Zavrieť

Porady

Bankrot fyzickej osoby

V mediach som nedavno zachytil spravu o moznosti vyhlasenia bankrotu fyzickej osoby. Je to uz pravne mozne, alebo sa to len pripravuje? Dakujem.
Usporiadat
lema2401 lema2401

lema2401 je offline (nepripojený) lema2401

Dobrý deň,

chcel by som Vás požiadať o radu.

Momentálne som živnostník, ale plánujem živnosť ukončiť a zamestnať sa. Môj problém je, že ako fyzická osoba (pred podnikaním) aj ako živnostník som dostal úvery od bánk. Peniaze, ktoré som dostal som použil na podnikanie, ktoré mi však nevychádza a nie osm schopný splácať splátky. Vlastním nehnuteľnosť, ale bohužiaľ ju budem nútení previesť na inú osobu z dôvodu neplatenia pôžičky. Iný majetok nemám, ale financie potrebné na začatie konkurzu by som zohnal od rodiny.

Chcem sa spýtať, či je možné v takomto prípade požiadať o osobný bankrot a ako treba postupovať.

Prosím o radu. Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lema2401 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som Vás požiadať o radu.

Momentálne som živnostník, ale plánujem živnosť ukončiť a zamestnať sa. Môj problém je, že ako fyzická osoba (pred podnikaním) aj ako živnostník som dostal úvery od bánk. Peniaze, ktoré som dostal som použil na podnikanie, ktoré mi však nevychádza a nie osm schopný splácať splátky. Vlastním nehnuteľnosť, ale bohužiaľ ju budem nútení previesť na inú osobu z dôvodu neplatenia pôžičky. Iný majetok nemám, ale financie potrebné na začatie konkurzu by som zohnal od rodiny.

Chcem sa spýtať, či je možné v takomto prípade požiadať o osobný bankrot a ako treba postupovať.

Prosím o radu. Ďakujem
zopár informácii zo stránky www.tvojdom.sk
Osobný bankrot
Ďalšou, i keď málo využívanou možnosťou je vyhlásenie osobného bankrotu. Túto možnosť môže od januára minulého roka využiť každý – teda nie len právnická, ale aj fyzická osoba. Pre dlžníka to však znamená ďalšie finančné náklady na odmenu správcu, znalecké posudky a speňažovanie majetku, čo dokopy činí cca 100-tisíc korún. Už pri podaní žiadosti treba zložiť preddavok 20-tisíc a dlžník musí preukázať ďalší majetok v hodnote aspoň 50-tisíc. Po rozpredaní majetku súd určí trojročnú skúšobnú dobu, počas ktorej dlžník musí každoročne splácať súdom určenú čiastku. Tá nesmie prekročiť 70 % z celkových čistých príjmov, no nesmie klesnúť pod 10-tisíc ročne. Takéto návrhy na konkurzy sú často zamietnuté práve pre nedostatok majetku dlžníka. Konkurz na majetok klienta môže vyhlásiť aj veriteľ, no ani pre neho to nie je lákavá voľba. Pre veriteľa je oveľa efektívnejšie obrátiť sa priamo na exekútora, ktorý môže dlžníkovi zablokovať majetok okamžite.
-les-
0 0
Romankosk Romankosk

Romankosk je offline (nepripojený) Romankosk

Ako čítam všetky tieto vaše príspevky, začínam byť zúfalý. Napadá ma otázka, čo v prípade, že nemám žiadny majetok, momentálne som aj bez zamestnania. Som vážne v úplnej pr.....?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Romankosk Pozri príspevok
Ako čítam všetky tieto vaše príspevky, začínam byť zúfalý. Napadá ma otázka, čo v prípade, že nemám žiadny majetok, momentálne som aj bez zamestnania. Som vážne v úplnej pr.....?
No myslím si, že by bolo dobré túto tému oživiť, pretože po dnešnom stanovisku Slovenského štatistického úradu o prepade SK ekonomiky a pri hrozivých predpokladoch prepustenia 100 tisíc zamestnancov do konca roka sa onedlho ocitne množstvo FO - nepodnikateľov v riadnej kaši.
Naše poisťovne, hoci si aj žiadatelia o poskytnutie úveru, následné pôžičky poistili pre prípad dlhodobej PN, či straty zamestnania - obávam sa nebudú vedieť uspokojiť takéto poistné plnenia.

Čo konať v takom zúfalstve a hlavne ako rýchlo niečo podniknúť a predbehnúť exekútora v platobnej neschopnosti.

V mojom okolí už badám rodiny, kde manželským párom od začiatku roka poklesol príjem o 300-500 € mesačne a nestíhajú uspokojiť svojich veriteľov.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

lema2401 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcel by som Vás požiadať o radu.

Momentálne som živnostník, ale plánujem živnosť ukončiť a zamestnať sa. Môj problém je, že ako fyzická osoba (pred podnikaním) aj ako živnostník som dostal úvery od bánk. Peniaze, ktoré som dostal som použil na podnikanie, ktoré mi však nevychádza a nie osm schopný splácať splátky. Vlastním nehnuteľnosť, ale bohužiaľ ju budem nútení previesť na inú osobu z dôvodu neplatenia pôžičky. Iný majetok nemám, ale financie potrebné na začatie konkurzu by som zohnal od rodiny.

Chcem sa spýtať, či je možné v takomto prípade požiadať o osobný bankrot a ako treba postupovať.

Prosím o radu. Ďakujem
Myslím, že predať nehnuteľnosť, ak chceš celý výťažok použiť na uspokojenie veriteľov nie je ten správny postup. Najprv je potrebné podať žiadosť o vyhlásenie konkurzu a tá nehnuteľnosť bude slúžiť ako majetok na speňaženie (t.j. uspokojenie veriteľov) v rámci konkurzného konania. Ak nebudeš mať dostatočný majetok, konkurz nemôže byť vyhlásený. Fyzická osoba musí preukázať majetok aspoň vo výške 50000 Sk. Na eurá v prepočte 1659,70 euro.
Naposledy upravil Mária.K. : 27.07.09 at 12:27
1 0
igormincic igormincic

igormincic je offline (nepripojený) igormincic

dobry den mam pozatavenu zivnost ale to neni problem teda som fyzicka osoba podnikatel a chcem podat navrh na bankrot napisete mi ako na to alebo cislo zakona dakujem
0 0
silvesterh silvesterh

silvesterh je offline (nepripojený) silvesterh

ahojte,
moj problem je obdobny,mam vela dlhu este z podnikania a jedine vychodisko je pre mna osobny bankrot,prestudoval som si co na to potrebujem a viem si zabezpecit priblizne 100-tis. na predbezne popladky,dalsia vec je ta ze ked som oslovil pravnika v namestove ten mi povedal ze sukromna osoba nema narok na konkurz a asobny bankrot nexzistuje,momentalne som nezamestnany zijem z podpory a zijem v zahranici co je dalsi dovod aky to ma dopad ale hlavne by som chcel vas poziadat o radu alebo nejakeho pravneho zastupcu ktyry by mi to vedel pripravit pre sud a co sa tyka majetku vsetko zabrali exekutori ale nemyslim si ze vsedko doposial popredali,moj okrasny sud je v ziline,dik
0 0
estefano estefano

estefano je offline (nepripojený) estefano

konkurzný správca
ak chceš, pošlem ti návrh aj s postupom, pošli mail na stevo.tichy@gmail.com
0 0
osobny bankrot osobny bankrot

osobny bankrot je offline (nepripojený) osobny bankrot

dobry den,viete mi niekto poradit ak som bola fyzicka osoba a vznikli dlhy cca pred 8rokmi a zivnost som zrusila pred cca 3rokmi,tiez su dlhy na fyzicku osobu nepodnikatel a podam si osobny bankrot budu spadat pod to dlhy kt.boli na fyzicku osobu podnikatela?viete mi poradit prosim aj navrh a postup?dakujem vopred
0 0
dzanoka dzanoka

dzanoka je offline (nepripojený) dzanoka

Zdravím.Som živnostník a chcel som vyhlásiť osobný bankrot, ale nemám finančné prostr. na vyhlásenie, nemám žiadny majetok a leasingovky mi vzali autá ktoré som mal na podnikanie. Mám úvery bankové aj nebankové a snažím sa platiť aspon úver kde mám ručitela aby nemal problémy. teraz akotak fungujem ale nedokážem vyprodukovať peniaze na nič iné. Mám nejakú možnosť ako ďalej?
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

dzanoka Pozri príspevok
Zdravím.Som živnostník a chcel som vyhlásiť osobný bankrot, ale nemám finančné prostr. na vyhlásenie, nemám žiadny majetok a leasingovky mi vzali autá ktoré som mal na podnikanie. Mám úvery bankové aj nebankové a snažím sa platiť aspon úver kde mám ručitela aby nemal problémy. teraz akotak fungujem ale nedokážem vyprodukovať peniaze na nič iné. Mám nejakú možnosť ako ďalej?
Poznám prípad kedy sa daňový úrad /exekútorka/ dohodla s podnikateľom že dá vyhlásiť konkurz, a vtedy platil poplatok danový úrad.
BOlo to však za takých okolností že podnikatel vyvíjal snahu, no sa mu nedarilo, a bola samozrejme ústretová aj exekútorka na daňovom.

Len ak nemáš majetok ani na pokrytie konkurzného konania tak by som v tom moc nádejí nevidela. Predbežný správca môže dať dať zamietnuť konanie. NEmáš ani majetok v pohľadávkach?
0 0
dzanoka dzanoka

dzanoka je offline (nepripojený) dzanoka

Nie. Mam len pár osobných vecí.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Tak je viac než pravdepodobné že súd konkurzné konanie zamietne.
0 0
dzanoka dzanoka

dzanoka je offline (nepripojený) dzanoka

Čo to pre mňa znamená?
Okrem toho že nemožem vyhlásiť bankrot.
Naposledy upravil dzanoka : 25.03.10 at 14:13
0 0
Barbarakol Barbarakol

Barbarakol je offline (nepripojený) Barbarakol

Bankrot, resp. malý konkurz fyzickej osoby, je na Slovensku doposiaľ málo využívaný. Naopak, napr. v Anglicku je to bežný spôsob oddlženia, ktorý je dosť využívaný. Niektorí takéto oddlženie absolvujú aj viackrát.
Nie je potrebné to chápať, ako dajakého strašiaka, naopak, je to liek na nazhromaždené dlžoby, ktoré nie je fyzická osoba schopná zvládnuť.
Tu je potrebné si uvedomiť, že veriteľ vedie každú pohľadávku, ako aktívum. To znamená, že napriek tomu, že sa jeho pohľadávka stala už pravdepodobne nevymožiteľná, zaplatí za ňu daň, nakoľko ju nemôže odpísať ako stratu.
Vyhlásením konkurzu, dostane veriteľ dokument, ktorým môže pohľadávku voči dlžníkovi odpísať a tak znížiť svoj daňový základ.

Takže z vyššie uvedeného jasne vyplýva: ak nemôže veriteľ dosiahnuť splatenie pohľadávky, radšej uvíta odpísanie pohľadávky. Dá sa teda povedať, že malý konkurz je výhodný pre fyzickú osobu, a aj pre veriteľov, ktorím dlhuje.

Pre dlžníka je to to proces na 36 mesiacov. Po tejto dobe je celkom bez záväzkov.

Pre oddlženie je možné osloviť advokátsku kanceláriu, alebo, jednoduchšie riešenie cez internet na stránke Oddlžovací servis PLENKALL
2 0
cestovina cestovina

cestovina je offline (nepripojený) cestovina

Dobrý deň neviete mi niekto poradiť či môžem vyhlásiť osobný bankrot keď som konateľ a majiteľ s.r.o. a mám dlhy a exekucie ako fyzická nepodnikateľ osoba s pred pár rokov , nemám žiaden majetok ako fyzická osoba a či to má vplyv na s.r.o ktorej som konateľom a majiteľ
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

cestovina Pozri príspevok
Dobrý deň neviete mi niekto poradiť či môžem vyhlásiť osobný bankrot keď som konateľ a majiteľ s.r.o. a mám dlhy a exekucie ako fyzická nepodnikateľ osoba s pred pár rokov , nemám žiaden majetok ako fyzická osoba a či to má vplyv na s.r.o ktorej som konateľom a majiteľ
aj obchodný podiel v sro je majetok - aj na ten sa bude vzťahovať
0 0
Ende Ende

Ende je offline (nepripojený) Ende

Este by sa mohlo vymysliet aj nieco pre ludi ktory nemaju ozaj vobec nic..mam na seba nejake uvery v banke ktore by som mal platit cca 550eur mesacne,,,,samozrejme s mojim momentalnym platom 350euro...minus80euro exekutor sa to da dost tazko....a to som este nezaratal alimenty a rad by som mal aj na stravu..snazim sa uhradzat aspon nejaku cast dlhov,ale asi to ani nema zmysel kedze sa mi v banke mi povedali pokial neplatim cele sumy akoby som neplatil nic a moja pohladavka bude postupena dalej,samozrejme plus penale,exekutor atd atd.....Takze osobny bankrot??? nevlastnim ziadnu nehnutelnost...650euro ako preddavok takisto nehrozi a majetok v hodnote 1700eur uz vobec nie...takze tento osobny bankrot je uplna fraska...takze ja pomaly rezignujem....mam celkove dlhy cca 14tis euro a som v koncoch...na moj pripad asi neexistuje riesenie :-(
Naposledy upravil Ende : 02.04.11 at 15:10
0 0
karol42 karol42

karol42 je offline (nepripojený) karol42

Mám šialenú myšlienku. Neviem, či tu má niekto právne vzdelanie, ale mňa nemajú právnici radi, lebo im dávam šialené návrhy a otázky. Potom im dlho trvá kým pochopia, kam smerujem.
Čo by sa stalo, keby fyzickej osobe, čo nemá žiaden majetok dala nejaká s.r.o. potvrdenie, ručenie, zmluvu, alebo dokonca pôžičku, aby mal peniaze na poplatky. ( ako prvá by následne zobrala späť čo sa dá ) Potom by sa ten bankrot dal zahájiť (asi), niečo by sa dalo aj plniť ( tých 70% z platu 0,00 nič € + poplatky za služby - 663,88 € ). Takto by ťahali čas 3 roky. Pointa č.1 je v tom, že treba ročne zaplatiť asi 663,88 € správcovi a čo zostane dá veriteľom. Pointa č. 2 by bolo dobré keby nejakým spôsobom sa z ručiacej s.r.o. stal vlastne dlžník, teda keby mu s.r.o. neplatila, nemohol by platiť on a všetci by naháňali s.r.o. No neviem? Trebalo by to ešte nejako zamotať tak, aby ten bankrot fyzickej osoby mohol byť zrealizovaný.
0 0
mirenssi mirenssi

mirenssi je offline (nepripojený) mirenssi

chcem sa spytat ci vie niekto o nejakom kontakte na pravnika v zilinskom kraji,ktory uz robil alebo ma skusenosti s vyhlasenim osobneho bankrotu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať