Zavrieť

Porady

Urcenie posobnosti sudu

Opsravedlnujem sa za pravdepodobne nevhodne umiestnenie otazky, no bohuzial som nebol schopny najst ziadnu priliehavu sekciu.

V pripade, ze ja, osoba majuca pobyt patriaci pod okresny sud X, podavam zalobu na zaplatenie mzdy na spolocnost so sidlom patriacim pod okresny sud Y, na ktory z tych dvoch sudov mam zalobu dorucit?

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Sú aj výnimky, ale zašli to na súd v mieste sídla odporcu. Ak tobude patriť inde, majú povinnosť to preposlať.

    Obč. súdny poriadok:

    Miestna príslušnosť
    § 84
    Na konanie je príslušný všeobecný súd účastníka, proti ktorému návrh smeruje (odporca), ak nie je ustanovené inak.

    § 85
    (2) Všeobecným súdom právnickej osoby je súd, v obvode ktorého má právnická osoba sídlo.

    § 87
    Popri všeobecnom súde odporcu je na konanie príslušný aj súd, v obvode ktorého
    c) je umiestnená organizačná zložka právnickej osoby, ktorá je odporcom, ak sa spor týka tejto zložky;

    § 105
    (1) Súd skúma miestnu príslušnosť prv, než začne konať o veci samej. Neskôr ju skúma len na námietku účastníka, ak sa uplatní pri prvom úkone, ktorý účastníkovi patrí.
    (2) Ak je súd, na ktorý sa účastník obrátil, toho názoru, že nie je miestne príslušný, neodkladne postúpi vec príslušnému súdu bez rozhodnutia a upovedomí o tom účastníkov.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    V podstate je ma Maria pravdu. Ale nic sa nestane, ak podas zalobu na miestne neprislusny sud, pretoze sud skuma miestnu prislusnost pred zacatin konania vo veci samej a ak zisti, ze je miestne nepsislusny, postupi vec miestne prislusnemu sudu.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    V podstate je ma Maria pravdu. Ale nic sa nestane, ak podas zalobu na miestne neprislusny sud, pretoze sud skuma miestnu prislusnost pred zacatin konania vo veci samej a ak zisti, ze je miestne nepsislusny, postupi vec miestne prislusnemu sudu.
    skoda straty casu

    Urcenie posobnosti sudu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.