e-one
04.11.09,14:21
Dobrý deň,

prepáčte, ak sa opakujem s inými užívateľmi, ale som tu nový. Chcem sa spýtať, ako je to s náhradou za pracovnú cestu ak som bol vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu a pracoval som aj cez víkend. Žiadal som od zamestnávateľa náhradné voľno, ten mi však tvrdí, že ako THP pracovníkovi mi náhradné voľno neprináleží. Aké sú možnosti, resp. čo si môžem za prácu cez víkend v zahraničí nárokovať u zamestnávateľa?

Ďakujem
Chobot
04.11.09,13:57
Dobrý deň,

prepáčte, ak sa opakujem s inými užívateľmi, ale som tu nový. Chcem sa spýtať, ako je to s náhradou za pracovnú cestu ak som bol vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu a pracoval som aj cez víkend. Žiadal som od zamestnávateľa náhradné voľno, ten mi však tvrdí, že ako THP pracovníkovi mi náhradné voľno neprináleží. Aké sú možnosti, resp. čo si môžem za prácu cez víkend v zahraničí nárokovať u zamestnávateľa?

Ďakujem

Ide o to, či si skutočne vykonával prácu cez ten víkend, alebo si len cestoval.

Ak si vykonával prácu, je to ako práca nadčas a máš nárok na preplatenie alebo náhradné voľno. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html
e-one
05.11.09,10:46
Díky, ja som si myslel, že je to tak, len šéf to nechce pochopiť:-)
e-one
05.11.09,13:11
No, ešte jedna otázka. Šéf mi odmieta poskytnúť náhradné voľno, lebo podľa neho v pracovnej zmluve mám vetu, ktorá hovorí: v mzde sú zahrnuté nadčasy a mimoriadne pracovné nasadenie. Podľa zamestnávateľa moja práca cez víkend v zahraničí je nadčas a preto nevidí dôvod na jeho preplatenie alebo poskytnutie náhradného voľna. Má na to nárok?
Chobot
05.11.09,13:28
No, ešte jedna otázka. Šéf mi odmieta poskytnúť náhradné voľno, lebo podľa neho v pracovnej zmluve mám vetu, ktorá hovorí: v mzde sú zahrnuté nadčasy a mimoriadne pracovné nasadenie. Podľa zamestnávateľa moja práca cez víkend v zahraničí je nadčas a preto nevidí dôvod na jeho preplatenie alebo poskytnutie náhradného voľna. Má na to nárok?

Aha, tak to zase mení situáciu. Zamestnávateľ skutočne môže v pracovnej zmluve dohodnúť, že mzda zohľadňuje prípadnú prácu nadčas a vtedy zamestnanec nemá nárok na preplatenie nadčasov, pokiaľ nepresiahnu 150 hodín.

Ale na druhej strane zase treba odcitovať ustanovenie ZP, ktoré hovorí, ktorí zamestnanci môžu mať takto dohodnuté nadčasy v PZ - 121 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Ak si obyčajný rádový zamestnanec, tak zamestnávateľ nemal právo zahrnúť nadčasy do základnej mzdy a môžeš žiadať, aby pracovnú zmluvu upravil, lebo odporuje ZP. Ak si ale napr. vedúci zamestnanec, tak tá klauzula je v PZ legálne.
e-one
06.11.09,13:19
Díky moc,

no nie som síce vedúci pracovník v pravom slova zmysle, ale som THP pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou. Podľa všetkého vedeli zamestnávatelia dobre, čo robia a ja som im kúsok "naletel" a sú zrejme v práve a ja v pr..li, ak to dobre chápem. Čiže som robil len za diéty a prišiel som o voľný víkend.