mackoivan
22.11.09,08:05
Hoci si príspevky E. Navrátilovej veľmi cením, stále mi tam niečo nedopovedané k téme „správa „ chýba. Nebudem sa pýtať na klasickú správu domu správcovskou firmou – SBF.
Ja si myslím, že zákonodarca pri tvorbe zákona o SVB vôbec nepočítal čo sa so štatutárneho zástupcu postupom času „vyvinie“. Uvažovalo sa, že to bude človek z domu, znalý pomerov a SVB si na niektoré činnosti( správa – účtovníctvo) objedná tieto u firiem formou zmlúv. Účelom mala byť väčší podiel vlastného rozhodovania vlastníkov bytov v dome. Vo veľa prípadoch tzv. hybridných foriem SVB majú vlastníci ešte menšiu možnosť otvoriť si ústa, prípadne sa svojím podielom podieľať na správe domu. Uvediem modelový príklad (náš) Predseda má firmu- 3 účtovníčky, dvoch technických pracovníkov, jedného právnika + ON. Táto firma nemá s nami(SVB) uzatvorenú akúkoľvek zmluvu. Aký legálny vzťah majú títo jeho zamestnanci k nášmu SVB? Môžu sa len tak zúčastňovať zhromaždení? Môžu zastupovať predsedu pri styku z vlastníkmi domu? Veď je to podľa mňa klasická SBF len zmluvne neručí v niektorých prípadoch. A už vôbec nie som presvedčený, že sa uspokoja s poplatkom 5 eur od bytu, keďže predseda nepredseduje až tak veľa domom. Predseda nám za posledný trištvrte roka predložil tri finančné projekty – 7.9 mil – 4.9 – 8.3 mil. sk. Dáva hlasovať len o svojich návrhoch. Keď som na schôdzi chcel podať vlastný, boj som splnomocnenou členkou rady okríknutý, že ja nevediem schôdzu. Dal som aj návrhy písomne , ani o jednom sa nehlasovalo. Toto ma byť vlastná správa. Čo je to za novodobú živnosť „Predseda bytových domov“? Nemal by byť zákon konkrétnejší?
Mária27
22.11.09,07:49
Predsedu spoločenstva si volíte vy, vlastníci bytov na tri roky. Takisto si volíte dozornú radu na tri roky. Ak si v dome nový, zisti si, kedy boli naposledy volby a ako sa pripravujú nové. Môžete si zvoliť kohokoľvek z vás, nemusí to byť nejaký predseda "na živnosť". Môžeš to byť aj ty, len sa poriadne priprav, naštuduj všetko čo treba vedieť. Vychádzaj zo zákona - a priam sa mi žiada napísať "aj z príspevkov na porade", lebo tu sa môžeš veľa naučiť. Sú tu aj príspevky, kto sa môže zúčatňovať schôdze.

Každý vlastník má má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať - ale aj dávať návrhy, o ktorých sa má hlasovať. Musíte si to v dome vyjasniť.
sito
22.11.09,07:50
Zákon 182/1993, § 14 je konkrétny, presne hovorí o rozhodovaní, hlasovaní. Ak vlastníkom vyhovuje akýkoľvek iný spôsob rozhodovania a nesťažujú sa v súlade s uvedeným § 14, tak im rozhodnutie vyhovuje, aj ak je v rozpore so zákonom. V tom prípade je pre nich zákon bezpredmetný, ale platí.

Buď ten spôsob vedenia bytového domu , vlastníkom bytov v ich dome vyhovuje, alebo, alebo, alebo ... alebo sa boja uplatniť si svoje právo. V tom prípade rada nepomôže.
jarecko
22.11.09,09:08
Zákon 182/1993, § 14 je konkrétny, presne hovorí o rozhodovaní, hlasovaní. Ak vlastníkom vyhovuje akýkoľvek iný spôsob rozhodovania a nesťažujú sa v súlade s uvedeným § 14, tak im rozhodnutie vyhovuje, aj ak je v rozpore so zákonom. V tom prípade je pre nich zákon bezpredmetný, ale platí.

Buď ten spôsob vedenia bytového domu , vlastníkom bytov v ich dome vyhovuje, alebo, alebo, alebo ... alebo sa boja uplatniť si svoje právo. V tom prípade rada nepomôže.
Myslim si, ze vela vlastnikov sa o zakon nezaujima z roznych dovodov (nie kazdy ma zalubu sprtat sa v zakonoch a citat strohe paragrafy atd.) Poznam to prakticky zo svojho bytoveho domu. Najdu sa aj taki co ich to zaujima a zakon si nastuduju a argumentuju k veci, ale je to mizive percento. Najhorsie s pravnym poznanim zakona to vyzera v hybridnych formach spravy v byvalych niekedy na 100% vlastnenych domoch bytovych druzstiev. Vlastnici byvalych obecnych bytov su uz s poznanim zakona myslim si dalej nakolko tam dochadzalo k vecsinovemu odkupeniu bytov uz pred 10-15 rokmi a za ten cas si mnohe domy vytvorili vlastne spolocenstva alebo dali dom do spravy spravcovskej firme na zaklade zmluvne dohodnutych podmienok. Druzstevne byty este len preskakuju z nohy na nohu nevediac kde dojdu.
sito
22.11.09,10:57
Myslim si, ze vela vlastnikov sa o zakon nezaujima z roznych dovodov (nie kazdy ma zalubu sprtat sa v zakonoch a citat strohe paragrafy atd.) Poznam to prakticky zo svojho bytoveho domu. Najdu sa aj taki co ich to zaujima a zakon si nastuduju a argumentuju k veci, ale je to mizive percento. Najhorsie s pravnym poznanim zakona to vyzera v hybridnych formach spravy v byvalych niekedy na 100% vlastnenych domoch bytovych druzstiev. Vlastnici byvalych obecnych bytov su uz s poznanim zakona myslim si dalej nakolko tam dochadzalo k vecsinovemu odkupeniu bytov uz pred 10-15 rokmi a za ten cas si mnohe domy vytvorili vlastne spolocenstva alebo dali dom do spravy spravcovskej firme na zaklade zmluvne dohodnutych podmienok. Druzstevne byty este len preskakuju z nohy na nohu nevediac kde dojdu.

Ale, keď príde na lámanie chleba, sudcu nezaujíma, že niekto sa nestará o svoje právne povedomie. Teda všeobecná fráza: NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOMLÚVA!!! Ak ju človek musí pochopiť, potom je už neskoro. Zákon platí.
jarecko
22.11.09,11:23
Ale, keď príde na lámanie chleba, sudcu nezaujíma, že niekto sa nestará o svoje právne povedomie. Teda všeobecná fráza: NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOMLÚVA!!! Ak ju človek musí pochopiť, potom je už neskoro. Zákon platí.
Na to som smeroval svoj predchadzajuci prispevok. Polopatisticky: Keby dotycni vlastnici zadavatela temy poznali zakon, nedovolili by ,,predsedovi,, s jeho zivnostou urobit si bez akejkolvek zmluvy z bytoveho domu Klondyke.
sito
22.11.09,11:33
V tom prípade len jedna rada: Buď to sa bojte, alebo sa nebojte!
jarecko
22.11.09,11:36
V tom prípade len jedna rada: Buď to sa bojte, alebo sa nebojte!
To myslis koho?
sito
22.11.09,11:43
Tích v tých domoch v ktorých to funguje tak ako nechcú, ale to svojím strachom povolia, trpia. BOJA SA, majú strach sú ....
jarecko
22.11.09,12:10
Kazdy dom je specificky. Keby som ja mal riesit v tomto dome problem najprv by som sa pozrel na List vlastnictva a zistil kto je v nom vlastnikom. Potom by som sa snazil ziskat z nich na svoju stranu 1/4 aby sa mohlo zvolat valne zhromazdenie, keby to neslo cez SVB alebo spravcu atd. postupne podla zakona o vlastnictve bytov.
sito
22.11.09,12:12
Vždy sa nájde, KEBY?
jarecko
22.11.09,12:18
Je to uz take akademicke filozofovanie. Kazdy nech sa rozhodne ako chce. Piseme iba moznosti coho sa chytit.