tweedle
13.11.09,11:19
zdravím,
chcela by som si kúpiť rybičku. Chcem len len malé guľaté akvárium a v nom 1-2 rybičky. Ale počula som, že guľaté akvarká nie sú pre rybičky dobré, je to pravda? čo všetko na začiatok potrebujem a akú rybičku by ste mi poradili?
ketyka
13.11.09,10:38
Z vlastnej skúsenosti by som ti guľaté akvárium neodporučila, určite potrebuješ štrk, okysličovač a ohrievač. Ja som začínala s Gubkami - nenáročné rybičky, živorodky. Teraz mám Cichlidy (akara modrá), tie sú tiež nenáročné, ale neznesú sa z inými rybkami. Doporučujem si pozrieť chov na internete.
tweedle
13.11.09,10:39
prečo nie je guľaté dobré?
ketyka
13.11.09,10:43
niektoré rybky sa v ňom zbláznia, mne pokapali za 4 dni. V akvaproduktoch som videla vo veľkom guľatom bojovnicu a v druhom karasa, ale nemôžem sa k ich chovu vyjadriť pretože s nimi nemám skúsenosti
tweedle
13.11.09,10:46
tie guľaté sú najkrajšie:( dakujem, popýtam sa po obchodoch..
Stanislav 1975
13.11.09,10:52
Akože-chov rybiek v gulatom akvárku je týranie tých rybiek:mad: a fakt sa tam zbláznia a je pravda,že na začiatok sú perfektné Gupky:o-ony sú velmi nenáročné a prežili by hádam aj v kanáli niekde a rýchlo a veľa sa množia-potom sú ešte nenáročné rybky-mečúne a blackmolly...
tweedle
13.11.09,11:13
dakujem, ešte že som sa pýtala, chudatká rybyčky, tak si kupim neaké menšie hranaté...a čo bojovnica? je náročná?
Stanislav 1975
13.11.09,11:24
dakujem, ešte že som sa pýtala, chudatká rybyčky, tak si kupim neaké menšie hranaté...a čo bojovnica? je náročná?

Bojovnica,tiež nieje bohvieako náročná-ale nedávaj spolu 2 samčekov,lebo to velmi zle dopadne...;)
Chobot
13.11.09,11:25
zdravím,
chcela by som si kúpiť rybičku. Chcem len len malé guľaté akvárium a v nom 1-2 rybičky. Ale počula som, že guľaté akvarká nie sú pre rybičky dobré, je to pravda? čo všetko na začiatok potrebujem a akú rybičku by ste mi poradili?

Pozri aj túto tému:

http://www.porada.sk/t65523-p2-akvarium-problem.html
bv_alexandra
13.11.09,11:31
My máme zlatú rybku v gulatom akváriu už rok a darí sa jej.
Ma v tej guli štrk malú rastlinku a raz za pol roka jej meníme vodu. ;)
Chobot
13.11.09,11:36
dakujem, ešte že som sa pýtala, chudatká rybyčky, tak si kupim neaké menšie hranaté...a čo bojovnica? je náročná?

Kúp si tak 10-15 l hranaté, nejaké kamienky na spodok, nejaký ten filter s motorčekom, pár rastliniek a párik bojovníc. Samec bude pekný a časom aj malé môžu mať (ikry kladú do peny, čo vytvorí samec ústami na hladine vody a stará sa o ne samec).
Stanislav 1975
13.11.09,11:39
Kúp si tak 10-15 l hranaté, nejaké kamienky na spodok, nejaký ten filter s motorčekom, pár rastliniek a párik bojovníc. Samec bude pekný a časom aj malé môžu mať (ikry kladú do peny, čo vytvorí samec ústami na hladine vody a stará sa o ne samec).

zasa som sa niečo na Porade naučil-som nevedel,že bojovnice niesú živorodky...:cool:
Blankake
13.11.09,11:45
Kúp si tak 10-15 l hranaté, nejaké kamienky na spodok, nejaký ten filter s motorčekom, pár rastliniek a párik bojovníc. Samec bude pekný a časom aj malé môžu mať (ikry kladú do peny, čo vytvorí samec ústami na hladine vody a stará sa o ne samec).
Nám sa podarilo dosiahnuť, že samička bojovnice nakládla vajíčka (samčeka a samičku sme oddelili do takej malej nádobky, ktorá bola vo veľkom akvárku) a bolo úžasné sledovať, ako sa ten samček o vajíčka stará, keď vypadli, vynášal ich v "papuľke" naspäť do hniezda (tie bublinky, ktoré predtým on napúšťal), stále upravoval to hniezdo. Samičku sme už potom dali od neho preč. Aj sa narodili malí bojovníci ale potom nejako pokapali. :(... niekde sme urobili chybu:rolleyes:
Chobot
13.11.09,12:01
Nám sa podarilo dosiahnuť, že samička bojovnice nakládla vajíčka (samčeka a samičku sme oddelili do takej malej nádobky, ktorá bola vo veľkom akvárku) a bolo úžasné sledovať, ako sa ten samček o vajíčka stará, keď vypadli, vynášal ich v "papuľke" naspäť do hniezda (tie bublinky, ktoré predtým on napúšťal), stále upravoval to hniezdo. Samičku sme už potom dali od neho preč. Aj sa narodili malí bojovníci ale potom nejako pokapali. :(... niekde sme urobili chybu:rolleyes:

Uvádza sa, že po rozplávaní mláďat treba aj samca z akvária premiestniť.
calawen
13.11.09,12:09
My máme zlatú rybku v gulatom akváriu už rok a darí sa jej.
Ma v tej guli štrk malú rastlinku a raz za pol roka jej meníme vodu. ;)

Ono, zlatá rybka (karas) je jedna z mála druhov, ak nie jediná, šo sa nezblázni v guľatom akva...

My máme doma 180l akvárko a v ňom gubky, black molly, platy (okrasné), prísavníky, mrenky a štvozubca (čistiace ryby). Na dne nie štrk, ten sme menili na akvarijné dno - rastlinám sa nedarilo dobre a niekoľko rôznych rastlín...
tweedle
13.11.09,12:09
asi to záleží aj od toho akú rybku dáme do toho akvárka, nie?
Blankake
13.11.09,12:18
Uvádza sa, že po rozplávaní mláďat treba aj samca z akvária premiestniť.
A to sme asi nestihli...:(
Stanislav 1975
13.11.09,12:27
Ono, zlatá rybka (karas) je jedna z mála druhov, ak nie jediná, šo sa nezblázni v guľatom akva...

My máme doma 180l akvárko a v ňom gubky, black molly, platy (okrasné), prísavníky, mrenky a štvozubca (čistiace ryby). Na dne nie štrk, ten sme menili na akvarijné dno - rastlinám sa nedarilo dobre a niekoľko rôznych rastlín...

Ja viem,že sa nepáčia každemu,ale ja mám najradšej prísavníky- taký "vegeťaci" sú...:D
A ešte aj pancierničky sú zlaté rybky...
calawen
13.11.09,12:30
Ja viem,že sa nepáčia každemu,ale ja mám najradšej prísavníky- taký "vegeťaci" sú...:D
A ešte aj pancierničky sú zlaté rybky...

Hej, sú to vegeťáci... Len do chíle keď potrebuješ urobiť generálku akvária (pochytať ich) vtedy sa menia na potworky mrštné...:D:D:D
calawen
13.11.09,12:34
asi to záleží aj od toho akú rybku dáme do toho akvárka, nie?

áno... a čo sa týka karasa (zlatá rybka), ten je nenáročný, len žravý (ak sú tam iné druhy rýb a rastliny, všetko zožerie). Známy mal akvárium s malými rybami a prísavníkom. Prikúpil karasa a teraz má prísavníka a karasa, rastliny žiadne... a karas ani ohrievač nepotrebuje...
tweedle
13.11.09,12:36
tak ja skusím toho karasa do gulatého akvárka a uvidím hádam to prežije...budem sa s ním rozprávať aby sa nezbláznil :)...to ani akože sú pipi z toho že plávajú dokolečka? :))
Stanislav 1975
13.11.09,12:40
tak ja skusím toho karasa do gulatého akvárka a uvidím hádam to prežije...budem sa s ním rozprávať aby sa nezbláznil :)...to ani akože sú pipi z toho že plávajú dokolečka? :))

Skús ty bývať pár mesiacov niekde v guľatej izbe...(síce som ešte takú nevidel:confused:;)) a uvidíme v akom stave odtiaľ vyjdeš...:):):)
tweedle
13.11.09,12:44
a kolko vlastne stojí také akvarko a rybka?
calawen
13.11.09,12:47
a kolko vlastne stojí také akvarko a rybka?

Popozeraj sa po akvaristických obchodoch, prípadne aj v H.....chu majú...
petmar
13.11.09,16:40
Kniha pre začínajúcich akvaristov: Prvé akvárium.
Hneď na začiatku sa presne toto píše, ža začínajúci akvaristi si obyčajne kúpia guľaté akvárium, za pár dní rybky skapú z toho točenia a je po nádejnom akvaristovi. Minimálna veľkosť akvária , aby bola v ňom dlhšie priaznivá klíma, je okolo tých 40 litrov. Starostlivý výber rýb, aby sa nenapádali. Prevzdušňovanie alebo dobre prosperujúce rastlinky, podľa toho počet rýb na liter - ale aj podľa veľkosti a druhu rybiek. Je toho dosť, no postupne sa naučíš, obyčajne na vlastných chybách :)...
Patrícia5
06.02.10,06:11
Dobrý deň!
Tiež sa pokúšame so synom o fungovanie akvária. Máme nasledovné akvárium (poradili nám ho tak v akvaristike) - 12 l, štrk, umelé rastlinky, tapeta, vzduchové kamene, filter (vraj postačujúci na také akvárko), dvoch prísavníkov a práve jednu gupku (samca), lebo dve samičky uhynuli (jedna potom, ako priviedla na svet malé, ktoré mimochodom tiež neprežili a druhá dnes ráno). Ryby kŕmime raz za dva dni granulovaným krmivom, vodu meníme raz alebo dvakrát do týždňa (1/3). Dnes, ako uhynula samička, sa vytvorila na povrchu pena - neviem, čo to znamená. Môj súčasný pocit však je, že akvárko je veľmi náročný koníček a čím viac človek o tom číta, tým väčší chaos má. Keď uhynie rybka, je to príšerný pocit. Vie mi niekto povedať, čo robím zle?:mee:
seat
06.02.10,11:09
No neviem a nemenis tu vodu nejak moc casto? 12 litrov mozno je dost malo na udržanie rovnovahy
calawen
06.02.10,15:42
No neviem a nemenis tu vodu nejak moc casto? 12 litrov mozno je dost malo na udržanie rovnovahy

Ak z 12-tich litrov mení po tretine, tak to sú 4 litre raz za 1-2 týždne... Akurát, aby sa udržala kvalita vody... Ono, malé akvárko je náročnejšie na údržbu ako veľké...
calawen
06.02.10,15:44
Dobrý deň!
Tiež sa pokúšame so synom o fungovanie akvária. Máme nasledovné akvárium (poradili nám ho tak v akvaristike) - 12 l, štrk, umelé rastlinky, tapeta, vzduchové kamene, filter (vraj postačujúci na také akvárko), dvoch prísavníkov a práve jednu gupku (samca), lebo dve samičky uhynuli (jedna potom, ako priviedla na svet malé, ktoré mimochodom tiež neprežili a druhá dnes ráno). Ryby kŕmime raz za dva dni granulovaným krmivom, vodu meníme raz alebo dvakrát do týždňa (1/3). Dnes, ako uhynula samička, sa vytvorila na povrchu pena - neviem, čo to znamená. Môj súčasný pocit však je, že akvárko je veľmi náročný koníček a čím viac človek o tom číta, tým väčší chaos má. Keď uhynie rybka, je to príšerný pocit. Vie mi niekto povedať, čo robím zle?:mee:


Skús v prvom rade urobiť kontrolu vody, či neobsahuje veľké množstvo nejakých škodlivín, napr. dusičnany, dusitany... A rozhodne by som vymenila umelé rastliny za živé....
petmar
06.02.10,17:16
to ani akože sú pipi z toho že plávajú dokolečka? :))

veľmi známa je jedna oválna pracovňa, odkiaľ sa niekedy šíria tie "pipi" nápady :D

Skús ty bývať pár mesiacov niekde v guľatej izbe...(Stanislav 1975)
tomas67
07.02.10,12:42
Zdravím, chcem sa opýtať, že keď sa narodia malé Gupky, či treba samčeka alebo samičku od nich oddeliť, alebo koho z nich.
Ďakujem.
piggos
07.02.10,12:49
Dobrý deň!
Tiež sa pokúšame so synom o fungovanie akvária. Máme nasledovné akvárium (poradili nám ho tak v akvaristike) - 12 l, štrk, umelé rastlinky, tapeta, vzduchové kamene, filter (vraj postačujúci na také akvárko), dvoch prísavníkov a práve jednu gupku (samca), lebo dve samičky uhynuli (jedna potom, ako priviedla na svet malé, ktoré mimochodom tiež neprežili a druhá dnes ráno). Ryby kŕmime raz za dva dni granulovaným krmivom, vodu meníme raz alebo dvakrát do týždňa (1/3). Dnes, ako uhynula samička, sa vytvorila na povrchu pena - neviem, čo to znamená. Môj súčasný pocit však je, že akvárko je veľmi náročný koníček a čím viac človek o tom číta, tým väčší chaos má. Keď uhynie rybka, je to príšerný pocit. Vie mi niekto povedať, čo robím zle?:mee:

neviem kto vám to poradil že do akvarka majú ísť umelé rastliny...:confused: no možno práve preto vám tie ryby tak často hynú lebo potrebujú CO2 A to im práve živé rastliny vytvárajú..tak že zaručene si treba zaopstarať živé rastliny čím skôr...a áno máš pravdu chovať rybyčki je veľmi náročné..držím palce...
tomas67
07.02.10,12:54
Zdravím ešte raz :D, chcem sa spýtať:
Postačilo by toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 pre takého ´´stredného´´ chovateľa rybiek? Mali sme už aj v obývačke cca 200 litrové akvárium, ale s ním bolo dosť roboty. Toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 by som chcel do spálne.
piggos
07.02.10,13:03
Zdravím ešte raz :D, chcem sa spýtať:
Postačilo by toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 pre takého ´´stredného´´ chovateľa rybiek? Mali sme už aj v obývačke cca 200 litrové akvárium, ale s ním bolo dosť roboty. Toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 by som chcel do spálne.

ja mám doma presne to to akvarko 60.l..a pre začiatočníka úplne stačí a na údržbu to nie je ani moc náročné ..či že.. dá sa..vzhľadom k rozmerom..ti to vychádza ..1rybka...na meter štvorcový...
tomas67
07.02.10,13:09
Aha, O.K. ďakujem, a vedel by si mi ešte poradiť na tú otázku pred tým? Príspevok číslo #31.
A ešte chcem vedieť, koľko by som tam mohol dať maximálne rybičiek - gubka, ale aby sa zasa cítili dobre, a aby mala každá dosť miesta?
piggos
07.02.10,13:22
Aha, O.K. ďakujem, a vedel by si mi ešte poradiť na tú otázku pred tým? Príspevok číslo #31.
A ešte chcem vedieť, koľko by som tam mohol dať maximálne rybičiek - gubka, ale aby sa zasa cítili dobre, a aby mala každá dosť miesta?

my máme v akvarku teraz momentálne 30 rybičiek...ale optim..tam má biť do tých 16 rybiek...no a čo sa týka toho oddelenia samec či samica..?.záleží od toho či si chceš nechať malé ked sa narodia..neviem ako je to u tohto druhu rýb..ale nám ked sa narodili tak, nám ich ostatné ryby požrali (ale to bol iný druh rýb podotýkam)..tak že ja ti v tomto stopercentne poradiť neviem..
veva..
07.02.10,14:43
Zdravím ešte raz :D, chcem sa spýtať:
Postačilo by toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 pre takého ´´stredného´´ chovateľa rybiek? Mali sme už aj v obývačke cca 200 litrové akvárium, ale s ním bolo dosť roboty. Toto akvárium http://www.akvashop.sk/tetra-akvarium-60l-set-57x35x30cm-p-7437.html?cPath=1_305&zenid=79245c226bff44ada5f77139394719a6 by som chcel do spálne.
Toto je podobné http://aquapet.sk/?produkt=7117-akv._komplet_startup_60_____ohybany__cierny
tomas67
07.02.10,15:01
Áno, je podobné, ale predné sklo má oválne, a to ja nechcem. :D
calawen
07.02.10,18:08
Zdravím, chcem sa opýtať, že keď sa narodia malé Gupky, či treba samčeka alebo samičku od nich oddeliť, alebo koho z nich.
Ďakujem.

Ako, riziko je u oboch partnerov, ak veľmi chceš, kúp si pôrodničku a do nej pochytaj malé rybky a maj ich tam kým nepodrastú... my sme sa na to vykašlali v našom 180 l akvarku a žijé všetky malé... pre info zloženie akva: gubky, black molly, mečúne, platy, mrenky, prísavníky, štvorzubec - všetko sa spolu dobre znáša...
Chobot
08.02.10,08:39
Zdravím, chcem sa opýtať, že keď sa narodia malé Gupky, či treba samčeka alebo samičku od nich oddeliť, alebo koho z nich.
Ďakujem.

Ak v akvarku chováš len gupky, alebo ešte nejaký iný druh znášanlivých rýb, nemusíš oddeľovať ani samca ani samicu. Ja som mal v jednom akvarku len gupky a tie sa množili samé. Sem tam nejaká tá malá rybička padla za obeť, ale gupky nie sú vo svojej podstate dravé a ak majú potravu, neútočia na menšie jedince.

Aj tak je dobré mať pre malé rybky dostatok rastlín a kameňov, ktoré im môžu ponúknuť úkryt.
Chobot
08.02.10,08:40
Aha, O.K. ďakujem, a vedel by si mi ešte poradiť na tú otázku pred tým? Príspevok číslo #31.
A ešte chcem vedieť, koľko by som tam mohol dať maximálne rybičiek - gubka, ale aby sa zasa cítili dobre, a aby mala každá dosť miesta?

Na 60 l. akvarko by som dal tak 10-15 gupiek. Oni sa za chvíľu aj tak rozmnožia, takže ich budeš mať do roka aj 30-40. Na začiatok stačí 5 samcov a 10 samíc.
tomas67
08.02.10,13:29
A keby že použijem pôrodničku, ako dlho by mali byť v nej tie malé rybky?
Chobot
08.02.10,13:57
A keby že použijem pôrodničku, ako dlho by mali byť v nej tie malé rybky?

Kým trochu nepovyrastú. Aspoň na takú veľkosť, aby ich tie staršie neprehltli. To musíš odhadnúť od oka.

Ako malý (mal som asi 9 r.) som dostal od známych závojnatku (oni rušili akvarko a nemali ju kam dať), dlhú asi 10 cm (aj s chvostom). Dal som ju do spoločného akvarka. Ako som sa kochal novou rybkou, tak plávala pred ňou gubka - samček. Závojnatka zrazu len otvorili papuľu ..... a gupka zmizla.

Okamžite skončila závojnatka vo vyhnanstve v menšom akvarku. Nakoniec som ju predal, lebo žrala 3x toľko, ako všetky ostatné rybky dohromady.
calawen
08.02.10,15:44
Kým trochu nepovyrastú. Aspoň na takú veľkosť, aby ich tie staršie neprehltli. To musíš odhadnúť od oka.

Ako malý (mal som asi 9 r.) som dostal od známych závojnatku (oni rušili akvarko a nemali ju kam dať), dlhú asi 10 cm (aj s chvostom). Dal som ju do spoločného akvarka. Ako som sa kochal novou rybkou, tak plávala pred ňou gubka - samček. Závojnatka zrazu len otvorili papuľu ..... a gupka zmizla.

Okamžite skončila závojnatka vo vyhnanstve v menšom akvarku. Nakoniec som ju predal, lebo žrala 3x toľko, ako všetky ostatné rybky dohromady.

Závojnatky a karasy sú najspoľahlivejší likvidátori akvárka! My sme mali pred rokmi v 60 l akva karasa a zlikvidoval nielen ryby, ale aj živé rastilny...:cool:
Hansa
09.02.10,05:28
... ja mám najnovšie v akvárku koi-kapra /neviem ako sa to správne píše/. Rastie ako divý, prehadzuje kamene, vytrháva umelé rastliny, vyšplechuje vodu, ale inak je peknučký /ružovo-čierny/. Pôvodne sme ich mali dvoch, ale jeden to "nevydržal".
Patrícia5
12.02.10,08:52
Ďakujem za rady. Umelé rastliny som vymenila za živé.
JARIIK
12.02.10,18:02
Guľaté akvarko je týranie. Bojovnica nie je veľmi náročná, ale treba si zistiť aká teplota vody jej vyhovuje a keď máš málo rastlín potrebuješ vzduchový kopresorček na dodanie vzduchu do vody. Nesmieš dávať čerstvú vodu z vodovodu pretože obsahuje chlór. Treba dať odstátu vodu aspoň týždňovú najlepšie 2 týždňovú - už neobsahuje chlór.
erika00
22.09.10,12:16
Ccela by som radu, mám gulaté akvárko a vnom dve zlaté rybky. dnes ráno som zbadala že mi jedna leží bokom na dne akvárka . Viete mi poradit čo jej može bit? Dala som ju do karanténu. Vodu im musím menit každé dva dni taká je špinavá od nich.:(
ivantt
23.09.10,05:18
A keby že použijem pôrodničku, ako dlho by mali byť v nej tie malé rybky?

Ja som nikdy pôrodničku nemal a nepožrali mi ich.. a keď požrali tak len tie slabučke. Stačí ak majú mach aby sa mali kde schovat. Ale pri živorodkách je treba častejšie meniť vodu ako pri ikernatých rybkach.
ivantt
23.09.10,05:25
Ccela by som radu, mám gulaté akvárko a vnom dve zlaté rybky. dnes ráno som zbadala že mi jedna leží bokom na dne akvárka . Viete mi poradit čo jej može bit? Dala som ju do karanténu. Vodu im musím menit každé dva dni taká je špinavá od nich.:(

No čo, ochladio sa a voda sa ochladila tiež, možno to nevydržali. Gulaté akvárko je pekné ale nie vhodné na chov rybyčiek. Rybyčka je tiež tvor ktorý potrebuje svoje miesto, a dostatok miesta aby žilo. Keď sú dve rybyčky v malom akvárku tak buď prestanú rásť alebo pokapu. No a keď emá čo čistiť vodu ( filter ) tak nemá byť voda prečo čistá. Keď dáš veľa potravy a neskonzumujú ju tak to zacne kvasiť a kalí sa voda. Keď sa rybky nakŕmia tak potrebujú presne to isté ako iné živočáchy, zbaviť sa zbytkov a spravia to dovody, takže to je dalšie kalenie vody. Treba vymyslieť kompromis. Najlepší je mať normálne akvárko alebo ked sa to človeku nepáči tak nechovať rybyčky. Aj keď podľa feng suej ci ako sa to píse by mala byť v izbe zlatá rybka, nikde sa nepíše že v guľatom akvárku. Dnes dosdtaneš aj 60 l akvárka pekne pripravené so všetkým čo k nemu patrí.
erika00
25.09.10,06:30
Už viac ako 30 rokov chováme rybky vo velkom akvárku. Máme v nom všetko filter , ohrievač vody a všetko čo knemu patrý.Viem že zlaté rybky nemožem dat spolu s inými rybkami ani zo živímy rastlinkami. Nedávno som dostala to gulaté akvárko aj s rybyčkami. teraz mi tostala len jedna rybka druhá mi uhynula:( Práve preto lebo nemám filter a je to akvárko dost malé , mením jej vodu dost často a aj používam prípravky . Dúfam že táto rybka mi vydrží kým jej nekupim vačšie akvárko.:o
msa
10.01.11,12:27
prosím vás skúsených akvaristov, tiež sme si s deckami založili prvé akvárko včera, je 57l 50x48x30 dxvxš, čo to sme počítali na nete a čo to pozisťovali. Dali sme tam kremičitý piesok + jedno balenie takého riečneho, vyvarili sme to predtým a naliali asi do trištvrte vody, do nej sme dali prípravok na úpravu vodovodnej vody. Spustili sme filter a teraz nevieme koľko to má byť takto v zábehu pokým tam dáme rastlinky a rybky. Názory sú rôzne od týždňa až po mesiac. Radšej počkáme ako nám majú rybky a rastlinky pokapať.Koľko je teda asi optimálny čas? A ktoré rastlinky by ste odporučili začiatočníkom? nenáročné na pestovanie a svetlo? Rybky tam chceme dať zatiaľ neonky a gupky, možno párik skalárov. ďakujem za rady.
Chobot
10.01.11,13:50
prosím vás skúsených akvaristov, tiež sme si s deckami založili prvé akvárko včera, je 57l 50x48x30 dxvxš, čo to sme počítali na nete a čo to pozisťovali. Dali sme tam kremičitý piesok + jedno balenie takého riečneho, vyvarili sme to predtým a naliali asi do trištvrte vody, do nej sme dali prípravok na úpravu vodovodnej vody. Spustili sme filter a teraz nevieme koľko to má byť takto v zábehu pokým tam dáme rastlinky a rybky. Názory sú rôzne od týždňa až po mesiac. Radšej počkáme ako nám majú rybky a rastlinky pokapať.Koľko je teda asi optimálny čas? A ktoré rastlinky by ste odporučili začiatočníkom? nenáročné na pestovanie a svetlo? Rybky tam chceme dať zatiaľ neonky a gupky, možno párik skalárov. ďakujem za rady.

Gupky áno, neonky možno, ale skaláre nie. Tie sú veľmi náročné na teplo a potrebujú vysoký stĺpec vody.

Ja by som už po 2 týždňoch skúsil nasadiť rybky. Na rastlinách veľmi nezáleží, v obchode vám poriadia, ktoré skombinovať.
msa
10.01.11,14:30
Gupky áno, neonky možno, ale skaláre nie. Tie sú veľmi náročné na teplo a potrebujú vysoký stĺpec vody.

Ja by som už po 2 týždňoch skúsil nasadiť rybky. Na rastlinách veľmi nezáleží, v obchode vám poriadia, ktoré skombinovať.

ďakujem za odp., takže skaláre vylučujem, aj keď sa nám strašne páčia, a myslela som, že výška 48cm mohla stačiť. A čo sa rastlín týka, už v dvoch akvaristikách som sa pýtala na nejaké ľahšie pestovateľné na začiatok, a v oboch mi povedali, že také neexistujú, a že aj keď teraz u nich vyzerajú dobre, že doma uhynú po čase. Vraj by som im tam musela dávať CO2, tak neviem. čo s tým. Ešte som sa chcela spýtať, aké teda rybky by sme ešte mohli skombinovať? v´daka
linko1
10.01.11,18:18
tak my máme 120l akvárium,
máme tam skaláre, mečúne, neonky, gupky, mrenky siamské /super ryby - požiarajú riasy/,
najprv by som poradila nasadiť rastliny /sú veľmi dôležité/ a cca po 2-4 týždnoch tam dať ryby
msa
10.01.11,18:28
a toto je ďalšia vec, ktorú som sa chcela spýtať, lebo názory sa rozchádzajú pri tomto úplne: niekto tvrdí najskôr rastliny a potom ryby, a naopak aj dosť často sa dočítam, že najskôr ryby a po čase rastliny, aby tie rastliny mali z čoho žiť, myslím hnojivko. tak neviem,
linko1
11.01.11,06:24
my sme dávali najskôr rastliny, na trhu existujú rôzne pripravky na podporu rastu rastlín či už tuhé alebo kvapalné, ktoré neškodia rybám
msa
11.01.11,07:17
dakujem za radu, tak skočím zajtra na nejaké tie rastlinky a dúfam, že mi hneď nevykapú.
linko1
11.01.11,09:17
hlavne treba ísť do dobrého obchodu, nakoľko v niektorých predávajú rastliny, ktoré nie sú vodné.... len sa tak tvária... a tie dlho nevydržia... vlastná skúsenosť - na internete je o tom popísané viac...
EvaB
12.01.11,15:15
Gupky áno, neonky možno, ale skaláre nie. Tie sú veľmi náročné na teplo a potrebujú vysoký stĺpec vody.

Ja by som už po 2 týždňoch skúsil nasadiť rybky. Na rastlinách veľmi nezáleží, v obchode vám poriadia, ktoré skombinovať.

Skaláre dať do akvária výšky 48 cm nie je problém. Akvárium sa robí vždy nahotovo, teda aj s rastlinami. Ak napustíš vodu odstátu, môžeš tam dať rybky hneď, ak napúšťaš vodu z vodovodu, urobia sa na skle a rastlinách bublinky, do druhého, tretieho dňa bude väčšina preč a nemal by byť problém tam rybky pustiť. 2 týždne čakať je prehnané.
S rastlinkami je trochu problém. Ak ich kúpiš, sú zvyčajne od profesionálneho pestovateľa, ktorý ich má v 100% podmienkach (bez rýb, silné hnojenie a osvetlenie, niektoré druhy sú množené dokonca v skleníkoch). Ale kým sa v akváriu vytvorí biologická rovnováha (teda zdravé prostredie s dostatkom živín), to trvá aj niekoľko mesiacov. Preto sa prihnojuje a vysadzujú sa zvyčajne rýchlorastúce rastliny, ktoré väčšinu živín ťahajú z vody. Drahšie a väčšie rastlinky odporúčam sadiť až neskôr . Sú to tie, ktoré ťahajú väčšinu živín zo štrku.
Dosť často ľudia kompletne prerábajú akváriá po 2-3 mesiacoch. Je to tým, že prekrmujú, kazí sa im voda. Takto im ale rastliny nikdy nebudú rásť. Štrk by sa nemal meniť a čistiť častejšie ako za 1-2 roky. Bežnú údžbu a odkaľovanie je treba robiť pravidelne.
msa
13.01.11,07:22
ďakujem za rady, bola som v akvaristike a v podstate mi povedala, takmer to isté čo ty, teda, že tie rybky tam už môžem dať a s rastlinami, aby som počkala ešte aspoň zo dva týždne. Tiež mi odporučila dať väčšie množstvo štrku, kvôli rastlinám. Zajtra ideme s deckami teda na rybí nákup, už sa teším akí budú šťastní. A myslíš, že tie skaláre by tam mohli byť? teda max. 2, alebo radšej bojovnice? lebo tie chcú zasa deti. tak neviem, asi kúpime na začiatok len tie menšie a uvidíme ako sa im bude dariť a potom sa rozhodneme o ďalších druhoch. A ešte by som sa chcela spýtať, je lepšie dať tam prísavníka alebo nejakého slimáka? ďakujem
linko1
13.01.11,07:34
bojovnice sa neznesú s inými rybami
otázka
13.01.11,13:36
bojovnice sa neznesú s inými rybami

Neznesú sa s niektorým druhom rybičiek. My máme 2 prísavníky, gupky ( pávie očká ), samicu a samca bojovnice. 2 samce sa v akváriu neznesú ( rivalita ).

Zuzana
msa
13.01.11,15:41
začneme s niečím menším a časom , keď aj my trochu zmúdrieme v tomto smere uvidíme. ďakujem všetkým za reakcie. :)
JankaHoc
24.03.11,18:04
Dobry den, doma chovam samceka bojovnice, myslim si, ze je spokojny, stale si stavia hniezda, potravu prijíma, ale chcem sa opytat, že čo znamená, ked prudko pláva? nemam vela skusenosti s bojovnicami, neviem ci sa takto spravaju.. ale nema ziadne naznaky, ze by mu nieco bolo.. je priatelsky- vzdy ked pridem k akvarku, tak hned priplava ku mne :-) len chcem teda vediet, ci je to v poriadku ak aj prudko pláva.. dakujem vam pekne
devinbez
24.03.11,18:06
Bojovnicu ,ale len jednu. v pohode aj v guli.
tweedle
02.11.11,12:02
síce to trvalo 2 roky ale kúpila som si rybku,,,bojovnicu - samčeka 9 l akvárium, umelú rastlinku, na spodok kamienky doma som našla neaké mušle,,pravé 2 dni je spokokný,,,rozmýšlam, že mu kúpim aj samičku nech sa nenudí :) a čo znamená, že si stavia hniezda?
SERVIS
02.11.11,12:27
Nechce niekto akvárium 60litrové, stačí dokúpiť iba rybičky, ja som ho zrušila pre nezáujem členov rodiny o čistenie, ale je to škoda len tak nechať zavadzať...
kaja05022
13.05.13,17:33
Ahoj najlepšia rybička pre začiatočníka je určite Karas Zlatý.Je nenáročný a ľahko sa o neho stará P.S:Guľaté akvárium je teraz in haždý ho teraz má..:)
erik555
13.05.13,17:56
Ahoj najlepšia rybička pre začiatočníka je určite Karas Zlatý.Je nenáročný a ľahko sa o neho stará P.S:Guľaté akvárium je teraz in haždý ho teraz má..:)
Len ci je to IN aj pre tie rybicky :D (ale koho to vlastne zaujima?)
Pusti si z PC aj na velkej TV napr. "Dream Aquarium" a mas "vymalovane" :D
http://www.youtube.com/watch?v=7xi6epj_dQ4
Martula 27
07.01.14,18:15
1

Paci sa mi to
Paci sa mi to Paci sa mi to Paci sa mi to
Poslať e-mailom
Verzia pre tlač

Zvieratá
Štát

Prečo mi skapali skoro všetky rybičky? :(
Dnes 20:00
Martula 27
Ahojte, dostala som pod stromček akvarko 54l, velmi som po nom tužila a hned som si utekala pokupit všetko niečo do vody, rastlinky, rybky... Poradili mi, že je dobre nechat jeden den stát vodu a tiež pridat do nej prípravky na odstránenie vodneho kameňa z vody, ťažké kovy... všetko som si nachystala do vody dala prípravok AquaSafe , Ttiež som tam dala prípravok BactoActive... počkala 24 hodín a kupila rybky a dala ich tam. Vydržali asi 3 dni a začali kapat, za jeden den skapali skoro všetky, mám už len tri. KDE SOM UROBILA CHYBU??? som začiatočním a vôbec sa akvaristike nerozumiem, nechám si poradiť čo mám urobiť.... Tu su druhy rybiek, ktoré som tam dala, poradili mi v obchode že môžu ísť spolu do jedneho akvárka: 3 ks neonky, 2 ks skalár čierny, 2 ks prísavník, 2 ks gupka-pavie očko, 2 ks mečúň viedensky. To je všetko, pekne si žili a dnes skoro všetky pokapali. Mám vzduchovy filter, osvetlenie to všetko bolo k akvárku. Tiež som si kúpila žive rastlinky ktoré som tam dala: echinodorus osiris, alternanthera splendens. Na dne mám kamienky. Neviem čo dalej
Martula 27
07.01.14,18:27
halooo prečo mi kapú rybky???
avalik
07.01.14,18:35
halooo prečo mi kapú rybky???

martula27 otazku mas zadanu ... nezakladaj otazku do inych tem, a nevykrikuj ... precitaj si etiketu porady http://www.porada.sk/etiketa-porady
Verča18
26.02.14,10:48
ahoj a teraz ti ostali ešte nejake rybyčky??
Martin1310
27.02.14,19:16
Pre Martula 27
Ked ti skapali všetky naraz a dokonca aj také nenáročné rybky ako gupky tak by som to tipol na nejakú otravu. Tie prípravky si tam predpokladám dala podla nejakého odporúčania výrobcu , tým myslím množstvo.
Jediné čo ma napadá je, či si v miestnosti kde je akvárium nepoužívala nejaké chemické prípravky, Savo,osviežovače vzduchu alebo iné aerosolové prípravky. Mnoho z nich je pre ryby toxických a do vody sa dostanú, inak ma nič nenapadá.