Kacena 30
03.11.09,11:01
Sme neziskovka - Súkromná základná umelecká škola. Máme jednu pani učiteľku, ktorá pre nás vyučuje na živnosť. Akú zmluvu máme s ňou uzavrieť?
ego.mc
03.11.09,15:46
Podľa mňa je to závislá činnosť.
Takže pracovnú zmluvu.
Kacena 30
04.11.09,12:46
Ale ona nam posiela mesacne faktury. Takze pracovnu zmluvu asi nie. Myslela som, ze zmluvu o spolupraci alebo take nieco.
DanielaSL
04.11.09,13:05
Ale ona nam posiela mesacne faktury. Takze pracovnu zmluvu asi nie. Myslela som, ze zmluvu o spolupraci alebo take nieco.
Pokiaľ by učila vo svojich priestoroch , so svojimi pomôckami...to by bolo iné...ale takto je to závislá práca. Preto by som ju buď zamestanala na pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti. Podľa mňa to, že vám ako škole vystavuje faktúry nie je správne.
irene
17.11.09,16:37
A na Mandátnu zmluvu? Je to predsa špecificky druh zmluvy, ktorý "poveruje" mandanta na vykonávanie činností v jeho mene. Myslim si, že na tento prípad by to išlo použiť.
victoria
18.11.09,10:15
mandatnu zmluvu s nou uzatvorit mozete ale v kazdom pripade inom ako uzatvorenie pracovneho pomeru napriklad na kratsiu dobu alebo dohody vykonavanej mimo pracovneho pomeru sa vystavujete situacii ze vam danovy urad v ramci kontroly preklasifikuje takto uzatvorenu zmluvu na zavislu cinnost, a to je len danovy urad, ktory bude chciet doplatit dan z prijmov a navyse vas mozu nahlasit na poistovne ohladom odvodov.
irene
19.11.09,09:13
Mňa to zaujalo - lebo v prispevku "Kacena 30" pisala, ze učitelka má živnosť-tak mi prišlo vhodné že ju môžu zamestnať na mandatnu zmluvu. A veď predsa živnostník si tiez platí odvody a aj dane.. Takže "štát" o to nepríde..To naozaj daňové úrady a poisťovne môžu robiť take problémy? A určovať že toto musí byť zavislá činnosť? Som len zvedavá :) - a hlavne aby sme aj my prípadne neurobili podobnu chybu :(
victoria
19.11.09,13:04
Ano to ze zivnostnik plati dane aj odvody je pravda, ale skutocnost je taka ze pokial zivnostnik uplatni co len pausalne naklady tie dane aj odvody su ine a to este nehovorim ked si optimalizuje danovy zaklad, kdezto ako zamestnanec s fixnym platom nema velmi na vyber ohladom toho kolko odvedie statu na daniach a odvodoch. Ide o to, ze praca ucitelka podla toho ako bolo popisane splna vsetky znaky zavislej prace:
* podľa pokynov zamestnávateľa
* v jeho mene,
* za mzdu alebo odmenu,
* v pracovnom čase,
* na náklady zamestnávateľa,
* jeho výrobnými prostriedkami,
* na zodpovednosť zamestnávateľa,
* ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.