Magh80
30.11.09,17:17
Opsravedlnujem sa za pravdepodobne nevhodne umiestnenie otazky, no bohuzial som nebol schopny najst ziadnu priliehavu sekciu.

V pripade, ze ja, osoba majuca pobyt patriaci pod okresny sud X, podavam zalobu na zaplatenie mzdy na spolocnost so sidlom patriacim pod okresny sud Y, na ktory z tych dvoch sudov mam zalobu dorucit?

Dakujem za odpoved
Mária27
30.11.09,18:03
Sú aj výnimky, ale zašli to na súd v mieste sídla odporcu. Ak tobude patriť inde, majú povinnosť to preposlať.

Obč. súdny poriadok:

Miestna príslušnosť
§ 84
Na konanie je príslušný všeobecný súd účastníka, proti ktorému návrh smeruje (odporca), ak nie je ustanovené inak.

§ 85
(2) Všeobecným súdom právnickej osoby je súd, v obvode ktorého má právnická osoba sídlo.

§ 87
Popri všeobecnom súde odporcu je na konanie príslušný aj súd, v obvode ktorého
c) je umiestnená organizačná zložka právnickej osoby, ktorá je odporcom, ak sa spor týka tejto zložky;

§ 105
(1) Súd skúma miestnu príslušnosť prv, než začne konať o veci samej. Neskôr ju skúma len na námietku účastníka, ak sa uplatní pri prvom úkone, ktorý účastníkovi patrí.
(2) Ak je súd, na ktorý sa účastník obrátil, toho názoru, že nie je miestne príslušný, neodkladne postúpi vec príslušnému súdu bez rozhodnutia a upovedomí o tom účastníkov.
Mgr.Shrek
03.12.09,09:47
V podstate je ma Maria pravdu. Ale nic sa nestane, ak podas zalobu na miestne neprislusny sud, pretoze sud skuma miestnu prislusnost pred zacatin konania vo veci samej a ak zisti, ze je miestne nepsislusny, postupi vec miestne prislusnemu sudu.
riccado
03.12.09,10:26
V podstate je ma Maria pravdu. Ale nic sa nestane, ak podas zalobu na miestne neprislusny sud, pretoze sud skuma miestnu prislusnost pred zacatin konania vo veci samej a ak zisti, ze je miestne nepsislusny, postupi vec miestne prislusnemu sudu.

skoda straty casu