Zavrieť

Porady

Dve formy správy domu?

Hoci si príspevky E. Navrátilovej veľmi cením, stále mi tam niečo nedopovedané k téme „správa „ chýba. Nebudem sa pýtať na klasickú správu domu správcovskou firmou – SBF.
Ja si myslím, že zákonodarca pri tvorbe zákona o SVB vôbec nepočítal čo sa so štatutárneho zástupcu postupom času „vyvinie“. Uvažovalo sa, že to bude človek z domu, znalý pomerov a SVB si na niektoré činnosti( správa – účtovníctvo) objedná tieto u firiem formou zmlúv. Účelom mala byť väčší podiel vlastného rozhodovania vlastníkov bytov v dome. Vo veľa prípadoch tzv. hybridných foriem SVB majú vlastníci ešte menšiu možnosť otvoriť si ústa, prípadne sa svojím podielom podieľať na správe domu. Uvediem modelový príklad (náš) Predseda má firmu- 3 účtovníčky, dvoch technických pracovníkov, jedného právnika + ON. Táto firma nemá s nami(SVB) uzatvorenú akúkoľvek zmluvu. Aký legálny vzťah majú títo jeho zamestnanci k nášmu SVB? Môžu sa len tak zúčastňovať zhromaždení? Môžu zastupovať predsedu pri styku z vlastníkmi domu? Veď je to podľa mňa klasická SBF len zmluvne neručí v niektorých prípadoch. A už vôbec nie som presvedčený, že sa uspokoja s poplatkom 5 eur od bytu, keďže predseda nepredseduje až tak veľa domom. Predseda nám za posledný trištvrte roka predložil tri finančné projekty – 7.9 mil – 4.9 – 8.3 mil. sk. Dáva hlasovať len o svojich návrhoch. Keď som na schôdzi chcel podať vlastný, boj som splnomocnenou členkou rady okríknutý, že ja nevediem schôdzu. Dal som aj návrhy písomne , ani o jednom sa nehlasovalo. Toto ma byť vlastná správa. Čo je to za novodobú živnosť „Predseda bytových domov“? Nemal by byť zákon konkrétnejší?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predsedu spoločenstva si volíte vy, vlastníci bytov na tri roky. Takisto si volíte dozornú radu na tri roky. Ak si v dome nový, zisti si, kedy boli naposledy volby a ako sa pripravujú nové. Môžete si zvoliť kohokoľvek z vás, nemusí to byť nejaký predseda "na živnosť". Môžeš to byť aj ty, len sa poriadne priprav, naštuduj všetko čo treba vedieť. Vychádzaj zo zákona - a priam sa mi žiada napísať "aj z príspevkov na porade", lebo tu sa môžeš veľa naučiť. Sú tu aj príspevky, kto sa môže zúčatňovať schôdze.

    Každý vlastník má má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať - ale aj dávať návrhy, o ktorých sa má hlasovať. Musíte si to v dome vyjasniť.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Zákon 182/1993, § 14 je konkrétny, presne hovorí o rozhodovaní, hlasovaní. Ak vlastníkom vyhovuje akýkoľvek iný spôsob rozhodovania a nesťažujú sa v súlade s uvedeným § 14, tak im rozhodnutie vyhovuje, aj ak je v rozpore so zákonom. V tom prípade je pre nich zákon bezpredmetný, ale platí.

    Buď ten spôsob vedenia bytového domu , vlastníkom bytov v ich dome vyhovuje, alebo, alebo, alebo ... alebo sa boja uplatniť si svoje právo. V tom prípade rada nepomôže.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    sito Pozri príspevok
    Zákon 182/1993, § 14 je konkrétny, presne hovorí o rozhodovaní, hlasovaní. Ak vlastníkom vyhovuje akýkoľvek iný spôsob rozhodovania a nesťažujú sa v súlade s uvedeným § 14, tak im rozhodnutie vyhovuje, aj ak je v rozpore so zákonom. V tom prípade je pre nich zákon bezpredmetný, ale platí.

    Buď ten spôsob vedenia bytového domu , vlastníkom bytov v ich dome vyhovuje, alebo, alebo, alebo ... alebo sa boja uplatniť si svoje právo. V tom prípade rada nepomôže.
    Myslim si, ze vela vlastnikov sa o zakon nezaujima z roznych dovodov (nie kazdy ma zalubu sprtat sa v zakonoch a citat strohe paragrafy atd.) Poznam to prakticky zo svojho bytoveho domu. Najdu sa aj taki co ich to zaujima a zakon si nastuduju a argumentuju k veci, ale je to mizive percento. Najhorsie s pravnym poznanim zakona to vyzera v hybridnych formach spravy v byvalych niekedy na 100% vlastnenych domoch bytovych druzstiev. Vlastnici byvalych obecnych bytov su uz s poznanim zakona myslim si dalej nakolko tam dochadzalo k vecsinovemu odkupeniu bytov uz pred 10-15 rokmi a za ten cas si mnohe domy vytvorili vlastne spolocenstva alebo dali dom do spravy spravcovskej firme na zaklade zmluvne dohodnutych podmienok. Druzstevne byty este len preskakuju z nohy na nohu nevediac kde dojdu.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    jarecko Pozri príspevok
    Myslim si, ze vela vlastnikov sa o zakon nezaujima z roznych dovodov (nie kazdy ma zalubu sprtat sa v zakonoch a citat strohe paragrafy atd.) Poznam to prakticky zo svojho bytoveho domu. Najdu sa aj taki co ich to zaujima a zakon si nastuduju a argumentuju k veci, ale je to mizive percento. Najhorsie s pravnym poznanim zakona to vyzera v hybridnych formach spravy v byvalych niekedy na 100% vlastnenych domoch bytovych druzstiev. Vlastnici byvalych obecnych bytov su uz s poznanim zakona myslim si dalej nakolko tam dochadzalo k vecsinovemu odkupeniu bytov uz pred 10-15 rokmi a za ten cas si mnohe domy vytvorili vlastne spolocenstva alebo dali dom do spravy spravcovskej firme na zaklade zmluvne dohodnutych podmienok. Druzstevne byty este len preskakuju z nohy na nohu nevediac kde dojdu.
    Ale, keď príde na lámanie chleba, sudcu nezaujíma, že niekto sa nestará o svoje právne povedomie. Teda všeobecná fráza: NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOMLÚVA!!! Ak ju človek musí pochopiť, potom je už neskoro. Zákon platí.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    sito Pozri príspevok
    Ale, keď príde na lámanie chleba, sudcu nezaujíma, že niekto sa nestará o svoje právne povedomie. Teda všeobecná fráza: NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOMLÚVA!!! Ak ju človek musí pochopiť, potom je už neskoro. Zákon platí.
    Na to som smeroval svoj predchadzajuci prispevok. Polopatisticky: Keby dotycni vlastnici zadavatela temy poznali zakon, nedovolili by ,,predsedovi,, s jeho zivnostou urobit si bez akejkolvek zmluvy z bytoveho domu Klondyke.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    sito Pozri príspevok
    V tom prípade len jedna rada: Buď to sa bojte, alebo sa nebojte!
    To myslis koho?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Tích v tých domoch v ktorých to funguje tak ako nechcú, ale to svojím strachom povolia, trpia. BOJA SA, majú strach sú ....

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Kazdy dom je specificky. Keby som ja mal riesit v tomto dome problem najprv by som sa pozrel na List vlastnictva a zistil kto je v nom vlastnikom. Potom by som sa snazil ziskat z nich na svoju stranu 1/4 aby sa mohlo zvolat valne zhromazdenie, keby to neslo cez SVB alebo spravcu atd. postupne podla zakona o vlastnictve bytov.

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Je to uz take akademicke filozofovanie. Kazdy nech sa rozhodne ako chce. Piseme iba moznosti coho sa chytit.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.