st.jana
18.11.09,12:27
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri vymáhaní pohľadávky za nájomné, nakoľko s tým nemám žiadne skúsenosti. V roku 2007 som uzatvorila zmluvu na prenájom lesnej a poľnohospodárskej pôdy so štátnymi lesmi. Po uzatvorení zmluvy mi kolega poradil, že môžem požiadať aj o nájomné pred uzatvorením zmluvy, avšak neviem koľko pred tým ani podľa čoho mám vypočítať sumu. Vie mi niekto poradiť podľa akého zákona môžem nájomné vymáhať poprípade, ktorý právny predpis sa týmto zaoberá? Lesy na moje žiadosti nereagujú. Dúfam, že to nie je premlčané.
Veľmi pekne ďakujem
Jana
ramart
21.11.09,08:31
nie som právnik a nemám s nimi ani dobré skúsenosti a myslím, že to bude dosť zložité, ale určite by som začal tým, že by som to prísne rozdelil na 2 samostatné veci:
1. omeškanie platenia podľa zmluvy - možné riešenia -ak neplatia a nereagujú, tak podľa zmluvy pohroziť s výpovedou a jednoducho vymáhať právnymi prostriedkami
2. k nájomnému pred zmluvou sa ani neviem vyjadriť, ale asi by som to riešil bez drahých právnikov tak, že ak neplatia normálnu zmluvu, malo by v nej byť, že ju možem vypovedať a to by som aj urobil... ak by chceli novú, priplatili by si vopred aj za staré obdobie a hotovo...
ak nie, ponukol by som prenájom schopnejším sukromným hospodárom, vypovedal zmluvu a vymáhal zmluvný nedoplatok
Mária27
21.11.09,15:45
Nájom lesných pozemkov na hospodárenie v lesoch upravuje zákon č. 504/2003 Z.z. Nájomná zmluva sa spravuje ustanoveniami § 663 až 684 Občianskeho zákonníka.

Za obdobie užívania lesov pred nájmom si si mohla vymáhať bezdôvodné obohatenie vo výške nájmu po odpočítaní nákladov užívateľa. Tento nárok je premlčateľný - subjektívna doba 2 roky, objektívna 3 roky. Keďže od uzatvorenia nájomnej zmluvy uplynuli 2 roky, nárok na vydanie obohatenia je premlčaný (po 2 rokoch odkedy si sa dozvedela o neoprávnenom užívaní).
st.jana
25.11.09,07:06
Ďakujem aj za tieto informácie ale nevedel by mi niekto poradiť aký právny predpis sa týmto zaoberá prípadne aký pagraf.
Ďakujem
Mária27
03.12.09,20:58
Uviedla som ti dva právne predpisy, tak ešte ďalšie: bezdôvodné obohatenie upravujú §§ 451 - 459 obč.zák. a premlčanie §§ 100 - 114 tiež občianskeo zákonníka.