emília30
13.11.09,08:49
Dobrý deň,
prosím Vás o radu. Po mojej nebohej mamičke sme mali dedičské konanie. Dedičmi sme : náš otec ako pozostalý manžel, a 2 deti - ja a môj brat. Do dedičstva patrila okrem iného nehnuteľnosť - byt. Viem, že sme my ako deti mali nárok na určitý podiel z tohto bytu, ale otecko /dnes 72-ročný/ trval na tom, aby sa on stal výlučným vlastníkom bytu. Odôvodnil to tým, že už počul o prípadoch, keď napr. deti zobrali na časť nehnuteľnosti úver a potom ho nesplácali a exekútor siahal na nehnuteľnosť. Teda, že sa bojí, aby nakoniec nezostal bez strechy nad hlavou. Na jednej strane ho chápem, ale musím povedať, že sme sa spolu s mojim bratom vzorne starali o chorú mamičku, a aj po jej smrti teraz o otca, ktorý je takmer slepý, takže je na nás viac-menej odkázaný. Na druhej strane mám však obavy, keďže sa stávajú prípady, keď starší človek "naletí" nejakému "špekulantovi", a prepíše byt naňho. Otec sa však nedal presvedčiť, a ja som s ním nechcela mať nejaké rozbroje, a tak sme na to pristúpili a vzdali sa svojho dedičského podielu v jeho prospech, a podarilo sa mi dosiahnuť aspoň to, že bude na liste vlastníctva zapísaná ťarcha, a to doživotné právo bývania v byte pre mňa - dcéru. Prosím teda o radu: ak je to možné, ako predísť nejakému problému s tým, že by otec prepísal byt na niekoho, a či je doživotné právo bývania zriadené pre mňa aspoň nejaká záruka, že sa tak nestane.
Ďakujem.
hanelie
13.11.09,08:09
nie, nie je to záruka, že by byt nemohol byť prepísaný na niekoho iného, len ten "iný" by potom prevzal byt s ťarchou - to znamená, že v tom najkrajnejšom prípade by ste žili v byte s cudzím človekom
emília30
13.11.09,11:51
Ďakujem za odpoveď. Avšak ak by sa napr. spisovala darovacia zmluva na niekoho, je tu povinnosť oboznámiť /aj v zmluve/ obdarovaného s ťarchou, t.j. doživotným právom bývania? A je aj nejaká povinnosť oboznámiť mňa ako oprávnenú z vecného bremena, že sa robí prevod bytu?
hanelie
13.11.09,12:38
v katastri nehnuteľnosti je toto vecné bremeno zapísané ako ťarcha - preto je len samozrejmé, že obdarovaný je na toto upozornený / samozrejme ak sa bude špekulovať uviesť sa môže hocičo zavádzajúce / , ten, v koho je prospech VB zapísaný sa o tomto môže dozvedieť až vtedy keď bude postavený pre hotovú vec - / resp pred nového majiteľa -
sarasara
14.11.09,05:56
Ak si uvedená ako ťarcha s právom doživotného užívania, nemáš vplyv na to, kto je, alebo bude vlastníkom. Trochu lepšia zábezpeka je predkupné právo. Vtedy musí ponúknuť na predaj nehnuteľnosť najskôr tomu, kto toto právo má.
emília30
16.11.09,08:37
Tak toto ma nenapadlo:( To predkupné právo vieme zriadiť aj dodatočne nejakou zmluvou a zapísaním do katastra? No a v prípade darovania je to ako s predkupným právom?
hanelie
16.11.09,09:34
Predkupné právo
§ 602

(1) Kto predá vec s výhradou, že mu ju kupujúci ponúkne na predaj, keby ju chcel predať, má predkupné právo.

(2) Také právo možno dohodnúť aj pre prípad iného scudzenia veci než predajom.

§ 603

(1) Predkupné právo ukladá povinnosť iba tomu, kto sľúbil vec ponúknuť na predaj.

(2) Predkupné právo možno dohodnúť aj ako vecné právo, ktoré pôsobí aj voči nástupcom kupujúceho. Zmluva sa musí uzavrieť písomne a predkupné právo sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Ak predávajúci nekúpil vec ponúknutú kupujúcim, zostáva mu zachované predkupné právo aj voči jeho právnemu nástupcovi.

(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.

§ 604

Predkupné právo neprechádza na dediča oprávnenej osoby a nemožno ho previesť na inú osobu.

§ 605

Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.

§ 606

Kto je oprávnený kúpiť vec, musí zaplatiť cenu ponúknutú niekym iným, ak nie je dohodnuté inak. Ak nemôže vec kúpiť alebo ak nemôže splniť podmienky ponúknuté popri cene a ak ich nemožno vyrovnať ani odhadnou cenou, predkupné právo zanikne.
Mária27
16.11.09,16:36
Predkupné právo sa možno zriadiť len keď sa vec predá (§ 602 ods. 1), ale v tomto prípade sa dedilo.
Druhý odsek hovorí o ďalšom predaji kupujúcim, prípadne aj inom scudzovaní kupujúcim, ak to bolo dohodnuté (napr. kupujúci chce vec darovať).
sarasara
18.11.09,01:42
Predkupné právo sa dá zriadiť aj pri dedení. Ale s dodatočným zriadením , to neviem, musel by s tým súhlasiť aj otec.
mara29
30.06.11,18:27
dobry den chcela by som sa spytat mame taky problem aj s manzelom byvame so svokrou teda s manzelovou matkou s ktorou ale vobec nekomunikujeme.manzel ma dom kde ma jeho matka dozivotne byvanie my si kvoli tomu nemozeme zobrat hypoteku a chceli sme sa snou dohodnut ze to dame na druhy papier a nechce nam to podpisat lebo si mysli ze ju chceme vyhodit mali sme tu s nou velke problemy narokovala si na dom pri com ho muz vyplatil lebo ho chcela zobrat exekucia pre dlzoby len ked manzel dlzoby vyplatil tak sa vratila akob nic a chcela nas tu dirigovat da sa zrusit to dozivotne byvanie cez sud alebo len prepisat na druhy papier nejako cez notara aby sme si mohli zobrat tu hypoteku vedel by mi niekto na to odpovedat???dakujem
arizona
30.06.11,18:45
So zrusenim tarchy dozivotneho prava uzivania nehnutelnosti musia suhlasit obe strany.
Sud by vam vyhovel iba vo vynimocnom pripade,kvoli hypoteke urcite nie

pozri aj sem http://www.porada.sk/t50389-dohoda-o-zruseni-vecneho-bremena-zapis-do-katastra.html
mara29
30.06.11,19:15
a dalo by sa to aspom prepisat na iny papier sudom cez notara len aby to nebolo v tom katastri???lebo s nou sa asi nedohodneme
sharlota
30.06.11,19:20
dobry den chcela by som sa spytat mame taky problem aj s manzelom byvame so svokrou teda s manzelovou matkou s ktorou ale vobec nekomunikujeme.manzel ma dom kde ma jeho matka dozivotne byvanie my si kvoli tomu nemozeme zobrat hypoteku a chceli sme sa snou dohodnut ze to dame na druhy papier a nechce nam to podpisat lebo si mysli ze ju chceme vyhodit mali sme tu s nou velke problemy narokovala si na dom pri com ho muz vyplatil lebo ho chcela zobrat exekucia pre dlzoby len ked manzel dlzoby vyplatil tak sa vratila akob nic a chcela nas tu dirigovat da sa zrusit to dozivotne byvanie cez sud alebo len prepisat na druhy papier nejako cez notara aby sme si mohli zobrat tu hypoteku vedel by mi niekto na to odpovedat???dakujem

Právo doživotného bývania vdome je vecným bremenom. A toto vecné bremeno môže byť zrušené iba smrťou toho, kto má právo doživotného bývania, alebo dohodou, ktorú podpíšu obe strany. Verím vám, že ste v patovej situácii, ale súdom sa to určite nedá, resp. ako už tu bolo napísané, len z vážnych dôvodov. A svokra nie je ochotná ani na dohodu mimo listu vlastníctva? Najednej strane by mala istotu, keďby to bolo spísané pred notárom, súčasne by ste tak dom odťažili. Skúste jej to vysvetliť poriadne, že to bude platná zmluva medzi vami, že sa zaručujete, že ju doopatrujete a bude tam môcť bývať až do smrti. :( neviem iné poradiť
sharlota
30.06.11,19:22
a dalo by sa to aspom prepisat na iny papier sudom cez notara len aby to nebolo v tom katastri???lebo s nou sa asi nedohodneme


Určite by sa dalo spísať dohodu o tom, že môže doživotne bývať v tom dome, že ju doopatrujete a má právo a nárok tam byť. To by bola zvlášť dohoda a na katastri by ste potom na základe zase onej zmluvy to vecné bremeno zrušili. Len jej to vysvetliť... aby súhlasila
mara29
01.07.11,07:31
no ved s tym mame problem lebo nevychadzame vobec dobre a uz raz sme jej to vraveli a povedala ze to nepodpise preto som chcela vediet ci sa to da riesit cez sud teda ked sa ona nechce dohodnut
Mária27
01.07.11,10:37
dobry den chcela by som sa spytat mame taky problem aj s manzelom byvame so svokrou teda s manzelovou matkou s ktorou ale vobec nekomunikujeme.manzel ma dom kde ma jeho matka dozivotne byvanie my si kvoli tomu nemozeme zobrat hypoteku a chceli sme sa snou dohodnut ze to dame na druhy papier a nechce nam to podpisat lebo si mysli ze ju chceme vyhodit mali sme tu s nou velke problemy narokovala si na dom pri com ho muz vyplatil lebo ho chcela zobrat exekucia pre dlzoby len ked manzel dlzoby vyplatil tak sa vratila akob nic a chcela nas tu dirigovat da sa zrusit to dozivotne byvanie cez sud alebo len prepisat na druhy papier nejako cez notara aby sme si mohli zobrat tu hypoteku vedel by mi niekto na to odpovedat???dakujem
Neviem ako došla k svokra k vecnému bremenu, možno dom synovi darovala. Ak predložíte súdu celý problém, podľa môjho názoru súd zruší vecné bremeno. Dôvod na zrušenie vecného bremena je zachovanie nehnuteľnosti v užívateľnom stave. Svokra by pravdepodobne mala kde bývať aj mimo tohto domu, lebo píšeš, že po zažehnaní hrozby exekúcie sa odniekal vrátila.

Za zrušenie vecného bremena budedte musieť dať svokre odplatu. Býva to napr. platenie jej nájmu nejakého iného bývania, kúpa inej nehnuteľnosti pre ňu, alebo vyplatenie hotovosti. Časť vyplatenej náhrady by vám súd mal uznať - čo ste vyplatili exekútorovi. Navrhnite, aby vás zaviazal vyplatiť jej ešte nejakú sumu do mesiaca v prípade, že sa od vás odsťahuje. Dokiaľ sa neodsťahuje, bude mať zabezpečené bývanie u vás bez vecného bremena.
mara29
01.07.11,12:44
manzel sa dostal k tomu domu tak,ze tu boli dlzoby lebo za dom sa neplatilo niekolko rokov potom dom chcela zobrat exekucia ona sa 10 rokov vobec nezaujimala o ten dom lebo byvala inde s priatelom tak moj manzel nechcel aby ten dom zobrala exekucia tak tie dlzoby vsetky vyplatil a rodicia mu to akoby darovali za to ze to povyplacal no a dali si podmienku ze im sem da dozivotne byvanie ako som sem prisla ja tak jej to uz vadilo chodili k nam aj policajti stale lebo nam ublizovala a musela som dat na nu aj trestne oznamenie proste sme si uzili a teraz my si chceme zobrat hypoteku na celu prerabku domu a ona nam nechce podpisat len papier cez notara nechceme jej to zrusit len dat na druhy papier aby tam na katastri nebola tarcha no ona si mysli ze ju chceme vyhodit nas chcela strcit do jednej izby aj s detmi a ona chcela uzivat cely dom preto sme museli volat aj policajtou potom sa manzel nahneval a uvedomil si ze je vlastnik domu a narobil poriadky zo zaciatku sme byvali len v jednej izbe a ja som to uz nevydrzala a potom sme sa stale hadavali kvoli tomu tak potom jej povedal a vzali sme si len vrch a ona ma cely spodok dom je velmi velky tak sme to tak zariadili no ona nechcela ist dole chcela byt s nami hore aj napriek tomu ze spodok bol prazdny dole su 2 izby kupelka wc uplne vsetko tak my sme si vrch oddelili a teraz by sme chceli dat na cely dom okna lebo su tu povodne a fuka cez ne len ona to nevie pochopit.ma tu aj psa ktoreho mi nechceme lebo cakame babo a strasne stekava a bucha furt na dvere neviem na koho sa mame obratit ci to teda mame cez sud riesit ale len ten presun nie zrusenie dozivotneho byvania
Ice dive
01.07.11,13:01
manzel sa dostal k tomu domu tak,ze tu boli dlzoby lebo za dom sa neplatilo niekolko rokov potom dom chcela zobrat exekucia ona sa 10 rokov vobec nezaujimala o ten dom lebo byvala inde s priatelom tak moj manzel nechcel aby ten dom zobrala exekucia tak tie dlzoby vsetky vyplatil a rodicia mu to akoby darovali za to ze to povyplacal no a dali si podmienku ze im sem da dozivotne byvanie ako som sem prisla ja tak jej to uz vadilo chodili k nam aj policajti stale lebo nam ublizovala a musela som dat na nu aj trestne oznamenie proste sme si uzili a teraz my si chceme zobrat hypoteku na celu prerabku domu a ona nam nechce podpisat len papier cez notara nechceme jej to zrusit len dat na druhy papier aby tam na katastri nebola tarcha no ona si mysli ze ju chceme vyhodit nas chcela strcit do jednej izby aj s detmi a ona chcela uzivat cely dom preto sme museli volat aj policajtou potom sa manzel nahneval a uvedomil si ze je vlastnik domu a narobil poriadky zo zaciatku sme byvali len v jednej izbe a ja som to uz nevydrzala a potom sme sa stale hadavali kvoli tomu tak potom jej povedal a vzali sme si len vrch a ona ma cely spodok dom je velmi velky tak sme to tak zariadili no ona nechcela ist dole chcela byt s nami hore aj napriek tomu ze spodok bol prazdny dole su 2 izby kupelka wc uplne vsetko tak my sme si vrch oddelili a teraz by sme chceli dat na cely dom okna lebo su tu povodne a fuka cez ne len ona to nevie pochopit.ma tu aj psa ktoreho mi nechceme lebo cakame babo a strasne stekava a bucha furt na dvere neviem na koho sa mame obratit ci to teda mame cez sud riesit ale len ten presun nie zrusenie dozivotneho byvania
dať vecné bremeno doživotného užívania na "iný papier" resp. riešiť to dajakou zmluvou... je dosť zvláštna dokonca podľa môjho názoru absurdná vec... nakoľko vymožiteľnosť takejto zmluvy je dosť otázna... napr. vo Vašom prípade, zrušíte doživotné užívanie nehnuteľnosti svokre, ktorá (ak by teda súhlasila) dostala doživotné užívanie tohto domu resp. záruku od Vás, že ju doopatrujete... vy si zoberiete hypotéku na prerábku domu... a nebudete ju vládať splácať... banka si uplatní záložné právo, t.j. predá dom... ak ste dali na "iný papier", že svokra má doživotné užívacie právo v danom dome... ako chcete daný záväzok vyplývajúci zo zmluvy dodržať keď Vám banka predá dom, ktorý sa priamo Vášho záväzku dotýka... ak by ste jej dali napríklad do zmluvy, že ju doopatrujete - jedno kde... je dosť otázne ako toto chcete zabezpečiť v prípade, že nebudete vládať splácať zobratú hypotéku - aj vôla doopatrovať bude, len starostí budete mať čo so sebou a nie to ešte riešiť ako doopatrovať svokru...

Prikláňam sa k názoru Márie27 - že buď doživotné právo zrušiť cestou súdu, z dôvodu "starostlivosti" o nehnuteľnosť nutná rekonštrukcia toto ale bude nutné preukázať, alebo zohnať náhradné bývanie
mara29
01.07.11,13:29
my teraz zplacame uver a dost a stihame to a ked si vezmeme tu hypoteku splatky sa nam o dost znizia takze stihat to budeme moj manzel ma stalu pracu kde je uz dlho takze toho sa nebojime a urcite by sme nedovolili aby nam zobrali dom aalebo aby sme to nesplacali to by sme ani nerobili len tu ked sa ide nieco robit tak ona na nic nechce dat lebo povedala ze tu do nicoho nebude vrazat tak vsetko tu robime my tak moze byt rada ma narok na jednu izbu no dali sme jej cely spodok.a muz by tie dlzoby nevyplacal len tak aby dovolil aby mu dom zobrali mladi ludia si inak ani nic nespravia bez hypoteky preto sme to chceli takto riesit
Mária27
01.07.11,13:31
Po poradí: rodičia mu ten dom darovali s vecným bremenom ešte za života otca? Potom tam ona 10 rokov nebývala (u priateľa) a následne prišla exekúcia?
- Ak tam 10 rokov nebývala už vtedy, keď mala vecné bremeno, toto sa podľa § 109 občianskeho zákonníka premlčalo.
- Ak prišla exekúcia už počas vlastníctva manžela, to bol jeho dlh.
- Ak prišla exekúcia počas vlastníctva matky, plnil dlh za ňu a môže si tie peniaze od nej pýtať.
- Ak mu darovali dom s dlhmi a on ich vyplatil, nebol to dar ale odplatná zmluva.
_ Napádanie vlastníka tak, že musia prísť policajti, je dôvodom na zrušenie vecného bremena.
Mária27
01.07.11,13:33
Máte dohodnuté bezplatné právo bývania? Ak nie, mala by vám platiť. Nemá právo sa priživovať.

Nemáte to právo bývania obmedzené na nejakú miestnosť pre ňu? Ak nemáte, tak jej stačí 1 izba plus využívanie spoločných miestností.
mara29
01.07.11,14:01
na inkaso sa delime len ked treba nieco okolo domu spravit tak nechce na to prispievat ona obyva spodok kde je uplne vsetko aj kuchyna aj kupelka aj wc a 2 izby len dolu verandu mame spolocnu ale aj na to inkaso jusime chodit pytat a cakame na to vzdy do konca mesiaca lebo furt nema a nakoniec v novebri nam len povedala ze ona nema a co sa stane tak sme to museli platit cele
mara29
01.07.11,14:11
ano dom ked bol v dlzobe bol na rodicov a za to ze to vyplatil tie dlzoby tak ho prepisali na nho takze dom mu dali s dlzobami a manzel ma este 2 bratov ktori chcu aby ich vyplatil rodicia ked mu davali ten dom s dlzobami mu povedali ze nech im to tam len da napisat to dozivotne byvanie a ze oni tam aj tak nebudu byvat musi vyplatit este aj tych 2 bratov???moj manzel nema ani ziadne papiere nic lebo to robili vsetko cez pravnika
Mária27
01.07.11,14:58
Bratov vyplácať nemusí, ale pri dedení by sa mohli domáhať započítania podielu z darovacej zmluvy. Máte o dôvod viac vec rozsúdiť.

Právo bývania nezakladá právo rozhodovať, ktorú miestnosť bude svokra obývať. Bývanie by sa tiež dalo súdne upraviť. A čo tých 10 rokov, čo tam nebývala? Bolo to už v čase, keď bol manžel vlastník?
mara29
01.07.11,16:22
tych 10 rokov co sa nezaujimala o dom bol vtedy este jej a jej muza teda manzelovych rodicov preto tam vznikla ta dlzoba lebo rodicia ho neplatili
manzel ked dospel mama ho opustila aj jeho brata tak vyplatil dlzoby a dom prepisali na nho no ona potom prisla za nim ci sa moze vratit moj manzel ma strasne dobre srdiecko a chcel aby sme boli vsetci spokojny ale s nou sa to neda.este 4 roky sa staral o neplnoleteho brata a ona bola u fraera.a ten fraer im ublizoval tak ked manzel dovrsil 18 rokov sa osamostatnil a vyplatil tie dlzoby a zobral aj toho mladsieho brata.potom povyplacal dlzoby vsetci sa vratili naspet ako keby sa nic nestalo a manzel ked chcel svoju rodinu a sukromie vsetci ho odcudzili tak doteraz sa nebavime.este tu dokonca so svokrou byva dolu aj ten mladsi brat.no ten jej vsetko odpustil aj napriek tomu ze ho chcela dat do detskeho domova preto sa o nho staral manzel...no my tou hypotekou pomozeme aj jej lebo chceme dat tie okna a dat solarne luce aby sme mali stale teplu vodu a tak by sme vela usetrili na plyne no jej to je jedno.moj manzel vravi ze darovaciu zmluvu nema ze vtedy to robil pravnik a ze to sa len prepisalo na manzela ale ze darovaciu zmluvu nema
arizona
01.07.11,16:45
Pohrozte svokre,ze predate dom aj s nou, ako s vecnym bremenom a ze si kupite iny dom,aby ste si mohli gazdovat sami.;)
Ten bude bez tarchy, takze aj hypoteku snad dostanete...

Na to, ze tam ma iba pravo dozitia a nevlastni nic, moze byt rada, ze uziva polovicu domu a majitel s rodinou "iba" druhu polovice...
mara29
01.07.11,16:58
len ona asi vie ze dom sa neda predat z tarchou a mohla by povedat ze taky dom nikto nekupi presne som vravela aj ja ze moze byt rada ze uziva polku domu my sme si na schody dali dvere tak sme oddeleny len nas trapi ta hypoteka a nevieme ako mame za nou ist lebo prvy krat povedala ze to nepodpise no ona nevie pochopit ze ju nechceme vyhodit no je tu este nieco ten manzelov brat ide kupit si dom a ona pojde byvat pravde podobne s nim moze tu mat dozivotne byvanie a byvat bude u manzelovho brata????ona je totiz odkazana len na svojich synov ked nie jeden tak druhy manzel ked tu byval este s nimi sam tak prisiel preplatok a hned nastrkovali ruky ze chcu polku no raz prisiel nedoplatok za plyn 15000 sk a musel to chudak vyplatit sam lebo mu nikto na to nedal a furt bral len pozicky a karty aby tahal dom no ona si tu byvala ako primadona.co by ste spravila vy na nasom mieste my uz fakt nevieme.to keby chceme zrusit tak im musime kupit byty a to nas vynde viac ako cely nas dom tento dom ma hodnotu skoro 2000000sk
Mária27
01.07.11,18:02
Kópiu darovacej zmluvy si manžel môže vyžiadať z katastra. Mohol by dokázať aj zastretý právny úkon, že vlastne dom (za ten dlh) kúpil. Tak by sa zbavil aj vyplatenia brata pri dedení - ale vlastne asi netreba, keď iný majetok matka nemá (či rodičia - stále neviem, čo je s otcom).

Ak sa však mieni matka s bratom odsťahovať, môžete to nechať tak, počkať 10 rokov a bremeno jej nedovoliť realizovať, lebo sa premlčí. To by ste ale teraz nedostali hypotéku. Tak sa rozhodnite, bez súdu to s ňou asi nepôjde.

Ja by som ju presťahovala bez pýtania. A brat vecné bremeno nemá, pýtajte od neho nájom.
mara29
01.07.11,18:36
len manzel vravi ze oni nepodpisovali darovaciu zmluvi ze on vyplatil dlzoby a len sa to na nho prepisalo s tym ze im sem da dozivotne byvanie otec tu nebyva ten zije s priatelkou v druhom dome moj manzel si uz ani nepameta ze co tam vlastne podpisovali no zmluvu o tom byvani museli podpisovat inak by to nebolo v katastri natolko im veril ze by ho ani v zlom sne nenapadlo ze by ona toto niekedy urobila otec by ten papier podpisal ze jemu to nerobi probleem keby sa to da na druhy papier.brat tiez prispieva na inkaso ale manzel povedal ze uz je dospely nech sa uz osamostatni ja si tu nemozem ani kvety zasadit lebo tu maju psa nechodia s nim vobec von nehaju ho behat okolo domu a teda my sa tu o to starame a furt musi za nimi chodit manzel ze nech idu po nom bordel upratat zahradku musim mat ohradenu aby mi tam nebehal uz ma to nebavi oni si tu robia co chcu ale vobec nehladia na to ze sme tu aj my a to byvaju oni u nas ked som otehotnela tak nam tu robila take peklo ze som skoro odisla z tadialto a manzel bol nestastny tak museli to u nas stale riesit policajti uz aj oni sa z nej smiali ze ci je normalna stale ma urazala ponizovala bala som sa chodit domov ked mal manzel poobednu.len potom oni ho oklamali ked ste mi pisala ze darovacia zmluva nemoze byt kedmu dali dom zdlzobami.keby si tie papiere vsetky zohna tak moze dokazat ze to povyplacal vsetko on a ze mu dali darovaciu zmluvu aj ked to tak nemalo byt????
arizona
01.07.11,18:51
ano dom ked bol v dlzobe bol na rodicov a za to ze to vyplatil tie dlzoby tak ho prepisali na nho takze dom mu dali s dlzobami a manzel ma este 2 bratov ktori chcu aby ich vyplatil rodicia ked mu davali ten dom s dlzobami mu povedali ze nech im to tam len da napisat to dozivotne byvanie a ze oni tam aj tak nebudu byvat musi vyplatit este aj tych 2 bratov???moj manzel nema ani ziadne papiere nic lebo to robili vsetko cez pravnika
mara29, pises, ze nemate ziadne papiere...
Si si na 100% ista, ze ste naozaj jedinymi vlastnikmi domu a ze aj svokra tam ma dozivotne pravo byvania?:confused:

skus si pre istotu overit : https://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieVlastnikFormInit.do
Mária27
01.07.11,18:53
Pozri sa na www katasterportal sk - tam je napísané, akým právnym dokladom získal vlastníctvo, či to bola darovacia či kúpna zmluva.
Mama má právo bývať nie rozkazovať v dome, brat a pes môžu prísť k mame na návštevu. Uviažte psa, presťahujete svokru hore (prepáč, napadá ma tiež ju tam uviazať:D), bratovi vyrúbte nájomné.
Zmluvu o prevode bezpodmienečne potrebujete, aby ste sa vedeli brániť. Svokra nemusí mať bývanie zadarmo ... tým sa nemyslí len platenie elektriky!
Katy a R
01.07.11,19:05
.. mara .. do profilu si si dala že si právnik :confused: ... tak teraz neviem - ak chceš naozaj poradiť - tak si to oprav..

Profil člena: mara29

mara29
Junior Member
Poslať správu
Pridať užívateľa
Posledná návšteva: Dnes 09:41 PM
Odkazy
O mne
Štatistika
Priatelia
Kontaktné info
mara29
Zamestnanie - predvolené
právnik
mara29
01.07.11,19:16
no ja som sa sem len teraz registrovala a klikla som na hoci co lebo som nevedela ako o tu funguje ospravedlnujem sa za to len neviem sa tu este pohybovat kolko krat ani neviem ci niekto napise musim to dlhsie hladat
mara29
01.07.11,19:23
no manzel ma list vlastnictva kde je ako majitel domu a je tam ta tarcha ze tu maju to dozivotne byvanie
Mária27
01.07.11,19:33
Na liste vlastnítva je takýto údaj, ako príklad:
Titul nadobudnutia ... Kúpa V-753/05 zo dňa 19.8.2005
Titul nadobudnutia Kúpna zmluva V-1935/05 zo dňa 11.10.05, právne účinky od 2.6.05
Titul nadobudnutia Zmluva o prevode V-184/04 zo dňa 29.1.2004
mara29
01.07.11,19:36
to ona este chcela ked sme ju davali dolu ze aby sme jej to tam prerobili my sme akurat prerabali cely vrch a chcela ze pojde dolu az ked jej to prerobime boli tu strasne hadky ja som aj minule navrhla manzelovi nech da bratovi viac platit za najom on nam prispieva 59 eur len manzel si myslel ze to nemoze mozme spravit s nimi aj najomnu zmluvu???alebo len s bratom????a zvysit mu inkaso????
mara29
01.07.11,19:50
ano je tam napisane ze darovacia zmluva manzel vravi ze on tie dlzoby najprv vyplatil a potom to napisali na nho kvoli tomu ze to povyplacal neviet mi nahodou poradit keby to riesime tym sudom ci sa za to aj plati????
mara29
01.07.11,20:02
prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
misstka
01.07.11,20:23
prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
že ten spoluvlastník má spoluvlastnícke práva k celej nehnuteľnosti ku ktorej je tento podiel napísaný
mara29
01.07.11,20:37
dakujem
Erzebeth
02.07.11,14:30
prosim vas co znamena ked na liste vlastnictva je napisane ze spoluvlastnicky podiel 1/1
Je jediný vlastník. Nikto iný, len on.
mara29
02.07.11,16:26
dakujem.keby chceme dom predat musi manzel kupit byt obidvom rodicom za to ze su rozvdeny alebo 1 byt spolocne
Mária27
02.07.11,16:30
dakujem.keby chceme dom predat musi manzel kupit byt obidvom rodicom za to ze su rozvdeny alebo 1 byt spolocne
Otec (ak má bremeno aj on) je vám ochotný podpísať zrušenie, jemu nemusíte zohnať náhradné bývanie. Okrem toho ak sa 10 rokov bremeno nevykonáva, premlčuje sa.
Matke nemusíte byt kupovať, kúpte ho sebe a umožnite jej tam bývať (ak vám to súd nakáže). Zostane pre deti.
Ja by som zároveň riešila aj to, že v skutočnosti nešlo o darovaciu zmluvu, lebo ste dom zaplatili - dlhy.
arizona
02.07.11,16:40
Ak najdes kupcu, co kupi dom aj s tarchou , tak nemusis predsa nic kupovat...babka ma predsa tarchu na dozivotne byvanie, nie na nahradne byvanie.

Poznam dve rodiny, co kupili dom aj s tarchou/babkou/,oni ale vyclenili , co je ich,co babkine a zili si kazdy svoj zivot...
mara29
02.07.11,16:46
otec by podpisal ten papier ze sa to len prehodi aby to nebolo v katastri on tu aj tak nebyva a uz asi nebude.ak by sme kupili ten byt a dali ju do nho byvat a prestala by platit najomne v nom tak potom co museli by sme to my platit za nu????aj my si myslime ze neislo o darovaciu zmluvu len manzel tie dlzoby najprv vyplatil a potom ho prepisali na nho to mohli dat ako darovaciu zmluvu aj ked si vyziadame ze tie dlhy zaplatil?????vlastne oni mu ten dom prepisali lebo to vyplatil preto si myslime ze to darovacia zmluva nemala byt
Mária27
02.07.11,16:55
Máte zapísané to bremeno ako bezplatné bývanie? Alebo len právo bývania.
Manžel si ten dom kúpil, darovaciu zmluvu napísali asi preto, aby neplatili daň z príjmu. Máte potvrdenie o vyplatení tých dlhov? To by súd mohol zrušiť to bremeno aj bez náhrady, nemala by nárok ani na náhradné bývanie ani na peniaze. Otec vám asi dosvedčí.
mara29
02.07.11,17:15
manzel vravi ze to maju zapisane ako pravo byvania doklad o zaplateni dlzoby nema ale vravel ze sa to da vyziadat v banke lebo na to bral pozicku a hned vyplatil dlzoby to platil vlastne plyn a tam sa to da tiez vyziadat aby mu dali doklad????on ze by ani nepomyslel na to co by sa mohlo stat da sa to nejako vydokladovat????
katalóg
02.07.11,22:47
Môžem vám vstúpiť do debaty a spýtať sa, v akej výške bola tá dlžoba, ktorú váš manžel vyplatil?
Bola v čase neschopnosti splatiť dlh vaša svokra práceschopná? Prečo vznikol vlastne dlh?
mara29
03.07.11,07:08
dlh vznikol kvoli tome ked bol dom este na manzelovych rodicov napisany tak otec zil v cechach mama s riatelom inde a oni za ten dom niekolko rokov neplatili a potom bola na nho zacata exekucia a manzel nechcel aby ho zobrali tak si zobral pozicku a vyplatil to tam bol len za plyn dlh okolo 100 000sk.co bola vtedy praceneschopna to neviem ale ona stale marodi aj teraz je uz 2 roky nezamestnana no potom ked to muz vsetko vyplatil tak zrazu sa vratil potom aj otec aj mama a este sa sem nastahoval vtedy jeho brat so zenou a s dietatom ktory bol ale nezamestnany tak moj manzel pol roka im platil stravu aj inkaso za nich.a teraz je on najhorsi za to ze ma nas a uz sa nestara o nich.ja este zistim ci bola vtedy praceneschopna
mara29
03.07.11,14:12
mozem sa este spytat viem ze davam strasne vela otazok ale fakt neviem na koho sa mame obratit.dala by sa ta zmluva prepisat na tu odplatnu,,,ked teda vyplatil ten dlh???mame tu zas problemy s jeho najstarsim bratom dlzi muzovi 50 eur a povedal mu ze mu ich da az ked ho vyplati z domu ved on uz nikoho vyplacat nemusi ten dom chcela zobrat exekucia vtedy ho nikto nechcel a ked muz to vyplatil tak kazdy chce aby sme ich vyplatili.ked ziska doklad o tom ze ten dlh vyplatil????mozme to teda riesit cez ten sud????alebo dat spravit nejaky papier aby vedeli ze uz nemaju na nic narok????dakujeeeem vam
mara29
26.07.11,10:27
dobry den mozem sa opytat????da sa darovacia zmluva prepisat na odplatnu ked moj manzel este len teraz zistil ze ho pri prepise domu jeho mama oklamala???on vyplacal tie dlzoby za dom no nevedel ze ma byt odplatna zmluva no ona mu dala darovaciu mozme to riesit sudom???alebo sa uz s tym nic nebude dat robit????dakujem
Mária27
26.07.11,17:12
Keby to potreboval, môže vyhlásiť, že nešlo o darovanie, nakoľko tam bola odplata vo forme splatenia dlhov (len aby to dokázal). hovorí sa tomu simulovaný právny úkon, platí ten, ktorý je skutočný (kúpa) nie simulovaný (dar).
Ak mu nič nehrozí, napr. žiadosť o vrátenie daru, nemusí s tým nič robiť.
mara29
27.07.11,11:33
moze mat jeho matka z toho nejake problemy???moze to byt aj dovod na zrusenie dozivotneho byvania???nechce nam to podpisat aby sme si mohli tu hypoteku zobrat tak da sa to riesit aj tym sudom teda ze nam tu ublizovala a viac krat k nam aj policajti chodili????manzel by chcel to dat na tu odplatnu zmluvu len nevieme teda ci sa to da alebo uz nie dakujem vam
Mária27
27.07.11,15:53
moze mat jeho matka z toho nejake problemy???moze to byt aj dovod na zrusenie dozivotneho byvania???nechce nam to podpisat aby sme si mohli tu hypoteku zobrat tak da sa to riesit aj tym sudom teda ze nam tu ublizovala a viac krat k nam aj policajti chodili????manzel by chcel to dat na tu odplatnu zmluvu len nevieme teda ci sa to da alebo uz nie dakujem vam
Právo doživotného bývania ako vecné bremno vzniklo vašou dohodou, to mohlo byť zriadené tak v darovacej ako aj v kúpnej zmluve. Obávam sa, že toto by nebol dôvod na jeho zrušenie.
Môžete jej ten byt nechať a žiadať vrátenie peňazí, ktoré ste za ňu platili. Je to bezdôvodné obohatenie, premlčuje sa za tri roky.
Pozri občiansky zákonník:
§ 454 (Plnenie za iného)

Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
mara29
30.07.11,08:28
ak by manzel predal dom aj s nou musel by niekoho vyplacat???ci tie peniaze by boli jeho ked ona tu ostane byvat.uz nevieme co mame s tym robit....ked hccem dat plastvoe okna na cely dom musi ona polovickou prispiet????je povinna polovickou prispievat aj na udrzbu domu????dakujeeeem
mara29
25.02.12,15:17
dobry den obraciam sa znovu na vas...vidite ze problemy neskoncili...chcela by som sa spytat...ja som sem uz pisala ze manzelovi rodicia maju u nas v dome dozivotne byvanie...mama ale odmieta zit s otcom v spodnej casti domu tak sme s manzelom chceli kupit byt kde by sme dali mame dozivotne byvanie a otec by ostal tu ona suhlasila ale potom za 3 dni prisla s tym ze ten byt jej mame nehat vlastne aby sme ho napisali na nu inak s tym nesuhlasi....ja neviem davame jej moznosti a ona s nicim nesuhlasi... len my to tak nechceme lebo manzel vyplacal za dom dlzoby preto ho prepisali na nho kvoli exekuciam...teraz sme chceli pre nu dobre ze teda kupime ten byt ktory by bol na nas ale ona by tam mala pravo dozivotneho byvania.....mozme sa obratit na sud???ved musi sa s tym dat uz nieco robit my mame stale len problemy a nemozme zit v pokoji dakujem vam za odpoved
draik
25.02.12,17:39
Je na oprávnenej z vecného bremena, či bude súhlasiť s jeho zrušením. Donútiť ju nemôžte ani ponukou iného bývania.
mara29
27.02.12,20:18
ano to viem ale pisala som ze sme boli dohodnuty a suhlasila s tym bytom ved tam by mala to dozivotne a uz sme sa dokonca aj rozhodli ze dobre prepiseme ho na nu nech si ho neha len nech mame uz pokoj...len ona chce aby sme si pozicali na ten byt peniaze kupili ho prepisali na nu a ze az potom nam podpise papier ze sa vzdava dozivotneho podla mna toto normalne neni to nemoze ziadat...maklerka vravi ze tam sa spisuje pri takomto niecom zluva o buducej zmluve tak neviem robime to pre nu lebo nechce byt s otcom tak potom co..ja uz neviem