Nik_ita
19.11.09,09:13
Dobrý deň chcem sa Vás spýtať či by mi niekto nevedel poradiť ako mam postupovať pri vyhlásení konkurzu, koľko to asi stojí a či mám vôbec na nieco také nárok. Moja firma už dlhší čas je v mínusovom stave a nabehlo mi dosť exekúcií ktoré nemám možnosť vyplatiť. Som živnostník. Dúfam že som to zaradil do dobrej témy. Chcel by som sa týchto podlžností zbaviť a neviem si rady čo ďalej. V prípade ak by existovala aj nejaká iná možnosť ako s toho von by som uvítal. Bohužiaľ žiaden firemný majetok mi už nezostal. Ďakujem za odpovede.
Danila
19.11.09,08:38
Nik_ita
19.11.09,11:08
hej chapem citala som o tom uz vela tem ale kazdy uvadza ze je potrebne mat majetok a to ja nemam preto sa pytam ci by to bolo mozne a kolko financii to bude obnasat pokial by som sa rozhodla do toho ist dakujem za odpovede
dstopka
19.11.09,12:24
No tu sa obávam, že je to dosť komplikované, pretože živnostník ručí celým svojím majetok, nie len majetkom, ktorý má vo firme. Čiže exekútor môže siahnuť aj na veci,ktorá máš ako súkromná osoba.

Možnosti podľa mňa sú len dohodnúť sa so svojimi veriteľmi na splátkovom režime, alebo vyhlásiť osobný bankrot...

Bližšie info o ňom sú na stránke portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=1052

Preto, keď podnikanie, tak radšej cez s.r.o....
Nik_ita
19.11.09,16:04
ale ja už žiadne majetky nemam ani ako sukromna osoba ani ako podnikateľ preto som sa spytala ci by som mala narok na konkurz a čo všetko by som musela spĺňať a koľko peňazí by ma to asi stálo dakujem ešte raz
estefano
23.11.09,16:53
Nezúfaj, stále sa dá pomôcť. Len musíš vedieť, čo chceš. Na jednoduchý osobný bankrot ti stačí podať podanie na okresný súd v sídle krajského súdu v tvojom meste. Samotné podanie je jednoduché, ak máš záujem, pošlem ti vzor. Horšie je to ale s prílhami, tam ak sa pomýliš alebo niečo zle vyplniš, tak ti podanie vrátia bez možnosti odvolania. Poplatok - preddavok na náklady a odmenu predbežného správcu je 20.000,-Sk, platí sa pri podaní. Potom stačí, ak predbežnému správcovi preukážeš majetok za 50.000,-Sk, ten dá hlásenie na súd s odporúčaním na otvorenie konkurzu. POZOR - poraď sa s niekým poriadne, nech potom nie si sklamaný. Reálne existuje aj atribút oddĺženia pre fyzické osoby, je to v zákone strašne blbo definované - súd zbaví rozhodnutím dlžníka prihlásených pohľadávok. Čiže kto si neprihlásil, môže vymáhať ďalej. Ak chceš vedieť niečo viac, pýtaj sa.
Nik_ita
24.11.09,12:05
Nezúfaj, stále sa dá pomôcť. Len musíš vedieť, čo chceš. Na jednoduchý osobný bankrot ti stačí podať podanie na okresný súd v sídle krajského súdu v tvojom meste. Samotné podanie je jednoduché, ak máš záujem, pošlem ti vzor. Horšie je to ale s prílhami, tam ak sa pomýliš alebo niečo zle vyplniš, tak ti podanie vrátia bez možnosti odvolania. Poplatok - preddavok na náklady a odmenu predbežného správcu je 20.000,-Sk, platí sa pri podaní. Potom stačí, ak predbežnému správcovi preukážeš majetok za 50.000,-Sk, ten dá hlásenie na súd s odporúčaním na otvorenie konkurzu. POZOR - poraď sa s niekým poriadne, nech potom nie si sklamaný. Reálne existuje aj atribút oddĺženia pre fyzické osoby, je to v zákone strašne blbo definované - súd zbaví rozhodnutím dlžníka prihlásených pohľadávok. Čiže kto si neprihlásil, môže vymáhať ďalej. Ak chceš vedieť niečo viac, pýtaj sa.

a ten atribút oddĺžnenia pre fyzické osoby to je čo konkrétne tam je to tak isto ako pri vyhlaseni konkurzu alebo je to nieco o uplne inom uvitala by som ohladom tohoto bližšie info dakujem velmi pekne za rady
estefano
24.11.09,17:52
Najskôr prebehne konkurz fyzickej osoby, kde správca speňaží celý majetok Ak aj po speňažení majetku ostanú ešte dlhy, môže dlžník požiadať súd o odĺženie. Súd určí 3 ročné skúšobné obdobie, počas ktorého dlžník uhrádza dohodnuté percento z príjmov. Po troch rokoch súd rozhodne o zbavení dlžníka dlhou. Zákonodarca možno zámerne, možno nevedomky hovorí len o zbavení dlhou prihlásených do konkurzu. Rátaj s tým, že soc.poisť. a daň.úrad si svoje určite prihlásia. Takže postup vyhlás na seba konkurz, nemôýe byť zamietnutý pre nedostatok majetku a v priebehu konkurzu požiadaj o oddĺženie.
wratko
04.12.09,22:12
estefano ma v podstate pravdu, az na taky maly detail. Pocas konkurzu musis byt stale v kontakte so spravcom, aby mu nahodou nechybali prostriedky na uhradu pohladavok proti podstate - co su napr. aj tvoje mesacne odvody do soc. a zdrav. poistovne. Ak na toto spravca nebude mat a minie uz aj preddavok na trovy konania vo vyske 50.000 SKK, poziada sud o zrusenie konkurzu pre nemajetnost a ty sa nebudes moct oddlzit a veskera snaha a do tohto momentu vynalozene prostriedky boli zbytocne.
bv_alexandra
05.12.09,07:29
estefano ma v podstate pravdu, az na taky maly detail. Pocas konkurzu musis byt stale v kontakte so spravcom, aby mu nahodou nechybali prostriedky na uhradu pohladavok proti podstate - co su napr. aj tvoje mesacne odvody do soc. a zdrav. poistovne. Ak na toto spravca nebude mat a minie uz aj preddavok na trovy konania vo vyske 50.000 SKK, poziada sud o zrusenie konkurzu pre nemajetnost a ty sa nebudes moct oddlzit a veskera snaha a do tohto momentu vynalozene prostriedky boli zbytocne.
Všetko to dost aj závisi od správcu konkurznej podstaty. Je dôležité aby boli peniaze aspon na pokrytie poplatkov konkurzu.
Je možné aj to aby dal vyhlásiť konkurz na teba tvoj dlžník, poznám prípad kedy Danový úrad so sociálnou poisťovnou dali žiadosť na vyhlásenie konkurzu, vtedy platí poplatok na súd ten kto ho podáva.
V tomto prípade to bol danový úrad, a SZČO o tom vedel lebo sa tak dohodol s exekučným na daňovom.
A nemáš žiadne pohladávky?
Aj to je totižto majetok.
Ak je dobrý správca dá sa s ním dohodnúť aby nezamietol návrh na konkurz. :);)
brčko
05.12.09,19:55
estefano ma v podstate pravdu, az na taky maly detail. Pocas konkurzu musis byt stale v kontakte so spravcom, aby mu nahodou nechybali prostriedky na uhradu pohladavok proti podstate - co su napr. aj tvoje mesacne odvody do soc. a zdrav. poistovne. Ak na toto spravca nebude mat a minie uz aj preddavok na trovy konania vo vyske 50.000 SKK, poziada sud o zrusenie konkurzu pre nemajetnost a ty sa nebudes moct oddlzit a veskera snaha a do tohto momentu vynalozene prostriedky boli zbytocne.

toto je fakt, že ak by správca nemal na pohladávky proti podstate (t.j. napr. na mzdy a odstupné zamestnancov, za obdobie po vyhlásení konkurzu), že by mohol požiadať správca súd o zrušenie konkurzu? (ide o a.s.). Správca tvrdí, že mzdy, ale skôr len ich časť, vyplatí po ukončení konkurzu, t.j. nevypláca ich v čase splatnosti. Takže potom by vlastne mal vyplatiť len hrubú mzdu bez preddavku dane, t.j. bez odvodov.
estefano
06.12.09,18:27
Preddavok na vyhlásenie konkurzu na fyzickú osobu je 20.000,-Sk. Z toho je 5.000,-Sk odmena predbežného správcu, zvyšok je na preukázateľné náklady správcu. Väčšinou sa vyčerpá max. ďalších 5.000,-Sk, takže v konkurze ostáva ešte 10.000,-Sk. Začne konkurz, a samozrejme si navrhovateľ, ten ktorý zložil preddavok uplatní pohľadávku proti podstate a žiada od správcu uvedený preddavok vrátiť. Predpokladám, že keď už je vyhlásený konkurz, tak dlžník nie je podnikateľom, tak odmena správcu do prvej schôdze veriteľov je 20.000,-Sk. Takže ak to správca nepreženie s výdavkami, tak by 50.000,-Sk malo stačiť na skončenie konkurzu pri rozdelení aspoň minimálneho výnosu. Samozrejme každý prípad je iný.
Brčko - uvedené výdavky sú pohľadávkami proti podstate a správca má povinnosť ich vyplácať v čase splatnosti podľa poradia ich prihlásenia. Ak nemá na ich vyplatenie, je povinný požiadať o zamietnutie konkurzu pre nedostatok majetku. Inak ich musí uhradiť zo svojho, aj osobného majetku. Správa zodpovedá v plnej miere za pohľadávky proti podstate, tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť, iba ak preukáže, že konal s odbornou starostlivosťou.
Kennard
06.12.09,18:52
Dobry vecer,

Chcel by som poprosit o radu.

Som zivnostnik a asi rok pred zalozenim zivnosti som si zobral uver 270tis Sk. Uver som splacal nacas.Momentalne vsak meskam so splatkami par mesiacov. Nemam zial moznost sa dostat ku nejakym peniazom a tak zvazujem moznost vyhlasenia bankrotu.
Som dost zmateny zo sposobu akym sposobom resp. na "koho" vyhlasit konkurz.

Mam vyhlasit bankrot ako fyzicka osoba alebo ako zivnostnik?

Co sa tyka majetku, jedine co vlastnim je pocitac(mam zivnost na internetovy obchod) a vykonavam ju z bytu,ktory je napisany na matku.

Cital som ze pri vyhlasovani bankrotu fyzickej osoby je nutne mat okolo 70000 na poplatky. Ako je to v pripade zivnostnika?

Asi je nutne tiez spomenut ze na zalozenie zivnosti som dostal nenavratny prispevok od uradu prace kde je podmienka aby clovek dva roky nezrusil zivnost.

Dakujem za rady.
brčko
06.12.09,20:18
Brčko - uvedené výdavky sú pohľadávkami proti podstate a správca má povinnosť ich vyplácať v čase splatnosti podľa poradia ich prihlásenia. Ak nemá na ich vyplatenie, je povinný požiadať o zamietnutie konkurzu pre nedostatok majetku. Inak ich musí uhradiť zo svojho, aj osobného majetku. Správa zodpovedá v plnej miere za pohľadávky proti podstate, tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť, iba ak preukáže, že konal s odbornou starostlivosťou.

DAkujem velmi pekne za dalšiu radu.

V našej firme je ešte nejaký majetok, ktorý sa ale nedarí správcovi predať, resp. podla info vraj teraz sa mu podarilo niečo predať ale určite velmi pod cenu oproti účtovnej cene. Takte neviem, či nevyplatenie mzdy riadne prihlásenej listom obstojí z jeho strany a ide o jednanie s odbornou spôsobilosťou, resp. podla zákona.

Tiež sa mi akosi nezdá jeho vyjadrenie, že ... "mzdu Vám správca preplatí pri skončení konkurzného konania" ... "nedá sa očakávať, že vaša pohľadávaka (mzdy na ktoré vznikol nárok po vyhlásení konkurzu) bude uspokojená v celej výške".

No musím pohladať v § to, čo si mi napísal. Dakujem ešte raz. :)
ludex
06.12.09,20:49
Dobrý deň chcem sa Vás spýtať či by mi niekto nevedel poradiť ako mam postupovať pri vyhlásení konkurzu, koľko to asi stojí a či mám vôbec na nieco také nárok. Moja firma už dlhší čas je v mínusovom stave a nabehlo mi dosť exekúcií ktoré nemám možnosť vyplatiť. Som živnostník. Dúfam že som to zaradil do dobrej témy. Chcel by som sa týchto podlžností zbaviť a neviem si rady čo ďalej. V prípade ak by existovala aj nejaká iná možnosť ako s toho von by som uvítal. Bohužiaľ žiaden firemný majetok mi už nezostal. Ďakujem za odpovede.

Aby nedošlo k nedorozumeniu,tým že vyhlásiš os.bankrot sa svojich podlžností nezbavíš. Tie musíš splácať ďalej,takže si myslím,že dohodnúť sa s exekútormi je lepšia cesta, ako špekulovať ako sa zbaviť dlhov.Tie dlhy samé od seba nezmiznú,tie si ťa počkajú a čím dlhšie,tým budú väčšie.;)
estefano
07.12.09,06:57
KENNARD - môj osobný názor je, že ak máš 70tis. na preddavok, tak si radšej dohodni splátkový kalendár s bankou a pokús sa splácať, prípadne zrážkami zo mzdy, alebo iné. Pri takom nízkom záväzku sa ti neoplatí ísť do rizika, že to nedopadne tak, ako si predstavuješ. Konkurz na fyzicku osobu - je jedno, či si živnostník, ručíš celým svojím majetkom a správca aj celý tvoj majetok speňažuje. Napíš, z ktorého si kraja, poradím ti normálneho správcu.
Brčko - prihlasovala si si mzdu do konkurzu prihláškou, alebo ako pohľadávku proti podstate? To je zásadný rozdiel. Pohľadávky proti podstate §87 z.7/2005. Ak je to mzda po vyhlásení konkurzu, musí byť uhradená prednostne podľa poradia pohľadávok proti podstate, skôr môže byť uhradená len odmena správcu a jeho výdavky. Ako veriteľ máš nárok nahliadnuť do spisu u správcu, tam si zistíš, aké sú pohľadávky proti podstate a kedy by si mohla byť uhradená. Iná je situácia, ak má naozaj výťažok taký malý, že mu nestačí ani na jeho odmenu. Potom bohužiaľ, ale nikto nedostane nič.
LUDEX - pozor, po vyhlásení konkurzu staré dlhy aspoň počas trvania konkurzu neplatíš. Dokonca ich nesmieš splácať ďalej, došlo by k uprednostneniu veriteľa, a správca plnenie bude vymáhať späť do podstaty. Dlhov sa zbavíš, je možné oddĺženie, len zákon je natoľko deravý, že trochu šikovnejší veriteľ to dokáže obísť.
estefano
07.12.09,07:00
Ešte jedna poznámka. Fyzické osoby - podnikatelia v problémoch. Skúste pouvažovať nad reštrukturalizáciou. Najmä ak máte záväzky voči DU - ideálne ak je istina nižšia ako sankcie. Je to zaujímavý spôsob zbavenia sa časti dlhu, a neplatí sa preddavok.
Kennard
07.12.09,10:57
KENNARD - môj osobný názor je, že ak máš 70tis. na preddavok, tak si radšej dohodni splátkový kalendár s bankou a pokús sa splácať, prípadne zrážkami zo mzdy, alebo iné. Pri takom nízkom záväzku sa ti neoplatí ísť do rizika, že to nedopadne tak, ako si predstavuješ. Konkurz na fyzicku osobu - je jedno, či si živnostník, ručíš celým svojím majetkom a správca aj celý tvoj majetok speňažuje. Napíš, z ktorého si kraja, poradím ti normálneho správcu.


Estefano, vdaka za reakciu.
Problem je ze nemam ani tych 70 tis. Keby som ich mal skusim sa dohodnut s bankou.
Ja som z Oravy cize Zilinsky kraj, vopred vdaka za tip.
Ak ta este mozem poprosit , co si myslel tym ze to nedopadne tak ako si predstavujem. Ze by ma mohly rozne poplatky s tymto spojene stat aj viac ako je moj terajsi dlh 270 tis?
estefano
07.12.09,11:15
Viac ako dlh určite nie. Ale banka, ak má exekučný titul, či už platobný rozkaz alebo notársku zápisnicu, prípadne zmenku, sa vôbec nemusí do konkurzu prihlásiť. V týchto prípadovch je premlčacia doba 10 rokov. Takže aj keby sa ti podaril konkurz dotiahnuť do dobrého konca, požiadaš o oddĺženie, 3 roky skúšobná doba, súd ťa zbaví PRIHLÁSENÝCH pohľadávok, neprihlásené však trvajú ďalej. To je sprostosť tohto zákona a týmto oddĺženie stráca na zmysle.
Osobne ako správca mám 3 prípady, jeden konkurz som ukončil a práve sa na súde rozhoduje o povolení oddĺženia. Náklady vo všetkých troch neprekročili 2.500,-€, súd by aj mal povoliť oddĺženie, dlžníci budú odvádzať správcovi - čo už nebudem ja, určené percento z príjmov počas 3 rokov. ALE - neprihlásil sa Orange ani exekútor s odmenou. Čiže ich pohľadávky trvajú a budú ich žiadať splatiť po skončení oddĺženia.
V Žilina mám kolegu, ak budeš mať záujem, pošlem ti kontakt.
Kennard
07.12.09,15:05
Vdaka za nove a poucne info. Zase som sa nieco nove naucil,dozvedel. Nevedel som ze to moze aj takto fungovat.
Samozrejme rad si zoberiem ten kontakt na kolegu,dakujem.

Kedze si od fachu, velmi rad by som sa ta spytal jednu vec.

Ako vlastne funguju exekutori prip. banky ked klient nesplaca uver?
Hovoril som pred par dnami so zenou s VUB , oddelenie skoreho vymahania a ta mi povedala ze chape moju situaciu ze mam problemy splacat uver ale zial nemozu mi poskytnut odklad alebo znizenie splatok a po 3 nezaplatenych splatkach tento dlh daju/predaju vymahacom/exekutorom.S nimi sa potom mozem dohodnut mozno na splatkovom kalendari.

Ako teda postupuju exekutori ?
Ako som napisal, mam zivnost a jediny majetok je laptop, moja zivnost je na internetovy predaj a vykonavam to v byte kde je majitelkou moja matka.Bude moja matka nejak postihnuta alebo otravovana?
Kedze nema majetok ktory moze zabavit ake mozu byt dalsie jeho kroky ?
brčko
08.12.09,14:03
[QUOTE=estefano;1227768]Brčko - prihlasovala si si mzdu do konkurzu prihláškou, alebo ako pohľadávku proti podstate? To je zásadný rozdiel. Pohľadávky proti podstate §87 z.7/2005. Ak je to mzda po vyhlásení konkurzu, musí byť uhradená prednostne podľa poradia pohľadávok proti podstate, skôr môže byť uhradená len odmena správcu a jeho výdavky. Ako veriteľ máš nárok nahliadnuť do spisu u správcu, tam si zistíš, aké sú pohľadávky proti podstate a kedy by si mohla byť uhradená. Iná je situácia, ak má naozaj výťažok taký malý, že mu nestačí ani na jeho odmenu. Potom bohužiaľ, ale nikto nedostane nič.[QUOTE]

ako pohladávku proti podstate (aj ked som toto spojenie v liste nepoužila, len že si uplatnujem nárok na mzdu). Môj PP skončil 30.9.09 a mzda mala byť v zmysle Zákonníka práce splantá pri skončení PP, resp. podla dohody, no najneskôr do konca oktobra. Vyplatená nebola. Takže aj výdaje, ktoré vzniknú správcovi v období po 31.10.09 sú prednostne hradené pred mojou mzdou?

dakujem ti
estefano
08.12.09,23:01
Prednostne je uhrádzaná odmena správcu a jeho výdavky len do konania prvej schôdze veriteľov. Potom sú to pohľadávky proti podstate podľa lehoty splatnosti. Ak sú splatné viaceré pohľadávky v ten istý deň, uhradia sa pomerne v rovnakej výške. Nemôže ti povedať, že ti uhradí mzdu až po skončení konkurzu. Ale na tvojom mieste by som si pre istotu formálne prihlásil pohľadávku - nemusí byť na predpísanom tlačive, stačí ak napíšeš správcovi list, že si prihlasuješ svoju pohľadávku vo forme nevyplatenej mzdy za 9/2009 splatnej do 31.10.2009 a žiadaš jej úhradu na svoj účet. Ako som pochopil, už si mu písala, len si nepoužila termín pohľadávka proti podstate. Možno by bolo dobré napísať mu ešte raz výzvu - žiadosť o oznámenie termínu úhrady prihlásenej pohľadávky proti podstate. Ak ho budeš otravovať pravidelne, tak možno niečo pošle.
brčko
09.12.09,08:55
Prednostne je uhrádzaná odmena správcu a jeho výdavky len do konania prvej schôdze veriteľov. Potom sú to pohľadávky proti podstate podľa lehoty splatnosti. Ak sú splatné viaceré pohľadávky v ten istý deň, uhradia sa pomerne v rovnakej výške. Nemôže ti povedať, že ti uhradí mzdu až po skončení konkurzu. Ale na tvojom mieste by som si pre istotu formálne prihlásil pohľadávku - nemusí byť na predpísanom tlačive, stačí ak napíšeš správcovi list, že si prihlasuješ svoju pohľadávku vo forme nevyplatenej mzdy za 9/2009 splatnej do 31.10.2009 a žiadaš jej úhradu na svoj účet. Ako som pochopil, už si mu písala, len si nepoužila termín pohľadávka proti podstate. Možno by bolo dobré napísať mu ešte raz výzvu - žiadosť o oznámenie termínu úhrady prihlásenej pohľadávky proti podstate. Ak ho budeš otravovať pravidelne, tak možno niečo pošle.

áno, písala som mu mail, kde som si uplatnila nárok aj s uvedením dátumu splatnosti a aj čísla účtu. Uviedla som sumu v čistom a aj hrubom. KEdže predpokladám, mail nestačí, tak som si mail vytlačila a dala podpísať prevzatie, no nie je tam uvedený dátum prevzatia. V liste som napísala, že vzhladom na to, že podla info od neho, že môj nárok predpokladá nebude uspokojený v plnej výške, si budem uplatnovať nárok z garanč.poistenia. K tomu mi potvrdil nevyplatenú mzdu na predpísanom tlačive. V liste som viedla, že celú sumu z gar.poistenia nedostanem vyplatenú, len predbežne predpokladám sumu xxxx. Teraz už mám vyplatenú dávku z GP a budem mu písať mail so sumou. Ale uvediem to okrem čiastky v čistom a aj v hrubom (lebo "predpokladám", ak bude mzda vyplatená napr. budúci rok, tak sa už nezráža zdrav.poistné, ani sociálne, len preddavok dane a "predpokladám" v takom prípade treba vychádzať z nároku zamestnanca na hrubú mzdu a nie čistú). Uvidím, či pôjdem za ním osobne alebo to zašlem doporučene poštou.

Dakujem za tvoju pomoc. Som zvedavá, ako to dopadne.:rolleyes: