maria1956
03.11.09,19:46
Máme plastové okná,ktoré sa nám rosia a na stenách máme pliesne sme z toho nešťastný. Ak niekto riešil podbný problém prosím poraďte.
maja
doktor01
03.11.09,19:08
Tak to zaujíma aj mňa.
Ja mám tiež tento problém v panelovom dome. Problém sa neodstránil ani po vonkajšom zateplení domu.:cool:
Stefan2005
03.11.09,19:30
... skúste pohľadať tu na porade, rozoberané vo viacerých témach, napr.
http://www.porada.sk/t33776-plastove-okna-rosenie.html
terezamaria
03.11.09,19:46
Synovi robilo toto isté. Odstránil všetky živé kvety z izby, v ktorej mu to robilo, stenu nastriekal savom proti plesni, za 2 dni natrel primalexom, zatiaľ mu to nerobí.Predtým žiadne vetranie nepomáhalo. Je to odvtedy 3 týždne, zatiaľ to drží a neplesnie. Okná sa málinko rosia, ale nie tak ako predtým.
najag
03.11.09,20:12
Plastove okna je mnozina plastovych okien roznych parametrov.Takze je potrebne uviest o ake okna sa jedna - vyrobcu, aky profil je pouzity, ci je tam teply distancny ramik, aky prestupovy cinitel maju skla, aka je vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou, ktora by mala byt minimalne 8 mm, ale byva casto v rozpore s normou iba 2 mm, v ktorom mieste sa rosia a akej velkosti je rosenie - plocha, aka teplota je v miestnosti, aka je relativna vlhkost v miestnosti, ci sa vobec relativna vlhkost meria. Pretoze rosenie, to je rosny bod teploty, za danej vlhkosti a danej teploty. Rosenie okien, to nie je pricina plastovych okien, to je fyzikalny jav, ktory nastava za danych podmienok, ktorym sa musime vyhybat. Plastove okna, to je strata infiltracie, to znamena prirodzenej vymeny vzduchu cez skary okolo povodneho okna, ak spocitame obvod jedneho okna, a nasobime poctom okien v byte,tak su to desiatky metrov, o ktore sme prisli dokonalym utesnenim.Spravne vetranie, ktore musi byt caste a hlavne intenzivne. Plastove okna, to je ale aj kvalita montaze, najma spalety, kde moze vznikat tepelny most. Az potom mozeme hladat pricinu rosenia.
pepsikova
03.11.09,20:38
Plastove okna je mnozina plastovych okien roznych parametrov.Takze je potrebne uviest o ake okna sa jedna - vyrobcu, aky profil je pouzity, ci je tam teply distancny ramik, aky prestupovy cinitel maju skla, aka je vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou, ktora by mala byt minimalne 8 mm, ale byva casto v rozpore s normou iba 2 mm, v ktorom mieste sa rosia a akej velkosti je rosenie - plocha, aka teplota je v miestnosti, aka je relativna vlhkost v miestnosti, ci sa vobec relativna vlhkost meria. Pretoze rosenie, to je rosny bod teploty, za danej vlhkosti a danej teploty. Rosenie okien, to nie je pricina plastovych okien, to je fyzikalny jav, ktory nastava za danych podmienok, ktorym sa musime vyhybat. Plastove okna, to je strata infiltracie, to znamena prirodzenej vymeny vzduchu cez skary okolo povodneho okna, ak spocitame obvod jedneho okna, a nasobime poctom okien v byte,tak su to desiatky metrov, o ktore sme prisli dokonalym utesnenim.Spravne vetranie, ktore musi byt caste a hlavne intenzivne. Plastove okna, to je ale aj kvalita montaze, najma spalety, kde moze vznikat tepelny most. Az potom mozeme hladat pricinu rosenia...

..oceňujem..len sa nedá pridať bodík...mimotemy.a prosím ťa, ten tepelný rámček -moje budúce okná budú mať takýto:"4-16-4,Uq=1,1 (5-komor.Aluplast ID 5000 so stred. tesnením,číre izolačné dvojsklo..montáž Slovaktual)čo to znamená a ako to na tých oknách zistím.. lebo by som chcela vedieť, či sú to dobré okná..lebo každý chváli svoje a potom sú problémy..mám totiž doma kopu kvetov..
220870
04.11.09,04:49
Slovaktual-u sa nemusíte báť.Je to Slovenská špička.Dôležitejšia ako okná od slovaktualu je ich perfektná montáž.
Lotarka
04.11.09,08:55
Aj my sme menili časť okien v byte začiatkom septembra a odvtedy len so strachom dávam pozor, či sa okná rosia, či sa neobjavuje pleseň. Zatial žiade rosenie. Zatial nič, dúfam, že to tak aj ostane:rolleyes:

Plne súhlasím s Najagom.

Ak si nemeriate vlhkosť v byte, je to veľmi potrebné. Záleží na tom ako sa aj vy správate: ako vetráte, či pri varení, kúpaní používate odsávanie, či sušíte prádlo priamo v byte a akú teplotu a vlhkosť máte v byte.???
najag
04.11.09,14:23
Pepsikova: medzi sklami je distancny ramik, ktory musi byt "teply" , aby nevytvaral tepelny most medzi sklami. V sucasnej dobe sa pouziva nerezovy, alebo plastovy....ta uvedena vzdialenost 16 je vzdialenost medzi sklami, hrubka skiel je 4 mm. Slovaktual je na Slovensku zavedena firma, ale ako tu bolo podotknute, je problem u nich dost casto s kvalitou montaze, ktora je velmi dolezita. Velmi casto totiz sa priestor medzi spaletou a ramom okna vypeni expanzivnou penou, ktora sa nasledne oreze, cim sa porusi jej sklovity povrch o otvori cesta pre vlhkost do peny a nasledne aj do spalety. Velmi malo sa pouziva pri montazi technologia Illbruck 3 a obdobne , ktora specialnymi paropriepustnymi a paronepriepustnymi paskami, medzi ktorymi je neexpanzivna pena zabranuje dokonale prenikaniu vlhkosti do mura a zabezpecuje odvedenie vlhkosti do exterieru. Zial, tato technologia navysuje cenu montaze okolo 300,-€ Ku kvalite okien Slovaktualu sa nevyjadrujem, mam k dispozicii termograficke snimky okien od danej firmy a myslim si o nej svoje. Zo skusenosti aj viem, ze reklamovane zavady pobocka danej firmy nebola schopna odstranit a ozelela aj doplatok k cene vo vyske 30 000,-Sk, co hovori za vsetko. Vzdy vsak odporucam zakupenie vlhkomerov do kazdej miestnosti, jeden stoji okolo 6,-€, pretoze vlhkost v miestnosti a byte sa velmi tazko ustriehne, takze rucicka v cervenom poli vlhkomera je vaznym signalom na okamzite vetranie. Vetra sa tym sposobom, ze okno sa otvori dokoran, sklo sa okamzite zahmli a vetra sa dovtedy, kym nie je ciste. Mozem ubezpecit, ze povrchova teplota v miestnosti neklesne, vymeni sa vzduch a tym aj sa znizi vlhkost. Najhorsie je vetranie cez otvorenu vetracku, vzduch sa nevymeni a teplo unika.Hovorim samozrejme o vetrani v zime.
220870
04.11.09,17:11
Pepsikova: medzi sklami je distancny ramik, ktory musi byt "teply" , aby nevytvaral tepelny most medzi sklami. V sucasnej dobe sa pouziva nerezovy, alebo plastovy....ta uvedena vzdialenost 16 je vzdialenost medzi sklami, hrubka skiel je 4 mm. Slovaktual je na Slovensku zavedena firma, ale ako tu bolo podotknute, je problem u nich dost casto s kvalitou montaze, ktora je velmi dolezita. Velmi casto totiz sa priestor medzi spaletou a ramom okna vypeni expanzivnou penou, ktora sa nasledne oreze, cim sa porusi jej sklovity povrch o otvori cesta pre vlhkost do peny a nasledne aj do spalety. Velmi malo sa pouziva pri montazi technologia Illbruck 3 a obdobne , ktora specialnymi paropriepustnymi a paronepriepustnymi paskami, medzi ktorymi je neexpanzivna pena zabranuje dokonale prenikaniu vlhkosti do mura a zabezpecuje odvedenie vlhkosti do exterieru. Zial, tato technologia navysuje cenu montaze okolo 300,-€ Ku kvalite okien Slovaktualu sa nevyjadrujem, mam k dispozicii termograficke snimky okien od danej firmy a myslim si o nej svoje. Zo skusenosti aj viem, ze reklamovane zavady pobocka danej firmy nebola schopna odstranit a ozelela aj doplatok k cene vo vyske 30 000,-Sk, co hovori za vsetko. Vzdy vsak odporucam zakupenie vlhkomerov do kazdej miestnosti, jeden stoji okolo 6,-€, pretoze vlhkost v miestnosti a byte sa velmi tazko ustriehne, takze rucicka v cervenom poli vlhkomera je vaznym signalom na okamzite vetranie. Vetra sa tym sposobom, ze okno sa otvori dokoran, sklo sa okamzite zahmli a vetra sa dovtedy, kym nie je ciste. Mozem ubezpecit, ze povrchova teplota v miestnosti neklesne, vymeni sa vzduch a tym aj sa znizi vlhkost. Najhorsie je vetranie cez otvorenu vetracku, vzduch sa nevymeni a teplo unika.Hovorim samozrejme o vetrani v zime.
Vy sa tomu rozumiete viacmenej s vami súhlasím( nedása vám pridať bod, škoda že takáto téma v neodbornej časti).Ale mám pár výhrad.Tie pásky sú nepoužiteľné pri výmene okien, vzhľadom na krivé ostenia okien.Merať v byte ,dome vlhkosť.Okná majú slúžiť sú takmer bezúdržbové.Nikto nebude meniť okná preto aby bol ich otrokom a neustále ich kontroloval.Keďže mám tých montáží za sebou viac ako dosť s určitosťou hraničiacou 100% môžem s kľudom napísať ,že ak sa niekomu po montáži okien vyskytnú v byte dome pliesne nie je to chyba okien.Vždy je to problém konkrétneho domu.Je na ňom urobené niečo zle.Absolútne najčastejšou príčinou býva ,zlá kombinácia rôzny maľoviek, nezateplené vence a rôzne tepelné mosty.Väčšinou keď sa plieseň po výmene okien vyskytne ,tam už bola .Ona len čakala na impulz ,aby sa mohla prejaviť v plnej kráse.Tým impulzom býva vo väčšine prípadov mierne zvýšenie vlhkosti v dome po výmene okien a takmer vždy sa nanovo maluje byt,dom.
220870
04.11.09,18:15
..

..oceňujem..len sa nedá pridať bodík...mimotemy.a prosím ťa, ten tepelný rámček -moje budúce okná budú mať takýto:"4-16-4,Uq=1,1 (5-komor.Aluplast ID 5000 so stred. tesnením,číre izolačné dvojsklo..montáž Slovaktual)čo to znamená a ako to na tých oknách zistím.. lebo by som chcela vedieť, či sú to dobré okná..lebo každý chváli svoje a potom sú problémy..mám totiž doma kopu kvetov..
Nepoznám UQ( možno ste sa preklepli)
Pokúsim sa to trochu uviesť na pravú mieru.

CITUJEM:
Najdôležitejší technický parameter okna je súčiniteľ prechodu tepla, ktorý udáva koľko Wattov tepelnej energie odovzdá stavebný materiál na ploche 1m2 za hodinu pri tepelnom rozdieli 1 Kelvinu medzi teplou a studenou stranou. Čím nižšia je teda hodnota súčiniteľa prechodu tepla, tým lepšie sú tepelno izolačné vlastnosti.

V súvislosti s okennou výplňou bývajú uvádzané tri typy súčiniteľa prechodu tepla: Súčiniteľ prechodu tepla Uf systém udáva hodnotu U pre systém rámu a krídla
Súčiniteľ prechodu tepla Ug udáva hodnotu U pre zasklenie
Súčiniteľ prechodu tepla Uw udáva hodnotu U celého okna


Pri porovnávaní súčiniteľa prechodu tepla je nutné pamätať na tú skutočnosť, že niektorí výrobcovia uvádzajú len hodnotu súčiniteľa prechodu tepla pre zasklenie, čo predovšetkým pri trojkomorových systémoch môže vzbudiť dojem lepších tepelno izolačných hodnôt, než aké v skutočnosti celé okno dosahuje.KONIEC CITÁTU DOPĽŇAM:
Naši ctený predajcovia okien udávajú tepelný prechod okien a hlavne skiel podľa starej normy.U dvojskiel1,0, u trojskiel 0,6.Toto sú pomerne zavádzajúce údaje, ktoré síce korešponujú zo starou normou ale s celkovým objektívnym tepelným prechodom najmä skiel nemajú moc spoločného.Rozdiel v normách je v tom, kde sa ten tepelný prechod odmeria.
Rozdiel medzi normami je v počte meraných bodov.
Podľa starej normy odmerali jeden bod v strede skla. obrázok


Podľa novej normy ktorá je presnejšia sa musí merať viac bodov, a to najmä po okrajoch termoskla.Tým pádom je tepelný prechod mierne odlišný.cca o 0,3.Teda ak odmeriame viac bodov na skle a to najmň po jeho okrajoch tak dostaneme trochu iné parametre skiel.U trojskiel sa potom tepelný prechod upraví z 0,6 na 0,9 .Pri dvojsklách z cca 1,0 na 1,3.Daľším faktom ktorý treba brať do úvahy je ten ,že tieto hodnoty sú merané v labortóriu.To jest pri nulovej rýchlosti vetra a pri minimálnej vlhkosti, čo v praxi nieje možné dosiahnuť.Takže tie tepelné prechody už pri miernom vetríku budú niekde úplne inde.
Ďalším faktom ,ktorý vplýva na súčiniteľ tepelného prechodu je plyn ,ktorý sa nachádza medzisklennom priestore.Ak si dobre pamätám tak podľa noriem sa do medzisklenného priestoru musí natlačiť min 92% tohto plynu ( väčšinou Argónu,menej používaný ale kvalitnejší ja Kryptón)pričom povolený úbytok tohto plynu je cca 4% ročne!!! To znamená ,že okná svojim starnutím strácajú na svojej účinnosti.( úbytok plynu aj keď to nieje celkom presné je vidieť na orosovaní skiel, sklá sa vždy začnú orosovať odspodu to preto ,že plniace plyny sú ľahšie ako vzduch postupom času sa tento orosený rámček zvyšuje.Tam môžete ,ako tak vidieť úbytok plynu).Samotné sklá sú pomerne stabilné na stárnutie a vek im moc neškodí( aspoň čo viem).Tie tzv termosklá sú na povrchu potiahnuté tenkou vrstvou teploodrazivej vrstvy .Jedná sa o akýsi oxid síry o hrúbke niekoľkých atómov.
Vzhľadom na to ,že si presne nepamätám presné parametre a hodnty .Tak čísla-hodnoty ,ktoré som uviedol sú nepresné.Poprosím čítajúcu verejnosť ak má k dispozícii presné čísla aby ich uviedla na správnu mieru.
Ďakujem .
maria1956
05.11.09,20:00
ďakujem,ale ja to tak odborne neovládam,ale viem že do výmeny okien bol náš dom suchý, varila som ,prala sušila prádlo žehlila,čo sa dnes snažím robiť mimo bytu v "letnej kuchynke a problém je asi aj z toho že v byte dýchajú a sprchujú sa 2 ľudia.Kvety som už vylúčila, pravidelne vetrám, žalúzie sú vyššie ....... a všetko čo kto povedal som asi vyskúšala Naše oknámali asi nálepku Salamander neviem musím to vyhladať.
220870
06.11.09,04:44
Podľa môjho odhadu sú problémy po výmene okien len v každom 20-30 dome .Ja som tiež menil dom mám zateplený vo vnútri perieme, žehlíme ,varíme ,sprchujeme atd...cez zimu dokonca na radiátoroch sušíme opraté veci.Dom z 1950 r.Ani najmenší problémik.Chybu nemáte v oknách tá je niekde úplne inde.A najskôr v tých maľovkách.
najag
06.11.09,11:15
Vymena povodnych okien za plastove je radikalna zmena v byte z hladiska infiltracie vzduchu. Pretoze u povodnych oknach v panelakoch bola spara okolo splalety, jedno okno predstavovalo asi 8 m spary - podla velkosti okien, bolo nedokonale tesnenie okien a u domu z hladiska tesnenia to iste. Takze, ak zoberieme 5 okien, tak je to 40 m spary, ktorou sa prirodzenym sposobom vymienal vzduch v byte, ktorou odchadzala vlhkost. Ale aj teplo. Po zabudovani plastovych okien tato spara prestala existovat,tesnenie okien je naozaj velmi ucinne, infiltracia sa neuskutucnuje prirodzenym sposobom a na sposobe vetrania sa vacsinou nic nezmenilo, ostalo pri starych navykoch. Takze stupla vlhkost v byte, stupla teplota v byte, pretoze teplo tak neunika von a vlhkost, ktora predtym nerobila problem, teraz problem robi. A to si treba hlavne uvedomit a to pri tejto uvahe povazujem montaz okien za bezchybnu.
220870
06.11.09,17:16
Vymena povodnych okien za plastove je radikalna zmena v byte z hladiska infiltracie vzduchu. Pretoze u povodnych oknach v panelakoch bola spara okolo splalety, jedno okno predstavovalo asi 8 m spary - podla velkosti okien, bolo nedokonale tesnenie okien a u domu z hladiska tesnenia to iste. Takze, ak zoberieme 5 okien, tak je to 40 m spary, ktorou sa prirodzenym sposobom vymienal vzduch v byte, ktorou odchadzala vlhkost. Ale aj teplo. Po zabudovani plastovych okien tato spara prestala existovat,tesnenie okien je naozaj velmi ucinne, infiltracia sa neuskutucnuje prirodzenym sposobom a na sposobe vetrania sa vacsinou nic nezmenilo, ostalo pri starych navykoch. Takze stupla vlhkost v byte, stupla teplota v byte, pretoze teplo tak neunika von a vlhkost, ktora predtym nerobila problem, teraz problem robi. A to si treba hlavne uvedomit a to pri tejto uvahe povazujem montaz okien za bezchybnu.
Plne s vami súhlasím.Len to neidentifikuje chybu.:mee:Väčšinou sa chyba nájde sama,tam kde to začne plesnivieť prvé.
pepsikova
06.11.09,17:46
..ďakujem vám za presné a odborné vyjadrenia, 220870, najag, nedá sa pridať bodík, hoci by ste si zaslúžili..ja som sa doteraz silou-mocou tým oknám bránila, ale ďalej to nejde a treba výmenu..
..a nebudem myslieť na plesne a neviemčo, montážnici to hádam urobia presne a tak, ako treba a všetko bude oki..ešte raz vám ďakujem..
(veru, nebolo to Uq, ale Ug, )
najag
06.11.09,19:40
Pepsikova, ja nie som zberacom, ani zberatelom bodov Porady, pisem svoje nazory iba preto, lebo sa chcem podelit o svoje poznatky a vedomosti. Ten zber bodov a kategorizacia podla poctu mi pripada maximalne trapne..:D
piopio
15.11.09,07:48
Nedá mi nezareagovať, nepridať skúsenosť.
Bývame u svokrovcov(budeme nadstavovať) v rodinnom dome v dvoch izbách. V ďalších dvoch bývajú svokor a synovec. Dom je starý a okná sú klasické "dupľovky", takže keď je vonku fujavica, počujeme meluzínu hvízdať popod vnútorné izbové dvere. Takže asi máte obrázok, ako tie okná tesnia.
A teraz k veci.
Svokrovi a synovcovi plesniveli izby. Hlavy dubové okná zabednili handrami a všeličím možným a hlavne svokor si aj vypol radiátor, aby sa ušetrilo na plyne. Vetranie? a načo? aby teplo unikalo?! A dubové hlavy nepresvedčíš.
Keď už synovec moc nadával, že sa málo kúri, že tam má zimu a pleseň a vlhko, tak som sa nasr..dil a vygúglil niečo o produkcii vlhkosti človekom a o nejaké fyzikálne tabuľky a grafy závislosti vlhkosti od tepoloty a podobné srandy. A to sme sa zrovna vrátili z dovolenky v zime a mali sme aj my v izbe mokrý horný roh. Taký naštartovaný som s noutbúkom vrazil synovcovi do izby, že idem vysvetľovať, a čo nevidím? Zabednené okno, rosa pod plafónom v mieste styku betónu s omietkou-tepelný most! No normálne kvapky vody na omietke! Tak to už som skoro vypenil. Ale skrotil som sa a trpezlivo som vysvetlil mladému vysokoškolákovi príslušnú problematematiku. Množstvo vody vydýchanej človekom za hodinu, objem vody, ktorý pojme meter kubický vzduchu pri 100 percentnej relatívnej vlhkosti a pri daných teplotách a podobné "technobláboly".
Chlapec to pochopil a snáď sa asi aj poučil a odvtedy nepindá, že má plesne. Apropó, je alergik.
Na svokra som išiel trochu jednoduchšie, ale aj ten to vyzerážepochopil.

Môj záver: Nikdy nie sú na vine okná, ale všetko okolo nich, počnúc hranicou rámu okna(vo vašich prípadoch plastového), končiac ľuďmi.

PS: obidvaja, synovec aj svokor, sú celé hodiny zavretí vo svojich izbách.
220870
15.11.09,09:13
Nedá mi nezareagovať, nepridať skúsenosť.
Bývame u svokrovcov(budeme nadstavovať) v rodinnom dome v dvoch izbách. V ďalších dvoch bývajú svokor a synovec. Dom je starý a okná sú klasické "dupľovky", takže keď je vonku fujavica, počujeme meluzínu hvízdať popod vnútorné izbové dvere. Takže asi máte obrázok, ako tie okná tesnia.
A teraz k veci.
Svokrovi a synovcovi plesniveli izby. Hlavy dubové okná zabednili handrami a všeličím možným a hlavne svokor si aj vypol radiátor, aby sa ušetrilo na plyne. Vetranie? a načo? aby teplo unikalo?! A dubové hlavy nepresvedčíš.
Keď už synovec moc nadával, že sa málo kúri, že tam má zimu a pleseň a vlhko, tak som sa nasr..dil a vygúglil niečo o produkcii vlhkosti človekom a o nejaké fyzikálne tabuľky a grafy závislosti vlhkosti od tepoloty a podobné srandy. A to sme sa zrovna vrátili z dovolenky v zime a mali sme aj my v izbe mokrý horný roh. Taký naštartovaný som s noutbúkom vrazil synovcovi do izby, že idem vysvetľovať, a čo nevidím? Zabednené okno, rosa pod plafónom v mieste styku betónu s omietkou-tepelný most! No normálne kvapky vody na omietke! Tak to už som skoro vypenil. Ale skrotil som sa a trpezlivo som vysvetlil mladému vysokoškolákovi príslušnú problematematiku. Množstvo vody vydýchanej človekom za hodinu, objem vody, ktorý pojme meter kubický vzduchu pri 100 percentnej relatívnej vlhkosti a pri daných teplotách a podobné "technobláboly".
Chlapec to pochopil a snáď sa asi aj poučil a odvtedy nepindá, že má plesne. Apropó, je alergik.
Na svokra som išiel trochu jednoduchšie, ale aj ten to vyzerážepochopil.

Môj záver: Nikdy nie sú na vine okná, ale všetko okolo nich, počnúc hranicou rámu okna(vo vašich prípadoch plastového), končiac ľuďmi.

PS: obidvaja, synovec aj svokor, sú celé hodiny zavretí vo svojich izbách.
:):):)
Aj tu ste googlili http://www.nitrasklo.sk/index.php?page=izolacneskla_produkty_nittermplus
Môžete mi potom vysvetliť následovné.Prečo potom na všetkých možných aj nemožných výškových budovách po celom robia presklenné fasády z ,,termoskla" a nie z toho obyčajného aké majú vaši svokrovci?Veď je niekoľkonásobne lacnejšie!
maria1956
16.11.09,19:09
Ďakujem za príspevok a čo s tými maľovkami? Aké by mali byť. potrebujeme vymaľovať, tak čo, všetko zoškrabať a čím maľovať na panel ? dík
piopio
01.06.10,11:17
:):):)
Aj tu ste googlili ................
Môžete mi potom vysvetliť následovné.Prečo potom na všetkých možných aj nemožných výškových budovách po celom robia presklenné fasády z ,,termoskla" a nie z toho obyčajného aké majú vaši svokrovci?Veď je niekoľkonásobne lacnejšie!

Akože som nepochopil, o čo vám ide a zrejme ani vy, o čom som písal ja. Ja som písal o tom, že je potrebné meniť vzduch v miestnosti bez ohľadu na to, aké máte okná a tým skôr, ak sú plastové. Inak sa bude sklo rosiť, nech robíte čo robíte.
kamoska1
01.06.10,17:10
Aj ja by som sa chcela podeliť s radou o plastovych oknach.Keď sme mali staré okná,bolo to hrozné.Byvame na samom vrchu v panel.dome.Celu zimu sme nevideli von čo boli zarosené medzi oknami a zvnutra nam tiekla voda po nich.Zaclony pri vetre viali.Pred tromi rokmi sme vymenili všetky okna.Sme spokojni nadovšetko.Celu zimu vidime von,nič nerosi,ani žiadne plesne ako pišu iní,nemame.Ale vetram každy den otvorím okno na plno na 10 minut,ked nieje vietor a zima zatvorim ho len na mikro,nie kluku dolu,ale bočne,to je ako pri starych oknach,že fuka.Zatvaram na kluku ,,dolu"iba v zime a pri vetroch a daždoch.Sme spokojni.
olybaba
01.06.10,18:33
- chcela by som sa opytat, cim a ako zabezpecujete udrzbu plastovych okien :
Všetky pohyblivé časti a uzatváracie miesta kovania je potrebné mazať. Uzávery a uzatváracie čapy mazať technickou vazelínou.
Do všetkých vodiacich drážok kvapnúť pár kvapiek oleja na spodné tiahla.

- doporucili mi WD 40
misomiso
01.06.10,18:51
Tak to už som skoro vypenil. Ale skrotil som sa a trpezlivo som vysvetlil mladému vysokoškolákovi príslušnú problematematiku. Množstvo vody vydýchanej človekom za hodinu, objem vody, ktorý pojme meter kubický vzduchu pri 100 percentnej relatívnej vlhkosti a pri daných teplotách a podobné.

Treba jednoznacne menej pit, aby si menej nadychal, alebo nahradit vsetku vodu alkoholom, ten zoadne plesne nesposobuje.
AnikoAd
03.08.10,10:11
Ahojte poraďáci, porosila by som vás o radu, hľadám seriozneho dodávateľa na plastové okná v Leviciach, dakujem za každý postreh....