Zavrieť

Porady

Akvárium - problém

Ľudkovia drahí!
Asi 8 rokov máme doma akvárium /100 litrov/. Nikdy neboli veľké problémy. Zhruba pred dvoma týždňami som kúpila v jednom obchode asi 6 nových rybičiek a v druhom obchode zase asi 6 rybičiek. Po dvoch týždňoch mi v akváriu rybky pokapali. Asi zo 40 rýb mi zostali len 3.
Stretol sa s týmto niekto?
Usporiadat
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Čo znamená že vyčistíš spodok akvária.?
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

A je dobré zohnať si vodu z akvária kde sú zdravé rybičky stačí aj liter kôli mikroflóre.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

HankaS Pozri príspevok
Čo znamená že vyčistíš spodok akvária.?
Na spodku sa ukladaju drobne necistoty a vykaly na kamienkoch, tieto v podstate "povysavam" podtlakom pomocou zvonu - asi sa to vola odsavaci zvon. Pripojis hadicu a spolu s troskou vodou vyjdu aj tie necistoty.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Môžete mi dať pár rád ako začiatočníčke?
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Ak viem, velmi rad pomozem.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Takú bežnú starostlivosť, na čo si dať pozor, už mám založené akvárium asi tak týždeň a v ňom 2 rybky Skaláre.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Z vlastnej skúsenosti poviem, že skaláre sú veľmi fajnové ryby. Vadí im zmena teploty vody.
Akvárium neumiestňovať tak, aby naň priamo svietilo slnko, robí to neplechu /taktiež vlastná skúsenosť/.
Treba používať kvalitný okysličovač a filter vody na potrebný objem akvárka.
Nemať v akvárku rybky, ktoré sa "neznášajú", ktoré by sa mohli navzájom požrať.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

HankaS Pozri príspevok
Takú bežnú starostlivosť, na čo si dať pozor, už mám založené akvárium asi tak týždeň a v ňom 2 rybky Skaláre.

Moment, pisala si, ze mas 12 litrove akvarium. Nebol to preklep? Skalare potrebuju vyssie a vacsie akvarium (min.40-50cm, min.100 litrov). Narastu pomerne velke (cca. 10-12cm), ale su aj prekrasne. My mame tiez 2 kusy, ale mame aj ine druhy rybiciek. Ktory druh skalarov mas?

Prikladam vseobecny prehlad o mnozstve vody v litroch pre jednotlive velkosti ryb:
Naposledy upravil luigi72 : 20.08.09 at 15:38
pocet_ryb.jpg  
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ano, dobre som napísala, mame také malé akvárium, ale je to len dočasne, rybičky vybral syn ani sme nevedeli aké narástu, ale ak sa to trocha naučíme, tak by sme si zadovážili väčšie akvárium a premiestnili ich tam, do toho malého by sme dali menšie rybičky.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ale aj keď je akvárium malé, je vybavené úplne zo všetkým čo k tomu patrí, okysličovač, ohrievač vody,teplomer,svetlo,atď. Všetko sme kúpili v obchode s týmito potrebami.
A neviem presne aký druh Skalárov to je.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Ale veď som ti nevynadal, len som napisal, že pre tento druh rýb nie je vhodné malé akvárium.
To je dobré, že máte všetko, čo k akvárku patrí, ale týmto to nekončí. Treba sledovať kvalitu vody, sú k tomu rôzne testery. Čím kŕmite a akým spôsobom? Máte aj rastliny? Filter?
Naposledy upravil luigi72 : 20.08.09 at 23:48
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Viem že si mi nevynadal, ani som to tak nebrala, len som napísala tak pre informáciu, že máme v ňom potrebné veci . Splnený prvý krok a viem že tie ďalšie sa musím naučiť. A ďakujem ti za rady aj priloženú tabuľku. Ale od včera sa nám tie dva sklaláre začali napádať. Večer som to spozorovala, ale aj teraz ráno. Čierny stále napáda bieleho. Nevie niekto prečo to robia. Stretli ste sa už s týmto. Je to rovnaký druh. ˇČierny je trocha menší ako ten biely. Rozbehne sa sa útočí hlavne do chvosta.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Skaláre nie sú zvlášť agresívne rybky, ale na druhú stranu nie sú ani celkom mierumilovné. Keď sa v akvárku vytvorí pár, tak držia sa spolu a ostatných potom vyháňajú zo svojho teritória.
My sme mali pred rokom tiež podobný problém, keď sa vytvoril párik. Tretieho a štvrtého skalára stále odháňali, hrýzli do nich, takže sme chudáčikov museli darovať. Odvtedy je pokoj.
Keď sa skaláre chovajú v malom akváriu, ktoré im neposkytuje dostatok priestoru na vytvorenie svojho teritória, alebo ak majú malý počet úkrytov, môže sa stať, že budú ostatné ryby prenasledovať a dokonca ich môžu aj zabiť. Preto treba mať čím väčšie a priestrannejšie akvárium s dostatočným množstvom úkrytov.
V tvojom prípade môže byť, že čierny skalár je dominantnejší a vyžaduje si svoj priestor, preto útočí na menej dominantného bieleho skalára. Druhý prípad môže byť aj to, že skaláre sú počas svojho rastu hladnejšie, ako keď už sú veľké a môžu obhrýzať plutvy, chvosty druhých rýb.
Treba ich chvíľu sledovať.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

ďakujem, skôr si myslím ako hovoríš po dnešnom pozorovaní, že je čierny dominantnejší a chráni s svoje teritorium.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Voda v akváriu bola okolo 24-25 stupňov, keď sme na vrch akvária položili svetlo kúpené v akvaristike, teptola vody sa vždy keď majú zasvietené zvýšila tak o 3-4 stupne. Takže keď sa svieti tak je vola teplá 28,29 stupňov.
Môže to tak byť? Mne sa to nezdá.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
to Hansacit:
Na záver ešte jedna poznámka:
- jedna známa /zaoberá sa feng-šui a inými vedami/ raz konštatovala, keď v jednej domácnosti vykapali rybky v akvárku, že majiteľovi "stiahli chorobu".
v tomto prípade znamená, že sa nakazili -
Treba to chápať v tom zmysle, že jeho chorobu prevzali na seba. Pravdou bolo, že majiteľ mal vtedy nejakú očnú infekciu, keď im podochli rybky a zdochlo im v tom období aj iné domáce zvieratko.
Mohlo by byť na tomto niečo pravdy?[/QUOTE]

Doma sa im tá očná infekcia rozšírila - ale rovnaké baktérie alebo vírusy môžu útočiť rozdielnym spôsobom na rozdielne organizmy preto mali zvieratá iné prejavy aj keď si "stiahli tú istú chorobu. Tak to vidím ja, je to moj skromný názor, pokiaľ čo sa týka toho ako sa niekedy prekladajú cudzie jazyky do našej reči
Naposledy upravil bettylou : 23.08.09 at 16:57
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

HankaS Pozri príspevok
Voda v akváriu bola okolo 24-25 stupňov, keď sme na vrch akvária položili svetlo kúpené v akvaristike, teptola vody sa vždy keď majú zasvietené zvýšila tak o 3-4 stupne. Takže keď sa svieti tak je vola teplá 28,29 stupňov.
Môže to tak byť? Mne sa to nezdá.
My máme 4 trubice, ktoré nezohrievajú vodu. Alebo keď aj, tak akvárko je odstatočne veľké na to, aby sa to rozložilo.

Neviem aké svetlo máš.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...na 99% si priniesla s rybkami aj nejakú chorobu na ktoré tieto rybky boli zvyknuté práve v tej akvaristickej predajni, takže im nebolo nič no a tým sa nakazili aj Tvoje rybky a uhynuli.
0 0
lucta11 lucta11

lucta11 je offline (nepripojený) lucta11

potrebujem poradiť mam 10 l akvárko a v ňom dvoch skalárov, po jednom dni mám trochu zmútenú vodu nie je taká číra ako včera čo mám robiť? som začiatočník
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucta11 Pozri príspevok
potrebujem poradiť mam 10 l akvárko a v ňom dvoch skalárov, po jednom dni mám trochu zmútenú vodu nie je taká číra ako včera čo mám robiť? som začiatočník
Ty si si vybral skalárov do akvarka, alebo ti to niekto poradil?

Totiž skalár je pre začiatočníka dosť náročná ryba a 10l akvárium je pre neho ako pre rodinu garzónka. Skalár potrebuje vysoký stĺpec vody, najlepšie je 50 cm a viac.

Ale keď ich už máš...

Treba tiež, aby akvarko malo dostatok svetla. Po jdenom dni by ešte nemali rásť riasy. S tou vodou - máš tam nejaký filter alebo prevzdušňovač? AKo si zakladal akvárium? Čo máš na spodku? Kamienky? Dobre si ich vyumýval? Pred prvým použitím sa dokonca doporučuje tie kamienky prevariť. Ak by sa ti zdalo, že sa voda viac múti v najbližších dňoch, tak prelož ryby do väčšieho vedra a urob generálku akvarka:
- prevariť kamene, dobre uch vyumývať
- nasadiť rastliny
- napustiť vodu, počkať kým dosiahne izbovú teplotu
- vrátiť rybky

AK by to náhodou neprežili, tak nechaj akvarko bez rýb pár týždňov a potom si kúp nejaké nenáročnejšie rybky, napr. mečúne alebo gupky. Prípadne môžeš do takejto veľkosti jedného zlatého karasa alebo menšiu závojnatku. Ale nejaký prevzdušňovač tam doporučujem v každom prípade, 10 l je málo na to, aby sa voda sama okysličovala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať