paradnicaaa
03.11.09,15:24
Ahojte, prosim poradte mi. Jeden znamy 70 r. ujo predal dom aj s nadvorim ale zial Kupnu zmluvu robil kupujuci a ten namiesto dohodnutych 510m2 do zmluvy napisal 730m2 na ktorom sa nedohodli a ujo zmluvu podpisal pred notarom overil a kupujuci odovdzal zmluvu na kataster. No teraz nastal ten problem , ze sa citi byt podvedeny a chcel by z katastra stiahnut ziadost zapisu do katastra a zrusit kupnu zmluvu. Poradte co ma robi???
Dakujem.....:)
kaco11
03.11.09,15:30
Boli prostriedky vyplatené??
Chobot
04.11.09,10:38
Ahojte, prosim poradte mi. Jeden znamy 70 r. ujo predal dom aj s nadvorim ale zial Kupnu zmluvu robil kupujuci a ten namiesto dohodnutych 510m2 do zmluvy napisal 730m2 na ktorom sa nedohodli a ujo zmluvu podpisal pred notarom overil a kupujuci odovdzal zmluvu na kataster. No teraz nastal ten problem , ze sa citi byt podvedeny a chcel by z katastra stiahnut ziadost zapisu do katastra a zrusit kupnu zmluvu. Poradte co ma robi???
Dakujem.....:)

Mne sa v tomto tvojom zadaní nepozdáva jedna vec. Píšeš, že sa dohodli na 510 m2 ale v zmluve je 730 m3. Neviem, aký odborník robil tú zmluvu, ale nehnuteľnosti sa nepredávajú na m2 ako zemiaky na kilá. Do kúpnej zmluvy nemôžeš napísať, že predávaš zo svojho pozemku 300 m3. Kúpa a predaj nehnuteľností musí byť presne definovaná a to parcelným číslom.

Ten dedko musel predať celú parcelu a parcela v katastri má presne danú rozlohu. Ak má parcela 510 m2, tak je irelevantné, že niekto napíše 730 m2, dokonca kataster takúto zmluvu vráti späť, lebo je nesúlad medzi skutočným stavom a zmluvou. To je ako keby predával jednopodlažnú budovu a v zmluve by bolo, že je to mrakodrap.

Ak by dedko predával nie konkrétny pozemok, ale časť dvora, tak najprv bolo treba dvor rozdeliť na parcely, tieto zaevidovať v katastri a následne niektorú konkrétnu parcelu predávať.

Ak by nepredával konkrétnu parcelu, ale podiel na spoločnom dvore, tak to sa neuvádza v m2 ale podielovým číslom, napr. že predáva 1/4 zo spoločného dvora. Potom by dedko bol majiteľom 3/4 a niekto iný majiteľom 1/4-ny.

Takže tá zmluva, ako ju uvádzaš, sa mi nepozdáva byť v poriadku, alebo si nám to dezinformovane podala.

AK ide len o zastavenie prepisu, tak to je možné, ale len ak sa ešte vklad do katastra nepovolil. To by dedko musel ísť na kataster a vlastnou žiadosťou zastaviť návrh zápisu, podobný prípad už bol na porade, prečítaj si túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t52204-darovacia-zmluva-anulovanie.html

. Pokiaľ už bol vklad povolený, tak už si nepomôže, jedine súdnou cestou preukázať podvod. Ale neviem, k akému podvodu mohlo dôjsť (ako som písal vyššie).
paradnicaaa
05.11.09,07:18
Chobot dakujem :)
Pisala som to tak narychlo, ze som nenapisala uplne vsetko :)
Jedna sa o dom a nadvorie, lenze on nechcel predat cele iba z nadvoria 510m2 a dohodli sa , ze kupujuci to da vymerat lenze on tak nespravil a jednoducho do zmluvy napisal c. parcely zastavane plochy a nadvoria, ja viem ze je to spravne len ustna dohoda znela inac... Chybu spravil ujo ked si zmluvu neprecital poriadne a podpisal ju... Zatial sa navrh na kataster podaval min. tyzden vpiatok a prepis este nezrealizovali.
Dakujem , ze ste poradili mozno aj ja jemu viem nejako pomoct....