ivanka1642
04.11.09,15:44
dobry den, mohol by mi tu niekto poradit:pred dvoma rokmi som sa rozviedla a dcera mi bola zverená do opatery, teraz v lete mala maturovat, lenže pod vplyvom svojho otca nielenže nezmaturovala, ale ani nedokončila 4. ročník.Otec ju tak zmanipuloval, že sa odstahovala s kamaratkou do podnájmu a školu si robí popri zamestnaní. Chcem vediet, či som jej povinná platit výživné, ked pracuje a školu si dokončuje externe /dcera má už 19 rokov,vo februári bude mat 20/, pretože chce odo mna mesačne 150 eur a ešte aj spatne a pri tom byvala so mnou, v mojom byte a vyživné, ktoré jej posielal otec si nechavala. dakujem
Lenka*1
04.11.09,15:04
no tak to sa velmi "pekne" zachovala...
skus pozriet toto, ak pomoze:
http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm
arizona
04.11.09,15:10
Dcéra je dospelá, pracuje , zarába si na živobitie... To, že študuje popri zamestnaní neznamená, že má nárok na výživné.
To sa ho dožaduje ako? Ústne? Na základe čoho ? Požiadala súd o určenie výživného? Má nejaké rozhodnutie na základe ktorého ho vyžaduje?
Asi nie...
ivanka1642
04.11.09,15:13
Prave, že ma dala na sud
Lenka*1
04.11.09,15:34
Akurat som to riesila so znamym, tvoja dcera nema narok na vyzivne, pokial je schopna pracovat a pracuje. a spatne sa plnoletym detom vyzivne nevyplaca.
ivanka1642
04.11.09,15:35
dakujem, velmi pekne
Lenka*1
04.11.09,15:38
tak drzim palce Ivi... verim, ze sa dcera spamata...
ivanka1642
04.11.09,15:42
v navrhu na sud zo mna urobila "hyenu", že vraj som jej nedávala vreckove a to si nechávala výživné od otca 15OO sk, predtym jej platil 3000sk, ale po 18-ke po dohode s nim si ho dala znížit, dala som jej na vodičak, čo nie je mala čiastka, zaplatila som jej celu stužkovu, na dovolenke bola so mnou pred rokom, s otcom tam natrepali také hluposti, že som jej nedavala jest, ked v aprili už nechodila do školy, tak cele dni doma len vylihovala, žiadna brigáda nič a ked si podavala žiadost na externe študium a aby jej ju schválili, pretože schvaluju len pre 3 možnosti: špostovec, zdr. dovody, alebo zamestnanie, tak v auguste tento navrh splodila s otcom, ktorý nás vždy len tyral, len aby jej to v škole schvalili
Flinstone
04.11.09,20:44
no tak to sa velmi "pekne" zachovala...
skus pozriet toto, ak pomoze:
http://tribunal.kapitula.sk/2007-2/vyzivovacia.htm
Mnohí sa radi odvolávate na tento článok ale nikto si nevšimne hlavičku "Informácie a články z kánonického a konfesného práva" Zákon o rodine nieje z tejto kategórie. Tento článok obsahuje mnoho nepresností a vecí, ktoré nemajú oporu v zákone. Písal to asi nejaký farár.
Flinstone
04.11.09,21:06
vyživovacia povinnosť rodiča trvá do času kým dieťa nieje schopné sa živiť samo... živí sa samo...