mlaca73
17.10.09,15:49
Dobrý deň!
Potreboval by som poradiť. Brat kúpil od otca 3-izbový byt. V zmluve bolo dohodnuté, že otec má právo na doživotné užívanie bytu. Neskoršie sa dostali do sporu, brat sa odstahoval do podnájmu. Jednu izbu zamkol, kde skladuje nábytok, čo nevedel zobrať zo sebou. Chcel by som vedieť, či otec má nárok na časť nájomného, za tú izbu, čo nepoužíva, a či má právo vymknúť majiteľa z bytu. Jednoducho vymeniť zámok vo vchodových dverách, aby brat, bez jeho vedomia, tam nechodil.
hanelie
17.10.09,18:42
právo vymknúť majiteľa nemá -
najomné resp platby za dodávky energií platí vlastník / ak nebolo v zmluve dohodnuté inak /

teraz ich asi platí všetky otec, aby nebol problém s dodávkami -
riešiť časť nájmu.......................? keď vlastník musel opustiť svoj majetok.......?
Mária27
17.10.09,18:50
Môžete skúsiť odstúpiť od zmluvy. Môžete sa pokúsiť o zrušenie otcovho práva pre rozpor s dobrými mravmi. Môžete sa dokonca dožadovať neplatnosti zmluvy pre hrubý nepomer dohodnutého práva otca so zámerom potvrdeného skutočnosťou. On nemôže užívať byt v plnom rozsahu a zároveň užívať peniaze, ktoré od vás dostal.
Chobot
19.10.09,07:39
Dobrý deň!
Potreboval by som poradiť. Brat kúpil od otca 3-izbový byt. V zmluve bolo dohodnuté, že otec má právo na doživotné užívanie bytu. Neskoršie sa dostali do sporu, brat sa odstahoval do podnájmu. Jednu izbu zamkol, kde skladuje nábytok, čo nevedel zobrať zo sebou. Chcel by som vedieť, či otec má nárok na časť nájomného, za tú izbu, čo nepoužíva, a či má právo vymknúť majiteľa z bytu. Jednoducho vymeniť zámok vo vchodových dverách, aby brat, bez jeho vedomia, tam nechodil.

Obaja majú v ruke "palicu", ktorou sa môžu navzájom štuchať.

Brat je vlastníkom, z čoho mu vyplývajú určité práva na užívanie bytu, prihlasovania a odhlasovania energií a pod. Otec má doživotné právo bývania, čo mu umožňuje v byte zotrvať.

Pokiaľ sa nevedia dohodnúť, môžu si ešte veľmi dlho robiť vzájomné prieky. Možno by to dokázal vyriešiť súd, ale ak ani jeden z nich nerobí nič extrémne, tak to bude mať sudca ťažké. Byť na jeho mieste, tak by som asi nezrušil doživotné právo bývania. Veď keď brat byt kupoval, vedel dopredu a súhlasil s tým, že tam bude otec bývať.

Ak aj on chce otcovi urobiť zle, nech mu nechá odpojiť elektriku....:rolleyes:

Otec ale určite nemá právo pýtať od majiteľa žiadne nájomné a majiteľ si môže zamknúť toľko izieb, koľko potrebuje (ak nechá otcovi aspoň 1 izbu plus zariadenie - WC, kuchyňu a kúpeľňu).
mlaca73
20.10.09,11:16
Ďakujem za rady.
TYMYNKA
23.11.10,08:25
Dobrý deň,
Poprosila by som o pomoc.Moji rodičia spolu v manželstve nevychádzali, a mama bezdôvodne udala otca za týranie, keďže má známych, otec dostal po piatich rokoch súdov, podmienku.Keď sa chcel s mamou rozviesť, nesúhlasila -"že ho miluje".Hmmm..... to vážne!!! Keďže otec mal za slobodna postavený dom a ja ako jeho jediná dcéra-prepísal dom na mňa, s tým že ho dochovám (bývali sme spolu). Po otcovej smrti som ostala bývať s mamou a nastal problém. Mama jedná so mnou horšie ako s otcom, platiť ako vlastníčka musím všetko ja, mama mi akurát dáva 20 euro na elektriku, ale vynahradí si to pečením zákuskov a toriet na zakázky.-doplatok za elektriku platím ja, na iné nechce prispieť, "lebo hovorí,že ona tu bývať nebude". Mama zdedila dom po rodičoch a stará sa o babku-berie príspevok a medzitým ešte pracuje na čierno v reštaurácií 12h, plus dostáva dôchod po otcovi. Mama robí doma cirkus a zamyká- funguje to tak, že ja platím a ona rozkazuje. Teraz prišla s tým, že chce doživotné právo u nás doma. Má ona nárok na doživotné právo, keď je vlastníčkou domu po rodičoch?

Keďže doma sa to nedá vydržať, chcela by som ísť pracovať do zahraničia, len neviem ako by som to mala vyriešiť s mamou, keď bude bývať v našom dome. Aby si platila za energie a ostatné poplatky, až mi nepríde doplatiť veľké nedoplatky, za ten čas čo budem odcestovaná.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Najhoršie je, keď nemôžete veriť ani najbližšiemu............
Flinstone
23.11.10,08:36
Dobrý deň,
Poprosila by som o pomoc.Moji rodičia spolu v manželstve nevychádzali, a mama bezdôvodne udala otca za týranie, keďže má známych, otec dostal po piatich rokoch súdov, podmienku.Keď sa chcel s mamou rozviesť, nesúhlasila -"že ho miluje".Hmmm..... to vážne!!! Keďže otec mal za slobodna postavený dom a ja ako jeho jediná dcéra-prepísal dom na mňa, s tým že ho dochovám (bývali sme spolu). Po otcovej smrti som ostala bývať s mamou a nastal problém. Mama jedná so mnou horšie ako s otcom, platiť ako vlastníčka musím všetko ja, mama mi akurát dáva 20 euro na elektriku, ale vynahradí si to pečením zákuskov a toriet na zakázky.-doplatok za elektriku platím ja, na iné nechce prispieť, "lebo hovorí,že ona tu bývať nebude". Mama zdedila dom po rodičoch a stará sa o babku-berie príspevok a medzitým ešte pracuje na čierno v reštaurácií 12h, plus dostáva dôchod po otcovi. Mama robí doma cirkus a zamyká- funguje to tak, že ja platím a ona rozkazuje. Teraz prišla s tým, že chce doživotné právo u nás doma. Má ona nárok na doživotné právo, keď je vlastníčkou domu po rodičoch?

Keďže doma sa to nedá vydržať, chcela by som ísť pracovať do zahraničia, len neviem ako by som to mala vyriešiť s mamou, keď bude bývať v našom dome. Aby si platila za energie a ostatné poplatky, až mi nepríde doplatiť veľké nedoplatky, za ten čas čo budem odcestovaná.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Najhoršie je, keď nemôžete veriť ani najbližšiemu............
Si jediný vlastník domu. Ako taký máš právo mame aj zrušiť trvalý pobyt. Má kam ísť. Nedaj sa dotlačiť aby si podpísala zmluvu o doživotnom práve bývať. Ideš do zahraničia. Ak nechceš dom predať, nič nebráni tomu aby si zrušila odber elektriny (plynu). Načo platiť keď si preč. Prihlásiť to mama nebude vedieť, lebo to môže spraviť len vlastník, čo ona nieje.
Staré príslovie hovorí: Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Podľa toho ako sa chová, nič jej niesi dlžná...
Mária27
23.11.10,08:36
Keď tam nebudeš bývať, rozhodne nemáš dôvod platiť elektrinu - nech ju odpoja. Alebo priamo zruš odber na svoje meno, nech si ho prihlási sama.

Inak, čudujem sa ti, že ju necháš bývať v tvojom dome, keď má ona vlastný dom a takto veľmi si nevychádzate. Hovorí sa, že najlepšia rodina je tá, čo býva ďaleko. Stačí chodiť na návštevy, aj keď každý deň, ale máte každá svoje súkromie.

V žiadnom prípade nemá právo doživotného bývania v dome. Ak by nemala kam ísť bývať, maximálne by mohla dostať náhradné ubytovanie, napr. nájom bytu. Ale ak je vlastníčkou iného domu, u teba už býva bez právneho dôvodu.
Chobot
23.11.10,08:38
Dobrý deň,
Poprosila by som o pomoc.Moji rodičia spolu v manželstve nevychádzali, a mama bezdôvodne udala otca za týranie, keďže má známych, otec dostal po piatich rokoch súdov, podmienku.Keď sa chcel s mamou rozviesť, nesúhlasila -"že ho miluje".Hmmm..... to vážne!!! Keďže otec mal za slobodna postavený dom a ja ako jeho jediná dcéra-prepísal dom na mňa, s tým že ho dochovám (bývali sme spolu). Po otcovej smrti som ostala bývať s mamou a nastal problém. Mama jedná so mnou horšie ako s otcom, platiť ako vlastníčka musím všetko ja, mama mi akurát dáva 20 euro na elektriku, ale vynahradí si to pečením zákuskov a toriet na zakázky.-doplatok za elektriku platím ja, na iné nechce prispieť, "lebo hovorí,že ona tu bývať nebude". Mama zdedila dom po rodičoch a stará sa o babku-berie príspevok a medzitým ešte pracuje na čierno v reštaurácií 12h, plus dostáva dôchod po otcovi. Mama robí doma cirkus a zamyká- funguje to tak, že ja platím a ona rozkazuje. Teraz prišla s tým, že chce doživotné právo u nás doma. Má ona nárok na doživotné právo, keď je vlastníčkou domu po rodičoch?

Keďže doma sa to nedá vydržať, chcela by som ísť pracovať do zahraničia, len neviem ako by som to mala vyriešiť s mamou, keď bude bývať v našom dome. Aby si platila za energie a ostatné poplatky, až mi nepríde doplatiť veľké nedoplatky, za ten čas čo budem odcestovaná.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Najhoršie je, keď nemôžete veriť ani najbližšiemu............

Rozumiem tomu dobre, že mama býva v tom rodinnom dome, ktorý ti daroval otec? A pochopil som dobre, že už si plnoletá?

Ak áno, tak v prvom rade - v žiadnom prípade jej nedávaj doživotné právo bývania v tvojom dome. Mama - nemama, ak spolu tak zle vychádzate, tak bude lepšie, ak nebudete bývať spolu. Doživotným právom bývania by si si ju uviazala na krk až do jej smrti. Predpokladám, že sama by potom z domu neodišla.

Ak si výlučným vlastníkom domu, nie je problém jej zrušiť trvalý pobyt a vysťahovať ju. Možno ťa to bude stáť trochu peripetií - dať súdny príkaz na vysťahovanie, možno sa bude brániť a na vysťahovanie požiadaš o pomoc políciu (so súdnym príkazom v ruke). Myslím, že súd by nemal robiť problémy s vynesením rozsudku, najmä ak uvedieš, že mama vlastní iný rodinný dom, takže má kde bývať, nezostane na ulici.

A kým ju nedostaneš z domu, neodchádzaj do zahraničia s tým, že ona tam bude bývať. Môže ti narobiť riadnu paseku v dome, nie je vylúčené, že by ťa aj o dom pripravila (že by neplatila účty a dodávatelia energií by dom dali na exekúciu). Najprv vyrieš mamu a potom môžeš ísť do zahraničia (dom môžeš napr. prenajať).

Nechcem rozoberať váš vzťah a ako k nemu došlo - vychádzam len z toho, čo si ty popísala. Napísal som ti len právnu stránku veci.
Mária27
23.11.10,08:40
Si jediný vlastník domu. Ako taký máš právo mame aj zrušiť trvalý pobyt. Má kam ísť. Nedaj sa dotlačiť aby si podpísala zmluvu o doživotnom práve bývať. Ideš do zahraničia. Ak nechceš dom predať, nič nebráni tomu aby si zrušila odber elektriny (plynu). Načo platiť keď si preč. Prihlásiť to mama nebude vedieť, lebo to môže spraviť len vlastník, čo ona nieje.
Staré príslovie hovorí: Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Podľa toho ako sa chová, nič jej niesi dlžná...
Máš úplnú pravdu, asi máme telepatiu. Súhlasím s tebou, ale pre tie reklamy pod príspevkom ti nemôžem súhlas udeliť - jednoducho sa stráca to tlačítko.
Flinstone
23.11.10,08:44
nejde o život nejde o nič... hlavne, že niesom sám so svojím názorom :)
TYMYNKA
23.11.10,09:39
Ďakujem Vám veľmi pekne, hneď mám krajší deň, pretože včera mi oznámila, že si zariadenú jednotku bytu zamyká.Tak som sa bála jej príchodu. Ja mám 28 rokov a nikdy by mi nenapadlo, že budem mať takéto problémy. S otcom som si rozumela a vždy sme sa dohodli, teda aj na platení poplatkov-na všetkom.Mama už vtedy nechcela prispievať. Mama roznáša o mne, že som alkoholička-pritom pracujem a šoférujem auto, tak nemôžem si dovoliť piť akohol.
Ďalšia vec, je: otec mal na pohreb ušetrené peniaze 1600eur, ktoré sme nestihli vybrať. Dostal porážku, pohreb som robila ja, lebo mamu veci, ktoré sa platia nezaujímajú.Otec mi nechal ešte aj písomnú záveť, že celý jeho majetok patrí mne. Včera sme mali dedičské a rozhodnutie bolo, že polovica ide mame a polovica mne, ale....-vybrať ich môžem ja. Mama si tie peniaze nezaslúži - , taktiež by som si ich nenechala ani ja, ale rada by som otcovi spravila pomník. Môže sa somnou súdiť kvôli tomu? A vyhrala by súd?

Kde môžem požiadať o zrušenie trvalého pobytu?
A ešte jedná otázka. Babka mamu k sebe domov nechce, že až po jej smrti, je možné že to má napísané v darovacej zmluve? Dom po babke má na 100percen prevedený na seba, lebo mi to ukázali na katastre.Môžem jej aj tak zrušiť pobyt?

Ďakujem, ďakujem......
Flinstone
23.11.10,09:45
Ďakujem Vám veľmi pekne, hneď mám krajší deň, pretože včera mi oznámila, že si zariadenú jednotku bytu zamyká.Tak som sa bála jej príchodu. Ja mám 28 rokov a nikdy by mi nenapadlo, že budem mať takéto problémy. S otcom som si rozumela a vždy sme sa dohodli, teda aj na platení poplatkov-na všetkom.Mama už vtedy nechcela prispievať. Mama roznáša o mne, že som alkoholička-pritom pracujem a šoférujem auto, tak nemôžem si dovoliť piť akohol.
Ďalšia vec, je: otec mal na pohreb ušetrené peniaze 1600eur, ktoré sme nestihli vybrať. Dostal porážku, pohreb som robila ja, lebo mamu veci, ktoré sa platia nezaujímajú.Otec mi nechal ešte aj písomnú záveť, že celý jeho majetok patrí mne. Včera sme mali dedičské a rozhodnutie bolo, že polovica ide mame a polovica mne, ale....-vybrať ich môžem ja. Mama si tie peniaze nezaslúži - , taktiež by som si ich nenechala ani ja, ale rada by som otcovi spravila pomník. Môže sa somnou súdiť kvôli tomu? A vyhrala by súd?

Kde môžem požiadať o zrušenie trvalého pobytu?
A ešte jedná otázka. Babka mamu k sebe domov nechce, že až po jej smrti, je možné že to má napísané v darovacej zmluve? Dom po babke má na 100percen prevedený na seba, lebo mi to ukázali na katastre.Môžem jej aj tak zrušiť pobyt?

Ďakujem, ďakujem......
Trvalý pobyt má len evidenčný charakter. Ako vlastník nehnuteľnosti jej ho môžeš kedykoľvek zrušiť na obecnom úrade, kde sa pobyt prihlasuje.
Ak je mama vlastníkom domu nieje možné aby jej babka zakázala vstup do nehnuteľnosti, ktorá jej patrí.

v dedičskom konaní závet nebrali do úvahy?
Chobot
23.11.10,10:43
Ďakujem Vám veľmi pekne, hneď mám krajší deň, pretože včera mi oznámila, že si zariadenú jednotku bytu zamyká.Tak som sa bála jej príchodu. Ja mám 28 rokov a nikdy by mi nenapadlo, že budem mať takéto problémy. S otcom som si rozumela a vždy sme sa dohodli, teda aj na platení poplatkov-na všetkom.Mama už vtedy nechcela prispievať. Mama roznáša o mne, že som alkoholička-pritom pracujem a šoférujem auto, tak nemôžem si dovoliť piť akohol.
Ďalšia vec, je: otec mal na pohreb ušetrené peniaze 1600eur, ktoré sme nestihli vybrať. Dostal porážku, pohreb som robila ja, lebo mamu veci, ktoré sa platia nezaujímajú.Otec mi nechal ešte aj písomnú záveť, že celý jeho majetok patrí mne. Včera sme mali dedičské a rozhodnutie bolo, že polovica ide mame a polovica mne, ale....-vybrať ich môžem ja.

K tomu závetu - predložila si ten závet na dedičskom konaní? Podľa závetu si mala všetko zdediť ty. Prečo dedila aj mama? Kto tak rozhodol?


Mama si tie peniaze nezaslúži - , taktiež by som si ich nenechala ani ja, ale rada by som otcovi spravila pomník. Môže sa somnou súdiť kvôli tomu? A vyhrala by súd?

AK už dopadlo dedičské konanie akokoľvek, teda že dedíte obaja, tak otázne je, kto platil pohreb? Ak si ho zaplatila ty, tak kľudne môžeš tie peniaze vybrať, odpočítať z toho náklady na pohreb a rozdeliť len to, čo zostalo. Ak necháš spraviť pomník, tak ešte aj náklady za pomník môžeš zahrnúť do nákladov na pohreb. Potom z tých 1600 EUR určite nič nezostane, čo by si mala mame vyplatiť a môže sa súdiť nielen v Štrasburgu, ale aj Ulanbátare, nič nevyhraje. Z dedičstva sa hradia náklady na pohreb, čo je priamo uvedené v § 470 OBč. zákonníka (pre teba platí ods. 2):
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.

Teda matka je tiež povinná spolupodieľať sa finančne na pohrebe.



Kde môžem požiadať o zrušenie trvalého pobytu?

V mieste ohlasovni pobytu - zvyčajne je to miestny úrad.


A ešte jedná otázka. Babka mamu k sebe domov nechce, že až po jej smrti, je možné že to má napísané v darovacej zmluve? Dom po babke má na 100percen prevedený na seba, lebo mi to ukázali na katastre.Môžem jej aj tak zrušiť pobyt?

Ďakujem, ďakujem......

Môžeš, môžeš. Babka nemá právo nepustiť ju do domu. Ona je vlastníkom, babka môže byť rada, že môže ten dom užívať. Ale nemôže rozhodovať, koho do domu pustí a koho nie. Aj keby vypovedala na súde (kde by si navrhovala vysťahovanie matky), že ju v dome nechce, myslím, že by súd na toto neprihliadal. Len si zaobstaraj výpis z listu vlastníctva, kde preukážeš, že matka vlastní dom a že má kde bývať.

Neboj sa súdiť, nie je to nič, čo by ti ublížilo. Ľudia majú predsudky voči súdom, ale súdy sú tu na to, aby rozhodovali v sporoch medzi občanmi, napr. aj v takých problémoch, ako máš ty. Na súde ťa nikto nezbije. Myslím, že to ani nebude drahé, určovacia žaloba stojí ak sa nemýlim 16,50 EUR.
TYMYNKA
23.11.10,11:02
Tú knižku mal založenú počas manželstva, a mama vyskakovala, že tie peniaze chce. Pohreb som platila ja a pomník tiež ja budem platiť-tak mama má smolu. Chvala bohu.

Veľmi ste mi pomohli. Nemám rada takéto veci-súdy a hádky, ale ona je nekompromisná a nedá sa s ňou.

Ďakujem.......
sarasara
23.11.10,13:14
Takže preto polovica vkladu patrí matke, lebo ako manželka bola vlastníčkou polovice vkladu a druhú polovicu vlastnil otec. Teda; ak si zdedila polovicu vkladu, zdedila si celý otcov podiel.
Chobot
24.11.10,08:29
Tú knižku mal založenú počas manželstva, a mama vyskakovala, že tie peniaze chce. Pohreb som platila ja a pomník tiež ja budem platiť-tak mama má smolu. Chvala bohu.

Veľmi ste mi pomohli. Nemám rada takéto veci-súdy a hádky, ale ona je nekompromisná a nedá sa s ňou.

Ďakujem.......

Toto trochu mení situáciu, lebo z uvedeného vyplýva, že to boli spoločné peniaze. V takom prípade by polovica zo sumy patrila matke a polovica otcovi. Teda podľa správnosti by sa mala dediť iba čiastka 800 EUR.

Dôležité je, ako je to uvedené v osvedčení o dedičstve. Či je tam napísané, že predmetom dedičstva je vkladná knižka so sumou 1600 EUR, alebo či je tam iná suma.
TYMYNKA
04.12.10,14:02
Dobrý deň,
mám ešte stále dilemu, či môžem odpojiť rod. dom od energií, keď na rok chcem odcestovať. Vlastníkom rod. domu som ja, ale býva so mnou mama, ktorá tú má trvalý pobyt. Mama mi prispieva na energie 20 euro mesačne. Keďže, vlastníkom som ja a mama nezaplatí za tú dobu čo budem preč, exekútor pôjde po mne a mojom dome. Mama je tiež vlastníčkou nehnuteľností po svojich rodičoch a energie má písané na svoje meno.
Môžem odpojiť energie vo svojom dome aj bez maminho súhlasu?
Nemôže ma zato naťahovať po súdoch?
willma
04.12.10,14:34
TYMYNKA čítala si si poriadne rady čo ti tu boli dané? Tak sa ich drž. Si jediný a výlučný vlastník tak nepotrebuješ ničí súhlas. T.j. zrušiť mame trvalý pobyt, vymeniť zámky na nehnuteľnosti a dočasne odpojiť dom od energií. A nájsť niekoho, na koho sa môžeš spoľahnúť, že ti dom v tvojej neprítomnosti poločkom postráži.
TYMYNKA
04.12.10,14:45
Ja viem, ale teraz som bola u dvoch právnikoch a každý mi povedal iné. A mama robí tiež cirkus, že to nemôžem odpojiť. A trvalý pobyt jej môžem odhlásiť len súdne, čo už nestihnem, lebo 15.12.2010 odchádzam. Kľúče jej musím nechať má tu veci a dala som si poistiť dom. Jedine tak to môžem spraviť.
willma
04.12.10,15:10
kašli na právnikov. Trvalý pobyt má evidenčný charakter - ideš na ohlasovňu pobytu prípadne príslušný miestny úrad, preukážeš sa LV k nehnuteľnosti a krátkou cestou mamičku odhlásiš - žiadna súdna cesta nie je potrebná. A mame môžeš povedať, že cirkus jej nepomôže a keď chce nech si k vystúpeniam kúpi šapitó. Kľúče jej nechať nemusíš - je to TVOJ dom a ona nemá žiaden právny nárok. Písomne ju vyzvy, že do dajme tomu 10.12.2010 nech si svoje veci vyprace. Ak to nespraví jej problém. A prestaň to už riešiť tu na porade lebo to do 15.12. nepostíhaš. Jo a na margo právnikov - aj podnikový právnik je právnik možno v pracovnom práve je neprekonateľný ale občianske nie je jeho parketa.
polod
15.12.10,09:26
Prajem Vám všetkým krásny den

Mal by som pár otázok čo sa týka vecného bremena práva doživotného užívania.
Zaujímalo by ma či musí byť zmluva o doživotnom užívaní/teda vecné bremeno/ urobená samostatne, a či musi ,alebo mala by byť vyzanačena na LV.??? Moja otázka vychádza z toho, že som odkúpil byt od st.rodičov normálne kúpno predajnou zmluvou a v nej je klauzula o doživotnom užívaní zahrnutá.teda vecné bremeno. Je to tak právne v poriadku? No lebo na byt je ťarcha v prospech banky /Hyp./ zapisana na LV a nič viac.

Ďakujem za odpovede
Chobot
15.12.10,11:05
Prajem Vám všetkým krásny den

Mal by som pár otázok čo sa týka vecného bremena práva doživotného užívania.
Zaujímalo by ma či musí byť zmluva o doživotnom užívaní/teda vecné bremeno/ urobená samostatne, a či musi ,alebo mala by byť vyzanačena na LV.??? Moja otázka vychádza z toho, že som odkúpil byt od st.rodičov normálne kúpno predajnou zmluvou a v nej je klauzula o doživotnom užívaní zahrnutá.teda vecné bremeno. Je to tak právne v poriadku? No lebo na byt je ťarcha v prospech banky /Hyp./ zapisana na LV a nič viac.

Ďakujem za odpovede

Prevod bytu (darovanie či kúpa) a právo doživotného užívania sú 2 samostatné veci. Môžu byť uvedené v jednej zmluve a nemusia.

Právo doživotného užívania môže ale aj nemusí byť zapísaná v LV. Ak sa nezapíše, bude ťažké domáhať sa tohto práva, jedine že by ten, čo poctený výhodou užívania sa domáhal užívania preukázaním právoplatnej zmluvy, kde bolo užívanie dohodnuté.

Ak je to zapísané v katastri, je to jednoznačne preukázateľné, že toto právo existuje a nedá sa len tak zrušiť. Ak v zmluve bolo dohodnuté právo užívania a nie je to zapísané, tak sa to asi nedalo zapísať, alebo to kataster nedopatrením nezapísal. Otázne je, čo chceš docieliť - chceš to nechať dodatočne zapísať, alebo ti vyhovuje to, že to nie je zapísané?

VIac sa dočítaš v tejto téme:

http://www.porada.sk/t117255-darovanie-1-2-domu.html