastna, kopec roboty pribudlo, a konecne aspon raz aj odbudne......diki velebnosti :o)
Luba
02.10.10,15:53
:):DTo trvalo kým prišli nato, že zaviedli do života zmenu, ktorá zaviedla pre rok 2010 totálny chaos do lízingových zmlúv. Velebím toho čo vrátil pre rok 2011 stav z roku 2009.

apo

Akurát, že poniektoré firmy (napr. leasingovky) táto sranda stála nemálo peňazí, aby nechali upraviť svoj SW, kopa peňazí na poštovné, kopu ľudí to v r.2010 stálo čas, energiu atď - kto to vráti? MF? Ha-ha. :mad:
florin
19.10.10,08:21
Ahojte poraďáci ! Veľmi rýchlo potrebujem poradiť :
faktúra z CZ do SK za webhosting za obdobie od 09.09.2010 do 09.09.2011 ( teda fak. za celý rok )
Faktúra vystavená 09.09.2010, uhradená 08.09.2010
Faktúra je vystavená s DPH !!!!! (ZD 39,50 DPH 7,90 celkom 47,40 €)
Otázky :
1. Faktúra by mala byť vystavená bez DPH, mám pravdu ?
2. Kedy mám samozdaniť ? 09.09.2010
Prosím vás o vysvetlenie, neprilepte odkaz na nejaký paragraf, lebo som už preštudovala zákon o DPH viackrát ale neviem si nájsť rady s týmto prípadom. Vopred ďakujem všetkým, ktorí sa mi budú snažiť pomôcť v riešení.
azla
19.10.10,15:39
Fa má byť bez Dph.

Podobný prípad najdeš tu : (príspevok č. 30, 31 )

http://www.porada.sk/1448085-post30.html
florin
20.10.10,05:11
Ďakujem pekne.
psps
23.11.10,11:47
V nájomnej zmluve uzatvorenej 31.3.2010 máme dohodnuté, že nájomné sa bude platiť najneskôr do 1.dňa v mesiaci, ktorý predchádza dvom mesiacom nájmu. T.j. platba by mala byť najneskôr do 1.10.2010 za 11-12/2010. - podľa zmluvy. Lenže faktúry nám vystavujú všeljako napr.:
za 4/10 dátum dodania 9.4. zaplatené 9.4., odpočet DPH 4/10
za 5/10 dátum dodania 9.4. zaplatené 9.4., odpočet DPH 4/10
za 6/10 dátum dodania 1.7. zaplatené 9.7., odpočet DPH 7/10
za 7/10 dátum dodania 1.7. zaplatené 9.7., odpočet DPH 7/10
za 8/10 dátum dodania 3.9. zaplatené14.9., odpočet DPH 9/10
za 9/10 dátum dodania 3.9. zaplatené14.9., odpočet DPH 9/10
viem, tie faktúry nie sú dobré a teraz mi prišli ďalšie faktúry za 10-12/10 a 1/11 s rovnakým dátumom dodania a vystavenia 8.11.2010 a splatnosť 15.11.2010. Už som ich žiadala o opravu faktúr. Ak chcú platby vopred, mali by vystaviť len zálohové faktúry s dátumom podľa zmluvy a potom vystaviť na platby ostré faktúry s dátumom prijatia platby - uvažujem správne?
Ale čo ak sa s nimi nedá dohodnuť a tie faktúry neopravia? Môžem to robiť ako doteraz, čiže za nájom 10-12/10 a 1/11 odpočítať dňom dodania 8.11. teda v DP za 11/10 ?
Myslím že z hľadiska DPH je to v konečnom dôsledku jedno, lebo DPH uplatňujem podľa ich dátumu dodania, ale vždy to v tom istom mesiaci aj zaplatím.
Prosím vyjadríte sa mi k tomu?
macte
25.11.10,19:16
Dobrý večer, prosím vás poradíte mi s nasledovným problémom?
s.r.o. sa stala platiteľom DPH 1.11.2010.
Prišla mám fa ot T-comu za internetové služby nasledovne.

v hlavičke fa je uvedené: Vaša Fa za 1.10.2010 - 31..10.2010
V texte fa : používanie xy služby 1.11.2010 - 30.11.2010
dátum dodania služby 31.10.2010
dátum vyhotovenia fa 3.11.2010
dátum splatnosti 17.11.2010

máme nárok na odpočet DPH keď dodanie služby ako je uvedené bolo 31.10.2010? Do ktorého účtovného obdobia zaúčtovať túto fa? do 10 alebo 11?
Neviem si s tým poradiť.
apo
25.11.10,19:59
Deň dodania je rozhodujúci.

Nie je nárok na odpočet.

apo
Adiks
25.11.10,20:40
V nájomnej zmluve uzatvorenej 31.3.2010 máme dohodnuté, že nájomné sa bude platiť najneskôr do 1.dňa v mesiaci, ktorý predchádza dvom mesiacom nájmu. T.j. platba by mala byť najneskôr do 1.10.2010 za 11-12/2010. - podľa zmluvy. Lenže faktúry nám vystavujú všeljako napr.:
za 4/10 dátum dodania 9.4. zaplatené 9.4., odpočet DPH 4/10
za 5/10 dátum dodania 9.4. zaplatené 9.4., odpočet DPH 4/10
za 6/10 dátum dodania 1.7. zaplatené 9.7., odpočet DPH 7/10
za 7/10 dátum dodania 1.7. zaplatené 9.7., odpočet DPH 7/10
za 8/10 dátum dodania 3.9. zaplatené14.9., odpočet DPH 9/10
za 9/10 dátum dodania 3.9. zaplatené14.9., odpočet DPH 9/10
viem, tie faktúry nie sú dobré a teraz mi prišli ďalšie faktúry za 10-12/10 a 1/11 s rovnakým dátumom dodania a vystavenia 8.11.2010 a splatnosť 15.11.2010. Už som ich žiadala o opravu faktúr. Ak chcú platby vopred, mali by vystaviť len zálohové faktúry s dátumom podľa zmluvy a potom vystaviť na platby ostré faktúry s dátumom prijatia platby - uvažujem správne?
Ale čo ak sa s nimi nedá dohodnuť a tie faktúry neopravia? Môžem to robiť ako doteraz, čiže za nájom 10-12/10 a 1/11 odpočítať dňom dodania 8.11. teda v DP za 11/10 ?
Myslím že z hľadiska DPH je to v konečnom dôsledku jedno, lebo DPH uplatňujem podľa ich dátumu dodania, ale vždy to v tom istom mesiaci aj zaplatím.
Prosím vyjadríte sa mi k tomu?
Za 6/2010 má byť dátum dodania 30.6.2010, za 8/2010 má byť dátum dodania 31.8.2010. Faktúru za prijatú platbu by Vám mali vystaviť, keď zaplatíte v mesiaci, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom nastane dodanie služby, napríklad nájomné za 6/2010 by ste zaplatili 20.5.2010. Ak zaplatíte v mesiaci, v ktorom nastane dodanie služby, faktúru za prijatú platbu nemusia vystaviť, lebo platba prijatá vopred aj dodanie služby nastalo v jednom mesiaci.
psps
14.12.10,10:31
Máme tu takýto prípad. Slovenská firma1 kupuje tovar od českej firmy2 a predáva ďalej slovenskej firme3. Ide o to, že 100%platba prebehne v tomto roku ale tovar bude dodaný v budúcom roku. Ako je to s DPH? Česká firma2 musí vystaviť faktúru pri prijatí platby? Slovenská firma1 prijme faktúru a samozdaní ešte v tomto roku? A slovenká firma1 vystaví tiež na 100% platbu faktúru a dá do DPH na výstupe do daňového priznania ešte tento rok? A slovenská firma3 prijme faktúru a zahrnie do DP v tomto roku na vstupe? Môže to takto byť aj keď tovor bude dodaný až budúci rok?
Luba
14.12.10,11:51
1/ Slov.firma 1 kupuje od českej firmy - platba 2010 - po platbe by mala česká firma vystaviť faktúru, avšak táto nemá nič spoločné s DPH (keďže ide o tovar). Podľa mňa je úplne zbytočná, ale mala by sa vystaviť. DPH teda ani v ČR ani v SR. Ani nič do daňového priznania ani nič do súhrnného výkazu.
Po dodaní tovaru v 2011 do SR by mala byť "ostrá" faktúra a na základe nej potom treba samozdaniť v SR, ak sú splnené všetky náležitosti a podmienky (prepravené do SR...).
2/ Slovenská firma 1 predáva ďalej slovenskej firme 2 - platba 2010 - z nej vyplynie povinnosť slov.firmy 1 vystaviť faktúru na vopred prijatú platbu a odviesť DPH a zahrnúť to do DP v 2010 podľa dátumu prijatej platby, slov.firma 2 si môže DPH odpočítať.
Po dodaní tovaru 2011 už slov.firma vystaví iba fa na dodanie tovaru, kde DPH bude 0,- keďže 100% úhrada prebehla v 2010.
apo
14.12.10,16:22
Info z dnešného semináru k problematike DPH.

Pri cezhraničnom obchode ak sú zálohové platby pri TOVARE nedochádza ku zdaniteľnému plneniu.

Pri službách ÁNO, v rámci EÚ idú do súhrnných výkazov.

apo
Adiks
28.12.10,21:44
Každý rok v decembri fakturujeme nájomné za plochu na predaj vianočných stromčekov za obdobie 1.12.-23.12. Faktúru vystavujeme každoročne v rovnakej čiastke za rovnako dlhé obdobie prenájmu. V mesiacoch január-november nefakturujeme danej spoločnosti nič, iba v decembri spomínanú faktúru. Jedná sa o opakované dodanie služby podľa par.19 ods.3 zákona o DPH ?
KEJKA
28.12.10,22:08
Každý rok v decembri fakturujeme nájomné za plochu na predaj vianočných stromčekov za obdobie 1.12.-23.12. Faktúru vystavujeme každoročne v rovnakej čiastke za rovnako dlhé obdobie prenájmu. V mesiacoch január-november nefakturujeme danej spoločnosti nič, iba v decembri spomínanú faktúru. Jedná sa o opakované dodanie služby podľa par.19 ods.3 zákona o DPH ?
podľa mňa nie.
Adiks
29.12.10,19:53
podľa mňa nie.
Vďaka za odpoveď.
aktaK
01.01.11,12:22
prajem vsetkym krásny zaciatok v Novom roku!

... prave sa chystam vystavovat faktury za prenajom nebytovych priestorov na 1. stvrtrok 2011, mozem teda s kludnym svedomim ich vystavit tak, ako sme to robili v roku 2009??

napr. za obdobie 1.Q 2011 vystavim rovno riadnu fakturu:
datum vystavenia: 1.1.11
datum splatnosti: 15.1.11
datum dodania:1.1.11
(platby budu chodit rozne v priebehu celeho kvartalu aj naraz a aj na zalohy...)

t.j., uz nemusim vystavovat zalohove faktury, nasledne faktury za prijatu platbu a na zaver konecne faktury....? je to definitivne, nemusim mat teda obavy vratit sa k staremu systemu? hladam na porade zakon o dph od 1.1.11, ale je tu len minulorocna verzia, prosim, usmernite ma, vopred dakujem!
Rozalka
01.01.11,13:03
Je to definitívne a nové znenie nájdeš tu http://www.porada.sk/1601950-post28.html
aktaK
01.01.11,13:18
rozalka, vrela vdaka... som velmi spokojna, ze je to zasa takto, po starom...
apo
01.01.11,19:39
Hurá už je to opäť tak ako sme to chceli mať.

Teraz ale sa musíme vysporiadať s dôsledkami tohoto zmätku.

Za lízing sme v roku 2010 zaplatili 12 splátok. Z jednej lízingovky som dostal 30.12.2010 mail v ktorom mi oznamujú, že evidujú jednu platbu naviac a že ju vracajú naspäť. Ja som zatiaľ odpočítal DPH zo splátok 11x a za december by som teda asi už nemal, aby som bol v roku 2010 v súlade so starým zákonom.

Otázka v roku 2011 sa vraciame do režimu v roku 2009.

Teda mali by sme zaplatiť splátku 13x a odpočítame daň tiež 13x aby sa vrátilo všetko do pôvodných zvyklostí???

Čo vy nato.

Na daňovom seminári som sa na to pýtal. Pani doktorka sa na mňa pozerala nechápavo a odpovedala, že pri odpočte mám mať vždy faktúru v zmysle zákona o DPH. Na poznámku, že je oznámenie z DRSR o akceptovaní postupu z roka 2009 aj v roku 2010 reagovala ako keby takéto usmernenie neexistovalo. Pani doktorka je "baba", ktorá daniarom nič neodpustí a nie je prehnane formálna. Tak tomu vôbec nerozumiem.

apo
betka
02.01.11,20:28
Info z dnešného semináru k problematike DPH.

Pri cezhraničnom obchode ak sú zálohové platby pri TOVARE nedochádza ku zdaniteľnému plneniu.

Pri službách ÁNO, v rámci EÚ idú do súhrnných výkazov.

apo

Apo, veď toto platí dlho. Staré usmernenie z 11/2008 :---
apo
02.01.11,21:06
Áno ja viem, že to platí dlho, ale reagoval som na diskusiu pričom diskutujúcim to nebolo celkom jasné. Odvolávku na seminár som uviedol ako podporu mojej informácie.

apo
azla
03.01.11,12:18
Hurá už je to opäť tak ako sme to chceli mať.

Teraz ale sa musíme vysporiadať s dôsledkami tohoto zmätku.

Za lízing sme v roku 2010 zaplatili 12 splátok. Z jednej lízingovky som dostal 30.12.2010 mail v ktorom mi oznamujú, že evidujú jednu platbu naviac a že ju vracajú naspäť. Ja som zatiaľ odpočítal DPH zo splátok 11x a za december by som teda asi už nemal, aby som bol v roku 2010 v súlade so starým zákonom.

Otázka v roku 2011 sa vraciame do režimu v roku 2009.

Teda mali by sme zaplatiť splátku 13x a odpočítame daň tiež 13x aby sa vrátilo všetko do pôvodných zvyklostí???

Čo vy nato.

Na daňovom seminári som sa na to pýtal. Pani doktorka sa na mňa pozerala nechápavo a odpovedala, že pri odpočte mám mať vždy faktúru v zmysle zákona o DPH. Na poznámku, že je oznámenie z DRSR o akceptovaní postupu z roka 2009 aj v roku 2010 reagovala ako keby takéto usmernenie neexistovalo. Pani doktorka je "baba", ktorá daniarom nič neodpustí a nie je prehnane formálna. Tak tomu vôbec nerozumiem.

apo

Môj názor k tomuto, podľa mojej skúsenosti s leasingovkou (slsp).
V pôvodnom splátkovom kalendari (2009) sme platili splátky takto:
23.12.2009 - 22.01.2010 ....splatné 23.12. DatumDodania.....23.12
23.01.2010 - 22.02.2010.....splatné 23.01 DD....................23.01

kedže sa potrebovali prispôsobiť novému zákonu, tak poslali nám nový upravený splátkový kalendár od splátkového obdobia 23.01.2010

23.01.2010 - 22.02.2010.....splatné 22.02 DD.....22.02
23.02.2010 - 22.03.2010.....splatné 22.03 DD.....22.03

v podstate presunuli splatnosť splátky z prvého dňa obdobia na posledný a tiež dátum dodania z prvého na posledný.
V r.2010 nám vynechali splátku v januári 2010 a táto bola splatná až 22.2.2010 aj dátum dodania bol 22.2.2010.
V roku 2010 sme mali iba 11 splátok (11 riadkov v splatkovom kalendári) a 11 nárokov na odpočet, lebo splátkový kalendár plní funkciu faktúry.

Apo,
ty by si mal platiť podľa splátkového kalendára, a podľa neho si môžeš odpočítať Dph .

Ako budú postupovať leasingovky v r.2011 - zatiaľ čakám, lebo v zákone je slovíčko najneskôr a oni si môžu vybrať od začiatku splatkového obdobia až po koniec.
Môžu nechať splatkové kalendáre ako ich upravili v r. 2010 a môžu poslať nové. - bude to asi tak, že čo leasingovka, to iný postup (lebo teraz môže byť deň dodania ktorýkoľvek v období splátky a najneskôr posledný) .
apo
03.01.11,13:21
Ďakujem alza.

Áno potvrdila si to čo viem.
Chybou lízingovky je to, že celý rok nás nechala platiť. Teraz poslali splátkový kalendár pre rok 2011 a tam je vidieť, že vo februári 2010 vynechali jednu daňovú povinnosť a teda aj jednu splátku.
Keďže sme platili priebežne tak mali vystavovať faktúry na každú prijatú platbu vopred. To nerobili, ale vrátili nám platbu za december. No čo už. Ja v decembri neodpočítam daň a budem to mať v rámci roka O.K. Kašlem DÚ.

Ďakujem.

apo
beatad
14.01.11,14:10
Ahojte,
mám splátkový kalendár na nájomné nebyt.priestor.,kde dátum dodania za obdobie 12/2010 je 20.11.2010, zaplatené bolo vždy včas, čiže do 20.,dph uplatnené 20.11.2010
Nový splát.kalendár poslali v januári, kde dátum dodania za 1/2011 je 20.1.2011 a suma je vyššia o 1%(dph).
Nájomné som zaplatila aj 15.12.2010 za obdobie 1/2011 v rovnakej výške ako za 12/2010 hoci podľa splát.kalendára som nemala nič uhrádzať. V januári 2011 musím doplatiť rozdiel kvôli 20%dph.
Kedy mám nárok na odpočet dph za platbu za 1/2011?
Ďakujem
Lotarka
14.01.11,17:10
[QUOTE=beatad;1618433]Ahojte,
mám splátkový kalendár na nájomné nebyt.priestor.,kde dátum dodania za obdobie 12/2010 je 20.11.2010, zaplatené bolo vždy včas, čiže do 20.,dph uplatnené 20.11.2010
Nový splát.kalendár poslali v januári, kde dátum dodania za 1/2011 je 20.1.2011 a suma je vyššia o 1%(dph).
Nájomné som zaplatila aj 15.12.2010 za obdobie 1/2011 v rovnakej výške ako za 12/2010 hoci podľa splát.kalendára som nemala nič uhrádzať. V januári 2011 musím doplatiť rozdiel kvôli 20%dph.
Kedy mám nárok na odpočet dph za platbu za 1/2011?
Ďakujem[/QUOT

Ak máte vystavenú faktúru k platbe 15.12.2010 za 01/2011, tak podľa mňa december. A v tom prípade by nebolo potrebné ani nič douhrádzať.
apo
14.01.11,17:28
Ahojte,
mám splátkový kalendár na nájomné nebyt.priestor.,kde dátum dodania za obdobie 12/2010 je 20.11.2010, zaplatené bolo vždy včas, čiže do 20.,dph uplatnené 20.11.2010
Nový splát.kalendár poslali v januári, kde dátum dodania za 1/2011 je 20.1.2011 a suma je vyššia o 1%(dph).
Nájomné som zaplatila aj 15.12.2010 za obdobie 1/2011 v rovnakej výške ako za 12/2010 hoci podľa splát.kalendára som nemala nič uhrádzať. V januári 2011 musím doplatiť rozdiel kvôli 20%dph.
Kedy mám nárok na odpočet dph za platbu za 1/2011?
Ďakujem


Ten čo vystavoval faktúry to nerobil dobre.

V roku 2010 sme sa riadili zásadou, že deň dodania pri nájme za december 2010 zo zákona môže byť iba 31.12.2010, žiadny iný pri vystavení faktúry.

Tento deň dodania sa môže zmeniť na iný napríklad niektorý deň v novembri iba v tom prípade, že úhradu nájmu za december zrealizuješ v novembri. Potom ale nehovoríme už o dni dodania na základe zmluvy o nájme ale o dni daňovej povinnosti na základe prijatej úhrady pred dňom dodania služby.

Pre rok 2011 je to správne. Je určený deň dodania 20.1.2011 a tento deň už nezmení ani skorší ani neskorší termín úhrady nájmu. Takže nárok na odpočet je z toho dôvodu v januári.

apo
beatad
15.01.11,13:47
Nemám si vyžiadať faktúru za platbu vopred?
Platba 15.12.2010 za nájomné 1/2011- nemajú povinnosť vystaviť faktúru do 15. dní od prijatia platby?
Ďakujem
apo
15.01.11,15:00
Ak prijatú platbu v decembri akceptujú ako úhradu za nájom v januári tak áno a na január vystavia dobropis, aby si neodpočítala na základe splátkového kalendára ešte raz.

Doporučujem to konzultovať s prenajímateľom.

apo
beatad
16.01.11,05:56
ĎAKUJEM
Dianao
17.01.11,05:53
Ja by som sa chcela opýtať, čo všetko sa považuje za opakované dodania? Sú to napr. aj účtovnícke služby, alebo lepenie lietadielok na zmluvu o dielo, vlastne všetky služby, ktoré dodávam dlhšiu dobu, nie len raz? Potom môžem faktúru vystavovať aj za určité obdobie a nemusí to byť kalendárny mesiac?
A čo v prípade, keď mám vystavenú faktúru za obdobie 09.-11.2010 a som štvrťročným platcom DPH? Je to problém, alebo ide o deň dodania, čiže 30.11.2010 a vtedy uplatňujem celú DPH z faktúry?
Ďakujem za vysvetlenie, som tak trochu začiatočník, ale táto téma mi prišla vhodnejšia
KEJKA
17.01.11,06:46
skús prečítať celú tému, vyjasní sa.
veľa závisí od zmluvy ako je formulovaná, čo má byť jej výsledkom a aká je forma odovzdania prác.
Pokiaľ ide o spomínanú faktúru, tam si treba dať pozor, čoho sa týka - pravdepodobne je zle vystavená - mala byť jedna s dátumom dodania 30.9. a následne 30.11. tie lietadielka - osobitne vyfakturovať zhotovené-odovzdané do 30.9. a nasl. obdobie zasa ďalšie.
Ak by predmetom bolo napr. zhotovenie iného /jedného/ diela, kuch.linky ap., tak fakturácia 9-11 obstojí.
Dianao
17.01.11,06:48
ved o tie lietadielka prave ide, je to velky problem? A co koniec roka? Ked december vystavi vo februari, moze to tak byt?
KEJKA
17.01.11,07:07
vysvetlila som, že nemôže
a ešte - za tú chvíľu túto tému si nemohol stihnúť prečítať.
Dianao
17.01.11,07:52
nie, nečítala som, ale ďakujem a určite nájdem čas na prečítanie celej témy
magdalenaa
25.01.11,08:39
Prosím Vás, je možné nejakým sposobom - zmluvou dohodnút prenájom stroja na celý rok a zmluvne dohodnút aj fakturáciu až na konci obdobia prenájmu /na konci roka/?
Prenajímatel aj nájomca sú platcovia DPH.
apo
25.01.11,08:49
Áno.
Najdlhšie obdobie je 12 mesiacov.

apo
magdalenaa
25.01.11,08:52
Kde to nájdem v zákone, aby to bolo správne ohladom DPH?
Ďakujem
lenkam68
25.01.11,09:12
§ 19 zákona o DPH.
tinasab
13.03.11,19:38
Abojte,prosim o pomoc, som v tejto oblasti novacik a mam na starosti uctovanie prijatych faktur za najmy, ktore nasim zamestnancom poskytuju ci uz platitelia DPH alebo fyzicke osoby neplatcovia DPH,

Momentalne ma zaujima ci ku splatkovemu kalendaru musia byt vystavovane aj fa o prijatej platbe, platby za nájom sa uskutocnuju vopred na obdobie 3 mesiacov
ak je platba platena vopred - dajme tomu 15.03.2011 na obdobie od 04-06/2011 datum dodania sluzby by mal byt 15.03.2011?-teda pri platbe prijatej u penajimatela vopred? Alebo ako by mal správne vyzerat splatkovy kalendar?

dalej by som si rada potvrdila ci staci od neplatitelov DPH ako podklad pre uctovanie nakladov zmluva o najme alebo ci by tiez mali vystavovat faktury

vopred dakujem za Vase skore odpovede
KEJKA
13.03.11,19:41
ak splátkový kalendár má náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH, faktúry osobitne vystavovať netreba.
ostatné - nevyjadrujem sa, kedže prípad od prípadu je iný, treba striktne dodržať, čo je v zmluve.
tinasab
13.03.11,20:54
ak splátkový kalendár má náležitosti faktúry v zmysle Z_DPH, faktúry osobitne vystavovať netreba

to znamena, ze ani fa o pijatej platbe nemusi byt vystavena od prenajimatela?
KEJKA
13.03.11,21:24
splátkový kalendár uvádza dátum dodania.
Ak dostaneš platbu skôr - nie v danom mesiaci splatnosti, tak faktúra k prijatej platbe je potrebná.
tvoje zadanie - píšeš o prijatých faktúrach, nie o vystavených, nejako je to divne napísané.
tinasab
13.03.11,21:42
splátkový kalendár uvádza dátum dodania.
Ak dostaneš platbu skôr - nie v danom mesiaci splatnosti, tak faktúra k prijatej platbe je potrebná.
tvoje zadanie - píšeš o prijatých faktúrach, nie o vystavených, nejako je to divne napísané.

Dakujem za odpoved, zneje to divne, lebo ja nevystavujem ale prijimam fa a splatkove k. No casto to vystavuju prenajimatelia nesprávne, preto sa pytam za nich aby som nieco nespravne vystavene neprijala
tinasab
14.03.11,18:23
Abojte,prosim o pomoc, som v tejto oblasti novacik a mam na starosti uctovanie prijatych faktur za najmy, ktore nasim zamestnancom poskytuju ci uz platitelia DPH alebo fyzicke osoby neplatcovia DPH,

Momentalne ma zaujima ci ku splatkovemu kalendaru musia byt vystavovane aj fa o prijatej platbe, platby za nájom sa uskutocnuju vopred na obdobie 3 mesiacov
ak je platba platena vopred - dajme tomu 15.03.2011 na obdobie od 04-06/2011 datum dodania sluzby by mal byt 15.03.2011?-teda pri platbe prijatej u penajimatela vopred? Alebo ako by mal správne vyzerat splatkovy kalendar?

dalej by som si rada potvrdila ci staci od neplatitelov DPH ako podklad pre uctovanie nakladov zmluva o najme alebo ci by tiez mali vystavovat faktury

vopred dakujem za Vase skore odpovede

Naozaj b som rada prijimala len spravne vystavene fa /splatkove kalendare/zmluvy - neviete mi niekto dat aspon nejake odpovede na dlsie otazky, ktore vynechala Kejka?

este otazka, je velkou chybou - ak sa danovy odpocet zauctuje neskor ako by mal - teda ak ho zaradime do Marca 2011 namiesto decembra 2010? - pr prijatej platbe v decembri by mal byt danovy odpocet uctovany jednoznacne do decembra, no stalo sa, ze sa DPH zauctoval spolu s nakladom az v 03/2011, pytam sa preto, ze vascinou sa to rozobera z opacnej strany - teda pri dan. povinnosti. Ja vsak uctujem pohladavku voci danovemu uradu, preto rozmyslam, ze to nie je az taka chyba

dakujem vopred, ak m niekto chvilku casu a vela vedomosti rada prijmem Vase odpovede, velmi pomozu..
tinasab
15.03.11,09:54
Mozem Vas este raz neikoho poprosit o odpoved? Fakt si neviem rady a chcela by som to uzavriet uz, nech to mame vsetko spravne
Luba
15.03.11,20:29
este otazka, je velkou chybou - ak sa danovy odpocet zauctuje neskor ako by mal - teda ak ho zaradime do Marca 2011 namiesto decembra 2010? - pr prijatej platbe v decembri by mal byt danovy odpocet uctovany jednoznacne do decembra, no stalo sa, ze sa DPH zauctoval spolu s nakladom az v 03/2011, pytam sa preto, ze vascinou sa to rozobera z opacnej strany - teda pri dan. povinnosti. Ja vsak uctujem pohladavku voci danovemu uradu, preto rozmyslam, ze to nie je az taka chyba


Ak si mala nárok na odpočet v 12/2010, nemôžeš si ho uplatniť v 3/2011, ale cez dodatočné daňové priznanie 12/10. Môžeš si posunúť odpočítanie DPH v rámci roka, t.j. napr. DPH, ktorú by si si mohla odpočítať v marci 2011, si možeš hocikedy až do 12/2011. Ale decembrovú nemôžeš už ďalej posúvať, ak si dostala faktúru do 25.1.
Ale o akom daňovom odpočte pri prijatej platbe to píšeš? Pri prijatej platbe musíš DPH odviesť, a to v tom období, kedy si platbu prijala. Čo si tam chceš odpočítavať?
tinasab
17.03.11,15:00
Ale o akom daňovom odpočte pri prijatej platbe to píšeš? Pri prijatej platbe musíš DPH odviesť, a to v tom období, kedy si platbu prijala. Čo si tam chceš odpočítavať?

Ahoj,

dakujem pekne za odpoved, samozrejme pri prijatej platbe vznika na strane prenajimatela danova povinnost. Ja som sa iba zle vyjadrila, mala som uviest odoslana platba v suvislosti s danovym odpoctom na strane najomcu.
ANNAP
22.05.12,07:23
Poraďte, nenárokovala som DPH zo zaplatených záloh elektriny podľa splátkového kalendára,chcela som to spraviť na základe vyúčtovacej faktúry. Teraz mám vyúčtovaciu faktúru za obdobie od 09.4.2011 do 04.04.2012, je to riadny daňový doklad s dátumom dodania 4.4.2012. Môžem celú sumu DPH nárokovať teraz v 4. mesiaci (mesačný plátca DPH) keď sa týka obdobia prechodu rokov 2011 a 2012?
Rozalka
22.05.12,07:39
Poraďte, nenárokovala som DPH zo zaplatených záloh elektriny podľa splátkového kalendára,chcela som to spraviť na základe vyúčtovacej faktúry. Teraz mám vyúčtovaciu faktúru za obdobie od 09.4.2011 do 04.04.2012, je to riadny daňový doklad s dátumom dodania 4.4.2012. Môžem celú sumu DPH nárokovať teraz v 4. mesiaci (mesačný plátca DPH) keď sa týka obdobia prechodu rokov 2011 a 2012?
DPH z dokladov r. 2011 si nemôžeš uplatniť na odpočítanie v r. 2012:

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
ANNAP
22.05.12,07:51
tak som to predpokladala,
mám teraz spraviť dodatočné za 12/2011 dám tam všetky DPH zo záloh v roku 2011
a teraz do 4/2012 dám DPh zo záloh 1-4/2012 a rozdiel vo vyúčt.faktúre
ďakujem